ABD 11 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

Amerika’nın Sesi Radyosu(VOA), Cumhurbaşkanlığı Yolundaki Engeller diye yazıyor. Haberde, Başbakan’a destek verenler, AK Parti’nin seçimlerdeki başarısını geç saatlere kadar sokaklarda kutlamıştı. Başbakan’ın seçimlerdeki bu başarısı iktidardaki yerini sağlamlaştırmanın yanı sıra, yolsuzluk iddialarından da kurtarmış görünüyor.

 

İstanbul Politikalar Merkezi’den Cengiz Aktar, bu seçim başarısının Başbakan’ın en büyük arzusunu elde etme yolundaki kapıyı açtığını belirtiyor; “Başbakan, kazandığını ve bütün yolsuzluk suçlamalarından arındığını hissediyor. Bu nedenle yoluna cumhurbaşkanlığı ile devam edip, mevcut yönetim şeklini kuvvetler ayrılığından yoksun, Putinvari bir başkanlık sistemine çevirmeyi planlıyor. Bu, toplumda zaten var olan kutuplaşmayı, gerginliği ve düşmanlığı daha da arttıracak” diye konuşuyor.

 

VOA, Amerika, İran’ın Seçtiği BM Elçisini İstemiyor diye yazıyor. Haberde, İran’ın bu rehin alma olayına karıştığı iddia edilen bir ismi Birleşmiş Milletler daimi temsilcisi olarak atamak istemesiyle birlikte harekete geçen Amerikalı yetkililer, yeni elçinin merkezi New York’ta bulunan Birleşmiş Milletler’e alınmaması için ülkeye girişini yasaklamaya hazırlanıyor.

 

İran, daha önce Avustralya, Belçika ve İtalya’da diplomatik görevlerde bulunmuş olan Hamit Ebu Talebi’nin yeni Birleşmiş Milletler Elçisi olmasını istiyor fakat Amerika Ebu Talebi’nin bu göreve getirilmesine karşı.

 

VOA, Anadolu Ajansı Washington'da Yeni Ofisinde diye yazıyor. Haberde, Washington Ofisi, Anadolu Ajansı’nın Amerika Bölge Direktörlüğü kapsamında New York’tan sonra açılan ikinci büro oldu. New York Ofisi Kasım ayında Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın katılımıyla açılmıştı.

 

Türkiye’de cumhuriyetten de yaşlı olan ajans 2020 yılında yüz yaşını doldurmuş olacak. Ajans 100’üncü yıldönümüne dünyanın önde gelen beş haber ajansı arasında girmeyi hedefliyor. Yarı resmi niteliğe sahip ajans, Kurtuluş Savaşı hakkındaki haberleri duyurmak amacıyla Mustafa Kemal Atatürk, Halide Edip Adıvar ve Yunus Nadi tarafından 1920'de kurulmuştu.

 

The Wall Street Journal (WSJ), Analistler: Moody's kararı bekleniyordu, etkisi kısa sürer başlıklı haberinde, Piyasa uzmanları Moody's MCO -3.87% tarafından görünümün durağandan negatife indirilmesine şaşırılmaması gerektiği görüşünde birleşiyor. Bir diğer ortak görüş ise piyasanın bu karara tepkisinin uzun süreli olmayacağı yönünde.

 

Moody's tarafından Türkiye'nin kredi notu Baa3 seviyesinde tutulurken, ülkenin not görünümü bu sabah durağandan negatife çevrildi. Siyasi bilinmezlik, düşük küresel likidite ve gerekli reformların bu ortamda yapılmasının zorluğu kararın nedenleri olarak sunulurken, uzmanlar piyasalarda sabah oluşan hareketliliğe rağmen genel olarak kararın sürpriz olmadığı görüşünde.

 

Bosphorus Capital Genel Müdürü Murat Salar, Moody's tarafından bankaların negatif izlemeye alınmasının bugün açıklanan kararın bir sinyali olduğunu belirterek not görünümünün negatife indirilmesinin sürpriz olmadığını belirtti.

 

WSJ, NATO: Rusya saldırmaya hazır başlıklı haberinde, North Atlantic Treaty Organization (NATO) üst düzey yetkilileri Rus askeri güçlerinin Ukrayna sınırı boyunca 100'den fazla üs kurduğunu ve üst seviyede hazır halde bekleyerek emir verildikten saatler sonra harekete geçebilecek bir durumda olduğunu belirtti.

 

Belçika'nın güneyinde bulunan kurumun merkezinde gazetecilere nadir olarak verilen brifinglerden bir tanesinde yetkililer ilk defa uçak, tank, silahlı araçlar ve askerlerin geçici üslerinin görüldüğü, uydudan çekilmiş resimler paylaştılar.

 

Üst düzey yetkililerden bir tanesi Rusya'nın askeri hareketliliğinin bölgeye istikrarsızlık getirebileceğini söyleyerek bu askeri üslerin genelde Ukrayna'ya giden yollarda bulunduğunu ve bazılarının son dönemlerde kullanılmayan havaalanlarının yakınlarına yerleştiğini belirtti.

 

WSJ, Gelişen piyasalar toparlanıyor, getiri farkları azalıyor diye yazıyor. Haberde, Geçtiğimiz yaz yaşanan 'parasal çıkış nöbetinden' bu yana gelişmekte olan piyasaların tahvil spreadleri daralıyor. Bu gelişme, en kırılgan piyasalardan bazılarında göstergelerin iyileştiğine işaret ediyor.

 

Spreadler yine de Fed'in parasal çıkış planlarını ilk kez gündeme getirdiği geçtiğimiz Mayıs ayından önceki seviyelerin üstünde seyrediyor.

 

Spreadler, risk öngörüleri hakkında yorumda bulunmak için yararlı bir gösterge. Yatırımcılar bir tahvili riskli olarak gördüğünde spread genişliyor. Diğer yandan yatırımcılar bir tahvile akın ettiğinde ise spread daralıyor.

 

WSJ, Şubat'ta cari açık 3.19 milyar dolar diye yazıyor. Haberde, Türkiye'nin Şubat ayında cari işlemler açığı 3 milyar 191 milyon dolar, yıllandırılmış bazda cari işlemler açığı ise 62 milyar 246 milyon dolar oldu.

 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından bugün açıklanan şubat ayı cari işlemler açığı, bir önceki yılın şubat ayına göre 1 milyar 901 milyon dolar azalarak 3 milyar 191 milyon dolara geriledi. Yıllandırılmış bazda cari işlemler açığı 62 milyar 246 milyon dolar oldu.

 

Çin 11 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

Çin Devlet Radyosu (CRİ), Obama-Merkel Ukrayna'yı görüştü diye yazıyor. Haberde, ABD Başkanı Barack Obama, dün (10 Nisan) Almanya Başbakanı Angela Merkel'le telefon görüşmesi yaparak Ukrayna'daki durumu ele aldı. Obama, ABD ile Avrupa Birliği ve diğer ortaklarının, Rusya'ya, Ukrayna'nın istikrarını bozmak için yeni önlem alması halinde, yeni yaptırım uygulaması gerektiğini söyledi.

 

Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamaya göre, Başkan Obama ve Almanya Başbakanı Angela Mekel, Rusya'ya ordusunu sınır bölgesinden geri çekmesi konusunda bir kez daha çağrı yaptı.

 

Obama ve Merkel'in ayrıca Rusya, ABD, AB ve Ukrayna'nın haftaya yapacakları Ukrayna sorunu dörtlü görüşmesini ele aldığı bildirildi. Ukrayna'nın Anayasa'da değişiklik yapmak ve seçime gitmek için harcadığı çabalar, takdirle karşılandı. Uluslararası toplumun Ukrayna'ya güçlü mali destek sağlamasının önemi vurgulandı.

 

CRİ, Hamid Abutalebi'nin ABD'ye girişine yasak diye yazıyor. Haberde, ABD Temsilciler Meclisi dün (10 Nisan) İran'ın BM temsilciliğine yeniden atanan Hamid Abutalebi'nin ABD'ye girişinin yasaklanmasına karar verdi.

 

ABD Temsilciler Meclisi ve Senatosu, söz konusu kararı ABD Başkanı Barack Obama'nın imzasına sundu.

 

Beyaz Saray sözcüsü Jay Carney dün yaptığı açıklamada, ABD yönetiminin, İran'ın BM temsilci adayını tanımadığını İran tarafına bildirdiğini belirtti. Ancak sözcü Obama'nın ilgili kararı imzalayıp imzalamamadığına ilişkin bilgi vermedi. Jay Carney ayrıca söz konusu girişimin İran nükleer sorunuyla ilgili müzakereleri etkilemeyeceğini belirtti.

 

CRİ, BM'den Orta Afrika'ya barış koruma gücü desteği diye yazıyor. Haberde, Orta Afrika Cumhuriyeti'nde son günlerde sürekli tırmanan şiddetli çatışmalar onlarca kişinin ölümüne yol açtı. BM Güvenlik Konseyi'nde dün (10 Nisan) Orta Afrika Cumhuriyeti'ne barış koruma gücü gönderilmesini amaçlayan bir karar onaylandı.

 

Orta Afrika Cumhuriyeti emniyet biriminin 9 Nisan'da verdiği bilgiye göre, çatışmalar çoğunluğunu sivillerin oluşturduğu 30 kişinin ölümüne yol açtı. Basında yer alan haberlere göre, dünkü çatışmalarda 13 kişi hayatını kaybetti.

 

Güvenlik Konseyi'nde dün 2149 sayılı karar onaylandı. Karar uyarınca, 10 bin asker ve 1820 polisten oluşan barış koruma gücü Orta Afrika Cumhuriyeti'ne gönderilecek. Barış koruma gücü, ülkedeki çatışmaları engellemek, geçiş sürecini desteklemek, sivilleri korumak, sınır bölgelerini izlemek ve BM'nin tedarik hatlarının pürüzsüz olduğunu güvence altına almak gibi görevlerde bulunacak.

 

CRİ, Çin-Güney Kore serbest ticaret bölgesi kritik aşamada diye yazıyor. Haberde, Çin Başbakanı Li Keqiang, Boao Asya Forumu 2014 Yıllık Toplantısı'na katılan Güney Kore (Kore Cumhuriyeti) Başbakanı Chung Hongwon'la Hainan eyaletinin Boao kentinde dün (10 Nisan) bir araya geldi.

 

Li Keqiang görüşmede Çin-Güney Kore ilişkilerinde siyasi alanda karşılıklı güven oluşturulduğunu, ekonomik alanda karşılıklı yarara dayalı ortak kazanç kaydedildiğini ve kültürel temasların sürekli derinleştirildiğini belirtti.

 

Li Keqiang, Güney Kore ile teması yoğunlaştırmaya, ekonomi, ticaret, eğitim, bilim ve teknoloji, kültür ve turizm gibi alanlardaki işbirliğinin kapasitesini artırmaya hazır olduklarını ifade etti. Çin-Güney Kore serbest ticaret bölgesi görüşmelerinin şu an kritik bir aşamaya girdiğine işaret eden Li Keqiang, tarafların görüşme sürecini ilerleterek, dengeli ve iki halka yarar getiren bir anlaşmayı bir an önce imzalamaları arzusunu dile getirdi.

 

CRİ, Kara kutudan yeni sinyaller alındı diye yazıyor. Haberde, Çin'a ait gemi ve uçaklar dün (10 Nisan) Malezya Havayolları'na ait kayıp uçağı aramaya devam ederken, Avustralya uçağı kara kutudan geldiği sanılan yeni sinyaller aldı.

 

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hong Lei dün düzenlenen basın toplantısında Malezya Havayolları'na ait kayıp uçağı arama çalışmaları hakkında bilgi verdi. Sözcü Hong Lei, kara kutuyu bulmak için kritik bir aşamaya girildiğini, Çin kuvvetlerinin elinden geleni yapacağını belirtti.

 

CRİ, Li Keqiang, Navaz Şerif'le bir araya geldi diye yazıyor. Haberde, Çin Başbakanı Li Keqiang, Boao Asya Forumu 2014 Yıllık Toplantısı'na katılan Pakistan Başbakanı Navaz Şerif'le Hainan eyaletinin Boao kentinde dün (10 Nisan) bir araya geldi.

 

Li Keqiang görüşmede Çin ile Pakistan arasındaki ilişkilerde sürekli yeni ilerlemeler kaydedildiğine işaret ederek, tarafların ikili ekonomik koridor inşasını, somut işbirliğinin önemli bir konusu olarak nitelendirdiğini belirtti.

 

CRİ, Li Keqiang: Çok uluslu işletmelere adil ortam yaratacağız başlıklı haberinde, Çin Başbakanı Li Keqiang, dün (10 Nisan) Boao Asya Forumu 2014 Yıllık Toplantısı'na katılan çok uluslu Çinli ve yabancı işletmelerin temsilcileriyle görüştü.

 

Li Keqiang, işletmecileri ilgilendiren Çin'in yatırım ortamı, enerji tasarrufu ve çevre koruma ile çok uluslu şirketlerin Çin'in reform sürecine katılımı gibi sorunlara değindi.

 

CRİ, Kore Cumhuriyeti ile ABD'den ortak hava tatbikatı diye yazıyor. Haberde, Kore Cumhuriyeti ile ABD'nin, yarın (11 Nisan) başlayacak ve iki hafta sürecek bir ortak hava tatbikatı yapacağı bildirildi.

 

Kore Cumhuriyeti'nin Yonhap Haber Ajansı'nda yer alan haberde tatbikatın, Kore Yarımadası hava sahasında düzenleneceği belirtildi.

 

Tatbikata, Kore Cumhuriyeti'nden F-15K ve KF-16 tipi uçaklar, ABD'den ise erken uyarı ve hava gözetleme uçağı AWACS ile FA-18 tipi uçaklar dâhil olmak üzere, toplam 103 uçak ve 400 asker katılacak.

 

CRİ, Çin: ABD, Taiwan'la ilgili tasarıyı durdurmalı diye yazıyor. Haberde, Çin, Washington yönetiminden Taiwan ile ilgili yasa tasarısının ABD Kongresi'nde onaylanmasını önlemesini istedi.

 

ABD Temsilciler Meclisi, "Taiwan'la İlişkiler Yasası"nın önemini tekrarlayan ve Obama yönetimine Taiwan'a Perry tipi savaş gemileri satılması çağrısı yapan yasayı kısa süre önce onayladı.

 

Söz konusu yasanın onaylanmasına Çin'den tepki geldi.

 

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hong Lei, ABD tarafından tek taraflı olarak hazırlanan "Taiwan'la ilişkiler yasası"nın ve Taiwan'a silah satma girişiminin, Çin ile ABD arasındaki üç ortak bildirinin ilkelerine aykırı olduğunu söyledi.

 

CRİ, Nükleer silah sahibi ülkeler Çin'de buluşacak diye yazıyor. Haberde, Nükleer silahlara sahip beş ülke olan Çin, Fransa, Rusya, İngiltere ve ABD'nin temsilcileri, 14–15 Nisan günlerinde Beijing'de toplanacak.

 

Ev sahipliğini Çin'in üstlendiği toplantıda, Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Li Baodong bir konuşma yapacak.

 

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hong Lei, bugün (10 Nisan) yaptığı açıklamada, söz konusu beş ülkenin, stratejik güvenlik ve uluslararası istikrar, nükleer silahsızlanma, nükleer silahların yayılmasının önlenmesi ve nükleer enerjinin barışçı amaçla kullanılması konularını ele alacağını belirtti.

 

Rusya 11 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

Rusya’nın Sesi Radyosu (RUVR), Rusya şimdilik Ukrayna’dan 35 milyar dolar talep etmeyecek diye yazıyor. Haberde, Rusya Devlet Başkanlığı Basın Danışmanı Dmitriy Peskov’un Kommersant gazetesine yaptığı açıklamaya göre, Rusya şimdilik fiilen sübvansiyonlarla sağlanan 35.4 milyar doları Ukrayna’dan talep etmeyi düşünmüyor ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Avrupa ülkeleri liderlerine gönderdiği mektubunda bundan bahsetti.

 

RUVR, Rus fizikçilere Amerika’nın en büyük bilim merkezlerine erişim engellendi diye yazıyor. Haberde, Kommersant gazetesinin haberine göre, ABD Enerji Bakanlığı Rus bilim adamlarına fizik alanındaki kendilerine ait en büyük bilim merkezlerine erişimlerini engelledi.

 

7 Nisan’da ABD’nin en büyük bilim merkezlerinden biri ile işbirliği içerisinde olan bilim adamlarına gönderilen mektupta “Rusya vatandaşlarının Brookhaven Ulusal Labaratuvarı dahil ABD Enerji Bakanlığı’nın tesislerini ziyaret etmeleri belirsiz bir süre için ertelendi” ifadelerine yer verildi.

 

RUVR, Moody’s Türkiye’nin kredi notunu negatife indirdi diye yazıyor. Haberde, Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin kredi notu görünümünü ülkedeki siyasi belirsizlik nedeniyle “kararlı” derecesinden “olumsuz” seviyesine düşürdü.

 

Perşembe günü kuruluşun internet sitesinde yayınlanan açıklamaya göre, değerlendirme notu “Baa3” olarak teyit edildi.

 

RUVR, Hillary Clinton’a ayakkabı fırlatıldı diye yazıyor. Haberde, ABD Eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’a Las Vegas’ta verdiği konferans sırasında ayakkabı fırlatıldı.

 

Olay Clinton’un otel-casino Mandalay Bay’da toplantıya katılanlara karşı bir konuşma yapmak için kürsüye gelmesinin ardından meydana geldi.

Konferans yaklaşık 1 700 şirketin katıldığı Sanayi Atıklarını İşleme Enstitüsü tarafından düzenlendi. Olayda suçlu kişi organizatörlerin açıklamalarına göre akredite olmuş misafirler listesinde bulunmayan bir kadındı. Enstitü sözcüsü Mark Carpenter görevlilerin kötü niyetli kişiye yolu kapatmaya çalıştıklarını, ancak onun sahneye ulaşmayı başardığını belirtti.

 

RUVR, Ukrayna’nın doğusunun sakinleşmesi için tanınan süre doluyor diye yazıyor. Haberde, Cuma gününün Kiev ile Ukrayna’nın üç doğu bölgesindeki federalizm yanlıları göstericileri için belirleyici bir gün olması gerekiyor.

 

Saat 11:00’de (Moskova saatiyle 12:00) parlamento tarafından atanan Ukrayna İçişleri Bakanı Arsen Avakov’un krizin çözümü için müzakere veya güç için koyduğu 48 saatlik süre doluyor. Bununla beraber yeni yönetim cuma gününe büyük kapsamlı görüşmeler planladılar ve huzursuz şehirlere silahlı ek insanlar gönderiliyor.

 

İngiltere 11 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

Times gazetesi, İngiltere ve ABD'nin, Suriye'de yeni kimyasal saldırı iddialarının üzerine gittiğini yazıyor.

 

Gazeteye göre, İngiliz Dışişleri Bakanlığı 27 Mart'ta Harasta'ta, 13 Ocak'ta Deraya'da ve bu ay Adra ile Cubar'da kimyasal saldırılar gerçekleştiği iddialarının soruşturuyor.

 

Suriyeli muhalifler de, alınan örneklerin Türkiye ve Ürdün hükümetlerine teslim edildiğini söylüyor.

 

İsrailli yetkililer ise Harasta'da "öldürmeyen fakat etkisiz hale getiren" bir kimyasal maddenin kullanıldığına inanıyor.

 

Ancak Suriye Ulusal Koalisyonu, saldırıda 3 kişinin öldüğünü, 25'ten fazla kişinin yaralandığını iddia ediyor.

 

Diğer yandan, Suriye hükümetinin 25 Mart günü, "teröristler" dediği isyancıların Cubar bölgesinde, suçu hükümete atmak için zehirli gaz saldırısı düzenleyeceğini duyurduğu hatırlatılıyor.

 

Independent yazarı Robert Fisk de, Türkiye devletinin, Suriye'de geçen yaz sivillere karşı kimyasal silah kullanmasıyla bağlantılı olduğu iddiasını irdeliyor.

 

Makalenin giriş paragrafında şu ifadeler kullanılıyor:

 

"Recep Tayyip Erdoğan, [ABD Başkanı] Barack Obama'nın en sevgili müttefiklerinden biriydi. Dindar ama laik, güçlü ama demokratik, bağımsız ama güvenilir bir NATO kankası; tam da Beyaz Saray ve Pentagon'un, Osmanlı imparatorluğunun Arap kısmında kılavuzluk için güvenebilecekleri bir adamdı. Ayrıca, Suriye'deki nefret edilen Beşar Esad'ı devirebilecek isyancılar için bir kanaldı."

 

Robert Fisk, ABD'deki bazı düşünce kuruluşu uzmanlarının Arap dünyası için "rol modeli" gösterdiği Türkiye hakkında; Kürtlerin haklarının çiğnendiği, 1915'te on binlerce Ermeni'nin öldüğü olayların 'soykırım' olduğunu reddettiği, 2007'de öldürülen Ermeni gazeteci Hrant Dink'i öldürenlerin yargılamasının raydan çıkarıldığı gibi iddialar olduğunu sıralıyor.

Fisk şöyle devam ediyor:

 

"Erdoğan geçen yıl Gezi Parkı göstericilerini ezmesi için polisi gönderdi; partisinin ve akrabalarının yolsuzluğa bulaştığı iddia edilince çıldırdı ve yüzlerce polis ve güvenlik yetkilisini kovdu veya yerinden etti. Kaçınılmaz şekilde kazandığı yerel seçimlerden önce 'sosyal medyayı' yok edeceğini söyledi -anlaşılan yeni 'teröristler' Facebook ve YouTube'du- ve Türkiye'nin daima yumuşak başlı basınına Saddam Hüseyin'in söylemiş olabileceği türden kelimelerle tehditler savurdu. Anlaşıldı ki Türkiye'nin yapabileceği tek rol modellik, yine Türkiye için rol modelliğiydi."

 

Fisk, "Öyleyse başka bir Orta Doğulu 'güçlü adam' adi (ve tehlikeli) bir diktatöre mi dönüştü? Veya muhafazakâr, aklı başında bir demokrat birden gerçek rengini mi gösterdi?" sorusunu sorduktan sonra, Erdoğan'ın "Arap uyanışı" sırasında devrimcileri desteklediğini hatırlatarak şöyle diyor: "Kim eski Osmanlı bayrağının -veya şimdiki Türk versiyonunun- bir ked daha Gazze ve Mısır'daki Arap evlerinin üzerinde gururla dalgalanacağına inanırdı?"

 

Suriye rejiminin, geçen Ağustos ayında Şam'ın Guta semtinde onlarca sivilin ölümüne yol açan kimyasal silahın Türkiye üzerinden getirildiği ve saldırının amacının Batının stratejik silahlarını Suriye hükümetine çevirmesi olduğu iddiasını hatırlatan Fisk şu ifadeleri kullanıyor:

 

"Independent Suriye'deki saldırıları soruşturduğunda Rus kaynaklar, kimyasalların Esad'a satılmadığını belirtti. Bunlar Moskova tarafından Libya'daki eski Kaddafi rejimine satılan stoklardan geliyordu."

 

"Suriye ordusu subayları ve Esad'a yakın bir isim de, ABD ve müttefikleri gaz saldırısı nedeniyle rejimi suçlamakta ısrar edince bana, sarin gazının Türkiye'nin bir bölümünden Suriye'nin kuzeyindeki isyancılara taşındığına ilişkin resmi kanıta kulak asılmamasından şikayet ediyordu. Sürekli olarak, Türkiye'nin güneyinden, yerel polis tarafından sarin olarak tanımlanan kimyasal madde taşımakla suçlanan 10 El Nusra adamı hakkındaki 130 sayfalık Türk iddianamesine atıf yapıyorlardı. Doğru söylüyorlardı. Grubun elebaşı Haytam Kassab, Türk savcısının 25 yıl hapis cezası istediği mahkemeye çıkarıldı ve daha sonra 'yargılanmak üzere' serbest bırakıldı. Hepsi ortadan kaybolurken, Türkiye'nin Moskova büyükelçisi tutuklamaları gözardı ederek -neredeyse Saddamvari bir kanaatle- 'sarin'in 'antifriz' olduğunu iddia edecekti."

 

Robert Fisk, aynı yöndeki iddiaları makalesinde dile getiren ve eski arkadaşı olan Seymour Hersh'in adı belirsiz "yetkilileri" ve "uzmanları" kaynak olarak belirtmesine serzenişte bulunuyor.

 

Buna karşın, Hersh'in dile getirdiği, Guta'da kullanılan materyallerin bir İngiliz laboratuvarında incelenmesinin ardından ABD ve İngiltere yönetimlerinin, kimyasal malzemenin Suriye ordusunun cephaneliğinden çıkmadığına inandığı iddiasına atıf yapıyor Fisk.

 

İngiliz gazetecinin bu konudaki yorumu şöyle:

 

"Hersh'e göre Erdoğan, Amerikalıların Libya'dan Türkiye üzerinden Suriyeli isyancılara silah nakli için 'gizli hat' kurmasına izin vermişti – Sovyetler Birliği'nden Libya'ya sarin nakledilmesi gibi. Hersh, Guta saldırısının meydana gelmesinden sonraki aylar boyunca bu 'gizli hattın' devam ettiğini söylüyor. Aynı zamanda, Türklerin İran ile altın ticareti yapmasına verilen iznin; milyarlarca dolarlık rüşvet parasını, aynı zamanda Erdoğan etrafındaki üst düzey isimlerin eline geçtiği ortaya çıkan yolsuzluk parasını yaratan kârlı girişim."

 

"Bir Türk gazeteci geçen hafta İstanbul'da bana, Erdoğan'ın -zaten bilinen- çılgınlığının, Şam'daki Guta sarin saldırısının Obama'yı Esad rejimine saldırmaya sevk etmesi beklenirken sonunda öyle olmaması üzerine, gaddarlık düzeyine çıktığını ısrarla anlattı. Eğer Amerikan bombardımanı gerçekleşseydi Türkiye yeni Suriye'de mevki sahibi olacak, bu kadim ülke farz edilen, geniş, Osmanlı tarzı imparatorluğun parçası haline gelebilecekti. Bu işleri çok ileriye götürmek olur."

 

Erdoğan'da "siyasi megalomani izleri" olduğunu söyleyen Fisk, yine Hersh'e atıfla, ABD Başkanı Barack Obama'nın Beyaz Saray'daki yemekte MİT Müsteşarı Hakan Fidan'a "Suriye'deki radikallerle ne yaptığını biliyoruz" dediği iddiasını aktararak makalesini şöyle noktalıyor:

 

"Türkiye'nin Suriye savaşına karışması, Amerikalılar ne yaparsa yapsın sürecek. Obama isyancıların hem güvenilmez, hem tehlikeli, hem de mağlup durumda olduğuna inanıyor. Fakat YouTube'da yer alınca -ki yasaklandı- Erdoğan'ı çok öfkelendiren bantlardan biri, Türk yetkililerin Suriye'ye kendi saldırılarına bahane ararkenki konuşmalarını aktarıyordu. 'Üzerinde oynanmış' diye haykırdı Türk hükümeti. Hiç kuşkusuz."

Modi evliymiş

 

Hindistan'da haftalar sürmesi beklenen genel seçimler sonunda Başbakanlık koltuğuna oturması beklenen Narendra Modi'nin aslında evli olduğu ve 45 yıldır eşiyle görüşmediği, hemen tüm İngiliz gazetelerinde haber konusu.

 

Sağcı liderin partisi ve yakınları, evliliğin aile zoruyla olduğunu ve Modi'nin kendisini ülkesine adadığını söylüyor.

 

Modi'nin geçenlerdeki bir demecinde, "Ailesel hiçbir bağım yok. Yolsuzluk yapıp kime fayda sağlamaya çalışacağım?" diyerek kendisini savunduğu aktarılıyor Daily Telegraph'ta.

 

Eşi Somabhai Damodardas ise 3 yıllık evliliklerinde sadece 3 ay birlikte olduklarını söylemiş.

Guardian gazetesinde ortak mektup yayımlayan ve aralarında yazar Salman Rushdie ile heykeltraş Anish Kapoor'un olduğu çok sayıda aydın ve politikacı, Hindu milliyetçisinin kazanmasının Hindistan'ın yararına olmayacağını öne sürüyor.

 

Mektupta, Modi'nin Müslümanlar başta olmak üzere Hindistan'daki azınlıklara yaklaşımı eleştirilerek, laiklik ve çoğulculuk ilkelerinin korunması çağrısı yapılıyor.

 

Financial Times, Afganistan'daki Devlet Başkanlığı seçiminin 3 favori isminden biri olan Eşref Gani Ahmedzai ile yapılan mülakatı yayımlıyor.

 

Eski Dünya Bankası çalışanı ve Afganistan Maliye Bakanı, kendisini efsanevi İngiliz Başbakan Winston Churchill'e benzeterek, tüm tecrübelerini yeni görevi için edindiğini düşündüğünü söylüyor.

 

Almanya 11 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

Moskova'nın Ukrayna ve Kırım politikaları nedeniyle Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi'nde Rus heyetinin belli başlı hakları elinden alındı. Frankfurter Allgemeine Zeitung bu adımla ilgili olarak şu yorumu yapıyor:

“Strasbourg'da perşembe günü olana simgesel siyaset denir. Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi'nde Rus heyetinin oy hakkının geçici olarak elinden alınmasının somut sonuçları olmayacak. Ancak simgesel siyaset de siyasettir. Oylamanın sonucu Rusya'nın Avrupa içinde ne kadar tecrit olduğunu ortaya koyuyor. Ancak bu adıma Rusya'dan verilen tepkilere bakıldığında bunun bir sorun olup olmadığı belirsiz. Eğilim belli: Kırım Krizi'nin başlamasından çok daha evvel, iki yıl önce Putin'in devlet başkanlığına gelmesinden bu yana Rusya'da komşularıyla dostane ilişkilere değer vermeyen çatışmacı güçler etkisini artırıyor.”

 

Berliner Zeitung Moskova'nın Ukrayna'daki siyasi hedeflerini şöyle yorumluyor:

 

“Kremlin bir ilhak istemiyor. Daha çok, talep ettiğini istiyor: Ukrayna'nın federal bir devlet haline gelmesini ve bunun yakın gelecekte değil derhal, devlet başkanlığı seçimlerinden önce olmasını. Almanya'da federalizm kulağa sempatik geliyor. Ukrayna'da ise durum farklı. Eski Sovyetler Birliği'nin hükmettiği alanlarda işleyen bir federalizm örneği bulmak mümkün değil. Ya bu kağıt üstünde kalıyor yahut federalizm uzun süredir parçalanmış halde veyahut merkezi iktidar felç olmuş durumda. Kiev adem-i merkeziyetçiliğe hazır ama Donetsk'te talep edildiği gibi bir devletleşmenin tesis ve kabul edilmesine değil.”

 

Süddeutsche Zeitung Yunanistan'ın 4 yıl sonra ilk kez tahvil satışıyla finans piyasasından borç almasını yorum sütunlarına taşıyor:

 

“Atina hükümetinin başarısından sonra Yunanistan'da ya da Avrupa'nın tamamında kriz aşılmış gibi yapmak ve ferahlamak doğru olmaz. Gerçek şu ki Yunanlar 3 milyar Euro değerinde tahvil sattı ama uluslararası kurtarıcılara çeşitli yardım paketlerinden hâlâ 240 milyar euroluk borçları bulunuyor. Dahası bütçe ve ekonomik büyüme Yunanistan'ı her ne kadar doğru rotaya sokmuş olsa da bazı reformlar ya çok yavaş ilerliyor ya da hiç hayata geçmiyor. Örneğin işsizlik hâlâ aşırı yüksek.”

 

Bonn'da yayımlanan General Anzeiger gazetesinin aynı konudaki yorumu ise şu şekilde:

 

“Uluslararası finans yatırımcıları Yunan tahvillerini satın alarak sadece Euro ülkelerinin değil Almanya Başbakanı'nın da Yunanistan'ın düşmesine izin vermeyeceği konusunda Atina'ya güven verdiler. Tahvil satın alanlara güven veren Yunan değil Avrupalı vergi mükellefleri oldu. Borçlu Euro ülkeleri arasında Yunanistan en büyük risk potansiyelini taşımayı sürdürüyor. Yunanistan'ı küllerinden doğan mitolojik Anka kuşuna benzetmek ise pek mümkün görünmüyor.”

 

İran 11 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

Fars Haber Ajansı(FHA), Şeba Çiftlikleri'nde İsrail devriyesini hedef alan saldırıyı Hizbullah'ın gerçekleştirdiğini ifade eden Nasrallah, "Bu gerçeği bu güne kadar açıklamadık. Bu operasyon direnişe aitti" dedi.

 

FHA, Arkasına bütün şer güçlerini alarak Irak, Türkiye, İran ve Suriye’yi parçalamakla vazifelendirilen Barzani bunu açıklamaktan da çekinmiyor artık!

 

FHA, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) adlı terörist grubun lideri Ebu Bekir Bağdadi hem Türkiye’yi tehdit etti hem de caniliklerini gözler önüne serecek ifadeler kullandı.

 

İran Radyosu (İRİB), Arabistan'ın Türkiye büyükelçisinden itiraf diye yazıyor. Haberde, Suudi Arabistan'ın Ankara büyükelçisi, bazı Arabistanlı savaşçıların Suriye'deki savaşa katılmak için orada bulunduklarını itiraf etti.

 

Alaan haber kanalının bildirdiğine göre Adil Mordad, Suriye'de savaş bölgelerinden geri dönenlerin, Arabistan İstanbul başkonsolosluğu tarafından karşılandığını belirtti.

Söz konusu kişiler onlara Suriye'de bulunma süreçlerinin dolması ile Arabistan'a dönüş talebinde bulundular.

 

Arabistan'ın Ankara büyükelçisi, Suriye'ye savaşmak için giden Arabistanlılardan 4'te 1'nin 20 yaşın altında olduğunu duyurdu.

 

İRİB, BM Genel Sekreteri’nin Filistin ile ilgili açıklaması diye yazıyor. Haberde, BM genel sekreteri Ban Ki-moon, Filistin'in 2 Mayıs 2014 tarihinden itibaren uluslar arası anlaşmalara katılacağını duyurdu.

 

Fars haber ajanınsın bildirdiğine göre Filistin yetkilileri 2 nisan 2014 tarihinde yaptığı başvuruda, uluslar arası anlaşma ve konvansiyonlara katılmak üzere istek dilekçesini BM'ına sundu.

 

Özerk Filistin teşkilatı başkanı Mahmut Abbas'ın bu talebi, Siyonist rejimin öfkesine sebep oldu.

 

İRİB, Amerika, Suriye'deki teröristlerin eğitimini kontrol ediyor diye yazıyor. Haberde, Londra basınından TIMES gazetesi verdiği haberde sözde Özgür Suriye Ordusu teröristlerinin Amerika denetiminde eğitim gördüklerini belirtti.

 

Söz konusu gazete sözde ÖSO güçlerinden birinden naklen verdiği haberde sözde ÖSO güçlerinin eğitim için Ürdün çölüne götürülmeleri ardından uzun süre Amerikalı subaylar tarafından eğitim görüyorlar.

 

Söz konusu haberde ÖSO terör güçleri mayın ve tanksavar, makineli tüfekler gibi ağır ve yarı hafif silahların kullanımı için Amerikalı subaylar tarafından eğitim görüyorlar.

 

İRİB, İran ve Irak arasında hukuki ve yargı anlaşması diye yazıyor. Haberde, İran İslam cumhuriyeti adalet bakanı ve Irak yüksek yargı konseyi başkanı, hukuki ve yargı anlaşması imzaladılar.

 

Haber merkezinin bildirdiğine göre İran adalet bakanı Mustafa Purmuhammedi çarşamba günü Bağdat'ta Irak yüksek yargı konseyi başkanı Medhet Mahmut'un katıldığı törende yargı ve hukuki anlaşmayı imzalamanın ardından yaptığı açıklamada, İslami şeriat hükümlerinin, iki ülkenin hukuki ve yargı yasalarının temelini oluşturduğunu belirtti.

 

Purmuhammedi İslam hukukunun, dünyada vatandaşlık haklarının gerçekleşmesi için bir model olarak tanıtılmasına çalışılması gerektiğini ifade etti.

 

İRİB, İran, Tacikistan'dan malların transitine hazır diye yazıyor. Haberde, İran İslam cumhuriyeti ulaştırma ve kentleşme bakanı, İran'ın, raylı sistemle Tacikistan'dan malların Fars Körfezi'ne ulaştırılmasına hazır olduğunu belirtti.

 

Fars haber ajansının bildirdiğine göre Abbas Ahundi Tahran'da Tacikistan ulaştırma bakanı Hayrullah Asayef ile yaptığı görüşmede, İran'ın güneyindeki serbest sulara ulaşmanın en kısa yolunun bizzat İran olduğunu belirtti.

 

İRİB, Ukrayna'nın doğusunda kamu binalarının ele geçirilmesi sürüyor diye yazıyor. Haberde, 4. gününde Ukrayna'nın doğusundaki önemli kentleri ele geçiren Rusya hükümeti taraftarları bağımsızlık referandumunun yapılmasına dek ele geçirdikleri binalarda kalmaya devam edeceklerini bildirdiler.

 

İtiraz eden gruplar Ukrayna'nın doğusunda Perşembe günü Luhanesk kentinde Ukrayna emniyet idaresi ve Dontesk kentindeki yerel hükümete bağlı binaları önünde barikatlar kurdukları bildiriliyor.

 

Bu arada Ukrayna hükümetinin adı geçen kentlerde itirazların sona ermesi yönündeki iki günlük ültimatomu Cuma gününden itibaren sona ereceği gelen haberler arasında.

 

İRİB, Davutoğlu: İsrail ile görüşmeler umut verici başlıklı haberinde, Türkiye dışişleri bakanı Ahmet Davutoğlu, Müslüman halkın tüm muhalefetine rağmen, Siyonist İsrail'le devam eden müzakere sürecinde ciddi aşama kaydedildiğini belirterek "Olumlu gelişmeler var" dedi.

 

Bir nükleer oturuma katılmak üzere Japonya ziyareti öncesi açıklamada bunan Ahmet Davutoğlu, Siyonist İsrail rejiminin Mavi Marmara saldırı mağdurlarına tazminat ödenmesi konusunda Siyonist rejim ile umut verici görüşmelerin yapıldığını ifade etti.

 

İRİB, Mursi yandaşları Ankara'da gösteri düzenledi diye yazıyor. Haberde, Mısır'da darbe sonucu devrilen cumhurbaşkanı Mursi yandaşları Ankara'da gösteri düzenledi.

 

Anadolu Gençlik Derneği Ankara Şubesi üyeleri Mısır'ın Ankara Büyükelçiliği önünde, Mısır'da 528 kişi hakkında verilen idam kararını protesto etti.

 

Şube başkanı Hakan Karaman, idam kararının bu coğrafyanın insanlarının bağımsızlığını hedef aldığını belirtti.

 

İRİB, Efkan Ala: 150 polis görevden uzaklaştırıldı başlıklı haberinde, Türk Polis Teşkilatı'nın kuruluşunun 169. yıl dönümü dolaysıyla düzenlenen törene katılan Türkiye içişleri bakanı, tören sonunda gazetecilerin sorularını cevapladı.

 

Yasadışı dinleme operasyonlarıyla ilgili soruları yanıtlayan İçişleri Bakanı Efkan Ala, 'Şu anda 180'i aşkın soruşturma devam ediyor. Soruşturmaların çoğu usulsüz dinlemelerle ilgili' dedi.

Ala, idari ve adli soruşturmalar çerçevesinde 150'yi aşkın polisin görevden uzaklaştırıldığını söyledi.

 

İRİB, IMF: İran ekonomisi olumlu yönde ilerliyor başlıklı haberinde, Uluslar arası Para Fonu IMF, İran ekonomisinin olumlu yönde ilerlediğini belirtti.

 

İran İslam cumhuriyeti merkez bankası halkla ilişkilerin bildirdiğine göre Washington'da bulunan merkez bankası başkanı Veliullah Seyf, IMF başkanı Bayan Christine Lagarde ile bir araya geldi.

 

Yapılan görüşmede IMF başkanı İran'da ekonomi durumun umut verici olduğunu belirterek, mevcut siyasetlerin devam etmesinin, İran ekonomisinde yapıcı ve genel gelişmelere sebep olacağını ifade etti.

 

İRİB, İran’da direniş ekonomisinin kurumsallaştırılma zaruretine vurgu diye yazıyor. Haberde, İran kök bilimler enstitüsü başkanı, direniş ekonomisinin kurumsallaşması gerektiğinin altını çizdi.

 

Mehr haber ajansının bildirdiğine göre İran kök bilimler enstitüsü başkanı Muhammed Cevad Laricani dün Gazvin idari konseyin ilk toplantısında yeni yılın "direniş ekonomisine güvenmek, ülke kalkınmasının zarureti" olduğunu söyledi.

 

İRİB, Zarif: İran halkı Amerika'ya güvenmiyor başlıklı haberinde, İran İslam cumhuriyeti dışişleri bakanı, İran halkının Amerika yönetimine güvenmediğini belirtti.

 

Dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif, Avusturya basını Wiener Zeitung'e verdiği demeçte, İran halkının Amerika'ya güvenmediğini ifade ederek, Amerika yönetiminin davranış ve politikaları ile mevcut güvensizliği bertaraf etmesi gerektiğini belirtti.

 

İran ve 5+1 grubu görüşmelerine değinen Zarif, söz konusu görüşmelerin iyi ilerlediğini, İran'ın asla nükleer silah peşinde olmadığını ve olmayacağını ifade etti.

 

Suriye 11 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

Suriye Arap Haber Ajansı (SANA), Asıl Anlaşmazlık Arap İsrail Anlaşmazlığıdır diye yazıyor. Haberde, Maruni Patriği Kardinal Mar Bşara Butros el Rai; Suriye'deki kriz ve Ortadoğu'daki tüm anlaşmazlıkların en doğru ve en kalıcı yolunun, silahları teslim etme, şiddete son verme, silah ve silahlıların akışına ve finansına son vermekten geçtiğini belirtti.

 

Birleşmiş Miletlerin Cenevre'deki sarayında ‘Ortadoğu'nun Geleceği’ başlığı altında yaptığı konferans konuşmasında Kardinal Rai; anlaşmazlıkların son bulması için uluslar arası toplumun, kendi özel ve dar çıkarlarından uzak bir şekilde siyasi süreçleri ciddi ve etkin bir şekilde desteklemesi gereğinin altını çizdi.

 

Rai Suriye'deki savaşın bölgesel anlaşmazlık ve çatışmaların yanı sıra dini ve etnik çatışmaları da arttıracağını, dolayısıyla en kısa zamanda siyasi yollarla çözülmesi önemine vurgu yaptı.

 

SANA, Lübnan Ordusu En Azılı Elebaşlarını Yakaladı diye yazıyor. Haberde, Lübnan ordu birlikleri Çarşamba akşam saatlerinde Suriye sınırlarına yakın Ersal Bölgesinde teröristlerin yuvalanma yerlerine baskın düzenledi.

 

Lübnanlı güvenlik kaynakları basına yaptığı açıklamada; nitelikli operasyonda bombalı araç hazırlamada en önemli azılı bir teröristin yanı sıra Suriye'den Ersal Bölgesine kaçan 7 teröristin tutuklandıklarını belirtti.

 

SANA, Irak Ordusu Teröristlerin Askeri Kamplarını İmha Etti diye yazıyor. Haberde, Dicle Operasyonları komutanlığına tabi Iraklı ordu birlikleri Süleyman Bey Bölgesinde ‘Irak ve Şam’da İslami Devleti’ adlı tekfirci terör oluşumuna tabi askeri bir kampı imha etti.

 

Irak ortak operasyonlar komutanlığı yaptığı açıklamada ordu birliklerinin aynı zamanda söz konusu terör oluşumunun bombalı araç hazırlamada kullandığı iki atölyenin yanı sıra, zırhlı araç hazırlamada kullandıkları bir atölyeyi imha ettiklerini açıkladı.

 

Komutanlık operasyonda teröristlerin bomba ve bombalı araç hazırlamada kullandıkları maddelerin bulunduğu iki depoyu muhtevalarıyla imha ettiklerini ifade ederken, kullanıma hazır bombalı 5 aracı da havaya uçurduklarını söyledi.

 

SANA, Terörü Destekleyen Devletlerden Hesap Sorulmalı diye yazıyor. Haberde, Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı dün; Homs Kentinin 09 Nisan tarihinde maruz kaldığı bombalı iki terör eylemi konusunda Birleşmiş Milletler genel sekreteri ve Uluslararası Güvenlik Konseyi başkanına iki eş mektup gönderdi.

 

SANA’nın bir nüshasını aldığı mektubunda bakanlık eli kanlı gaddar teröristlerin 09 Nisan tarihinde Homs Kentinin Kerm el Lavz Semtinde masum sivil vatandaşların yoğun hareketine tanık olduğu bir mevkide bombalı bir aracı havaya uçurduklarını, insanların yaralılara yardım etmek için toplanmaları ardından aynı bölgede ikinci bir aracı daha havaya uçurduklarını belirtti. Teröristlerin mümkün olduğunca fazla masum insanı katletmek için ikinci bir aracı havaya uçurduklarına dikkat çeken Bakanlık; iki patlamada aralarında çocuk ve kadınların bulunduğu 25 masum sivilin şehit, 107 sivillin de yaralı düştüklerini vurguladı.

 

SANA, Suriye ve Çin İlişkileri Stratejiktir Meydan Okumalarla da Birçok Yönden Ortaktır diye yazıyor. Haberde, Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Faysal Mikdat, Suriye ile Çin Halk Cumhuriyeti arasındaki ilişkilerin stratejik ilişki olduğunu her iki ülkenin karşılaştığı meydan okumaların da birçok yönden ortak olduğunu belirtti.

 

Mikdat, Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığının Çin’in Şam Büyükelçisi Çang Şiyon’un görevinin sona ermesi münasebetiyle dün düzenlediği veda töreninde, Çin’in Suriye’yi destekleyen tutumunun her iki ülke ilişkilerinde bariz bir nokta temsil ettiğini, Suriye’nin maruz kaldığı terörle mücadelesinde güçlü ve net iradenin tabiri olduğuna işaret etti.

 

Azerbaycan 11 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

1News.az, Tüm şifrelerinizi değiştirin diye yazıyor. Haberde, Google, Yahoo, Amazon, Facebook gibi online kullanıcıları İngiliz basını uyardı.

 

İnternet güvenliğinde büyük bir çatlak farkedilince İngiliz basını, Google, Yahoo, Amazon, Facebook gibi online kullanıcılarını uyardı: “Tüm kullanıcı kodu şifrelerinizi (parola) değiştirin”

 

BBC televizyonu “Teknoloji firmaları şifrelerin acilen değiştirilmesini önerdi “ başlıklı haberinde OpenSSL kullananan servis vericilerin web sitelerine girilerek bilgilere ulaşılabildiğini bildirdi.

 

Google’un bazı kuruluşları uyardığı ve kullandıkları OpenSSL’lerini güncelleştirmelerini istediği öğrenildi. Şifreler değiştirilmeden internet servisi verenlere danışılması tavsiye edildi.

 

1News, Türkiye Büyükelçisi, ABD Senato Komitesinin sözde soykırımı tanıyan kararını değerlendirdi diye yazıyor. Haberde, Türkiye’nin Azerbaycan Büyükelçisi İsmail Alper Coşkun, ABD Senatosunun Dış İlişkiler Komitesinin sözde “Ermeni Soykırımı”nı tanıyan kararını değerlendirdi.

 

Büyükelçi basına yaptığı açıklamasında, bu konunun siyasi değerlendirmesinin yapılamayacağını, konunun tarihçilerin işi olduğunu ve tarihin değiştirilmesinin ve sahteleştirmesinin mümkün olamayacağını vurguladı.

Türk Büyükelçi kararın her hangi bir anlam taşımadığını da sözlerine ekledi.

 

Türkiye Dışişleri Bakanlığının konuyla ilgili adımlarının ne olacağına ilişkin soruya Büyükelçi, “Her hangi bir adım atıldığında göreceksiniz” sözleriyle yanıt verdi.

 

1News, Ukrayna sınırındaki Rus askeri gücü diye yazıyor. Haberde, Avrupa Müttefik Kuvvetleri Yüksek Karargâhı (SHAPE) Ukrayna sınırında bulunan Rus askeri gücünün savaş hazırlığı vaziyetinde olduğunu açıkladı.

 

SHAPE aynı zamanda Ukrayna sınırındaki Rus askeri gücüne ait uydu fotoğraflarını da yayınladı.

 

Fotoğraflarla birlikte yayınlanan açıklamada uydu görüntülerinin 22 Mart ila 2 Nisan tarihleri arasında çekildiği bildirildi.

 

Açıklamada Ukrayna sınırında yaklaşık 40 bin Rus askeri, çok sayıda tank, zırhlı araç, uçak bulunduğu, yüzün üzerinde mevzi oluşturulduğu bildirildi.

 

1News, Bakü’de “Barış İçin Ortaklık Programının 20. Yılı ve NATO Ortaklığının Geleceği” konulu konferans yapılıyor diye yazıyor. Haberde, Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, NATO Azerbaycan Uluslararası Okulu ve NATO Kamu Diplomasisi Biriminin ortak organizasyonu ile düzenlenen “Barış İçin Ortaklık Programının 20. Yılı ve NATO Ortaklığının Geleceği” konulu konferans bugün Bakü’de başladı.

 

Konferansta açılış konuşması yapan Azerbaycan Dışişleri Bakan Yardımcısı Araz Azimov, konferansın amacının Barış İçin Ortaklık programının 20. yılının kutlanmasının yanı sıra, elde edilen kazanımlar, mevcut sorunlar ve yapılacak işler konusunda verimli müzakerelerin yapılması olduğunu söyledi.

 

1News, Clinton'a ayakkabı fırlatıldı diye yazıyor. Haberde, ABD eski dışişleri bakanı Hillary Clinton'a, Las Vegas'ta bir konferansta konuştuğu sırada ayakkabı fırlatıldı. Üzerine gelen ayakkabıdan son anda eğilerek kaçan Clinton, 'O bir yarasa mıydı?' diye sordu.

 

Kameraların kayıtta olduğu sırada gerçekleşen olay, 66 yaşındaki Clinton'ın konuşmacı olarak katıldığı Mandalay Bay Hotel'de, yaklaşık bin kişinin izlediği, katı atıkların geri dönüşümü ile ilgili bir programda meydana geldi.

 

Clinton'ı koruyan Gizli Servis sözcüsü George Ogilvie, "Protestocu, içeri biletsiz girmiş bir kadın ve ne amaçla yaptığı bilinmiyor. Clinton, son anda eğilerek ayakkabıdan kurtuldu. Salondan çıkarılan kadın, gizli servis ve otel güvenliği görevlilerince gözaltına alındı" dedi.

 

1News, Erdoğan: Beraber olmaya mecburuz başlıklı haberinde, Türkiye Başbakanı Erdoğan, "Ulusal güvenliğimizi tehdit edecek her adıma karşı birlikte olmaya, beraber olmaya mecburuz, bu adımı birlikte atmaya mecburuz" dedi.

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından Tozkoparan'daki Polisevi'nde düzenlenen resepsiyonda yaptığı konuşmada, emniyet teşkilatının 169. kuruluş yıl dönümü etkinliklerinde bir arada olduklarını belirtti.

 

Resepsiyonda ilkler yaşandığını ifade eden Erdoğan, "Temennim odur ki, bundan sonraki süreçte de Türkiye birliğin, beraberliğin, dayanışmanın en güzel örneklerini vermek suretiyle yarınlara yürüsün" dedi.

 

1News, Orta Afrika Cumhuriyeti'ne barış gücü gönderilmesi onaylandı diye yazıyor. Haberde, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Orta Afrika Cumhuriyeti'nde görev yapacak Çok Boyutlu Entegre İstikrar Misyonu'na Nisan 2015'e kadar görev verdi.

 

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK), sabah oturumunda, Orta Afrika Cumhuriyeti'ne (OAC) 12 bine yakın asker ve polisten oluşan, BM barış gücü elemanı gönderilmesi kararı, oy birliğiyle kabul edildi. BMGK, Çok Boyutlu Entegre İstikrar Misyonu'na (MINUSCA) Nisan 2015'e kadar görev verdi.

 

Kabul edilen kararla BMGK, sivilleri korumak, savaşan gruplara silah bıraktırıp, barışı sağlamak ve insan hakları ihlallerini araştırmak konusunda yetki alırken, BM barış gücüyle bu yetkisini kullanmış olacak.

 

Karara göre, 10 bin barış gücü askeri ve bin 800 polis, 5 bin Afrika Birliği askerinin yerini alırken, 2 bin kişilik Fransız askerine de ''gerekli tüm araçları'' kullanarak yeni BM barış gücünü desteklemesi konusunda yetki verildi.

 

1News, Rusya Dışişleri’nden Ankara’ya yanıt: Montrö’ye uymanız gerekiyor başlıklı haberinde, Rusya Dışişleri, Montrö sözleşmesiyle ilgili Ankara’ya yanıt verdi. Moskova, Türkiye’nin Montrö sözleşmesine katı şekilde uyması gerektiğini belirtti.

 

Rusya Dışişleri’nden yapılan resmi açıklamada, “Türk Dışişleri’nin Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Türkiye’nin Montrö sözleşmesini uygulamadığı hususundaki açıklamasını “hiç bir gerçekle bağdaşmamakta” diyerek cevaplaması çok şaşkınlığa yol açıyor. Montrö Sözleşmesi Karadeniz’e kıyı olmayan devletlere ait askeri gemilerin bölgede bulunmasıyla ilgili bazı sınırlandırmaları öngörüyor. Örneğin, giriş amacına bağlı olmaksızın Montrö sözleşmesinin 2. Maddesi 18. Bölümü gereği böyle gemiler Karadeniz’de 21 günden fazla kalamaz.

 

1News, Türkiye'nin Mogadişu Büyükelçiliği inşaatına saldırı diye yazıyor. Haberde, Somali'de, Türkiye'nin Mogadişu Büyükelçiliği inşaatına gece yarısı roketatarlarla saldırı düzenlendiği, inşaat alanında bulunan iki işçinin yaralandığı bildirildi.

 

Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, saldırı sırasında inşaat alanında bulunan iki işçi yaralandı. İşçilerin tedavisine devam edildiği belirtildi.

 

Saldırının kim tarafından düzenlendiği henüz bilinmezken, Somali güvenlik makamlarının olaya ilişkin soruşturması sürüyor.

 

1News, ABD'den "Ermeni tasarısı"na onay diye yazıyor. Haberde, ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarını destekleyen bir karar tasarısını onayladı.

 

ABD Senatosu’nun Dış İlişkiler Komitesi’nde, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarını destekleyen bir karar tasarısı 5’e karşı 12 oyla kabul edildi.

 

Demokrat 10, Cumhuriyetçi 8 senatörün bulunduğu komiteye, başkanı Demokrat Partili New Jersey Senatörü Robert Menendez tarafından sunulan 1915 olaylarıyla ilgili 410 sayılı tasarı, 5’e karşı 12 oyla onaylandı. Oylama öncesinde komite başkanı Menendez, tasarı üzerinde değişiklik önergesi sundu. Bunun üzerine, tasarının metninde Türkiye’nin isminin geçtiği tüm ifadeler çıkarıldı.

 

Oylama öncesinde tasarı üzerinde senatörlerin fazla söz almadığı gözlenirken, komite başkanı Menendez, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarının "bir hakikat" olduğunu iddia etti. Tasarının Ermeni kadın ve çocukların öldürüldüğü iddiasını tekrar teyit ettiğini ileri süren Menendez, 1915 olaylarında ölenleri andı. Menendez, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın 1915 olaylarına ilişkin iyi belgelenmiş kanıtları olduğunu savunarak, “Bu gerçekler inkar edilemez. Adına ne derseniz deyin, soykırım soykırımdır” ifadesini kullandı.

 

1News, Suriye-Irak sınırında çatışma: 51 kişi öldü diye yazıyor. Haberde, Suriye'nin Irak sınırı civarında IŞİD ile El-Nusra Cephesi arasında yaşanan çatışmada 51 kişi hayatını kaybetti.

 

Suriye'nin Irak sınırı civarında rakip 2 İslamcı IŞİD ile El-Nusra grubu arasındaki çatışmada 51 kişi öldü.

 

Çatışma El-Kaide'nin dışladığı IŞİD ile El-Kaide'ye bağlı EL-NUSRA Cephesi arasında sabahtan beri sürüyor.

 

1News, Türkiye Cumhurbaşkanı Gül Başbakan Erdoğan'ı kabul etti diye yazıyor. Haberde, Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü.

 

1News, Putin Ukrayna'nın biriken gaz borcundan kaygılı diye yazıyor. Haberde, Rusya Devlet Başkanı Putin'in, Rusya'dan gaz satın alan ülke liderlerine, Ukrayna'nın gaz borcunun kritik seviyeye ulaşmasından duyduğu endişeleri içeren bir mektup gönderdiği bildirildi.

 

Rus resmi haber ajansı İtar-Tass'ın, Kremlin Basın Sözcüsü Dmitriy Pekov'a dayandırdığı habere göre Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna'nın gaz borcunun giderek artması nedeniyle Rusya'dan gaz satın alan ülke liderlerine mektup gönderdi.

 

Bulgaristan 11 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

“Monitor” gazetesi, III.Çar Boris’in oğlu ve Bulgaristan’ın eski Başbakanı Simeon Sakskoburgotski ile gerçekleştirdiği söyleşiyi “Bulgarlar, Avrupa’da özgürce seyahat ediyor ve çalışıyor. Eskiden bu sadece hayaldi” başlığı altında yayınlıyor. Sakskoburgotski, ülkenin AB ve NATO’ya üyeliğini yorumlarken totaliter rejime şahit olamayan ve başka değerlere ve hırslara sahip genç bir nesil geliyor. Eski Başbakan, III..Çar Boris’in şiarını da yorumladı. “Her zaman Almanya ile yan yana ve asla Rusya’ya karşı”. Söz konusu tutum, son derece ağır uluslararası ortamda belirlenirken onu savunmak da o denli güç olmuştur. Bu deyim bugün de geçerliliğini koruyor. Almanya’nın AB’ni temsil ettiğini ve Bulgaristan’ın Avrupa ailesinin bir parçası olduğunu kabul edebiliriz, ancak bütün bunlar Bulgar ihracatı için önemli bir piyasa olan Rusya ile gerçek ilişkileri bertaraf edemiyor. Bugünkü globalleşen dünyada olaylar “veya-veya” prensibine dayanmıyor, diye Sakskoburgotski, “24 çasa” ve “Trud” gazetelerinde yer alan demecine son veriyor.

 

Aynı konu fakat başka açıdan “Reuters”ten alınan konu “Trud” gazetesinde de yer alıyor. “Bulgaristan- eski dostlar ve yeni partnerler arasında parçalanıyor”. Bulgaristan, Avrupa Birliği ve NATO üyesi bir ülke olmasına rağmen, Avrupa’da çoktan bir anomalidir. Çünkü herşeye rağmen kendisini Rusya’ya çok yakın hissediyor. “Reuters” “Bu gerginlik, Ukrayna’daki durum sayesinde daha da ağırlaştı, çünkü vatandaşların çoğunluğu Moskova ile Brüksel arasında seçim yapmak zorunda. Bulgaristan için tereddüt etme imkanı yoktur, Başbakan Plamen Oreşarski’nin son derece hassas koalisyonunu tehdit eden tüm ekonomik zorluklara ve içerdeki tepkilere.

 

Yolsuzluk konusuna “Sega” gazetesi ele alıyor. Başsavcı Sotir Tsatsarov, Devlet Güvenlik Ajansı (DANS ) tarafından bile verilen muhtarlara karşı yolsuzluk ihbarlarının, yıllardır farklı il savcılıklarında raflara kaldırıldığını açıklamış. Kendisi tüm yolsuzluk dosyalarına denetleme emri vermiş.

 

Dünkü günden bir olay bugünkü gazetelerde geniş yer alırken bizi geçen asrın 90’lı yıllarına tam demokrasinin doğduğu yıllara götürüyor ki o dönemlerde bazı ekonomik anlaşmazlıklar güç sayesinde çözülürdü. “Duma” gazetesi , “Bir hızlı kredi şirketinin dayakçıları bir borçluyu dövdüler” başlığı altında 57 yaşındaki bir erkeğin Karadeniz bölgesinden bir şirketin dayakçıları tarafından dövüldüğünü anlatıyor. Söz konusu kişi, bir arkadaşına 800 levalık bir borca kefil olmuş, ancak kefil olduğu kadın taksitlerini yatırmayınca, kendisi dayak yedi.

 

Bulgaristan bilim adamları,  Mendeleeva tablitsa olarak bildiğimiz periyodik tablodaki 113, 115, 117 ve 118 elementlerinin keşifinde yer almıştır. “Standart” gazetesi, Dubna Nükleer Araştırmaları Birleşik Enstitüsü Müdürü Akademisyen Viktor Matveev’in sözlerine dayanarak söz konusu keşifin Rusya’nın Dubna enstitüsünde gerçekleştirildiğini yazıyor. Viktor Matveev’e ise Bulgaristan’da “doktor honoris cause” ünvanı verildi.

 

“Sega” gazetesi, “Bulgarlar, Mars’ın kolonizasyonu için çalışıyor” başlığı altında Bulgar Uzay serasının üçüncü nesli üzerinde çalışmalar yürüttüğünü yazıyor. Bulgar Bilimler Akademisi (BAN) Uzay Araştırmaları ve teknolojileri Enstitüsü, eski nesil seraların Rus ve Amerikan uzaygemisi uçuşlarına artık 10 yıldır eşlik ettiğini anlatıyorlar. Amaç, uzay ortamında tohumlardan bitkilerin geliştiğini araştırmaktır. Uzay serada şimdi trup, salata ve buğday yetiştiriliyor. Önemli olan ise, astronotların, taze gıdanın yanı sıra, bitkilerin fotosentez sırasında havaya bıraktıkları oksijenden de yararlanmaktır.