ABD 9 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

Amerika’nın Sesi Radyosu (VOA), NATO Ne Yapacak? Diye yazıyor. Haberde, Georgetown Üniversitesi’nden NATO uzmanı Charles Kupchan NATO’nun Soğuk Savaş’ın sonundan bu yana yeni bir görev tanımlaması arayışında olduğunu kaydediyor.

 

Birkaç ay öncesine kadar insanların Afganistan görevi sonlandıktan sonra ittifakın yeni bir varoluş nedenine gereksinimi olacağını konuştuğunu söyleyen uzman, yeni gelişmelerin NATO’nun geleneksel kolektif güvenlik tanımına dönmesinin yolunu açtığını belirtiyor.

 

The Wall Street Journal (WSJ), IMF: Gelişen ülkeler dünyayı sarsabilir başlıklı haberinde, Gelişmekte olan piyasaların sağlığına ilişkin endişeler artarken IMF'nin yayınladığı yeni bir analiz bu piyasalarda yaşanacak bir şokun gelişmiş ekonomileri sarsabileceğini gösterdi.

 

IMF, yılda iki kez yayınladığı Dünya Ekonomik Görünüm raporunda Rusya ve Brezilya'da büyümenin yavaşlamasına bağlı olarak bu yıl ve gelecek yıla ilişkin büyüme görünümünü düşürdü.

 

IMF, gelişmekte olan piyasalarda yaşanan gerilemenin 1990'ların ortalarında yaşananlara benzer olduğunu ancak Japonya başta olmak üzere gelişmiş ekonomiler üzerinde yalnızca 'ılımlı' etkiye sahip olacağını belirtti.

 

WSJ, Ukrayna, Rusya yanlısı protestolara karşılık veriyor diye yazıyor. Haberde, Ukrayna polisi Rusya yanlısı protestoculardan bir hükümet binasını geri alırken, bir diğer şehirde barikatların arkasında pozisyon alan silahlı bazı kişiler polis müdahalesine karşı uyarıda bulundu.

 

Rusya tarafından Ukrayna hükümetine yapılan bir uyarıda ülkenin doğusunda hükümet binalarını esir alan protestoculara karşı güç kullanımının ülkeyi bir iç savaşa sürükleyebileceği belirtildi.

 

Moskova'dan yapılan açıklamada Doğu Ukrayna'daki ayrılıkçı protestocuların önümüzdeki hafta Rusya, Ukrayna, ABD ve Avrupa Birliği arasında gerçekleştirilecek olan görüşmelere katılmaları gerektiği belirtildi.

 

WSJ, Toyota dünya genelinde 6.4 milyon arabayı geri çağırıyor diye yazıyor. Haberde, Tokyo Motor Corp. Çarşamba günü toplamda 6.39 milyon aracı etkileyecek olan beş geri çağırım yaparak Japon firmasının kalite kontrolü adına itibarına muhtemel bir darbe indirdi.

 

Dünyanın en büyük otomobil üreticisi şirketin bu beş problemden kaynaklanan ve kararın alınmasını sağlayacak herhangi bir çarpışma, sakatlanma veya ölümcül kazadan haberi olmadığını söyledi.

 

Geri çağırmanın nedenleri koltuklardaki sorunlar, hava yastıklarına bağlı olan kablolar, motor başlatıcıları, vites kollarındaki sorunlar ve cam silicilerin motorlarında görülen aksaklıklar olarak duyuruldu.

 

WSJ, Almanya'da ticaret aktivitesi hayal kırıklığı yarattı diye yazıyor. Haberde, Almanya'da ticaret aktivitesinin Şubat ayında beklenenden zayıf olması, küresel piyasalarda belirsizliğini koruyan ekonomik ortamın Avrupa'nın en büyük ekonomisinin büyümesini düşürebileceğine işaret etti.

 

Almanya istatistik ofisinin açıkladığı verilere göre Almanya'da Şubat ayında ihracat yüzde 1,3 düşerken ithalat yüzde 0,4 arttı. Ocak ayında ise ithalat yüzde 4,1, ihracat ise yüzde 2,2 artmıştı.

 

Newedge ekonomisti Annalisa Piazza geçtiği bir araştırma notunda Almanya'da ticaret aktivitesinin sağlam olduğunu ancak belirsiz ekonomik senaryonun etkilerinin göz ardı edilemeyeceğini ifade etti.

 

Çin 9 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

Çin Devlet Radyosu (CRİ), "Çin'in siber faaliyetleri herhangi bir ülkeye tehdit değil" diye yazıyor. Haberde, Çin ordusunun siber faaliyetlerinin herhangi bir ülkeye tehdit oluşturmadığı bildirildi.

 

Çin Devlet Müşaviri ve Savunma Bakanı Chang Wanquan, Çin'i ziyaret eden ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel ile Beijing'de dün (8 Nisan) ortak basın toplantısına katıldı.

 

Chang Wanquan konuşmasında, internet güvenliğinin Çin-ABD ilişkileri için çok önemli olduğunu, dolayısıyla her iki ülkenin bu konuda temas ve eşgüdümü yoğunlaştırmaları gerektiğini söyledi.

 

CRİ, Chang Wanquan: ABD, Japonya'ya karşı uyanık olmalı başlıklı haberinde, Çin Devlet Müşaviri ve Savunma Bakanı Chang Wanquan, dün (8 Nisan) ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel'le görüştükten sonra ortak basın toplantısına katıldı.

 

Chang Wanquan burada yaptığı konuşmada, Çin-Japonya ilişkilerinin ciddi sıkıntılarla karşı karşıya bulunduğunu ve sorumluğun tamamen Japonya tarafına ait olduğunu söyledi. Chang, ABD'nin, Japonya'nın eylemleri karşısında uyanık olması ve Japonya'ya göz yummaması arzusunu dile getirdi.

 

Çin'in 2013 yılında düzenlediği askeri tatbikata değinen Bakan Chang, tatbikatın herhangi bir ülke ve bölgeyi hedef almadığını sözlerine ekledi.

 

CRİ, Irak güvenlik güçleri 32 militanı öldürdü diye yazıyor. Haberde, Irak güvenlik güçleri dün başkent Bağdat ve Diyala eyaletinde 32 silahlı militanı öldürdü.

 

Bağdat Operasyon Komutanlığı sözcüsü dün (8 Nisan) yaptığı açıklamada, Irak ordusunun, Bağdat'ın güneybatısındaki hükümet karşıtı silahlı militanlara ait bir üsse dün düzenlediği operasyonda 25 militanın öldürüldüğünü açıkladı. Söz konusu militanların El Kaide bağlantılı Irak ve Levant İslam Devleti (ISIL) örgütüne mensup olabileceği belirtiliyor.

 

CRİ, IMF büyüme beklentisini düşürdü diye yazıyor. Haberde, Uluslararası Para Fonu (IMF) 2014 küresel büyüme beklentisini 0,1 puan indirerek, yüzde 3,6'ya çekti.

 

IMF tarafından dün yayımlanan Dünya Ekonomik Görünüm Raporu'nda 2015 yılına dair küresel ekonomik büyüme beklentisi de 0,1 puan düşürülerek, yüzde 3,9 olarak belirlendi.

 

Küresel ekonominin bu yıl ve önümüzdeki yıl iyileşmeye devam edeceği belirtilen raporda bunun esas olarak gelişmiş ekonomilerden kaynaklandığı ve yeni kalkınan ekonomilerin karşı karşıya bulundukları risklerin ciddiyetini artırdığı kaydedildi.

 

CRİ, Suriye'de seçimler öngörülen tarihte yapılacak diye yazıyor. Haberde, Suriye devlet başkanlığı seçimlerinin öngörülen tarihte yapılacağı ve Suriye hükümetinin herhangi bir nedenle seçimleri ertelemeyeceği bildirildi.

 

Suriye basınında, Enformasyon Bakanı Umran el Zubi'nin açıklamalarına dayanılarak dün (8 Nisan) verilen haberlerde, Suriye hükümetinin belli bir takvim içinde anayasanın ilgili maddelerine uygun olarak gerekli prosedürü tamamlayacağı belirtildi. Umran el Zubi, Suriye hükümetinin herhangi bir kişinin, herhangi bir nedenle genel seçimlere engel olmasına izin vermeyeceğini belirtti.

 

CRİ, Libya'da hükümeti kurma görevi El Tini'ye verildi diye yazıyor. Haberde, Libya Meclisi, geçici başbakanlık görevini yürüten Abdullah El Tini'yi dün (8 Nisan) yeni hükümeti kurmakla görevlendirdi.

 

Libya Meclisi sözcüsünün açıklamasına göre, meclis aynı gün bakanlar kurulunun istifasını isteyerek, El Tini'nin bir hafta içinde hükümet kurmasını istedi.

 

11 Mart'ta meclisten güvenoyu alamayan Başbakan Ali Zeydan görevinden alınmış, onun yerine Savunma Bakanı Abdullah El Tini geçici başbakan olmuştu.

 

CRİ, Çin ve ABD savunma bakanları görüştü diye yazıyor. Haberde, Çin Savunma Bakanı Chang Wanquan dün (8 Nisan) Beijing'de ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel'le görüştü.

 

Chang Wanquan, bu yıl iki ülke arasında diplomatik ilişki kurulmasının 35. yıldönümü olduğuna dikkat çekerek, iki ülkenin istikrarlı ve kararlı bir şekilde yeni tip büyük ülkeler arası ilişki inşasını hızlandırdığını söyledi. Chang, bunun hem iki ülkenin temel ve uzun vadeli çıkarlarına uygun düştüğüne, hem de Asya-Pasifik bölgesi ve dünyanın kalıcı barış ve istikrarına yararlı olduğuna işaret etti. Tarafların diyalog ve teması güçlendirerek, birbirlerinin çekirdek çıkarlarına ve önemli kaygılarına saygı göstermesi gerektiğini ifade eden Çin Savunma Bakanı Chang, iki ordu arasındaki somut temas ve işbirliği derinleştirilerek, anlaşmazlıkların uygun bir şekilde çözülmesi gerektiğinin altını çizdi.

 

CRİ, Çin Savunma Bakanı: Toprak meselesinde taviz vermeyiz diye yazıyor. Haberde, Çin Savunma Bakanı Chang Wanquan, Çin'in toprakları ve egemenliği mevzularında "taviz vermeyeceğini, bunun pazarlık konusu yapılmayacağını ve bu konulardaki en ufak bir ihlal girişimine müsamaha göstermeyeceğini" söyledi.

 

Çin Savunma Bakanı Chang, bugün (8 Nisan) ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel'le ortak bir basın toplantısı düzenledi.

 

Bakan Chang, Çin ve Japonya ilişkilerinde karşılaşılan ciddi zorlukların sorumluluğunun, Tokyo tarafından üstlenilmesi gerektiğini söyledi.

 

CRİ, Xi Jinping, İsrail Devlet Başkanı'yla görüştü diye yazıyor. Haberde, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, ülkesini ziyaret eden İsrail Devlet Başkanı Şimon Peres'le bugün (8 Nisan) başkent Beijing'de bir araya geldi.

 

Çin-İsrail ilişkileri üzerinde fikir alışverişinde bulunan iki lider, ikili dostluk ve işbirliğinde daha büyük gelişmeler sağlamak için çalışma kararı aldı.

 

Xi Jinping, Çin halkı ile Yahudi halkının uzun zamandır dostluk içinde yaşadığını, özellikle de İkinci Dünya Savaşı sırasında faşizm ve militarizmle ortaklaşa mücadele edip birbirlerini destekleyerek derin bir dostluk kurduklarını söyledi.

 

CRİ, Çinli temsilci: Peres, Çin'in eski ve iyi dostudur başlıklı haberinde, Çin'in Ortadoğu Sorunu Özel Elçisi Wu Sike, Çin'i ziyaret eden İsrail Devlet Başkanı Şimon Peres'in, Çin halkının eski ve iyi dostu olduğunu söyledi.

 

Wu Sike, bugün (8 Nisan) başkent Beijing'de Çin Uluslararası Radyosu'na verdiği demeçte, Şimon Peres'in Çin ziyaretine değindi.

 

Peres'in ziyaretinin, hem kendisi hem de Çin için uzun zamandır beklenen bir ziyaret olduğunu hatırlatan Wu Sike, İsrail siyasi tarihindeki unutulmaz bir isim olan Peres'in, Çin-İsrail ilişkilerinin gelişmesine daima önem verdiğine işaret etti.

 

Rusya 9 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

Rusya’nın Sesi Radyosu (RUVR), Doku Umarov’un etkisiz hale getirildiği doğrulandı diye yazıyor. Haberde, Çeçenistan Başkanı Ramzan Kadırov’un gazetecilere yaptığı açıklamada Kuzey Kafkasya militanlarının başı olan Doku Umarov’un etkisiz hale getirildiğinin delillerinden birinin onun akrabaları tarafından Türkiye’de resmi olarak düzenlenen taziye töreni olduğunu ifade etti.

 

Onun sözlerine göre, ayrıca Dağıstan ve Kabardey-Balkar Cumhuriyeti çete liderlerinin Doku Umarov’un yerine geçecek olan kişiyi görüştükleri ses kaydı ele geçirildi. Ramzan Kadırov konuşmasında onun cesedinin İnguşetya ile idari sınır bölgede bulunan dağlık bölgede arandığını ve bulunacağını vurguladı.

 

RUVR, Berlusconi cezasını huzurevinde çekecek diye yazıyor. Haberde, İtalya’nın eski başbakanı Silvio Berlusconi vergi yolsuzluğu davasında ceza olarak huzurevinde çalışacak.

 

Berlusconi daha önce Mediaset vergi yolsuzluğu davasında 4 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. 2013 yılı ağustos ayında Yargıtay kararı onaylarken, ancak bu henüz yürürlülüğe girmedi.

Bununla beraber İtalya eski başbakanı uzun süreli hapis cezası çekmeyecek. O af kapsamına girerken, onun cezasının hafifletilmesi ve 1 yıla kadar indirilmesi gerekecek. Diğer taraftan 2013 yılı eylül ayında onun 77 yaşına basmasından dolayı yaş durumu nedeniyle hapis cezası kamuda çalışma cezasına dönüştürülecek. Mahkemenin perşembe günü cezanın şekli konusunda nihai kararını vermesi gerekiyor.

 

RUVR, Konya'da katliam gibi kaza diye yazıyor. Haberde, TIR'ın karşı şeride geçip, araç yüklü bir başka TIR ve yolcu minibüsüne çarpması sonucu meydana gelen kazada, ilk belirlemelere göre 7 kişi öldü.

 

Konya-Afyonkarahisar karayolunun 35. kilometresinde, 33 CJH 19 plakalı tır, karşı yönden gelen, Sarayönü ilçesinden Konya'ya yolcu taşıyan minibüsle çarpıştı.

 

Kazaya, araç yüklü bir başka tır da karıştı. Kazada, ilk belirlemelere göre 7 kişi olay yerinde hayatını kaybetti.

 

RUVR, Kahire’de Arap Ülkeleri Birliği acil toplantısı gerçekleşecek diye yazıyor. Haberde, Bugün Kahire’de Arap Ülkeleri Birliği’nin Filistin-İsrail barış görüşmeleri ile ilgili acil bir toplantı gerçekleşecek.

 

Bu toplantı üye ülkelerin dışişleri bakanları düzeyinde yapılacak ve toplantıya Filistin Ulusal Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas da katılacak.

 

RUVR, AB Rus gazeteci ve milletvekillerine karşı yeni yaptırımlar uygulayabilir diye yazıyor. Haberde, Kommersant gazetesinin çarşamba günü yayınladığı habere göre, AB bazı Rus vatandaşlarına karşı yeni yaptırımlar uygulayabilecek.

 

100’den fazla kişinin bulunduğu listeye bazı milletvekilleri, Güvenlik Konseyi üyeleri, güvenlik görevlileri ve gazeteciler girdi.

 

Reuters Ajansı mart ayı ortasında AB’nin Ukrayna’daki durum nedeniyle 120-130 Rus devlet görevlisinin girdiği ön bir liste hazırlandığını bildirmiş, ancak isimler belirtilmemişti. Daha sonrasında ise AB yaklaşık 30 kişiye bireysel yaptırımlar getirmişti.

 

İngiltere 9 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

Oxford Üniversitesi’nde tarih dersleri veren Mark Almond, Daily Telegraph’taki makalesinde, Ukrayna’da aylardır devam eden ve ülkeyi bölünmenin eşiğine getiren siyasal çalkantıların iki ucunda yer alan grupların barışçıl bir çözümü zorlaştırdığına dikkat çekiyor.

 

 “Kavga için aranan sadece Ruslar değil” başlıklı yazıda, Rusya yanlısı ayrılıkçıların ve Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç’i ülkeyi terk etmeye zorlayan Ukrayna milliyetçilerinin 25 Mayıs’ta yapılması planlanan Devlet Başkanlığı seçimi öncesinde gerilimi yüksek tutma eğiliminde olduğu belirtiliyor.

 

“Eğer Ukrayna’daki iki taraf sadece Büyük Güçlerin kuklası olsa durum daha az tehlikeli olurdu” denilen yazıda şu ifadeler yer alıyor: “Devlet Başkanlığı seçimine kalan 7 hafta, iki taraftaki köktencilere her şeyi yapmak için bolca fırsat sunuyor. Rusya yanlılarının başarılı bir seçimden hiçbir çıkarı yok; Ukrayna milliyetçileri seçmenleri hareketlendirmenin en iyi yolu olarak gerilimi yükseltecektir. Böylesi bir kutuplaşma Kremlin’in veya Kiev’in amaçlarına barışçıl olarak ulaşma şansını fiilen sıfıra indiriyor.”

 

Independent’ın diplomasi muhabiri Kim Sengupta ise Rusya içindeki milliyetçilerin “imparatorluğu diriltme rüyası”na gönderme yapıyor.

 

Rusya Duması’nın eski Sovyet ülkeleriyle ilgili komitesi üyesi İlya Drozdov’un, Kırım’ın birkaç hafta içinde, Doğu Ukrayna’nın da 4-5 ayda Rusya’ya katılacağı öngörüsünde bulunduğunu hatırlatan Sengupta şöyle diyor: “Vladimir Jirinovski’nin sağcı partisinin başkan yardımcısı zamanlama konusunda yanıldı; Başkan Vladimir Putin, Kırım’ın ilhakı belgesini sadece 8 gün sonra imzaladı.”

 

Rus milletvekili Leonid Slutsky’nin, ABD’li stratejist Zbigniew Brzezinski’nin şu sözlerinden alıntı yaptığı aktarılıyor yazıda: “Ukrayna’sız Rusya bir imparatorluk olamaz; Ukrayna ile otomatik olarak bir imparatorluğa dönüşür.”

 

Sengupta’ya göre önümüzdeki günler, Drozdov ve Slutsky gibilerinin Rusya imparatorluğunun yeniden doğuşu rüyalarının gerçek olup olmayacağını gösterecek.

 

Guardian’ın başyazılarından biri de Ukrayna ile ilgili: “Tehlikeli oyunlar.”

 

Başyazıda şöyle deniyor: “Rusya güçlerinin yeniden Ukrayna’ya müdahale etmesinin getireceği zararı gözde büyütmek zor olur. Ülkenin makul bir gelecek umudu bir girdapta kaybolacaktır. Fakat bu Avrupa’yı ve Rusya’yı zayıflatacak, hepimizin ekonomisinin altını oyacak ve doğu ile batı arasında sonuçlanması yılları bulacak bir çatışmanın önünü açacak gerçek bir habis niteliğindeki uluslararası ilişkiler değişikliğinin sadece bir yönü olacaktır.”

 

Guardian, Ukrayna’daki bölgeler arasındaki farklılığa işaret ederken haklı olduğunu belirttiği Rusya’nın, Ukrayna’ya yardımcı olmakla, bu farklılıkları ülkeyi parçalayıp ona egemen olma yönünde kullanmak arasında tercih yapması gerektiğini savunuyor.

 

Gazetenin Donetsk’teki muhabiri Alec Luhn ise Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk’te Rusya yanlılarının barikatlar kurmayı sürdürdüğünü iletiyor.

 

Financial Times, ABD’nin Rusya’yı Ukrayna’nın doğusundaki karışıklıklardan sorumlu tuttuğunu anlatıyor haberinde.

 

Yazar ve televizyon yapımcısı Peter Pomerantsev, gazetedeki yorum yazısında, 3 Ukrayna kentinde hafta başından beri süren olayların, Moskova’daki “siyasi teknolojistler”in eseri olduğunu öne sürüyor.

 

Bu ekibin Rusya’da 2011’de yolsuzluklara ve baskılara karşı baş gösteren gösterileri “Kutsal Rusya” üzerine yayınlarla bastırdığını hatırlatan Pomerantsev, gerçeklerin yerine kurguları geçirmekte usta olduğunu söylediği isimler arasında halkla ilişkiler uzmanı Vladislav Surkov’u sayıyor.

 

Putinizmin, komplo teorilerinden ve “demokrasinin düzmece olduğu” yönündeki nihilist söylemden beslendiğini belirten yazar şöyle diyor: “Bitkin Ruslar ve Ukraynalılar ‘Kutlas Rusya’dan şüphe duyabilir ama Amerika’nın Kiev’deki devrimi gizlice örgütlediğine ve dünyanın peşlerinde olduğuna kolayca inanırlar.”

 

Financial Times’ın analiz sayfası ise Ukrayna’daki gelişmeler ışığında NATO’nun eksiklerini kapatma çabasına ayrılmış.

 

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen’in, “Hazırlık durumumuzu güçlendirmek için bir eylem planı geliştirmeliyiz. Doğru yerde değilseniz çabuk karşılık veremezsiniz” sözleri aktarılan analizde, Avrupa’daki müttefiklerin hem silahlanmaya ayırdıkları kaynağı, hem de sürekli konuşlandırdıkları asker sayısını azalttıkları grafikle gösteriliyor.

 

Grafiğe göre, 28 müttefik içinde gayri safi milli hâsılasının en az %2’sini askeriyeye ayırma taahhüdünü yerine getiren sadece 4 ülke var ve bunlardan biri Türkiye.

 

Buna rağmen, Türkiye de 2002-2012 döneminde askeri harcamasını ,6 azaltmış durumda.

Gazeteye konuşan bir NATO stratejisti, birçok NATO ülkesinin askeri harcamalarının çoğunun askeri donanım ve silah yerine personel maaşlarına gittiğinden yakınıyor.

 

Sam Jones imzalı analizde, “Rusya’nın Kırım’daki militarizmi, yıllarca süren savunma kesintilerinin ardından Batı ittifakını gardı düşük yakaladı” deniliyor.

 

Aylardır süren protestolarda 39 kişinin ölmesinin ardından muhalefeti masaya davet eden Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Guardian gazetesine tam sayfalık bir röportaj vermiş. Röportajda, Seumas Milne ile Jonathan Watts’ın imzası var.

 

Koltuğu, hayatını kaybeden sosyalist lider Hugo Chavez’den devralan Maduro ABD’yi, “sokak gösterilerini kullanarak ağır çekim darbe gerçekleştirmeye çalışmakla” suçluyor: “Dünyaya, protestoların bir çeşit Arap Baharı olduğu fikrini satmaya çalışıyorlar. Fakat Venezuela’da bizim kendi baharımız var: 21. Yüzyılın kapısını açan devrimimiz.”

 

Caracas’taki Times muhabiri James Hider, sokaklara barikat kuran ve ellerinde ev yapımı “bazukalar” bulunan muhalif göstericilerin arasından bildiriyor.

 

Hükümet yanlısı motorsikletli ve silahlı kişilere hedef aldıklarını söyleyen maskeli göstericiler, yolu kapattıkları için kendilerine çıkışan bir kadına, “Küba’ya git! Git Maduro’dan paranı al” diye karşılık veriyor.

 

Haberde, ekonomik kriz ve ambargo altındaki ülkede yıllık cinayet sayısının 24 bini bulduğu aktarılıyor.

 

Times’taki başka bir haberde, 1999 yılında haftalık 35 saat çalışma hakkını kabul ettiren Fransa sendikalarının, mesai saatleri dışında iş telefonlarına gelen mesajların ve e-postaların göz ardı edilmesini de kabul ettirdiği belirtiliyor.

 

İşveren federasyonları ile varılan anlaşma, dijital ve danışmanlık sektörlerindeki yaklaşık 1 milyon çalışanı kapsıyor.

 

Almanya 9 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

Avrupa Adalet Divanı, vatandaşların telefon ve internet verilerinin özel bir neden olmaksızın kovuşturma amacıyla kaydedilmesinin AB yasalarına uygun olmadığına hükmetti. Mahkemenin hükmüyle ilgili olarak Kölner Stadt-Anzeiger gazetesi şu yorumu yapıyor.

 

"8 Nisan 2014 Avrupa temel ve vatandaşlık haklarının yeniden dirilişi olarak Avrupa tarihine geçecek. İnsanlar bu günü Avrupa Adalet Divanı'nın nihayet kişisel verilerin korunmasını bir temel hak olarak keşfettiği ve verilerin sınırsız, gerekçesiz kaydedilmesini Avrupa çapında yasakladığı gün olarak hatırlayacak. Hatta belki de -bu şimdilik sadece bir beklentiden öteye geçmese de- kişisel verilerin kaydedilmesinin sonunun geldiği gün olarak… Yargıçlar bunun için ‘mutlak bir gereklilik' talep etti. Peki bu kendisini nasıl gösterecek? Her halükarda Almanya'da verilerin kaydedilmesinin sona erdiği 2010'dan beri cezai kovuşturmada bir zayıflık meydana çıkmadı. Ne aydınlatılan suç olaylarının sayısında çarpıcı bir düşüş oldu ne de Almanya diğer ülkelerin gerisinde kaldı.”

 

Münchner Merkur gazetesi mahkemenin verdiği hükmü Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) dinleme skandalı çerçevesinde yorumluyor:

 

"NSA skandalı ışığında bakıldığında Alman güvenlik makamlarının, dürüstlüğünden şüphe duyulamayacak vatandaşlar hakkında devasa bir veri havuzu oluşturması ve bu havuzu somut ipuçları, ciddiye alınacak engeller olmaksızın, diledikleri gibi kullanacak olması inanılır gibi değil. Genel şüphe altında bulunan bir halk… Amerikan istihbarat servislerinin casusluk düşkünlüğü üzerine şoke edici haberlerin ortaya çıkmasından beri bu tarz talepleri en ıslah edilemez polis yetkilileri, hukukçular ve siyasetçiler akli dengeleri sorgulanmaksızın ileri süremez. Lüksemburglu yargıçlar bu bakımdan hiçbir engellemeyle karşılaşmadı.”

 

Delmenhoster Kreisblatt gazetesi yorumunda akıllı telefonlar üzerinden şirketlerin kullanıcıların verilerine ulaşmaya devam ettiği uyarısı yapıyor:

 

“Akıllı telefonu olan herkes şirketler tarafından düzenli olarak gözetleniyor. Yoksa sürekli aynı reklamla karşılaşmak kimin ilgisini çeker ki? İnternette her bir tıklamanın kaydedilmesine alışıldı. Şimdi hangi tür ayakkabıyı beğendiğini şirketlere ifşa etmek ya da resmi makamların yaptığı telefon konuşmasını kayda alması üzerinde duruluyor. İnternette bu, az ya da çok, gönüllü bir biçimde gerçekleşiyor. Resmi makamlar karşısında da vatandaşın başka bir seçeneği bulunmuyor. Devlet gözetiminin yarattığı bu tuhaf, sıkıntı verici duygu şimdilik bertaraf edilmiş oldu. Elbette eğer devlet, orantılılık prensibine bağlı kalırsa…”

 

Die Welt üç dönemdir başbakanlık koltuğunda oturan Angela Merkel'i önceki Almanya başbakanlarıyla karşılaştıran bir yoruma yer veriyor:

 

“Angela Merkel'in başbakanlıktaki görev süresi 9 Nisan'da Helmut Schmidt'inki kadar oldu. Merkel ile Schmidt arasında herhangi bir benzerlik yok gibi görünüyor. Ama ikisi arasında bağ kuran bazı noktalar var. İsteklerinden bağımsız olarak kendilerine kahraman rolü biçilmesi, Helmut Schmidt ile Angela Merkel'i birleştiriyor. Schmidt, Kızıl Ordu Fraksiyonu (RAF) terörüne karşı devlet gücünün simgesi olmuştu. Angela Merkel ise Bankalar ve euro krizinde benzer bir konuma geldi. Her ikisinin başbakanlıklarının aynı döneminde Moskova ile bir güç mücadelesi patlak verdi. Angela Merkel, Konrad Adenauer'in görev süresini 22 Aralık 2019 tarihinde geçebilecek. Bu şansa sahip olup olamayacağında, Almanya'nın Ukrayna'da tüm içgüdülerine rağmen Amerika'nın mı yanında olacağı yoksa kendi yolunda mı yürüyeceği belirleyici olacak.”

 

İran 9 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

Fars Haber Ajansı (FHA), Tahran Cuma namazı hatiplerinden Ayetullah Ahmet Hatemi, İran milleti her işe burnunu sokan misafir istemediğini vurguladı.

 

FHA, İslami Şura Meclisi'nin Asuri Milletvekili Yunatan Bet Kelya, İran nükleer teknolojiyi Batı'nın desteği olmaksızın elde ettiğini vurguladı.

 

FHA, Umman Vakıflar Bakanı Abdullah Bin Muhammed Salimi, İran milleti ve devletinin İslam dünyasının çeşitli sorunlarını çözümlemekte ifa ettiği rolün takdire şayan olduğunu vurguladı.

 

FHA, AK Parti'den istifa eden paralel vekilden çıkan bir tweet “yok artık!” dedirtti..

 

FHA, Arınç: ABD elçisinin F Gülen’le ilgili bir açıklaması yok, bir büyükelçi bunu zaten söylemez”

 

FHA, Beyaz Saray, Amerikalı gazeteci Seymour Hersh'ün Suriye rejiminin geçen yıl 21 Ağustos'ta düzenlediği kimyasal saldırının arkasında Türkiye'nin olduğuna yönelik iddialarını yalanladı.

 

FHA, AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay; partisinin yüzde 46’lık yerel seçim başarısını, Twitter’a erişim engeli ve Gülen Cemaati’ne karşı operasyon iddialarını RS FM’de değerlendirdi.

 

FHA, Suriye’de Ağustos ayındaki kimyasal saldırının, Tayyip Erdoğan’ın bilgisi dâhilinde ve MİT tarafından “El Nusra”ya kimyasal silah malzemesi sağlanarak yaptırıldığı ileri sürüldü.

 

FHA, MARDİN'in Bağımsız Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ahmet Türk, Özel İdare'nin kapatılmasıyla birlikte taşınmazlarının devredildiğini, mazbatasını aldıktan sonra bu taşınmazların iadesi için suç duyurusunda bulunacağını söyledi.

 

FHA, Bütün hayatını ABD ve İsrail’e hizmete adadığı için, bu ikilinin düşmanı olan İran’a düşmanlığı da ilke edinen paralel yapının TIR şoförlerine de baskı yapması nakliyecileri çıldırttı.

 

FHA, Gazetelerin seçim sonrası tirajlarında Sözcü Hürriyet'i yakalarken Zaman'da büyük kayıp yaşandı, Gülenci olan Zaman, neredeyse yere çakıldı.

 

İran Radyosu (İRİB), Kayıp uçaktan 2 yeni sinyal daha! Diye yazıyor. Haberde, Kuala Lumpur-Pekin seferini yaparken 239 kişi ile 8 Mart Cumartesi ortadan kaybolan Malezya Havayollarına ait MH370 sefer sayılı uçağı Güney Hint Okyanusu'nda arama çalışmalarına katılan Avustralya'nın Okyanus Kalkanı isimli arama gemisi okyanus dibinden 2 sinyal daha aldığını duyurdu.

 

Güney Hint Okyanusu'nda devam eden arama çalışmalarına liderlik yapan eski Avustralya Hava Kuvvetleri Komutanı Angus Houston, Avustralya gemisi Okyanus Kalkanının 8 Nisan Salı öğleden sonra ve akşam olmak üzere 2 sinyal daha aldığını, bu yüzden arama alanının sinyallerin alındığı bölgeye kaydırılarak, arama alanının 75 bin metrekarelik alana düşürülerek devam ettiğini belirtti.

 

İRİB, IŞİD Irak'ta fire vermeye devam ediyor diye yazıyor. Haberde, Irak'ı ikinci Suriye'ye çevirmek isteyen IŞİD, ülkede kayıplar vermeye devam ediyor. Irak İçişleri Bakanlığı'na bağlı Bağdat Operasyonlar Başkanlığı Sözcüsü Tuğgeneral Sad Man, düzenlediği basın toplantısında, 24 saat içinde düzenlenen operasyonlarda IŞİD'a bağlı toplam 44 teröristin etkisiz hale getirildiğini duyurdu.

 

Sad Man, Bağdat'ın güneyinde bulunan Devilibe Bölgesi'nde yürütülen operayonda 25 teröristin, Felluce'de ise 19 teröristin öldürüldüğünü ve 27 teröristin de yaralandığını açıkladı.

 

İRİB, İranlı öğrencilerden AP'nin kararnamesine itiraz! Diye yazıyor. Haberde, İranlı öğrenciler Avrupa Parlamentosunun İran karşıtı kararnameyi onaylamasına itiraz amacıyla Yunanistan'ın Tahran'daki büyük elçiliği önünde toplandılar.

 

Mehr haber ajansının bildirdiğine göre, gösterilere katılan İranlı öğrenciler dün, AP'nin  İran karşıtı kararnameyi onaylamasına itiraz amacıyla Avrupa Birliğinin dönem başkanı Yunanistan büyükelçiliği önünde toplandılar.

 

Göstericiler, gösteri sırasında ellerinde AP'nin İran karşıtı kararnameyi onaylamasına itiraz içerikli plakartlar taşıyarak, AP'nin İran karşıtı girişimini sloganlar eşliğinde kınadılar.

 

İRİB, Siyonistlerin Filistinlilere yönelik saldırıları sürüyor diye yazıyor. Haberde, Terör rejimi İsrail'in Filistinlilere yönelik saldırıları devam ederken Filistin insan hakları merkezi, ırkçı İsrail rejiminin Gazze Şeridi sınır bölgelerindeki Filistinlileri hedef alan yeni saldırılar düzenlediğini bildirdi. Yapılan açıklamada siyonist İsrail'in her türlü insan hakları, uluslar arası ilkeleri, yasaları ve altına imza attığı ateşkesi çiğnediği kaydedildi.

 

Bu arada Kudüs'ün Silvan beldesinde bulunan Vadi Hulve Bilgi Merkezi'nin yayınladığı verilere göre, işgal güçlerinin Kudüs kentinde Filistinlilere, mülklerine ve kutsal değerlerine yönelik ihlalleri Mart ayında da devam etti.

 

İRİB, Suriye batılı ve Arap ülkelerinden Suriye konusundaki yanlışlıklarını kabul etmesini istedi diye yazıyor. Haberde, Suriye enformasyon bakanı Umran ez'Zuabi, Suriye'nin Arap ve Batılı ülkelerle siyasi ilişkilerinin yeniden başlatılmasının ancak bu ülkelerin Suriye aleyhindeki savaşta yanlışlarını itiraf etmeleri halinde mümkün olacağını söyledi.

 

Zuabi, Lübnan el'Menar televizyonuna verdiği demeçte, Suriye ile siyasi ilişkilere yeniden başlamak isteyen her ülkenin her şeyden önce Suriye konusundaki tutumunu ve varsa hatalarını itiraf etmeleri gerektiğini zira söz konusu ülkelerin Suriye'nin güvenliğinin bozulması için teröristlere her türlü yardımda bulunduklarını söyledi.

 

İRİB, Ruhani: İran'ın ilkeli tutumu değişmezdir! Diye yazıyor. Haberde, İslami İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İran hükümetinin, İran halkının menfaatlerini, İslam inkılâbının değer ve ülkülerini korumadaki tutumunun değişmez olduğunu belirtti.

 

Cumhurbaşkanlığı Enformasyon sitesinin bildirdiğine göre, Hasan Ruhani, dün İran yargı kurumu üst düzey yetkilileriyle yaptığı görüşmede, İran İslam Cumhuriyetinin iç, bölge ve uluslar arası alandaki tutumunda kararlı olduğu ve bunun değişmez olduğunu açıkladı.

 

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani,  İran hükümetinin uluslar arası ve dış politikasına da değinerek, bir ülkenin bölge ve dünya meseleleri üzerindeki güç ve etkisinin çok önemli bir mesele olduğunu belirtti.

 

İRİB, Alman polisinden Hizbullah ofisine saldırı diye yazıyor. Haberde, Alman polisi, Lübnan Hizbullah hareketinin bir ofisine Essen'in batısında operasyon düzenledi.

 

Almanya'da polis, Lübnan Hizbullah hareketine bağlı "Lübnan Öksüz Çocuklar Projesi" adlı derneğin yasaklanmasının ardından ülke çapında Hizbullah destekçilerine karşı operasyon başlattı.

 

Alman polisi, Hizbullah hareketine mali destek sağladığı bahanesiyle Almanya'daki faaliyetleri yasaklanan "Lübnan Öksüz Çocuklar Projesi" adlı derneğin Essen kentindeki merkezine, diğer kentlerdeki bürolarına ve dernekle bağlantılı kişilerin evlerine baskın düzenledi. İçişleri Bakanlığı'nda yapılan açıklamada, altı eyalette düzenlenen operasyonlara yaklaşık 160 polisin katıldığı ve aramalarda çok sayıda delile el konulduğu belirtildi.

 

İRİB, AB: Müslüman Kardeşler örgütü terörist değil başlıklı haberinde, Avrupa Birliği'nin Mısır'daki temsilcisi Moran, Mısır Müslüman Kardeşler örgütünü, Avrupa Birliği'nin terörist örgüt olarak tanımadığını söyledi. Mısır'ın İskenderiye kentinde basın toplantısı düzenleyen Moran, Müslüman Kardeşler konusunda Avrupa Birliği'nin tutumunun Mısır ve Arabistan'la aynı olmadığını farklı olduğunu zira onların Müslüman Kardeşleri terörist olarak gördüklerini bildirdi.

 

Bu arada Uluslararası Af Örgütü, Mısır'da ifade ve toplanma özgürlüğünün daha da kısıtlandığına dikkat çekerek eski rejim şiddetinin aynen sürdüğünü açıkladı. Uluslararası Af Örgütü, 2011'deki devrim sürecinde etkin rol oynayan 6 Nisan Hareketi'nin kurucularına verilen hapis cezasının Kahire Temyiz Mahkemesi tarafından onaylanmasını, "Mısırlı yetkililerin ifade ve toplanma özgürlüğünü daha da kısıtladığının bir işareti" olarak tanımladı.

 

İRİB, NATO genel sekreteri: Rusya'nın Ukrayna'ya müdahalesi tarihi hatadır başlıklı haberinde, Kuzey Atlantik Paktı NATO genel sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Rusya'nın Ukrayna'nın doğusuna (Kırım) müdahalesinin tarihi bir hata olduğunu söyledi.

 

Rasmussen, dün Paris’te düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada, Rusya'nın Ukrayna'ya müdahalesinin Rusya ve NATO ilişkilerine olumsuz yönde yansıyacağını ve aynı zamanda Rusya'nın dünyada inzivaya itilmesine sebep olacağını söyledi.

 

NATO genel sekreteri, Rusya'dan Ukrayna'yla ilgili siyasetlerini gözden geçirmesini istedi.

 

İRİB, Genelkurmay Başkanı Necdet Özel de 'Suriye tapesini' inceletiyor diye yazıyor. Haberde, Türkiye gündemini sarsan Suriye'ye savaş planlarının konuşulduğu gizli toplantının internete sızdırılması sonrası Genelkurmay Başkanı Necdet Özel'in de harekete geçerek inceleme talimatı verdiği ortaya çıktı.

 

Dünya Bülteni sitesinin haberine göre, Dışişleri Bakanlığı'nda Bakan Ahmet Davutoğlu, Müsteşar Feridun Sinirlioğlu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Güler'in katılımıyla yapılan Suriye toplantısının kaydedilip sızdırılması, Genelkurmay'ı da harekete geçirdi. Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel'in, askeri teknik istihbarat uzmanlarına olayı inceleme emri verdiği bildirildi.

 

İRİB, Türkiye'de yeni MİT yasası meclise geliyor diye yazıyor. Haberde, MİT'in görev ve yetkileriyle ilgili önemli değişiklikler içeren yasa tasarısı bugün Meclis'e gelecek.

 

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, MİT Yasa Teklifi'nin TBMM Genel Kurulu'nda bugün görüşülmeye başlanacağını bildirdi.

 

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Kanunu'nda değişiklik öngören yasa teklifi, eleştirilen maddelerde yapılan değişikliklerin ardından İçişleri Komisyonu'ndan geçmişti.

 

İRİB, Türkiye jetlerinin Rus uçağını engellediği bildirildi diye yazıyor. Haberde, Türkiye savaş uçaklarının Rusya'nın uluslar arası hava sahasında bir Rus uçağını engelledikleri bildirildi.

 

Dünya Bülteni sitesine göre, Türkiye Genelkurmay Başkanlığı, Rusya Federasyonu'na ait bir adet IL-20 istihbarat uçağının Doğu Karadeniz'de tespit edilmesi üzerine iki adet F-16 uçağı ile hava muharebe devriye ve önleme görevi icra edildiğini açıkladı.

 

Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Merzifon'dan saat 12.56'da kalkış yaparak Hatay-Gaziantep bölgesinde "hava muharebe devriye görevi" icra eden iki adet F-16 uçağının Suriye'ye ait bir adet Mİ-8 helikopterinin Hatay Yayladağ güneyinde sınıra yaklaşması üzerine bölgeye yönlendirildiği kaydedilerek, helikopterin sınıra 1 deniz mili kala geri dönerek bölgeden uzaklaştığı ifade edildi.

 

Türkiye tarafından son zamanlarda bir Suriye uçağının düşürülmesinin ardından Hatay ve sınır bölgesinde hava sahasında da gerginlikler devam ediyor.

 

İRİB, Türkiye'de muhalif milletvekilleri: Meclis güvenlikli değil başlıklı haberinde, Türkiye meclisinde dün CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik yumruklu saldırının yankıları sürerken saldırganın da sorgulamasına da devam ediliyor.

 

Bu arada hükümet muhalifi partilerin  milletvekilleri meclisin artık kendileri için güvenlikli yer olmaktan çıktığını belirtirlerken, meclisin güvenlikli bir hale gelmesi için gerekli girişimde bulunulması çağrısı yaptılar.

 

Öte yandan Meclis'te gazetecilerin, sorularını cevaplayan CHP Sivas Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Malik Ecder Özdemir, saldırganın Meclis'e girişinden itibaren kamera kayıtlarını izlediklerini söyledi.

 

İRİB, Amerika İran'ı yaptırımları arttırmakla tehdit etti diye yazıyor. Haberde, İran ve 5+1 grubu arasında dün nükleer müzakerelerin yeni turunun başladığı bir sırada Amerika, İran'a yönelik  ticari yaptırımları arttıracağını bildirdi.

 

Presstv'nin bildirdiğine göre, Amerikan Senatosu'nun dış ilişkiler komitesinde konuşan Amerikan dışişleri bakanı John Kerry, İran ve Rusya'nın gıda ürünleriyle takası içeren  bir petrol anlaşması  imzalamaları halinde Amerika'nın İran aleyhindeki  ticari yaptırımları arttıracağını bildirdi.

 

Kerry, halihazırda kendilerinin İran'la çok açık ve ciddi olarak  müzakere halinde olduklarını bildirirken, diğer taraftan nükleer müzakerelerin de  sürdüğünü ama kendilerinin İran aleyhindeki yaptırımlarına devam edeceklerini söyledi.

 

İRİB, İran'dan Avrupa'ya gaz ihracatı diye yazıyor. Haberde, İran'ın güneyinde  yer alan Pars iktisadi özel bölge  gümrük verilerine göre, İran'dan Avrupa'ya gaz ihracatında artış kaydedildi.

 

Mehr haber ajansının dün verdiği habere göre, hicri şemsi geçen yılki gümrük verilerine göre, İran'ın güneyindeki sözkonusu bölgeden Avrupa'ya 14 milyar 300 milyon dolar tutarında çeşitli petro kimya ürünleri, sıvı gaz çeşitleri ihraç edildi.

 

Habere göre, Hollanda, Belçika, İspanya, Türkiye, Romanya gibi ülkeler İran'ın sözkonusu ürünlerinin müşterileri arasında yer alırken, geçen yıl İran'ın güneyinde yer alan Asaluye'den dünya piyasalarına 8 milyon 850 bin ton civarında 7 milyar 90 milyon tutarında çeşitli sıvı gazın ihraç edildiği bildirildi.

 

İRİB, İran dışişleri bakanlığı sözcüsünden basın toplantısı diye yazıyor. Haberde, İslami İran dışişleri bakanlığı sözcüsü Merziye Efhem, hicri şemsi 1393 yeni yılın, İran ile diğer ülkeler arasında ilişkilerin gelişeceği ve artacağı bir yıl olacağını söyledi.

 

Efhem,  dün Tahran'da yerli ve yabancı basın mensuplarının katıldığı ve 1393 yılının ilk basın toplantısında yaptığı açıklamada, İran dışişleri bakanlığının İran İslam Cumhuriyetinin milli çıkarlarını ve hedefleri doğrultusunda çalışmalarını arttırdığını belirterek, İran ve 5+1 grubu arasında geçen yıl başlayan nükleer müzakerelerden kapsamlı ve nihai bir anlaşmanın elde edilmesinin öncelikli programları olduğunu söyledi.

 

İRİB, İran ve Pakistan arasında ortak tatbikat sona erdi diye yazıyor. Haberde, İslami İran ve Pakistan deniz güçleri arasında İran'ın güneyinde yer alan Hürmüz boğazının doğusundaki ortak askeri tatbikat başarılı bir şekilde sona erdi.

 

Muhabirimizin bildirdiğine göre, iki ülke arasındaki ortak askeri tatbikatın komutanı Taceddini, askeri tatbikatın çeşitli taktik operasyonlarının helikopterler desteğinde başarılı bir şekilde  gerçekleştiğini belirtirken, söz konusu tatbikatta iki ülkeden başta  füzeatar olmak üzere çok çeşitli silahların denendiğini ve bunların başarılı bir şekilde  kullanıldığını ve farazi hedeflerin vurulduğunu bildirdi.

 

İRİB, İran ve 5+1 grubu arasında ortak komisyon teşkil oluyor diye yazıyor. Haberde, İslami İran dışişleri bakan yardımcısı ve İran'ın 5+1 grubu ile nükleer müzakerelerdeki üst düzey üyesi Abbas Erakçi,  Cenevre anlaşmasının yürürlüğe girmesinde engellerin belirlenmesi ve kaldırılması için,  bugün İran ve 5+1 grubu arasındaki oturumda ortak  komisyon oluşturulacağını söyledi.

 

İRNA'nın haberine göre, İran ve 5+1 grubu arasında Viyana'da 3. tur görüşmelerden sonra basın toplantısı düzenleyen Abbas Erakçi, bütün temsilcilik birimlerinin Cenevre anlaşmasının yürürlüğe girmesiyle bir tür meşgul olduklarını ama bazı engellerden dolayı bunun yürürlüğe tam olarak giremediğini belirterek, taraflar arasında uzmanlar düzeyinde bu konunun görüşüleceğini söyledi.

 

Abbas Erakçi, kendisinin başta Amerika olmak üzere ikili görüşmelerine temas ederek, bu görüşmelerin normal olduğunu ve ne zaman ayrı bir heyetle görüşme ihtiyacı hissettiklerinde görüştüklerini ve buna devam da edeceklerini belirterek, bu sefer de aynısını yaptıklarını söyledi.

 

İRİB, Rusya: 'Çeçen terörist Umarov etkisiz hale getirildi' başlıklı haberinde, Rusyalı emniyet güçleri "Rusya'nın Bin Ladin'i" lakaplı terörist elebaşının öldürüldüğünü duyurdu.

 

Rusya Fedaral Güvenlik Teşkilatı,  düzenlediği "terörle mücadele" başlıklı toplantıda Amarat Kafkas adlı El Kaide'ye bağlı terörist gurubun elebaşını etkisiz hale getirdiklerini açıkladı.

 

Federal Başkanı Ramazan Kadirov, düzenlenen nitelikli operasyonlar sonucunda, ülkede sivillere yönelik yapılan birçok terör saldırılarını yürüten Duku Emurof adlı ve "Rusya'nın Bin Ladin'i" lakaplı terörist elebaşını öldürdüklerini kamuoyuyla paylaştı.

 

İRİB, "Sarin gazı ihalesi Türkiye’ye yıkılıyor !.." başlıklı haberinde, Biz tartışmasak da dünya "Kimyasal saldırı Tayyip Erdoğan'ın bilgisi dahilinde MİT ve Jandarma'nın desteğiyle El Nusra Cephesi tarafından gerçekleştirildi" diyen Hersh'ün eski yetkililerin ağzından aktardığı şu iddiaları konuşacak:"Amerikan ve İngiliz istihbaratı, 2013 ilkbaharından itibaren muhaliflerin sarine erişimi olduğunu biliyordu."

 

"2013'ün baharında ABD istihbaratı, Türkiye hükümetinin MİT ve Jandarma aracılığıyla kimyasal silah yeteneklerini geliştirebilmeleri için Nusra ve müttefikleriyle çalıştığını öğrendi."

 

Suriye 9 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

Suriye Arap Haber Ajansı (SANA), Terör Tehditlerini Önlemede Batının İşbirliği Göstermemesi Esef Vericidir diye yazıyor. Haberde, Rusya Dışişleri Bakanlığı; Suriye'deki kimyasal silahların yok edilmesi sürecini sabote etmek isteyen teröristlerin bu bağlamdaki tehditlerini önlemek için Batınının Moskova ile işbirliği içinde olmamasının esef verici olduğunu belirtti.

 

Bakanlık dün yayınladığı bildiride Uluslararası Güvenlik Konseyinde Suriye'deki kimyasal silahların yok edilmesi sürecini sabote etmekle tehdit eden terör çetelerinin bu tehditlerini önleme amacıyla Rusya'nın bulunduğu girişimin Batılı devletler tarafından desteklenmemesini eleştirdi.

 

Bildiride Rusya'nın, Suriye'deki kimyasal tersanenin yurtdışına çıkarılması ve yok edilmesi çabalarını her şeye rağmen sürdüreceği belirtilirken bu sürecin başlamasından şu ana dek lojistik, teçhizat ve araç desteğinde bulunduğunu ifade etti.

 

SANA, Türk Hükümetinin Teröristlere Sunduğu Destek Kaygı Verici diye yazıyor. Haberde, Rus ve Ermeni Parlamenter ve akademisyenler Türk hükümetinin kendisine komşu olan Suriye topraklarına saldırılarında silahlı terör gruplarına sunduğu yardım ve askeri desteğin terörün Kafkaslar ve Güney Rusya bölgelerine terörü ihraç etmesine yönelik endişelerini ve yüz sene önceki Osmanlı’nın Suriye üzerindeki emellerini hatırlattığını belirtti.

 

Rusya Federasyonu Konseyinde uluslar arası ilişkiler komitesi başkan yardımcısı Vladimir Cabarov Moskova ve Erivan arasında düzenlenen yuvarlak masa toplantısında, uluslar arası toplum ve kurumlarına düşen görevin suskunluklarından çıkıp radikalcilerin ve teröristlerin Suriye köy ve beldeleri hakkında işledikleri katliamları kınamaları gerektiğini söyledi.

 

SANA, Avrupa Parlamentosunu Kararlarını Uygulamaya Çağırdı diye yazıyor. Haberde, İran Şura Meclisi Avrupa Birliği Parlamentosunu, terörle mücadeleye ilişkin kararlarını hayata geçirmekle birlikte Suriye'deki terör gruplarını destekleyen devletleri kınamaya çağırdı.

 

Meclis üyeleri dün yayınladıkları siyasi deklarasyonda; Avrupa Parlamentosunun Tahran’da ofis açmasının, Avrupa'nın İran’ın içişlerine müdahale etme politikasına sınır koyma koşuluna bağlı olduğunu ifade ettiler.

 

Öte yandan Şura Meclisinde İran Avrupa Dostluk Cemiyeti Başkanı Kazım Celali; Avrupa Parlamentosunun insan hakları konusunda Tahran’a karşı aldığı karardan dolayı meclis heyetinin Avrupa'ya beklenen ziyaretini iptal ettiğini söyledi.

 

SANA, Tunus’un Şam’da Konsolosluk Bürosu Açma Rağbeti diye yazıyor. Haberde, Tunus Dışişleri Bakanlığı Suriye’de yaşayan Tunusluların işlerini yürütmek için Şam’da bir Konsolosluk bürosu açma rağbetinde olduğunu ilan etti.

 

Tunus Dışişlerinden sorumlu devlet kâtibi Faysal Kuveya Tunuslu “el Mağrip” gazetesine verdiği demeçte, Suriye’de yaşayan Tunusluların yaşam ve işlemlerinin yürütülmesi için Suriye de en kısa zamanda bir konsolosluk bürosunun açılacağını ve bu meselenin acil bir şekilde Tunus’ta ele alındığını söyledi.

 

Tunsu yeni Dışişleri Bakanı Munci el Hamdi bu yılın başında Suriye, komşu ve bütün dünya ülkeleri ile ilişkileri iyileştirme taahhüdünde bulunmuştu.

 

SANA, Hersh, Raporundaki Bilgilerin Doğuluğunu Vurguladı diye yazıyor. Haberde, Amerikalı ünlü Gazeteci Seymour Hersh; Şam kırsalının Doğu Ğuta Bölgesinde teröristler tarafından 21 Ağustos 2013 tarihinde kimyasal silahların kullanılması arkasında Türkiye'deki AKP hükümeti başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bulunduğunu belirten raporunun doğru olduğunu vurguladı.

 

Söz konusu raporda geçen bilgilerin doğru olmadığı konusunda ABD’li bir kaynağın açıklamalarına cevap olarak Hersh Meyadin Televizyonuna yaptığı açıklamada; raporunda söz ettiği bilgilerin gelişi güzel söylenmiş sözlerden ibaret olmadığını ifade etti. Hersh raporu yayınlayan London Review of Books Dergisinin alanlarında kendilerini kanıtlamış iki uzman soruşturmacı aracılığı ile bu bilgilerden emin olduğuna vurgu yaparken, Amerikan istihbaratında eski müsteşarın da bu bilgileri doğruladığını belirtti.

 

SANA, Uluslararası Toplum Çabalarını Yoğunlaştırmalıdır diye yazıyor. Haberde, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani uluslar arası toplumu silahlı anlaşmazlıkların kökten çözülmesi, evrensel güçlerin egemen güçlerin içişlerine müdahale etmelerine son verme ve başka ülkelerle teamülde güç kullanma ve tehdit yöntemlerini önlemek için çabalarını yoğunlaştırmaya çağırdı.

 

Tahran’da dün çok sayıda uluslar arası örgüt ve devlet temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen ‘Mayın Tehlikesine Karşı Bilinçlendirme’ adı altında düzenlenen seminer katılımcılarına gönderdiği mesajda; ülkesinin İslam dininin öğretilmesindeki köklü inancından hareketle uluslar arası toplum içinde İslam’ın gerçek temelleri ve ilkelerinin bilinçlendirilmesi davetinde bulunduğunu söyledi.

 

SANA, Halfan: İhavncı Cemaati Masondur.. Mısır’ın Sisi Gibi Bir Adama İhtiyacı Var başlıklı haberde, Dubai Emniyet ve Genel Güvenlik Müdür yardımcısı Dahi Halfan, terörist Müslüman kardeşler cemaatinin “mason cemaat” olmakla nitelendirerek, Suriye’de yaptığı gibi Mısır silahlı kuvvetleri saflarında da problemler yaratma planları yaptığını belirtti.

 

Halfan Mısırlı el Ahram gazetesinin kendisiyle yaptığı röportajda, Mısır ordusunun bu planlara karşı mücadeledeki gücüne güvendiğini vurguladı.

 

Halfan, düşmanların gizlice sinsi planlar yaptığı Mısır’ın krizlerle acil bir şekilde nasıl teatide bulunacağını çok iyi bilen Savunma Bakanı Abdulfettah el Sisi’ye ihtiyaç duyduğuna işaret etti.

 

SANA, Temizleme Operasyonlarında Çok Sayıda Terörist Tutuklandı Silah Depoları İmha Edildi diye yazıyor. Haberde, Ülkenin dört bir yanında terör ve teröristleri ortadan kaldırmaya varan hamlesi çerçevesinde Irak güvenlik güçleri Başkent Bağdat, El Enbar ile diğer il ve bölgelerde çok sayıda teröristi etkisiz hale getirdi, bazı teröristleri yakalamayı, silah depoları ile onlara ait araç ve tankerleri de imha etti.

 

Irak İçişleri bakanlığı Irak askeri birliklerinin Başkent Bağdat’ın güneyindeki Duveylibe bölgesinde düzenlediği askeri operasyon sırasında Kaide’ye bağlı “Irak ve Şam’da İslam Devleti” adlı terör örgütünden bazı teröristleri öldürdüğünü ilan etti.

 

SANA,  Mısır’da 24 Terörist Yakalandı 20 Terör Hücresi Çökertildi diye yazıyor. Haberde, Mısır Ordu ve Polis Güçleri dün Mısır’ın kuzey doğusundaki Sina yarımadasının muhtelif bölgelerine düzenlediği baskın operasyonları esnasında 24 teröristi yakalayarak 20 terör hücresini çökertti. Bazı illerde yapılan diğer operasyonlar sonucunda da yaklaşık 800 adet muhtelif türde silaha el koydu.

 

Askeri sözcü Albay Ahmet Ali dün yayınlanan beyanda, söz konusu yakalanan teröristlerin muhtelif bölgelerde yakalandıklarını söyleyerek, teröristlerin üs olarak kullandıkları yaklaşık 20 terör hücresinin de imha edildiğini belirtti.

 

Ali, yapılan operasyonlar sonucunda muhtelif türlerde plakasız 5 araç, bir otomatik silah, mermi, muhtelif tür silah şarjörleri, uyuşturucu ve paraların ele geçirildiğini ifade etti.

 

Azerbaycan 9 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

1News.az, İbrahim Rahimpur: İran ve Azerbaycan diğer ülkelerle beraber bölgede istikrarı sağlayabilir başlıklı haberinde, İran Dışişleri Asya ve Okyanusya’dan Sorumlu Bakan Yardımcısı, İran’ın Hazar’dan Sorumlu Özel Temsilcisi İbrahim Rahimpur verdiği röportajında İran-Azerbaycan ilişkilerini değerlendirdi.

 

Azerbaycan’ın bağımsızlığını elde etmesinden 22 yıl geçtiğini ve bu süre içinde İran ve Azerbaycan arasındaki ilişkilerin geçtiğimiz yıllara kıyasla daha iyi ve tatmin edici olduğunu vurgulayan Rahimpur, “Azerbaycan’la İran arasındaki ilişkilerin tüm alanlarda hızla geliştiğini görüyoruz. İlişkilerin bu tempoyla gelişmesini sağlayan etkenlerden biri de Azerbaycan’ın konumunu güçlendirmesidir. Şu anda ülkelerimiz arasında dengeli ilişkiler mevcut. İki ülke arasında ekonomik ilişkiler tatmin edicidir ve daha da üst düzeye taşınabilir. Kültür alanında ilişkiler her iki ülkenin ilgili kurumlarının denetiminde daha da genişletildi. Siyasi açıdan iki ülke arasındaki ilişkiler üst düzeydedir, İran ve Azerbaycan ikili konularda, bölgesel ve uluslararası süreçlerde bir birine yardım ediyor. Bölgenin güvenliğinin sağlanmasında İran ve Azerbaycan diğer bölge ülkeleriyle işbirliği yapabilir ve bölgede istikrarı sağlayabilirler” değerlendirmelerinde bulundu.

 

1News, Kayıp uçak aramalarında 2 yeni sinyal alındı diye yazıyor. Haberde, Malezya Havayollarına ait MH370 sefer sayılı uçağı Güney Hint Okyanusu’nda arama çalışmalarına katılan Avustralya arama gemisi, okyanus dibinden 2 sinyal daha aldığını duyurdu.

 

Kuala Lumpur-Pekin seferini yaparken 239 kişi ile 8 Mart Cumartesi ortadan kaybolan Malezya Havayollarına ait MH370 sefer sayılı uçağı Güney Hint Okyanusu’nda arama çalışmalarına katılan Avustralya’nın Okyanus Kalkanı isimli arama gemisi okyanus dibinden 2 sinyal daha aldığını duyurdu.

 

Güney Hint Okyanusu’nda devam eden arama çalışmalarına liderlik yapan eski Avustralya Hava Kuvvetleri Komutanı Angus Houston, Avustralya gemisi Okyanus Kalkanının 2 sinyal daha aldığını belirtti.

 

1News, İki Rus gemisi Çanakkale Boğazı'ndan geçti diye yazıyor. Haberde, Rus Donanmasına bağlı "Saratov" ve "Yamal" adlı iki gemi, Çanakkale Boğazı'ndan geçiş yaptı.

 

Rus Donanmasına bağlı iki gemi, Çanakkale Boğazı'ndan geçiş yaptı.

 

Marmara Denizi yönünden gelen "Saratov" ve "Yamal" adlı askeri gemiler, Çanakkale Boğazı'ndan geçti.

 

Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, Ege Denizi'ne ilerleyen askeri gemilerin geçişine botla eşlik etti.

 

1News, Kim bu kez alev makinesi ile yaktırdı diye yazıyor. Haberde, Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un’un yakın çevresindeki asker ve bürokratlara yönelik acımasız cezalar uyguladığına dair iddialara bir yenisi eklendi.

 

Güney Kore gazetesi Chosun Ilbo, Kim’in devletin üst düzeyinde bulunan 11 bürokratı askeri mahkemelerde yargılatıp alelacele ölüm cezasına mahkum ettirdiği ve bunların cezalarının kısa sürede infaz edildiğini iddia etti. Gazetenin haberine göre ölüm cezalarının infazında insanlık dışı yöntemler de uygulanıyor. Nitekim ölüm cezası alanlar arasında bulunan Kamu Güvenliği Bakan Yardımcısı O Sang Hon, alev makinesi ile yakılarak öldürüldü. Güney Kore gazetesine göre 11 bürokrat, geçen aralık ayında “yaka paça” görevden alındıktan sonra idam edilen, bazı kaynaklara göre “cesedi köpeklere yedirilen” Kim Jong-un’un eniştesi Ulusal Savunma Konseyi Başkan Yardımcısı Jang Song Thaek ile ilişkilerinden ötürü ölüm cezasına çarptırıldı.

 

1News, Kiev Türkiye’ye Şeytan sattı mı diye yazıyor. Haberde, Rusya, Ukrayna’nın yeni yönetiminin, nükleer başlık taşıyabilen “Şeytan” füzesinin çizimlerini Türkiye ve üçüncü ülkelere satmak için temaslarda bulunduğunu iddia etti.

 

Ukrayna ve Rusya arasındaki gerilime füze krizi de eklendi. Moskova, Kiev’deki Avrupa yanlısı yeni yönetimin, Kırım’ın Rusya’ya bağlanmasının intikamını almak için, Rusya savunmasının belkemiğini oluşturan bir balistik füzenin çizimlerini Türkiye dahil üçüncü ülkelere satmaya çalıştığını iddia etti.

 

1News, Türkiye Cumhurbaşkanı Gül: Güvenlik ve istikrara katkılarını takdirle takip ediyoruz başlıklı haberinde, Türkiye Cumhurbaşkanı Gül, "Kenya’nın, barış misyonlarındaki aktif mevcudiyetiyle, bölgesel güvenlik ve istikrara yaptığı katkıları takdirle takip ediyoruz" dedi.

 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Afrika’nın BM merkezi konumunda olan ve modern deniz korsanlığıyla mücadelede öncü rol oynayan Kenya’nın, barış misyonlarındaki aktif mevcudiyetiyle, bölgesel güvenlik ve istikrara yaptığı katkıları takdirle takip ediyoruz" dedi.

 

1News, Sudan'da taraflar ortak şartlarda anlaştı diye yazıyor. Haberde, Sudan'da Muhalif Partiler İttifakı ve Devrim Cephesi, Sudan yönetimi ile yapılacak diyalog için belirlenen ortak şartlarda anlaştı.

 

Sudan'da 20 muhalif partinin çatı kuruluşu Muhalif Partiler İttifakı Genel Konseyi ve ayrılıkçı dört silahlı hareketi bünyesinde barındıran Devrim Cephesi, "Devlet Başkanı Ömer el-Beşir'in diyalog çağrısının kabulü için ortaya konulan ortak şartlarda" anlaştıklarını açıkladı.

 

1News, Rusya: 150 Amerikalı asker Ukrayna’da operasyona katıldı başlıklı haberinde, Rusya Dışişleri Bakanlığı 150 kadar Amerikalı paralı askerin üniforma değiştirerek Doğu Ukrayna’da gerçekleştirilen operasyonlara katıldığını iddia etti.

 

Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın resmi Facebook sayfasından yapılan açıklamada, Kiev yönetiminin İçişleri Bakanlığı’na bağlı ordu birliklerinin, sınır muhafızlarının, Amerikan paralı askerlerinin ve yasadışı silahlı grup olarak bilinen Sağ Sektör militanlarının Harkov ve Donetsk kentlerinde gösterileri bastırmak için kullandığı ifade edildi.

 

1News, Esed güçlerinin operasyonlarında 50 kişi öldü diye yazıyor. Haberde, Suriye'de Beşşar Esed'e bağlı ordu birliklerinin çeşitli kentlerde muhaliflere yönelik ağır silahlarla düzenlediği operasyonlarda 3'ü çocuk 50 kişinin öldüğü bildirildi.

 

Suriye İnsan Hakları Örgütü'nden (SNHR) yapılan açıklamada, rejim güçlerinin yönetim karşıtlarının denetiminde olan bölgelere kara ve havadan düzenlediği operasyonlar sonucunda başkent Şam'ın banliyölerinde 19, Hama'da 13, Dera'da 7, İdlib'de 5, Halep'te 3, Lazkiye, Deyru'z Zor ve Humus'ta birer olmak üzere 50 kişinin yaşamını yitirdiği kaydedildi.

 

1News, TBMM Başkanı Çiçek: Karabağ sorunu sadece Azerbaycan'ın değil, kendisini Türk kabul eden herkesin sorunudur başlıklı haberinde, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Karabağ sorununun sadece Azerbaycan'ın değil, kendisini Türk kabul eden herkesin sorunu belirterek, "Her fırsattan istifadeyle bunu her platformda gündeme getirmemiz lazım" dedi.

 

Çiçek, TÜRKPA üyesi ülkelerin sağlık ve sosyal işler komisyonları üyelerini kabulünde yaptığı konuşmada, TÜRKPA'nın Türk dünyası, Türk devletleri arasında her alanda işbirliğini, dayanışmayı, istişareyi geliştirmek için kurulmuş bir mekanizma olduğunu anımsattı.

 

1News, Ukrayna parlamentosunda yumruklar konuştu diye yazıyor. Haberde, Dünya gündemine sık sık kavgalarla gündeme gelen Ukrayna Parlamentosu, yeni bir saldırıya sahne oldu. Komünist Parti lideri Petr Simonenko konuştuğu esnada aşırı milliyetçi olarak bilinen Özgürlük (Svoboda) hareketinden vekillerinin saldırısına uğradı.

 

Simonenko konuşmasında ülkedeki gelişmelerden eski muhalifleri sorumlu tutması üzerine, Özgürlük partisi vekilleri Simonenko’yu iterek kürsüden uzaklaştırdı. Daha sonra iki aşırı sağ ve sol partili vekiller birbirine girdi.