ABD 8 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

Amerika’nın Sesi Radyosu (VOA), BM: Suriyeli Mültecilere Yardım Yetersiz diye yazıyor. Haberde, Geçtiğimiz Aralık ayında, ülkesini terk etmek zorunda kalan yaklaşık 9 milyon Suriyeli mülteci için 6.5 milyar dolar yardım çağrısında bulunan Birleşmiş Milletler, uluslararası toplumun çağrıya ilgisiz kaldığını ve insani yardım çabalarında ciddi bir fon sıkıntısı yaşandığını açıkladı.

 

BM, insani yardımlardaki aksamaların, bazı bölgelerde mültecilerle yerel halk arasında gerginliğe yol açtığını da bildirdi.

 

Geçtiğimiz günlerde BM fonuna 250 milyon dolar yardım yapan Kuveyt, kısa süre içinde 250 milyon dolar daha vermeyi taahhüt etti.

 

1News, Gelirin Artması Çocuk Sağlığına Yansımıyor diye yazıyor. Haberde, Çocuk beslenmesi, düşük ve orta gelirli ülkelerin başlıca sorunlarından biridir. Harvard Kamu Sağlığı Okulu’ndan Profesör Subu Subramanian, bu sorunla mücadelede ekonomik büyümenin oynadığı rolü araştıran bir çalışmaya öncülük etmiş.

 

Subramanian, Hindistan’daki ekonomik büyümenin, çocuklar arasında görülen yetersiz beslenme sorununu çözmediğini gördüklerini söylüyor.

 

Ekonominin en belirleyici göstergesi olan gayri safi yurtiçi hasıla (GSYH), Hindistan’da son yirmi yıldır yılda yüzde beşten fazla büyüme kaydetti. Yani Hindistan, birçok Batılı ülkeden daha hızlı büyüyor.

 

The Wall Street Journal (WSJ), Piyasalar cumhurbaşkanlığı ve Cemaat kavgasını izleyecek diye yazıyor. Haberde, 31 Mart'ta yapılan yerel seçimler sonrasında önemli bir kavşak dönen Türkiye piyasaları, önümüzdeki aylarda cumhurbaşkanlığı seçimi, AKP-Gülen Hareketi arasındaki gerginlik ve ABD Merkez Bankası'nın alacağı kararlara odaklanacak.

 

The Wall Street Journal Türkiye'nin 26 piyasa profesyonelinin katılımıyla gerçekleştirdiği anketin sonuçlarına göre katılımcıların çoğu, piyasaların kalıcı bir istikrara kavuşması için cumhurbaşkanlığı seçimlerini bekleyecekleri görüşünde birleşti.

 

Ankete katılan 26 piyasa uzmanı, yerel seçim sonuçlarına rağmen piyasalara istikrarın gelmesi için cumhurbaşkanlığını beklediğini kaydetti. Ankete katılanların yüzde 62'si piyasalara neyin daha çok istikrar getireceğine dair soruya "Piyasalar yerelden çok cumhurbaşkanlığı seçimlerine bakacak" cevabını verdi.

 

WSJ, Kerry ve ordu Suriye konusunda anlaşamıyor diye yazıyor. Haberde, Suriye'deki çıkmazdan dolayı can sıkıntısı yaşayan ABD dışişleri bakanı John Kerry muhalif savaşçıları desteklemek için daha agresif bir tutum takınmaya çalışıyor. Fakat Kerry'nin bu agresif tutumuna muhalefet çok uzaktan gelmedi: Pentagon.

 

Kerry ve ABD'nin Birleşmiş Milletler büyükelçisi Samantha Power, aralarında doğrudan ABD askeri müdahalesi ve muhalifleri eğitmek ve silahlandırmanın da olduğu çeşitli seçenekleri destekliyorlar. Bu tür adımlar ABD'nin şimdi attığı adımların çok daha ötesinde olacaktır.

 

Yetkililerin yaptıkları açıklamalarda son dönemlerdeki Beyaz Saray toplantılarında ABD Genelkurmay Başkanı General Martin Dempsey ve savunma bakanı Chuck Hagel'in askeri müdahaleyi desteklemediği öne sürüldü.

 

WSJ, Dinlemelere ilk operasyon başladı diye yazıyor. Haberde, Adana’da yasa dışı dinlemelere yönelik soruşturma kapsamında bazı adreslerde arama yapılmaya başlandı. DHA’nın haberine göre Adana’daki operasyon çerçevesinde aralarında 2 emniyet müdür yardımcısının da olduğu 8 polis, lojman ve evlerinde arama yapılıp gözaltına alındı. Bu dinlemeler konusunda yapılan ilk operasyon oldu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan son olarak Ocak ayında İran dönüşü gyaptığı açıklamada “Cumhurbaşkanı’nı ve Meclis Başkanı’nı, beni, ailemize, çocuklarımıza varana dek herkesi dinlemişler” demişti. “Mahkemelerde dinlemelerin bir yeri, bir ağırlığı olacak” diye konuşmuştu.

 

Çin 8 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

Çin Devlet Radyosu (CRİ), Xi Jinping Doğu Timor Başbakanı'yla görüştü diye yazıyor. Haberde, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping bugün (8 Nisan) Büyük Halk Toplantı Sarayı'nda Doğu Timor Başbakanı Jose Alexandre Xanana Gusmao'yla görüştü. Görüşmede, ikili ilişkilerin kapsamlı işbirliği ve ortaklık düzeyine yükseltilmesi kararlaştırıldı.

 

Xi Jinping, Çin ile Doğu Timor'un öteden beri karşılıklı saygı göstererek birbirini eşit davrandığını ve dostane işbirliği yaptığını hatırlattı. Xi Jinping, iki ülke arasında ticaret ve yatırım çapının genişletilmesi, altyapı tesisleri inşası, enerji, tarım ve ekonomik özel bölgeler gibi alanlarda işbirliğinin güçlendirilmesi, kültürel temasların yoğunlaştırılması gerektiğine işaret etti. Çin'in barış koruma polislerinin Doğu Timor'da uzun süre görev yapmış olduğunu hatırlatan Xi Jinping, Çin'in Doğu Timor'un istikrarına, gelişmesine yardım etmek için elinden geleni yapacağını söyledi.

 

CRİ, Somali'de 2 BM personeli öldürüldü diye yazıyor. Haberde, BM Uyuşturucu ve Suç Ofisi'nde çalışan iki danışmana, polis kıyafeti giymiş bir kişi tarafından Somali'nin Galkayo havaalanında dün ateş açıldı.

 

Somali polis makamları tarafından dün (7 Nisan) yapılan açıklamada, saldırı sonucu danışmanlardan birinin olay yerinde öldüğü, diğerinin ise yaralı olarak hastaneye kaldırıldıktan sonra hayatını kaybettiği belirtildi.

 

İngiltere Dışişleri Bakanlığı sözcüsü danışmanlardan birinin İngiltere vatandaşı olduğunu açıkladı.

 

CRİ, Afganistan'da bombalı saldırı: 14 ölü diye yazıyor. Haberde, Afganistan'ın güneyindeki Kandahar vilayetinde dün (7 Nisan) meydana gelen bombalı saldırıda en az 14 sivil öldü, 5 sivil yaralandı.

 

Kandahar polis makamları sözcüsü tarafından dün yapılan açıklamada, olay dün saat 17:00 civarında meydana geldi. Sivilleri taşıyan bir aracın geçişi sırasında yol kenarına yerleştirilen bombanın infilak ettirilmesi sonucu en az 14 sivil öldü, 5 sivil yaralandı. Yaralılar arasında bir kadın ve bir çocuk bulundu.

 

CRİ, 3 ülkeden KDHC'ye baskı diye yazıyor. Haberde, ABD, Japonya ve Güney Kore (Kore Cumhuriyeti) dün (7 Nisan) Washington'da üç taraflı diyalog yaparak, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ni (KDHC) yeni tehditlerde bulunmamaya çağırdı.

 

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından dün yapılan açıklamada, üç taraflı diyalogun "verimli ve öze ilişkin içeriklerin ele alındığı" bir görüşme olduğu kaydedildi. Açıklamada üç ülkenin, 2005 yılında düzenlenen Altılı Görüşmeler'de yayınlanan 19 Eylül Ortak Açıklaması'ndaki taahhütleri yineledikleri ve Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılmasını barışçı ve kanıtlanabilir şekilde gerçekleştirmek için çaba harcama sözü verdikleri ifade edildi.

 

CRİ, İsrail-Filistin görüşmesi sonuçsuz kaldı diye yazıyor. Haberde, İsrail ve Filistin temsilcileri, çıkmaza giren barış görüşmeleri sürecini ilerletmek üzere 6 Nisan'da Kudüs'te bir araya geldi. Ancak görüşmede öze ilişkin bir sonuç alınamadı.

 

İsrail'in "Gaarez" gazetesinin dünkü (7 Nisan) sayısında yer alan habere göre, İsrail Başmüzakerecisi Tzipi Livni ve Filistin Başmüzakerecisi Saeb Erekat, dört saati aşkın görüşme yaptı. Ancak iki taraf arasındaki bazı "çekirdek sorunlar"la ilgili fikir ayrılıkları çözülemedi.

 

Filistin'den bir üst düzey yetkili dün yaptığı açıklamada, son tur görüşmelerin başarısızlığa uğraması durumunda, 48 BM kuruluşu ile uluslararası anlaşmaya katılım başvurusu yapacaklarını ifade etti.

 

CRİ, Li Keqiang Çin-ASEAN Kültür Yılı'nı kutladı diye yazıyor. Haberde, 2014 Çin-ASEAN Kültür Yılı'nın açılış töreni başkent Beijing'de dün (7 Nisan) düzenlendi. Çin Başbakanı Li Keqiang törene kutlama mesajı gönderdi.

 

Li Keqiang mesajında, ASEAN ile komşuluk, dostluk ve karşılıklı yarara dayalı işbirliğine büyük önem veren Çin hükümetinin, Çin-ASEAN Kültür Yılı vesilesiyle bütün dünyaya Çin ile ASEAN arasındaki kültürel temaslarda kaydedilen olumlu sonuçların sergilenmesi arzusunu dile getirdi. Li Keqiang mesajında ayrıca, Çin'in ASEAN'la el ele vererek, aralarındaki dostluğu korumaya, Çin-ASEAN ortak topluluğunu ortaklaşa inşa etmeye, Asya kıtası ve dünyanın barışçıl gelişmesi için daha fazla katkı yapmaya hazır olduğunu belirtti.

 

CRİ, ABD Savunma Bakanı Hagel Çin'de diye yazıyor. Haberde, ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel, Çin Devlet Müşaviri ve Savunma Bakanı Chang Wanquan'ın daveti üzere dün (7 Nisan) 4 günlük Çin ziyaretine başladı.

 

Hagel, dün öğle saatlerinde Çin'in Qingdao eyaletine ulaşarak Çin Halk Kurtuluş Ordusu'na bağlı Liaoning uçak gemisini ziyaret etti. Kendisini davet ettiği ve güzel karşılandığı için Çin'e teşekür eden Hagel, Çin ziyaretiyle iki ülke orduları arasındaki ilişkinin gelişmesinin hızlandırılmasını umduğunu söyledi.

 

CRİ, Medya Temsilcileri Yuvarlak Masa Toplantısı başlıyor diye yazıyor. Haberde, Medya Temsilcileri Yuvarlak Masa Toplantısı, Çin'in Hainan eyaletine bağlı Bo'ao kentinde yarın (8 Nisan) başlayacak.

 

Bo'ao Asya Forumu kapsamında yapılan etkinlikler arasında Medya Temsilcileri Yuvarlak Masa Toplantısı'nın yanı sıra, "Asya'nın Güzelliklerinin Keşfi" adlı video ve fotoğraf sergisi de yer alıyor.

 

Çin Uluslararası Radyosu (CRI) ve Bo'ao Asya Forumu tarafından ortaklaşa düzenlenen etkinliklere, Bo'ao Asya Forumu Genel Sekreteri Zhou Wenzhong, CRI Başkanı Wang Gengnian ve Hainan Eyalet Belediyesi Propaganda Ofisi Başkanı Xu Jun de katılacak.

 

Medya Temsilcileri Yuvarlak Masa Toplantısı Sözcüsü Guo Yan, toplantının temasının, dijital çağda medya kuruluşlarının inovasyon çalışmaları ve sorumlulukları olduğunu kaydetti.

 

CRİ, İran nükleer görüşmelerinin yeni turu başlayacak diye yazıyor. Haberde, İran ile nükleer sorunla ilgili altı ülke arasındaki yeni tur görüşmeler yarın (8 Nisan) Viyana'da başlayacak.

 

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Başmüzakereci Yardımcısı Abbas Arakçı, yaptığı açıklamada, yeni tur görüşmelerde taraflar arasındaki anlaşmazlıkların azaltılarak, bazı önemli konularda fikir birliğine varılmasını ve nihai anlaşma tasarısının hazırlanmasını umduğunu söyledi.

 

CRİ, Nijerya'da iki saldırı: 47 ölü diye yazıyor. Haberde, Nijerya'nın kuzeyinde iki köye düzenlenen saldırılarda 47 kişi öldü.

 

Galadima'daki saldırıda Zamfara, Kebbi, Kaduna ve Kastina eyaletleri savunma milisleri temsilcileri ve kabile şefleri hedeflendi.

 

Polis sözcüsü Lawal Abdullahi, "30 kişi öldü, çok sayıda yaralı var" açıklamasında bulundu.

 

Galidama'daki toplantıda kabile şefleri ve milisler, sığırların çalınmasını engelleme yöntemlerini tartışıyordu.

 

Diğer bir saldırı da Yobe eyaletinde meydana geldi. Buni Gari köyünde düzenlenen saldırıda 17 kişi öldü.

 

Silahlı kişilerin halkın üzerine ateş açtığını ve 17 kişinin ölümüne sebep olduğunu dile getiren yetkililer, çok sayıda evin de ateşe verildiğini belirtti.

 

Rusya 8 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

Rusya’nın Sesi Radyosu (RUVR), Adana’da ‘yasadışı dinleme’ operasyonu diye yazıyor. Haberde, Adana’da yasadışı dinleme soruşturması kapsamında bazı emniyet mensuplarına ait adreslere baskın düzenlendi.

 

İlk bilgilere göre operasyonda, 2'si emniyet müdür yardımcısı 8 polis gözaltına alındı.

Yasadışı dinlemelere yönelik soruşturma kapsamında, bazı adreslerde arama başlatıldı.

 

RUVR, Türkiye-Suriye sınırında yüksek tansiyon diye yazıyor. Haberde, Dünyanın dikkati, Kesep’teki gelişmeler, Suriye ve Reyhanlı’ya dair ortaya atılan iddialarla Türkiye-Suriye sınırına yöneldi. Bölgedeki gelişmeleri ve yetkin isimler tarafından öne sürülen iddiaların ne anlama geldiğini Fehim Taştekin, RS FM’de değerlendirdi.

 

Suriye’de iç savaş sürerken Kesep’te yaşayan Ermenilerin bölgeden ayrılması, Türkiye’yi konunun ilk muhataplarından biri haline getirdi. Bu sırada büyükelçi Tacan İldem’in AGİT toplantısında Reyhanlı’daki patlamanın El Kaide ve Nusra gibi Suriye’deki radikal cephelerin işi olduğuna dair iddiası bir başka tartışmanın fitilini ateşledi. İddia bugün, Dışişleri Bakanlığı tarafından yalanlanmış olsa da ABD’li gazeteci Seymour Hersh’in başta Guta’daki kimyasal saldırıyı MİT’in planladığı olmak üzere, ortaya attığı bir dizi iddianın yankısı sürüyor.

 

RUVR, Kaybolan Boeing uçağı kara kutusu 24 saattir sinyal vermiyor diye yazıyor. Haberde, Avustralyalı kurtarma ekipleri son 24 saattir Malaysia Airlines havayolu şirketinin Hint Okyanusu’nda kaybolan uçağı olduğu tahmin edilen kara kutudan sinyal alamıyor.

 

Öte yandan CNN’in bildirdiğine göre, kurtarma ekipleri 77 bin m2 alanı kapsayan arama bölgesinde kara kutu uçuş kayıtlarını bulmayı ümit ediyorlar. Ondan sonra kara kutuyu kaldırabilecek olan robot batyscaphe devreye sokulacak.

 

RUVR, Rusya Federal Güvenlik Servisi: Çeçen lider Doku Umarov öldürüldü başlıklı haberinde, Salı günü Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) Müdürü Alexander Bortnikov’un yaptığı açıklamaya göre FSB İmarat Kavkaz adlı terör örgütünün lideri Doku Umarov’u etkisiz hale getirdi.

 

Ulusal Terörle Mücadele Komitesi toplantısında konuşma yapan Bortnikov, ‘Gerçekleştirilen operasyon sonucunda İmarat Kavkas terör örgütünün lideri Umarov etkisiz hale getirildi’ açıklamasında bulundu. Daha önce Çeçenistan Devlet Başkanı Ramazan Kadirov da Umarov’un öldürüldüğünü bildirmişti. Ayrıca 2014 yılının ilk üç ayında 33 terörle mücadele operasyonunun gerçekleştirildiğini belirten Alexander Bortnikov, ‘Operasyonlar sonucunda terör gruplarının 36 lideri ve 65 üyesi öldürüldü’ dedi.

 

RUVR, İrlanda Cumhurbaşkanı tarihte ilk defa resmi bir ziyareti için Londra’ya gitti diye yazıyor. Haberde, İrlanda Cumhurbaşkanı Michael Higginsilk pazartesi günü tarihte ilk defa resmi bir devlet ziyareti için Londra’ya gitti. 4 günlük resmi ziyaret programı salı günü başlıyor.

 

İrlanda Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ve onun eşi Sabina Higginsilk, İngiltere Kraliçesi Elizabeth II ve Edinburg Dükü Philip’in misafirleri olacakları Windsor Kalesi’ni ziyaret edecekler. Ziyaret 2011 yılı mayıs ayında Elizabeth’in İngiliz hükümdarı olarak ilk defa İrlanda’yı ziyaret etmesinin iade ziyareti özelliği taşıyacak.

 

RUVR, Harkov’da terörle mücadele operasyonu başlatıldı diye yazıyor. Haberde, Ukrayna İçişleri Bakanı Arsen Avakov salı günü yaptığı açıklamada Harkov’da terörle mücadele operasyonunun başlatıldığını, şehir merkezinin kapatıldığını bildirdi.

 

Avakov Facebook sayfasına bıraktığı yazıda “Harkov. Terörle mücadele operasyonu başladı, metro istasyonları dahil şehrin merkezi kapatıldı. Telaş etmeyin. Bitirip tekrar açacağız. Harkov İdari Yönetim Binası geceleyin binayı kundaklayan ve ele geçirenlerden temizlendi” ifadelerine yer verdi.

 

Onun sözlerine göre, 70 kişi tutuklandı. Avakov ayrıca operasyonun silah kullanılmadan gerçekleştirildiğini vurguladı.

 

RUVR, Lavrov: Moskova NATO’ya gerginliği körüklemeyi durdurma çağrısı yapıyor diye yazıyor. Haberde, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un yaptığı açıklamaya göre, Moskova NATO’ya dayanaksız bir şekilde gerginliği körüklemeyi durdurma ve ortak ciddi çalışmalar gerçekleştirme çağrısı yapıyor.

 

Guardian gazetesinin internet sitesinde yayınlanan Lavrov’un makalesinde “Çağdaş dünya bazı terbiyecilerin olduğu ve kendi isteğine göre cezalar kestiği bir anaokulu değildir. Brüksel’de gerçekleşen NATO ülkeleri dışişleri bakanları toplantısında sarfedilen saldırgan ifadeler durumun tırmanmaması taleplerine uygun değildir. Durumun tırmandırılmaması söylemlerden başlamalıdır. Dayanaksız bir şekilde gerginliğin körüklenmesine son verilmeli ve ortak ciddi çalışmalar gerçekleştirilmesine geri dönülmelidir” ifadelerine yer verildi.

 

RUVR, Türkiye'den 'Guta' iddiasına yanıt: Yalan ve iftira diye yazıyor. Haberde, Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, ABD’li gazeteci Seymour Hersh, Suriye’nin başkenti Şam’ın Guta semtinde yüzlerce insanın ölümüne neden olan kimyasal silahların Türkiye’den gittiği iddiasını yalanladı.

 

RUVR, Kiev Ukrayna’nın doğusuna Sağ Sektör ve Amerikan paralı askerleri gönderdi diye yazıyor. Haberde, Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın resmi Facebook sayfasında yer alan açıklamaya göre, Ukrayna’nın yeni yönetimi Ukrayna’nın güneydoğu bölgelerine protesto gösterilerinin bastırılması için ordu asker birliği, ayrıca Sağ Sektör muhafızları ve Amerikan paralı askerleri gönderdi.

 

Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında “Elde edilen bilgilere göre, Donetsk dahil Ukrayna’nın güneydoğu bölgelerine ordu askeri birlikleri ve yasadışı silahlı grup Sağ Sektör militanlarının da yer aldığı Ukrayna Ulusal Muhafız Birliği sevk ediliyor. Onlara şu anki mevcut Kiev yönetiminin politikasına karşı ülkenin güneydoğusunda gerçekleştirilen gösterilerin güç kullanılarak bastırılması görevi verildi. Bu operasyona “Sokol” üniformasını giymiş olan Greystone özel askeri birliğinin yaklaşık 150 Amerikan uzman askerinin de dahil edilmesi ayrı bir endişe yaratmaktadır” ifadelerine yer verildi.

 

RUVR, ABD Nun-Lugar proğramında Rusya ile işbirliğini azaltmayı planlıyor diye yazıyor. Haberde, Kommersant gazetesinin ABD Ulusal Kurumu Nükleer Güvenlik Dairesi Sözcüsü Anne Harrington’a dayandırarak bildirdiğine göre, ABD Ukrayna’daki durum nedeniyle nükleer güvenlik ile ilgili güncellenmiş olan Nun-Lugar işbirliğini azaltmayı planlıyor.

 

Nun-Lugar programı 1991 yılında Amerika’nın Eski Sovyetler Birliği ülkelerine kullanımdan kaldırılan nükleer ve kimyasal silahların geri dönüşümü ve onların nakliyesine yardımını öngörüyordu. Programın toplam bütçesi gazetenin verilerine göre, 8.79 milyar dolardı. 2012 yılında Rusya Dışişleri Bakanlığı Amerika’nın programı uzatma önerisinin artık Moskova’nın kavramlarına uygun gelmediğini, ABD ile bu alandaki işbirliğinin nasıl olacağı konusunu görüşmeye hazır olduğunu belirtmişti.

 

RUVR, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Atambayev, yeni bakanlar kurulunu onayladı diye yazıyor. Haberde, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, Başbakan Coomart Otorbayev liderliğindeki yeni kabineyi onayladı.

 

Başbakan Otorbayev, dün meclisten güvenoyu alan yeni bakanlar kurulu listesini Cumhurbaşkanı Atambayev’e sundu.

 

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada, Atambayev’in Otorbayev başkanlığındaki yeni bakanlar kurulunu onayladığı belirtildi.

 

Yeni kabinede Erlan Abdıldayev dışişleri bakanı, Olga Lavrova maliye bakanı, Almambet Şıkmamatov adalet bakanı, Abibila Kudayberdiyev savunma bakanı, Abdulda Surançiyev içişleri bakanı, Temir Sariyev de ekonomi bakanı olarak görev yapıyor.

 

RUVR, Rusya Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna’nın doğusunda yedek güçlerin göreve çağırılmasından kaygılı diye yazıyor. Haberde, Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna’nın doğusunda yedek ordu güçlerinin teyakkuzda olduğundan kaygı duyuyor. Yedek güçlerin arasında ABD’nin Greystone örgütü temsilcileri de bulunuyor. Dışişleri Bakanlığı’nın Facebook sayfasında bu yönde bir açıklama kaydedildi. Bakanlığın bildirisine göre, Ukrayna’nın güneydoğusunda, Donetsk dâhil, ordu birlikleri, ulusal muhafızlar birliği ve yasadışı silahlı “Sağ Örgüt” militanları teyakkuzda. Bildiride ayrıca, söz konusu hazırlıkların ülkenin güneydoğusunda Kiev yönetimine karşı baş gösteren olayları bastırmak için yapıldığı ifade edildi.

 

“Operasyona, özellikle Sokol birliği forması giyen özel Greystone askeri kuruluşu mensubu 150 Amerkan uzmanın da dâhil edilmesi büyük bir kaygı uyandırıyor” denildi.

 

İngiltere 8 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

İngiltere’de yayımlanan gazetelerde, Macaristan ve Hindistan’daki seçimler ile Ukrayna’daki gelişmeler hakkındaki haber ve yorumlar dikkat çekiyor.

 

Financial Times, Macaristan’da yapılan ve iktidardaki Fidest partisinin mutlak zaferiyle sonuçlanan genel seçimlere Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı tarafından getirilen eleştirileri aktarıyor.

Gözlemciler, oy verme sürecinin iyi idare edilmesine karşın, Başbakan Viktor Orban’ın partisine yakın medya patronlarının taraflı yayıncılığa ve haksız rekabete yol açtığını belirtiyor.

 

Orta Avrupa Üniversitesi öğretim üyesi ve Macaristan’ın eski Dışişleri Bakanı Peter Balazs, AB üyesi olan Macaristan’daki seçimlere getirilen bu eleştirinin “zılgıtın ötesine geçmeyeceği” görüşünde.

 

Seçimlerin düzenlenişini, “özgürce ama adilce değil” diye tanımlayan Prof. Balazs şöyle diyor: “Medya, reklamlar, kampanyanın finansmanı Fidezs’in çeşitli oyunlarıyla doluydu; ülkedeki herkes biliyor ki bunlar genellikle meşruiyetin sınırlarındadır ama resmi olarak bunların yasadışı olduğunu kanıtlamak oldukça zor.”

 

Londra merkezli Teneo Intelligence adlı düşünce kuruluşundan Otilia Dhand, iktidar partisinden daha radikal sağcı olan Jobbit partisinin yüzde 21’le ikinci olmasının, Roman-Çingene azınlık ile nüfus çoğunluğu arasındaki sosyal gerilimi artırabileceğine dikkat çekiyor.

 

Financial Times’ın başyazısında, Başbakan Orban’ın anayasa değişiklikleriyle basın ve ifade özgürlüğünü kısıtladığına ve partisiyle devleti bütünleştirdiğine vurgu yapılıyor.

 

AB’nin Orban’ın yurttaşlık haklarını kısıtlamasına karşı ne yapacağını bilemediğini belirten Financial Times şu ifadelere yer veriyor: “Orban bir adım geri atmaya zorlandığında genellikle daha sonra 3 adım daha atıyor. Macaristan’ın AB’deki ortakları her hakkı gaspını utanç verici sessizlikle geçiştiremez. Orban kendi evinde denetlemezken şimdi ileri atılmak onlara düşüyor.”

 

Times gazetesi, Hindistan’da 800 milyondan fazla seçmenin oy kullanacağı seçimlerin ardından Başbakanlık koltuğuna oturabileceği belirtilen sağ kanat politikacı Narendra Modi’nin sığır etine karşı söylemlerine geniş yer ayırmış.

 

Haberde, Hindu milliyetçisi olan Modi’nin bu sözlerinin inek eti yemeye karşı kuralları olmayan Müslümanları rencide edebileceği ve ülkede ulusal birlik duygusunu zedeleyebileceği belirtiliyor.

 

Roger Boyers yorum yazısında, “Modi hem ülkesine hem de dışarıya dert açacaktır” diyerek, nükleer silah sahibi Hindistan’ın Pakistan ile ilişkilerinin de kötüleşebileceği uyarısı yapıyor.

 

Times muhabiri Robin Pagnamenta’ya konuşan 25 yaşındaki seçmen Manju Debbarma “Gençler için iş ve kadınlar için güvenlik için çoy veriyorum” derken, 95 yaşındaki Bayşnebi Debbarma, “Hükümette daha az yolsuzluk ve huzur içinde yaşamak istiyoruz” diye ifade ediyor beklentisini.

 

Chatham House araştırmacılarından James Sherr, Independent gazetesindeki analizinde, Ukrayna’nın doğusunda Rusya yanlısı ayrılıkçıların hükümet binalarını işgalini değerlendiriyor.

 

Sherr’e göre, Ukrayna’nın Kırım bölgesini ilhak eden Rusya, attığı bu adımlarla Ukrayna hükümetinin ülke genelinde kontrolü olmadığını gözler önüne seriyor.

 

Sherr, 22 yıldır Rusya Federasyonu’nun eski Sovyetler Birliği topraklarındaki “dostları” ile politik işbirliği yaptığını fakat Ukrayna’nın bir bölgesinin ilhak edilmesinin Batı ile Moskova ilişkilerinde bir dönüm noktası olacağını belirtiyor.

 

Guardian gazetesinin haberinde de, Rusya’nın Ukrayna’nın doğu bölgesine askeri müdahalede ulunmasının, gerilimi çok ciddi derecede yükselteceğinin altı çiziliyor.

 

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ise gazetedeki makalesinde suçlamalara yanıt vererek, “Asılsızca gerilimi yükseltmeyi durdurarak ortaklaşa ciddi işlere dönmenin zamanıdır” diyor.

 

Lavrov, Batı ülkeleri diplomatlarının Rusya’ya yönelik suçlamlarını ve NATO’nun doğuya doğru genişleme programını eleştirerek; Almanya, Fransa ve Polonya dışişleri bakanlarının 21 Şubat günü dile getirdiği öneriyi desteklediklerini belirtiyor.

 

Söz konusu öneri, Rusya ile AB arasında Ukrayna ve diğer Doğu Avrupa ülkelerinin katılımıyla müzakereler sürdürülmesini içeriyordu.

 

Times ve Daily Telegraph, İstanbul’un TripAdvisor tarafından derlenen değerlendirmelerde gezilecek en iyi kent seçildiği haberine yer veriyor.

 

İkinciliği İtalya başkenti Roma’nın aldığı listede Londra üçüncü, Pekin dördüncü olmuş. Bu kentleri Prag, Marakeş, Paris, Hanoi takip ediyor.

 

Geçen yıl listenin başlarında olan New York’un bu yıl 12. gerilemesi dikkat çekiyor.

 

Almanya 8 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

Ukrayna'nın doğusundaki Donetsk kentinde Rusya yanlısı göstericiler bağımsızlık ilan etti. Frankfurter Rundschau gazetesi gelişmelerle ilgili bir yoruma yer veriyor sayfalarında:

 

“Vladimir Putin, Ukrayna sınırında güç gösterisinde bulunmak, Rusya yanlısı güçler aracılığıyla ateşle oynamak istiyor olabilir. Ancak ekonomik ya da etnik çatışmaların gündemde olduğu bölgeleri sürekli Rusya'ya katmak, çıkarına olamaz. Gürcistan'ın Güney Osetya ve Abhazya gibi sadakatsiz bölgelerini beslemenin Moskova'ya maliyeti getirisinden daha fazladır. Kaldı ki egemenlik alanının kenarında ayrılıkçılara karşı yıpratıcı bir savaş sürdürmenin ne anlama geldiğini Moskova, Kuzey Kafkasya'da yeterince tecrübe etti. Ukrayna'nın doğusunda kendilerini Moskova'dan çok Kiev'e bağlı hisseden Ukraynalılar gibi etnik Rusların da yaşaması Kremlin'i derin derin düşündürüyor olmalı.”

 

Mannheimer Morgen gazetesinin Ukrayna'daki gelişmelere ilişkin yorumu ise şu şekilde:

 

"Batı'da Rusya Devlet Başkanı'nın ganimet olarak Kırım ile yetineceğini hâlâ ümit edenler, durumun ciddiyetini kavramamış demektir. Putin Ukrayna'yı paramparça etmek istiyor, onu en azından artık bağımsız bir devletten söz edilemeyecek kadar zayıflatmak istiyor. Almanya'da Rusların Kırım üzerindeki tarihsel hak iddiaları hararetli bir biçimde tartışılırken önemli bir noktanın üzerinden atlanıyor: Putin ve birçok Rus için bir bütün olarak Ukrayna'nın varlık meşruiyeti bulunmuyor. Esas itibarıyla Moskova'nın alçakça yorumu bu şekilde, bağımsız Ukrayna ulusu diye bir şey yok ve konuşulan dil de Rusça'nın bir lehçesinden başka bir şey değil. Öyle olunca Ukrayna'nın kendi devleti üzerinde hak iddiası da düşmüş oluyor elbette."

 

Macaristan'da pazar günü yapılan genel seçimlerin galibi Viktor Orban oldu. Almanya'nın önde gelen ekonomi gazetelerinden Handelsblatt seçimin sonucunu şöyle yorumluyor:

 

“Avrupa'ya giden yolda birçok siyasi sorumlu sosyal adalet ve ekonomik kalkınma gibi hedefleri kendi Avrupa Birliği vatandaşlarının gözünün önünden kaçırıyor. Hâlbuki küresel dünyada Orban'ın sürdürmeye çalıştığı ulusal ekonomi politikaları stratejik bir çıkmazdır. Federal Alman hükümeti, Macaristan'ın tuttuğu yanlış yolu şimdiye kadar görmezden geldi. Almanya uzun süre Akdeniz'deki sorunlu çocuklarla ilgilendi ve Avrupa'nın doğusunda siyasi açıdan saatli bir bombanın işlemekte olduğunu unuttu.”

 

Kölner Stadt-Anzeiger Macaristan'da vatandaşların yaptığı tercihe Berlin ve Brüksel'in saygı duyması gerektiğini vurguluyor yorumunda:

 

“Orban'ın zaferi ezici oldu, çünkü partisi demokratik usulden uzak, kendisine uyacak tarzda bir seçim yasası şekillendirdi ve medyayı maniple etti. Ama bunların yanı sıra Macarlar da sağ milliyetçi bir hükümet istediklerini fazla fazla ortaya koydu. Bunun kabullenilmesi gerek, Brüksel ve Berlin'de de. Alman hükümet sözcüsünün vakit kaybetmeden Orban'ı elde ettiği çoğunluğu ‘dengeli, alçakgönüllü ve duyarlı' bir biçimde kullanma konusunda uyarması zaten tuhaf. İç işlerine karışmaktan başka anlam taşımayan bu tarz açıklamalarla Macar vatandaşları sadece Brüksel'dekilere değil Almanya'ya karşı da öfkelendirilmiş olur.”

 

İran 8 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

İran Radyosu (İRİB), Teröristlerin kutsal mekanlara saygısızlıkları sürüyor diye yazıyor. Haberde, Suriye haber kaynakları, El Nusra Cephesi terör çetelerinin bir kez daha yüz kızartıcı bir girişimde bulunarak, Ehl-i Beyt'in 3. imamı İmam Hüseyin'in –as- kızı hz. Sakine'nin –sa- türbesine saldırı düzenlediklerini belirttiler.

 

Fars haber ajansının verdiği habere göre, Suriye'nin Darya ve Rif Demeşk şehirlerinin bir haftadan beri silahlı terör gruplarının saldırılarına hedef olduğu belirtildi.

 

İRİB, Esad: Suriye'deki büyük çatışmalar yılsonuna kadar bitecek başlıklı haberinde, Rusya eski hükümet yetkililerinden Sergey Stepaşin, Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad'la son günlerde yaptığı görüşmede, Esad'ın Suriye'deki aktif çatışmaların bu yılın sonuna kadar biteceğini tahmin ettiğini belirtti.

 

İtartas haber ajansı Sergey Stepaşin'den naklen verdiği haberde; Beşar Esad'ın ülkedeki mevcut savaş durumu hakkında sorulan soruya verdiği cevapta; "Bir yıl içinde Suriye'deki büyük çatışmalar sona erecek ve bu merhaleden sonra biz yine terör ve teröristlerle mücadeleye devam edeceğiz" cevabını verdiği kaydedildi.

 

İRİB, Yüzlerce İsrail sitesi hacklendi diye yazıyor. Haberde, Terör rejimi İsrail’in Filistinlilere yönelik ırkçı ve işgalci siyasetleri devam ederken bu rejimin zalim siyasetlerini kınamak ve protesto etmek amacıyla yüzlerci İsrail sitesinin hacklendiği bildirildi.

 

Alınan haberlere göre,  kimliği bilinmeyen bir hacker eylemcisinin İsrail sitelerine yönelik girişiminin dün ırkçı İsrail rejiminde internet sitelerinin çökmesine neden olduğu bildirildi.

 

İRİB,  CHP yurt dışındaki Türk okullarının kapatılmasına karşı çıktı diye yazıyor. Haberde, CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yurt dışındaki Türk okullarını kapatma girişimlerine tepki gösterdi. Tamamen siyasi bir karar olduğunu vurgulayan Loğoğlu, "Her açıdan, her yönüyle yanlış, garazkâr, garaz üzerine beslenmiş, kin üzerine beslenmiş bir karar." dedi.

 

İRİB, Rusya Ukrayna'nın federal yönetime geçmesini istedi diye yazıyor. Haberde, Rusya Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna'da yaşanan gelişmeler nedeni ile Rusya'nın suçlanmasından vazgeçilmesi gerektiğini açıkladı.

 

Bakanlığın internet sayfasından yapılan açıklamada, "Ukrayna'da yaşanan talihsizlikler nedeni ile Rusya'yı suçlamak doğru değil. Ukrayna halkı Kiev'den tüm sorulara uygun bir cevap vermesini istiyor." denildi.

 

Bu meşru taleplere kulak vermenin zamanı geldiğine değinilen açıklamada, "Eğer kendilerini Ukrayna yönetimi olarak tanımlayanlar ülkenin geleceği ve halkın kaderi konusunda sorumsuz davranmaya devam ederse, Ukrayna yeni problem ve krizlere doğru gider." uyarısı yapıldı.

 

İRİB, Putin teröristlerin Rusya'ya dönmelerinden kaygılı diye yazıyor. Haberde, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye ve Afganistan'da savaşan terörist grupların Rusya'ya yönelebileceklerini söyledi.

 

Rus istihbarat teşkilatı Federal Güvenlik Servisi'nin toplantısında konuşan Putin, "Suriye ve Afganistan'da terör eylemlerinde bulunan Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkeleri vatandaşı bir kısım militanların varlığı konusunda endişeliyiz. Orada onların beyinleri yıkanıyor ve terör eğitimi alıyorlar. Onlar daha sonra Rusya ve komşularımız BDT ülkelerine yönelik kullanılabilir. Bizim buna hazır olmamız ve gerekli tedbirleri almamız gerekiyor." dedi.

 

İRİB, Lübnan Hizbullahı: Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde güçlü adayı destekleyeceğiz başlıklı haberinde, Lübnan Hizbullah hareketi genel sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, Lübnan'da yıl ortasında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde güçlü bir adayı destekleyeceklerini söyledi.

 

Nasrullah, Lübnan basınından es'Sefir gazetesine verdiği demeçte, Lübnan'da siyasi havanın ülkede yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinin etkisinde olduğunu belirterek, Hizbullah'ın cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ülkenin milli çıkarlarını dikkate alacak ve milli hedefleri gerçekleştirecek güçlü bir adaya destek vereceğini söyledi.

 

İRİB, Merkez Bankası başkanından faiz indirimi açıklaması diye yazıyor. Haberde, Türkiye'de seçim sonrası Türkiye başbakanı Erdoğan'ın, faizi ocak sonu olağanüstü toplantıyla artıran Merkez Bankası'na seslenerek, 'bu sefer de faizi düşürsünler' demesinin ardından Merkez Bankası başkanı Erdem Başçı, ara toplantıya gerek olmadığını belirterek, 'büyük indirim yok, kademeli olabilir' mesajını verdi.

 

Kayseri Sanayi Odası'nda düzenlenen konferansa katılan Başçı, faizlerin düşük tutulmasının ortaya çıkaracağı maliyetlere değinirken geçmişteki büyük bir krizi örnek gösterdi. "1994 krizi bunun en iyi göstergesidir" diyen Başçı, yüzde 12'lik faizin (marjinal fonlama oranı) sıkı bir oran olduğunun altını çizerken, gerekirse kademeli olarak bunu yüzde 10'a kadar çekebileceklerini belirtti.

 

İRİB, Anayasa Mahkemesi başkanından seçimlerle ve şikâyetler ilgili açıklama diye yazıyor. Haberde, Türkiye'de yapılan belediye seçimlerinin sonuçları konusunda tartışmalar devam ederken Anayasa Yüksek Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, kararlarına itiraz yolu kapalı Yüksek Seçim Kurulu için de başvuru alabileceklerini söyledi.

 

Yerel seçimlerden sonra il ve ilçe seçim kurulları ile Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) itirazlar yapıldığının, buralardan sonuç alınamaması durumunda AYM'ye başvuruda bulunulacağına dair açıklamalar olduğunun belirtilmesi üzerine Kılıç, başvuru olması durumunda gerekli çalışmanın yapılacağını dile getirdi.

 

İRİB, İran dünyada terör saldırısında en fazla şehit veren ülke diye yazıyor. Haberde, İslami İran Şehitler Kurumu başkanı Hüccetülislam Muhammed Ali Şehidi Mehellati, İran'da İslam inkılâbının zaferinden sonra düzenlenen terörist saldırılarda 18 bin civarında şehit verildiğini söyledi.

 

Mehallati, dün Tahran’da valiler ve komutanların olduğu bir etkinlikte  yaptığı konuşmada, İran'ın dünyada terör saldırısında  en fazla şehit veren ülkeler sıralamasında ilk sırada olduğunu söyledi.

 

İRİB, İran'ın güneybatısında bir terör şebekesi çökertildi diye yazıyor. Haberde, İslami İran Muhafızlar Ordusu halkla ilişkiler bölümü, İran'ın güney batısında yer alan Huzistan eyaletinde yabancı ülkelere ait casusluk teşkilatlarına bağlı terör örgütünün  belirlenerek bu şebekenin çökertildiğini  bildirdi.

 

Sepahnews'in bildirdiğine göre, yabancı casus teşkilatlarının İran'da terör saldırısında bulunmak üzere sözkonusu şebekeyle ilgili işbirliği ve İran'a bir tim gönderilmesine dair bilginin alınmasının ardından, sözkonusu şebeke üyelerinin  yurt dışı bağlantıları ve İran'daki faaliyetlerinin takibat altına alındığını ve daha sonra da  terör örgütünün üyelerinin tutuklandığı anlaşılıyor.

 

İRİB, Ruhani Avrupa Parlamentosu'nun İran karşıtı tutumuna tepki gösterdi diye yazıyor. Haberde, İslami İran cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Avrupa Parlamentosu'nun İran aleyhinde yayınladığı kararnameye tepki göstererek, Avrupa Birliği'nin büyük İran milletine hakaret edemeyeceğini bildirdi.

 

Ruhani, İran'da hicri şemsi 1393 yeni yıl münasebetiyle İran İslami Şura Meclisi milletvekilleri, hükümet yetkilileri ve siyaset alanında faaliyet gösterenlerden bir grupla dün yaptığı görüşmede, Avrupa Parlamentosu'nun İran aleyhindeki kararnamesi gibi girişimlerin hiçbir değerinin olmadığını zira son 4 yılda Avrupa Parlamentosu tarafından İran aleyhinde 60 kadar kararnamenin yayınlandığını ve bunların bir değerinin olmadığını söyledi.

 

İRİB, Ashton'ın sözcüsü: Avrupa Parlamentosu'nun İran aleyhindeki kararnamesi zorunlu değil diye yazıyor. Haberde, İran ve 5+1 grubu arasında nükleer müzakerelerin başlaması eşiğinde Avrupa Parlamentosu'nun İran'da insan hakları konusuyla ilgili yanlış ve kasıtlı tutumu çerçevesinde yayınlanan kararnameye karşı İran'ın tepki göstermesinin yankıları devam ederken Avrupa Birliği dış siyaset sorumlusu Ashton'ın sözcüsü Michail Man, bu kararnamenin zorunlu olmadığını söyledi.

 

Man, dün yaptığı açıklamada, İran'ın itirazına temas ederek, Avrupa Parlamentosu'nun bağımsız bir kurum olduğunu ve Ashton'ın orada temsilcisinin olduğunu ve de söz konusu kararnamenin de zorunlu olmadığını söyledi.

 

İRİB, Zarif'in Ashton ile görüşmesinden sonra açıklaması diye yapıyor. Haberde, İslami İran dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif, Avrupa Birliği dış siyaset sorumlusu Cathrine Ashton ile dün akşam yaptığı görüşmede, nükleer müzakereler konusunun ele alındığını söyledi.

 

İSNA'nın bildirdiğine göre, Zarif, dün akşam Viyana'da Ashton ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, sözkonusu görüşmede müzakereler sürecinin ele alındığını ve görüşmelerin karşılıklı saygı çerçevesinde gerçekleştiğini bildirdi.

 

Suriye 8 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

Suriye Arap Haber Ajansı (SANA), Küba, Fransa ve Romanya’daki Gurbetçilerimizden Ordu ve Vatana Destek Mitingleri diye yazıyor. Haberde, Küba’da okuyan Suriyeli bazı Arap ve Latin öğrencilerle birlikte, Suriye’nin maruz kaldığı terörle mücadelede yanında durduklarını bir kez daha yinelediler.

 

Latin Amerika Tıp Medresesi “İLAM”ın düzenlediği kültür aktivitesinde Suriyeli öğrenciler Suriye ve uygarlığıyla ilgili resim ve dergiler taşıdılar.

 

SANA, Putin Radikalcilerin Rusya’ya Karşı Kullanılması İhtimalinden Uyardı diye yazıyor. Haberde, Rusya Başkanı Viladimir Putin, bağımsız ülkeler rabıtası devletlerinin Afganistan ve Suriye’de terör grupları saflarında eğitime tabi olan radikalcileri Rusya ve komşularına karşı kullanılması ihtimalinden uyardı.

 

Rusya Today sitesi Putin’den naklen, Rus otoritelerinin Ukrayna’da olduğu gibi yıkıcı hedefler uygulamak için illegal örgütlerin kullanılmasına izin vermeyeceğini belirttiğini söyledi.

 

Putin, Rusya kanunlarının bütün illegal örgütlere şeffaf ve özgür bir şekilde aktivitelerini yapmaları için bütün şartları sağladığına lakin ülkeye karşı yıkıcı hedefler uygulamalarında kullanılmalarına kesinlikle izin vermeyeceklerini ekledi.

 

SANA, Suud Ailesi Rejimi Halen İflas Etmiş Bahisler Üzerinde Oynamaya Devam Ediyor diye yazıyor. Haberde, Suriye düşmanları cephesinde bölünmelere tanık olunduğu sırada, Suud ailesi şeyhliği başını Suriye’de terörün desteklenmesi krizinden sağ salim kurtarmaya çalışırken Suriye’de terörün desteklenmesini koordine etmede düşman İsrail ve Amerika ile birlikte halen başarısız bahisler oynamaya devam ediyor.

 

İsrailli Tek Depka sitesi Suudili uçakların Suriye’deki silahlı terör örgütlerine silah taşıyan Amerikan uçaklarının desteklenmesi için gerektiği takdirde İsrail üzerinde uçmasına izin veren Amerikan, Suudi ve İsrail 3’lü ittifakını ortaya çıkardı.

 

SANA, İlişkiler Siyasi İlişkiler Düzeyine Yükseltilmelidir diye yazıyor. Haberde, Çin Halk Cumhuriyetinin Şam Büyükelçisi Zhang Xun ile dün bir araya gelen Başbakan Vail el Halaki; iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin siyasi ilişkiler düzeyine yükseltilmesi gereğini belirtti.

 

Halaki görüşmede Çinli işadamlarını Suriye'de petrol sektörü, sanayi bölgeleri ve elektrik üretimi alanlarında yatırımlarda bulunma çağrısını yineledi.

 

Suriye'yi yeniden yapılandırmanın dost devletlerin yardımlarıyla sadece ve sadece Suriyelilerin elleriyle olacağını belirten Halaki, uluslar arası kararlar, meşruluk ve haktan yana tutumlarıyla Suriye'yi destekleyen Çin’e şükranlarını ifade etti.

 

Azerbaycan 8 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

1News.az, Kenya Cumhurbaşkanı Kenyatta Ankara'da diye yazıyor. Haberde, Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye'de bulunan Kenya Cumhurbaşkanı Kenyatta'yı törenle karşıladı.

 

Çankaya Köşkü'nde, 21 pare top atışı eşliğinde iki ülke milli marşlarının çalındığı törende, Kenyatta tören kıtasını Türkçe "Merhaba asker" diyerek selamladı.

 

Gül ve ve Kenyatta, törenin ardından Büyük Şeref Kapısı önünde el sıkışarak basın mensuplarına poz verdi. İki cumhurbaşkanı, baş başa görüşmenin ardından heyetler arası görüşmelere başkanlık edecek ve ortak basın toplantısı yapacak.

 

Törende, Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ve diğer yetkililer bulundu.

 

1News, Aydın İl Emniyet Müdürlüğü'nde 70 Kişinin Görev Yeri Değişti diye yazıyor. Haberde, Aydın İl Emniyet Müdürlüğü'nde, 45'i rütbeli olmak üzere toplam 70 personelin görev yeri değiştirildi.

 

Aydın İl Emniyet Müdürlüğü'nde, 45'i rütbeli olmak üzere toplam 70 personelin görev yeri değiştirildi. İl Emniyet Müdürü Ahmet Turan Temel'in İçişleri Bakanlığı talimatıyla merkeze çekilmesinin ardından tayin edilen İl Emniyet Müdürü Adnan Taşdan'ın göreve gelemesinden sonra ilk görev değişikliği yapıldı.

 

1News, Ukrayna'dan Sonra: Yeni Alyansa İhtiyaç Var Mı? Başlıklı haberde, Son zamanlarda Kırım meselesinden dolayı Batı'yla Rusya arasında gerginliğin artması meydana çok sayıda güncel jeopolitik sorular çıkarmış.

 

Uzmanlar Ukrayna olaylarına küresel jeosiyasetin geleceği düzleminde göz atıyorlar. Aynı şekilde, Ukrayna'da süreçlerin tamamlanmasından sonra büyük jeopolitik güçlerin hangi adımları atabileceği ile ilgili tahminler veriliyor. Bu bağlamda bağımsızlığını elde etmiş eski Sovyet cumhuriyetlerine de belirli rol ayırmaya çalışıyorlar. Fakat daha derin ve geniş çapta meseleye dikkat edildiğinde burada hiç de tüm konuların anlaşılmadığı ortaya çıkmaktadır.

 

1News, Doğu Ukrayna’da operasyon başladı, 70 gözaltı diye yazıyor. Haberde, Ukrayna’nın doğu ve güney bölgesindeki kentlerde ayaklanan ve kamu binalarında kontrolü ele geçiren Rusya yanlısı gruplara karşı Kiev yönetimi operasyon başlattı. Ukrayna İçişleri Bakanı Arsen Avakov terörle mücadele kapsamında gerçekleşen operasyonlarda 70 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

 

Harkov kentinde terörle mücadele operasyonunun başladığı bilgisini Facebook’tan paylaşan Avakov, “Endişe edilecek bir durum yok. Harkov kamu binası eylemcilerden temizlendi. Operasyon sırasında silah kullanılmadı. 70 kişi gözaltına alındı.” dedi. Harkov’da Ukrayna yanlısı gruplarla çıkan çatışmada ise 2 kişi hastaneye kaldırıldı.

 

Ukrayna Dışişleri Bakanı Andriy Destçitsya güneydoğu bölgelerinde tansiyonun yükselmesi durumunda, Kırım’dan farklı olarak Kiev yönetiminin daha sert önlemler alabileceği uyarısında bulundu.

 

1News, Müslümanlara yönelik saldırılar artıyor diye yazıyor. Haberde, İnsan Hakları İzleme Örgütü, Orta Afrika Cumhuriyeti'nde Müslümanları hedef alan saldırıların giderek hız kazandığı uyarısında bulundu.

 

Örgütün Birleşmiş Milletler Direktörü Philippe Bolopion, düzenlediği basın toplantısında kısa bir süre önce başkent Bangui'de temaslarda bulunduğunu, hükümet yetkililerine askerler tarafından bıçaklanarak ve dövülerek öldürülen bir Müslümanın fotoğrafını gösterip suçluların neden cezalandırılmadığını sorduğunu söyledi.

 

1News, Adana'da operasyon: 1 emniyet müdür yardımcısı dâhil 8 polis gözaltında diye yazıyor. Haberde, Adana'da "yasa dışı dinlemelere" yönelik soruşturma kapsamında 1 emniyet müdür yardımcısı, 1 şube müdürü ve 1'i emekli 6 polis memuru gözaltına alındı.

 

Adana'da "yasadışı dinlemelere" yönelik soruşturma kapsamında çeşitli adreslerde arama yapıldığı öğrenildi.

 

Edinilen bilgiye göre, yasa dışı dinlemelere yönelik yürütülen soruşturma çerçevesinde Adana'da sabah saatlerinde çalışma başlatıldı.

 

1News, BM hala Ruanda soykırımının utancıyla çalkalanıyor diye yazıyor. Haberde, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun, BM'nin hala Ruanda soykırımının utancıyla çalkalandığını söyledi.

 

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun, BM'nin hala Ruanda soykırımının utancıyla çalkalandığını söyledi.

 

Ban, Ruanda'nın başkenti Kigali'de soykırımın 20. yılı nedeniyle düzenlenen anma töreninde yaptığı konuşmada, ''Birçok BM personeli, olağanüstü cesaret gösterdi. Ama biz hala daha çok şey yapmış olabilirdik. Daha fazlasını yapmalıydık. En çok ihtiyaç duyulan zamanda Ruanda'da askerler geri çekildi. BM hala Ruanda soykırımının utancıyla çalkalanıyor'' ifadesini kullandı.

 

1News, BMGK Somali'deki saldırıyı kınadı diye yazıyor. Haberde, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) üyeleri, Somali'de 2 BM çalışanının öldürülmesini kınadı.

 

Beşi daimi olmak üzere toplam 15 ülkenin oluşturduğu BMGK'da, Somali'de Fransız ve İngiliz vatandaşı 2 BM çalışanının öldürülmesiyle sonuçlanan saldırı yapılan yazılı basın açıklamasıyla en sert şekilde kınandı.

 

BMGK üyeleri, yazılı açıklamada, saldırı mağdurlarının ailelerine taziyelerini bildirdi. BM'ye, Fransa Cumhuriyeti hükümetine, Kuzey İrlanda ve Büyük Britanya Krallığı'na da taziyelerini sunduklarını belirten BMGK üyeleri, barış ve refah yolunda, Somali halkının ilerlemesine yardımcı olmak için çalışan kişilerin öldürülmesinde dehşete düştüklerini ifade etti.

 

1News, Rusya Genelkurmay Başkanlığı: Dağlık Karabağ sorununun askeri çözümü devre dışı bırakılmalı başlıklı haberinde, Rusya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Valeriy Gerasimov, Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov’la görüşmesinde, Rusya’nın Dağlık Karabağ sorununun barış yollarıyla çözümünü desteklediğini belirtti.

 

Zakir Hasanov’la iki ülke arasında askeri alanda işbirliğini ve işbirliğinin geliştirilmesi perspektiflerini görüştüklerini vurgulayan Gerasimov, “Hem Rusya, hem Azerbaycan, hem de Ermenistan’ın başlıca görevi, Dağlık Karabağ sorununun çözümüne ilişkin ilerleme kaydetmek ve askeri çözümü devre dışı bırakmaktır” diye konuştu.

 

1News, Kayıp uçağı arama çalışmaları sürüyor diye yazıyor. Haberde, Kuala Lumpur-Pekin seferini yaparken 227 yolcu ve 12 mürettebatıyla 8 Mart'ta kaybolan Malezya uçağını arama çalışmalarına denizaltı araçlarının da katılacağı bildirildi.

 

Hint Okyanusu'ndaki arama çalışmalarına başkanlık eden Avustralya eski Hava Kuvvetleri Komutanı Angus Houston, yaptığı açıklamada, 11 askeri, 3 sivil uçak, 14 gemi ile devam eden arama çalışmalarına denizaltıların da katılacağını belirterek, denizaltıların kara kutu arama cihazlarının tespit ettiği okyanus dibinden alınan sinyalleri araştıracağını ifade etti.

 

1News, Beyaz Saray'dan gazeteci Hersh'e yalanlama diye yazıyor. Haberde, Beyaz Saray, AA'ya özel açıklama yaparak Amerikalı gazeteci Seymour Hersh'ün Suriye'deki kimyasal saldırının arkasında Türkiye’nin olduğuna yönelik iddialarını yalanladı.

 

Beyaz Saray, Amerikalı gazeteci Seymour Hersh’ün Suriye rejiminin geçen yıl 21 Ağustos’ta düzenlediği kimyasal saldırının arkasında Türkiye’nin olduğuna yönelik iddialarını yalanlayarak haberini yayınlamadan önce Hersh'e yaptıkları açıklamaları AA ile paylaştı.

 

1News, Putin: Suriye’de savaşan teröristler Rusya’ya yönelebilir başlıklı haberinde, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye ve Afganistan’da savaşan terörist grupların Rusya’ya yönelebileceklerini söyledi.

 

Rus istihbarat teşkilatı Federal Güvenlik Servisi’nin toplantısında konuşan Putin, “Suriye ve Afganistan’da terör eylemlerinde bulunan Rusya ve BDT ülkeleri vatandaşı bir kısım militanların varlığı konusunda endişeliyiz. Orada onların beyinleri yıkanıyor ve terör eğitimi alıyor. Onlar daha sonra Rusya ve komşularımız BDT ülkelerine yönelik kullanılabilir. Bizim buna hazır olmamız ve gerekli tedbirleri almamız gerekiyor…” dedi.

 

Terör ve aşırılıkçı gruplara karşı mücadele edilmesini isteyen Putin, Rusya’da önemli mesafe alınsa da sivillere yönelik saldırı ihtimali olduğuna değindi.

 

1News, Rusya: Ukrayna’da yaşanan gelişmelerden Rusya suçlanmamalı başlıklı haberinde, Rusya Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna’da yaşanan gelişmeler nedeni ile Rusya’nın suçlanmasından vazgeçilmesi gerektiğini açıkladı.

 

Bakanlığın internet sayfasından yapılan açıklamada, “Ukrayna’da yaşanan talihsizlikler nedeni ile Rusya’yı suçlamak doğru değil. Ukrayna halkı Kiev’den tüm sorulara uygun bir cevap vermesini istiyor…” denildi.

 

Bu meşru taleplere kulak vermenin zamanı geldiğine değinilen açıklamada, “Eğer kendilerini Ukrayna yönetimi olarak tanımlayanlar ülkenin geleceği ve halkın kaderi konusunda sorumsuz davranmaya devam ederse, Ukrayna yeni problem ve krizlere doğru gider…” uyarısı yapıldı.

 

1News, Esed güçlerinin operasyonlarında 65 kişi öldü diye yazıyor. Haberde, Suriye'de Beşşar Esed'e bağlı ordu birliklerinin, muhaliflere ağır silahlarla düzenlediği operasyonlarda 7'si çocuk, 4'ü kadın 65 kişinin öldüğü bildirildi.

 

Suriye İnsan Hakları Örgütünden yapılan açıklamada, Esed rejimine bağlı güçlerin kara ve havadan düzenlediği saldırılar sonucu, başkent Şam'ın kırsalında 25, Hama'da 10, İdlib'de 9, Dera'da 8, Lazkiye'de 5, Halep'te 4, Kuneytra'da 3 ve Humus'ta 1 olmak üzere 65 kişinin yaşamını yitirdiği belirtildi.

 

Suriye Yerel Koordinasyon Komitesinden (LCC) yapılan açıklamada da Suriye ordusuna bağlı savaş uçaklarının Halep'te muhaliflerin kontrolünde olan Anadan beldesine düzenlediği saldırılarda, çok sayıda kişinin yaralandığı, birçok yerleşim yerinde büyük hasar meydana geldiği kaydedildi.

 

1News, Rusya'ya "Doğu Ukrayna" uyarısı diye yazıyor. Haberde, Beyaz Saray, Rusya'nın, ister açık ister gizli olarak Ukrayna'nın doğusuna girmesi halinde bunun gerginliği çok ciddi biçimde artıracağı uyarısında bulundu.

 

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, yaptığı açıklamada, "Ukrayna'da hafta sonunda meydana gelen gerilimi artırıcı adımlardan endişe duyuyoruz ve bunları Rusya'nın Ukrayna üzerinde artan baskısının bir sonucu olarak görüyoruz. Rus yanlısı gösterici gruplarının, doğudaki Kharkiv, Donetsk ve Luhansk kentlerinde hükümet binalarını ele geçirdiğini gördük ve bu göstericilerin bazılarının yerel halktan değil, parayla tutulduğuna dair güçlü deliller var" diye konuştu.

 

1News, Kiev yönetimi doğu Ukrayna’ya müdahale edecek diye yazıyor. Haberde, Ukrayna’nın doğu ve güney bölgelerinde Luhansk, Donetsk ve Harkov’da yerel yönetim binalarının ele geçirilmesi ve bağımsızlık ilanlarını değerlendiren Ukrayna Parlamento Başkanı ve Cumhurbaşkanı Vekili Oleksandr Turçinov, bölgede terörle mücadele kapsamında gerekli mücadelenin yapılacağını söyledi.

 

Rusya’nın Kırım senaryosunu bölgede tekrarlamak istediğini ifade eden Turçinov, halkı sükûnete davet etti.

 

Bölgede yaşanan gelişmelerle ilgili bir kriz merkezi oluşturduklarını ifade eden Turçinov, “Eline silah alanlar terörle mücadele operasyonunun hedefi olacak…” uyarısında bulundu.

 

Rusya ile sınır bölgesinde güvenlik önlemlerinin de artırıldığını kaydeden Turçinov, dün Rusya’dan Ukrayna’ya yönelik özel bir operasyon gerçekleştirildiğini iddia etti.

 

Bulgaristan 8 Nisan’da Bunları Konuşuyor

 

“Capital” gazetesinin manşetinde “İktidar emeklilik reformu üzerinde son ana kadar düşünecek” başlığını okuyoruz. Haberde Maliye Bakanı Petır Çobanov’un kadın ve erkeklerde emeklilik yaşının hangi yılda eşleştirilebileceğine dair sendikalar ve işverenlerle geniş kamu tartışmalarının yapılacağı açıklamasında bulunduğunu okuyoruz. “Presa” gazetesinde ise en yaygın olan III. kategoride çalışan kadınlar ve erkeklerin 2021 yılı sonrasında 65 yaşında emekliliğe ayrılacakları belirtiliyor. Bu önlem Maliye Bakanlığı tarafından “Avrupa 2020” ulusal reform programında yer almaktadır.

 

“Trud” gazetesi Bulgaristan Bağımsız Sendikalar Konfederasyonu KNSB Başkanı Plamen Dimitrov’un sözlerine dayanarak ekonominin bazı sektörlerinde ücretlerin üretkenliğin çok altında kaldığını yazıyor. Sendika başkanına göre bundan dolayı çoğu ağır ve işleme sanayii sektöründe olmak üzere 7-8 branşta ücretlere 50-75 avro zam getirilebilir.

 

“24 çasa” gazetesinin, “Bulgarlar dünyayı kart hortumlama olayından kurtaracak” başlığı ile verdiği haberde 4 Bulgarın icat ettikleri bir sticker ile banka kartlarının skimming (kopyalama) yolu ile hortumlanması olayının önleneceğini okuyoruz. Kredi kartının manyetik şeridinde yer alan verileri gizleyen bu sticker sayesinde bankomatiğe yerleştirilen kayıt cihazı ile kart bilgilerinin hırsızlığı engelleniyor. SkimProt adlı sticker Bulgaristan’da ve yurt dışında patent altına artık alındı ve ülkedeki en büyük matbaalarda artık üretiliyor.

 

Son 5 yıllık dönemde ilk defa 6 Mayıs Cesaret ve Bulgar Ordusu Gününde başkentte düzenlenen askeri geçiş törenine savaş uçakları katılacak. “Standart” gazetesinin haberine göre başkentin merkezi üzerinde MiG-29 ve MiG-21 tipi uçaklar ve de “Cougar”, “Mi-17” ve “Bel-206” tipi helikopterlerin uçuş yapması bekleniyor.

 

“Sega” gazetesinde Bulgaristan vatandaşlarının yüzde 63’lük bölümünün başka bir AB ülkesine hiç gitmemiş olduklarını okuyoruz. Gazete haberini, Eurobarometre tarafından yılın Ocak ayında yapılan bir araştırmaya dayandırıyor. Bu gösterge itibari ile Bulgaristan, nüfusun yüzde 60’lık bölümünün diğer AB ülkelerine ayak basmamış olduğu Yunanistan ve Portekiz’le aynı grupta yer alıyor. Avrupa’da en çok gezenler olarak Hollanda vatandaşları öne çıkıyor.

 

“Monitor” gazetesinin manşetinde ülke vatandaşlarının her yıl aracının onarımı ve bakımı için ödediği paranın sağlık için ödenen paradan 6 kat fazla olduğunu okuyoruz. “Veriler, sağlığımıza bakmanın ne kadar önemli olduğunu hala kavramadığımızı ortaya koyuyor” diye belirtiliyor haberde.