ABD 31 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Amerika’nın Sesi Radyosu (VOA), Gergin Seçimden AKP Zaferle Çıktı diye yazıyor. Haberde, İtiraz tutanakları, elektrik kesintileri, hile iddiaları, can kayıpları ve son dakikada el değiştiren seçim sonuçlarıyla Türkiye, son yılların en tartışmalı ve gergin seçimini geride bıraktı. Resmi olmayan ilk sonuçlara göre, bu seçimin tartışmasız galibi Adalet ve Kalkınma Partisi. 2009 seçimlerine göre oyunu neredeyse 7 puan arttıran iktidar partisi, sabaha karşı gelen sonuçlarla hem Ankara Büyükşehir Belediyesi’ni korudu hem de bir önceki dönem CHP’ye kaptırdığı Antalya Büyükşehir Belediyesi’ni geri alarak zaferini perçinledi.

 

VOA, Ankara'da İtiraz Yolu Göründü diye yazıyor. Haberde, Türkiye’de Adalet ve Kalkınma Partisi’nin önemli farkla kazandığı yerel seçimlerde oy sayımında son yüzde 10’a gelindi. İstanbul Büyükşehir’i AKP adayı Kadir Topbaş alırken, başa baş mücadele götüren Ankara’da iki aday kendi zaferlerini ilan etti.

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisini 30 Mart yerel seçimlerinin galibi ilan ettiği balkon konuşmasında oldukça sert mesajlar verdi.

 

Erdoğan, kendisini yolsuzlukla suçlayan ve devlet sırlarını yaydığını iddia ettiği kesimler hakkında, “inlerine gireceğiz” ifadesini kullandı. “Devletin içinde devlet olmaz” diyen Erdoğan, sözlerine “Hangi kurumumuzun içine girmişlerse girmişler, bizler iyi niyetimizin kurbanı olduk. Artık bunları ayıklama zamanı gelmiştir hukuk içinde, yasalar içinde” diye konuştu.

 

VOA, ‘Sonuçlar Türkiye’yi Yeni Karışıklık Ortamına İtti’ başlıklı haberinde, Partilerüstü Politika Merkezi Dış Politika Projesi Direktör Vekili Blaise Misztal, seçim sonuçlarını değerlendirdi.

 

“Yerel seçimlerden hala kesin sonuçlar alınmamış olsa da, ortaya çıkan genel tablo Türkiye’nin hala siyasi gerginlik ortamından çıkamamış olduğudur. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın hükümetini hedef alan geniş çaplı yolsuzluk suçlamalarıyla yaklaşık üç aydır devam eden çalkantıya rağmen yerel seçimler net bir çözüm getiremedi. Hatta seçimler toplumun ne denli bölünmüş olduğunu ortaya koydu.  Son yerel seçimlerin yapıldığı 2009 yılından bu yana halkın çizgisi çok az değişti, bu değişim muhalefetin hanesine yazıldı.” Diye belirtti.

 

VOA, Eski ABD Büyükelçisi: ‘Muhalefet Hala Etkin Değil’ başlıklı haberinde, 2005-2008 yılları arasında Amerika’nın Ankara Büyükelçiliği görevini yürüten Ross Wilson yerel seçimleri Amerika’nın Sesi’ne değerlendirdi.

 

“İlk alınan sonuçlar AK Parti’nin Türk seçmeninin önemli bir çoğunluğunu elinde tuttuğunu, muhalefetin ise hala tabanını etkili biçimde genişletemediğini ve iktidara karşı etkin olamadığını ortaya koydu” diye belirtti.

 

VOA, Fransa'da Sosyalistler'i Paris Kurtardı diye yazıyor. Haberde, Fransa’da iki turlu olarak yapılan yerel seçimlerde iktidardaki Sosyalist Parti büyük yenilgiye uğrarken, iki kadın adayın kıran kırana mücadelesine sahne olan Paris ‘Yeniden Sol’ dedi. PS’in adayı Anne Hidalgo dünyanın en çok ziyaret edilen kentinin anahtarını almayı başarırken, ülke genelinde solun kalesi olan pek çok il sağa geçti. Aşırı sağ Ulusal Cephe (FN) de kendi tarihinde bir zafere imza atarak ilk kez 6 büyük kentte belediye başkanlığı kazandı.

 

Fransa’da dün 45 milyon seçmenin yüzde 61.5’i sandığa giderken, iktidara tepki duyan seçmenin yüzde 38.5’i boykot etmeyi tercih etti. Seçimlere katılım, birinci turdan daha düşük oranda gerçekleşirken, Sosyalistler iki tur arasındaki bir haftalık sürede, yenilgi şokunu atlatamadı. İki tur arası gelen yüksek işsizlik rakamı ve hafta boyu konuşulan kabine revizyonu dedikoduları da iktidardaki Sosyalist Parti’yi zayıflattı. Seçmen, belediye başkanını seçmek için sandığa gitse de, solun ağır yenilgi almasında ülke genelindeki politikalar belirleyici oldu.

 

The Wall Street Journal (WSJ), Kuzey ve Güney Kore arasında gerilim artıyor diye yazıyor. Haberde, Kuzey ve Güney Kore birbirlerinin deniz sınırlarına ateş açarken, henüz bir toprak parçası veya insanın bulunduğu yaşam alanı vurulmadı. Agence France-Press’in Güney Kore Genelkurmay sözcüsüne dayandırdığı açıklamaya göre “Şimdilik her iki taraf da denize ateş ediyor.” Ateşin açıldığı bölgeye yakın bir adada yaşayan Güney Koreliler bulundukları yeri terk etti. Yetkililer Kuzey Kore’nin gerçek mermilerle yapılan bir tatbikat sırasında Güney Kore bölgesine ateş açtığını ve sonrasında Güney Kore’nin karşılık verdiğini belirtiyor.

 

WSJ, ABD ve Rusya'nın görüşmeleri krizi sonlandıramadı diye yazıyor. Haberde, ABD ve Rusya Dışişleri Bakanları John Kerry ve Sergei Lavrov Pazar günü gerçekleştirdikleri 4 saatlik toplantıda Avrupa'da daha büyük bir istikrarsızlığa yol açabilecek Ukrayna krizi konusunda elle tutulur bir ilerleme sağlayamadı.

 

Görüşmeden sonra açıklamalarda bulunan Kerry, Rusya'dan Ukrayna'nın doğu sınırına yığılan binlerce askeri çekeceği konusunda bir garanti almadığını belirtti.

 

Dışişleri Bakanları ayrıca Ukrayna'nın siyasi sistemi konusunda da herhangi bir ortak noktaya varamadılar. Kerry meslektaşının Ukrayna'da tansiyonu düşürmeyi istediklerini söylediğini fakat herhangi spesifik bir öneride bulunmadığını belirtti.

 

Kerry yaptığı açıklamada "Ukrayna konusunda gerçek bir ilerleme sınıra yığılan büyük sayıda Rus askerinin geri çekilmesini de içine almak zorunda. Bu akşam sayın dışişleri bakanıyla bu güçler hakkındaki endişelerimizi konuştuk" dedi.

 

WSJ, Ankara'da iki aday kendisini galip ilan etti diye yazıyor. Haberde, CHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş yaptığı basın açıklamasında kendisinin "yüzde 49" oy oranıyla ipi göğüsleyeceğini söylemesinin ardından AKP adayı Melih Gökçek de kendinin kazandığını iddia etti.

 

İki aday da bir diğerinin partisini manipülasyon yapmakla suçladı ve gözlemcilerin sandıkları terk etmemesini istedi.

 

Seçim sonuçlarını veren Anadolu Ajansı ve Cihan Haber Ajansı'nın aktardığı rakamları arasındaki fark önce CHP yetkililerini harekete geçirdi. İstanbul'un bazı bölgelerindeki elektrik kesintilerini de eleştiren CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, şehirde Mustafa Sarıgül'ün önde olduğunu iddia etti.

 

WSJ, Sandıktan çıkan ilk sonuçlar Erdoğan diyor diye yazıyor. Haberde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bugün yapılan ve iktidarına karşı yapılmış bir referandum olarak görülen seçimlerden zaferle çıkmış gibi görünüyor ancak rakip partilerin dolandırıcılık ve manipülasyon ithamları karşısında zafer, kifayetsiz duruyor.

 

Sandık çıkış anketleri AKP'nin ulusal çapta net şekilde çoğunlukta olduğunu gösterse de net sonuçlar TSİ 21:00 itibariyle netleşmiş değil. Anadolu Ajansı sandıkların yüzde 41'i açılmışken AKP'nin oylarının yüzde 48 olduğunu, CHP'nin oylarının ise yüzde 28 olduğunu gösterdi. Cihan Haber Ajansı'na göre ise AKP'nin oyları yüzde 44, CHP'nin oyları ise yüzde 22.

 

İstanbul ve Ankara'da ise hem hükümet hem de muhalefet zaferlerini açıklarken birbirlerini düzenbazlıkla itham etti.

 

WSJ, Seçim gecesi veri karışıklığına muhalefet de şaşırdı diye yazıyor. Haberde, Seçim sonuçları açıklanırken Anadolu Ajansı ve Cihan Haber Ajansı arasındaki farklar tartışma yarattı.

 

Sonar'ın Başkanı Hakan Bayrakçı sonuçların açılan sandık sayısındaki farktan kaynaklanıyor olabileceğini dile getirirken MHP Genel Başkan Yardımcısı Oktay Vural oranlardaki farklılık nedeniyle şaşkın olduklarını, daha önce böyle bir durum yaşamadıklarını dile getirdi.

 

Vural "Şu anda sonuçlar konusunda bir yorum yapamayacağız. Çünkü farklı kanallardan gelen sonuçlar kaynaklı bu farkı bilemiyorum" diye konuştu.

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin ise iki ajansı da ciddiye almadıklarını, sonuçları Yüksek Seçim Kurulu aracılığıyla izlemeye çalıştıklarını ifade etti. Anadolu Ajansı'nın bir devlet ajansı olduğunu hatırlatan Tekin, "Bu gayri ciddiliktir. Dünyanın her yerinde devlet ajansları ciddiyet içerisinde çalışır. Nereden aldıklarını bilmiyorum ama her iki taraf da YSK'dan alıyor diye biliyorum. Ama bu kadar tezat iki sonucu ilk kez yaşıyorum. 30 yıldır siyasetteyim" diye konuştu..

 

Çin 31 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Çin Devlet Radyosu (CRİ), Çin: Güney Çin Denizi sorununda tutumumuz net başlıklı haberinde, Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hong Lei, Güney Çin Denizi sorunu konusundaki tutumlarının net ve tutarlı olduğunu söyledi.

 

Filipinler'in dün (30 Mart) uluslararası bir mahkemeye Güney Çin Denizi anlaşmazlığıyla ilgili arabuluculuk yapılması için resmî talepte bulunduğu açıklandı.

 

Sözcü Hong Lei, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Güney Çin Denizi sorununda uluslararası hakemliği kabul etmeyeceklerini vurguladı. Sözcü, Çin'in Nansha Adaları ile karasularındaki egemenliğinin tartışılmaz olduğunu vurguladı.

 

CRİ, Rusya: Ukrayna'da ulusal diyalog başlatılmalı başlıklı haberinde, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, uluslararası toplumdan Ukrayna yönetimini ulusal diyalog başlatarak, krizi istişare yoluyla çözmeye çağırmasını istedi.

 

Lavrov, dün (30 Mart) yaptığı açıklamada, Ukrayna krizinin Rusya-Ukrayna ilişkileri açısından bir mesele değil, Ukrayna'nın iç sorunu olduğunu kaydetti.

 

Batılı ülkelerin Ukrayna'daki krizle ilgili Uluslararası Temas Grubu kurulması önerilerini kabul etmeyeceklerini belirten Lavrov, bu öneriye göre, Rusya ve Ukrayna'nın Batılı ülkelerin denetimi altında bir anlaşmaya varacağını, bunun kabul edilemez olduğunu vurguladı.

 

CRİ, Avustralya: Uçağa ait bir cisme rastlanmadı başlıklı haberinde, Avustralya, önceki gün (29 Mart) iki gemi tarafından çıkarılan cismin kayıp uçağa ait olmadığını açıkladı.

 

Avustralya Deniz Güvenlik İdaresi, dün gece yaptığı açıklamada, dünkü arama-kurtarma çalışmalarında uçağa ait herhangi bir cisme rastlanmadığını belirtti.

 

Diğer yandan, Xuelong adlı bilimsel araştırma gemisi dâhil, Çin'e ait sekiz geminin Hint Okyanusu'nun güneyinde yürütülen arama çalışmalarına katıldığı ifade edildi.

 

CRİ, Mısır'da cumhurbaşkanlığı seçimi mayıs sonunda diye yazıyor. Haberde, Mısır'da cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunun 26–27 Mayıs günlerinde düzenleneceği açıklandı.

 

Mısır Yüksek Seçim Kurulu, dün (30 Mart) başkent Kahire'de düzenlenen basın toplantısında, cumhurbaşkanlığı için aday gösterme ve kayıt sürecinin 20 Nisan'a dek devam edeceğini duyurdu.

 

İlk tur seçim sonucunun 5 Haziran'a kadar açıklanacağı belirtilirken, ilk turdan sonuç çıkmaması durumunda ikinci turun 16–17 Haziran günlerinde düzenleneceği ve nihai seçim sonucunun en geç 26 Haziran'da ilan edileceği açıklandı.

 

CRİ, Yerel seçimde oyların çoğunluğu AK Parti'nin diye yazıyor. Haberde, Türkiye'de yerel seçimlerde oyların çoğunluğunu AK Parti'nin kazandığı açıklandı.

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dün (30 Mart) başkent Ankara'daki AK Parti genel merkezinde yaptığı açıklamada, partisinin yerel seçimlerde oyların çoğunluğunu topladığını belirtti.

 

Açılan sandıkların ortaya koyduğu sonuçlara göre, AK Parti oyların yüzde 45,5'ini, CHP ise yüzde 28,6'sını kazandı.

 

MHP'nin oylarının yüzde 15,5 olduğu, BDP'nin de ülke genelinde oyların yüzde 4,1'ini aldığı belirtildi.

 

CRİ, Xi Jinping: Çin-Belçika ilişkileri daha da gelişecek başlıklı haberinde, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, dün (30 Mart) Brüksel'de Belçika Kralı Philippe ile bir araya geldi.

 

Xi Jinping, görüşmeden önce Kral Philippe tarafından sarayın önündeki meydanda törenle karşılandı.

 

Xi Jinping, görüşmede Çin Cumhurbaşkanı olarak görevine başladıktan sonra, Belçika'yı ve Avrupa Birliği (AB) genel merkezini ilk kez ziyaret ettiğini belirtirken, bu ziyaretin özel bir anlam taşıdığına işaret etti.

 

Xi, ziyaretinin hem Çin-Belçika hem de Çin-AB ilişkilerinin gelişmesine katkıda bulunmasını umduğunu ifade etti.

 

CRİ, İpek Yolu Ekonomik Birliği kuruldu diye yazıyor. Haberde, İpek Yolu Ekonomik Birliği, kısa süre önce Xinjiang Uygur Bölgesi'nin merkezi Urumçi kentinde kuruldu.

 

Çin, Kazakistan, Kırgızistan, Ermenistan, Tacikistan ve Ukrayna'dan sivil kuruluşların katılımıyla oluşturulan birlik, İpek Yolu güzergâhındaki ülke ve bölgelerin ticari dernekleri ile üye işletmecileri arasında temas ve işbirliğini artırmayı amaçlıyor.

 

Birliğe katılan ülkeler arasında Ermenistan Ulusal Kalkınma Müdürlüğü, Kırgızistan Sanayici ve İşadamları Derneği ile Tacikistan Sanayici ve İşadamları Derneği, Shanghai İthalat ve İhracat Odası, Xinjiang Üretim ve İnşaat Birlikleri'ne (XPCC) uluslararası temsilcilik, Kiev Sanayici ve İşadamları Derneği, Almatı Sanayici ve İşadamları Derneği ile Karağandı Sanayici ve İşadamları Derneği bulunuyor.

 

CRİ, Irak'ta şiddet olayları: 23 ölü diye yazıyor. Haberde, Irak'ta dün (30 Mart) meydana gelen çok sayıda saldırıda 23 kişi öldü, 25 kişi yaralandı.

 

Irak güvenlik birimleri, dün sabah hükümet karşıtı bir grup militan tarafından Bağdat'ın 50 kilometre batısındaki Felluce kentinde bulunan bir askerî kampa düzenlenen saldırı sonucunda dokuz askerin hayatını kaybettiğini, 14 kişinin yaralandığını açıkladı. Aynı gün, Musul'un güneyindeki bir askerî kampı hedef alan bir başka saldırıda ise yedi askerin yaşamını yitirdiği belirtildi.

 

CRİ, Çin'e ait I1-76 tipi uçak Perth kentine döndü diye yazıyor. Haberde, Çin'in "Deniz Devriye 01" gemisi bugün "Xuelong" gemisinden görevi devraldı.

 

Çin devriye gemisi "Deniz Devriye 01"in kaptanı Jiang Long bugün (30 Mart) yaptığı konuşmada, "Deniz Devriye 01" gemisinin Avustralya'nın belirlediği arama bölgesinde komuta gemisi olarak görev yapacağını belirtti.

 

Jiang Long, Avustralya'nın yüzölçümü yaklaşık 1 milyon 150 bin kilometrekarelik alanı kapsayan ve Perth kentine 540 deniz mili mesafede bulunan bölgeyi önemli arama bölgesi olarak belirlediğini, dolayısıyla Çin gemilerinin söz konusu bölgede arama çalışmalarını yürüteceğini kaydetti.

 

CRİ, KDHC: Yeni tip nükleer denemeden vazgeçmiş değiliz başlıklı haberinde, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (KDHC) yeni tip nükleer deneme ihtimalini dışlamadığını açıkladı.

 

KDHC Dışişleri Bakanlığı sözcüsü bugün (30 Mart) bir açıklama yaptı. Açıklamada ABD'nin Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi yoluyla KDHC'yi tecrit etmesine karşı, bu ülkenin yeni tip nükleer denemeyi dışlamadığı kaydedildi. Bu sayede KDHC'nin nükleer caydırıcılık kapasitesinin güçlendirilmesi amaçlanıyor.

 

Açıklamada ABD'nin durmadan "Pyongyang'ı işgal etmeyi" hedef alan nükleer savaş tatbikatı gerçekleştirdiğine dikkat çekilerek, KDHC'nin de kendi nükleer caydırıcılık gücünü değerlendirip orta ve uzun mesafeli hedefleri vurma eğitimini sürdüreceği bildirildi.

 

Rusya 31 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Rusya’nın Sesi Radyosu (RUVR), Gül: Türkiye çok partili sistemin en iyi dönemini yaşıyor başlıklı haberinde, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, dün gerçekleştirilen yerel seçimlerde eşi Hayrünnisa Gül ile birlikte oy kullandıktan sonra yaptığı açıklamada, Türkiye’nin çok partili demokratik sistemin en iyi dönemini yaşadığını söyledi.

 

Oy kullandığı Çankaya İlkokulu’nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Gül, ‘‘Oldukça sert bir seçim dönemi oldu. Ancak vatandaşlarımız emin olsunlar… Devletimiz ve devletimizin tüm kurumları son derece güçlüdür. Karşı karşıya kaldığımız tüm sorunlar, hukuk devleti yapısı içerisinde çözüme kavuşturulacaktır ve Türkiye kendi yolunda cesaretle ilerlemeye devam edecektir. Bugün çok partili ve demokratik sistemimizin en iyi dönemini yaşamaktayız’’ dedi.

 

RUVR, Pakistan Eski Cumhurbaşkanı vatana ihanetle suçlanıyor diye yazıyor. Haberde, Pakistan gazetesi DAWN’ın bildirdiğine göre, Pakistan Eski Cumhurbaşkanı General Pervez Müşerref’in devlete ihanet davasını yürüten İslamabad Özel Mahkemesi pazartesi günü ona bu suçu işleme ile ilgili resmi bir suçlamada bulundu.

 

Mahkemede bizzat hazır bulunan 70 yaşındaki general kendisine yöneltilen suçun asılsız olduğunu belirterek, masum olduğunu ifade etti.

 

Müşerref’in avukatı duruşmada Müşerref’e Dubai’ye uçup yaşlı annesi ile görüşebilmesi için suç isnat edilmemesi ricasında bulundu.

 

RUVR, Kuzey Kore ile Güney Kore birbirlerine topçu ateşinde bulundular diye yazıyor. Haberde, France Press Ajansı’nın bildirdiğine göre, Kuzey Kore ile Güney Kore 31 Mart Pazartesi günü deniz sınırına yakın bir yerde karşılıklı topçu ateşi gerçekleştirdiler.

 

Daha önce Kuzey Kore Güney Kore’ye Sarı Deniz’de eğitim atışları yapma niyetinde bulunduğunu bildirmişti. Güney Kore Savunma Bakanlığı sözcülerine göre, Kuzey Kore mermilerinin bir kısmı Güney Kore deniz sınırına düştü. Daha sonrasında topçu ateşi ile karşılık verilmesi kararlaştırıldı.

 

RUVR, Yerel seçimler dünya basında diye yazıyor. Haberde, Türkiye'de yerel yöneticilerin belirlendiği seçimlere dünya basını da büyük ilgi gösterdi. Dış basında ortak kanı, Başbakan Erdoğan'ın kesin ve büyük bir zafer kazandığı yönünde.

 

RUVR, ABD Suriye’ye taşınabilir hava savunma sistemleri teslimatına karşı çıkıyor diye yazıyor. Haberde, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Paris’te Amerikan meslektaşı ile görüşmesi sonrasında yaptığı açıklamada ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Rusya tarafına Amerika’nın Suriye’ye taşınabilir hava savunma sistemleri sevkiyatı yapılmasına karşı olduğunu belirttiğini söyledi.

 

RUVR, “Millet tuzakları bozmuştur…” başlıklı haberinde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Ankara’da Ak Parti Genel Merkezi Binası önünde toplanan AK Partililere seslendi. Erdoğan, “Statüko bugün çok büyük bir darbe almıştır. Kirli ilişkiler, adı konulmamış ittfaklar bugün kaybetmiştir” dedi.

 

Başbakan Erdoğan, konuşması öncesi ailesiyle birlikte AK Parti Genel Merkezi balkonundan partilileri selamladı. Erdoğan'ın bir yanında eşi Emine Erdoğan diğer yanında ise oğlu Bilal Erdoğan vardı. Konuşması sırasında balkonda, Başbakan Yardımları Beşir Atalay ve Ali Babacan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, AKP Genel Başkan Yardımcıları Numan Kurtulmuş, Hüseyin Çelik ve Mehmet Ali Şahin ile yolsuzluk soruşturması sonrası hükümetten ayrılan Egemen Bağış da vardı.

 

RUVR, Lavrov federalizmin Ukrayna’nın kurtuluşu için tek çıkış yolu olduğunu belirtti diye yazıyor. Haberde, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Ukrayna’nın ülkedeki krizden tek çıkış yolunun federalizm olduğunu belirtti.

 

İnterfaks Ajansı’nın bildirdiğine göre, Lavrov bu şekildeki açıklamayı 30 Mart’ta Paris’te gerçekleşen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile görüşmesi sonrasında yaptı.

 

Lavrov’a göre, Ukrayna yönetiminin başlıca görevi ülkenin birliğini korumak olduğu için federalizm anayasa reformlarının önemli bir parçasıdır. Rusya Dışişleri Bakanı sözlerine Ukrayna’nın doğu ve batısının farklı değerlere sahip olduğunu ekleyerek, bu yüzden ülke yönetiminin uzlaşmacı bir çözüm bulması gerektiğini belirtti. Ayrıca, Ukrayna’nın her bölgesinin kendi yönetimini kendisinin seçmesi gerektiğini ifade etti ve Ukrayna’nın bu sorunu kendisinin çözmesi gerektiği için bu sürece kimsenin müdahale etmemesi gerektiğini vurguladı.

 

RUVR, Topbaş'tan zafer konuşması diye yazıyor. Haberde, Kadir Topbaş, yeniden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. Sonucun kendisine yeni ve büyük bir sorumluluk yüklediğini söyleyen Topbaş, "İstanbullular 'Kadir ağabey' dediler. Böyle bir onuru, gururu yaşarken, hizmetlerimizi ardı arkası kesilmeden sürdüreceğiz" dedi.

 

Yeniden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Kadir Topbaş, AK Parti İstanbul İl Başkanlığında yerel seçimlere ilişkin değerlendirmede bulundu.

 

Bir "demokrasi yarışı"nı daha geride bıraktıklarını belirten Topbaş, hizmet aşkları ve sevdalarının, gayretli çalışmalarıyla devam edeceğini anlattı.

 

RUVR, Lavrov: Ne Rusya ne de Amerika Ukrayna’ya herhangi bir planı yaptırabilir başlıklı haberinde, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Paris’te gerçekleşen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile görüşmesi sonrasında yaptığı açıklamada ne Rusya ne de Amerika’nın Ukrayna’ya herhangi bir planı dayatıp zorla yaptırabileceğini belirtti.

 

RUVR, Erdoğan yerel seçimlerde partisinin zaferini ilan etti diye yazıyor. Haberde, France Presse Ajansı’nın 30 Mart Pazar günü bildirdiğine göre, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan onun partisi olan Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AK Parti) ülkede gerçekleşen son yerel seçimlerde zafer elde ettiğini ilan etti.

 

Bununla beraber Ankara’daki Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Merkezi balkonundan kendisini destekleyenlere seslenen Erdoğan, kendisinin itibarını lekelemek ve iktidardan uzaklaştırmak için uğraşan muhaliflerin bunun hesabını vereceğini vaad etti.

 

İngiltere 31 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Financial Times'taki haberin başlığı, "Erdoğan ulusal seçimlerde zaferini ilan etti".

 

Gazetenin İstanbul'daki muhabiri Daniel Dombey, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın zafer ilanında, Gülen Cemaati mensuplarına karşı kısa sürede sert önlem alacağı sinyali verdiğini söylüyor.

 

Daniel Dombey, Erdoğan'ın düşmanlarını yolsuzluk soruşturmasının ve bir dizi gizli bilginin sızdırılmasıyla suçladığını hatırlatıyor.

 

Dombey'nin dikkat çektiği bir diğer nokta da, Erdoğan'ın cumhurbaşkanı adaylığına hazır olabileceğinin sinyalini vermesi.

 

Financial Times'a göre Erdoğan, Gülencilere karşı yakında harekete geçeceğinin sinyalini şu sözlerle verdi:

 

"Kaçanlar kaçtı. Bazıları yarın da kaçabilir ha… Bundan sonra, dedim ya, inlerine gireceğiz. Hesabını bunun ödeyecekler. Bedelini ödeyecekler."

 

Yine Financial Times'a göre Erdoğan'ın zafer konuşmasında, cumhurbaşkanlığına aday olabileceğinin sinyali ise şu sözlerde saklı:

 

"Bundan sonra da bu can, bu tende oldukça, üzerimize hangi emanet yüklenirse Allah'ın izniyle ona sadakatle sahip çıkmaya çalışacağız."

 

Financial Times'a konuşan ABD'nin eski Türkiye büyükelçilerinden Ross Wilson yerel seçimlerle ilgili şunları söylemiş:

 

"Seçim bir dönüm noktası olabilir ancak belirsizliğe son vereceğini düşünmüyorum. Çünkü gelecekte çok daha önemli seçimler yapılacak."

 

"Türkiye'de iç siyaset daha dramatik, belirsiz ve bazı açılardan 10 yıldan uzun süredir görülmemiş şekilde istikrarsız bir hal aldı. Türkiye'nin büyük zorluklarla elde ettiği kazanımlar son buluyor gibi. Türkiye'yi ülkenin Avrupa'daki, NATO'daki, bölgedeki rolünü önemseyen herkes kaygı duymalı."

 

İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden Profesör Yaman Akdeniz de Financial Times'a yaptığı açıklamada Türkiye'de gelinen noktada internete erişim açısından ciddi kaygıları olduğunu söylemiş ve eklemiş:

 

"Hükümetin internete erişimi kontrol ermesi açısından daha da kötü bir noktaya ilerliyoruz. Bu alanda daha önce görüşmemiş düzeyde sansür uygulanıyor."

 

Daily Telegraph haberinin başlığında "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan zaferini ilan etti" derken, Times "Krizlerin sarstığı Erdoğan seçim zaferini ilan etti" demiş haberinin başlığında.

 

Guardian ise seçimden önce "güç durumda" olduğunu hatırlattığı Başbakan Erdoğan'ın hakkındaki ciddi suçlamaları püskürtmüş göründüğünü belirtiyor.

 

Gazete Türkiye'deki yerel seçimlerin Başbakan Erdoğan'ın popülaritesini ölçen bir barometre olarak görüldüğünü, AKP'nin ise önemli bir zafer kazandığını vurgulamış.

 

Guardian'a göre Erdoğan muhtemelen seçimler sonrası güç mücadelesinde daha da fazla hâkimiyet sağlamaya çalışacak.

 

Gazetenin haberinde şu satırlar da yer almış:

 

"Seçimlerdeki başarısı Erdoğan'ı ağustos ayında cumhurbaşkanı adayı olması yolunda cesaretlendirecektir. Bazıları bu başarının otoriter eğilimleri artırmasından, siyasetteki ve devlet kurumlarındaki muhaliflere karşı sert bir hesaplaşma döneminin habercisi olmasından korkuyor."

 

Almanya 31 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Lüneburg'da yayımlanan Landeszeitung adlı gazetenin Türkiye'deki mahalli idareler seçimlerine ayırdığı yorum özetle şöyle:

 

“Rakip başkan adaylarının taraftarları arasındaki çatışmalarda sekiz kişinin ölmesi, Türkiye'deki yerel seçimlerin sadece belediye başkanlarının belirlenmesinden çok daha fazla önem taşıdığını göstermeye yeter. Erdoğan on bir yıldır, Kürt meselesi de dâhil olmak üzere Türkiye'yi birleştirmeyi başaramadı. Toplumda derin bir kutuplaşma oldu. AKP'nin kendini arınmış İslamcıların partisi olarak lanse etmesine rağmen, Türkiye'yi köklü bir şekilde İslamlaştırma hedefini güttüğü anlaşılıyor. Erdoğan, İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlıklarının yeniden kazanılması kendine verilmiş güvenoyu addedecektir. İncelik göster