ABD 27 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Amerika’nın Sesi Radyosu (VOA), ABD ve AB'nin Yeni Hedefi: Rusya'nın Enerji Sektörü başlıklı haberinde, Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada, Obama’nın uzun bir süredir yeni Papa’yla görüşmek istediği bildirildi. Açıklamada Ukrayna sorunu ve Rusya’nın Kırım’ı ilhakının, Obama’nın Roma temaslarının ağırlıklı gündemini oluşturmasının beklendiği belirtildi.

 

Obama dün Brüksel’de NATO ve Avrupa Birliği liderleriyle bir araya gelmişti. Brüksel’de açıklama yapan Başkan, Kırım’da Rusya’ya karşı güç kullanma planları olmadığını söyledi. Ancak Obama, sırf Rusya Ukrayna’yla uzun bir geçmişe sahip diye, Moskova’nın Kiev’in geleceğiyle oynayamayacağını ve güçlü diye komşularının hakkını çiğneyemeyeceğini kaydetti.

 

VOA, Rusya Kırım’ı Neden İşgal Etti? Diye yazıyor. Haberde, Rusya’nın Kırım’ı işgali Batı’da yasadışı ve gayrimeşru bir eylem olarak algılandı. Ancak Columbia Üniversitesi profesörü Robert Legvold, kararın Putin’in tarihe ismini bırakmak istemesiyle ilgili olduğunu söylüyor.

 

Legvold bu açıdan bakıldığında, bu kararın Soçi Olimpiyatları’ndan daha önemli olduğunu belirtiyor. Birçok kişi Soçi’nin Putin’in mirası olacağını düşünüyordu. Ancak Kırım gibi Rusya için tarihi önemi olan bir toprağı elde etmek büyük olasılıkla Putin’in en büyük başarısı olacak.

 

VOA, Mısır Genelkurmay Başkanı Cumhurbaşkanlığına Aday Oluyor diye yazıyor. Haberde, Mısır Genelkurmay Başkanı ve Savunma Bakanı General Abdülfettah el Sisi, cumhurbaşkanlığına aday olmak amacıyla bu görevlerinden istifa edeceğini açıkladı.

 

Ulusal televizyonda açıklama yapan General Sisi, Mısır’ın teröristlerin tehdidi altında olduğunu, ülkeyi şerefli bir şekilde yeniden imar etmenin zamanının geldiğini söyledi.

 

Cumhurbaşkanı olması durumunda Mısır’ın zayıf ekonomisi ve yüksek işsizlik sorunlarını tek başına çözemeyeceğinin altını çizen Mısır genelkurmay başkanı, herkesin ülkenin yeniden imar sürecinde çalışması çağrısında bulundu.

 

VOA, ABD Dışişleri Bakanı Kerry Amman'da diye yazıyor. Haberde, Amman’da Ürdün Kralı Abdullah’la bir araya gelen Kerry, daha sonra Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas’la görüştü.  Kerry, İsrail ve Filistinliler arasındaki görüş ayrılıklarını gidermeyi amaçlıyor.

 

Dün Kuveyt’te toplanan Arap Birliği liderleri, İsrail’in Yahudi devleti olarak tanınmasını reddeden bir açıklama yayınladı.

 

İsrail ise, barış görüşmelerine devam etmek için Filistinli liderlerin Yahudi devletini resmen tanımasını istiyor. Dışişleri Bakanı Kerry’nin Amman’da, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’yla telefon ya da telekonferans aracılığıyla görüşmesi de bekleniyor.

 

VOA, Bin Ladin'in Damadı New York'taki Duruşmada Suçlu Bulundu diye yazıyor. Haberde, New York’ta federal mahkeme, Usame bin Ladin’in damadını el Kaide örgütüne sözcülük yapması ve terör bağlantılarından dolayı suçlu buldu.

 

Kuveyt doğumlu imam Süleyman Ebu Geyt, el Kaide’ye maddi destek vermek ve Amerikalılar’ı öldürmeyi planlamakla suçlanıyordu. Ebu Geyt, Amerika’da sivil bir mahkeme tarafından yargılanan, Usame bin Ladin’in en kıdemli yardımcısı oldu. Sanık, 12 üyelik bir jüri tarafından suçlu bulundu.

 

Ebu Geyt hakkındaki ceza kararı Eylül ayında verilecek, ancak sanık avukatı, cezayı temyize götüreceklerinin işaretini verdi.

 

The Wall Street Journal (WSJ), Suriyeli mülteciler eve dönüş umutlarını yitiriyor diye yazıyor. Haberde, Suriye'nin Hula kasabasında yaşanan şiddetten kaçarak sekiz günlük yürüyüş ardından Türkiye'ye sığınan Kholood Aloksh, kendisini Suriye'ye çabucak döneceği ve eğitimine kaldığı yerden devam edeceği konusunda avutuyordu.

 

Ancak 22 yaşındaki Aloksh iki yıl geçmiş olmasına rağmen altı kardeşi ile birlikte hala Türkiye'de ve eve geri dönüş umudunu yitirmiş durumda. Devlet bursu ile Türkiye'deki bir üniversitede inşaat mühendisliği okuyan Aloksh uzun süreli sürgün hayatında yeni bir hayat kuruyor.

 

Türkiye'nin Suriye sınırına yakın Gaziantep şehrindeki üniversitenin kantinin çevresinde diğer öğrenciler günlerini geçirirken Aloksh, "Şimdi, hayatımı Türkiye'de kurmam gerektiğine odaklanmam gerektiğini biliyorum. Savaş bir on yıl daha devam edebilir." diyor.

 

WSJ, Ruşen Çakır: Küresel savaşı cemaat kazandı, ulusal savaşın kazananı yok başlıklı haberinde, MİT krizi ile gerilen, dershanelerin kapatılmasının gündeme gelmesiyle birlikte iyice belirginleşen Cemaat-AKP savaşı, Türkiye'de siyasal İslam'ın geleceği konusunda tartışmaları da beraberinde getirdi. Kavga sürerken iki taraf da yara alıyor. Siyasal İslam konusunda akla ilk gelen isimlerden olan Vatan Gazetesi Yazarı Ruşen Çakır ise "Küresel savaşta cemaat önde. Ama ulusalda kazanan yok" diyor.

 

WSJ, Obama'dan NATO üyelerine Rusya çağrısı diye yazıyor. Haberde, ABD başkanı Barack Obama, ABD'nin müttefiklerinin Rusya konusunda birleştiğinin altını bir kez daha çizerek, Rusya'nın Kırım'ı almasının 2. Dünya Savaşı'nın ardından büyük zorluklarla kurulan Avrupa düzenini ihlal etmek anlamına geldiğini de sözlerine ekledi.

 

ABD başkanı 3 günlük toplantının sonunda dün yaptığı konuşmada müttefiklerine Rusya'ya karşı attıkları adımları özellikle askeri güvenlik konusunda hızlandırmaları çağrısında bulundu.

 

Obama, "Rusya'nın liderliği birkaç hafta önce çok açıkmış gibi görünen bazı hakikatlerin önüne bariyer çekti: Avrupa'nın sınırları 21. yüzyılda askeri güçle yeniden çizilemez" dedi.

 

Obama, Avrupa ve ABD'nin bu prensipleri korumak için kararlı adımlar atmadıkları sürece Rusya'nın gönderdiği mesajın yalnızca Avrupa'da değil, Asya, Amerika kıtaları, Afrika ve Ortadoğu'da da ses getireceğini belirtti.

 

Çin 27 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Çin Devlet Radyosu (CRİ), Çin'in rekabet gücü istikrarlı yükseliyor diye yazıyor. Haberde, Asya'daki 37 ekonomi arasında Çin'in iç kesimi, ekonomik rekabet gücünde bir sıra yükselerek dokuzuncu oldu.

 

Beijing'de dün (26 Mart) "Boao Asya Forumu Asya'daki Rekabet Gücü 2014 Yıllık Raporu" yayınlandı. Çin'in rekabet gücünün istikrarlı şekilde yükseldiğine işaret edilen rapora göre, Çin ekonomisinin büyüme hızı 2013 yılında yeni kalkınan piyasalardaki finansal dalgalanmalardan etkilenmedi. Çin'in iç kesiminin kapsamlı rekabet gücünün yükselmesi, inovasyon yeteneğinin sürekli artması ve sosyal alanlarda sürekli kaydedilen ilerlemelerden kaynaklandı.

 

CRİ, Rasmussen, Obama'yla görüştü diye yazıyor. Haberde, NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen ve ABD Başkanı Barack Obama dün (26 Mart) Brüksel'de görüşerek, NATO üyelerinin kolektif savunma gücünü artırması gerektiğini vurguladı.

 

Rasmussen, görüşmeden sonra yapılan basın toplantısında, NATO'nun üyelerini koruma taahhüdünün sarsılmaz olduğunu belirtti. Rasmussen, NATO'nun barışçıl bir güç ve güçlü bir askeri kuvvet olduğunu, zıtlaşmayı seçmeyeceğini, ancak meydan okumaya da boyun eğmeyeceğine dikkat çekti.

 

CRİ, Çin'den Ukrayna krizine çözüm önerisi diye yazıyor. Haberde, Ukrayna'daki krizin çözülmesi için üç öneride bulunan Çin, ilgili ülkelerden de Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) kota reformuna ilişkin önergesini bir an önce onaylamasını istedi.

 

ABD kısa süre önce Ukrayna'ya yönelik yardım planının bir an önce onaylanabilmesi amacıyla, IMF'nin kota reformuna ilişkin önergesinin Ukrayna'ya yardım planıyla olan bağlantısını kaldırmaya karar verdi. Ancak ABD'nin bu kararı, IMF'nin G-20 Zirvesi'nde yeni kalkınan piyasaların IMF'deki kotasını artırma çabalarına darbe indirdi.

 

CRİ, Kayıp uçağı arama çalışmaları devam ediyor diye yazıyor. Haberde, Malezya Havayolları'na ait kayıp uçağı arama çalışmaları devam ediyor. Avustralya'daki arama çalışmalarına bugün (27 Mart) birkaç askeri ve sivil uçak ile beş gemi katılacak.

 

Avustralya Deniz Güvenliği Müdürlüğü tarafından bugün yapılan açıklamada, Avustralya Kraliyet Deniz Kuvvetleri'ne bağlı "Success" isimli geminin Perth kentinin 2500 kilometre güneybatısında, Çin'in bilimsel inceleme gemisi "Xuelong" ile "Qiandaohu", "Hunlunshan" ve "Haikou" isimli gemilerden oluşan Çin Deniz Kuvvetleri'ne ait gemi filosunun da bu bölgede arama çalışmalarına devam ettiği kaydedildi.

 

CRİ, Sisi'den adaylık istifası diye yazıyor. Haberde, Mısır'daki askeri yönetimin lideri Abdulfettah el-Sisi cumhurbaşkanlığı adaylığı için Savunma Bakanlığı görevinden istifa etti.

 

Sisi, dün (26 Mart) yaptığı açıklamada adaylık kararının Mısır halkının isteğine uygun olduğunu söyledi. Sisi, Mısır halkına ülkenin karşı karşıya bulunduğu sorunların çözülmesi ve ülkenin yeniden saygınlığına kavuşturulması için birlikte çaba harcama çağrısında bulundu. Sisi ayrıca Mısır'ın diğer ülkelerin içişlerine müdahale etmeyeceğini, bununla birlikte diğer ülkelerin de Mısır'ın içişlerine müdahale etmelerine izin vermeyeceklerini söyledi.

 

CRİ, Arap Birliği Zirvesi'nden Kuveyt Deklarasyonu diye yazıyor. Haberde, 25. Arap Birliği Zirvesi, Kuveyt Deklarasyonu'nu onaylayarak dün (26 Mart) sona erdi.

 

Filistin-İsrail sorunu, terörle mücadele, Aarp Birliği'nde reform gibi sorunları kapsayan deklarasyonda Suriye, Yemen, Lübnan, Sudan, Somali gibi ülkelerdeki gelişmelere de değinildi.

 

Filistin-İsrail sorununa ilişkin olarak deklarasyonda, Arap ülkelerinin Filistin davasını desteklediği, başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız Filistin devletinin kurulması için elinden geleni yapacağı yinelendi. Deklarasyonda ayrıca, BM Güvenlik Konseyi'nin sorumluluk üstlenerek, gerekli önlemlerle Filistin-İsrail çatışmasını çözebilecek etkili mekanizma kurması çağrısında bulunuldu.

 

CRİ, Xi, Paris'te Hollande'yle görüştü diye yazıyor. Haberde, Fransa ziyaretinde bulunan Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Paris'te dün (26 Mart) mevkidaşı Francois Hollande'yle görüştü.

 

İki devlet başkanı, Çin-Fransa ilişkilerini kapsamlı stratejik ortaklığın yeni bir aşamasına taşıma konusunda mutabakata vardı. Cumhurbaşkanı Xi Jinping, görüşmede yaptığı konuşmada, Başkan Mao Zedong ve General De Gaulle'ün 50 yıl önce tarihi bir kararla diplomatik ilişkileri başlattığını hatırlatarak, ziyaretini böyle önemli ve özel bir tarihte gerçekleştirdiğine dikkat çekti. Fransa'nın Çin Halk Cumhuriyeti'yle diplomatik ilişki kuran ilk Batı ülkesi olduğunu vurgulayan Xi, stratejik, çağdaş ve küresel nitelikleriyle bunun Batılı ülkelerle ilişkilere örnek teşkil ettiğini ve AB'yle ilişkilere yön verdiğini kaydetti.

 

CRİ, Çin'den Filipinlere tahkim tepkisi diye yazıyor. Haberde, Çin, Filipinler'in Güney Çin Denizi sorununu tek taraflı olarak uluslararası tahkime götürmesini kabul etmeyerek buna katılmayacağını açıkladı.

 

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hong Lei, dün (26 Mart) düzenlenen basın toplantısında, Filipinler'in Güney Çin Denizi üzerinde Çin'le yaşanan anlaşmazlığı bu hafta sonunda resmi olarak uluslararası tahkime sunması durumunda Çin'in tutumunun ne olacağı yönündeki soruyu yanıtladı. Hong Lei, Çin'in bu konuda kabul etmeme ve katılmama tavrında ısrar edeceğini kaydetti.

 

Rusya 27 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Rusya’nın Sesi Radyosu (RUVR), Putin reytingi yeni bir rekora ulaştı diye yazıyor. Haberde, Rusya Kamuoyu Araştırma Merkezi’nin (VTSİOM) raporuna göre, Rus vatandaşları tarafından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in çalışmalarının onaylanma oranı mart ayı sonunda yeni bir maksimum seviyeye çıktı ve yüzde 82.3 oranına ulaştı.

 

Sosyologlar Rusya Devlet Başkanı’nın bu kadar yüksek bir reytinge ulaşmasının her şeyden önce Kırım ve Sivastopol’un Rusya’ya dahil olması, ayrıca Rusya Milli Takımı’nın Soçi Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’nda aldığı zaferlerle bağlantılı olduğunu vurguladılar.

 

RUVR, Kanaltürk’ün ulusal yayın hakkı iptal edildi diye yazıyor. Haberde, Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Kanaltürk’ün ulusal yayın hakkını iptal etti. Bu kararla birlikte kanalın reklam payı da ciddi ölçüde düşecek.

 

Koza İpek Grubu’nun 2008 yılında satın aldığı Kanaltürk, RTÜK’e başvurarak ulusal yayın hakkı talep etmişti. RTÜK bu hakkı vermeyince kanal yargı yoluna başvurmuştu. 9. İdare Mahkemesi 2010 yılında kanal lehine karar vererek ulusal yayın yapabileceğini belirtmişti. Bunun üzerine üst kurul mahkeme kararını uygulamış ancak temyiz yoluna gitmişti. Danıştay Genel İdareler Kurulu bu kez RTÜK lehine karar vererek kanalın bölgesel yayın yapması gerektiğini bildirmişti.

 

RUVR, Rusların yüzde 90’lık kısmı Kırım sakinlerinin kendi kaderlerini belirlemelerini destekliyor diye yazıyor. Haberde, Levada Center tarafından 21-24 Mart tarihleri arasında Rusya’nın 45 farklı bölgesindeki 1 603 kişi arasında gerçekleştirilen anket araştırma raporuna göre, Rusya’daki halkın yüzde 86’lık kısmı Kırım’ın Ukrayna’dan çıkışı ve Rusya’ya dahil olmasının Kırım halkının kaderlerini belirleme ile ilgili meşru hakları olduklarını düşünüyor.

 

Kırım’ın Rusya’ya dahil olması kararı yüzde 47’lik halk topluluğu tarafından onaylanırken, yüzde 34’lük kısım bunun ülke için gurur duygusu olduğunu, yüzde 31’lik kısım adaletin zaferi olduğunu, yüzde 19’luk kısım ise sevinç kaynağı olduğunu belirtti. Yüzde 3’lük kısım bunu onaylamazken, yüzde 1’lik kısım protesto ve öfkelerini ifade ettiler. Ankete katılan yüzde 7’lik kısım ise herhangi bir özel duyguya sahip olmadıklarını belirttiler.

 

RUVR, Obama: Bu bir soğuk savaş değil başlıklı haberinde, Avrupa turuna çıkan ABD Başkanı Obama, Kırım’daki gelişmelerle ilgili konuştu, “Yaşananları yeni bir soğuk savaş olarak nitelemek doğru olmaz…” dedi.

 

Avrupa temaslarını sürdüren ABD Başkanı Barak Obama, Belçika'nın başkenti Brüksel'de. ABD – Avrupa Birliği zirvesine katılan Obama, toplantı sonrası Avrupa Konseyi Başkanı Herman Von Rompuy ile basının karşısına geçti.

 

Toplantıda Rusya'nın Ukrayna'da daha ileri gitmesi durumunda alınacak önlemleri konuştuklarını belirten obama, bu önlemlerin özellikle Rusya'nın enerji sektörüne yönelik olacağını vurguladı.

 

RUVR, Suriye’den kimyasal silah stoklarının yarısından çoğu çıkarıldı diye yazıyor. Haberde, Zehirli ve sinir gazı üretiminde kullanılan maddelerin yüzde 49’un üzerindeki kısmı Suriye’den götürüldü.

 

BM Güvenlik Konseyi Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’nün raporuna göre, Suriye’nin askeri kimyasal potansiyelinin tasfiye edilen ve ülkeden çıkarılan kısmının hacmi yüzde 53.6 oranına ulaştı. Belgeye göre Suriye yönetimi kimyasal cephaneliklerinin tümünü 13 Nisan’a kadar ülkeden çıkarma yükümlülüğünü üzerine aldı.

 

RUVR, İngiltere Bağımsızlık Partisi Lideri: Ukrayna yüzünden AB’nin elleri kanlı başlıklı haberinde, İngiltere’de popülerliği artan İngiltere Bağımsızlık Partisi Lideri Nigel Faraj AB’nin Ukrayna’daki durum sonrasında ellerinin kanlı olduğunu, Avrupa’nın Batı Ukraynalılara verdiği boş umut nedeniyle seçilmiş olan hükümetin devrildiğini düşünüyor.

 

RUVR, Eski Cumhurbaşkanı Talat'a saldırı diye yazıyor. Haberde, KKTC'nin eski cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, konferans vermek üzere gittiği Rum Kesimi'nde aşırı sağcı Elam örgütünün işaret fişeği ve yumurtalı saldırısına uğradı. Saldırıda bir Kıbrıslı Türk gazeteci ile Talat’ın heyetindeki 1 kişi hafif yaralandı.

 

RUVR, Eski ABD Başkanı Jimmy Carter Snowden’i affederdi diye yazıyor. Haberde, Washington Post gazetesi yayınladığı haberde “ABD Eski Başkanı Jimmy Carter Edward Snowden’in ABD’ye dönüp yargılanması durumunda onu affederdi” ifadelerine yer verdi.

 

Carter konu ile ilgili açıklamasında “Onu suçlu bulsalar ve idam cezasına çarptırsalardı, ben tabii ki onun affedilmesini gözden geçirirdim” dedi. Bununla beraber Snowden’in ABD Ulusal Güvenliği’ne yol açtığı zararı değerlendirmek için yeterli bilgiye sahip olmadığını belirtti.

 

RUVR, Davutoğlu aşırılık yanlısı radikal grupları uyardı diye yazıyor. Haberde, Haber Türk televizyon kanalının bildirdiğine göre, Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Türkiye’nin ulusal güvenliğinin temini için Suriye’ye sınır ötesi operasyon yapılmasının seçenekler arasında yer aldığını belirtti.

 

Davutoğlu konu hakkında yaptığı açıklamasında “Türkiye Cumhuriyeti güçlü bir devlettir. Ülke ulusal güvenliğinin korunması için gerekirse harekete geçmekte tereddüt etmeyecektir. Buna Suriye’ye sınır ötesi operasyonu yapılması da dahildir” ifadelerine yer verdi. Türkiye Dışişleri Bakanı ayrıca aşırılık yanlısı radikal gruplar veya Suriye rejiminin Türkiye’nin kararlılığınıt test etmesi durumunda uluslararası hukuk ve kendini koruma çerçevesinde her türlü tedbirleri almaya hazır olduğunu ifade etti.

 

RUVR, Mısır Savunma Bakanı görevinden istifa etti diye yazıyor. Haberde, France Press Ajansı’nın bildirdiğine göre, Mısır Savunma Bakanı Mareşal Abdel Fattah El Sisi 26 Mart’ta Savunma Bakanlığı ve Mısır Ordu Komutanlığı görevinden ayrıldığını duyurdu.

 

El Sisi televizyonda yaptığı konuşmasında onun kararının Mısır Cumhurbaşkanlığı’na aday olma planları ile bağlantılı olduğunu belirtti. Mareşal ayrıca kendisinin mucizeler yaratamayacağı uyarısında bulunarak, ülkesini iyileştirmek için yoğun bir şekilde çalışılması çağrısı yaptı. El Sisi ayrıca ülkeyi terörizmden kurtarma ve korku olmayan özgür bir ülke haline getirme sözü verdi.

 

RUVR, Reyhanlı'ya iki havan topu mermisi düştü diye yazıyor. Haberde, Hatay'ın Reyhanlı ilçesine, akşam saatlerinde Suriye'den atılan iki havan topu mermisi düştü.

 

Sınırın sıfır noktasında bulunan Kavalcık köyü kırsalındaki boş araziye düşen havan topu mermisi herhangi bir can kaybı ya da yaralanmaya yol açmadı.

 

Emniyet güçleri patlamanın meydana geldiği boş arazide güvenlik önlemi aldı.

 

Gelişme üzerine hudut birlikleri güvenlik önlemlerini en üst düzeye çıkarttı.

 

RUVR, Merkel, Rusya’ya ekonomik yaptırım uygulanmasına karşı diye yazıyor. Haberde, Ukrayna krizinde çözümün siyasi yoldan elde edilmesi gerektiğini ifade eden Almanya Başbakanı Angela Merkel, Rusya’ya ekonomik yaptırım uygulanmasına karşı olduğunu da açıkladı. Güney Kore Cumhurbaşkanı Park Geun Hye ile Berlin’de bir görüşme gerçekleştiren Merkel böyle bir açıklama yaptı.

 

 Batının Moskova ile ilgili “ekonomik yaptırım gerektirecek bir aşamaya henüz gelmediğini” ifade eden Alman Başbakan,”ekonomik yaptırım uygulanmasına gerek kalmayacağına inanıyorum” dedi. Merkel ayrıca, “Durumun daha da büyümesini istemiyorum, tam tersi çözümü üzerinde çalışıyorum” dedi.

 

İngiltere 27 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Financial Times gazetesi, 30 Mart yerel seçimleri öncesinde Ankara'yı şiddet korkusunun sardığını yazıyor.

 

Belediye başkan adayları Melih Gökçek'le Mansur Yavaş arasındaki mücadelenin Türkiye'nin siyasi yönünü belirleyeceği belirtilen haberde özetle şöyle deniyor:

 

"Melih Gökçek'in Pazar günkü seçimleri kazanabilmek için Ankara'ya vadettiği projeler arasında içinde 70 metre boyunda dinozor maketi olan Avrupa'nın en büyük tema parkı, toplu taşıma sistemini güçlendirmek için toplam 23 kilometre teleferik ve İstanbul Boğazı'na rakip olacak 11 kilometrelik bir kanal da bulunuyor. "

 

"Ama bu mega projelerini hayata geçirebilmek için beşinci kez bu göreve seçilip seçilemeyeceği belli değil. Türkiye yerel seçimler için sandığa giderken Ankara, en hararetli mücadelenin yaşandığı, muhtemel suikast girişimi uyarılarının yapıldığı bir yer oldu. Buradaki seçim Türkiye'nin siyasi yönü açısından da önemli. Kamuoyu yoklamaları üç büyük şehir arasında Melih Gökçek'in beş milyon nüfuslu kentinin en başa baş mücadelenin yaşanacağı yer olacağına işaret ediyor."

 

İstanbul'da AKP'nin İzmir'de de laiklerin güçlü olduğunu belirten gazete, Ankara için ikisinin de geçerli olduğunu, laik Türk cumhuriyetinin başkenti olmakla övünen şehrin dindar Anadolu'nun merkezinde yer aldığını kaydediyor:

 

"Eğer Melih Gökçek, kenti AKP adına tutmaya devam edebilirse, yerel seçimleri iktidarı için zımni bir referandum olarak sunan ve İslamcı müttefikleriyle girdiği savaş ve yolsuzluk skandalını savuşturmaya çalışan Erdoğan rahatlayacak. Diğer taraftan, belediye başkanı 20 yıllık yönetiminden sonra yenilgiye uğrarsa, bu sonuç, İslami kökenli partinin 10 yıllık istikrarlı ilerleyişi sonrasında siyasi havanın değiştiğine işaret edecek."

 

Financial Times, "seçimlerde Erdoğan için oylama yapılmayacak olsa bile, Başbakan'ın televizyonlarda yayımlanan mitingleriyle, seçim arabalarından çalınan ve sık sık adının geçtiği şarkılarla ve rakiplerinin gündeme getirdiği yolsuzluk iddialarıyla kampanyaya damgasını vurduğunu belirterek, kaybedilecek çok şeyin olduğu seçimlerde gerginliğin belirgin şekilde arttığına" dikkat çekiyor.

 

CHP'nin Ankara Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş'ın seçim öncesinde Ankara'ya 100 silahlı provokatörün getirildiği yolunda bilgi aldığını belirterek "Bana ve ekibime yönelik ciddi bir saldırı planlandığı, sandıkların açılması ve sayılması sırasında kargaşa yaratılarak seçimlerin sabote edileceği bilgisi ulaştırıldı" dediğini aktarıyor.

 

Gazete Gökçek'in de bir gün önce Yavaş ve diğer muhalefet mensuplarının suikast girişimine hedef olabileceklerini söyleyerek Türkiye'yi kaos ortamına sürüklemek isteyen güçlerin varlığından söz ettiğini hatırlatıyor.

 

Financial Times, "Geçen yıl bir BBC muhabirini İngilizler adına ajanlık yapmakla suçlayan Gökçek'in bu seferki sözleri, başa baş mücadelede korkuyu ve beklentileri yansıtıyor" diyor.

 

Gazete, Yavaş'ın çevresindekilerin Gökçek'in daha önceki büyük projelerinin sonuçsuz kaldığını söylediğini belirterek toplu taşıma sisteminin yetersiz olduğunu Ankara'nın uluslararası profilinin diğer başkentlerinin çok gerisinde olduğunu belirtiyor. Financial Times, Yavaş'ın bir röportajda "Bizim en büyük projemiz Melih Gökçek'ten kurtulmak" dediğini belirtiyor.

 

Aynı gazetede yer alan bir başka haberde Ankara 15. İdare Mahkemesi'nin Twitter yasağının yürütmesini durdurduğu, ancak hükümetin yasağı kaldırmak için adım atmadığını yazıyor.

 

Haberde mahkemeye başvuruyu yapan Ankara Barolar Birliği'nin Başkanı Metin Feyzioğlu'nun Financial Times'a "Bu yasak yasadışıdır ve hükümet ağır bir suç işlemektedir. Twitter'ı yasaklamanın hiçbir hukuki temeli yoktur, halkın iletişim özgürlüğü ihlal edilmektedir" dediğini aktarıyor.

 

Gazete, bir araştırmaya dayanarak geçen Perşembe günü yasağın başlamasından hemen sonra Twitter kullanımının artmasına rağmen, şimdi trafiğin yarı yarıya azaldığını belirtiyor.

 

Guardian'da yer alan haberde ise mahkeme kararından sonra kullanıcıların Twitter'a erişimin yeniden açılmasını beklediğini Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın kararı uygulayacaklarını söylediğini kaydediyor.

 

Gazete, "Twitter yasağının ülke içinde ve dışında büyük tepki yarattığını, AB yetkilileri, ABD Hükümeti, insan hakları örgütleri ve Birleşmiş Milletler'in Türkiye'nin ifade özgürlüğünü sınırlama girişimi ve Türk hükümetinin otoriter tavrı konusunda derin kaygılarını ifade ettiğini" belirtiyor.

 

Almanya 27 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Handelsblatt gazetesi, Krım krizinin AB ve ABD'yi yakınlaştırdığına dikkat çekerek şu satırlara yer veriyor:

 

“Kırım krizi transatlantik ilişkilerin canlandırılması açısından bir potansiyele sahip. Ortak düşman olarak görülen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e duyulan öfke Brüksel ve Washington’ı birleştiriyor. Ayrıca Asya ülkelerinin büyüyen ekonomik gücü karşısında da Avrupalı ve Amerikalılara daha sıkı işbirliği yapmaktan başka seçenek kalmıyor”.

 

Frankfurter Allgemeine Zeitung'da yer alan yorumda da benzer bir analize yer veriliyor:

 

“Rusya’nın Kırım’ı ilhak etmesi Atlantik’in iki yakasındaki ortakları birbirine yeniden yakınlaştırdı. Yaşanmakta olan krizde ABD Başkanı Barack Obama transatlantik ittifakın öneminin farkında. Her iki taraf da ittifakın temelini eskiden olduğu gibi güvenliğin oluşturduğunu, birbirlerini terk etseler de birbirlerine muhtaç olduklarını biliyorlar. Eğer durum daha da kötüleşirse, örneğin Rusya klasik güç politikasını devam ettirir, komşusu Ukrayna’daki istikrarsızlıktan faydalanmaya kalkışır ve doğudaki NATO ülkelerini tehdit ederse, o zaman Avrupalılar ve Amerikalılar eskiden olduğu gibi sıkı ortak olmak zorunda kalacaklar. Avrupalılar bu nedenle çarşamba günü Obama ile işbirliği içinde olmanın yollarını aradı”.

 

Neue Westfälische gazetesinde ise Ukrayna’nın içinde bulunduğu duruma dikkat çekiliyor. Gazetede yer alan yorum hükümet içindeki aşırı sağcılara işaret ediyor:

 

“Avrupa Birliği ve ABD’nin güncel stratejisinin hiçbir getirisi yok. Askeri seçenek gündemde değil. Eski başbakan Yulya Timoşenko’nun etkisi altındaki yeni Ukrayna yönetimi ise rasyonel davranmıyor ve aynı zamanda Ukrayna’da demokrasinin gelişimi açısından büyük riskler getiren tehlikeleri barındırıyor. Ülke gerici aşırı milleyetçi güçlerin eline düşme tehdidi altında. Yaptırımlar da tüm bunlar karşısında etkisiz ve ayrıca AB üyeleri üzerinde de istenmeyen sonuçları var."

 

Almanya'da hükümet 2016 yılından itibaren kadın kotası uygulamasını yasalaştırmayı planlıyor. Ancak konu, ülkede yoğun tartışmalara yol açtı. Die Welt gazetesi de katı bir düzenlemenin ekonomiye zarar vereceğini savunuyor:

 

“Denetleme kurullarında gelecekte her üç kişiden birinin kadın olması planlanıyor. Yönetim kurulları ve diğer yönetici pozisyonları için de yasal düzenlemeler söz konusu ve bunların ihlal edilmesi durumunda sert yaptırımlar uygulanması öngörülüyor. Ancak kadınların desteklenmesi için planlanan bu radikal önlemler yoğun tartışmalara yol açıyor. Devlet tarafından dikte edilen bu kota rejimi kesinlikle adil değil, aksine saçma ayrımcılıklara sebep olabilir… Büyük koalisyon böylesine sert bir kadın kotası uygulaması ile ekonomiye zarar verir ve birçok kadının da çıkarlarına ters düşecek bir kadın politikasını da beraberinde getirir”.

 

İran 27 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

İran Radyosu (İRİB), İran dışişleri bakanlığı sözcüsünden Arap birliği bildirisine tepki diye yazıyor. Haberde, İran İslam cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Büyük Tonb, Küçük Tonb ve Ebu Musa adalarının İran'a ait olduğunu ve ilel ebet de olmaya devam edeceğini bildirdi.

 

Dışişleri bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre dün öğleden sonra Kuveyt'te düzenlenen Arap Birliği 25. zirve toplantısı kapanış bildirisinde İran'a ait üç adayla ilgili belirtilen hususlara tepki gösteren İran İslam cumhuriyeti dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Merziye Efhem, Büyük Tonb, Küçük Tonb ve Ebu Musa adalarının İran İslam Cumhuriyetine ait olması geçmişinin inkar edilemeyecek bir gerçek olduğunu bildirdi.

 

İRİB, Ruhani Kabil'e Gitti diye yazıyor. Haberde, İslami İran cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, 5. Dönem dünya Nevruz kutlamalarına katılmak için bugün sabah Afganistan'ın başkenti Kabil'e gitti.

 

İRNA'nın bildirdiğine göre İran dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif, cumhurbaşkanı yardımcısı ve kültürel miras, el sanayi ve turizm teşkilatı başkanı Mesut Sultanifer bu ziyaret'te cumhurbaşkanına eşlik ediyorlar.

 

İRİB, Türkiye Suriyeli teröristlere yardımı yalanladı diye yazıyor. Haberde, Türkiye dışişleri bakanlığı dün yayınladığı bildiride, Türkiye-Suriye sınırında teröristlere yardım yapıldığı ve teröristlerin Türkiye topraklarına girmesine izin verdiği yönünde çıkan haberleri ve iddiaları tekzib etti.

 

İRNA'nın haberine göre, Türkiye dışişleri bakanlığı bildirisinde, Suriye'ye ait bir savaş uçağının düşürülmesinin ardından Türkiye medyasında ve başka medya kuruluşlarında Türkiye'nin Suriye'deki tekfirci teröristlere yönelik yardım yaptığına dair iddialar yalanlanırken, bu doğrultuda Türkiye'nin son günlerde Lazkiye'de teröristlere yardım yaptığı iddiaları reddedildi.

 

İRİB, Türkiye'den Suriye'nin doğusuna topçu ateşi diye yazıyor. Haberde, Presstv'nin bildirdiğine göre, Türkiye ordusu dün iki ülkenin sınır bölgelerinde yer alan Lazkiye'de Suriye topraklarına yönelik topçu saldırısında bulundu.

 

Sözkonusu Türkiye'nin bu saldırısı, teröristlere destek olarak sayılırken, Türkiye'nin son günlerde teröristlere yönelik desteği ve bu doğrultuda Suriye'ye ait bir savaş uçağının Türkiye hava sahasını ihlal ettiği iddiasıyla düşürülmesi, sınırlarda gerginliğin artmasına neden olmuştur.

 

İRİB, Rusya'dan Kırım'a 7 milyar dolarlık destek diye yazıyor. Haberde, Rusya ve Amerika arasında Kırım konusunda gerginlik devam ederken Rusya, Kırım konusunda taviz vermeyeceğinin işaretlerini verdi. ABD ve batılı ülkeler Rusya'ya yaptırım kararı alırken, Rusya ise Kırım'a 7 milyar dolarlık destek vereceğini açıkladı.

 

Bloomberg Haber Ajansı'na açıklamalarda bulunan bazı haber kaynakları, geçtiğimiz günlerde yapılan referandumla Rusya'ya ilhak edilen Kırım'a destek maksadı ile Rusya Federasyonu Hükümeti Krizle Mücadele Fonu'ndan bu yıl itibariyle 100 milyar rublelik bir kaynak ayrılabileceğini ifade ederek, ''Rus Hükümeti'nin değerlendirmelerine göre, Kırım ve Sivastopol'e sağlanması gereken finansal destek kapsamında 100 milyar ruble (yaklaşık 2,8 milyar dolar) ila 130 milyar ruble (yaklaşık 3,6 milyar dolar) civarında bir kaynağa ihtiyaç duyulmaktadır'' şeklinde konuştu.

 

İRİB, Almanya dışişleri bakanı: Dünya meseleleri Rusya'nın katılımı olmadan çözülemez başlıklı haberinde, Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Bild Gazetesi'ne verdiği demeçte, Dünya'yı ilgilendiren önemli meselelerin Rusya'nın katılımı olmaksızın çözülmesinin mümkün olmadığını söyledi.

 

Röportajda, ''Rusya doğudaki çok önemli bir ortağımız ve öyle olmaya da devam edecek. İran ve Suriye meseleleri gibi önemli Dünya meselelerine ilişkin yürütmekte olan çözüm süreçlerinin Rusya'nın katılımı olmadan başarıya ulaşması mümkün değildir'' şeklinde konuşan Steinmeier, ''Rusya ile sıkı temas halinde kalınması gerekmekte. Yeni bir soğuk savaşın çıkmasını hiç kimse istemiyor'' ifadeleri ile sözlerini tamamladı.

 

İRİB, Hamas: "Arap Birliği zirvesi sonuç bildirgesi hayal kırıklığına yol açtı" diye yazıyor. Haberde, Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas), Kuveyt'te toplanan ve dün (26 Mart Çarşamba) sona eren Arap Birliği Zirvesi'nin sonuç bildirgesinde Gazze Şeridi'ne uygulanan ablukanın kaldırılması ve Filistin halkının direnişinin desteklenmesi gerektiğine işaret edilmemesinden üzüntü duyduklarını bildirdi.

 

Hamas Hareketi, konuyla ilgili yayınladığı ve Filistin Enformasyon Merkezi'ne ulaşan bildiride, sonuç bildirgesinde daha önceki zirvelerde ablukanın kaldırılması ve Filistin halkının direnişinin desteklenmesi yönünde alınan kararların nasıl uygulanacağından bahsedilmediğini, bu nedenle kararların kağıt üzerinde kalmasından endişe ettiklerini söyledi.

 

İRİB, Meclis'e 10 vekil ile yeni parti geliyor diye yazıyor. Haberde, AK Partiden ayrılan milletvekilleri yeni parti kurmaya hazırlanıyorlar. Kültür Turizm eski Bakanı Ertuğrul Günay'ın geçen hafta sinyalini verdiği yeni parti için düğmeye basılıyor.

 

Türkiye medyasının haberine göre, Günay geçen hafta AK Parti'den ayrılan Bağımsız milletvekilleri Erdal Kalkan ve İlhan İşbilen ile birlikte düzenlediği toplantıda ''Türkiye toplumu adalet istiyor. Partiler karşılamaz ise, toplum yeni siyasi hareketleri bağrından çıkaracaktır'' demişti. Kütahya Bağımsız milletvekili İdris Bal da dün '' İhtiyaç yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlamıştır.

 

İRİB, Arabistan'da insan hakları ihlali sürüyor diye yazıyor. Haberde, Suudi Arabistan rejiminin, halkına yönelik baskı ve şiddet yanlısı siyasetleri devam ederken el'Arab adasındaki insan haklarını savunma komitesi, Arabistan'ı insan haklarını ihlal etmekle suçladı.

 

El'Alem televizyon kanalının haberine göre sözkonusu komite yayınladığı bildiride, Suudi rejimi yetkililerinin İslam şeraitini, Suudi halkını bastırmak için suiistifade ettiği ve halkın barışçı gösterilerini bastırmak ve Suudi rejimi güvenlik güçlerinin halkı bastırmaya yönelik cani siyasetlerine kılıf bulmak için kullandığına yer verildi.

 

İRİB, Orta Afrika'da müslümanlara saldırılar sürüyor diye yazıyor. Haberde, Orta Afrika Cumhuriyeti'nde Müslümanlara yönelik, şiddet, saldırı ve linç eylemleri gerçekleştiren Hristiyan Anti-Balaka çeteleri, Afrika Birliği tarafından terörist grup olarak tanımlandı.

 

Orta Afrika Cumhuriyeti'nde, Afrika ülkeleri öncülüğündeki barış gücü MISCA komutanlarından General Jean Marie Moukoko, Hıristiyan Anti-balakalara karşı daha ''sert yöntemler uygulanmasına'' karar verdi.

 

Moukoko, Anti-balakaların barış gücü askerlerine saldırarak sınırları aştığını belirtti.

 

İRİB, Hizbullah'tan sahabe türbesine saldırı konusunda uyarı diye yazıyor. Haberde, Suriye'de tekfirci teröristlerin Hz. Peygamber'in (S) bir sahabesinin türbesine yönelik terörist girişimleri konusunda Lübnan Hizbullah hareketi bildiri yayınlayarak, 'tekfirci teröristlerin İslam'ın mukaddes mekânlar ile Hıristiyanlara ait mekanlara yönelik saldırılardan el çekmeleri istenerek uyarıda bulunuldu.

 

İRNA'nın haberine göre, Lübnan Hizbullah hareketi yayınladığı bildiride, tekfirci teröristlerin Suriye'de sahabelerden Ammar Yasir ve Üveys Karani'nin türbelerine yönelik saldırıları kınanırken, tekfirci teröristlerin bu cinayetlerinin sapık düşüncelerinden ve İslam'ı yanlış değerlendirmelerinden kaynaklandığına dikkat çekildi.

 

Bildiride, IŞİD'a bağlı tekfirci teröristlerin dün sözkonusu iki sahabenin türbelerinin minarelerini tahrip etmelerinin Müslümanları derinden yaraladığına vurgu yapıldı.

 

İRİB, Zarif'ten BM'lere sınır güçleri konusunda mektup diye yazıyor. Haberde, İslami İran dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif, BM genel sekreteri Ban Ki Moon'a yazdığı mektupta, İran-Pakistan sınırında teröristler tarafından kaçırılan ve Pakistan içlerine götürülen ve ardından bir İran askerinin şehit edildiği olayla ilgili olarak BM'nin uluslar arası bir kuruluş olarak sınır güvenlik güçlerinin serbest bırakılması için rolünü göstermesi gerektiğini bildirdi.

 

İRNA'nın bildirdiğine göre, Zarif, BM genel sekreterine gönderdiği mektupta, kaçırılan İranlı askerlerden birinin muhtemel şehit edilmesine temasla, İranlı diplomat ve İranlılara yönelik işlenen cinayetlere karşı dünya genelinde uygulaması olan bir girişimde bulunmasını istedi.

 

İRİB, İran cumhurbaşkanı ve Pakistan başbakanı arasında telefon görüşmesi diye yazıyor. Haberde, İslami İran cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Pakistan başbakanı Nevaz Şerif ile yaptığı telefon görüşmesinde, terörist bir grup tarafından kaçırılan İranlı sınır güvenlik güçlerinin derhal serbest bırakılması ve teröristlerin tutuklanması için Pakistan hükümetinin ciddi adımlar atması gerektiğini bildirdi.

 

Ruhani, iki ülke yetkilileri arasında sınır ortak komisyonunun oluşmasından sonra İranlı sınır güçlerinin serbest bırakılması için ciddi bir girişimde bulunulmasını beklediklerini ama böyle bir durumu göremediklerini bildirirken, teröristler ve şirret güçlerin İran topraklarını Pakistan aleyhinde kullanmalarına izin vermediklerini ve vermeyeceklerini belirterek, son aylarda teröristlerin Pakistan topraklarından İran aleyhindeki girişimlerine de temasla, 'sözkonusu şer güçler ve teröristler komşu iki ülke ilişkilerini bozmaya çalışıyorlar' dedi.

 

İRİB, Pakistan İranlı askerin şehit edilmesini kınadı diye yazıyor. Haberde, Pakistan dışişleri bakanlığı yayınladığı bildiride, İran-Pakistan sınırlarında kaçırılan 5 İranlı sınır gücünden birin şehit edildiğine dair haberlerin yayınlanmasının ardından, bir bildiri yayınlayarak bu cinayeti kınadı.

 

Pakistan dışişleri bakanlığı sözcüsü Tesnim Eslem, yaptığı yazılı açıklamada, Pakistan yönetiminin dünyanın her neresinde olursa olsun terörist girişimi kınadığını bildirerek, İranlı askerin şehit edilmesinin esef verici bir gelişme olduğunu kaydetti ve 'şehidin ailesi ile teröristlerin elinde bulunan diğer İranlı sınır güçlerinin aileleriyle dert ortaklığı içinde olduğunu duyurdu.

 

İRİB, Kaybolan Malezya uçağı için inanılmaz iddia diye yazıyor. Haberde, Malezya Havayolları'nın kaybolan uçağına ilişkin flaş iddialar. Uçakta yer alan 4 isim öyle bir detayı ortaya çıkardı ki…

 

Haberde, Malezya Havayolları'nın kaybolan uçağına ilişkin flaş iddialar. Uçakta yer alan, Peidong Wang, Zhijun Chen, Zhihong Cheng ve Li Ying isimli yolcular, Jacob Rothschild'e ait yarı iletken işi yapan, Freescale Semiconductor firması'nın patent ortakları. Ortaklık anlaşmasına beş ortaktan dördü ölürse tüm patent Rothschild'in firmasına geçiyor.

 

Malezya Havayolları'nın kaybolan uçağına ilişkin flaş iddialar gündeme geldi. Yurdışında dile getirilen iddiaları Araştırmacı Yazar Kemal Özer Türk kamoyuna açıkladı. Malezya Havayolları'na ait Boeing 777, 8 Mart'ta Kuala Lumpur'dan Çin'in başkenti Pekin'e gitmek üzere havalandıktan kısa bir süre sonra radarlardan kaybolmuştu.

 

Araştırmacı Yazar Kemal Özer'e göre uçağın en kazına hala ulaşılamamasının arkasında farklı sebepler olabilir.

 

Suriye 27 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Suriye Arap Haber Ajansı (SANA), Operasyonel Rus Çıkartma Gemileri Karadeniz’den Akdeniz’e Girdi diye yazıyor. Haberde, Rusya Deniz Kuvvetleri Genel Kurmay Heyetinden bir kaynak Olinogorski Gorniak Kuzey Filosuna bağlı büyük çıkartma gemisi ile Baltık Denizi Filosuna bağlı Kaliningrad ve Minslk gemilerinin Akdeniz’in doğusunda daimi bir şekilde ikamet eden Rus savaş filosunun operasyonel birliğine katılmak için Karadeniz’i geçerek Akdeniz’e girdiğini ilan etti.

 

Kaynak gazetecilere Petersburg’da verdiği demeçte, gemilerin operasyonel alana doğru yol aldıklarını Amiral Leftşenko Kuzey Filosuna bağlı gemiyle görüşeceğini daha sonra da görevini daimi ikamet merkezinde sürdüreceğini söyledi

 

SANA, Suriye Krizi ve Filistin Davasının Acilen Çözümlenmesi Gereği Vurgulandı diye yazıyor. Haberde, Rusya Başkanı Orta Doğu İşlerinden Sorumlu özel temsilcisi Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Mihail Bogdanov, Kuveyt zirvesinde bazı katılımcılarla düzenlediği ikili görüşmelerinde Suriye krizinin acilen çözülmesi zorunluluğunu ayrıca Filistin davasının Uluslar arası kanun ilkeleri ve Birleşmiş Milletler misakı gereğince adil bir çözüme varılması gereğini belirtti.

 

Rusya Dışileri Bakanlığı yayınladığı raporda, Bogdanov’un ikili görüşmelerde Kuveyt zirvesinin gündemindeki konuları ele alması yanı sıra Filistin Başkanı Mahmut Abbas ve zirveye katılan bazı yetkililerle ikili ilişkilerle ilgili bazı sorunları da ele aldığını beyan etti.

 

SANA, Erdoğan Hükümetinin Saldırılarını Kınamasını Talep Ettiler diye yazıyor. Haberde, Ermenistanlı vatandaşlar dün başkent Erivan’daki Birleşmiş Milletler Binası önünde eylem düzenleyerek uluslararası toplumdan Türkiye'de Erdoğan hükümetinin Lazkiye kırsalının Keseb Bölgesinde Ermenilere karşı bulunduğu saldırıları kınamasını talep etti.

 

Basına açıklama yapan eylemciler Birleşmiş Milletlerin Erdoğan hükümetinin söz konusu bu çirkef cinayeti karşısında sessiz kalmasını keskin bir dille kınadıklarını ifade etti.

 

BM’nin bu sessizliğinin Türkiye hükümetinin saldırılarını onaylama niteliğinde olduğunu belirten eylemciler Keseb ahalisini savunma arzularını dile getirdi.

 

SANA, Teröristler Bölge Ahalisi ve NDOF Güçlerine Tehdit Oluşturuyor diye yazıyor. Haberde, Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı dün Birleşmiş Milletler (BM) genel sekreterinin İsrail işgali altındaki Golan topraklarında ateşkesi denetleme güçleri UNDOF’a ilişkin raporu konusunda BM genel sekreteri ve Uluslararası Güvenlik Konseyi başkanına eş iki mektup gönderdi.

 

Bakanlık SANA’nın bir nüshasını aldığı mektubunda UNDOF güçlerinin Golan topraklarında bulunmasının asıl nedeninin çözülmesi gereğine vurgu yaparken, bu nedenin İsrail’in Suriye'nin Golan topraklarına devam eden işgali olduğunun altını çizdi.

 

SANA, Kitleler Şehitlere Vefa, Orduya Destek İçin Yürüdü diye yazıyor. Haberde, İşgal altındaki Golan topraklarından tehcir edilen ve Şam kırsalının Hucceyra Bölgesinde ikamet eden yurttaşlarımız dün civar bölgelerden halk kitlelerinin katılımıyla şehitlere vefa ve orduya destek için yürüdü.

 

SANA, Mikdat ve Naci Filistin Sahası ve Yermuk Kampındaki Sorunları Görüştü diye yazıyor. Haberde, Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı yardımcısı Faysal Mikdat dün Filistin Kurtuluş Örgütü Genel Komutanlığı sekreter yardımcısı Talal Naci ile Filistin sahasındaki durumlar ile silahlı terör gruplarının Şam’daki Yermuk kampına yönelik uyguladığı insanlık dışı ablukaları ve bu grupların kampa gıda ve sağlık yardımlarının geçişini menetmesi konularını görüştü.

 

Mikdat, Suriye’nin Filistin halkının geri dönüş hakkını alması ve geleceğini belirleme hakkı ile kendi toprakları üzerinde başkenti Kudüs olan devletini kurma haklarına yönelik destekleyici stratejik tutumunu belirtti.

 

SANA, Avrupalı Yardımlar Suriye Halkıyla Sadık Dayanışmanın Tabiridir diye yazıyor. Haberde, Sosyal İşler Bakanı Kinda Şammat Avrupalı Vefa Hamlesi tarafından sunulan yardımların Suriye’nin 3 yıldan beri maruz kaldığı küresel savaş sonucunda ortaya çıkan zorlukların hafifletilmesi yolunda Suriye halkıyla sadık dayanışmanın tabiri olarak geldiğini belirtti.

 

Bakan Şammat hamleyi düzenleyenlerle bir araya gelişinde Suriye hükümetinin insani yardımların bütün bölgelerde zarar görenlere dağıtılmasına özen gösterdiğine dikkat çekerek silahlı grupların terör saldırılarının insani yardımların bazı bölgelere girişini engellediğini bunlardan birinin de Yermuk Kampı olduğuna işaret etti.

 

Azerbaycan 27 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

1News.az, Matviyenko’dan Obama’ya sert cevap: Rusya küresel güç başlıklı haberinde, Rusya Parlamentosu Üst Kanadı Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko, ABD Başkanı Barack Obama’nın “Rusya’nın bölgesel bir güç olduğu” yönündeki açıklamalarını “kıvranma, panik ve zayıflık” eseri olarak niteledi ve Rusya’nın küresel bir güç olduğunu savundu.

 

Dünyanın uzun zamandan bu yana tek kutuplu olmaktan çıktığını ifade eden Matviyenko, “Dünya tek kutuplu değil. Şimdi dünyada sadece bir ülke kendi isteklerini diğerlerine dikte edip yapmaya zorlayamıyor. Birileri beğense ya da beğenmese de mevcut uluslar arası şartlarda Rusya’yı dikkate almak zorunda. Rusya’nın küresel ajandada ciddi etkisi var. Küresel ekonomi ve finans sistemine entegre oldu ve küresel ekonominin gelişiminde önemli rol oynuyor.” dedi.

 

1News, Milletvekili ABD yetkililerine Azerbaycan’ı Ukrayna’yla aynı düzeyde destekleme çağrısında bulundu diye yazıyor. Haberde, Azerbaycan’ın AVRONEST Parlamento Asamblesi Heyeti Başkanı, Milletvekili Elhan Süleymanov, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ve Temsilciler Meclisi Başkanı John Bohner’e mektup gönderdi.

 

Edinilen bilgiye göre, mektubun birer kopyası Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi Başkanı Ed Royce, Avrupa, Avrasya ve Yükselen Tehditler Alt Komisyonu Dana Rohrabacher ve ABD’nin Azerbaycan Büyükelçisi Richard Morningstar’a gönderildi.

 

1News, Kayıp uçağı arama çalışmaları durduruldu diye yazıyor. Haberde, Güney Hint Okyanusu’nda devam eden kayıp Malezya uçağını arama çalışmaları kötü hava şartları yüzünden durduruldu.

 

Batı Avustralya’nın başkenti Perth’in 2 bin 500 kilometre Güney Batısında Güney Hint Okyanusu’nda devam eden kayıp Malezya uçağını arama çalışmaları kötü hava şartları yüzünden durduruldu.

 

Okyanusta dün uydular tarafından belirlenen yaklaşık 120 parçalık görüntünün alınması üzerine, parçaların bulunduğu bölgede yapılan arama çalışmaları parçalara ulaşılamadan kötü hava şartları yüzünden bugünde ulaşılmadı.

 

1News, Rum Kesimi'nde Talat'a protesto diye yazıyor. Haberde, KKTC'nin İkinci Cumhurbaşkanı Talat, Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nde katıldığı konferansta protesto edildi.

 

KKTC'nin İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nde (GKRK) katıldığı konferansta protesto edildi.

 

Mehmet Ali Talat, GKRK'nin Limasol bölgesinde müzakere sürecini değerlendirmek üzere katıldığı "Kıbrıs" konulu konferansta, Ulusal Halk Cephesi (ELAM) grubu üyeleri tarafından maytap atılarak protesto edildi. Olayları kontrol altına almaya çalışan Rum polisi, destek ekip istedi.

 

1News, Çin Fransa ile işbirliği arayışında diye yazıyor. Haberde, 50 yıl aradan sonra Fransa'yı ziyaret eden ilk Çin Devlet Başkanı Şi, bu ülke ile yeni işbirliği alanları açmayı hedefliyor.

 

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in, tarihi Fransa ziyaretinde, iki ülke arasındaki geleneksel ticari ve ekonomik işbirliği ilişkisinin yanı sıra yeni işbirliği alanları açmayı hedeflediği belirtildi.

 

Şi, Avrupa turu çerçevesinde Hollanda'nın Lahey kentinde düzenlenen Nükleer Güvenlik Zirvesi'ne katılmıştı. Zirvenin ardından 50 yıl aradan sonra Fransa'yı ziyaret eden ilk Çin Devlet Başkanı sıfatı ile bu ülkedeki resmi temaslarına dün başlayan Şi, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile bir araya geldi ve ticaret, ekonomi ve enerji başta olmak üzere birçok alanda işbirliği anlaşması imzaladı.

 

1News, Kerry: Derin rahatsızlık duyuyorum başlıklı haberinde, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Mısır'da 528 kişinin idama mahkum edilmesinden "derin rahatsızlık" duyduğunu belirtti.

 

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, yaptığı yazılı açıklamada, "Mısır mahkemesinin, eşi benzeri görülmemiş ve ani bir kararla, hızlı bir toplu davanın ardından 529 vatandaşı ölüm cezasına çarptırmasından derin rahatsızlık duyuyorum. Bu, mantığa aykırı" ifadesini kullandı.

 

Bu kararın meşru şekilde yeniden incelenmesinin çok sayıda yolu olduğunu kaydeden Kerry, açıklamasında, "Mısırlı yetkilileri durumu düzeltmeye çağırıyorum. Bu gelişme, geçici hükümetin hem açıktan hem de özelde arzusunu dile getirdiği değerler ve hedefleri yansıtmıyor" ifadesine yer verdi.

 

1News, İsviçre etnik sorunların çözümü açısından mevcut formatları destekliyor ve güçlendirmeye çalışıyor diye yazıyor. Haberde, AGİT Dönem Başkanının Güney Kafkasya Özel Temsilcisi Angelo Gnadinger basına verdiği röportajında, İsviçre’nin AGİT Dönem Başkanlığında Güney Kafkasya’ya yönelik faaliyetlerini değerlendirdi.

 

Güney Kafkasya bölgesindeki faaliyetlerinin önceliklerinden bahseden Gnadinger, İsviçre’nin mevcut formatları desteklediğini ve güçlendirmeye çalıştığını, aynı zamanda Güney Kafkasya ülkeleri ve toplumları arasında ilişkilerin geliştirilmesini teşvik ettiğini belirtti.

 

1News, Kanal Türk'ün ulusal yayın hakkına iptal diye yazıyor. Haberde, Türkiye Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Ankara 9. İdare Mahkemesi'nin, Kanal Türk'e ulusal yayın hakkı verilmesi yönünde 2010 yılında aldığı kararı bozan Danıştay Dava Daireleri Genel Kurulu'nun kararını yerine getirdi.

 

AA muhabirinin, RTÜK yetkililerinden aldığı bilgiye göre, Üst Kurul, Danıştay Dava Daireleri Genel Kurulu'nun kararının yerine getirilerek, Kanal Türk Televizyonu'nun ulusal yayın hakkının iptal edilmesini kararlaştırdı.

 

1News, Saldırıda 53 kişi öldü diye yazıyor. Haberde, Suriye'de Beşşar Esed'e bağlı ordu birliklerinin çeşitli kentlerde muhaliflere yönelik ağır silahlarla düzenlediği operasyonlarda 11'i çocuk, 5'i kadın 53 kişinin öldüğü bildirildi.

 

Suriye İnsan Hakları Örgütü'nden (SNHR) yapılan açıklamada, rejim güçlerinin yönetim karşıtlarının denetiminde olan bölgelere kara ve havadan gerçekleştirdiği operasyonlarda Halep'te 20, İdlib'te 15, Dera'da 7, Humus'ta 4, Deyru'z Zor'da 3, başkent Şam'ın banliyölerinde 2, Rakka ve Hama'da birer olmak üzere 53 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

 

1News, Obama: Rusya'nın Ukrayna hesabı yanlış başlıklı haberinde, ABD Başkanı Obama, Rusya'nın Ukrayna konusunda yanlış hesap yaptığını söyledi.

 

ABD Zirvesi'ne katılan ABD Başkanı Barack Obama,, toplantı sonrasında AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ve AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ile düzenlenen ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada, Rusya'nın Ukrayna konusundaki adımlarını savunma konusunda Birleşmiş Milletler'de yalnız kaldığını söyledi. AB'nin 28 ülkesinin, NATO’nun 28 üyesinin hemfikir olduğunu, G7’nin yaptırımlar konusunda uzlaştığını belirten Obama, Rusya'nın Ukrayna'daki tavrını sürdürmesi halinde izolasyonun derinleşeceği uyarısında bulundu.

 

1News, TSK yetkisini kullandı diye yazıyor. Haberde, Türkiye Cumhuriyeti Genelkurmay Başkanlığından, düşürülen Suriye uçağına ilişkin, Türk Silahlı Kuvvetlerinin, konuyla ilgili olarak kendisine verilen yetkiyi kullanarak görevini başarıyla ifa ettiği bildirildi.

 

 Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinden son günlerde bazı basın yayın organlarında çıkan haberlere ilişin açıklama yapıldı.

 

"Son günlerde çeşitli olaylar öne sürülerek, yerel seçim öncesinde, Türk Silahlı Kuvvetlerini siyasi konuların içine çekme gayreti olduğu üzülerek müşahede edilmektedir" ifadelerinin bulunduğu açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin ordusu olduğu, desteğini, moralini, kaynağını yüce Türk milletinden ve şanlı tarihinden aldığı vurgulandı.

 

Bulgaristan 27 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Bulgaristan Radyosu (BNR), Bulgaristan ve İsrail ilişkilerini pekiştirme yolunda diye yazıyor. Haberde, Bulgaristan ve İsrail Dışişleri Bakanları Kristiyan Vigenin ve Avigdor Liberman, bugün Sofya’da ekeonomi, ticaret ve enerji alanlarında ikili ilişkilerinin pekiştitilmesini görüşecekler. Aynı zamanda Orta Doğu’daki durum ve dünya gündemini meşgul eden konular da masaya yatırılacak.

 

“Sega” gazetesi, “Bulgar Sosyalist Partisi (BSP),Rusya’ya uygulanacak yaptırımlara karşı çıkarak kabineyi arkadan vurdu” başlığıaltında BSP’nın tutumunu yorumluyor. BSP, Rusya’ya karşı ekonomik yaptırımlara izin vermemesi konusunda hükümete sert bir şekilde çağırıda bulundu. Çünkü söz konusu ekonomik yaptırımlar Bulgar ekonomisi üzerinde çok kötü etksisi olacaktır, diye yazıyor gazete. BSP’nin tutumu kabineyi dizüstü getirdi. Bakanlar Kurulundan “Sega” gazetesine yapılan itirafa göre, hükümeti kurma görevini üstelenen partinin bu tutumu son derece sürpriz ve anlamsızdır. Sosyalistler, dün Parlamento’da yayınladıkları deklarasyonda “Rusya’ya karşı ekonomik yaptırımların uygulanmasına rezerve olmak yeterli değildir. Bu tür yaptırımların uygulanmamasına ilişkin tutuma sadık kalmalıyız” sözleri yer alıyor.

 

“Duma” gazetesi, BSP’nin deklarasyonundan bir alıntı daha ekliyor: “Uluslararası ilişkilerde çifte standartların uygulanmasını kabul etmiyoruz. Ayrıca Ukrayna’daki aşırı milliyetçi grupların, aşırı sağ ve faşist gruplarının güçlenmesine karşı çıkıyoruz.”

Gazeteler, kısa zaman önce Başbakan Oreşarski’nin Avrupa Birliğinin olası yaptırımlarına Bulgaristan’ın veto uygulamayacağına dair açıklamalarını hatırlatıyor.

 

“Trud “ gazetesi, “FBI ve DANS, yabancıların banka hesaplarından yüz binlerce doları çeken bir Bulgar örgütünü çökertti” haberini duyuruyor. Tutuklananların arasında ünlü poker turnuvasında yıldız olan birBulgar da yer alıyor. Tutuklamalar, Salı sabah erken saatlerde ABD ve Bulgaristan’da eş zamanlı olarak gerçekleştirilirken Bulgaristan ‘da iki, ABD ise 14 soydaşımız gözaltına alınmıştır. Toplam 17 kişiye suç duyurusunda bulunulurken bir Bulgar hala Amerikan hapishanesinde yatmaktadır.

 

“Trud “, “Hükümet, Ulusal bulaşıcı hastalıkları programını kabul etti” haberini duyuruyor. İlk defa devlet, sıtma, Marsiliya ateşi, Laym hastalığı, Q humması gibi, bulaşıcı hastalıklarının sınırlandırılması için yol arıyor. Genelde sözü geçen hastalıklar sivri sinekve keneler tarafından insanlara geçiyor.

 

“Duma”, Elektronik Medya Kururlunun(SEM), medyalara bazı önerilerine yer veriyor. SEM, insanların “fizyolojik sorunlarıyla” ilgili reklamlarının sınırlandırılmasını önerirken birçok televizyon seyircisinin şikayeti üzerine bu karar alındığını da yazıyor.

 

“Presa” gazetesi, uzmanların görüşüne dayanarak “Bulgar peynir üreticileri yurtdışından satın aldıkları sütle hazırladıkları ürününü yabancı ülkelere satıyor, diye belirtiyor. Peynir ve kaşar peynirin neredeyse yüzde 30’u bu şekilde yapılıyor. Aynı gazete, “ülkemizde ineklerin neredeyse yarısından fazlası Avrupa standatlarına cevap vermeyen çiftliklerde yetişiyor” diye yazarak tehlike çanlarını çaıyor. Bundan dolayı da onların sütünden yapılan peynir yurtdışına satılamıyor.

 

“Standart, dün Bakanlar Kurulu tarafından kabul edilen 2013 silahli kuvvetlerinin ve savunma sektörünün durumuyla ilgili raporda “silahlarımız dökülmek üzeredir” diye yazıyor.

 

“Monitor” manşette verdiği haberde “Rus turistlerinin yüzde 60 oranı ülkemizde mülk sahibidir” yazısına yer verirken deniz sayfiyelerimizin Ukraynalılar için Kırım’ın bir alternatifi haline geldiğini de ekliyor. Gazete, Turizm Analizleri ve Tahminleri Enstitüsü verilerine dayanıyor. Aynı verilere göre, Rusların yüzde 60’ı Bulgaristan’ın Karadeniz sahillerinde tatlini geçirerek yazlıklarına yerleşecek ve onların yüzde 80’ni ise Bulgaristan’a yolculuk sırasında uçak seferlerini kullanıyorlar. “Monitor”, Rusların 330 bin mülk, Ukraynalıların ise 60 bin mülke sahip olduklarını unutmamalıyız, diye belirtiyor.

 

“Capital” yazısında, Bulgaristan, AB’nın enverimsiz ekonomilerden bir tanesine sahiptir, diye belirtiyor. Ülkemiz, iki açıdan, kaynakların verimliliği ve üretim açısından Avrupa basamaklarında sonuncu yerde. Bir Avrupalı, 2012 yılında saatte 32.2 avro değerinde ürün üretirken aynı zamanda Bulgar işçisi yaklaşık 7 kat daha az ürün üretmiştir-satte yaklaşık 4.8 avro. Gazete, Avrupa İstatistik Dairesinin raporuna dayanıyor.