ABD 25 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Amerika’nın Sesi Radyosu (VOA), ABD'den Türkiye'ye Yeni Twitter Eleştirisi diye yazıyor. Haberde, Türkiye’de Twitter sosyal paylaşım sitesine uygulanan erişim yasağı, Amerika tarafından bir kez daha eleştirildi.

 

Amerika Dışişleri Bakanlığı sözcü yardımcısı Marie Harf, Twitter’a erişim yasağıyla ilgili olarak hem Twitter hem de Türk hükümetiyle temasta olduklarını söyledi. Harf, bu yasağın kabul edilemez olduğunu ve sosyal medya platformlarına erişimi engelleme hakkı olmaması gerektiği görüşünü Türk hükümetine ilettiklerini belirtti.

 

VOA, Fransa: Aşırı Sağ'ın Yükselişi Kabine Değişikliği Getirdi diye yazıyor. Haberde, Fransa’da Cumhurbaşkanı François Hollande iktidarının provası niteliğinde olan iki turlu belediye seçimlerinin ilk turu dün yapıldı. Halk sandığa gitmeyerek iktidarı cezalandırmak isteyince, Sosyalist Parti (PS) ve Hollande seçmenden ‘sert uyarı’ aldı. Sol, başkent Paris dâhil bir çok ilde gerilerken, seçimleri yüzde 46.5 oyla Halk Hareketi Birliği (UMP) ve ittifakları kazandı. Seçimin en büyük galibi pek çok ilke imza atan aşırı sağ Front National oldu.

 

The Wall Street Journal (WSJ), Erdoğan'ın İstanbul sınavı diye yazıyor. Haberde, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın siyasi geleceği kısmen 20 yıl önce ün yaptığı şehirde Pazar günü yapılacak belediye başkanlığı seçimlerine bağladı.

 

Pazar günü Türkiye genelinde yapılacak yerel seçimlerde Erdoğan'ın ve onun İslami kökten gelen partisi Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AKP) popülaritesini genel seçimler öncesinde sınayacak en önemli test İstanbul belediye başkanlığı seçimleri olacak.

 

Erdoğan'ın desteklediği şu anki belediye başkanı Kadir Topbaş, Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) adayı Mustafa Sarıgül ile yarışacak. Sarıgül İstanbul'un zengin bölgelerinden Şişli'yi 15 yıldır yönetiyor.

 

WSJ, G-7 ülkeleri Sochi'de yapılacak G-8 zirvesini iptal etti diye yazıyor. Haberde, G-7 ülkelerinin liderleri yaptıkları açıklamada Rusya'nın illegal şekilde Kırım'ı ilhak etme çabalarından ötürü Sochi'de yapılması planlanan G-8 zirvesine katılmayacaklarını belirtti. Liderler açıklamalarında krizin artmasının Rus ekonomisine zarar verecek şekilde 'koordineli sektörel yaptırımlara' gidilmesi ile sonuçlanabileceği uyarısında bulunuldu. G-7; IMF ile Ukrayna'ya diğer uluslararası yardımların da kilidini açacak olan yardım paketi üzerinde en kısa zamanda anlaşmaya varma çağrısında bulundu. "Ukrayna'ya güçlü bir şekilde finansal destek sağlama taahhüdümüzü koruyoruz," ifadesinin kullanıldığı açıklamada, yedi ülkenin enerji bakanlarının 'kollektif enerji güvenliğini' güçlendirmenin yolları üzerinde tartışmak amacıyla bir araya geleceği belirtildi.

 

Çin 25 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Çin Devlet Radyosu (CRİ), "Xuelong" arama çalışmalarını sürdürüyor diye yazıyor. Haberde, Çin'in bilimsel inceleme gemisi "Xuelong" Malezya Havayolları'na ait kayıp uçağın düşme ihtimali bulunan bölgede arama çalışmalarını bugün de (25 Mart) sürdürüyor.

 

"Xuelong" Çin Hava Kuvvetleri uçağının tespit ettiği su üstündeki cisimlerin bulunduğu yere kötü hava nedeniyle gidemedi. İnceleme gemisi hâlâ Güney Hint Okyanusu'nda arama çalışmalarına devam ediyor.

 

"Xuelong" gemisindeki arama çalışmaları komutanı Liu Shunlin, yarın hava durumunun iyileşmesi durumunda geminin derhal bu bölgeye gideceğini belirtti.

 

CRİ, G-7 Zirvesi Brüksel'de yapılacak diye yazıyor. Haberde, G-8 grubuna üye ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, Kanada, İtalya ve Japonya, Rusya'nın Soçi kentinde yapılması planlanan G-8 Zirvesi'ne katılmama kararı verdi. Bu 7 ülke Haziran ayında Brüksel'de toplanacak.

 

G-7 ülkeleri dün (24 Mart) Hollanda'nın Lahey kentinde olağanüstü toplantı yaptı. Avrupa Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, G-7 ülkelerinin liderlerinin Haziran ayında Brüksel'de toplanacaklarını söyledi.

 

G-7 toplantısına katılan Avrupa Birliği Komisyonu tarafından yayımlanan açıklamada da Rusya başta olmak üzere taraflara Ukrayna krizinde diyalog ve istişarede bulunmaları çağrısında bulunuldu.

 

CRİ, 2014'te Xinjiang'da 300 proje hayata geçecek diye yazıyor. Haberde, Xinjiang'da bu yıl tutarı 1,2 trilyon yuanı (194 milyar ABD doları) aşkın 300 proje uygulanacak.

 

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Yatırım Çekme Müdürlüğü'nden kısa süre önce alınan bilgiye göre, 2014 yılında Xinjiang hükümeti, çevre ve ekolojiyi koruma düşüncesine göre, sürdürülebilir gelişme talebine uygun 300 projenin uygulanacağını tespit etti. Bu projelerin toplam tutarının 1,2 trilyon yuanı aştığı belirtildi.

 

CRİ, Xi ve Obama 10 konuda anlaşmaya vardı diye yazıyor. Haberde, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün (24 Mart) Lahey'de düzenlenen Nükleer Güvenlik Zirvesi sırasında ABD Başkanı Barack Obama'yla görüştü. Görüşmede ekonomiden askeri konulara, Asya-Pasifik'teki tartışmalardan Kore Yarımadası'ndaki nükleer soruna kadar çok sayıda konu ele alındı.

 

CRİ, Pakistan-Taliban diyalogu başlıyor diye yazıyor. Haberde, Pakistan Başbakanı Navaz Şerif Pakistan hükümetine bağlı müzakere heyetinin bugün (25 Mart) Veziristan'a giderek ülkedeki Taliban örgütüyle doğrudan diyalog yapacağını söyledi.

 

Hollanda'nın Lahey kentinde düzenlenen 3. Nükleer Güvenlik Zirvesi'ne katılan Şerif dün (24 Mart) basına verdiği demeçte, Pakistan hükümeti ile Taliban arasında yapılan doğrudan diyalogun barış sürecinde yeni bir anahtar döneme işaret ettiğini ve hükümetin barışçıl müzakere için samimi tutum sergilediğini ifade etti.

 

CRİ, Kimyasal silahları yok etme hedefinde sapma yok diye yazıyor. Haberde, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (KSYÖ) Genel Sekreteri Ahmet Üzümcü Suriye'deki kimyasal silahların tamamen yok edilmesi hedefine 30 Haziran'dan önce ulaşılabileceğini söyledi.

 

Üzümcü dün (24 Mart) Lahey'de düzenlenen 3. Nükleer Güvenlik Zirvesi kapsamında yapılan bir basın toplantısında konuştu. Üzümcü, Suriye'deki kimyasal silahları yok etme sürecinin çeşitli sorunlarla karşı karşıya bulunmasına rağmen, öngörülen tarihte hedefe ulaşılabileceğine inandığını ifade etti.

 

CRİ, Xi Jinping'den nükleer güvenlik açıklaması diye yazıyor. Haberde, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Hollanda'nın Lahey kentinde dün (24 Mart) düzenlenen Nükleer Güvenlik Zirvesi'nde Çin'in nükleer güvenlik konusundaki tutumunu açıkladı.

 

Zirvenin temasını "Nükleer Güvenliğin Artırılması, Nükleer Terörizmin Engellenmesi" oluşturdu. Hollanda Başbakanı Mart Rutte'nin başkanlık yaptığı toplantıya 53 ülkenin liderleri veya temsilcileri ile uluslararası örgütlerden yetkililer katıldı.

 

CRİ, Arap Birliği Zirvesi düzenleniyor diye yazıyor. Haberde, 25. Arap Birliği Zirvesi bugün (25 Mart) Kuveyt'in başkenti Kuveyt'te düzenleniyor.

 

Zirvede ağırlıklı olarak Suriye krizi, Filistin-İsrail çatışması, terörle mücadele, Arap Birliği'nde reform, tahıl ve içme suyu güvenliği, Arap Gümrük Birliği'nin oluşturulması gibi konuların ele alınması bekleniyor.

 

Zirvede birçok kez tartışılmış olan Suriye sorununun yanı sıra Körfez İşbirliği Konseyi'ne üye ülkelerin Mısır'daki Müslüman Kardeşler'e takındıkları tavır, Irak'ın Suudi Arabistan'ın teröre destek verdiği yönündeki suçlamaları gibi konuların da diğer gündem maddelerini oluşturması bekleniyor.

 

CRİ, Kayıp uçak: Çin, Malezya'dan kanıt istedi diye yazıyor. Haberde, Çin, kayıp yolcu uçağıyla ilgili olarak düştü açıklaması yapan Malezya hükümetinden ilgili bilgi ve kanıtları talep etti.

 

Malezya Başbakanı Necip Rezak, Kuala Lumpur'da dün (24 Mart) akşam saatlerinde düzenlediği basın toplantısında, Malezya Havayolları'na ait uçağın Hint Okyanusu'nun güney kesiminde düştüğünü açıkladı. Başbakan Rezak, söz konusu sonuca, IMMERSAT ve İngiltere Hava Kazaları Soruşturma Bürosu tarafından uydu verilerinin yeni bir yöntemle tekrar analiz edilmesiyle ulaşıldığını belirtti.

 

CRİ, Lahey'de Xi ve Obama bir araya geldi diye yazıyor. Haberde, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, ABD Başkanı Barack Obama'yla bugün (24 Mart) Hollanda'nın Lahey kentinde bir araya geldi.

 

3. Nükleer Güvenlik Zirvesi'ne katılmak için Lahey'de bulunan iki devlet başkanı, görüşmede ikili ilişkiler ve her iki tarafı ilgilendiren uluslararası ve bölgesel sorunları ele aldı.

 

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, görüşmede yaptığı konuşmada, öncelikle Malezya Havayolları'na ait kayıp uçağın bulunması için sağladığı yardımlardan dolayı ABD Başkanı Barack Obama'ya teşekkür etti. Xi Jinping, geçen yıl Obama'yla yaptığı görüşmeleri hatırlatarak, bu görüşmeler sayesinde ikili ilişkilerde büyük ilerleme kaydedildiğini belirtti. Xi, bu yıl iki ülke arasında diplomatik ilişki kurulmasının 35. yıldönümü olduğuna işaret ederek, Çin'in ABD ile birlikte çaba harcayarak, yeni tip büyük devletler arası ilişkileri geliştirmeye hazır olduğunu dile getirdi.

 

Rusya 25 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Rusya’nın Sesi Radyosu (RUVR), Niğde'deki saldırının 3 zanlısı tutuklandı diye yazıyor. Haberde, Niğde’nin Ulukışla ilçesinde biri polis, biri astsubay üç vatandaşın öldürüldüğü saldırıyı gerçekleştiren ve El Kaide bağlantılı IŞİD üyesi oldukları iddia edilen üç zanlı tutuklandı.

 

Niğde’de önceki hafta meydana gelen terör saldırısı sonucu yakalanarak gözaltına alınan ve Ankara Numune Hastanesi’nde tedavi gören iki zanlı, dün polis ve jandarma eşliğinde Ankara Adliyesi’ne getirildi. Savcılıkta ifadeleri alındıktan sonra tutuklanmaları istemiyle Nöbetçi Ankara 9. Sulh Ceza Mahkemesi’ne sevk edilen zanlıların, “kamu görevlisini görevinden dolayı öldürmek, ülkeye izinsiz olarak ateşli silah ve mermi sokmak, yağma” gibi suçlardan tutuklanmalarına karar verildi.

 

RUVR, Timoşenko Rusya’yı yanık bir alan dahi bırakmamakla tehdit ettiğini itiraf etti diye yazıyor. Haberde, Ukrayna’nın eski başbakanı Yuliya Timoşenko Twitter’deki mikrobloğunda yayınladığı yazıda Ukrayna Eski Güvenlik Dairesi Müsteşar Yardımcı ve Ukrayna Savunma Bakan Yardımcısı ve ayrıca Bölgeler Partisi Sözcüsü Nestor Şufriç ile telefon görüşmesi yapıp Rusları aşağılayıcı ifadeler kullandığını itiraf etti.

 

RUVR, ABD Türkiye’ye sosyal ağlara erişimin engellenmemesi çağrısı yaptı diye yazıyor. Haberde, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf pazartesi günü Türkiye’ye sosyal ağlara erişimin engellenmemesi çağrısı yaptı.

 

 Washington’da gerçekleştirdiği basın toplantısında konu ile ilgili görüşlerini belirten Harf “İnsanlar Facebook ve Twitter’de serbest bir şekilde görüşlerini ifade edebilmeli, hükümet bu servislere ulaşımı engellememeli. Buna İnstagram da girmektedir” şeklinde konuştu.

 

RUVR, Ukrayna’da “Sağ Sektör” liderlerinden biri öldürüldü diye yazıyor. Haberde, Bugün yerel medyanın bildirdiğine göre, radikal örgüt “Sağ Sektör” liderlerinden biri olan ve Saşko Belıy adı ile tanınan Aleksandr Muzıçko Ukrayna’nın Rovno şehrinde öldürüldü.

 

RUVR, Arap Ülkeleri Birliği Zirvesi Kuveyt’te açılıyor diye yazıyor. Haberde, Salı günü Kuveyt’te bölgenin birçok ülkesinin fikir ayrılıkları ve Arap örgütü üyelerinden 8 liderin yokluğuyla 25.Arap Ülkeleri Birliği Zirvesi açılıyor.

 

Bir yandan Mısır, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn arasındaki kriz, diğer taraftan ise Müslüman Kardeşleri aktif bir şekilde destekleyen Katar arasındaki kriz birçok ülkenin temsilcilik seviyesini düşürmesine neden oldu. Geçen pazar günü Arap Ülkeleri Birliği Dışişleri Bakanları Kuveyt’te Arap Zirvesi gündemi ile ilgili görüşmeyi belirlediler. Arap ülke liderleri zirve görüşmesinde Suriye’deki çatışmalar ve Suriyeli mültecilerin durumu haricinde geleneksel olarak Filistin’de çözüm yolları ve Filistin-İsrail müzakereleri, Irak, Yemen, Sudan, Libya ve Mısır’daki durumu, ayrıca terörle mücadele ve Arap Ülkeleri Birliği reformları ele alınacak.

 

RUVR, Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Kırım Temsilcisi görevinden istifa etti diye yazıyor. Haberde, Ukrayna UNIAN Haber Ajansı’nın Kunıtsın’ın sözlerine dayandırarak bildirdiğine göre, Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Kırım Daimi Tamsilcisi Sergey Kunıtsın görevinden istifa etti ve Ukrayna yönetiminin yarımadadaki durumla ilgili eylemsizliğini eleştirdi.

 

Sergey Kunıtsın açıklamasında “Ben cumhurbaşkanı temsilcisi görevimden istifa ediyorum. Ben de bunun içinde olduğum ve hiçbir şey yapamadığım için utanıyorum” ifadelerine yer verdi.

 

RUVR, Amerika Suriye uçağını vuran Türkiye’yi destekledi diye yazıyor. Haberde, Pazartesi günü bir açıklama yapan Amerika Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Marie Harf, Amerika’nın düşürülen Suriye Hava Kuvvetleri’ne bağlı uçak konusunda Türkiye’nin konumunu paylaştığını belirtti.

 

Açıklamada “Türkiye uçağın onun hava sahasını ihlal etmesi ve daha sonra Türk makamlarının birkaç defa uyarıda bulunmasının ardından uçağı vurdu. Türkiye’nin mücadele konusundaki konumu tamamen şeffaftır” ifadelerine yer verildi.

 

RUVR, G7 Rusya’yı Ukrayna yüzünden ekonomik yaptırım uygulamakla tehdit ediyor diye yazıyor. Haberde, Pazartesi günü Lahey’de gerçekleşen G7 liderleri toplantısı sonucunda yayınlanan bildiride G7 ülkeleri Rusya’yı Ukrayna ile ilgili durumun daha da tırmanması durumunda birçok ekonomik yaptırım getirmekle tehdit etti.

 

Rusya Dışişleri Bakanlığı daha önce Rusya ile yaptırım dili ile konuşmanın uygun ve verimli olmadığını belirtmişti. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Batı’nın bu şekildeki bir baskının boşuna olduğunun farkına varacaklarını ümit ettiğini ifade etti. Lavrov’un yardımcısı Sergey Ryabkov ise Rus politikacılara yönelik yaptırımın gerçekleri kabul etmemeye yönelik isteksizliği ve tek taraflı, dengesiz ve gerçekleri görmeye yönelik yaklaşımları görmezden gelmeyi zorla kabul ettirme arzusunu yansıttığını söyledi.

 

RUVR, BM'den Türkiye ve Suriye'ye uyarı diye yazıyor. Haberde, BM Genel Sekreter Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, Türk hava sahasını ihlal eden Suriye’ye ait bir savaş uçağının düşürülmesine ilişkin, ani kararların iki tarafın da yararına olmayacak şekilde durumu kötüleştirebileceğini söyledi.

 

Farhan Haq, basın brifinginde gazetecilerin sorusu üzerine yaptığı açıklamada, konuya ilişkin ellerinde henüz tam bir rapor olmadığını ve taraflardan ellerindeki tüm bilgileri paylaşmalarını istediklerini belirtti.

 

İngiltere 25 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Guardian gazetesi, G7 ülkelerinin Rusya'yla 16 yıldır sürdürdüğü işbirliğini askıya almasıyla ilgili haberinde, bu kararı Putin'i yalnızlaştırma girişimi olarak niteliyor.

 

Gazete, liderlerin Rusya'nın bölgede yeni bir askeri adım atması halinde yaptırımları ağırlaştırma tehdidinde bulunduğunu aktarıyor.

 

Times gazetesi de manşetinde Batı'nın Kırım konusunda birleşerek Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin'i tecrit ettiğini yazıyor. Gazete Lahey'de toplanan G7 liderlerinin Haziran'da Putin'in ev sahipliği yapacağı G8 zirvesine katılmayacaklarını, bunun yerine Brüksel'de toplanacaklarını belirtiyor.

 

Times'a göre, Rusya bu kararı "anlamsız" buldu. Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ortada bir trajedi olmadığını, G8'de üye olarak kalmaya devam etmeye değip değmeyeceğini görmek için bir-iki yıl bekleyeceklerini söyledi.

 

Gazeteye göre Batılı diplomatlar, Kırım'ı ilhakı askeri birlik yığınağı nedeniyle Rusya'ya karşı tavır almaları için G20 ülkelerini de seferber etmeye çalıştıklarını, bunun Rusya'yla G7 arasında bir mesele değil, uluslararası hukuka uyma meselesi olduğuna dikkat çekiyor:

 

"Batı şimdiye kadar Rusya'ya verilecek karşılık konusunda bölünmüştü. Amerika Birleşik Devletleri Putin'in yakın çevresini cezalandıracak yaptırımlarda ısrar ederken, Avrupa Birliği üye ülkeler arasındaki görüş ayrılıkları nedeniyle seyahat yasağı ve mal varlıklarının dondurulması kararlarıyla daha alt düzey yetkilileri hedef aldı. İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, finans piyasasına zarar vermesi pahasına Rus sermayesini yasaklamaya hazır olduklarını duyurdu."

 

Financial Times gazetesi de manşetinde Kırım'ın ilhakı nedeniyle bu yılın ilk üç ayı içinde Rusya'dan kaçan paranın toplamının 70 milyar dolara ulaşmasının beklendiğinin tahmin edildiğini aktarıyor.

 

Gazeteye göre, birçok uzman krize rağmen bu yıl Rus ekonomisinin yüzde bir civarında büyüyeceği tahmininde bulunduğuna dikkat çekiyor.

 

Financial Times yazarı Gideon Rachman ise Ukrayna'yla savaşın Rusya için felakete dönüşebileceğini yazıyor:

 

"Rusya bir haftadan az bir süre içinde neredeyse tek bir kurşun atmadan Kırım'ı yuttu ve Ukrayna'nın doğu sınırına asker yığdı. Bunun karşılığında Batı'nın Ukrayna ordusuna verebildiği tek şey, Amerikan silahlı kuvvetlerinin hazır yiyecekleri oldu. Ama Putin'in büyük bir zafer kazandığı nosyonu yanıltıcı. Tehlikeli bir kumar oynadı ve güç kullanmaya kalkışırsa kaybeder. Kırım'ın ilhakı yeterince riskli. Ama Doğu Ukrayna'nın işgali Rusya'ya felaket getirir."

 

"Putin'in Kırım'ı alma kararı, Kremlin'in ne durdurabileceği ne de kontrol edebileceği Ukrayna devrimine karşı çaresizce gösterilmiş bir tepkiydi. Putin, tarihe Rusya Ukrayna'yı kaybederken Soçi'de buz dansı izleyen aciz bir lider olarak geçmemek için Kırım'da harekete geçme kararı aldı. Plan tuttu. Birkaç gün sonra ayakta alkışlanmaya başladı ve halk desteği artmaya başladı."

 

"Ancak Rusya Kırım'a el koyarak sonunda Ukrayna'yı kaybetmeyi garantiledi. Ukrayna'da Mayıs'ta seçim yapılırsa, Kırım'da Rusça konuşan topluluk oy kullanamayacağı için sandıktan Moskova karşıtlarının çıkması hemen hemen kesin."

 

Financial Times'ta yer alan bir haberde Beşar Esad'ın saflarında savaşmaya gelen yabancı Şii militanların sayısının, ülkedeki Sünni militanların sayısına ulaştığını hatta geçtiğini yazıyor.

 

Gazete, bu savaşçıların İran'ın desteğiyle Sünni savaşçılardan daha örgütlü olduklarını belirtiyor:

 

"Suriye'deki savaş bölgedeki Şii toplumların dokusuna işledi. Bu Esad ve ana destekçisi İran için hem avantajlar hem de riskleri beraberinde getiriyor. Suriye'deki Şii savaşçıların sayısının 8.000 ile 10.000 arasında değiştiği tahmin ediliyor."

 

"Bu militanların çoğunun Lübnan ve Irak'tan geliyor. Hatta Azerbaycan ve Afganistan'dan gelenlerin olduğu bile söyleniyor. Şii savaşçıların varlığı Suriye'de üç yıldır devam eden savaşta dengelerin değişmesinde payı var. Ancak Şii seferberliği Esad'a zarar verebilir. Başlangıçta Sünni savaşçılar isyancıların ilerlemesine destek oldular. Ancak daha sonra kendi gündemlerinin peşine düşerek, Esad'a karşı savaşan isyancıları zayıflattılar. Çıkarlarının çatışması halinde aynı şeyi Şii savaşçılar da yapabilir. "

 

Almanya 25 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Mittelbayerische Zeitung adlı gazete Avrupa Birliği'nin Ukrayna krizi karşısındaki tutumuna dikkat çekiyor. Gazetede yer alan yorumda Avrupa'nın Rusya'ya karşı ne gibi adımlar atabileceği irdeleniyor:

 

“Kırım kaybedildi, buna şüphe yok. Şimdi söz konusu olan Ukrayna’nın egemenliğini koruyabilmek.  Avrupa’nın siyasi manevra olanaklarının neler olduğu belli. AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ne bir kişi olarak ne de gerekli bir otorite olarak devreye girebilir. Bu nedenle ekonomik alanda gücünü göstermesi Avrupa açısından daha anlamlı olur. Zira Rusya ekonomik bir cüce ve bu yüzden ekonomik pozisyonu oldukça zayıf.“

 

Süddeutsche Zeitung gazetesinde yer alan yorumda da Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen'in ittifak üyesi bir ülkenin dış sınırlarının korunmasının önemli olduğu ve NATO'nun Ukrayna'da varlık göstermesi gerektiğine ilişkin açıklamaları değerlendiriliyor:

 

“Kırım krizinden bahsedilirken genellikle ‘şimdilik‘ ifadesi kullanılıyor. ‘Varlık göstermek‘ vurgusu da kulağa ek manevralarla Baltık Denizi‘ne daha fazla asker ve daha fazla uçak gemisi gönderilmesi şeklinde çalınıyor. Bazı kişilerin bunu gereksiz bir gerginlik olarak görmesi anlaşılabilir… Ancak Savunma Bakanı von der Leyen doğuya asker göndermek istemiyor. Hava sahasının gözetlenmesi ise Baltık ülkelerinin NATO’ya katılmasından bu yana yapılan rutin uygulama. Von der Leyen bu tür bir durumda askeri seçenekler hakkında konuşmasının yanlış olacağının farkında. Ancak öte yandan askeri seçenekler hakkında konuşulması, Bakan açısından yanlış değil.“

 

Fransa'daki yerel seçimlerin ilk turunda sol partiler oy kaybederken aşırı sağcı Ulusal Cephe oyunu yüzde 6 oranında artırarak büyük bir çıkış yaptı. Trierischer Volksfreund gazetesinde yer alan yorumda Avrupa Parlamentosu seçimlerine dikkat çekiliyor:

 

“Ulusal Cephe, işsizliğin ortalamanın üstünde olduğu her yerde oyunu artırdı ve artık iki büyük partiye güven duymayan bütün seçmenlerin kızgınlığından yararlandı. Ancak bu eğilim maalesef bir başlangıç ve haziran ayında yapılacak Avrupa seçimlerinde kendini daha da belli edebilir. Daha fazla seçmenin oyunu kullanmaması durumunda da Le Pen ülkenin birinci partisi olma iddiasına ulaşabilir.“

 

Mısır'da şiddet olaylarına karıştığı gerekçesiyle yargılanan 529 Mursi taraftarı idama mahkum edildi. Frankfurter Rundschau gazetesinde Minya kentinde görülen davaya ilişkin şu yoruma yer veriliyor:

 

“Yukarı Mısır’da küçük bir kent olan Minya’ya giden herkes korkuyu hissediyor. Belediye binası, karakollar ve kiliseler kum torbaları ile çevrelenmiş, askerler de elleri tetikte nöbet tutuyor. İslamcıların saldırı düzenlemesinden ve devlet başkanlığından devrilen Muhammed Mursi taraftarı göstericilerin öfkesinden korkuluyor. Bu korku ve nefret atmosferi içinde mahkemeden sert bir karar çıktı. Hukukun tüm temel prensiplerini unutan hâkim, 529 sanığı idam cezasına mahkûm etti. Siyasetçiler ve hükümet üyeleri de dâhil birçok Mısırlı için İslamcıların protestolarına karşı tek çözüm ise güvenlik önlemlerinin artırılması. Bunun uğruna demokrasinin ilkelerini unutmaya hazırlar. Bu da Mısır’daki gelişmelerin ne denli dramatik olduğunu gösteriyor.“

 

İran 25 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

İran Radyosu (İRİB), Malezya başbakanından kayıp uçakla ilgili açıklama diye yazıyor. Haberde, Malezya Başbakanı Necip Rezak, elde edilen verilerin 8 Mart'ta kaybolan Malezya Havayolları'na ait yolcu uçağının Hint Okyanusu'nun güneyine düştüğünü gösterdiğini açıkladı.

 

Malezya Başbakanı Necib Rezak, 8 Mart'ta Kuala Lumpur'dan Pekin'e giderken radardan kaybolan ve nerede olduğuna dair bir bilgi bulunmayan Malezya Havayolları'na ait Boeing 777-200 yolcu uçağı konusunda flaş bir basın toplantısı yaptı.

 

İRİB, G-7'den Rusya'ya Ukrayna tepkisi diye yazıyor. Haberde, Kırım krizini görüşmek üzere Lahey'de bir araya gelen G-7 ülkelerinin liderleri, Rusya'nın Soçi kentinde yapılması planlanan G-8 Zirvesi'ni iptal etme kararı aldı. G-7 ülkeleri, haziran ayında Brüksel'de toplanacak.

 

Dünyanın önde gelen yedi sanayi ülkesi ABD, Kanada, İngiltere, Fransa, İtalya, Japonya ve Almanya 1998 yılından bu yana ilk kez Rusya olmadan bir araya geldi. Eski Sovyetler Birliği'nin Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov, daha önce 1991 yılında G-7 zirvesi için Londra'ya davet edilmişti. 1998 yılında ise G-7 ülkelerine Rusya'nın da katılımıyla Sekizler Grubu oluşmuştu.

 

İRİB, CHP'den düşürülen uçakla ilgili tepki diye yazıyor. Haberde, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, Türkiye tarafından düşürülen Suriye uçağı ile ilgili değerlendirmede bulundu. Loğolu, "Başbakan Erdoğan sadece içerde oynadığı bir takım siyasi olayların rüşvet, yolsuzluğun üstünü örtmek için yaptığı girişimlerde bütün Türkiye ile oynamak haddini, cüretini kendinde gören bir insan haline geldi. Bir uçak hava ihlali nedeniyle düşürülmüş. Sanki çok büyük bir zafer kazanılmış gibi bunun takdir edilmesini yanlış buluyorum. Türk kamuoyunun içerdeki sorunlarını dışa çevirmek için her türlü bahaneyi kullanmaya şiddetle karşı çıkıyoruz." dedi.

 

İRİB, İbrahimi: Yeni barış görüşmeleri yapılmayacak başlıklı haberde, BM genel sekreterinin Suriye özel temsilcisi Ahdar İbrahimi, Suriye buhranı konusunda şimdiki şartlarda yeni tur barış müzakerelerinin düzenlenmeyeceğini bildirdi.

 

İbrahimi dün yaptığı açıklamada, müzakere tarafları arasında istenilen şartların gerçekleşmediğini ve bundan dolayı da yeni tur barış müzakerelerinin gündemde olmadığını söyledi.

 

İRİB, Suriye'de halkın yönetime destek mitingi sürüyor diye yazıyor. Haberde, Suriye halkının, ülkedeki terörist gruplara karşı mücadele veren Suriye ordusu ve hükümetine yönelik destekleri ülkenin birçok yerinde yapılan görkemli gösteriler şeklinde sürüyor.

 

Sana haber ajansının bildirdiğine göre, tekfirci ve kiralık terör çetelerine karşı savaşında

Suriye ordusuna destek mitingleri Tartus kırsalının el Hameydiye Nahiyesi ve civar köylerinden kalabalık halk kitlelerinin katılımıyla gerçekleşti.

 

İRİB, Dünyada terörist grupların yüzde 90'ı Arabistan tarafından destekleniyor diye yazıyor. Haberde, Filistin el'Menar gazetesinin internet sitesi, dünyada terörist grupların yüzde 90'ının Suudi Arabistan tarafından desteklendiğini yazdı.

 

Arabistan'ın çok zor durumda olduğu belirtilen haberde, dünyada terörist gruplardan yüzde 90'ının Arabistan'ın mali ve ideolojik desteğinde olduğu ve bu terör örgütlerinin de Arabistan'ın emrinde hareket ettiklerini ve ideolojik olarak da bu grupların bugün daha çok tekfirci örgütler olarak bilindiğine dikkat çekildi.

 

İRİB, Suriye'den terör rejimi İsrail'in işgaline tepki diye yazıyor. Haberde, Suriye, siyonist İsrail'in Suriye'nin Golan ve Filistin topraklarına işgal ve dayatmalarını sürdürüp 47 yıldır uluslar arası kararlar ve misakları dünya gözü önünde kasıtlı ve sistematik bir şekilde ihlal etmeye devam ettiğini belirtti.

 

SANA haber ajansının bildirdiğine göre, Suriye'nin Cenevre'deki Birleşmiş Milletler (BM) daimi temsilcisi Faysal el Hamvi İnsan Hakları Kurulunun işgal altındaki Arap topraklarında insan hakları durumlarını tartışmak için düzenlediği oturumda Suriye adına okuduğu beyanda; ırkçı İsrail'in doğu Kudüs ve Golan toprakları dahil işgali altındaki tüm Arap topraklarında baskıcı despot politikasını sürdürdüğünü belirtti.

 

İRİB, Obama'dan İran'la müzakereye devam vurgusu diye yazıyor. Haberde, Amerikan başkanı Barack Obama, ABD ve ortaklarının İran'la nükleer konuda müzakereleri sürdüreceklerini bildirdi.

 

Muhabirimizin bildirdiğine göre, Obama, dün Hollanda'nın Lahey kentinde Güvenlik Oturumu kulisinde yaptığı açıklamada, İran'ın nükleer meselesinin müzakere yoluyla halledilmesinden yana olduklarını ve bu konuda İran ile 5+1 grubu arasında müzakerelerin sürdürülmesinden yana olduklarını söyledi.

 

Suriye 25 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Suriye Arap Haber Ajansı(SANA), Terörle Mücadele Hiçbir Taviz Verilmeden Sürdürülüyor diye yazıyor. Haberde, Kahraman ordu birliklerimiz vatan topraklarını bir kan gölüne çeviren silahlı terör gruplarına karşı hiçbir taviz vermeden sürdürdükleri nitelikli operasyonları çerçevesinde teröristlere ait tonlarca ve envai çeşit silahı imha etmekle birlikte yüzlerce teröristi ölü ve yaralı olarak ele geçirdiler.

 

SANA, Rutin Kınamaların Hiçbir Faydası Yoktur diye yazıyor. Haberde, Suriye Arap Cumhuriyeti; İsrail'in Suriye'nin Golan ve Filistin topraklarına işgal ve dayatmalarını sürdürüp 47 yıldır uluslar arası kararlar ve misakları dünya gözü önünde kasıtlı ve sistematik bir şekilde ihlal etmeye devam ettiğini belirtti.

 

Suriye'nin Cenevre'deki Birleşmiş Milletler (BM) daimi temsilcisi Faysal el Hamvi İnsan Hakları Kurulunun dün işgal altındaki Arap topraklarında insan hakları durumlarını tartışmak için düzenlediği oturumda Suriye adına okuduğu beyanda; İsrail'in doğu Kudüs ve Golan toprakları dâhil işgali altındaki tüm Arap topraklarında baskıcı despot politikasını sürdürdüğünü belirtti.

 

SANA, Terör Saldırıları Can Almaya Devam Ediyor diye yazıyor. Haberde, Silahlı terör grupları halkı hedef alan saldırıları çerçevesinde Şam Kırsalında düzenledikleri havan saldırıları sonucunda 3 vatandaşımız şehit düştü aralarında çocuklar da bulunan 5 vatandaşımız da yaralandı.

 

Şam Kırsalının el Esad Banliyösünde teröristler tarafından düzenlenen havan saldırısında 4 vatandaşımız yaralandı.

 

Emniyet Müdürlüğünde yetkili bir kaynak el Esad Banliyösünün 3D Adasına isabet eden havan mermisinin 4 vatandaşımızın yaralanmasıyla birlikte bölgede bulunan araç, ev ve işyerlerinde maddi hasar meydana geldiğini beyan etti.

 

SANA, İdlib, Homs, Suveyda ve Lazkiye’de Terörle Mücadelede Ordu Kuvvetleri Desteklendi diye yazıyor. Haberde, İdlib’in Mahambel Nahiye ahalisi sosyal, kitlesel ve gençliğin katılımıyla dün düzenlenen görkemli mitingde ordu ve silahlı kuvvetlerin teröre karşı mücadelesini desteklediklerini vatan şehitlerinin ruhlarına olan vefaları ile birbirlerini bir arada toplayan sosyal dokuyu zayıflatma bütün girişimlerini başarısızlığa uğratma ısrarlarını belirttiler.

 

SANA, Erdoğan ve Hükümeti Muvahhidin Müslümanlar Taifesi Tarafından Kınandı diye yazıyor. Haberde, Suriye’deki Muvahhidin Müslümanlar Taifesi akıl şeyhliği Lazkiye’nin kuzeyindeki Keseb bölgesine yönelik Recep Tayyip Erdoğan hükümetinden destekli silahlı terör gruplarının düzenlediği saldırıyı kınadı.

 

Akıl şeyhliği yayınladığı beyanda, söz konusu ahmakça saldırının terörist Erdoğan hükümetinin gerçeğini temsil ettiğini belirterek onun Suriye olaylarıyla doğrudan ilişkisinin olduğunun ve silahlı terör gruplarına olan desteğinin delilini oluşturduğunu vurguladı.

 

SANA, Bütün Tarafların Suriye –Türkiye Sınırındaki Terör Fenomeniyle Mücadele Etmesi Gerekiyor diye yazıyor. Haberde, Rusya Dışişleri Bakanlığı Suriye – Türkiye sınırında hasıl olan durumun bütün tarafların terör fenomeniyle mücadele etmelerini gerektirdiğini ve bilinen güvenlik konseyi kararlarınca teröre hiçbir destek sunmamalarını gerektirdiğini belirterek sakin olmaya ve tırmandırmamaya çağırdı.

 

Rusya Dışişleri yayınladığı beyanda, oradan gelen haberlerin sınırdaki durumların son günlerde tırmandığını, Suriye Arap Ordu birlikleriyle bilineceği üzere Kaide’ye bağlı olan Nusra Cephesinin silahlıları arasında şiddetli çatışmaların döndüğüne işaret ettiğini, teröristlerin daha önce de buradaki sınır kağısını ele geçirme girişimlerinde bulunduklarına dikkat çekti.

 

SANA, Türkiye’nin Keseb Bölgesine Yönelik Saldırıları ve Teröristlere Desteği Şiddetle Kınandı diye yazıyor. Haberde, Ermenistan Başkanı Serge Serkisyan, Türkiye’nin Suriye topraklarına yönelik saldırıları ile terörist grupların Lazkiye’nin kuzey kırsalında çok sayıda Ermeni vatandaşın yaşadığı Keseb bölgesinde işledikleri katliamlara yönelik endişesini dile getirerek 1909 ve 1915 yıllarında Ermenilerin Keseb bölgesini iki kez bırakmak zorunda kaldıkları “Türk askeri kıyımlarını “hatırlattı.

 

Ermenistan Başkanlığı Basın bürosu şu anda Hollanda’ya iş ziyaretinde bulunan Başkan Serkisyan’dan naklen, Suriye otoritelerinin Keseb’deki Ermeni vatandaşları korumak için attığı adımları şükranla karşıladıklarını belirterek Ermenilerin Keseb bölgesinden atılmaları için acılarla dolu Keseb tarihini çok iyi hatırladıklarına dikkat çekti.

 

Azerbaycan 25 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

1News.az, Nijerya'da operasyon diye yazıyor. Haberde, Nijerya'da, Boko Haram örgütüne yönelik operasyonlarda 18 militan öldürüldü.

 

Ordu Sözcüsü Chris Olukolade yaptığı açıklamada, ordunun Borno eyaletindeki Bama ve Ngusoroye bölgelerinde gerçekleştirdiği operasyonlarda çatışma çıktığını, çatışmalar sırasında örgüte ait araçların da tahrip edildiğini belirtti.

 

Çatışmalarda 16 AK47 tipi silahın ele geçirildiğini kaydeden Olukolade, operasyonlarda 18 örgüt üyesinin öldürüldüğünü ifade etti.

 

1News, Lahey’de 3. Nükleer Güvenlik Zirvesi diye yazıyor. Haberde, Hollanda’nın Lahey kentinde 3. Nükleer Güvenlik Zirvesi başladı.

 

Haber verdiğimiz üzere Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de zirveye katılıyor.

 

Nükleer Güvenlik Zirvesi çerçevesinde liderler 21. yüzyılda nükleer silahların teröristlerin ele geçmesini engellemek için bir araya geliyor. 58 ülkenin lideri ve uluslararası organizasyonun katıldığı zirvede, dünyada tehlikeli nükleer kaynakların azaltılması, radyoaktif kaynakların güvenliğinin artırılması ve bu alanda uluslararası işbirliğinin geliştirilmesi konuları ele alınacak.

 

3. Nükleer Güvenlik Zirvesi dünya liderlerinin selamlanmasıyla başladı. Hollanda Başbakanı Mark Rutte Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’i karşıladı.

 

Zirve “Nükleersiz Dünya” başlıklı filmin gösterimi ile açıldı.

 

1News, Arap Birliği barışı tartışacak diye yazıyor. Haberde, Kuveyt'te bugün ve yarın yapılacak "25. Arap Birliği Zirvesi" öncesi BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El-Ahdar el-İbrahimi ile bir araya gelen Cerba, bir açıklama yayımladı.

 

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Ahmed el-Cerba, "Askeri ilerleme ve uçaksavarlar olmadığı sürece siyasi çözüm gerçekleşmez" dedi.

 

Cerba, koalisyon heyetinin üzerine düşen görevi yerine getirdiğini ve siyasi çözüm için gerekli adımı attığını ancak Suriye rejiminin heyetinin uygunsuz üslubunun, halkın sorunlarını ortadan kaldıracak siyasi çözüm yollarının kapılarını kapattığını belirtti.

 

1News, Türkiye Cumhurbaşkanı Gül, Ban Ki-mun ile görüştü diye yazıyor. Haberde, Ban Ki-mun ile görüşen Gül, Türkiye’nin, sınır ihlali yapan Suriye uçağına karşı uluslararası hukuktan kaynaklanan meşru müdafaa hakkını kullandığını aktardı.

 

Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, 3. Nükleer Güvenlik Zirvesi kapsamında Hollanda’nın Lahey kentinde kabul ettiği BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile görüşmesinde, ağırlıklı olarak Suriye’deki gelişmelerin ele alındığı belirtildi.

 

Genel Sekreter Ban'ın, Cumhurbaşkanı Gül’e, Türkiye’nin Suriye’de izlediği politikayı ve çok sayıda mülteciyi kabul etmiş olmasını BM olarak büyük takdirle karşıladıklarını söylediği kaydedildi.

 

Bulgaristan 25 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

 “Trud” gazetesi, “Kırım’daki referanduma “hayır”” başlığı altında “İktidardakilerin Ukrayna’daki kriz konusunda ortak görüşe varmak için dörtten fazla saate ihtiyacı vardı” diye yazdı. “Standart” gazetesi ise, “Kırım’ı tanımıyoruz, ama yaptırımlar da istemiyoruz” başlığıyla çıktı. “Monitor” gazetesi ise, “Sadece “Ataka” farklı bir görüşten yana çıktı ve Rusya’nın arkasından geçti” diye kaydetti. Halk Meclisi’ndeki bütçe komisyonunun başkan yardımcısı Petır Kınev, gazetenin bir sorusu üzerine şunları söyledi: “Ukrayna’da olup bitenler, bizim için artık sonuçlar doğurdu. Üç yıldan beri Ukraynalı turistlerin sayısı iki kat artmıştır. Şimdi ama böyle olmayacak. Bundan başka Rus turistler de arabalarıyla Ukrayna’dan geçerek buraya geliyordu. Bu şimdi olamaz.”

 

“Rusya ve NATO deniz sınırımızda kovalamaca oynuyor” diye yazdı “Sega” gazetesi. Gazeteye göre bu yılın başından bu yana Rus istihbarat uçaklarının Bulgar Karadeniz kıyıları yakınlarındaki uçuşları çok artmıştır. Bu sebeple Air Policing alanında görev yapan Bulgar MiG-29 uçakları, NATO’nun emri üzerine daha sık kalkıyor. Uçakların, haftada iki ile on kez arasında Rus uçakları gözetlemek ve Bulgar hava sahasına girmesine engel olmak için “Graf İgnatievo” üssünden kalkması gerekmiştir. Rus uçaklar, şimdiye kadar Bulgar hava sahasını ihlal etmemiştir, ama sınırı yakınında uçuyor.

 

“Standart” gazetesi, “Hızlı krediler ve sigara reklamları aynı derecede tehlikelidir” diye yazmıştır birinci sayfasında. Bu görüş, ProCredit Bank’ın Gözetim Konseyi Başkanı Petır Slavov’a aittir. Slavov, “Bankalar, toplumun borçlusudur. Gizli şartlarla oyunları kesme zamanı geldi” diye iddia ediyor. Sözlerine göre hızlı ve tüketici kredileri için reklamlar yasaklanmalıdır. “Sigara ile hızlı krediler için reklamlar arasında pek büyük bir fark yoktur. yersiz bir tüketimi motive eden her reklam zararlıdır” diye düşünüyor Petır Slavov. Aynı konuda yazan “Trud” gazetesi, SİBank İcra Müdürü Petır Andronov’un “Yeni faiz modelinde tehlikeli tuzaklar var” sözlerini aktardı.

 

“Sega” gazetesi, “Elektrik, serbest piyasa koşullarında yüzde 40 pahalılaşabiliyor” diye uyardı. 2015 yılının başında gerçek olması gereken elektrik enerjisi için serbest piyasa, fiyatın çok artmasına yol açacaktır. Bunun yanı sıra “Kozloduy” atom elektrik santrali icra müdürü İvan Genov, Enerji ve Su Denetimi Devlet Komisyonu’ndan denetlenmiş piyasa için kotaları yüzde 55’ten yüzde 40’a azaltmasını isteyeceğini bildirdi. Sözlerine göre en ucuz elektrik ile santralin, düşürülmüş kapasite ile çalışması normal değildir, çünkü Milli Elektrik Şirketi, pahalı yeşil elektriği ve iki Amerikan santralden enerjiyi satın almalı.

 

“Presa” gazetesine göre sadece üç gün içinde iki çocuğun intiharı iktidardakileri sarstı. Eğitim ve Bilim Bakanlığı’nda piskolog ekiplerinin küçük şehir ve köylerdeki okullara bile girmesi için eylem planı geliştiriliyor. Kamu sağlığının korunması için milli merkezin verilerine göre geçen sene 18 yaşına kadar 446 çocuk intihar teşebbüsüne bulunmuştur. Başarılı teşebbüslerin sayısı 14 olmakla beraber intihar edenler arasında en küçük yaşta yedi yaşında bir çocuktu.

 

“Trud” gazetesinin haberine göre Bulgaristan’daki mülteci çocukları, sığınma dilekçesinin sunulmasından üçüncü aya kadar okula başlamalıdır. Bu, iltica ve mülteci yasasındaki değişiklikler için fikirlerden biridir. “Monitor” gazetesi Başbakan Plamen Oreşarski’nin Avrupa Komisyonu’nun İçişlerinden Sorumlu Üyesi Cecilia Malström ile görüşmesinden sonraki sözlerini aktararak “Mültecilerin entegrasyonu için strateji hazırlıyoruz” diye yazmıştır. Plamen Oreşarski’ye göre şimdi çabalar, bizim ekonomimiz için çalışabilmesi amacıyla mültecilerin entegrasyonu üzerine odaklanmalıdır.