ABD 17 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Amerika’nın Sesi (VOA), Abbas Beyaz Saray'da Obama'yla Görüşecek diye yazıyor. Haberde, Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas, bugün Beyaz Saray’da Başkan Barack Obama’yla bir araya gelecek. Obama yönetimi, İsrail ve Filistinliler arasında Nisan sonuna kadar bir barış anlaşması çerçevesi oluşturmaya çalışıyor.

 

Bununla birlikte bu ay Filistinliler’le İsrail polisi arasında Kudüs’te yaşanan sokak çatışmaları, Filistinli militanların Gazze’den İsrail’e roket saldırısı düzenlemesi ve bunun ardından İsrail’in giriştiği misilleme harekâtı bu çabaları sekteye uğratıyor.

 

Kendini Ortadoğu’da nihai bir barışın mimarı olarak hazırlamaya çalışan Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry, geçen ay Paris’te Mahmut Abbas’la yoğun diplomatik görüşmeler yürütmüştü.

 

VOA, Suriyeli Mülteci Kadınların Dramı diye yazıyor. Haberde, Suriye’de çatışmalar dördüncü yılına girdi. Suriye içinde ve komşu ülkelerdeki mülteci kamplarında özellikle kadınlarla çocuklar için hayat her geçen gün daha da zorlaşıyor. Suriyeli uzman Julia Taleb’e göre, Suriyeliler’e acil yardım yapılması ve siyasi çözümün biran önce sağlanması şart.

 

Suriye’de iç savaş giderek şiddetlenirken Cenevre görüşmelerinin sonuçsuz kalması ciddi bir hayal kırıklığına yolaçtı. İç savaşın neden olduğu yıkım ve insanlık dramı, Birleşmiş Milletler’in bütün çağrılarına rağmen giderek kötüleşiyor. Suriye’de ölü sayısı 130 bini geçti, 9 milyon kişinin acil yardıma ihtiyacı var, Birleşmiş Milletler 2014 sonuna kadar Suriyeli mülteci sayısının ikiye katlanarak 4 milyona çıkacağı uyarısında bulundu.

 

The Wall Street Journal (WSJ), Kırım, Rusya'ya katılıyor diye yazıyor. Haberde Kırımlılar'ın yüzde 95'inden fazlası Doğu ile Batı'yı Soğuk Savaş'tan bu yana en çok karşı karşıya getiren referandumda Ukrayna'dan ayrılarak yeniden Rusya'ya katılma yönünde oy kullandı.

 

WSJ, İlk sonuçlara göre Kırım 'Rusya'yı seçti diye yazıyor. Haberde, Kırım Özerk Cumhuriyeti'nde düzenlenen referandumda oy verme işlemi sona erdi. Seçim merkezlerinde oy sayma işlemi başladı. Kırım Cumhuriyeti'nin Sosyal ve Siyasi Araştırmalar Enstitüsünün sandık çıkış anketine göre, katılımcıların yüzde 93'ü Rusya'ya katılma yönünde oy kullandığı ileri sürüldü. 

 

Çin 17 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Çin Devlet Radyosu (CRİ), Kırım halk oylaması: yüzde 96,6 "evet" diye yazıyor. Haberde, Ukrayna'ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti'nde dün (16 Mart) yapılan referandumda oy kullananların yüzde 96,6'sı bölgenin yeniden Rusya'ya bağlanması için "evet" oyu kullandı.

 

Kırım Referandum Komisyonu Başkanı Mihail Malişev, oylamanın nihai sonuçlarına göre, oy kullananların yüzde 2,55'inin, bölgenin Ukrayna'da kalmaya devam etmesini desteklediğini söyledi. Oyların yüzde 0,85'i ise geçersiz sayıldı.

 

CRİ, Çin ve ABD liderleri Hollanda'da görüşecek diye yazıyor. Haberde, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve ABD Başkanı Barack Obama bu ayın sonunda Hollanda'da düzelenecek Nükleer Güvenlik Zirvesi'nde bir araya gelecekler.

 

Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Li Baodong bugün (17 Mart) yapılan basın toplantısında iki liderin bu yıl ilk defa yapacakları görüşmenin ikili ilişkinin geleceği için çok önemli olduğunu belirtti. İki lider Çin ve ABD ilişkileriyle her iki tarafı ilgilendiren konular hakkında görüş alışverişi yapacaklar.

 

CRİ, MH370'i arama çalışması yoğunlaştı diye yazıyor. Haberde, Malezya Havayolları'na ait MH370 sefer sayılı yolcu uçağının kaybolmasından bu yana 9 gün geçti. Pek çok ülke ve uluslararası örgüt Malezya hükümetiyle temasa geçerek, olayla ilgili soruşturma ve arama-kurtarma çalışmalarına destek sağlama talebinde bulundu. Malezya hükümeti de ilgili ülkelerden yardım istedi. Arama-kurtarma çalışmasına katılan ülke sayısı 25'e yükseldi.

 

Fransa Dışişleri Bakanlığı sözcüsü dün (16 Mart) yaptığı açıklamada, Dışişleri Bakanı Laurent Fabius'un Malezyalı mevkidaşı Anifah Aman'la telefon görüşmesi yaptığını ve tarafların yoğun teması koruma kararı aldığını söyledi.

 

Hindistan Başbakanı Manmohan Singh dün Malezya Başbakanı Najib Tun Rızak'la telefon görüşmesi yaptı. Najib, Hindistan'dan teknik yardım isterken, Singh ellerinden geleni yapacaklarını dile getirdi.

 

CRİ, İran: nükleer tesislerini bozma etkinliklerini engelledik başlıklı haberinde, İran atom enerjisi kurumu'nun güvenlik işleri müdürü Asghar Zare'an, ülkenin istihbarat ve güvenlik birimleri geçen aylarda, Arak ağır su reaktörü dahil nükleer tesislerine başlatılan birçok bozma etkinliği başarlı durdurduğu, bu tesislerin zarar görmediğini açıkladı.

 

CRİ, Amerika Irak'a silah sağlayacak diye yazıyor. Haberde, ABD ile Irak arasındaki stratejik çerçeve anlaşması ve uzun vadeli güvenlik ortaklığı gereğince ABD, Irak'a silah tedariğini hızlandıracak.

 

ABD'nin Irak Büyükelçiliği tarafından dün(16 Mart) yapılan açıklamaya göre, silah tedariği, Irak güvenlik güçlerinin terörle mücadele gücünü artırmayı amaçlıyor.

 

Açıklamada, El-Kaide'ye bağlı 'Irak ve Levant İslam Devleti' adlı terör örgütünün, Irak'ta ve bütün bölgede yarattığı ciddi tehdit yüzünden, Irak güvenlik güçlerinin modern silahlara ihtiyacı olduğuna işaret edildi. Açıklamada, ABD'nin, Irak güvenlik güçlerinin, yerel kabilelerin liderleriyle eşgüdüm içinde, bu tehdide karşı mücadele etmesini desteklemeye karar verdiği bildirildi.

 

CRİ, Lübnan'daki Suriyeli mülteciler 968 bini aştı diye yazıyor. Haberde, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği tarafından dün(16 Mart) Beyrut'ta yapılan açıklamaya göre, Lübnan'a kaçıp mülteci başvurusunda bulunan Suriyeli sayısı önceki haftanın verilerine göre 10 bin 500 artarak 968 bin 200'ü aştı..

 

BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres Suriye krizinin üçüncü yıldönümü dolayısıyla 14 Mart'ta Lübnan'ı ziyaret etti. Guterres, üç yıl süren krizin 6.5 milyon Suriyeli'nin savaş bölgelerinden kaçmasının nedeni olduğuna, bunların 2.5 milyonunun da komşu ülkelere sığındığına işaret etti.

 

CRİ, Nijerya'da saldırı: 100'den fazla ölü diye yazıyor. Haberde, Nijerya polis makamları, ülkenin kuzeyindeki üç köyün 14 Mart akşamından 15 Mart sabahına kadar silahlı militanların saldırısına uğradığını, 100'den fazla kişinin öldüğünü açıkladı.

 

Kaduna eyaletinin başkanı saldırıyı kınadı. Kaduna polis makamları saldırıyı düzenleyenlerin mutlaka cezalandırılacağını belirtti.

 

CRİ, Afganistan'da bir isim daha yarıştan çekildi diye yazıyor. Haberde, Afganistan eski savunma bakanı Abdul Rahim Wardak, dün (16 Mart) yarıştan çekildiğini açıkladı. Wardak, seçimdem çekilen ikinci isim oldu.

 

Dün düzenlediği basın toplantısında çekilme kararını açıklayan Wardak, hangi adayı desteklediğini dile getirmedi. Wardak, Afganistan'da adil ve şeffaf bir seçim yapılması arzusunu belirtti.

 

CRİ, 25 ülke kayıp uçağı arıyor diye yazıyor. Haberde, Malezya Havayolları'na ait MH370 sefer sayılı uçağın kaybolmasından bu yana 9 gün geride kaldı. Uçakta çok sayıda vatandaşı bulunan Çin, arama çalışmalarının genişletilmesini istiyor.

 

Çin hükümetinin ortak çalışma ekibi başkanı Guo Shaochun, dün (16 Mart) Kuala Lumpur'da yaptığı konuşmada, Malezya'ya aramanın kapsamını genişleterek çalışmaları güçlendirmesi çağrısında bulundu.

 

Malezya, mevcut durumda arama-kurtarma çalışmalarına katılan ülke sayısının 14'ten 25'e çıktığını açıkladı.

 

Rusya 17 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Rusya’nın Sesi (RUVR), Ukraynalı radikal Yaroş’tan Rusya’nın boru hatlarını havaya uçurma tehdidi diye yazıyor. Haberde, Ukraynalı aşırı milliyetçi radikal örgüt Sağ Sektör’ün elebaşlarından Dmitri Yaroş, yaptığı açıklamada, Ukrayna ile Rusya arasında bir savaş çıkması durumunda, örgütünün Rusya’dan Avrupa’ya gaz iletimini sağlayan enerji boru hattını havaya uçurabileceği tehdidinde bulundu.

 

Ukraynalı basın kuruluşları tarafından konuyla ilgili olarak geçilen haberde, Yaroş’un ülkede yeni kurulan hükümetten Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Başkomutanlığı makamına atamaların bir an önce yapılması, seferberlik ilan edilmesi, ihtiyaç duyulan bölgelere silah gönderilmesi ve NATO üyesi ülkelerden silah alımının önünün açılması için acil talepte bulunduğu bilgisine yer verildi.

 

RUVR, Kırım’daki referandumun resmi sonuçları açıklandı diye yazıyor. Haberde, Kırım Referandum Komisyonu Başkanı Mihail Malışev, bugün yaptığı açıklamada, Kırım’da dün gerçekleştirilen halk oylamasına katılan vatandaşların yüzde 96,77’sinin Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin Rusya Federasyonu’na dâhil olmasından yana oy kullandığını belirtti.

 

Bugün düzenlenen basın konferansında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Malışev, ‘‘Kırım’ın tamamında gerçekleştirilen referandumda yöneltilen ‘‘Rusya Federasyonu’nun yasal bir parçası olarak Rusya ile yeniden birleşmeyi destekliyor musunuz?’’ sorusuna ‘‘evet’’ yanıtını veren vatandaşların sayısı 1 milyon 233 bin 2 olmuştur. Bu rakam, oran olarak yüzde yüzde 96,77’ye tekabül etmektedir’’ şeklinde konuştu.

 

RUVR, Obama: Kırım referandumu hiçbir zaman Amerika tarafından tanınmayacaktır başlıklı haberinde, ABD Devlet Başkanı Barack Obama Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde Kırım’daki referandumun gayri meşru olduğunu, krizin diplomatik çözüm yolunun Rusya’nın çıkarılarına olduğunu belirtti.

 

Beyaz Saray’ın bildirdiğine göre, Obama Kırım referandumunun Ukrayna Anayasası’nı ihlal ettiğini, Amerika ve ulusal toplumun hiçbir zaman bunu tanımayacağını ifade etti. O bununla beraber Rusya ve Ukrayna halklarının çıkarlarının gözetilerek krizin diplomatik yolla çözümünün bulunduğunu vurguladı.

 

RUVR, Kırımlıların yüzde 96.6’lık kısmı Rusya ile yeniden birleşmek için oy kullandı diye yazıyor. Haberde, Bugün Kırım Yüksek Konseyi Referandum Organize Komisyonu Başkanı Mihail Malışev’in yaptığı açıklamaya göre, Sivastopol hariç Kırım’daki halk oylaması referandumuna katılan yüzde 96.6’lık kısım Rusya ile yeniden birleşme yönünde oy kullandı.

 

RUVR, Yunanistan Türkiye’nin Ayasofya’yı camiye dönüştürme niyetine öfkelendi diye yazıyor. Haberde, Yunanistan Kültür Bakanı Panos Panayotopulos Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesinin istenmesi değerlendirerek “Türkiye hükümetinin dünyanın en büyük katedrali olan Ayasofya’yı tekrar camiye dönüştürmeye yönelik herhangi bir girişimi en tehlikeli sonuçları doğurur ve Hıristiyan dünyasına meydan okuma gibi ciddi bir sorun oluşturur” şeklinde konuştu.

 

El Cezire televizyon kanalının yayınladığı Yunanistan Kültür Bakanı’nın sözlerinde “Bu kesinlikle kabul edilemez. Dünya medeniyetine ait anıtlar dini inançlara bakılmaksızın istisnasız tüm insanların ulaşımına açık olmalıdır” ifadelerine yer verildi.

Yunanistan Bakanı’na göre, Ayasofya’nın dini bir ibadet yeri haline dönüştürülebilmesi durumunda bu sadece Ortodoks Kilisesi olmalıdır.

 

RUVR, Putin: Kırım’daki referandum uluslararası hukuk kurallarına uygundu başlıklı haberinde, Kremlin Basın Dairesi tarafından pazartesi günü bildirildiğine göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Amerikalı meslektaşı Barack Obama ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde Kırım’ın statüsü ile ilgili gerçekleştirilen referandumun BM tüzüğü ve uluslararası normlara uygun olduğunu belirtti.

 

Telefon görüşmesi Amerikan tarafının isteği üzerine gerçekleşirken, Kremlin açıklamasında “Putin Kırım’da gerçekleştirilen referandum hakkında bir değerlendirme yaparak onun BM tüzüğü ve uluslararası hukuk kurallarına uygun bir şekilde gerçekleştiğini vurguladı ve özellikle herkes tarafından bilinen Kosova’daki durumun buna örnek teşkil ettiğinin dikkate alındığını belirtti. Bununla beraber yarımada sakinlerine özgür irade ve kendi kaderlerini tayin etmenin garanti edildiğine dikkat çekti” denildi.

 

RUVR, Erdoğan: Türkiye Kırım referandumunu tanımayı düşünmüyor başlıklı haberinde, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan Türkiye’nin Ukrayna’nın bütünlüğü ve bağımsız olmasından yana olduğunu ve Kırım referandumunun sonuçlarını tanımayı düşünmediğini belirtti.

 

RUVR, Kırım’da referandumun sonuçları açıklanıyor diye yazıyor. Haberde, Bugün Kırım’da Rusya’ya katılım ile ilgili halk referandumunun sonuçları açıklanıyor. Oyların yüzde 75’lik kısmın sayımı sonrasında seçmenlerin yüzde 95.7’lik kısmı Rusya’ya katılım lehinde oy kullandı.

Bugün Kırım’da Rusya’ya katılım ile ilgili halk referandumunun sonuçları açıklanıyor. Oyların yüzde 75’lik kısmının sayımı sonrasında seçmenlerin yüzde 95.7’lik kısmı Rusya’ya katılım lehinde oy kullandı. Kırım’ın Ukrayna’nın bünyesinde kalması için ise oy kullananların oranı ise yüzde 3.2 oldu. Yüzde 1.1’lik kısmın oyları ise geçersiz sayıldı.

 

RUVR, Kırım referandumunda halkın yüzde 95’den fazlası Rusya ile birleşmeye destek verdi

diye yazıyor. Haberde, Kırım’da seçim sandıklarının yüzde 50’den fazlasının sayımı tamamlandı.

 

Kırım’daki referandumun düzenlenmesinden sorumlu komisyon başkanı Mihail Malışev yaptığı açıklamada seçim sandıklarının yüzde 50’den fazlasının sayımının tamamlandığını ve sonuçlara göre halkın yüzde 95’den fazlasının Rusya ile birleşmeye destek verdiğini söyledi.

Bugün Kırım Özerk Cumhuriyetinin statüsüyle ilgili olarak referandum düzenlendi. Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov daha önce yaptığı açıklamada Kırım’daki referandumun Birleşmiş Milletler Tüzüğüne tamamen uyduğunu ve referandum sonuçlarının yarımadanın geleceğinin belirlenmesinde başlangıç noktası olacağını vurgulamıştı.

 

İngiltere 17 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Daily Telegraph Krım krizinin ekonomik çalkantı yaratacağı kanısında.

 

Kırım'da yapılan referandumda sandık çıkış anketleri oylamaya katılanların yüzde 93'ünün bölgenin yeniden Rusya'ya bağlanması yönünde görüş bildirdiğine işaret ediyor.

 

Gazeteye göre, Kırım'daki referandum ardından Rusya'ya bazı yaptırımlar uygulanması kaçınılmaz hale geldi.

 

Bu da, şu ana kadar gelişmelerden etkilenmemiş görünen Batılı finans piyasalarındaki tepkisizliğe son verebilir.

 

Gazete "bu sükûnet daha ne kadar sürecek" diye soruyor.

 

Ukrayna ve birçok Batılı ülke referandumu yasa dışı sayarken, Rusya referandumun sonucuna saygı gösterilmesi gerektiğini söylüyor.

 

Rusya, 22 Şubat'ta Moskova yanlısı cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç'in devrilmesinden sonra Kırım'a müdahale etmişti.

 

Çoğunluğunu etnik Rusların oluşturduğu bölge fiilen Rus askerlerinin denetiminde.

 

Bu da uluslararası gerilimi artıran bir unsur.

 

Daily Telegraph, Sovyetler Birliği'nin dağılmasından bu yana Rusya'nın küresel ekonomiyle giderek artan bütünleşme içine girdiğini kaydediyor.

 

Yabancı bankaların Rusya'ya 260 milyar dolar borç verdiğini belirten gazete, Ukrayna konusunda Rusya ile sürtüşmeye girilmesinin istenmeyen bir durum olduğunu yazıyor.

 

Kırım 1954'e kadar Rusya'nın parçasıydı.

 

Rusya'nın Karadeniz donanması da Kırım'da bulunuyor.

 

Rusya Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne saygı göstereceğine ilişkin anlaşmalara imza atmıştı.

Mısır'da İslami kesime saldırı

 

Independent Mısır'da Müslüman Kardeşler yönetiminin askeri darbeyle devrilmesi ardından, 16 bin kişinin İslamcı oldukları gerekçesiyle hapse atıldığını yazıyor.

 

Gazete son sekiz aydır gerçekleştirilen tutuklamaların son yirmi yılın en yoğun düzeyine ulaştığını bildiriyor.

 

İnsan hakları grupları da mahkûmlara yönelik taciz ve istismarın arttığını belirtiyor.

 

Tutuklanan kişilerin onlarcasının küçücük hücrelere atıldığı, dayak ve kötü koşullara maruz bırakıldığı kaydediliyor.

 

Gazete, hapishane ve mahkemelerin tutuklama dalgası karşısında yetersiz kaldığını yazıyor.

 

Times Afganistan'daki batılı askerlerin çekilme sürecinin başladığını bildiriyor.

 

Gazete, Afganistan'ın güneyinde İngilizlere ait beş kamptan üçü kapatılırken, bu ülkeden çekilme yönünde önemli bir adımın atıldığını belirtiyor.

 

İngilizler ellerindeki en büyük üssü törenle Afgan askerlere devretmiş. Gazete bunun "tarihi bir an" olarak tanımlandığını aktarıyor.

 

Gazete 448 İngilizin hayatına ve milyarlarca sterline mal olan Afganistan savaşının stratejik hedeflerine de ulaşamadığı kanısında.

 

Times bir İngiliz generalin geleceğin belirsiz olduğu yorumunu da aktarıyor.

Suriye nereye gidiyor?

 

Financial Times Suriye'deki durumu değerlendirdiği incelemede savaşın sona ereceğine dair bir gösterge olmadığını belirtiyor.

 

Gazeteye göre, üçüncü yılı tamamlanan iç savaşta iki taraf da çatışmalara son verecek darbeyi vurabilecek kapasitede görünmüyor.

 

Yazıda her iki tarafın da savaştan galip çıkabileceği ancak şu anda bu tarafın hangisi olduğunun belirsiz olduğu belirtiliyor.

 

Suriye yanlısı bir yorumcu savaşın belirli bir hedeften yoksun, tümüyle düzensiz bir savaş olduğunu belirtiyor.

 

Halep konseyinden bir kişi de, Esad'ın büyük uluslararası destek aldığını ancak muhalefetin yurtdışındaki dostlarının sözlerini tutmadığını söylüyor.

 

Guardian "Bölünmüş İngiltere" başlığı altında, ülkede en zengin beş ailenin elindeki servetin, en fakir yüzde 20'nin sahip olduğu paraya eşit olduğunu bildiriyor.

 

Yeni açıklanan bir rapora göre bu beş ailenin serveti en fakir 12,6 milyon İngilizin kazancına eşit.

 

Oxfam tarafınsan hazırlanan "İki İngiltere'nin Hikâyesi" adlı çalışmada en zengin tek ailenin servetinin toplumun en fakir yuzde 10'unun elindeki paraya sahip olduğu kaydediliyor.

 

Oxfam İngiliz hükümetine gelir dağılımı sorunlarını gidermesi ve vergi kaçakcılığını önlemesi için çağrıda bulunuyor.

 

Almanya 17 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Frankfurter Rundschau gazetesi Kırım’daki referandumla ilgili yorumunda şu görüşlere yer veriyor:

 

”Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, onun Kırım'ın başkenti Simferepol`deki paramiliter güçleri ve siyasi kuklalarının şu sıralar Kırım`da ne yaptığı açıkça dile getirilmeli. Ukrayna Devleti'ne ait önemli bir bölgeyi çalıyorlar. Bunun hiçbir haklı açıklaması olamaz. İşte bu nedenle Brüksel ve Washington`da dile getirilen yaptırımlar konusunda hiçbir tembel uzlaşmaya yanaşılmamalı. Batı`nın Rusya ve eski Sovyetler Birliği sınırlarındaki yoksulluğun sorumlularına karşı olanları harekete geçirmesinin, tam zamanı. Bu yoksulluğun sorumluları öncelikle zenginler, siyaset ve ekonomide dünyasındaki güçlü isimler.“

 

Bonn'da yayımlanan General-Anzeiger ise aynı konuyla ilgili yorumunda şu satırlara yer veriyor:

 

”ABD`ye karşı zaten önyargı söz konusu. Suriye konusunda izlediği yumuşak çizgiden sonra Moskova tarafından ciddiye alınmıyor. AB ise özlü sözlerle zar zor Ukrayna politikasında yaptığı hataları, Moskova ile ilişkilerinin devam etmesinin ekonomik çıkarına olduğunu ve içinde bulunduğu çaresizliği gizliyor. Peki ya Vladimir Putin? O ne istiyorsa onu yapıyor. Referanduma gidilmesini ve bu kararın tanınmasını sağlıyor. Büyük olasılıkla bundan sonra Doğu Ukrayna`ya kök salmaya çalışacak. Dün, pazar günü yaşananlar, Avrupa’ya bunun sinyalini veriyor.“

 

Neue Osnabrücker Zeitung Kırım'daki referandumla ilgili yorumunda, giderek tırmanan krizin nasıl çözümlenebileceğine kafa yoruyor:

 

”Kırım`dan çıkan referandum kararı Avrupa ve ABD`de öfke ile karşılandı. Kırım Rusya`ya bağlanıyor. Böylece Ukrayna Kiev`deki darbe nedeniyle bir mücevherini kaybediyor. Gerginliğin bu düzeye ulaşması nedeniyle bu olaya taraf olan bütün aktörlerin nihayet silahsızlanacaklarını fiili olarak dile getirmeleri, çok daha büyük bir önem taşıyor. AB ülkeleri yeni yaptırım kararları almak istiyor. Alman hükümeti buna izin veremez. Yeni bir Soğuk Savaşı`n hiç kimseye yararı olmaz. Devletler hukuku açısından bölgelerin tıpkı Kırım gibi bölünmesi, hassas ve zor bir konu. Ukrayna Anayasası Kiev`deki seçilmiş bir hükümetin birkaç hafta önce devrilmesini öngörmemişti. Hukuki mücadele bu sorunun çözümüne katkı sağlamıyor. Kırım krizinde şimdi siyasi yargı ve stratejik sağduyu önem taşıyor.“

 

Konuyla ilgili aktaracağımız son yorum, Leipziger Volkszeitung'dan:

 

“Kremlin`de iktidarda olanlar şu sıralar Kırım‘ın ilhak edilmesini bastırabilmek için çaresizce Batı`da şekillenmiş bir yöntem bulmaya çalışıyor. Bunun için dile getirilenlerin hepsi çok saçma. Ne Karadeniz`de eski Yugoslavya`da olduğu gibi bir iç savaş söz konusu, ne de Ukrayna'nın Kırım Yarımadası`nı bir zamanlar Arjantinliler‘in Falkland‘ı olduğu gibi işgal etmesi söz konusu. Ne Kırım`daki Ruslar tehdit altında, ne de Kremlin‘in Kırım`da askeri yetkileriyle ilgili çıkarları tartışmaya açıldı.”

 

Ukrayna 17 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Ukrayna’nın Sesi, Kırım Moskova Saat Dilimine Geçiyor diye yazıyor. Haberde, Kırım Parlamentosu bugün aldığı kararla Kırım'ın zaman dilimi Moskova ile aynı olmasını onayladı.

 

79 milletvekilin oyu ile kabul edilen tasarının nasıl uygulanacağı tartışma konusu oldu.

Moskova Kırım arasında 2 saat fark bulunuyor.

 

Moskova da saat sabah 10.00 iken Kırım'da 8.00 di. Güneş ışığından yararlanma durumu ve çalışma saatlerinin nasıl düzenleneceği daha bildirilmedi.

 

Ukrayna’nın Sesi, Kırım Ordusu Göreve Hazır diye yazıyor. Haberde, Kırım başbakanı Sergey Aksyonov, Kırım’daki gönüllü asker sayısının 8 bini aştığını söyledi.

 

Yeni Kırım ordusu üniformaları ve silahlarla sokaklarda dolaşıyor. Kırım’ın Rusya’ya bağlanmasının ardından orduya yasal statü sağlanması planlanıyor.

 

Kırım Başbakanı Sergey Aksyonov, savunma birimlerindeki insan sayısının sürekli arttığını vurguladı. Aksyonov 10 bin gönüllünün silâhaltına girmek için başvurduğunu ancak resmi listelerdeki sayının 8 bin 700 olduğunu söyledi.

 

Savunma birimleri için gerekli ekipmanı, askeri teçhizatı ve üniformayı işadamlarının maddi desteğiyle alındığını belirten Aksyonov, 50 adet zırhlı dört çeker Tigr araçlarının da bağışlarla alındığını söyledi.

 

Ukrayna’nın Sesi,   Referandum Resmi Sonuçları diye yazıyor. Haberde, Kırım Referandum oylaması bitti. Referandumda resmi sonuçları açıklandı.

 

Referandum iki soru soruldu

1- Kırım’ın Rusya Federasyonu’na bağlanmasını onaylıyor musunuz?

 

2-1992 Kırım Anayasası’nın yeniden yürürlüğe girmesini ve Kırım’ın Ukrayna’nın parçası olma statüsünü destekliyor musunuz?

 

İran 17 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Fars Haber Ajansı (FHA), ABD’den İran aleyhine yeni bir iddia diye yazıyor. Haberde, ABD Dışişleri Bakanı Asistan Yardımcısı, İran’ın son birkaç ayda kendi nükleer ve füze programı için yasaklanan parçaları satın almaya çalıştığını iddia etti.

 

FHA, “Bina” İran’ın en yeni lazer güdümlü füzesi diye yazıyor. Haberde, İran savunma sanayinin en yeni ürünü Bina füzelerinin önümüzdeki günlerde görücüye çıkacağı belirtildi.

 

FHA, Zarif ve İbrahimi Tahran’da görüştü diye yazıyor. Haberde, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ve BM Suriye özel temsilcisi Ahzar İbrahimi’nin Tahran’da görüştüğü belirtildi.

 

FHA, İslam âleminin büyük âlimi Ayetullah Amoli, Amerika katolik kilisesi piskoposlar konseyinin bazı seçkin üyelerini kabulünde önemli açıklamalarda bulundu.

 

Ayetullah Amoli, Batı'da geçmişte Galille'yi yakmak ve bugün de Kur'an-ı Kerim'i yakmanın din gerçeklerine haksızlık anlamına geldiğini belirtti.

 

Kırım krizine de temas eden Ayetullah Amoli, maalesef demokrasiden dem vuran Batı'nın eli sürekli nükleer silah tetiğinde olduğunu kaydetti.

 

Üçüncü dünya savaşı olursa yeryüzünde hiç kimse hayatta kalmayacağını belirten Ayetullah Amoli, kitle imha silahları herkes için yasak olması gerektiğini, bu silahları bulunduranların da derhal bu silahları imha etmeleri gerektiğini vurguladı.

 

FHA, Suriye silahlı kuvvetler komutanlığı Yebrud'un kurtarılması, teröristler için ölümcül darbe olduğunu açıkladı.

 

FHA, Dışişleri Bakanı Yardımcısı İbrahim Rahimpur, Bakü yönetimi İran ile özellikle demiryollarını birleştirme alanında işbirliği yapmak istediğini açıkladı.

 

FHA, Dünya Suriye milletine destek için yürüdü diye yazıyor. Haberde, Suriye savaşı dördüncü yılına girerken, dünyanın bir çok ülkesinde insanlar Suriye milletine destek için yürüyüş yaptı.

 

FHA, Yunanistan Dışişleri Bakanı Evingelos Venizlos, ülkesinin her zaman İran'ın AB kapısı olacağını vurguladı diye yazıyor. Haberde, Cumhurbaşkanı Ruhani tarafından kabul edilen Yunanistan Dışişleri Bakanı Evingelos Venizlos iki ülke ilişkilerinin gelişmesi yolunda hiç bir engel bulunmadığını belirtti.

 

Yunan Bakan da İran ve Yunanistan'ın ulaştırma, ticaret, ilaç ve ziraat gibi alanlarda işbirliğini geliştirme konusundaki kararlılığına vurgu yaptı.

 

Yunanistan Dışişleri Bakanı Venizelos ayrıca İran'ın yeni yönetimi karşılıklı güven ortamı oluşturma alanında önemli rol ifa edebileceğine inandıklarını beyan etti.

FHA, Cumhurbaşkanı Ruhani, İran ve AB ilişkilerinin gelişmesi, hem bölgenin ve hem dünyanın yararına olacağını vurguladı.

 

FHA, Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, İslamî Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani'nin yeni yılın başlarında Beyaz Rusya'yı ziyaret edeceğini açıkladı.

 

FHA, Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Viyana müzakerelerinde gündemin zenginleştirme, Arak tesisleri, nükleer işbirliği ve yaptırımların kaldırılmasından ibaret olduğunu açıkladı.

 

FHA, İran’ın Beyrut Büyükelçisi Rüknabadi dün, son günlerde kalp ameliyatı geçiren Suriye Dışişleri Bakanı El Muallim’i ziyaret etti.

 

FHA, Irak’ın Er Ramadi kentinde dün bu ülke Ordusunun bir devriyesini hedef olan terör eylemi 5 kişinin ölümü, 8 kişinin yaralanmasına sebep oldu.

 

FHA, BM Suriye Özel Temsilcisi Ahzar İbrahimi Tahran’da, İran’ın bölgede oynadığı değerli rolüne değinerek, İran’dan Suriye krizinin siyasi çözümüne yardımcı olmasını istedi.

 

FHA, BM Suriye Özel Temsilcisi Ahzar İbrahimi dün öğleden sonra Tahran’a geldi.

 

FHA, Suriye Dışişleri Bakanı Yardımcısı, ülkesinin mevcut zor şartlara rağmen, kimyasal silahlarla ilgili taahhütlerine bağlı olduğunu vurguladı.

 

İran Radyosu (İRİB), Suriye halkı Beşar Esad'ın cumhurbaşkanlığı adaylığını destekliyor diye yazıyor. Haberde, Suriye halkı, mevcut cumhurbaşkanı Beşar Esad'ın cumhurbaşkanlığı adaylığına geniş destek veriyor.

 

Fransa haber ajansının bildirdiğine göre, dün Suriye'nin birçok yerinde genelde gençlerin katıldığı gösterilerde, Beşar Esad'ın cumhurbaşkanlığı adaylığına destek yönünde sloganların atılması dikkat çekti.

 

Göstericiler aynı zamanda Suriye ordusunun teröristlere yönelik mücadelesini de desteklerken,  Suriye halkının her zaman cumhurbaşkanı Beşar Esad'ın terörle ve dış güçlere karşı mücadelesine destek vereceklerini bildirdiler.

 

İRİB, Zarif: Cenevre anlaşması, ABD'de Siyonist lobilerini yendi başlıklı haberinde, Cenevre anlaşmasını değerlendiren İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, bu anlaşmanın, ABD'de Siyonistlerin güçlü lobilerini 30 yıl aradan sonra yendiğini adil olmak gerekirse müzakerelerde bulunanlara "elleriniz sağlık" demek gerektiğini belirtti.

 

İran gazetesine demeç veren Zarif, geçen yıllardaki diplomasi durumuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

 

İRİB, Suriye krizinin çözümü için İran'ın dört maddelik planı diye yazıyor. Haberde, Suriye krizinin çözümü için İran'ın dört maddelik bir plan hazırladığına işaret eden Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan, BM'nin Suriye özel temsilcisi İbrahimi ile planın tüm yanlarını görüştükten sonra diğer etkili taraflara sunacaklarını belirtti.

 

IRNA muhabirine açıklamalarda bulunan ve planın boyutlarıyla ilgili soruyu yanıtlayan Abdullahiyan "Bu planın boyutları henüz açıklanmayacak. Diplomatik temaslar ve müzakerelerde bu planı değerlendireceğiz. Şu anda Tahran'da bulunan İbrahimi ile müzakerelerde planın tüm yanlarını görüşeceğiz." dedi.

 

İRİB, Erdoğan'a izmir'de protesto diye yazıyor. Haberde, Türkiye Başbakanı Erdoğan'ın İzmir'de, Gündoğdu Meydanı'ndaki mitingi öncesi ve miting sırasında kentin çeşitli yerlerinde eylemler yapıldı.

 

Erdoğan, Gündoğdu'ya gelmeden önce, Alsancak semti Kıbrıs Şehitleri Caddesi girişinde toplanan grup, Berkin Elvan'ın ölümünü protesto etti.

 

Eylemciler yakındaki miting alanına doğru yönelip, hükümet karşıtı sloganlar attı.

 

İRİB, Erdoğan: Türkiye Kırım referandumunu tanımayı düşünmüyor başlıklı haberinde, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan Türkiye'nin Ukrayna'nın bütünlüğü ve bağımsız olmasından yana olduğunu ve Kırım referandumunun sonuçlarını tanımayı düşünmediğini belirtti.

 

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan Türkiye'nin Ukrayna'nın bütünlüğü ve bağımsız olmasından yana olduğunu ve Kırım referandumunun sonuçlarını tanımayı düşünmediğini belirtti.

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) internet sitesinden bildirildiğine göre, Türkiye Başbakanı pazar akşamı Kırım Tatarları Meclisi Eski Başkanı ve Ukrayna Milletvekili Mustafa Cemil ile İzmir'de bir görüşme gerçekleştirdi. Türkiye Başbakanı görüşmede Türkiye'nin Ukrayna'nın bütünlüğü ve bağımsızlığından yana olduğunu, ayrıca Ukrayna'nın iç işlerine dış müdahaleye karşı olduğunu vurguladı

 

Suriye 17 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Suriye Arap Haber Ajansı (SANA), Kahraman Ordumuz Şanlı Zafere Adım Adım Yaklaşıyor diye yazıyor. Haberde, Kahraman ordu birliklerimiz vatan evlatlarına vaat ettikleri güven, huzur ve istikrarı gerçekleştirmede büyük başarılar kazanarak teröre karşı kazanacakları şanlı zafere adım adım yaklaşmaya devam ediyorlar.

 

Bu çerçevede bütün ülkede; terör grupları, yuvaları ve toplanma merkezlerine düzenlenen baskınlarda onlarca terörist bertaraf edildi ve birçok stratejik bölge terörden temizlendi.

 

SANA, Halk Kitleleri Kahraman Ordumuzun Başarılarını Kutluyor diye yazıyor. Haberde, Şam Kırsalının Deyratiye ve Kalemun beldeleri sakinlerinden binlerce vatandaş kahraman ordu birliklerimizin başarılarını kutlayarak vatan uğruna canlarını feda eden şehitlerimize büyük bir vefayla bağlı kalacaklarını haykırdılar.

 

SANA, Yebrüd ve Civarı Ordunun Kontrolünde diye yazıyor. Haberde, Vatan koruyucuları ordu birliklerimiz dün sabah saatlerinde Şam kırsalının kuzeyine düşen Yebrüd Kentinin tamamı kontrolü altına alarak vatandaşların can ve mal güvenliğini sağladı.

 

Kenti kontrolü altına alması ardından arama tarama operasyonu başlatan ordu birliklerimiz teröristlerin bertaraf olmandan önce kentte yollara, kamu ve özel mülklere yerleştirdikleri oldukça yüksek sayıda bubi tuzağını etkisiz hale getirdi.

 

Askeri bir kaynak ordu birliklerimizin muhtelif ağırlıklarda ve muhtelif türlerde 150’ye yakın bomba düzeneğini etkisiz hale getirdiğini ifade ederken, bomba düzeneklerinin bir kısmının yönlendirilir türden olduğunu bir kısmının mıknatıslı, kablolu ve kablosuz bir kısmının da dokunmakla havaya uçurulmak üzere yerleştirilmiş olduklarını söyledi.

 

SANA, Korgeneral Freyc: Vatan Toprakları Terör Çetelerinden Temizlenecektir. Zafer Yakındır başlıklı haberinde, Ordu ve Silahlı Kuvvetler Genel Komutan Yardımcısı Savunma Bakanı Korgeneral Fehd Casim el Freyc ile genel komutanlık bazı subaylarıyla birlikte Şam Kırsalındaki Yebrud Kentine saha ziyaretinde bulunarak kentte güven ve istikrarı sağlayan Suriye Arap Ordusu Birliklerini denetledi.

 

Korgeneral Freyc, saha komutanlarından Yebrud kenti ve çevresinde bulunan terörist çetelerinin artıklarını kovalamada silahlı kuvvetlerimize tabi birliklerimizin uyguladığı askeri operasyon planıyla ilgili bilgi aldı.

 

SANA, Terör Grupları ve Destekleyicilerine Ağır Bir Darbe Teşkil Ediyor diye yazıyor. Haberde, Ordu ve Silahlı Kuvvetler Genel Komutanlığı ordu birliklerimizin ulusal savunma güçleriyle işbirliği içinde bir dizi nitelikli operasyonları ardından Şam kırsalının kuzeyine düşen Yebrüd Kenti ve civarında güvenlik istikrarı sağladığını belirtti.

 

Komutanlık Suriye televizyonunda yayınladığı ve bir nüshasının SANA’ya ulaştırıldığı beyanında; operasyonlarda oldukça yüksek sayıda teröristin ölü yaralı ele geçirildiğini belirtti. Teröristlerin etkisiz hale getirilmeden önce kenti terör karargâhlarına dönüştürdüklerine dikkat çeken komutanlık; Lübnan sınırına yakın olması itibarıyla Suriye'nin derinliklerine cephane ve terörist geçirmede geçit olarak kullandıklarını söyledi.

 

SANA, Meclis Genel Seçimler Kanun Tasarısını Tartışmaya Devam Ediyor diye yazıyor. Haberde, Başkanı Muhammed Cihat el Lahham başkanlığında toplanan Halk Meclisi dün genel seçimler kanun tasarısını tartışmaya devam ederek kanun tasarısında 61’den 84’e kadarki maddeleri onayladı.

 

Söz konusu maddeler seçimlerde oy kullanma süreci, oyların sayılması, sonuçların ilan edilmesi ve sonuçlara itiraz meselelerini içeriyor.

 

Meclisin tartışmaları sırasında söz hakkı alan milletvekilleri seçim süresinin bir gün olarak belirlenmesinin seçimin güvenirliğini pekiştirdiği gibi aday ve seçmenler açısından da daha olumlu olduğunu kaydettiler.

 

SANA, Muallim’in Sağlığı İyiye Gidiyor diye yazıyor. Haberde, Suriye'nin Beyrut Büyükelçisi Ali Abdülkerim Başbakan Yardımcısı Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Velid el Muallim’in sağlık durumunun hızlı bir şekilde iyiye gittiğini belirtti.

 

SANA’ya dün yaptığı açıklamada Abdülkerim; doktorlarının Muallim’in aldığı tedaviye hızlı bir şekilde olumlu cevap verdiğini, sağlık durumunun gayet iyi ve normal olduğunu ifade ettiklerini aktardı.

 

Abdülkerim Muallim’e dost ve yurtsever Lübnanlı birçok şahsiyetin yanı sıra Beyrut'ta bulunan Arap ve yabancı birçok büyükelçinin kendisini tedavi gördüğü Amerikan Üniversitesi Hastanesinde ziyaret edip geçmiş olsun dileklerinde bulunduklarını aktardı.

 

SANA, Komisyon Çalışma Alanlarını Genişletiyor diye yazıyor. Haberde, Halk Meclisinde Ulusal Uzlaşma Komisyonu görevi kapsamında düşen ulusal uzlaşmalar, kaçırılanlar ve kayıplar dosyalarını başarıyla çözmek için bilinçli adımlarla saha çalışmalarında bulunma ve bu alanları tüm illeri kapsayacak şekilde genişletme amaçlı mekanizmaları masaya yatırdı.

 

Komisyon Başkanı Ömer Osi Şam ve kırsalında gerçekleşen ulusal uzlaşmaların doğru yola girmeye başladıklarını, başka bölgeler için de teşvik teşkil ettiklerini belirtti.

 

SANA, Suriye'nin İşbirliği Takdire Şayandır diye yazıyor. Haberde, Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Yardımcısı Faysal Mikdat dün sabah saatlerinde Birleşmiş Milletler ve Uluslararası Kimyasal Silahları Yasaklama Örgütünün (UKSYÖ)ortak komisyon başkanı Sigrid Kaag ile Suriye'deki kimyasal silahların yok edilmesinde sağlanan önemli ilerlemeleri masaya yatırdı.

 

Kaag’a eşlik eden heyetin de katıldığı görüşmede iki taraf Suriye'nin Uluslararası Kimyasal Silahları Yasaklama Anlaşmasına katılmasıyla üstüne düşen sorumlulukları yerine getirmedeki ilerlemelerin yanı sıra Suriye ile BM ve UKSYÖ arasındaki işbirliğini daha çok pekiştirme olanakları değerlendirildi.

 

SANA, Yebrüd’ten kaçan Teröristler Lübnan'a Girdi diye yazıyor. Haberde, Lübnanlı güvenlik kaynakları Lübnan'ın doğusuna düşen Bika Bölgesinin Ersal kırsalında silahlı teröristlerin giriş çıkış hareketlerinin arttığını belirtti.

 

Lübnanlı Menar Televizyonu söz konusu güvenlik kaynaklarından naklen Şam kırsalının yebrüd Bölgesinden kaçan çok sayıda teröristin Hmeyd Vadisinde tehcir edilenlerin yaşadıkları kamplara girdiklerini aktardı.

 

SANA, Yermuk Kampının Acılarını Sona Erdirme Yolunda Yeni Adım diye yazıyor. Haberde, Şam’daki Filistin Kurtuluş Örgütü Politbüro Müdürü Büyükelçi Enver Abdulhadi, Yermuk Kampının silah ve silahlılardan arındırılarak hizmetlerin geri dönüşü için Suriye hükümetiyle uzlaşarak kamp kriziyle ilgili Filistin inisiyatifinin kurtarılması yolunda yeni bir ittifaka vardıklarını belirtti.

 

Abdulhadi SANA muhabirine yaptığı açıklamada, inisiyatifin bütün yabancı silahlı üyelerin 3 gün içerisinde çekilmeleri ile ulusal çalışma grupları ve inisiyatifi imzalayan Filistinli silahlıların kamp çevresindeki bütün mevkilerde yerini alarak ana kapı istisna olmak üzere kampa gelen bütün yolları kapatmaya ve kampın bütün silahlılardan boşanması ardından Suriye İçişleri Bakanlığın Güvenlik güçlerinin kamp içerisinde güvenliği sağlamaya başlamayı kapsadığını açıkladı.

 

SANA, Suriye’de Cereyan Edenler Ne Devrim Ne de Dava İçin Bir Savaştır diye yazıyor. Haberde, Suriye’de teröristlerin yanında savaşmak için getirilen kiralıklardan biri olan Abu Kusay lakaplı Tunuslu terörist, Suriye’de cereyan edenin ne “devrim” ne de dava için bir savaş olmadığını bilakis ülkelerimizi kendi ellerimizle yıkma ve bizim hiçbir yararı olmadığı uluslar arası bir oyun olduğunu belirtti.

 

Tunuslu bir televizyon kanalının kendisiyle yaptığı görüşmede terörist Abu Kusay, çoğunluğu Suriye vatandaşı olmayan Suriye’deki silahlı grupların çok sayıda öldürme yanı sıra aralarında camilerin kasıtlı bir şekilde yıkılmasının bulunduğu yıkım suçlarının işlendiğini duvarlara Suriye hükümetini teyit eden ve Suriye Arap Ordusunun ibadet yerlerini hedef aldığını lanse edip itham etmek için İslam’ı kötüleyen ibareler yazdıklarını söyledi.

 

SANA, Fehmi: Suriye’deki Krizin Tek Çözüm Yolu Siyasidir başlıklı haberinde, Mısır Dışişleri Bakanı Nebil Fehmi ülkesinin Suriye’de cereyan edenlerle ilgili tutumunu bir kez daha yineleyerek Suriye halkının radikalizm ve terör çatışmalarından uzak demokrasi ve özgürlük içerisinde yaşamlarını sürdürecekleri isteklerine karşılık verecek siyasi çözümün bulunması zorunluluğunu vurguladı.

 

Orta Doğu Haber Ajansı Fehmi’nin bugünkü açıklamalarından naklen, Suriye’nin tanık olduğu acıların sona ermesinin tek çıkış yolunun siyasi çözüm olduğunu belirterek Suriye deki krizin çözümünün askeri yolla olamayacağını ancak Suriye’nin yeniden yapılanması için Arap ve Uluslar arası destek ve çabaya ihtiyacı olduğunu vurguladı.

 

SANA, İki taraf Arasındaki Görüşmeler Uluslararası Toplumca Desteklenmelidir diye yazıyor. Haberde, Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ülkesinin Suriye'deki kriz konusundaki sabit tutumunu yinelerken, bu krizden çıkmanın yegane yolunun diplomatik ve siyasi yol olduğunu bir kez daha vurguladı.

 

Dün yaptığı basın açıklamalarında Wang Pekin’in Suriye'deki kriz konusundaki tutumunun bir dizi temel noktaya dayandığına dikkat çekerken, bu noktaların başında Birleşmiş Milletler misakı ve ilkelerinin yanı sıra özellikle başka ülkelerin içişlerine müdahale etmemeyi öngören uluslar arası ilişkilerin temelleri olduğuna vurgu yaptı.

 

Wang Suriye'deki krize 3 yıldan fazla bir süre geçmesi ardından uluslar arası tarafların büyük çoğunluğunun savaşın çözüm olmadığı ve siyasi çözümün tek yol olduğu konusunda birleştiklerine işaret etti.

 

Azerbaycan 17 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

1News.az, Türkiye Cumhurbaşkanı Gül Danimarka'ya gitti diye yazıyor. Haberde, Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, devlet ziyareti için Danimarka'nın başkenti Kopenhag'a gitti.

 

Gül, hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, Danimarka Kraliçesi 2. Margrethe'nin daveti üzerine iki ülke arasındaki ilk devlet ziyaretini gerçekleştirmek için Kopenhag'a gideceğini söyledi.

 

Danimarka'ya ilk ziyareti olmadığını, 2010 yılında İklim Değişikliği Zirvesi için Kopenhag'a gittiğini anımsatan Cumhurbaşkanı Gül, "tarihi" olarak nitelediği ziyarette kendisine Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, milletvekilleri, akademisyenler, basın ve iş dünyası temsilcilerinden oluşan heyetin eşlik edeceğini belirtti. Gül, "Danimarka ile ilişkilerimizi 250 yıllık bir maziye sahiptir. 1756'da Osmanlı ile Danimarka Krallığı arasında imzalanan Dostluk, Seyr-i Sefai ve Ticaret Anlaşması ile ilişkilerimizin temelleri atılmıştır. 1925 yılında imzalanan dostluk anlaşmasıyla da bu temel perçinlenmiştir" diye konuştu.

 

1News, Azerbaycan Dışişleri Bakan Yardımcısı Araz Azimov, Uluslararası Kuruluşlarda Görev Yapan Azerbaycanlıların Birinci Toplantısında yaptığı konuşmada mültecilerin kendi topraklarına dönmesi konusunun dünya kamuoyunun gündeminde tutulması gerektiğine dikkat çekti.

 

1News, Suriye'de 125 bin kişi hayatını kaybetti diye yazıyor. Haberde, Suriye'de 18 Mart 2011'den bu yana yüzde 88'i sivil olmak üzere 124 bin 927 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

 

Suriye'de yönetim karşıtı protestolarda ilk can kaybının meydana geldiği 18 Mart 2011 tarihinden bu yana yüzde 88'i sivil olmak üzere 124 bin 927 Suriyelinin hayatını kaybettiği bildirildi.

 

Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR) tarafından yayımlanan raporda, geçen üç yıl zarfında rejime bağlı güçlerin muhalifleri hedef alan saldırılarında 105 bin 721 sivilin hayatını kaybettiği, bunların da 14 bin 314'ünün çocuk, 12 bin 935'inin ise kadın olduğu belirtildi.

 

1News, Irak'ta şiddet olayları: 7 ölü, 7 yaralı diye yazıyor. Haberde, Musul'un değişik yerlerinde düzenlenen 3 ayrı saldırıda 7 kişi hayatını kaybetti, 7 kişi yaralandı

 

Irak'ın Musul kentinin değişik yerlerinde düzenlenen 3 ayrı saldırıda 3'ü polis 4'ü asker olmak üzere 7 güvenlik görevlisinin hayatını kaybettiği, 7 kişinin yaralandığı bildirildi.

 

Irak polisinde görevli Yarbay Galib et-Tai, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Musul'un güneyinde yer alan Hammam el-Alil beldesi girişindeki kontrol noktasına bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda 3 polisin hayatını kaybettiğini, 3'ü polis 4'ü asker olmak üzere 7 kişinin yaralandığını belirtti.

 

1News, Şili'de 6,7 büyüklüğünde deprem diye yazıyor. Haberde, Şili'nin Iquique kentinin 60 kilometre kuzeybatısında 6,7 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

 

Merkez üssü Iquique kentinin 60 kilometre kuzeybatısındaki deprem, 20 kilometre derinlikte meydana geldi. Depremin ardından deniz seviyesinde 32 santimetrelik bir yükselme belirlendi.

 

ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezinin, büyüklüğünü önce 7 daha sonra 6,7 olarak açıkladığı depremin ardından, büyüklükleri 4,9 ve 5,2 arasında değişen çok sayıda artçı sarsıntı kaydedildi.

 

1News, Küresel piyasaların odak noktası Kırım diye yazıyor. Haberde, Piyasalara Kırım'da yapılan tartışmalı referandumun yankıları etkili olacak.

 

ABD'de geçen hafta faizlerde genel olarak yatay bir seyir izlenirken, bu hafta çarşamba günü açıklanacak ABD Merkez Bankası (Fed) faiz ve parasal genişlemenin sınırlandırmaya yönelik kararı öncesinde hisse senedi piyasalarında satıcılı bir seyir izlendi. Dow Jones endeksi geçen hafta haftalık bazda yüzde 2,35 oranında değer kaybederken, cuma günü önceki kapanışa göre yüzde 0,27 düşüş kaydetti. Analistler, Fed kararlarının takip edileceğini ancak Kırım referandumu sonrasında Rusya Parlamentosu’nun alacağı karar ile bu konuda gelecek haber ve açıklamaların piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını belirtiyor.

 

1News, James Warlick: ABD ve Rusya Dağlık Karabağ sorununun çözümünde ortak çalışmalarını sürdürmeli başlıklı haberinde, AGİT Minsk Grubu ABD’li Eşbaşkanı James Warlick kişisel Twitter hesabında, “ABD Rusya’nın Ukrayna’da yaptıklarını kabul etmese de, bu ülke ile ortak çalışmaların sürdürülmesi gereken konular, Ermenistan-Azerbaycan, Dağlık Karabağ sorununun barış yoluyla çözümü konusu var” diye yazdı.

 

1News, Kerry, Filistin Devlet Başkanı Abbas ile görüştü diye yazıyor. Haberde, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile bir araya geldi.

 

Dışişleri Bakanlığı'ndan üst düzey bir yetkili, Kerry’nin, Abbas ile Filistin-İsrail müzakerelerinde "çerçeve anlaşmasına" ulaşmak için sürdürdükleri görüşmeler kapsamında başkent Washington’da bir araya geldiklerini bildirdi.

 

1News, TBMM fezlekeler için olağanüstü toplanacak diye yazıyor. Haberde, TBMM Genel Kurulu, 19 Mart Çarşamba günü 4 eski bakan ile ilgili fezlekeler nedeniyle çalışacak.

 

Yerel seçimler nedeniyle ara tatile giren Meclis, bu hafta 4 eski bakan ile ilgili fezlekeler için olağanüstü toplanacak.

 

CHP'nin; "Meclis'e intikal etmiş olan bakanlar ile ilgili fezlekelerin okunarak Genel Kurul'un bilgisine sunulması" amacıyla yaptığı olağanüstü toplantı çağrısı üzerine TBMM Genel Kurulu, 19 Mart Çarşamba günü saat 15.00'de toplanacak.

 

1News, Gazze'de çok sayıda ev ve bir cami hasar gördü diye yazıyor. Haberde, Mısır ordusunun, Refah kentinde altından tünel geçtiği gerekçesiyle bazı evlerin yıkımı için patlayıcı madde kullanması sonucu Gazze tarafında çok sayıda ev ve bir cami hasar gördü.

 

Mısır ordusu Gazze sınırındaki Refah kentinde, altında tüneller bulunduğu gerekçesiyle 4 evi patlayıcı madde kullanarak yıktı. Gazze'deki Tellu's Sultan semtinde yaklaşık 100 ev ve sınırdan 300 metre uzaklıkta bulunan Ebu Zer el-Gıfari Camisi'nde, patlama nedeniyle hasar meydana geldi. Evlerin camları kırıldı, duvarlarında çatlaklar oluştu.

 

1News, 25 ülke arıyor ancak hala bulunamadı diye yazıyor. Haberde, Malezya Havayolları'na ait kaybolan uçağı arama çalışmalarına katılan ülke sayısı 25'e yükselirken, henüz sonuç alınamadı.

 

Malezya, 8 Mart'ta başkenti Kuala Lumpur'dan Çin'in başkenti Pekin'e gitmek üzere 227 yolcusu ve 12 kişilik mürettebatıyla havalandıktan kısa bir süre sonra kaybolan uçağı arama çalışmalarına katılan ülke sayısının 25'e yükseldiğini açıkladı.

 

Savunma Bakanı Hishammuddin Hüseyin, gazetecilere yaptığı açıklamada, arama çalışmalarının Orta Asya'dan Hint Okyanusu'na genişletildiğini belirterek, Başbakan Necip Rezak'ın Bangladeş, Türkmenistan, Kazakistan ve Hindistan yönetimleriyle görüştüğünü ayrıca 22 ülkenin büyükelçiliklerinin bilgilendirildiğini ifade etti.

 

1News, Erdoğan Kırım Tatar Önderi Kırımoğlu ile görüştü diye yazıyor. Haberde, Türkiye Başbakanı Erdoğan, Kırım Tatar Önderi Kırımoğlu'nu kabul etti. Kabul'de Kırımoğlu, Kırım'daki son gelişmeler hakkında Erdoğan'a bilgi verdi.

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kırım Tatar Önderi Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu'nu kabul etti.

 

Başbakan Erdoğan, İzmir'de, Kaya Termal Otel'de, Kırımoğlu ile bir araya geldi.

 

1News, Sırbistan'da ilk resmi sonuçlar açıklanmaya başlandı diye yazıyor. Haberde, Sırbistan Seçim Komisyonu'ndan yapılan açıklamada, genel seçimlerde ilk sonuçlara göre SNS'in yüzde 48,91 oranında oy aldığı bildirildi.

 

Sırp İlerleme Partisi (SNS) Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Aleksandar Vuçiç, "1990 yılında, Slobodan Miloşeviç'in elde ettiği başarılı sonucun daha iyisini elde ettik" dedi.

 

Oy verme işlemlerinin sona ermesinin ardından, SNS Genel Başkanlığı'nda kurulan seçim merkezinde partililere hitap eden Vuçiç, resmi olmayan ilk sonuçlara göre, oyların yüzde 62'sinin sayıldığını ve şu an itibarıyla SNS'in sayılan oyların yüzde 49,3'ünü aldığını söyledi.

 

1News, Suriye'de çatışmalar durmuyor diye yazıyor. Haberde, Suriye'de Esed güçlerinin muhaliflere yönelik karadan ve havadan düzenlediği operasyonlarda 95 kişi öldü

 

Suriye'de, Beşşar Esed'e bağlı güçlerin çeşitli kentlerde muhaliflere yönelik karadan ve havadan düzenlediği operasyonlarda 19'ü çocuk, 8'i kadın olmak üzere 95 kişinin öldüğü bildirildi.

 

1News, Erdoğan: Kırım konusunda Azerbaycan ve Kazakistan ile görüşmeler yapacağım başlıklı haberinde, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Kanal 7 ve Ülke TV tarafından ortak yayımlanan "İskele Sancak" programında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Erdoğan programda yaptığı açıklamada, Kırım konusunda Azerbaycan ve Kazakistan ile görüşmeler yapacağını da ifade etti.

 

1News, Putin Obama ile görüştü diye yazıyor. Haberde, ABD Başkanı Obama ile telefonla görüşen Rusya Devlet Başkanı Putin'in, Kırım'daki referandumun uluslararası hukuk kurallarına ve BM tüzüğüne uygun yapıldığını söylediği bildirildi.

 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Ukrayna'daki gelişmelere ve Kırım'daki referanduma ilişkin, ABD Başkanı Barack Obama ile telefonda görüştüğü bildirildi.

 

Kremlin Basın Merkezinden yapılan yazılı açıklamada, Putin'in görüşmede, Kırım'da yapılan referandumun "uluslararası hukuk kurallarına ve Birleşmiş Milletler'in (BM) tüzüğüne uygun gerçekleştirildiğini" söylediği ve Kosova örneğine dikkati çektiği belirtildi.

 

1News, Kırım'da referandum yapıldı diye yazıyor. Haberde, Kırım Özerk Cumhuriyeti'nde düzenlenen, Tatarların boykot ettiği referandumda oy verme işlemi sona erdi.

 

Kırım Özerk Cumhuriyeti'nde düzenlenen referandumda oy verme işlemi sona erdi.

 

Seçim merkezlerinde oy sayma işlemi başladı. Kırım Cumhuriyeti'nin Sosyal ve Siyasi Araştırmalar Enstitüsünün sandık çıkış anketine göre, katılımcıların yüzde 93'ü Rusya'ya katılma yönünde oy kullandığı ileri sürüldü.

 

Bulgaristan 17 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Kırım’da yapılan referandumdan sonra Ukrayna konusu, çoğu gazetelerin manşetinde yer alıyor.

 

“Standart” gazetesi, Dışişleri Bakanı Kristian Vigenin’in bugün “Güvercin” misyonu ile Brüksel’e hareket ettiğini yazıyor. Dışişleri bakanlarının olağan toplantısında Kırım referandumu üzerine Rusya hakkında uygulanacak yaptırımlar üzerinde durulacak. Bakan Vigenin, Moskova’ya karşı sert önlemlerin uygulanmaması yönünde Bulgaristan’ın tutumunu savunacak. Aynı gazetede akademisyen Georgi Markov, Ukrayna’nın dağılmasının en kötü senaryo olacağına dair uyarırken olayların bu yönde seyretmesinin örneğin Kosova’nın Arnavutluk’a katılması gibi domino etkisini yaratacağını da ekliyor.

 

Maliye uzmanı Emil Hırsev, “Presa” gazetesine verdiği demeçte Ukrayna’daki durumun Bulgaristan’ın iş sektörüne ciddi etki göstermeyeceğini ve tedariklerin tehlikede olmadığını öne sürüyor. “Bulgaristan ve Ukrayna arasındaki ticaretin hacmine göz atan herkes devasa bir mal alış-verişinin söz konusu olmadığını görecektir. Dahası da yakıt çeşitleri, kömür, petrol ve metal işlemlerinden hiç biri durmuş değildir” diyen Emil Hırsev, ekonomik açıdan endişeye yer olmadığını da ekliyor.

 

Bugünkü basında geniş yer bulan diğer bir konu da BSP ve bakanların Borovets’te bir araya geldikleri iki günlük seminer olmaktadır. “Sega” gazetesi, semineri, seçim kampanyasına start veren münasebetsiz, fakat güçlü bir PR etkinliği olarak değerlendiriyor. Aynı zamanda geleneksel toplantı mlletvekilleri ve bakanlar arasında tırmanmakta olan gerginliğin yatıştırılması amacını da güdüyordu. Medyaya kapalı panellerde bakanlara eleştiriler yöneltilirken kabine üyeleri, yerine getirilen vaatlere ve aydın niyetlere dair açıklamalarda bulundular. Bu arada yerine getirilmeyenlerden dolayı bir sürü mazeret gösterildi, suçlulara işaret edildi. “Duma” gazetesi, seminer haberini verirken BSP milletvekili ve Sosyal Hizmetler Meclis Komisyonu Başkanı Korneliya Ninova’nın bildirdiği gibi Nisan ayında start verilecek birkaç program kapsamında açılacak yeni 13 230 iş yerine vurgu yapıyor. Ninova, işsizliğin azaltılması ve istihdamın artırılmasının hükümetin esas hedefi olmaya devam ettiğini hatırlatıyor haberde. “Trud” gazetesi aynı haberi verirken bazı bakanlıklar nezdinde ticaret ortaklıklarının kurulması yolu ile Bulgar şirketlerinin ihracat konusunda desteklenmesi fikrine vurgu yapıyor. Bu fikir, “Oreşarski” kabinesinin 20 Nisan tarihine kadar yazması gereken bir yıllık “yeniden sanayileşme” programına dâhil edilebilecek önlemlerden biridir.

 

“Monitor” gazetesine demeç veren Ekonomi Bakanı Dragomir Stoynev, 2009’da yaşanan gaz krizinin tekrarlanacağına inanmadığını belirtiyor. “Değerlendirme yapmak istemiyorum. Bu etapta “Gazprom” tarafından tedariklerin kesilip kesilmeyeceğine dair bilginin verilmemesi, arz güvenliği ile ilgili sorunların beklenmemesi gerektiği anlamına geliyor. Talimatım üzerine şu anda Çiren gaz deposunda doğalgazın biriktirildiğini de unutmamak gerekiyor” diyor Bakan Stoynev.

 

“Novinar” gazetesi, “Gençler kredi ile lüks eşya alıyorlar” başlığını veriyor. Haberde aldıkları krediyi kapatmakta zorlananların çoğunlukla iş bulmakta zorlanan, bulduğu işi kolayca yitirebilen düşük nitelikli işçiler olduğunu okuyoruz. Onlar sık sık tekrar iş bulana kadar geçinebilmek için kredi alıyorlar. Yaşı 18 ila 24 arasında değişen başka bir borçlu grubu ise borçlarını kapatma kültürüne sahip değil, habere göre. Bu gruba mensup kişiler, gösteriş için telefon, bilgisayar, televizyon gibi tekniği kredi ile almakta bir an olsun tereddüt etmiyorlar.