ABD 14 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Amerika’nın Sesi Radyosu (VOA), “Gülen Hareketi Devletle Güreş Tutamaz” başlıklı haberinde, Washington'un önde gelen düşünce kuruluşlarından Brookings Enstitüsü,  Türkiye'de yaklaşan yerel seçimlerde sonuçlar ne olur,  son gelişmeler seçmeni etkiler mi sorularına yanıt aradı.

 

Toplantıda Türkiye'den gelen bir akademisyenin "Türkiye Oy Vermeye Gidiyor" başlıklı çalışması ele alındı.

 

Raporda imzası bulunan Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Profesör Dr. Ali Çarkoğlu,  seçmen davranışları ve seçim sistemleri konusunda çalışmaları olan bir akademisyen.

 

The Wall Street Journal(WSJ), Türkiye'de sosyal huzursuzluk kutuplaşmayı artırıyor diye yazıyor. Haberde, Perşembe günü seçim kampanyalarına devam eden Türk liderler, yeniden siyasi şiddetin körükleneceği korkularını derinleştiren ve günler süren protestolar sonrası, birbirlerini huzursuzluğu provoke etmekle suçluyorlar.

 

Çarşamba günü vurularak hayatını kaybeden 22 yaşındaki bir gencin cenazesi için İstanbul'da Kulaksız Dörtyol civarinda toplanan binlerce kişi milliyetçi kale olarak gördükleri kendi bölgeleri ve solcular arasında çıkan çatışmaların 1970'li yılları yeniden hatırlattığını söylüyor. O dönemde Türkiye'de çalkantı yaratan ideoloji aşılanmış çatışmalar 1980 askeri darbesini tetiklemişti.

 

WSJ, Rodrik: Efsane yapılmış Türkiye ekonomisini zor günler bekliyor başlıklı haberinde, Türkiye ekonomisi, artan siyasi riskler ve küresel likidite olanaklarının azalmaya başlaması ile birlikte zor bir dönemden geçiyor. Yükselen kur ve faiz, beraberinde ekonomik yavaşlamayı getiriyor. ABD Merkez Bankası Fed'in parasal çıkışa başlayacağı sinyali verdiği Mayıs ayından bu yana Türkiye, yeniden ekonomik modelindeki sıkıntıları tartışmaya başladı. Özellikle yüksek cari açığı nedeniyle yurt dışı fonlara bağımlı olan Türkiye ekonomisini önümüzdeki yıllarda nelerin beklediğini ve yapısal olarak nasıl yapısal bir dönüşüm geçirebileceği üzerine WSJ Türkiye'nin iktisatçılarla röportajları sürüyor.

 

WSJ, Euro Bölgesi'nde istihdam 2011'den bu yana ilk kez arttı diye yazıyor. Haberde, Euro Bölgesi istihdam piyasasında toparlanmanın yavaş olması beklense de bölgede uzun zamandır yükselişte olan işsizlik azalmaya başlamış görünüyor.

 

Ekonomik büyümedeki zayıflığın devam etmesi beklendiğinden istihdam seviyesinin dikkat çekici şekilde yükselmesi zaman alacak. Ancak yine de istihdam piyasasının toparlanabiliyor olduğuna ilişkin işaretler Euro Bölgesi toparlanma beklentileri için olumlu bir sinyal.

 

Eurostat tarafından açıklanan veriler, Aralık ayına kadar olan üç aylık dönemde 145 milyon kişinin istihdam piyasasında olduğunu gösterdi ki bu da bir önceki çeyrek döneme kıyasla yüzde 0,1 artış olduğu anlamına geliyor. Böylece 2011'in ikinci çeyreğinden bu yana ilk kez artış kaydedilmiş oldu.

 

WSJ, 6 ayın zirvesindeki altın fiyatları için uzmanlar temkinli diye yazıyor. Haberde, Uluslararası piyasalarda altının spot fiyatı 1376,59 dolara kadar yükselerek 10 Eylül'den bu yana en yüksek seviyesini gördü. Ukrayna ile Rusya arasında yaşanan Kırım gerilimine Batı ülkelerinin de yaptırımlarla müdahil olması siyasi gerilimi yükselterek altında alımı tetikledi. Ancak uzmanlara göre gerilimin düşmesi durumunda sert bir satış gelebilir.

 

Çin 14 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Çin Devlet Radyosu (CRİ), Çin ve Vietnam, uçağı arama sahasını genişletti diye yazıyor. Haberde, Çin ve Vietnam, kayıp uçağı daha geniş alanda arama kararı aldı.

 

Malezya Havayollarına ait MH370 sefer sayılı kayıp uçağı arama çalışmalarının yoğun olarak sürdürülmesine rağmen, bugüne kadar uçakla ilgili herhangi bir ize rastlanamadı.

 

CRİ, Merkel: Ukrayna krizi diplomatik yoldan çözülmeli başlıklı haberinde, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Avrupa Birliği'nin (AB) Ukrayna'daki krizi diplomatik yollardan çözmeye çalışacağını belirtti.

 

Merkel, dün (13 Mart) Almanya Federal Meclisi'nde Ukrayna'daki durumla ilgili hükümet bildirisini açıkladı. Bildiride, Rusya'nın politikasını değiştirmemesi durumunda, AB'nin bu ülkeye ciddi yaptırımlar uygulayabileceği kaydedildi.

 

Ukrayna'nın toprak bütünlüğünün korunacağına şüphe olmadığına, fakat askerî operasyonun krizi çözemeyeceğine işaret eden Merkel, Almanya'nın askerî bir operasyon düzenlemeyeceğini vurguladı.

 

CRİ, Kayıp uçağı arama çalışmaları sürüyor diye yazıyor. Haberde, Malezya Havayollarına ait yolcu uçağını arama çalışmalarında 7'inci güne girildi.

 

Malezya, Vietnam, Çin ve ABD dâhil 10'dan fazla ülkeden güçlerin katıldığı arama kurtarma çalışmalarında şu ana kadar somut bir ilerleme kaydedilemediği açıklandı.

 

Çin Denizde Arama ve Kurtarma Merkezi, 13 Mart günü saat 12 itibarıyla Çin'in arama kurtarma güçlerinin 100 saat boyunca toplam 45 bin 763 kilometrekarelik alanı aradıklarını, fakat kayıp uçağa ait bir parça bulamadıklarını bildirdi.

 

CRİ, Malezya, Beijing uçuşunun kodunu değiştiriyor diye yazıyor. Haberde, Malezya Havayolları, kaybolan uçağın da taşıdığı MH 370/371 sefer numarasının, artık Kuala Lumpur-Beijing uçuşlarında kullanılmayacağını açıkladı.

 

Çin Sivil Havacılık Müdürlüğü'nün de onayıyla, Malezya Havayollarına ait MH 370 sefer sayılı kayıp uçaktaki mürettebat ve yolculara bir saygı göstergesi olarak, bugünden itibaren (14 Mart) MH 370 ve MH371 sefer numaralarının kullanılmayacağı belirtildi.

 

CRİ, Umman, İran nükleer müzakerelerini olumlu karşıladı diye yazıyor. Haberde, Umman ile İran, Tahran yönetimi ile Batılı ülkeler arasındaki nükleer müzakerelerde kaydedilen ilerlemeleri olumlu karşıladıklarını açıkladı.

 

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, dün (13 Mart) iki günlük Umman ziyaretini tamamladı. İki ülke tarafından yayımlanan ortak bildiride, İran ile ABD, İngiltere, Fransa, Rusya, Çin ve Almanya arasındaki müzakerelerde nihai anlaşmaya varılması için çaba gösterilmeye devam edilmesi gerektiği vurgulandı.

 

Bildiride, farklı ülkelerin ortak işbirliğini yoğunlaştırarak hem bölgesel hem de uluslararası güvenlik ve istikrarı korumaları gerektiğine işaret edildi.

 

CRİ, İngiltere'den Filistin ve İsrail'e barış çağrısı diye yazıyor. Haberde, Filistin ziyaretinde bulunan İngiltere Başbakanı David Cameron, Filistin ve İsrail'e fırsatlardan yararlanarak barış sağlama çağrısında bulundu.

 

Cameron, dün (13 Mart) Batı Şeria'daki Beytüllahim kentinde Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'la görüştü. Cameron, görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında, İngiltere'nin "iki devletli" planı desteklediğini yineledi.

 

İngiliz lider, ayrıca Filistin ekonomisinin gelişmesine yardım edeceklerini dile getirdi.

 

CRİ, Uluslararası Terörle Mücadele Konferansı sona erdi diye yazıyor. Haberde, Bağdat'ta düzenlenen Uluslararası Terörle Mücadele Konferansı, dün (13 Mart) sona erdi.

 

İki gün süren konferansta, uluslararası topluma terörle mücadele çalışmalarını yoğunlaştırma çağrısında bulunuldu.

 

Konferansta, farklı ülkelerin, basın kuruluşlarının denetlenmesiyle ilgili yasal düzenlemeleri genişleterek, basında şiddet, düşmanlık ve terörü kışkırtan haber ve ifadeler yayımlanmasını önlemesi teklif edildi.

 

Terörizmle ilgili bilgi paylaşımının artırılması ve teröristlerin iade taleplerinin karşılanması çağrısında bulunulan konferansta, kara para aklanmasının önlenmesi ve teröristlere akıtılan sermayenin kesilmesi konularında işbirliğinin artırılması gerektiğine işaret edildi.

 

CRİ, Ukrayna Başbakanı BM'de konuştu diye yazıyor. Haberde, Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk, BM Güvenlik Konseyi'nin dünkü (13 Mart) olağanüstü toplantısında konuşma yaptı.

 

Konuşmasında, Ukrayna'daki son gelişmeleri anlatan Yatsenyuk, Rusya'yı işgalcilikle suçladı. Bu işgal eylemlerinin, 21. yüzyılda kabul edilemez olduğunu belirten Yatsenyuk, Kırım Parlamentosu'nun Rusya'ya bağlanma kararının geçersiz olduğunu yineledi. Rus askerlere Kırım'dan çekilme çağrısında bulunan Ukraynalı lider, önümüzdeki günlerde Kırım'da yapılacak referandumu asla tanımayacaklarını vurguladı.

 

Toplantıda, Rusya'nın BM'deki Daimi Temsilcisi Vitaly Çurkin de bir konuşma yaptı. İktidarın şiddet yoluyla devredilmesinin yasadışı bir eylem olduğunu belirten Çurkin, Kırım halkının kendi kaderini tayin etme hakkına sahip olduğunu dile getirdi.

 

CRİ, Ukrayna BM'yi göreve çağırdı diye yazıyor. Haberde, Ukrayna Parlamentosu Verhovna Rada'nın bu sabahki (13 Mart) oturumunda Birleşmiş Milletlere yardım çağrısının yapıldığı bir metin kabul edildi.

 

UNİAN Haber Ajansı'na göre, 250 parlamenterin oyu ile kabul edilen metinde Kırım'daki olaylarla ilgili olarak Birleşmiş Milletler göreve çağrıldı.

 

Söz konusu metinde Birleşmiş Milletler Antlaşması'ndaki maddelere atıfta bulunulurken, ülkelerin meşru müdafaası ve diğer ülkelerden yardım talep etmesini içeren 51. maddeye değinildi.

 

CRİ, Çin hükümeti çalışma grubu Malezya'da diye yazıyor. Haberde, Çin hükümeti çalışma grubu kayıp uçağı arama çalışmaları hakkında daha fazla bilgi almak üzere bugün (3 Mart) Malezya Sivil Havacılık Dairesi'ne bağlı Arama-Kurtarma Merkezi'ne gitti.

 

Çin hükümeti çalışma grubu ve Malezya Büyükelçiliği'nden personel bugün Malezya Sivil Havacılık Dairesi'ne bağlı Arama-Kurtarma Merkezi'nde Devlet Güvenlik Konseyi yetkileriyle temaslarda bulundu.

 

Rusya 14 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Rusya’nın Sesi Radyosu (RUVR), Ukrayna’daki depolardan ne kadar silah çalındığı belli oldu diye yazıyor. Haberde, Ria Novosti’nin Ukrayna İçişleri Bakanlığı Merkez Dairesi’ne dayandırarak bildirdiğine göre, Ukraynalı radikaller Lviv Bölgesi’ndeki askeri birlik deposundan 5 binin üzerinde makineli tabanca, 123 hafif makineli tüfek, mühimmatlar ve 12 adet roketatar çaldılar.

 

Strateji ve Teknoloji Analiz Merkezi Başkanı Ruslan Luhov’un sözlerine göre, bu silahların bir kısmı sosyal ve siyasi durum bakımından sakin olmayan Avrupa’nın doğu ve güneydoğu bölgelerine ulaşabilir. Özellikle bu silahlar Ukrayna’nın batı bölgeleri üzerinden komşu ülkeler olan Romanya, Arnavutluk, Transdinyester ve Balkan ülkelerine yasadışı bir şekilde aktarılabilir.

 

RUVR, Suriye Dışişleri Bakanı Beyrut’taki bir hastaneye kaldırıldı diye yazıyor. Haberde, Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallem cuma gecesi Beyrut’taki bir hastaneye kaldırıldı.

 

Açıklamada hastaneye kaldırılma nedeni konusunda herhangi bir ayrıntıya yer verilmedi.

 

Öte yandan, EFE Ajansı bazı verilere göre bakanın kalp hastalığı nedeniyle doktor yardımına ihtiyaç duyduğunu bildirdi.

 

RUVR, Mumbai'de 7 katlı bir bina çöktü diye yazıyor. Haberde, Hindistan’ın Mumbai Kenti’nin fakir mahallelerinden biri olan Vakota’da bulunan 7 katlı bir bina çöktü. Yerel medya kuruluşları tarafından geçilen haberlerde, çöken binanın altında çok sayıda vatandaşın kalmış olabileceği bildirildi.

 

RUVR, Sağlık çalışanları bugün iş bırakıyor diye yazıyor. Haberde, Türk Tabipleri Birliği ve sendikalar 14 Mart Tıp Bayramı'nda, sağlık alanındaki sorunlara dikkat çekmek için bir günlük iş bırakma eylemi yapıyor. Türkiye genelinde acil hastalar dışında hasta bakılmayacak. Sağlık Bakanlığı'na göre eylem provokasyon ve istismar.

 

RUVR, Obama ve Yatsenyuk’un basın toplantısına Rus gazeteciler alınmadı diye yazıyor. Haberde, Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı Resmi Sözcüsü Aleksandr Lukaşeviç tarafından yapılan açıklamada, ABD Devlet Başkanı Barack Obama ve Ukrayna Parlamentosu Yüksek Rada’nın geçici başbakan olarak atadığı Arseni Yatsenyuk’un ortak basın toplantısına Rus gazetecilerin alınmamasının Moskova’da tarafından ‘‘kabul edilemez ve ayrımcı bir yaklaşım’’ olarak değerlendirildiği ifade edildi.

 

RUVR, Ukrayna’daki şiddet tehdidi ile her karşıt görüşlü kişi karşı karşıya kalıyor diye yazıyor. Haberde, BM Güvenlik Konseyi’nin perşembe günkü toplantısında bir konuşma yapan Rusya BM Daimi Temsilcisi Vitaliy Çurkin, Ukrayna Rada Millet Meclisi milletvekilleri dahil her karşıt görüşlü kişilerin Ukrayna’daki şiddet tehdidi ile karşı karşıya kaldığını belirtti.

 

Ona göre, bunların sonucunda meşru olarak seçilmiş olan Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç devrik cumhurbaşkanı konumuna düştü ve fiziksel şiddet tehdidine karşı Kiev’i terk etmek zorunda kaldı.

 

RUVR, Okmeydanı'nda gergin gece diye yazıyor. Haberde, Okmeydanı yine olaylı bir gece geçirdi. Farklı grupların karşı karşıya gelmesini engellemek için barikat kuran polis ekiplerinin bulunduğu alana silahla ateş açıldı.

 

Okmeydanı'ndaki gerginlik bu gece de devam etti. Polis, protesto gösterisi düzenleyen iki grubun arasına polis barikat kurdu. Piripaşa İlköğretim Okulu'nun sokağından, polislerin bulunduğu alana silahla ateş edildi.

 

RUVR, Suriyeli militanlar kimyasal silahları ele geçirmeye çalışıyorlar diye yazıyor. Haberde, Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklama Suriye dışında imha edilmesi gereken tüm kimyasal silahların 13 Nisan’a kadar ülkeden çıkartılabileceği belirtildi.

 

Ria Novosti’ye bir demeç veren Rusya Dışişleri Bakanlığı Kimyasızlaşma ve Güvenlik Dairesi Başkanı Mihail Ulyanov, Suriyeli militanların sivil halka karşı kullanmak için ülkeden çıkarılan kimyasal silahları ele geçirmeye çalıştığını belirtti.

 

RUVR, Süleyman Şah Türbesi İŞİD bölgesinde kaldı diye yazıyor. Haberde, Türkiye'nin sınırları dışında bulunan tek toprak parçası olan Suriye'deki Süleyman Şah Türbesi'nin bulunduğu köy El-Kaide bağlantılı örgütün eline geçti. Türbeye yapılacak olası bir saldırı durumunda operasyon seçeneği masada tutuluyor.

 

Türkiye'nin kendi sınırları dışında sahip olduğu tek toprak parçası olan Suriye'deki Süleyman Şah Türbesi tehdit altında.

 

Türbenin bulunduğu köyü, Özgür Suriye Ordusu ile yaşanan çatışmaların ardından Irak Şam

İslam Devleti Örgütü (IŞİD) ele geçirdi.

 

RUVR, Rusya tarihinde ilk defa Kuzey Kutbu’nda kitlesel iniş gerçekleştirildi diye yazıyor. Haberde, 350 kişiden oluşan Rusya Havadan İndirme Birliği Alayı 98.İvanovo Havadan İndirme Tümenliği Paraşüt Taburu Moskova saatiyle 03.30’da Rusya tarihinde ilk defa İl-76 uçağından Kotelnıy Adası Temp’e (Novosibirsk Adaları takımadası) başarılı bir iniş gerçekleştirdi.

 

Ana grubun inişine 15 dakika kala iniş alanına paraşütlerle çıkarma kuvvetleri için gerekli yükler, malzemeler ve askeri teçhizatlar indirildi. Özel ekibin inişi özel amaç güdümlü “Arbalet” paraşüt sistemleri kullanılarak gerçekleşti.

 

RUVR, Venezüella muhalefeti diyalog için şartlar öne sürdü diye yazıyor. Haberde, Venezüella’da muhalefeti hükümet ile müzakerelere başlamak için 5 şart koştu.

 

Demokratik Birlik Grubu tarafından yayınlanan bildiriye göre, hükümetin her şeyden önce muhalif parti olan Halkın İradesi Partisi liderini serbest bırakması, ayrıca siyasi muhalefetten dolayı zarar görüp hapse atılan tüm siyasi tutukluları serbest bırakılması gerekiyor.

 

Bildiride ikinci şart olarak tüm baskı görenlere karşı adil davranılması ve ayrıca kitlesel gösteriler sırasında gerçekleştirilen tüm suçların bağımsız bir şekilde soruşturulması gösteriliyor.

 

Demokratik Birlik Grubu diyalog yolundaki diğer bir adım olarak açlık, kıtlık ve ürün yetersizliğinin ortadan kaldırılmasını ileri sürüyor. Ayrıca muhalefet yaygılaşan suçlara son verilmesi ve ülkedeki güvenliğin arttırılmasını talep ediyor.

 

RUVR, Yatsenyuk: Ukrayna Kırım’ın parlamentodaki yetkilerini arttırmaya hazırdır başlıklı haberinde, Ukrayna Millet Meclisi (Rada) tarafından Ukrayna Başbakanlığı görevine getirilen Arseniy Yatsenyuk perşembe günü BM Güvenlik Konseyi’nde yaptığı konuşmada kabinesinin ulusal diyaloğa ve Kırım’ın Ukrayna Parlamentosu’ndaki yetkilerini arttırmaya hazır olduğunu belirtti.

 

BM Güvenlik Konseyi Açık Oturumu’nda söz alan Yatsenyuk “Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin Ukrayna Parlamentosu’ndaki anayasal yol ve araçlarla yetkilerini arttırmak için ulusal diyalog gerçekleştirmeye hazırız” şeklinde konuştu.

 

RUVR, Brahimi: Suriye’de yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri muhalefeti diyalogdan vazgeçirebilir başlıklı haberinde, Suriye’de mayısın sonunda yapılması öngörülen cumhurbaşkanlığı seçimleri, muhalefetin yönetimle müzakerelerden vazgeçmesine yol açabilir. BM ve Arap Ligi Suriye Özel Temsilcisi Lahdar Brahimi, BM Güvenlik Konseyi’nin Suriye konulu toplantısından sonra gazetecilere böyle bir açıklama yaptı.

 

RUVR, Orta Asya-Çin doğalgaz boru hattı hızlandırılacak diye yazıyor. Haberde, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Eylül 2013'te Orta Asya ziyareti kapsamında inşa edilmesi kararlaştırılan Orta Asya-Çin doğalgaz boru hattının dördüncü etabının inşaatı hızlandırılacak.

 

RUVR, Donetsk'te çıkan çatışmada bir kişi öldü diye yazıyor. Haberde, Ukrayna’nın Donetsk’ kentinin Lenin Meydanı’nda iki ayrı gösterici grubu arasında çıkan çatışmalarda bir kişi hayatını kaybetti. Olayda yaralanan 10 kişi ise yardım için sağlık kurumlarına başvurdu.

 

RUVR, Belarus Cumhuriyeti Büyükelçisi'nden güven mektubu diye yazıyor. Haberde, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Belarus Cumhuriyeti Büyükelçisi Andrei V. Savinykh’ı Çankaya Köşkü’nde kabul etti. Kabulde Cumhurbaşkanı Gül’e güven mektubunu sunan Belarus Cumhuriyeti Büyükelçisi Andrei V. Savinykh, ülkesinde son olarak, Belarus Dışişleri Bakanlığı Enformasyon Dairesi Başkanı ve Basın Sözcüsü olarak görev yapıyordu.

 

İngiltere 14 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Türkiye'de Berkin Elvan'ın cenaze töreninden sonra çıkan çatışmalarda biri polis, iki kişinin hayatını kaybetmesi Guardian'ın dünya haberleri sayfalarında yer buluyor.

 

Gazetenin İstanbul Muhabiri Constanze Letsch'in imzasını taşıyan haberde, "Bir gencin ve bir çocuğun cenazelerinde gerilim hızla artarken, İki gündeki iki ölüm Türkiye'de siyasette derinleşen kutuplaşmanın altını çizdi" deniyor.

 

Berkin Elvan'ın defnedilmesinden sonra gelen iki ölümün Türkiye'deki atmosferi daha da gerdiği söyleniyor.

 

Önceki gece öldürülen 22 yaşındaki Burakcan Karamanoğlu'nun ölümünün CNN Türk yayınında AKP İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu tarafından kamuoyuna duyurulduğunu söyleyen gazete, Burakcan'ın babası Halil Karamanoğlu'nun oğlunu öldüren merminin Elvan'ın cenazesinden sonraki çatışmalara katılan protestocuların oldu yerden geldiği yönündeki ifadelerine yer veriyor.

 

Bu ay sonu yapılacak yerel seçimlerle başlayacak bir dizi seçim öncesi hükümet ve muhalefet arasındaki uçurumun büyüdüğünü söyleyen gazete Karamanoğlu'nun cenazesine katılanların yabancı basına düşmanca bir tutum sergilediğini yazıyor.

 

Gazete cenazeye katılan bir kadının, "Dün gece burada ne olduğunu anlatmanızı istemiyoruz. Siz yabancı basın, yeterince zarar verdiniz, sizden bıktık artık" dediğini belirtiyor. Cenazeye katılanlardan bazılarının da "Katil CHP", "Katil Kılıçdaroğlu" sloganları attığı söyleniyor.

 

Guardian'da yazar Elif Şafak'ın bir makalesi de yer alıyor bugün. Şafak önce 'Türkiye'de devam eden siyasi kargaşa da fark edilmemiş olabileceğini söylediği, oğlu Yaser Onur Can gibi intihar etmeyi seçen Hatice Can vakasından bahsediyor.

 

Şafak, üç yıl önce uyuşturucu satma şüphesiyle gözaltına alınan mimar Yaser Onur Can'a işkence yapıldığı, sözlü ve cinsel tacize maruz kaldığı iddiaları olduğunu, daha sonra da polis tarafından muhbirlik yapma baskısı altına alındığını belirtiyor. Genç mimarın haftalar süren acıya dayanamadığı ve evinin balkonundan atlayıp intihar ettiğini yazan Elif Şafak 57 yaşındaki annesinin de aynı yolu seçtiğini belirtiyor. Şafak ailenin Onur'un ölümünden sorumlu polis memurlarını adaletin önüne çıkartma çabalarının sonuçsuz kaldığına dikkat çekiyor.

 

Daha sonra Berkin Elvan'ın başına gelenlerden bahseden yazar Elvan'ın cenazesine onbinlerce kişinin katıldığını, ancak polisin katılımcılara karşı biber gazı ve basınçlı su kullandığını ve Elvan'ın ölümünün Türkiye'de yeni bir protesto dalgası başlattığını belirtiyor. Şafak önceki gece yaşanan şiddet olaylarında iki kişinin daha öldüğünü söylüyor. Yazar şöyle devam ediyor;

 

"Türkiye'nin ana akım gazeteleri ve televizyon kanalları bu trajedileri tam olarak işlemekte isteksiz davranırken, internet halkın öfkeli mesajlarıyla dolu. Türkiye'nin genç, şehirli nüfusu Youtube, Facebook ve Twitter üzerinden giderek artan oranda hoşnutsuzluklarını ve öfkelerini seslendiriyor. Hükümet yetkilileri, işadamları ve hatta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve ailesinin dâhil olduğu yolsuzluk skandallarına gün ışığına çıkarken, geri döndürülemez bir dönüşüm yaşanıyor."

 

Şafak ortaya çıkan ses kayıtlarının şoke edici olduğu kadar, bu kayıtların elde edilme yönteminin de problemli olduğunu vurguluyor.

 

Elif Şafak "Erdoğan'ın baş düşmanı" diye tanımladığı Fethullah Gülen'e yakın yetkililerin yıllarca gizlice ve yasadışı bir şekilde binlerce telefonu dinleyip, binlerce konuşmayı kaydettiğinin iddia edildiğini anlatıyor ve bu durumun da bir başka skandal olduğunu söylüyor.

 

Elif Şafak yazısına şu sözlerle son veriyor.

 

"Muhafazakâr ve laikler arasında zaten bölünmüş olan Türkiye bir başka kutuplaşmayla karşı karşıya. Ancak Türkler'in kendisi artık bu irade savaşlarından bıktı. Farklı ideolojik ve kültürel geçmişlerden gelen insanlar liderlerine karşı derin güvensizlikte birleşti. Türkler çocukluklarından beri devlete saygı göstermeyi öğrenirler, hatta bazıları çocuklarına 'Devlet' adını koyar. Bugün devlete saygı hiç olmadığı kadar az. İktidar savaşı hızlanırken Türkiye halkı ihanete uğramış ve terk edilmiş hissediyor. Filler tepişirken çimenler ezilir. Hangi taraf kazanırsa kazansın, Türkiye'nin demokrasisi şimdiden zayi oldu."

 

Ukrayna'daki gelişmeler yine İngiltere basınının geniş yer verdiği konulardan. Özellikle de bu Pazar günü Kırım'da yapılması beklenen Rusya'ya katılım referandumu eleştiriliyor.

 

Times: Batı Rusya'nın blöfünü görmeli

 

Financial Times başyazılarından birinde "Rusya'nın gayrimeşru bir adımı" diye tanımladığı referandumun silah zoruyla boşanma olacağını söylüyor.

 

Yine konuya başyazılarından biri ayıran Times da Batı'nın Rusya'nın Kırım konusundaki blöfünü görmesi gerektiğini söylüyor. Dikkat çeken satırlar şöyle;

 

"Bu tehlikeli oyunu Vladimir Putin başlattı. Ama tüm taraflar için kaybedecek çok şey var. Batı, Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü koruyamadığı takdirde güvenilirliğini kaybedecek gibi görünüyor. Rusya Kırım'daki krizin kontrolünden çıkmasına izin verirse ulus duygusu ve güvenliği açısından en önemli komşusu üzerindeki nüfuzunu kaybetme riskini alacak. Ukraynalılar ise ülkelerini kaybetme ihtimaliyle karşı karşıya…Bu kadar güçlü bir ticaret ortağına yönelik ambargolar Batı için asla bedelsiz olmayacak. Ancak şu anda kararlılık gösterme zamanı. Putin bizi inandırmaya çalıştığı kadar güçlü değil"

 

Times'taki bir habere göre, İngiltere'nin Bedford kentinde kayak tatilleri satan bir firma, okul döneminde çocuklarıyla birlikte Fransız Alpleri'nde kayak tatili satın alırlarsa, okulların ve ya da belediyelerin çocuklarını izinsiz okula göndermemeleri yüzünden kestikleri para cezasını ödeme önerisinde bulunuyor.

 

İngiltere'de ebeveynlere çocuklarını izinsiz okula göndermemeleri halinde 60 Sterlin, yani Yaklaşık 240 liraya kadar ceza kesilebiliyor.

 

Firma yetkilisiyse, "Sonuçta karar anne ve babaların. Bunun çocuklara bedava tatil veren diğer tatil şirketlerinden farkı yok" diyor.

 

Haberde ayrıca geçen yıl okul döneminde çocuklarını tatile götüren ebeveynlerin sayısının yüzde 70 arttığı söyleniyor.

 

Almanya 14 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Handelsblatt gazetesi Almanya Başbakanı Angela Merkel'in meclis genel kurulunda yaptığı Ukrayna kriziyle ilgili hükümet açıklamasını şöyle değerlendiriyor:

 

“Kriz yönetimi söz konusu olduğunda Başbakan Merkel formunun zirvesine çıkıyor. Bunu Euro'nun kurtarılışında da kanıtlamıştı. Ukrayna krizini konu alan hükümet açıklaması sırasında da, ABD Başkanı Barack Obama ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile aynı göz hizasında olduğunu göstermek istercesine dünya politikasına el attı. Bu sadece iç politikada çoktandır tanık olmadığımız tarzdaki enerjik ve vurgulu ses tonuyla ilgili bir teşhis değil. Çocuk pornosu skandalında, enerji dönüşümünde ve emeklilik reformunda genellikle susmayı tercih etmişti. Almanya'yı ilgilendiren konularda günlük kavgalardan uzak durmaya özen gösteren Angela Merkel Kırım krizine ise aniden ayak uydurmuşa benziyor.”

 

Frankfurter Allgemeine Zeitung ‘Putin ve Kırım krizi' başlıklı yorumunda Alman ana muhalefet partisinin de Rusya'yı mazur görmekte zorlandığına dikkat çekiyor:

 

“Putin, Batıdakilerin hakkında ne düşünüp söylediğine kulak asacak olsaydı, Almanya Meclisi'ndeki Kırım kriziyle ilgili oturum ona ilginç gelebilirdi. Federal Meclis'in dış politika şahinleriyle dolu olduğu gerçekten söylenemez. Bir ülke eleştirileceği zaman Rusya'yı değil ABD'yi hedef alanlar sadece Sol Parti milletvekilleri olmuyor. Ama Sol Parti de ABD ve NATO eleştirileri faslını kapatıp gözlerini Rusya'ya çevirmek zorunda kaldı. Putin'in yalanları, sözde gerekçeleri ve yanıltma taktikleri artık Sol Partiyi bile kandırmaya yetmiyor. Ana muhalefet partisinin Almanya'nın ekonomik çıkarlarına diğerleri kadar önem verdiği söylenemez. Krizin bu yönünü de hesaba katmak Başbakan Merkel'e düşüyor.”

 

Münih'te yayımlanan Almanya'nın ciddi siyasi günlük gazetelerinden Süddeutsche Zeitung Alman futbolunun ünlü isimlerinden Ulrich Hoeness'in vergi kaçırmaktan üç buçuk yıl hapse mahkûm edilmesini konu alan yorumunda, Hoeness'in Bayern Münih spor kulübündeki tahtının tehlikede olduğunu yazıyor:

 

“Kulüp başkanının durumuna şahsen üzülmemek mümkün değil. İşlediği ağır suçtan dolayı sözlü özür beyan ettikten, vergi borcunu ödedikten ve cezasının tecil edilmesinden sonra eskisi gibi yaşamaya devam etmeyi hesaplıyordu ama bu hesap yargıdan döndü. Mutlaka sürdürmek istediği iki görevi bırakmak zorunda kalacak. Şayet Hoeness kendiliğinden idrak edemezse, şimdiye kadar Bayern Münih Kulübü'ne artık yakışmadığını söyleme cesaretini gösteremeyen kulüp büyüklerinden biri ona bunu anlatmaya mecbur olacak.”

 

Stuttgarter Zeitung'un aynı konudaki yorumunda ise şu satırları okuyoruz:

 

“Vergi kaçırmaktan yargılandığı davada sürekli hücuma kalkan Hoeness son bir çıkış yapmayı daha denedi. Ancak mahkeme heyeti başkanı Hoeness'in gafil avlama denemesini dava gerekçesini açıklayışı sırasında tek bir kelimeyle boşa çıkardı. Hâkim, Hoeness'in işlediği fiilleri, ‘kasıtlı suç' olarak vasıflandırdı. Bayern Münih Anonim Ortaklığı'nın yeni bir yönetim kurulu başkanı arama zamanı geldi.”

 

Ukrayna 14 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Ukrayna’nın Sesi, Kırım Tatarları’nı Yalnız Bırakmamak diye yazıyor. Haberde, Kırım Parlamentosu, 11 Mart 2014 tarihinde aldığı kararla 16 Mart günü yapılacak referandum sonucu çıkacak karara uyacağını açıkladı. Bu demek oluyor ki, Kırım Parlamentosu Kırım Yarımadası’nı Ukrayna’dan ayırıp Rusya’ya bağlamaya yönelik kararı almaya hazır durumda. Rusya ise devlet televizyonlarında Kırım’ın Rusya toprağı gibi hava durumunun verilmesinden, Akyar – Kiev uçuşlarının dış hatlardan yapılmasına kadar Kırım’ı topraklarına şimdiden katmış gözüküyor. Öte yandan, Avrupa’nın gerek yüzölçümü gerekse nüfus olarak en büyük ülkelerinden birisi fiili olarak parçalanırken, Kırım yarımadası, yerli halkının tamamen iradesine muhalif bir şekilde el değiştirirken uluslararası toplumun sessizliği oldukça endişe verici.

 

İran 14 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Fars Haber Ajansı (FHA), Ashton’dan Direniş güçlerine kınama diye yazıyor. Haberde, Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yetkilisi Ashton yayınladığı bir bildiriyle İsrail’e füze saldırısı diye tanımladığı girişimi kınadı.

 

FHA, İran, işgalci İsrail’in Gazze saldırısını şiddetle kınadı diye yazıyor. Haberde, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Merziye Afham, işgalci İsrail Ordusunun Gazze Şeridi’ne karşı düzenlediği barbarca saldırısı ve mazlum Gazze halkını abluka altında tutmasını şiddetle kınayıp, bu girişimin İsrail’in İslami Direniş karşısındaki aczi yetinin bir ifadesi olduğunu belirtti.

 

FHA, İran Dışişleri Bakanı Zarif, İran’la Umman’ı bölgesel işbirliğine bir örnek olarak tanımladı.

 

FHA, Almanya Dışişleri Bakanı, Avrupa Birliği’nin (AB) Rusya’ya karşı yeni ambargoları gündemine aldığını açıkladı.

 

FHA, BM Suriye Özel Temsilcisi İbrahimi, Suriye Cumhurbaşkanı Esad’ın gelecek seçimlere aday olmasının Cenevre-2 müzakerelerini tehlikeye atacağını iddia etti.

 

FHA, BM’nin İran İnsan Hakları Özel Raporcusu, İran’ın Mart 2014 yılıyla ilgili raporunu yayınladı.

 

FHA, Cumhurbaşkanı Ruhani'nin Umman ziyareti sırasında iki ülke arasında çevre alanında işbirliği protokolü imzalandı.

 

FHA, İslam Şura Meclisi Milletvekili İrec Abdi, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon'un İran milletinden özür dilemesi kendi yararına olacağını belirtti.

 

FHA, Sipahiler Ordusu komutanlarından General Yunus Emiri, AB Dış Politika Sorumlusu Catherine Ashton'un fitnecilerle görüşmesi yanlış olduğunu vurguladı.

 

FHA, Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri, İtalya İran'la iktisadi ilişkileri geliştirmek için öncülük etmesi gerektiğini vurguladı.

 

FHA, Cumhurbaşkanı Ruhani, Ummanlı ve İranlı işadamlarının ortak oturumunda, İran kapıları bölgenin tüm işadamlarına açık olduğunu vurguladı.

 

FHA, Iraklı milletvekili Esma Musevi, sözde halkın mücahitleri, gerçekte münafıklar terör örgütü üyelerinin İran'a aide edilme ihtimali yüksek olduğunu açıkladı.

 

FHA, Yunanistan Dışişleri Bakanı Evangelos Venizelos bugün İran'a geliyor.

 

FHA, İngiltere Başbakanı Cameron, işgalci İsrail Parlamentosunda yaptığı konuşmada “İsrail’i kesinlikle destekliyoruz” dedi.

 

FHA, İran Cumhurbaşkanı Ruhani, Umman Dışişleri Bakanıyla görüşmesinde “İran’la Umman terörle mücadelede işbirliğinde bulunabilirler” dedi.

 

FHA, İşgalci İsrail Dışişleri Bakanı Liberman, Gazze’nin bir kez daha işgal edilmesini istedi.

 

İran Radyosu(İRİB), Erdoğan'dan muhalefete suçlama diye yazıyor. Haberde, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Aksaray'da, kent meydanındaki mitingde yaptığı konuşmada muhalefete ve son günlerde  yaşanan olaylara değindi.

 

Erdoğan konuşmasında; "Pensilvanya'nın medyası terör örgütüne destek veriyor, 6 ay önce böyle değildi. Sokakları tahrip etmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Dün İstanbul'da gördünüz itfaiyeciyi tekme tokat dövdüler. Askerden yeni gelmiş bir gencimizi maalesef öldürdüler. Dün üzüntü belirtenler Burak yavrumuz için ne diyecek? Bakın sözkonusu olayı DHKP-C olayı üstlendi. Bunlara karşı uyanık olmak zorundayız bunlara karşı dimdik durmaya mecburuz. Halkı taşıyan belediye otobüslerimize saldırıyorlar, yakıyorlar. Bu ihanet değil de nedir soruyorum size" dedi.

 

İRİB, Suriye'de yeni seçim kanunu meclis tarafından onaylandı diye yazıyor. Haberde, Suriye parlamentosu, ülkede yeni seçim kanununu onayladı. Yeni kanuna göre cumhurbaşkanlığı seçimlerine birden çok adayın katılmasına imkan tanınırken, dün mecliste görüşülen söz konusu kanun tasarısı televizyondan da canlı olarak verildi.

 

Suriye meclisinde seçim kanununa göre, cumhurbaşkanı adayı olacak kişilerde aranan şartlar arasında " 40 yaşını doldurmuş olması, 10 yıl kesintisiz olarak Suriye'de ikamet etmiş olması ve yüz kızartıcı suçla suçlanmamış olması" gibi şartlar aranıyor.

 

İRİB, İngiltere: Kırım'daki referandum iptal edilmeli başlıklı haberinde, İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, Kırım'da bu hafta yapılacak referandumun iptal edilmesi gerektiğini söyledi.

 

İngiltere Dışişleri Bakanı Hague,  16 Mart'ta yapılması planlanan referandumun meşruiyetinin olmayacağını vurgulayarak, "Avrupa'nın bir sonraki adımı, Rusya'ya yönelik seyahat yasakları getirmek olacaktır" dedi. İngiliz Bakan ayrıca, Ukrayna'daki krize diplomatik çözüm bulmak için çalışmaların süreceğini vurguladı.

 

İRİB, Ruhani ve Putin arasında görüşme diye yazıyor. Haberde, İslami İran cumhurbaşkanı Hasan Ruhani dün akşam Rusya cumhurbaşkanı Veladimir Putin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

 

Muhabirimizin bildirdiğine göre söz konusu telefon görüşmesinde ikili ilişkilerin her alanda geliştirilmesi gerektiğini bildiren İran ve Rusya cumhurbaşkanları, ikili ilişkilerde yeni bir döneme girilmesine de işaret ederlerken Ruhani, İran ve Rusya arasında daha önceden imzalanan anlaşmaların bir an önce yürürlüğe girmesi zaruretine temas etti ve "iki ülke arasında Bişkek'te varılan işbirliği anlaşmalarının hayata geçmesi için hızla hareket edilmesi iki ülke ilişkileri açısından önemlidir' dedi.

 

İRİB, HAMAS: "İşgalciyle yapılan hiçbir ateşkes anlaşmasına güvenmeyiz" başlıklı haberinde, Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas) sözcüsü Fevzi Burhum, Hamas Hareketi'nin işgal yönetimiyle yapılan hiçbir ateşkes anlaşmasına güvenmediğini belirterek, işgal güçlerinin saldırılarını sürdürmesi halinde güçlü bir şekilde karşılık verileceğini söyledi.

Burhum, dün akşam televizyonda yaptığı açıklamada, Hamas'ın halkı ve kutsal değerlerini savunan hiçbir Filistinlinin direnişinin önünde engel olmayacağını ifade etti.

 

İRİB, Irak'ta 20 terörist öldürüldü diye yazıyor. Haberde, Irak güvenlik kaynaklarının bildirdiğine göre, el'Anbar eyaletine bağlı Fealluce'de teröristlere karşı düzenlenen operasyonlarda en az 20 terörist öldürüldü.

 

Irak en'Nehreyn haber sitesine göre, Irak ordusunun düzenlediği saldırılarda  ölenlerin Irak Şam İslam Devleti adlı terör örgütü üyeleri olduğu kaydedildi.

 

Suriye 14 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Suriye Arap Haber Ajansı (SANA), Zulüm Uygularken Kendini Dünyanın Efendisi Sananlar Kahramanlarımızın Hedefi Oluyorlar diye yazıyor. Haberde, Dış mihraklardan aldıkları silah ve finans desteğini kullanarak küçücük çocuklara, savunmasız kadınlara ve bütün halka saldırıp zulmederken kendilerini dünyanın efendisi sanan silahlı teröristler, kahraman birliklerimizin karşısına gelince kaçacak delik bulamayıp böcekler gibi eziliyor ve cephaneleriyle birlikte bertaraf oluyorlar.

 

Şam Kırsalında Yabancı Çok Sayıda Uyruklu Terörist Öldürüldü

 

Askeri bir kaynak kahraman birliklerimizin Şam Kırsalında Covbar Semtinde Sağlık Merkezi yakınlarında düzenledikleri operasyonlarda Afganistan, Suudi Arabistan ve Libya uyruklu çok sayıda teröristi ölü ve yaralı olarak ele geçirdiklerini ifade etti.

 

SANA, Kahramanlarımız Teröristlerin Rehin Aldığı Vatandaşlarımızı Kurtarıyor diye yazıyor. Haberde, Silahlı terör gruplarının saldırıları ve zulmü çerçevesinde rehin aldıkları masum vatandaşlarımız kahraman birliklerimizin nitelikli ve profesyonelce hazırlanmış operasyonlarıyla kurtarılıyorlar.

 

Homs kırsalının El Hısın Bölgesinde geçtiğimiz günlerde silahlı terör gruplarının kaçırarak rehin adlıkları ve terör eylemlerinde kalkan olarak kullandıkları birçok aile kahraman birliklerimizin operasyonlarıyla kurtarıldılar.

 

SANA, Halk Meclisi Seçim Kanun Tasarısı Maddelerini Görüşmeye Devam Etti diye yazıyor. Haberde, Meclis Başkanı Muhammed Cihad el Lahham Başkanlığında dün düzenlenen oturumda Halk Meclisi, bir önceki günkü oturumunda 1’den 9’a kadar maddeleri kararlaştırması ardından genel seçim kanun tasarısı maddelerini ele almayı sürdürdü.

 

SANA, Halaki Terör Mağdurları İçin İnşa Edilen Site Çalışmalarını İnceledi diye yazıyor. Haberde, aşbakan Vail el Halaki dün Şam kırsalında terör gruplarının eylemleri neticesinde evlerinden tehcir ettirilen ve evleri zarar gören terör mağdurları için inşa edilen el Hercela siteler projesine saha gezisinde bulundu.

 

SANA, Kunaytra Ahalisi Orduya Destek İçin Görkemli Miting Düzenledi diye yazıyor. Haberde, Suriye Arap Ordusunun terörle mücadelesindeki görevini yerine getirmede desteklemek amacıyla Kunaytra ili ahalisi dün Şam Kırsalında göç eden Kunaytra evlatlarının Khurbat el Şiyab Kompleksinde görkemli bir miting düzenledi.

 

SANA, Rusya’nın Uluslararası Meşruiyete Dayalı Politikası Dünya Ülkelerinde İstikrar Sağlıyor diye yazıyor. Haberde, Dışişleri ve Gurbetçiler bakanı yardımcısı Faysal Mikdat, Uluslar arası meşruiyet ve Birleşmiş Milletler misakı ile bağdaşan Rusya politikasının dünya ülkelerine güven ve istikrarını geri verdiğini belirtti.

 

Mikdat dün bir araya geldiği Rusya’nın St Petersburg kenti Parlamentosunu temsil eden heyetle bir araya gelişinde, bölge ve dünyada sömürgeci ülkelerin izlediği tek kutuplu politikaları bitirmesi yoluyla Rusya’nın bugünkü dünya düzenini yeniden sağlamada yardımcı olduğuna işaret etti.

 

SANA, Terörün Etki Gücünün Azalmasıyla Silahlı Unsurlar Vatan Kucağına Dönüyorlar diye yazıyor. Haberde, Silahlı terör gruplarının yalan vaatleri ve zor kullanmasıyla terör olaylarına karışmış unsurlar, kahraman birliklerimizin operasyonları sonucu terör gruplarının etki gücünün azalmasıyla kaçma fırsatı buldukları anda ilgili kurumlara teslim oluyorlar.

 

Şam Kırsalının Zakiye Beldesinde silahlı 55 kişi, Homs Kırsalının Zara ve el Hısın Beldelerinde silahlı 25 kişi ve Homs Kentinin Karabis semtinde silahlı 5 kişi ilgili kurumlara teslim olarak terör olaylarına karışmaktan büyük pişmanlık duyduklarını dile getirdiler.

 

SANA, Rahibelerden Birinin Açıklaması Kilisenin Tutumunu Yansıtmaz diye yazıyor. Haberde, Antakya ve Tüm doğu Rum Ortodoks Patrikliği patriği X. Yuhanna Yazıcı, zorla tutukluluk ve kaçırılma eyleminden sonra kurtarılan rahibelerden birinin açıklamasının kilisenin tutumunu yansıtmadığını ve uzun tutukluluk etkisinden kaynaklı olduğunu belirtti.

 

 

Patrik Yazıcı yayınladığı beyanda, söz konusu açıklamalara yönelik yansımaların olay ve açıklamayı aşarak bütün herkesin ulusal ve insani rolüyle tanıdığı bütün Hıristiyanlara kötülük yapma derecesine vardığına işaret ederek, kötülemelerin Suriyelilerin tutumu ve vatana olan bağlılıklarını yansıtmadığını çünkü bu Kilisenin vatanseverliğiyle ve evlatlarının “ülkelerine” sunduklarıyla tanındığını vurguladı.

 

SANA, Irak Terörle Mücadeleye Gerekli Önemin Verilmesi Çağrısında Bulundu diye yazıyor. Haberde, Irak; Arap devletlerine terörle mücadeleye gerekli önemin verilmesi çağrısında bulunarak terörü kendi sınırları dışında destekleme ve başkalarının içişlerine müdahale etme politikalarına sor verilmesi gerektiğini belirtti.

 

Irak İçişleri Bakanlığı bugün yayınladığı ve bir nüshası SANA’ya ulaştırılan beyanında; Arap Devletleri İçişleri Bakanları Komisyonunun düzenlediği 31. Dönem Konferansına katılan Iraklı heyetin başkanlığını yapan İçişleri Bakanı Adnan el Esadi’nin konuşmasında, terör suçlarının engellenmesi yöntemlerine vurgu yaptığı belirtildi.

 

SANA, Batılı Ülkeler Suriye’deki Krizin Ömrünü Uzatma Amacında başlıklı haberinde, İran Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani, Batılı ülkelerin Suriye’deki krizin ömrünü uzatmak istediğini bir yandan terörle mücadele ettiklerini iddia ediyor diğer yandan da terör gruplarına varan silah mühimmatlarını görmezden geldiğini ifade etti.

 

İran FARS haber ajansı Laricani’nin sözlerinden naklen, batılı ülkelerin Suriye ve ordusunu zayıflatmak istediğini belirterek: “Batılı ülkeler terörle mücadeledeki sözlerinde eğer sadık olsalardı kesin olarak Suriye’deki kriz uzamazdı” dedi ve tekfiri terör gruplarına silahların nereden geldiği sorusunu yöneltti.

 

SANA, Mısır – Suriye Birliği Bölgede Amerika’ya Atılacak En Büyük Darbedir diye yazıyor. Haberde, Mısır’da Cihad Örgütü Eski kurucusu Nebil Naim, Suriye’nin halkı ve ordusunun direnişi sayesinde krizinden zaferle çıkacağını, maruz kaldığı ve Amerika’nın önderlik ettiği, somut olarak dünyanın dört bir yanından Amerika ve Siyonist varlık çıkarlarının hizmetine Suriye’de devlet ve orduyu parçalamak için gelen silahlı, kiralık, hain ve işbirlikçilerden oluşan edatlarının uyguladığı büyük komplonun düşeceğini belirtti.

 

SANA, Amerika’nın Desteklediği Teröristler Suriye Ordusunun Darbeleri Altında Dağılıyor diye yazıyor. Haberde, Amerikalı Senatör John Mc Cain, Amerika’nın Suriye’de desteklediği silahlı terör gruplarının Suriye Arap Ordusunun darbeleri altında dağıldığını itiraf ederek Amerikan yönetimini yardıma çağırdı.

 

İsrail Radyosunun yayınladığı açıklamalarında Mc Cain, Amerika Başkanı Barack Obama yönetiminden Suriye’deki terör gruplarını “savaşı yürütmek için gerekli mühimmat” olarak nitelendirdiği silahlarla arttırmasını talep etti.

 

Azerbaycan 14 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

1News.az, Çanakkale destanı canlandırıldı diye yazıyor. Haberde, Çanakkale Zaferi'nin 99. yıl dönümünde, Eyüp'te “Çanakkale Destanı Şehitleri” anma programı düzenlendi.

 

Çanakkale Zaferi'nin 99. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında, Eyüp'te “Çanakkale Destanı Şehitleri” anma programı düzenlendi.

 

Eyüp Belediyesi tarafından Haliç Etkinlik Alanında düzenlenen programda Beyaz Düşler Sahnesi oyuncuları cephede ve cephe gerisinde yaşananları canlandırdı.

 

1News, Pentagon Afganistan’dan çekilmek için Azerbaycan’dan geçecek alternatif güzergâh hazırlıyor diye yazıyor. Haberde, EurasiaNet’in yayınladığı “Pentagon, Rusya’nın Afgan Transitini Kapatmasına Karşı ‘B’ Planı Hazırlıyor” başlıklı makalede, Rusya’nın Pentagon’dan yük taşımaları için topraklarını kullanması iznini geri almasına karşı ABD’nin Afganistan transiti için yeni güzergah üzerinde çalıştığı belirtildi.

 

Makalede, ABD Hava Kuvvetleri Generali Paul J. Selva’nın, “Ruslar, Kuzey Transit Ağının Rusya bölümünü kapatma kararı alırlarsa, Afganistan’a yüklerin taşınması için kullanabileceğimiz diğer güzergâhlar da mevcuttur. Kuzey Transit Ağının Rusya’nın dışında kalan diğer güzergâhları da bulunuyor” açıklamalarına yer verildi.

 

1News, IŞİD Türkmen bölgesini terk ediyor diye yazıyor. Haberde, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) grubunun, Lazkiye'nin Bayırbucak Türkmen bölgesindeki bazı noktalardan ayrıldığı belirtildi.

 

IŞİD'e ait birlikler yaklaşık 1 yıl önce Lazkiye'nin Bayırbucak Türkmen bölgesindeki muhaliflerin bulunduğu bölgeye yerleşmiş, bir süre sonra bölgede Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) birlikleriyle çatışmaya girmişti.

 

1News, Putin, Ruhani ile Ukrayna'yı konuştu diye yazıyor. Haberde, Kremlin’den yapılan açıklamaya göre, ikilinin arasında 13 Mart tarihinde gerçekleşen telefon görüşmesinde İran’ın nükleer programı ve Ukrayna krizi ele alındı.

 

Yayınlanan açıklamada Kremlin, "Başkan Vladimir Putin’in Hasan Ruhani’ye Ukrayna krizine ilişkin olarak atılacak çözüm adımlarında Ukrayna’nın tüm bölgelerinde yaşayan halkların çıkarları ve iradesi göz önüne alınmalıdır" dediğini aktardı.

 

1News, Davutoğlu'ndan "Caber Kalesi" açıklaması diye yazıyor. Haberde, Türkiye-Azerbaycan-İran toplantısı için Van'da bulanan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin yurt dışındaki tek toprağı olan Suriye'deki Caber Kalesi'ne ilişkin açıklamalarda bulundu.

 

Süleyman Şah'ın türbesinin bulunduğu ve Türk askeri tarafından korunan Caber Kalesi'ne yönelik tehditlerin artığının hatırlatılması üzerine Davutoğlu, "Her türlü ihtimale karşı hazırlıklarımızı tamamlamış durumdayız" dedi.

 

"Askerlerimize ve toprağımıza yönelik bir saldırı söz konusu değil" diyen Davutoğlu, "Ancak bir saldırı durumu için her türlü tedbir alındı. Umarız ki her hangi bir ihlal söz konusu olmaz, aksi durumda her türlü tedbir alınmıştır" ifadelerini kullandı.

 

1News, Azerbaycan-Türkiye-İran Dışişleri Bakanları Üçlü Toplantısı gerçekleştirildi diye yazıyor. Haberde, İlk ikisi İran ve Azerbaycan’da düzenlenen Azerbaycan-Türkiye-İran Dışişleri Bakanları Üçlü Toplantısı’nın üçüncüsü Van’da gerçekleştirildi.

 

Toplantı kapsamında, 3 ülkeyi ortaklaşa ilgilendiren konularda bölgesel işbirliğinin geliştirilmesi imkânları üzerinde görüş alışverişinde bulunuldu, Urumiye ve Nahçıvan’da yapılan toplantılarda alınan kararlar gözden geçirildi.

 

1News, ABD Dışişleri Bakanı Kerry Londra'da diye yazıyor. Haberde, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, İngiltere'nin başkenti Londra'daki temasları çerçevesinde Başbakan David Cameron ve mevkidaşı William Hague ile bir araya geldi.

 

Kerry'i kapıda Hague karşıladı ve üçlü görüşmek üzere Downing Sokağı 10 Numara'daki toplantı salonuna girdi.

 

Bu görüşmenin ardından Kerry, Kırım krizine barışçı çözüm bulunması amacıyla Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov’la da bir araya gelecek.

 

1News, Azerbaycan ve İran Dışişleri Bakanları ikili ve bölgesel konuları görüştü diye yazıyor. Haberde, Azerbaycan ve İran Dışişleri Bakanları arasında bugün yapılan görüşmede ikili ve bölgesel konular ele alındı.

 

İRNA haber ajansının verdiği haberde, Azerbaycan ve Dışişleri Bakanları Elmar Memmedyarov ve Cevad Zarif arasında görüşmenin Türkiye’nin Van kentinde yapıldığı kaydedildi.

 

Kapalı kapılar ardında gerçekleşen görüşme, Azerbaycan, İran ve Türkiye Dışişleri Bakanlarının görüşmesi çerçevesinde yapıldı.

 

1News, Suriye Dışişleri Bakanı yoğun bakımda diye yazıyor. Haberde, Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim'in, Lübnan'ın başkenti Beyrut'taki Beyrut Amerikan Üniversitesi Hastanesi'nde tedavi altına alındığı belirtildi.

 

Lübnan yerel basınında çıkan habere göre Velid Muallim, dün gece geç saatlerde, üniversite hastanesinin yoğun bakım ünitesine kaldırıldı.

 

1News, İnsan Hakları İzleme Örgütü'nden BM'ye Myanmar uyarısı diye yazıyor. Haberde, İnsan Hakları İzleme Örgütü, BM'nin Myanmar'dan barış gücü operasyonlarına asker katkısı talebinde bulunması kararını eleştirerdi.

 

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), İcra Direktörü Kenneth Roth, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'a mektup göndererek, Myanmar'dan barış gücü operasyonları için asker isteme kararını yeniden değerlendirmelerini istedi.

 

1News, Fransa ve Ermenistan Dışişleri Bakanları Dağlık Karabağ sorununu görüştü diye yazıyor. Haberde, Fransa ve Ermenistan Dışişleri Bakanı Laurent Fabius ve Edvard Nalbandyan Paris’te bir araya geldi.

 

Ermenistan basınında yer alan habere göre, görüşmede Dağlık Karabağ sorununun çözümü konusu görüşüldü.

 

Haberde, Edvard Nalbandyan’ın, Rusya, ABD ve Fransa’nın sorunun barış yoluyla çözümü sürecinde ortak çabalarını olumlu değerlendirdiği belirtildi.

 

1News, Yatsenyuk: Anlaşmazlığın çözüleceğine inanıyoruz diye yazıyor. Haberde, Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk, ''Biz hala anlaşmazlığın huzurlu bir şekilde çözüleceğine inanıyoruz'' dedi.

 

15 ülkeden oluşan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) üyeleri, Ukrayna'yı görüşme üzere BMGK Dönem Başkanı Lüksemburg'un Dışişleri ve Avrupa İşleri Bakanı Jean Asselborn'ın başkanlığında ''açık toplantı''da bir araya geldi.

 

1News, Mehmetçik, El-Kaide ile burun buruna diye yazıyor. Haberde, Türkiye'nin yurtdışındaki tek toprak parçası olan Süleyman Şah Türbesi'nin bulunduğu bölgenin çevresi El Kaide'ye bağlı Irak Şam İslam Devleti güçleri tarafından ele geçirildi.

 

Türkiye sınırına 35 kilometre uzaklıktaki Karakozak köyü yakınlarındaki türbe çevresinde yaşanan bu gelişme üzerine Suriye sınırında konuşlu kara ve hava askeri birlikleri teyakkuz duruma geçirildi. Türbede görev yapan yaklaşık 25 askere, türbeye bir saldırı olması halinde "vur emri" verildi.

 

1News, Ukrayna BDT üyeliğinden çıkmayı planlıyor diye yazıyor. Haberde, Ukrayna Dışişleri Bakanı Andrey Deşitsa, ülkesinin Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) üyeliğinden çıkmayı planladığını belirtti.

 

Dışişleri Bakanı Andrey Deşitsa, bir Rus rasyosuna verdiği demecinde, Ukrayna'nın, üyeleri arasındaki anlaşmazlıkları çözmeye yetersiz kalmasından dolayı BDT üyeliğinden çıkmayı planladığını ifade etti.

 

1News, İran yetkilisi: Azerbaycan ve İran ilişkilerin geliştirilmesinde isteklidir başlıklı haberinde, İran Dışişleri Bakan Yardımcısı İbrahim Rahimpur Bakü’de düzenlediği basın toplantısında, İran ve Azerbaycan arasında ilişkilerin geliştirilmesinin iki ülke cumhurbaşkanının stratejisinden kaynaklandığını ifade etti.

 

Rahimpur, Azerbaycan Cumhurbaşkanı, Dışişleri Bakanı ve diğer yetkililerle yaptığı görüşmelerde, her iki tarafın ilişkilerin geliştirilmesinde istekli olduğu kanaatine vardığını belirterek, “İran ve Azerbaycan arasında işbirliğinin geliştirilmesi bölgenin güvenliği için önemlidir. Bölgede Azerbaycan kadar güçlü ve zengin bir ülkenin olması sevindirici durumdur” ifadelerini kullandı.

 

1News, Türkiye'deki gösterilerde 22 polis memuru, 76 vatandaş yaralandı diye yazıyor. Haberde, İstanbul Emniyet Müdürlüğü, dün Berkin Elvan'ın cenaze töreni sonrasında il genelinde gerçekleştirilen gösterilerle ilgili açıklama yaptı.

 

Emniyetin yazılı açıklamasında, dün, 2 kaymakamlık binası, 11 polis aracı, 1 PTT şubesi, 7 halk otobüsü, 24 farklı banka şubesi ve ATM, 9 özel iş yeri, 3 farklı siyasi partinin 14 seçim irtibat bürosu, 1 seçim aracı, 2 özel araç, 1 özel mülk ve 1 özel dershaneye yönelik taş ve molotof atma, cam ve tabela kırma, sprey boyayla yazı yazma, lastik patlatma, ateşe verme türünde eylemler gerçekleştirildiği belirtildi.

 

1News, Nijerya'da şiddet durmuyor diye yazıyor. Haberde, Nijerya'nın Katsina eyaletinde bazı köylere düzenlenen saldırılarda 100'den fazla kişinin ölmüş olmasından korkuluyor.

 

Nijerya'nın kuzeybatısında yer alan Katsina eyaletindeki Sabon Layin Galadima köyünden 24 yaşındaki İsmail Goma, AA muhabirine telefodla yaptığı açıklamada, motosikletli kişilerin civar köylere düzenlediği silahlı saldırılarda 100'den fazla kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.

 

1News, Kerry: Türkiye ile çok yakın çalışıyoruz başlıklı haberinde, ABD Dışişleri Bakanı Kerry, ABD olarak Türkiye ile Suriye konusunda çok yakın çalıştıklarını belirterek “Sahadaki insanlarla çok sağlıklı bir diyaloğumuz var, onlarla çok yakın çalışıyoruz" diye konuştu.

 

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, ABD Kongresi’nde Senato Tahsisatlar Komitesi’nin Dış Operasyonlar Alt Komitesi’nde bakanlığın 2015 yılı bütçesiyle ilgili oturuma katıldı.

 

1News, Ukrayna'da hükümet ile Rusya yanlısı göstericiler arasında çatışma diye yazıyor. Haberde, Ukrayna'da, görevinden azledilen Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'in doğum yeri Donetsk'te, hükümet ile Rusya yanlısı göstericiler arasında çıkan çatışmada 1 kişi yaşamını yitirdi.

 

Ukrayna'da, görevinden azledilen Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'in memleketi Donetsk şehrindeki Lenin Meydanı'nda, birkaç günden bu yana Rusya yanlısı eylemcilerin gösterileri devam ederken, meydanın diğer tarafında da Ukrayna bayraklarıyla toplanan eylemciler de hükumeti destekleyen gösterilerini sürdürdü. Bir ara aynı meydanda toplanan karşıt görüşlü eylemciler arasında çıkan çatışmada, bir kişi yaşamını yitirdi, darbedilen 20 kişi ise hastaneye başvurdu.

 

1News, İsrail Gazze'yi vurdu diye yazıyor. Haberde, İsrail savaş uçakları Gazze'nin değişik yerlerine 3 hava saldırısı düzenledi.

 

İsrail savaş uçaklarının Gazze'nin değişik noktalarına 3 hava saldırısı düzenlediği bildirildi.

 

AA muhabirinin görgü tanıklarından aldığı bilgiye göre, İsrail savaş uçakları Gazze'nin güneyinde yer alan Refah kentinin batısında Filistin halk direniş komitelerine ait bir askeri tesise, Gazze'nin kuzeyinde boş bir araziye ve Refah kentinin doğusunda İzzeddin el-Kassam Tugayları'na ait bir askeri eğitim kampına birer hava saldırısı düzenledi.

                                                                                                   

Bulgaristan 14 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

“Standart” gazetesi ilk sayfasından “Yıl sonuna kadar Bulgaristan’da 8 yeni fabrika kapılarını açacak” haberini veriyor. Yeni sanayi kuruluşları otomobil ve klima parçaları üretecek. Aynı zamanda da radyo televizyon tekniği, lazer makineleri, tıp cihazları, sanayi gaz üretimi, şeker mamüllerinin üretileceği fabrikalar açılacak.

 

“Sega” gazetesi ise özel bir fonun Roman ve yoksul vatandaşlara konut dağıtacağını duyuruyor. Yatırım Projeleri Bakanlığı tarafından hazırlanan Konut tasarısı, devlet ve belediyelerin düşük gelirli vatandaşlar, özürlü vatandaşlar, yalnız olan ihtiyarlar için, yoksul vatandaşlar ve marijinal tabakalardan vatandaşlar için konutların inşa edilmesi amacıyla arazi sağlamaları öngörülüyor. Büyük bir olasılıkla konutlar sembolik bir kira karşılığında verilecektir.

 

“24 çasa” gazetesi “Bulgaristan 4 veya 6 bölgeye ayrılıyor, ki her bölgenin ortasında helikopter donanımlı Acil Servis Merkezi kurulacaktır. Amaç, ülkenin en uç köşesine en fazla 30 dakikalık zamanda ulaşılmasıdır. Geri dönüş ile en fazla 60 dakika alsın. Böylece sözüm ona “altın zaman” yakalanmış oluyor, çünkü durumu kritik olan bir hasta için bu 60 dakika hayati önem taşımaktadır.

 

“Monitor” sayfalarından “Uzmanlar, yalnız yaşayan ihtiyar vatandaşlarının duvar boylarına dikenli gül ve çalı dikmelerini tavsiye ediyorlar. Böylece çalılar ve dikenler hırsıları engellemiş olacaktır” haberini duyuruyor. Böylece hırsızlar çalı ve dikenlere takılınca gürültü kaldıracaklar ve saldırı sırasında engelleneceklerdir. Bu şekilde ev sahiplerinin de polise veya acil müdahale dairelerine telefon etmelerini sağlanacaktır.

 

“Trud” gazetesi, ceza süresi dolmadan önce serbest bırakılan 180 mahkümün elektronik bilezik ile takip edileceğini duyuruyor. Bilezikler, ellerine veya ayaklarına takılarak denetim altında tutulacak. Elektronik takip, Adalet bakanlığının bir projesi çerçevesinde ve Norveç mekanizması finansmanı ile gerçekleşecek. Bulgaristan’da buna benzer proje ilk defa 2009-2010 yılında uygulanırken o dönemde 10 erken tahliye edilen tutuklu takip edildi. Sonuçlar mükemmel olunca neticede Bulgaristan’a daha fazla finansman sağlanıyor.

 

Bulgar futbol takımı “Ludogorets” ile İspanya’nın Valencia takımı ile “Vasil Levski” Milli Stadyumunda oynan maç nedeniyle “24 çasa” manşetten “Ludogorets” 2 saat boyunca Bulgaristan’ı birleştirdi” haberini veriyor. 0-3 skorla biten maçı seyretmek amacıyla diğer tüm futbol takımlarının taraftarları maça akın etti ve “Ludogorets” takımını destekledi. “Ludogorest”in şehri Razgrad’tan tam 30 otobüs geldi. Bir lokomotifin arzalanması nedeniyle Bulgar Devlet Demiryolları ise az kalsın yaklaşık 300 Plovdivli taraftarı maçtan mahrum bırakacaktı. Sonuçta taraftarlar maça zamanında erişti. “Trud” gazetesi, konuya ilginç bir ayrıntı ekliyor. Bulgaristan Milli Futbol Takımı teknik direktörü Lübomir Penev, maçı B sektörden seyretmeiş, çünkü VİP lojalara davet almamıştır. Kendisi “Lojaları sevmem ve sık sık maçları taraftarlarla seyretmeyi severim. Orada en hüzünlü kişiyi bile güldürecek şeyler duyabilirsin” yorumunu yaptı.