ABD 12 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Amerika’nın Sesi Radyosu(VOA), Türkiye'de Tahliyelerin Bazıları Tepki Çekti diye yazıyor. Haberde, Ergenekon, Balyoz gibi tartışmalı dava süreçleri için yeniden yargılama yolunu açacak düzenleme arayışı ardından 5'nci yargı paketi gündeme geldi. Ancak özel yetkili mahkemeleri kaldırarak yeniden yargılamanın yolunu açması öngörülen yargı paketinin içerisine yargılamalarda tutukluluğa 5 sene üst sınırı getirilmesi eklendi. Bunun yanı sıra savcılık yetkilerini de kısıtlayan maddeler konuldu. Muhalefetin tepkisine rağmen AKP çoğunluğuyla Meclis'te yasalaşan yargı paketini, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de tümüyle onayladı.

 

VOA, Başkan Obama Ukrayna Konusunda Ne Yapacak? Diye yazıyor. Haberde, Ukrayna krizi, Washington’da Başkan Barack Obama’nın dış politikasıyla ilgili tartışmaları yeniden alevlendirdi. Obama yönetimini, Amerika’nın düşmanlarına karşı fazla iyi niyetli ve pasif bir politika izlediği için eleştiren Cumhuriyetçiler, Beyaz Saray’ın, Suriye ve İran’dan sonra şimdi de Rusya’ya karşı zayıf bir tavır sergilediğini söylüyor.

 

Cumhuriyetçi Kongre üyeleri, Suriye’deki katliam, İran’ın nükleer programı ve Rusya’nın Ukrayna’ya müdahalesi konularında Başkan Obama’nın liderliğini eleştiriyor.

 

VOA, Grossman: 'Kırım’da Tatarlar da Korunmalı' başlıklı haberinde, Dünya, Ukrayna’yı ve Kırım’da yaklaşan 16 Mart referandumunu kaygıyla izliyor. Uzmanlar gerginliğin diplomasi yoluyla çözümlenmesini istiyor. “Ukrayna’da gerginliğin tırmanması çok ciddi bir konu” diyen Amerika’nın eski Türkiye Büyükelçisi Marc Grossman, silahlı çatışmanın şu an bir seçenek olmadığını söylüyor.

 

Marc Grossman: “Ukrayna’daki mücadele ve Rusya’nın Kırım’a asker göndermesi gerginliği çok ciddi boyutta arttırdı. Durum gerçekten çok ciddi. Eski liderleri Rusya’yla ittifak kurup Avrupa Birliği’nden uzaklaşmaya başladığı zaman Ukrayna halkının Kiev’de ne yaptığını, ne istediğini ve bunun önemini unutmamak gerekir. Ukrayna’da çok güçlü bir mücadele var. Diplomasinin ve diyaloğun devam etmesi, Dışişleri Bakanı John Kerry ile Rus Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov’un görüşmesi çok önemli, gerginlik ancak bu yolla azalabilir.”

 

Dışişleri eski bakanlarından Henry Kissinger geçtiğimiz günlerde Washington Post’ta çıkan yazısında gerginliğin azaltılmasının daha çok sonuç getireceğini belirterek taraflara itidal tavsiye etmişti. Marc Grossman Rusya’nın Ukrayna’yla ilgili çok farklı düşünceleri olduğuna dikkati çekiyor.

 

The Wall Street Journal (WSJ), Senatör, CIA'i Kongre bilgisayarlarına girmekle suçladı diye yazıyor. Haberde, Senato İstihbarat Komitesi'nin Başkanı California senatörü Dianne Feinstein, Salı günü CIA'i kongre çalışanlarının bilgisayarlarına uygunsuz şekilde girerek federal kanunu ihlal etmek ve Kongre'ye göz dağı vermeye çalışmakla itham etti. Feinstein, CIA'in özür dilemeyi ya da yaptığının yanlış olduğunu kabul etmeyi reddettiğini iddia etti.

 

Tartışmanın şiddetlenmesi, Beyaz Saray'ı siyasi bir çapraz ateşin ortasında bırakabilir. CIA Başkanı John Brennan, Başkan Obama tarafından atanmış ve daha önce de Başkan'ın terörle mücadele baş danışmanlığı görevini yürütmüştü.

 

WSJ, Türkiye Berkin Elvan'ı uğurluyor diye yazıyor. Haberde, Türkiye, Gezi Parkı olayları sırasında başına gaz fişeği isabet eden ve hayatını yitiren Berkin Elvan'ı uğurluyor. Yaralandığında 14 yaşında olan Berkin 269 gün komada süren yaşam mücadelesini 15 yaşındayken kaybetti. Berkin Elvan için şu an için en az 8 şehirde ve 12'nin üzerinde üniversitede gösteri ve eylemler düzenleniyor. Berkin Elvan'ın yaşama veda etmesiyle birlikte Gezi Parkı olayları sırasında hayatını kaybedenlerin sayısı 8'e çıktı. Elvan'ın cenazesi yarın kaldırılacak.

 

WSJ, Batı, Rusya'ya yaptırım uygulamaya hazırlanıyor diye yazıyor. Haberde, ABD'li yetkililerin verdikleri bilgilere göre ABD ile Avrupa'nın uygulamaya hazırlandığı yaptırımlar Rusya'yı Batı'nın finans sistemi ile entegre etmek için on yıldan uzun süredir verilen çabalara zarar verebilir.

 

Hem Washington hem de Avrupa Birliği, Kırım'ı topraklarına katmak için harekete geçen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i cezalandıracak adımları hızlandırdı. G-7 ülkeleri, Rusya'yı kınayan bir açıklama hazırladılar.

 

Obama yönetimi, Rus yetkililere ve şirketlere karşı uygulanacak cezai tedbirleri hızlandırırken Ukrayna için üzerinde çalışılan yardım paketi ise Kongre'de yavaşlatıldı.

 

Çin 12 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Çin Devlet Radyosu (CRİ), Li Keqiang: Arama çalışmaları yoğunlaşmalı başlıklı haberinde, Çin Başbakanı Li Keqiang, Malezya Havayolları'na ait MH370 sefer sayılı uçağı arama çalışmalarının yoğunlaştırılmasını istedi.

 

Başbakan Li Keqiang, arama kurtarma çalışmalarıyla ilgili son gelişmeleri öğrenmek için çalışmalara katılan bir Çin gemisinin kaptanıyla bu sabah (12 Mart) telefon görüşmesi yaptı.

 

Li Keqiang, ilgili birimlere arama çalışmalarını yoğunlaştırarak, en ufak bir umut varsa bile vazgeçmeme çağrısı yaptı.

 

CRİ, ÇUHM Başkanlık Divanı toplandı diye yazıyor. Haberde, 12. Çin Ulusal Halk Meclisi (ÇUHM) 2. Toplantısı Başkanlık Divanı'nın 3'üncü toplantısı bugün (12 Mart) başkent Beijing'de yapıldı.

 

Başkanlık Divanı Daimi Başkanı Zhang Dejiang'ın başkanlık ettiği toplantıya 173 kişi katıldı.

 

Toplantıda yapılan oylama sonucunda, ÇUHM Daimi Komitesi'nin çalışma raporuna ilişkin karar tasarısının delegasyonlar tarafından değerlendirilmesi onaylandı.

 

CRİ, Mikdad: Suriye'deki sürece halk karar vermeli başlıklı haberinde, Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdad, Beşar Esad'ın cumhurbaşkanlığı seçimine katılmasının, kendisinin vatandaşlık hakkı olduğunu belirterek, ülkedeki seçim sürecine Suriye halkının karar vermesi gerektiğini söyledi.

 

Beşar Esad'ın cumhurbaşkanlığı süresi, bu yılın temmuz ayında dolacak. Şu an yeni seçim yasasına dair taslağın Suriye Halk Meclisi'nde tartışıldığı, taslağın kabul edilmesi durumunda seçimin yeni yasaya göre yapılacağı açıklandı.

 

Esad, kısa süre önce yaptığı açıklamada, bu yılki cumhurbaşkanlığı seçimine katılabileceğini belirterek, iktidardan ayrılmasını isteyen muhalif gruplarla yetki paylaşmayı reddetti.

 

Mikdad, 3. Cenevre Konferansı hakkında ise Suriye heyetinin bir üyesi olarak kendisine konferansın takvimiyle ilgili bilgi verilmediğini söyledi.

 

CRİ, Çin'de yıllık meclis toplantısı noktalanıyor diye yazıyor. Haberde, Çin'in en üst yasama organı Çin Ulusal Halk Meclisi'nin (ÇUHM) yıllık toplantısı, yarın (13 Mart) sona erecek.

 

Kapanışta, ÇUHM Daimi Komitesi Başkanı Zhang Dejiang'ın bir konuşma yapacağı açıklandı.

 

Daha sonra Çin Başbakanı Li Keqiang, Büyük Halk Toplantı Sarayı'nda bulunan Altın Salon'da Çinli ve yabancı gazetecilerin sorularını yanıtlayacak.

 

CRİ, Uçağı arama çalışmaları karaya genişletildi diye yazıyor. Haberde, Çin Sivil Havacılık Müdürü Li Jiaxiang, Malezya Havayolları'na ait kayıp uçağı arama bölgesinin, farklı deniz sahalarına ve karaya kadar genişletildiğini söyledi.

 

Olayla ilgili çıkan son haberlerde, uçağın kendisiyle bağlantının kopmasından önce Malakka Körfezi'ne doğru yönlendiği belirtildi.

 

Li Jiaxiang, bugün (12 Mart) sona eren Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı Ulusal Komitesi'nin yıllık toplantısı öncesinde gazetecilere verdiği demeçte, haberin doğru olmadığını, çünkü Malakka birimlerinin bunu yalanladığını söyledi. Li Jiaxiang, kayıp uçakla ilgili birçok sırrın açığa kavuşturulmayı beklediğini ifade etti.

 

CRİ, ÇHSDK toplantısından önemli kararlar çıktı diye yazıyor. Haberde, Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı (ÇHSDK) 12. Ulusal Komitesi 2. Toplantısı'nda onaylanan kararda, Çin halkını doğrudan ilgilendiren birçok önemli konunun yer aldığı bildirildi.

 

Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı (ÇHSDK) 12. Ulusal Komitesi 2. Toplantısı bugün (12 Mart) başkent Beijing'de sona erdi.

 

ÇHSDK Başkanı Yu Zhengsheng'in başkanlık ettiği kapanış törenine, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Başbakan Li Keqiang, ve Ulusal Halk Meclisi Daimi Komitesi Başkanı Zhang Dejiang dâhil olmak üzere, 2 bin 136 üye katıldı.

 

CRİ, AB'den Rusya'ya yaptırım kararı diye yazıyor. Haberde, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, dün (12 Mart) Londra'da toplanarak, Rusya'ya uygulanacak yaptırımlarla ilgili ayrıntıları tartıştı.

 

İngiltere Başbakanı David Cameron, Rusya'nın Kırım'dan askerlerini çekmesi konusunda görüşme yapmayı reddetmesi durumunda, bu ülkeye yönelik ekonomik ve ticari yaptırımların birkaç gün içinde başlatılabileceğini belirtti.

 

Cameron, uluslararası kurallara aykırı her girişimin bir bedeli olduğunu, şu an yaptırım uygulanmaması hâlinde, İngiltere ve AB ülkelerinin gelecekte daha büyük risklerle karşılaşacağını dile getirdi.

 

CRİ, Kayıp uçağın izi hâlâ bulunamadı diye yazıyor. Haberde, Malezya Havayolları'na ait MH370 sefer sayılı yolcu uçağının kaybolmasının üzerinden 100 saati aşkın süre geçmesine rağmen, uçağa dair herhangi bir ize rastlanmadığı belirtildi.

 

Dün gece (11 Mart) itibarıyla Malezya Yarımadası'nın doğusunu ve batısını kapsayan alandaki arama kurtarma çalışmalarına, aralarında Çin, Vietnam, Singapur, ABD, Avustralya, Filipinler, Tayland, Endonezya ve Brunei'nin bulunduğu ülkelerden gelen 42 gemi ve 35 uçak katılıyor.

 

Malezya askerî makamlarının açıkladığı bilgiye göre, kayıp uçak, son olarak Malakka Boğazı'na doğru yönlendi. Uçakla olan bağlantının koptuğu noktanın, şu an yapılan aramaların kapsadığı bölgenin 500 kilometre uzağında olduğu ifade edildi.

 

CRİ, ABD Senatosu ile CIA arasında "dinleme" tartışması başlıklı haberinde, ABD Senatosu İstihbarat Komitesi Başkanı Dianne Feinstein, CIA'yı Senato'nun bilgisayar ağlarını yasadışı olarak izlemekle suçlarken, CIA bu iddiaları yalanladı.

 

Feinstein, dün (11 Mart) yaptığı açıklamada, Merkezi Haber Alma Örgütü'nün (CIA) komitenin bilgisayar sistemine yasadışı olarak erişimde bulunmasından endişe duyduklarını söyledi. Söz konusu eylemin anayasaya aykırı olduğunu vurgulayan Feinstein, CIA'dan hatasını kabul ederek özür dilemesini istediğini, ancak kendisine herhangi bir yanıt gelmediğini söyledi.

 

Senato'ya bağlı İstihbarat Komitesi'nin, CIA'nin terör zanlılarını işkence yoluyla sorguladığına dair bilgiler içeren 6 bin 300 sayfalık bir rapor yazdığı, Feinstein'in söz konusu raporun açığa çıkarılması için çalıştığı belirtiliyor.

 

CRİ, Türkiye ile Nijer ekonomik işbirliğini artıracak diye yazıyor. Haberde, Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Nijer Cumhurbaşkanı Issoufou Mahamadou ile dün (11 Mart) Ankara'da görüştü.

 

İki lider, görüşmeden sonra Çankaya Köşkü'nde ortak basın toplantısı düzenledi. Gül, Türkiye ile Nijer arasında 15. yüzyılda başlayan ilişkilerin 1912 yılına kadar devam ettiğini belirterek, değişen dünya şartları içerisinde, 1966 yılında Nijer ile diplomatik ilişkilerin yeniden kurulduğunu ifade etti. Bu ziyaretin, cumhurbaşkanlığı seviyesindeki ilk ziyaret olduğunu anlatan Gül, görüşmelerde ikili ilişkilerin ele alındığını ve birçok alanda işbirliğini önümüzdeki dönemde gerçekleştireceklerini dile getirdi.

 

Gül, "Nijer, özellikle madenler konusunda, uranyum başta olmak üzere çok zengin bir ülkedir. Türkiye'nin daha faal olmasını istiyoruz. Nijer'in madenlerinin değerlendirilmesi konusunda çok güçlü işbirliğimiz olacaktır. Türk yatırımının Nijer'e gitmesini sağlayacak. Buralarda Türk şirketlerinin görev almasını ve katkı sağlamasını istiyoruz" şeklinde konuştu.

 

Rusya 12 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Rusya’nın Sesi Radyosu(RUVR), Ukrayna’daki gerginlik nedeniyle buğday fiyatları arttı diye yazıyor. Haberde, Ukrayna’daki gerginlik durumu ortamında salı günkü işlemlerde buğday fiyatları son 13 haftanın en yüksek seviyesine çıktı.

 

RUVR, “Avrupa yaptırımlarının caydırıcılığı yok” başlıklı haberinde, Kırım bugün resmen bağımsızlığını ilan etti. 16 Mart’taki referandumun ardından Rusya’ya katılmak için resmi başvuru da yapılacak diye yazıyor.

 

Kırım adım adım Rusya’ya yaklaşıyor. Kırım Parlamentosu bugün, 81 milletvekilinin 78’inin ‘evet’ oyu ile bağımsızlık bildirisini kabul etti. Rusya’ya katılmak için resmi başvurunun 16 Mart’taki referandumun ardından yapılacağı biliniyor. Son gelişmelerle tüm Avrupa’nın, NATO’nun ve ABD’nin dikkati Ukrayna’ya yönelmiş durumda.

 

RUVR, Kahire’deki Suudi Arabistan Büyükelçiliği yakınında patlama diye yazıyor. Haberde, Mısır’ın başkenti Kahire’de bulunan Suudi Arabistan Büyükelçiliği yakınında dün akşam saatlerinde kuvvetli bir patlama gerçekleşti. Kimliği bilinmeyen iki kişi tarafından başkentin Giza Bölgesi’nde bulunan bir köprüye yerleştirilen bomba dün akşam büyük bir gürültü ile patladı. Güvenlik güçleri tarafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada, olayda herhangi bir can kaybının yaşanmadığı, ancak patlamanın şiddetinden dolayı köprünün yakınlarından geçen otomobillerin camlarının kırıldığı bildirildi.

 

RUVR, Tatarca, Kırım'da resmi dil olacak diye yazıyor. Haberde, Kırım parlamentosu, Tatar toplumunu ilgilendiren önemli kararlar aldığını açıkladı. Kararda, Tatarca'ya resmi dil statüsü verilmesi, Kırım Tatar Milli Meclisi'nin tanınması yönünde ifadeler yer alıyor. Parlamento Başkanı Konstantinov, kararların tarihi nitelikte olduğunu vurguladı.

 

Kırım parlamentosu, bugün kabul ettiği bağımsızlık bildirisinin ardından yeni anayasanın onaylanması sürecinde "Kırım Tatar halkının haklarının iade edilmesine dair garanti ve Kırım toplumuna entegrasyonu” başlıklı bir karar aldı.

 

Karara göre, Kırım'da Rusça ve Ukraynacanın yanı sıra Tatarca'ya da resmi dil statüsü verilecek ve Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ve organları tanınacak.

 

RUVR, Avrupa'dan Berkin için başsağlığı diye yazıyor. Haberde, Berkin Elvan'ın ölümü Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye oturumunda da gündeme geldi. Başta komisyonun genişlemeden sorumlu üyesi Füle olmak üzere birçok parlamenter Berkin için başsağlığında bulundu.

 

Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu’nda vekiller 2009-2014 döneminin son Türkiye raporunu görüştü. Oturuma Gezi olaylarının son kurbanı 15 yaşındaki Berkin Elvan damgasını vurdu.

 

Avrupa Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Stefan Füle, “Berkin için çok üzgünüm. Türk halkının demokrasi talebini görüyorum. Bu talep benim çalışmalarımda hep rehberim olacak” dedi. Akşam yapılan görüşmelerde Stefan Füle ve AP Türkiye raportörü Hollandalı vekil Ria Oomen-Ruijten başta olmak üzere rapor üzerinde söz alan çok sayıda milletvekili Berkin’in ailesine başsağlığı diledi

 

RUVR, İsrail’in Kahire Büyükelçiliği önünde patlama meydana geldi diye yazıyor. Reuters Ajansı’nın yerel güvenlik birimlerine dayandırarak, çarşamba gecesi bildirdiğine göre, salı akşamı Mısır’ın başkenti Kahire’deki İsrail büyükelçiliği önünde patlama meydana geldi. Olayda ölen ya da yaralanan olmadı.

 

Ajansın edindiği bilgilere göre, İsrail Büyükelçiliği önünde ev yapımı patlayıcı madde patladı. İlk verilere göre, kötü niyetli kişilerin amacı büyükelçilik değil, büyükelçilik önünde park etmiş olan polis aracıydı. Patlama anında polis arabasında kimse bulunmuyordu.

 

RUVR, Kerry Ukrayna durumu ile ilgili olarak Lavrov ile işbirliği konusunu görüşmeye hazır olduğunu belirtti diye yazıyor. Haberde, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry salı günü Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde Ukrayna’daki durumun çözümü için işbirliği yapma çabalarını yineledi. Bu açıklamada ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jennifer Psak’ın Washington’daki basın toplantısında geldi. Washington ayrıca bunun için Ukrayna’nın bütünlüğü ve egemenliğinin korunmasının garanti edilmesinde ısrar ediyor.

 

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Amerika’nın aynı zamanda Rusya’ya karşı ek yaptırımlar getirme hakkını sakı tuttuğunu vurguladı.

 

RUVR, AGİT: Rus kanallarının Ukrayna’daki yayınlarının durdurulması baskı niteliği taşımaktadır başlıklı haberinde, AGİT Ukrayna’daki kablo yayınları operatörlerinin Rus kanallarının yayınını kapatmalarından endişe ediyor.

 

Konu ile ilgili bir konuşma yapan AGİT Medya Özgürlük Dairesi Sözcüsü Dunya Miyatoviç, “Yetkilileri bu şekildeki baskıcı önlemlere başvurmama çağrısı yapıyoruz. Yayının kanunsuz bir şekilde durdurulması sansür niteliği taşımaktadır” dedi.

 

RUVR, Rusya’da büyük tatbikat başladı diye yazıyor. Haberde, Rusya Havadan İndirme Askeri Birliği son 20 yılın en büyük tatbikatına başladı. Bu tatbikata 4 binden fazla kişi ve 36 uçak katılıyor.

 

Senaryoya göre, paraşütçü birliğinde görevli kişiler şartlı bir terörle mücadele operasyonu gerçekleştiriyorlar. Bu birim farklı enlemler ve hava koşullarında havadan paraşütle iniş gerçekleştirecek. Tatbikat 14 Mart’ta sona erecek.

 

RUVR, Kongre üyeleri Beyaz Saray’a Rusya’yı G8’den çıkarma ve yaptırım uygulama çağrısı yaptılar diye yazıyor. Haberde, ABD Temsilciler Meclisi salı günü Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik kınandığı bir karar tasarısını kabul etti ve Beyaz Saray’a Rusya’yı G8’den çıkarma ve ayrıca vize ve ekonomik yaptırımlar getirme çağrısı yaptı.

 

Belge tavsiye niteliği taşırken, onun kabulü için 402 Kongre üyesi olumlu oy kullandı, 7 kişi işe karşı oy verdi. Tasarıyı kabul eden milletvekilleri Kırım ve Ukrayna’nın diğer bölgelerine AGİT gözlemcileri gönderme çağrısı yapıyorlar. NATO’ya ise Rusya ile askeri işbirliğini durdurmayı öneriyorlar.

 

Kongre üyelerine göre, Beyaz Saray’ın Avrupa Birliği ile beraber üst düzey Rus yetkililer, devlet bankaları, ticari kuruluşlar ve devlet kuruluşlarına yönelik vize, mali, ticari ve diğer yaptırımları uygulaması gerekiyor.

 

RUVR, "Hiçbir partiyi desteklemiyorum" başlıklı haberinde, Fethullah Gülen, İngiliz Financial Times gazetesi için bir makale kaleme aldı. 15 yıldır inzivada olduğunu söyleyen Gülen, hiçbir siyasi partiyi desteklemediğini ifade etti. Gülen makalesinde, Türkiye'nin yeni bir anayasaya ihtiyacı olduğunu da savundu.

 

Ntvmsnbc'nin aktardığına göre; Fethullah Gülen, makalesinde, "Türk hükümetinin ülkede güveni yeniden tesis etmek ve ülke dışında yeniden saygı kazanması için tek yol, evrensel insan haklarına ve hukukun üstünlüğüne bağlılığı yenilemektir" dedi.

 

"Din siyasetle karıştığında her ikisi de zarar görür, en çok da din" ifadesini kullanan Fethullah Gülen, hiçbir siyasi parti ya da adayı desteklemediğini söyledi.

 

İngiltere 12 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Gezi eylemleri sırasında yaralanmasının ardından 269 gün boyunca komada kalmasından sonra hayatını kaybeden Berkin Elvan'ın ölümünü protesto için Türkiye çapında yapılan eylemler Guardian'ın dünya haberleri sayfalarında yer alıyor.

 

Gazetenin İstanbul Muhabiri Constanze Lech'in imzasını taşıyan haberde, dünkü eylemler ve polis müdahaleleriyle ilgili ayrıntılar veriliyor.

 

Haberde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun başsağlığı mesajları aktarılırken, Türk basınındaki haberlere göre Berkin Elvan'ın annesi Gülsüm Elvan'ın "Benim oğlumu Allah almadı, benim oğlumu benden Tayyip Erdoğan aldı" dediği belirtiliyor.

 

Berkin Elvan'ın ölümüyle geçen yaz ki protestolarda hayatını kaybedenlerin sayısının yediye yükseldiği söyleniyor ve "bu ölümlerin en az dördünün doğrudan polis şiddetinden kaynaklandığı" vurgulanıyor. Polisin İstanbul ve ülke çapındaki eylemlerde de aşırı güç kullanmakla suçlandığı belirtiliyor.

 

Haberde Türk Tabipler Birliği'nin rakamlarına göre Gezi eylemlerinde polis şiddeti sonucu 8 bin kişinin yaralandığı, 104 kişinin ağır kafa yaralanmalarına maruz kaldığı, 11 kişinin de çoğunlukla plastik mermiler nedeniyle gözlerini kaybettiği söyleniyor.

 

Guardian İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün dün yayımladığı bir bildiride biber gazının doğrudan protestoculara doğru ateşlenmesinin uluslararası hukuku ihlal ettiğini vurguladığını söylüyor.

 

Örgütün bir sözcüsünün de "Berkin Elvan vakası Türkiye'nin polis şiddeti ve cezasız kalmaları sicilinin bir sembolü oldu. Bu dehşete yönelik taşan bu dev öfke aynı zamanda hükümetin Berkin Elvan'ın ölümüne ve genel olarak bu konudaki sessizliğine de karşı" dediği belirtiliyor.

 

Times ise dünya haberleri sayfalarında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Gülen hareketini yatak odası şantajı komplosuyla suçladığını yazıyor.

 

Times, "Başbakan'ın bir rakibini 'şantaj için yatak odalarına girmekle' suçlamasının ardından Türkiye kendisini hükümet üyelerini hedef alan seks olası seks kasetlerine hazırlıyor" diyor.

 

Gazete Erdoğan'ın Bitlis'teki seçim mitinginde yaptığı konuşmada Gülen'e seslenerek, "İnsanların mahrem telefon görüşmelerini dinleyeceksin, kaydedeceksin, şantaj yapacaksın, insanların yatak odalarını izleyeceksin, tehdit edeceksin, sonra kendine âlim diyeceksin." dediğini ifade ediyor.

 

Haber şöyle devam ediyor;

 

"Daha önce de Gülen Erdoğan'ı 'tüm bir ülkenin kalkınmasını rehin tutmakla ve 'yürütmenin hegemonyasını oluşturmakla' suçlamıştı. Takipçilerin Türkiye'de polis ve yargıda derin kök salan Gülen yolsuzluk soruşturmaları ve yolsuzluklarla ilgili telefon kayıtlarının sızdırılmasıyla ilgisi olmadığını savunuyor. Ancak çoğu gözlemci iddiaları hükümetin geçen Eylül'de Gülen hareketi tarafından işletilen okulları yasadışı hale getirme planlarını duyurmasıyla patlak veren iki eski müttefik arasındaki siyasi iç savaşın bir parçası olarak değerlendiriyor."

 

2010'da Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Deniz Baykal'ın skandal bir kasetin ardından istifa ettiğini hatırlatan gazete, 2011'de genel seçimlerden kısa bir süre önce MHP'li altı yetkilinin seks kasetlerinin internete sızmasından sonra istifa ettiğini belirtiyor. Haberde görüşlerine yer verilen Globel Source Partners Danışmanlık Uzmanı Atilla Yeşilada da Gülen hareketinin büyük olasılıkla "Türk tarihindeki en titiz casusluk operasyonunu kurduğunu" söylüyor.

 

İngiltere basını Ukrayna'nın Kırım bölgesinde yaşanan gelişmelere geniş yer ayırmaya devam ediyor. Independent, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 10 ülkenin dışişleri ve maliye bakanlarının dün Londra'da yaptıkları toplantıda Ukrayna'nın egemenliğinin ihlalinde rol oynayan onlarca üst düzey Rus yetkiliyi hedef alan ambargoları onayladığını yazıyor.

 

Gazete İngiliz kaynaklarına dayandırdığı haberinde ambargoların Kırım'da bu Pazar günü yapılması planlanan Rusya'ya katılım referandumu öncesinde yürürlüğe girmesinin beklendiğini söylüyor.

 

Daily Telegraph ise referandumda seçmenlere sorulacak soruyu haberleştirmiş.

 

Habere göre referandumda sadece özetle "Rusya'ya şimdi mi, sonra mı katılmak istiyorsunuz?" diye sorulacak ve "Statükonun devamından yana mısınız?" diye bir soru yok.

 

Haberde Kırım Parlamentosu tarafından bastırılan oy pusulasında seçmenlere iki seçenek sunulacağı belirtiliyor. Seçeneklerden biri Rusya'yla birleşme, diğeriyse 1992 anayasasının uygulamaya girmesi. Bu anayasa da Kırım Parlamentosuna Rusya'ya katılım oylaması yapma yetkisi veriyor.

 

Financial Times da başyazılarından birinde savunma bütçelerinde kesintiler yapan Avrupa ülkelerini uyarıyor. Dikkat çeken satırlar şöyle;

 

"NATO üyeleri Rus saldırganlığı Ukrayna'nın da ötesine, örneğin üç Baltık ülkesine uzanırsa anlaşma çerçevesinde harekete geçmek zorunda. Böyle bir şey olursa ABD NATO Anlaşması'nın 5. maddesi uyarınca yardıma gelmek durumunda. Ancak Avrupalı liderler ittifakın güvenilirliğine tam bir bağlılık göstermeli. Bu ABD'ye bu ülkenin katkısının çantada keklik olmadığını göstermek demek. 2011'de dönemin ABD Savunma Bakanı Robert Gates, 'Giderek kıymetli bir hale gelen fonları kendi savunmaları konusunda ciddi ve muktedir olmak istemiyor gibi görünen ortakların yerine harcamak" konusundaki iştahının giderek azaldığını söylemişti. Kırım'dan sonra bu Avrupalıların görmezden gelemeyeceği bir uyarı"

Hollywood filmlerinde kadınlar

 

Guardian geçen yıl çekilen Hollywood filmleri üzerine yapılan bir araştırmayı haberleştirmiş. San Diego Üniversitesi'nde yapılan araştırmaya göre ABD'de en çok gişe yapan 100 filmde kadınlar repliği olan rollerin sadece yüzde 30'unu oynadı. Filmlerdeki başkahramanların yüzde 15'inin kadın olduğu belirtilirken, önemli karakterlerin de yüzde 29'unun kadın olduğu belirlendi. Üstelik bu oranların 1940'lı yıllardan beri çok az değiştiği kaydediliyor.

 

Almanya 12 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Frankfurter Rundschau gazetesi Ukrayna kriziyle Kırım'ın Rusya tarafından açıkça istila edilmesini konu alan yorumunda, ‘Putin için sonun başlangıcı' başlığını kullanmış:

 

“Rusya, Kırım'daki hedeflerine varacaktır. Ancak orta ve uzun vadede en fazla kaybeden Rusya olacaktır. Günün birinde tarihçilerin Kırım krizini Putin döneminde sonun başlangıcı olarak tanımlamaları mümkündür. Çünkü Rusya gücünü kullanıp Kırım'a uzanmasının bedelini, bir an önce Batı'ya bağlanmayı arzulayan Ukrayna'yı kaybetmekle ödeyecektir. Brüksel ve Washington'un jeostrateji uzmanları Ukrayna'nın NATO üyeliği ile ilgili eski planları çekmecelerinden çıkardılar bile. Bu plan 2004 yılındaki Turuncu Devrim'in hemen ardından hazırlanmıştı. Kremlin lideri izlediği Ukrayna politikasıyla on yıldır çaresizce önlemeye çalıştığı, Batılı askerî ittifakın biraz daha doğuya kaymasına adeta davetiye çıkarmış oluyor.”

 

Berlin'de yayımlanan Neues Deutschland gazetesi Ukrayna krizinin, Doğu ile Batı arasındaki siyasi ilişkilerin yeni bir çerçeveye oturtulması gerektiğini gözler önüne serdiğini dile getiriyor:

 

“Ukrayna ve Kırım'daki krizlerin gerçek nedeninin, Sovyetler sonrasının yeni jeostratejik düzeni olduğu ortaya çıkmaya başladı. Rusya elindekini muhafaza etmeye ABD ve NATO ise toprak kazanmaya çalışıyor. En kötü ihtimalle savaşlara yol açan senaryoların malzemesi işte budur. Zaten Doğu ile Batı arasında bocalayan ve zorla dengede tutulabilen bir ülke ‘ya Avrupa, ya da Rusya' şeklindeki saçma alternatifle yüz yüze bırakıldı. Şimdi de hem içerden hem de dışarıdan gelen ağır baskıyla Doğu ile Batı olmak üzere ikiye bölünmenin eşiğine geldi. Sivil topluma geçiş umutlarını yeşerten Kiev'deki protestolar, devleti cop ve göz yaşartıcı gazla istikrara kavuşturmayı deneyen aşırı sağcılar tarafından suiistimal edildi. Avrupa Birliği (AB) başından beri bu anlaşmazlığın içindeydi. Kiev, Moskova ve son olarak da Washington tarafından kullanıldıysa, bunda kendi suçu da vardı. Ama sarf edilen tehditkâr ifadeler, Rusya'nın bütün Kırım'a el atması ve Amerikan savaş gücünün kriz bölgesi yakınlarına nakledilmesi, her şeyin mümkün olduğunu gösteriyor. AB henüz sertleşmeyle yatıştırma arasında bocalıyor. Halbuki Brüksel ve Washington'un Doğu, Rusya'nın ise Batı politikasını yenilemesinin şimdi tam zamanıdır.”

 

Frankfurter Allgemeine Zeitung yorumunda, Rusya'nın bütün uzlaşma yollarını tıkamasını eleştiriyor:

 

“Kırım anlaşmazlığını çözüme kavuşturma şansı, Rusya yanlısı unsurların attığı her adımla biraz daha azalıyor. Uzlaşma yollarını tıkayan Kremlin ‘tırmandırma' senaryosunda karar kılmışa benziyor. Kırım Parlamentosu yarımadanın egemenliğini ilan etmekle uzlaşma yoluna bir engel daha dikmiş oldu. Rusya muhtemelen bu ayın sonuna kadar Avrupa'nın diğer ülkeleri tarafından tanınmayan yeni dış sınırlarına kavuşmuş olacak. Kırım olsa olsa, her an Avrupa'nın siyasi istikrarına bullaşabilecek zonklayan bir yara olarak kalır. En kötü ve hiç de ihtimal dışı olmayan durumda ise askerî çatışma patlak verir.”

 

Handelsblatt gazetesi beyan ettiğinden çok daha fazla vergi kaçırdığı ortaya çıkan Bayern Münih Spor Kulübü'nün sanık Başkanı Uli Hoeneß'in durumuna şu satırları ayırmış:

 

“Uli Hoeneß'in vergi kaçırdığını taksitle itiraf etmesi sadece ona zarar vermedi. Aynı zamanda Audi, Adidas, Telekom ve Allianz gibi kulübün hissedarı ya da büyük sponsoru olup da, pişmanlık sonradan aklına gelen vergi kaçakçısını himaye eden büyük şirketlerin de imajı zedelendi. Uli Hoeneß'in geçmişte söylediği yalanlar büyük holdinglere sadece prestij kaybettirmiyor, onları harekete geçmeye de zorluyor. Şayet son zamanlarda çok aranır olan dürüstlük ilkesine gerçekten bağlılarsa. Şirketlerin Hoeneß'e karşı takınacağı tavır, iş dünyasının elitlerinin hukuka ve kanunlara bağlılıkta samimi mi, yoksa işlerine geldiği zaman dürüstlükten ayrılmaya meyilli mi olduklarını da ortaya çıkaracaktır.”

 

Ukrayna 12 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Ukrayna’nın Sesi, Rusya Federasyonu Konseyi’nden açıklama: “Kırım Rusya’ya bağlanırsa, Tatarlara otonomi verilecek” başlıklı haberinde, Rusya parlamentosu üst kanadı Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko, Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin Rusya’ya bağlanması durumunda Kırım Tatarlarına ulusal ve kültürel otonomi verileceğini söyledi.

 

Rossiya 24 televizyonuna açıklamada bulunan Matviyenko, “Eğer Kırım’da referandum Rusya’ya bağlanma şeklinde gerçekleşirse, Ruslarla aynı haklara sahip olacaklar. Rusya’da sosyal haklar Ukrayna’dan çok ileride. Kırım Tatarlarına da ulusal ve kültürel otonomi verilecek.” dedi.

 

Kırım Tatarlarının kaderinin zor ve sıkıntılı olduğunu hatırlatan Federasyon Konseyi Başkanı, “Onların kültürleri, dilleri ve tüm hakları garanti altında olacak.” değerlendirmesinde bulundu.

 

Ukrayna’nın Sesi, Kırım’a Asker Gönderemeyiz Çünkü başlıklı haberinde, Ukrayna Parlamentosu Başkanı ve ülkenin geçici devlet başkanlığı görevini yürüten Aleksndr Turçinov, Kırım’a asker göndermeyeceklerini söyledi.

 

UNİAN’ın haberine göre Agence France-Presse’e konuşan Turçinov, “Kırım’a asker gönderemeyiz, çünkü bunu yaparsak Ukrayna’nın doğu sınırlarını savunmasız bırakırız” dedi.

 

Kırım’da yapılması planlanan referanduma da değinen Turçinov, referandumun Kırım’da değil, Kremil’in odalarında gerçekleşeceğini söyledi.

 

Ukrayna’nın Sesi, Yardım Edin diye yazıyor. Haberde, Parlamento, ülkenin toprak bütünlüğü ve güvenliğinin garantörü ülkelere çağrıda bulundu.

 

Ukrayna Parlamentosu, ülkenin toprak bütünlüğü ve güvenliğinin garantör ülkelerini harekete geçmeye çağırdı.

 

Ukrayna Parlamentosunun bugünkü oturumunda kabul edilen, “Ukrayna Verhonva Radası’nın garantör ülkelere bildirisi” için, oturuma katılan 322 milletvekilinin 263′ü “evet” oyu kullanırken, Ukrayna Komünist Partisi milletvekilleri oy kullanmadı.

 

Bildiride, son dönemde Kırım Özerk Cumhuriyeti’ndeki durumun Rus askerleri nedeniyle giderek kötüleştiğine işaret edilirken, Budapeşte Memorandumu’nda öngörülen güvenlik garantisi dikkate alınarak garantör ülkeler, Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve güvenliğinin sağlanmasına yönelik gereken tedbirleri almaya çağrıldı.

 

Ukrayna’nın Sesi, Kırımlılar Kırımdan Ayrılıyor diye yazıyor. Haberde, Kırım Özerk Cumhuriyetinde meydana olaylar neticesin halk Kırım'ı terk etmeye başladı.

 

Kırımlılar Ukrayna'nın batı kesimlerine doğru göç ettiği bildirildi.

 

Lvov şehri basın servisinin bildirdiğine göre 1500'e yakın Kırımlı aile Lvov şehrinden barınma talebinde bulundu. 250 Kırımlı aile Lvov şehrinde barınaklara yerleştirldi. yarında 580 Kırımlı ailenin Lvov'a gideceği bildirildi.

 

İran 12 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Fars Haber Ajansı (FHA), İran ve Türkiye, Suriye halkına yardımı görüştü diye yazıyor. Haberde, Tahran'da temaslarda bulunan Türkiye Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, Dışişleri Bakanı Yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahian'la bir araya geldi.

 

Görüşmede iki taraf Suriye krizinin çeşitli boyutlarını ele alırken, özellikle Suriye milletine insani yardım ulaştırma yollarını araştırdı.

 

İran ve Türkiye'nin Suriye krizinin siyasi çözümü için işbirliği yapmaları gerektiğini vurgulayan Türk diplomat Sinirlioğlu, iki tarafın istişareleri sürdürmeleri ve Suriye'yi krizden kurtarmak için uygun yollar bumaları gerektiğini ifade etti.

 

FHA, Suriye'nin El Kamışlı kentindeki Hedaya otelinde dün teröristlerce gerçekleştirilen bir patlama olayında 9 kişi öldü, 20 kişi yaralandı.

 

FHA, "El Minar" kanalı dün Suriye topraklarından atılan 4 füzenin Lübnan'ın doğusundaki El Nebi Şit bölgesine isabet ettiğini bildirdi.

 

FHA, Lavrov'la Kerry'nin Ukrayna'yla ilgili telefon teması diye yazıyor. Haberde, ABD ve Rusya Dışişleri Bakanları John Kerry'le Sergey Lavrov dün kurdukları bir telefon temasında Ukrayna gelişmeleri ve Kırım yarımadasının durumunu görüştüler.

 

Reuters'in bildirdiğine göre, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov bu telefon görüşmesinde, Ukrayna krizi için önerilen her çözüm yolunun bu ülkenin bütün bölgelerinde yaşayan bütün Ukraynalıların menfaatlerini göz önünde bulundurması gerektiğinin altını çizdi.

 

Lavrov ayrıca, Kırım'da yaşayanların kendi gelecekleri hakkında kendileri karar verme hakkına sahip olmaları gerektiğini vurguladı.

 

FHA, Reuters haber ajansı dün, Suriye'nin durumu ve ülkenin bazı bölgelerine terör örgütlerinin hakim olmasıyla ilgili verdiği bir haberinde "Suriyeli mülteciler bugün, yerleşim bölgelerinin El Kaide güçlerinin hakimiyetinden kurtarıldığı haberini alır almaz çok seviniyorlar. Zira onların kendi ifadelerine göre, terör grupları hakim oldukları bölgelerde "genelde katı ve sert bir İslam örneğini" uygulamaya başlıyorlar" diye kaydetti.

 

FHA, İngiltere'nin yerleşik olmayan İran Maslahatgüzarı Ajay Sharma, İranlı yetkililerle görüşmek üzere dün akşam bir kez daha Tahran'a geldi.

 

Dün kendi Twitter sayfasında, Tahran Maslahatgüzarı olarak göreve atandığından beri 4. kez Tahran'ı ziyaret edeceğini kaydeden Sharma ayrıca, İranlı yetkililerle yapıcı görüşmelerde bulunma temennisinde bulundu.

 

FHA, Amerikan "CIA" teşkilatı Başkanı Brennan, Suriye düzeninin savaş alanındaki ilerlemelerine değinerek "Beşşar Esad'ın moralı eskisine göre daha yüksek" dedi.

 

FHA, Ürdün Başbakanı Abdullah El Nesur dün ülkesi Parlamentosunda Milletvekilleriyle toplantısında konuşurken, bu ülke yurttaşı yargıç Raid Zaiter'in öldürülmesi olayından söz ederek "Ürdün Hükümeti açısından İsrail kabinesinin bu küstahça cinayetin sorumluluğunu tam olarak katlanması lazım" dedi.

 

FHA, BM Genel Sekreteri, İran aleyhine müdahaleci bir girişimle BM İnsan Hakları Konseyi'ne sunduğu raporunda İran Cumhurbaşkanını seçim vaatlerini yerine getirmemekle suçladı.

 

FHA, İslamî Şura Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Alaeddin Burucerdi, Suriye’yi desteklemek, küresel terörle mücadeleyi desteklemek olduğunu vurguladı.

 

FHA,  Rehber’in Uluslararası İşler Danışmanı Ali Ekber Velayeti, Ban Ki Moon BM’nin şimdiye kadar gördüğü en pasif genel sekreteri olduğunu vurguladı.

 

FHA, Cumhurbaşkanı Ruhani bu sabah iki günlük bir ziyaret için Umman’ın başkenti Maskat’a gitti.

 

FHA, Hamas liderlerinden Usame Hamdan, İran ve Hamas ilişkilerini stratejik niteledi. Haberde, Hamdan, son günlerde belirtildiği üzere İran ve Hamas ilişkileri sürekli gelişmekte olduğunu ifade etti.

 

Hamas hareketi Filistin'de milli barış için çaba harcadığını belirten Hamdan, bu çabaların başarılı olması, özerk teşkilat Başkanı Mahmut Abbas'ın sergileyeceği iradeye bağlı olduğunu vurguladı.

 

İran her zaman bu süreçte rol ifa ettiğini belirten Hamdan, bu durum tüm Filistinli taraflarca gözetilmesi gerektiğini kaydetti.

 

FHA, Filistin İslamî Cihad Hareketi Genel Sekreteri Ramazan Abdullah, İran'ın yardımı ile İslam ümmetinin konumunu yükseltmenin mümkün olduğunu belirtti.

 

FHA, İran'ın 29. Deniz görev grubu deniz korsanlarının saldırısına uğrayarak bir hafta açık sularda bırakılan İranlı balıkçı teknesini kurtardı.

 

FHA, İran'ın Erdebil Ticaret Odası Başkan vekili Behruz Süleymanpur, önümüzdeki ay İran ve Azerbaycan Cumhuriyeti'nin ortak ticaret odası kurmaları kararlaştırıldığını açıkladı.

 

FHA, Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Habibullah Seyyari, İran donanması açık denizlerde her yere gidebileceğini, bu alanlar her hangi bir ülkenin sahiline yakın olabileceğini açıkladı.

 

İran Radyosu(İRİB), CHP: AKP halkı aldatıyor başlıklı haberinde, Ana Muhalefet Partisi CHP Genel Başkan yardımcısı AKP'yi halkı aldatmakla suçladı.

 

İRNA'nın bildirdiğine göre dün basın mensuplarının sorularını cevaplayan CHP Genel başkan yardımcısı Yakup Akkaya eski genel kurmay başkanı İlker Başbuğ da dâhil bazı Ergenekon sanıklarının salıverilmesine temasla, halkın artık AKP'ye aldanmayacağını ve Türkiye Başbakanı’nın bu kişilerin hapis yatması karşısında cevap vermesi gerektiğini söyledi.

 

Ergenekon sanıkları hakkında verilmiş kararların iptal edilmesi gerektiğini belirten Akkaya, sanıkların yeniden ve özgürce yargılanmalarını istedi.

 

İRİB, Erdoğan'dan Gülen'e din suçlaması diye yazıyor. Haberde, Başbakan Erdoğan, Bitlis'te halka hitap etti. "Said Nursi bütün baskılara rağmen ülkesinden kaçmayı düşünmedi" diyen Erdoğan, Fethullah Gülen'le ilgili "Bunun Said Nursi ile bir alakası yok. Hayatında onu bir kere görmüş değil" diye konuştu.

 

"Âlim sadece bilen değildir, âlim kendisini bilen kişidir" diyen Erdoğan, "Alim vatanını milletini ülkesini seven kişidir. Hem holding patronu olacaksın, hem büyük paraları yöneteceksin, hem ülkende fitne çıkarmaya çalışacaksın, hem de âlimim diyeceksin" ifadelerini kullandı.

 

Güleni tekrar hükümete karşı darbe girişiminde bulunmakla suçlayan Erdoğan ülkede kargaşa çıkarmaya çalışan bir kişinin din âlimi olamayacağını bildirdi.

 

İRİB, Suriye'de 500 terörist teslim oldu diye yazıyor. Haberde, Suriye'de hükümet güçlerine karşı savaşan 500 terörist teslim oldu.

 

Fars Haber Ajansının Suriye kaynaklarından naklen bildirdiğine göre son 24 saat zarfında Şam, İdlib, Hama, Homs, Halep ve kamışlı gibi ülkenin muhtelif bölgelerinde 500 teröristin silahlarını bırakarak ordu birliklerine teslim oldular.

 

Suriye ordusunun ayrıca Rima mezraları bölgesinin kontrolünü tamamen ele geçirdiği ve bölgeyi teröristlerden tümüyle temizlediği bildirildi.

 

İRİB, Ruhani: İslam ülkeleri özellikle komşularla ilişkilerin geliştirilmesi bizim açıdan büyük önem taşıyor başlıklı haberinde, İslami İran cumhurbaşkanı, Ummana yapacağı iki günlük ziyaretten asıl amacın ikili ilişkilerin güçlendirilmesi ve bölgesel ve uluslar arası meselelerin Ummanlı yetkililerle ele alınması olduğunu bildirdi.

 

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, 2 günlük resmi ziyaret için Umman'a gitti.

 

Ruhani Tahran havaalanında yaptığı açıklamada, İslam ülkeleri özellikle komşu Müslüman ülkeler ile ilişkilerin İran açısından çok önemli olduğunu belirtti.

 

İRİB, Molaverdi: Dünya kadın hakları konusunda somut adımlar atmalı diye başlıklı haberinde, İslami İran cumhurbaşkanı kadın ve aile işler yardımcısı dünyada kadın haklarının korunması için somut ve etkili adımların atılması temennisini dile getirdi.

 

İRNA'nın bildirdiğine göre İslami İran cumhurbaşkanı kadın ve aile işler yardımcısı Bayan Şehindoht Molaverdi BM Teşkilatı Genel sekreteri yardımcısı ve BM kadın icra kurumu müdürü Bayan Molambo ile yaptığı görüşmede, İran'da kadınların konumunun güçlenmesi ve hedefteki gelişmenin sağlanması için hükümetin programlarını açıkladı.

 

İRİB, Mescidi aksa büyük bir zindana çevriliyor diye yazıyor. Haberde, Mescidi Aksa İmamı, mescidi Aksa'nın büyük bir zindana çevrildiğini söyledi.

 

Kudüs Net haber ajansının bildirdiğine göre Mescidi aksa imamı İkrime Sabri dün yaptığı açıklamada, Mescidi Aksa külliyesi içi ve çevresinde çok sayıda sivil kıyafetli siyonist rejim polis ve güvenlik güçlerinin bulunması ve Mescid'de din talebelerinin faaliyetleri ve namaz kılanların engellendiğine dikkat çekerek, siyonist askerlerin büyük bir zindana çevrildiğini bildirdi.

 

Azerbaycan 12 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

1News.az, Myanmar hükümeti BM raporunu kabul etmiyor diye yazıyor. Haberde, Myanmar hükümetinin araştırma komisyonu, BM'nin ocak ayında ülkenin batısındaki bir köyde Müslümanların katledildiğine ilişkin raporunun gerçeği yansıtmadığını ileri sürdü.

 

1News, Kayıp uçağı 10 ülke arıyor diye yazıyor. Haberde, Malezya Havayolları'na ait kaybolan yolcu uçağı için 10 ülkeden çok sayıda helikopter, uçak, gemi ve ekibin katılımıyla havacılık tarihinin en büyük arama operasyonu düzenleniyor.

 

Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'dan Çin'e giderken dört gün önce kaybolan Malezya Havayolları'na ait yolcu uçağının bulunması için daha fazla çaba harcanması çağrısında bulunan Çin, arama çalışmalarına uyduları ile de destek vermeye başladı.

 

Çinli yetkililer, uçakta seyahat eden biri bebek 153 Çin vatandaşının bulunması için 10 uydunun bölgeyi taradığını açıkladı.

 

Havacılık tarihinin en büyük arama operasyonuna, 10 ülkeden çok sayıda helikopter, uçak, gemi ve ekip katılıyor.

 

1News, AGİT Minsk Grubu Rusya’da Dağlık Karabağ sorununun çözüm yollarını görüşecek diye yazıyor. Haberde, AGİT Minsk Grubu ABD’li Eşbaşkanı James Warlick, kişisel Twitter hesabında, Minsk Grubunun Rusya’da Dağlık Karabağ sorununun çözümü ve sorunun tarafları arasında diyalogun yeni yollarını görüşeceklerini belirtti.

 

1News, ABD Kongresi Rusya’yı kınayan tasarılar kabul etti diye yazıyor. Haberde, ABD Kongresi’nin iki kanadı Temsilciler Meclisi ve Senato’da, Ukrayna’ya askeri müdahalesinden dolayı Rusya’yı kınayan ve çeşitli yaptırım çağrıları içeren tasarılar kabul edildi.

 

Temsilciler Meclisi’nde 7’ye karşı 402 oyla kabul edilen 499 sayılı tasarıda, “Ukrayna’nın egemenliği, bağımsızlığı ve toprak bütünlüğünün Rus askeri güçleri tarafından ihlal edilmesi” kınanıyor.

 

Rusya’ya, Kırım Özerk Cumhuriyeti’nden tüm askeri güçlerini çekmesi çağrısında bulunan tasarıda, Ukrayna halkının dış müdahale olmaksızın kendi geleceğini kendisinin belirlemesi hakkına sahip olduğu belirtiliyor.

 

1News, Libya'da hükümet düştü diye yazıyor. Haberde, Libya geçici meclisi Milli Genel Kongre, oy çokluğuyla aldığı kararla Başbakan Ali Zeydan hükümetinden güven oyunu çekti.

 

 Libya geçici meclisi Milli Genel Kongre (MGK), oy çokluğuyla aldığı kararla BaşbakanAli Zeydan hükümetinden güvenoyunu çekti. MGK'nın yeni hükümeti kurması için Savunma Bakanı Abdullah es-Sini'yi görevlendirdiği bildirildi.

 

MGK Sözcüsü Ömer Humeydan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Savunma Bakanı Sini'nin yeni hükümet kurulana kadar iki hafta süreyle yürütme görevini üstleneceğini ifade etti. Kararın MGK üyelerinin oy çokluğuyla alındığı belirtildi.

 

1News, Minsk Grubu Eşbaşkanları Edvard Nalbandyan’la Dağlık Karabağ sorununun çözümünü görüştü diye yazıyor. Haberde, Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalşbandyan dün Moskova’da AGİT Minsk Grubu Eşbaşkanları İgor Popov (Rusya), James Warlick (ABD) ve Jacques Faure (Fransa) ile bir araya geldi.

 

1News.az haber ajansının verdiği habere göre, görüşmeye AGİT Dönem Başkanı Özel Temsilcisi Andrzej Kasprzyk de katıldı.

 

Görüşmede, Dağlık Karabağ sorununun barış yoluyla çözümü sürecinde ilerleme olanakları görüşüldü.

 

Eşbaşkanlar, 10 Mart’ta Paris’te Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov’la yaptıkları görüşmenin sonuçlarıyla ilgili bilgileri Edvard Nalbandyan’a aktardı.

 

1News, İsrail Ürdün'den özür diledi diye yazıyor. Haberde, Ürdün Başbakanı Abdullah en-Nusur, İsrail askerinin el-Kerame Sınır Kapısı'nda bir vatandaşı öldürmesi olayından dolayı İsrail'in Üdün'den özür dilediğini açıkladı.

 

Ürdün resmi haber ajansı PETRA'da yer alan habere göre, yargıç Raid Alaaddin Zueytir'in, pazartesi sabahı Batı Şeria-Ürdün sınırındaki el-Kerame Sınır Kapısı'nda yaşanan tartışma sırasında İsrail askerinin silahından çıkan kurşunla hayatını kaybetmesi olayını görüşmek üzere düzenlenen özel oturumda konuşan Başbakan Nusur, İsrail'in Ürdün'den özür dilediğini söyledi.

 

1News, AP 2013 yılı Türkiye İlerleme Raporu'nu tartıştı diye yazıyor. Haberde, Fransa'nın Strazburg kentinde devam eden Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu'nun akşam oturumunda bugün oylamaya sunulacak 2013 yılı Türkiye İlerleme Raporu masaya yatırıldı.

 

Fransa'nın Strazburg kentinde devam eden Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu'nun akşam oturumunda bugün oylamaya sunulacak 2013 yılı Türkiye İlerleme Raporu masaya yatırıldı.

 

AB Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle, Türkiye'de reformların önünün açılması için 23. faslın açılması gerektiğini söyledi. Füle, "AB için Türkiye ile ilişkiler özel bir öneme sahip. Türkiye'de reformların önünü açmak için AB katılım müzakerelerinde 23. faslın açılması gerekiyor. Türkiye, Kıbrıs meselesinde önemli bir arabuluculuk örneği gösterdi" dedi.

 

Füle, bir ülkenin AB'ye üye olabilmesinin tek yolunun müzakerelerde bütün fasılların açılarak gereğini yerine getirmesinden geçtiğini vurguladı.

 

1News, Milletvekili Asim Mollazade: Kırım aslında Dağlık Karabağ işgalinin devamıdır başlıklı haberinde, Milletvekili Asim Mollazade, basına yaptığı açıklamasında, Kırım’ın işgal politikasının başlangıç noktası olmadığını, Kırım’ın aslında Dağlık Karabağ işgalinin devamı olduğunu belirtti.

 

Ermenistanlı uzmanların, “Rusya Kırım’ı birleştirmeyi başarırsa, sonra Dağlık Karabağ’a silahlı birliklerini yerleştirecek” iddialarını değerlendiren Milletvekili, Kırım’dan önce Dağlık Karabağ ve Gürcistan’ın Abhazya ve Güney Osetya bölgelerinin işgal edildiğini vurgulayarak, “Bu bağlamda Kırım işgal politikasının başlangıcı değil, devamı niteliğindedir” ifadelerini kullandı.

 

1News, Esad güçlerinden yine katliam: 27 ölü diye yazıyor. Haberde, Suriye'de Esad güçlerinin çeşitli kentlerde muhaliflere yönelik ağır silahlarla düzenlediği operasyonlarda 27 kişinin öldüğü bildirildi.

 

Suriye İnsan Hakları Örgütü'nden (SNHR) yapılan açıklamada, rejim güçlerinin muhaliflerin denetimindeki bölgelere hava destekli düzenlediği operasyonlar sonucunda başkent Şam'ın banliyölerinde 9, Dera'da 6, Halep'te ve İdlib'te 4'er, Rakka'da 2, Hama ve Humus'ta birer olmak üzere toplam 27 kişinin yaşamını yitirdiği belirtildi.

 

1News, Putin Kırımoğlu ile görüşecek diye yazıyor. Haberde, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Kırım Tatar Milli Meclisi eski Başkanı ve Ukrayna milletvekili Mustafa Cemil Kırımoğlu ile görüşmek istediği öğrenildi.

 

Mustafa Cemil Kırımoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kırım'daki son durumla ilgili konularda Rusya'ya bağlı Tataristan'ın eski Cumhurbaşkanı Mintemir Şaymiyev ile görüşme konusunda daha önce anlaştıklarını söyledi. Kırımoğlu, bundan haberdar olan Putin'in Şaymiyev'e, "Kırımoğlu da razı olursa görüşebiliriz" mesajı verdiğini belirtti.

 

Kırımoğlu, bugün Moskova'ya giderek, ilk önce Ukrayna'nın Moskova Büyükelçisi ile bir araya geleceğini, bugün sabah da Tataristan eski Cumhurbaşkanı Mintemir Şaymiyev ile görüşeceğini ifade etti.

 

1News, Davutoğlu, Ban ki Mun ile görüştü diye yazıyor. Haberde, Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, New York’ta Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban ki Mun ile biraraya geldi. Basına kapalı gerçekleşen görüşmede, Ukrayna'daki son gelişmeler, Suriye'de devam eden şiddet ve Kıbrıs'ta canlanan müzakere süreci değerlendirilen konular arasında yer aldı.

 

1News, Kaybolan uçakla ilgili yeni gelişme diye yazıyor. Haberde, Güney Çin Denizi üzerinde uçtuğu sırada kaybolan Malezya Havayollarına ait Boeing 777 uçağının rotasını değiştirdiği belirlendi.

 

Malezya’daki yerel gazetelerden Berita Harian, Malezya ordu yetkililerine dayanarak verdiği haberde, rotasını değiştiren uçağın sivil makamlarca rapor edilen son noktadan yüzlerce kilometre ötedeki Malacca Boğazı'na yöneldiğinin saptandığını duyurdu.

 

Gazetenin, Malezya Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Rodzalı Daud'a dayanarak verdiği habere göre, Malezya'ya ait bir askeri üssün radarı, uçağı Endonezya’nın Sumatra adası, Malezya ve Tayland arasında yeralan Malacca Boğazı’nın kuzey ucundaki Pulao Perak bölgesinde uçarken tespit etti.

 

1News, Ankara ve İstanbul'da polis müdahalesi diye yazıyor. Haberde, Berkin Elvan'ın hayatını kaybetmesini protesto etmek için Ankara, İstanbul ve İzmir'de toplanan gruplara polis müdahale etti.

 

İstanbul'daki Gezi Parkı odaklı olaylar sırasında yaralanan ve tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren Berkin Elvan'ın ölümü nedeniyle Ankara'nın çeşitli yerlerinde düzenlenen protestolar sona erdi.

 

Kızılay Güvenpark'ta toplanan eylemcilere polis, akşam saatlerinde biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti. Göstericilerin ara sokaklara dağılması ve barikatlar kurarak yolları kapatması üzerine polisin müdahalesi aralıklarla sürdü. Bu arada göstericiler, polise taş ve havai fişek attı.

 

Kızılay Meydanı, Ziya Gökalp Caddesi, Kıbrıs Caddesi, Libya Caddesi, Kennedy Caddesi, Tunus Caddesi gibi Ankara'nın ana arterlerinde çöp konteynerleriyle barikat kuran göstericiler geç saatlere kadar eylemlerini sürdürdü.

 

1News, Yatsenyuk ABD'ye gitti diye yazıyor. Haberde, Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk, ülkesindeki durumu üst düzey yetkililerle görüşmek üzere iki günlük çalışma ziyareti için ABD'ye gitti.

 

Başbakanlık basın bürosundan yapılan açıklamada, tarifeli uçakla ABD'ye hareket eden Yatsenyuk'un, bugün ABD Başkanı Barrack Obama tarafından kabul edileceği, ABD Kongresi'nde görüşmelerde bulunacağı ayrıca IMF yöneticileriyle bir araya gelerek, ülkeye yapılacak mali yardım konularını ele alacağı bildirildi.

 

Başbakan Arseniy Yatsenyuk'un, 13 Mart günü de Ukrayna konusunun ele alınacağı BM Güvenlik Konseyi toplantısına katılarak konuşma yapacağı belirtildi.

 

Bulgaristan 12 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

“Monitor” gazetesi, Bulgaristan Dışişleri Bakanı Kristiyan Vigenin’in “Deutsche Welle”ye verdiğidemecindeki sözlerine yer vererek “Bulgaristan, Kırım’ın Rusya’ya katılmasına ilişkin referandum sonuçlarını geçerli saymayacaktır” diye yazıyor. Vigenin, anlaşmazlığın barışcıl yollardan çözüme bağlanmasına ilişkin hala umutların tükenmediğini, ancak Rusya ile ilişkilerin aynı olmayacağının altını çiziyor. Sofya, Rusyalı ve Ukraynalı yetkililer arasında görüşmelerin doğrudan gerçekleşmesi amacıyla küçük bir grubun kurulmasına ilişkin Alman fikrini destekleyeceğini açıkladı. Bakan Vigenin “Fakat Rusya’nın taviz vermediği durumda Avrupa Birliği olası yaptırımlarla ilgili karar alması gerekecek ki bu adımı ne Bulgaristan, ne de Almanya arzuluyor” yorumunu yapıyor. “Duma” gazetesi, Avrupa Komsiyonu, Enerjiden sorumlu görevlisi Günter Oettinger’in sözlerine dayanarak Avrupa Birliği’nin “Güney Akım” doğal gaz projesi çerçevesinde Rusya ile işbirliği son verme niyetini sayfalarından duyuruyor. Oettinger’e göre, “Güney Akım” gibi doğalgaz boru hatlarına ilişkin görüşmelere bırakın hız verilmesi, ertelenmesi gündemde.

 

Günter Oettinger, tam ekonomik yaptırımların iki tarafın da aleyhine olabileceğine vurguladı. Aynı nedenle gazete Başbakan Oreşarski’nin sözlerine de yer veriyor: “Bulgaristan, “Güney Akım” projesi ön hazırlıklarını kesmemiştir, ancak projeyi, Ukrayna’daki durumu göz önünde bulundurarak değerlendirmemiz gerekiyor.”

 

“Sega” gazetesi, yaşam kalitesini değerlendiren Avrupa Birliği vakfının gerçekleştirdiği araştırmadan elde edilen sonuçları açıklıyor. Bu sonuçlara göre, “çalışanlarının yüzde 30 oranı yoksulluk sınırının altında yaşıyor”. Veriler 2012 yılına ait. Bulgaristan, gelir ve üretim göstergeleri açısından Avrupa Birliği’nde yine sonuncu yerde. 2012 yılında her birimiz GSYH’na yaklaşık 12 bin avro katkıda bulunmuşuz. Kıyaslamak gerekiyorsa, Norveç’te bu rakam 145 bin avrodur. Burada aldığımız sonuç şu: Bulgaristan vatandaşları Avrupa’nın en düşük maaşını alıyor, ancak en düşük üretime de sahipler. Ülkemizde bir çalışanın yıllık geliri 6200 avro olunca, bu rakam bizi AB’nin en alt basamağına yerleştiriyor.

 

Plamen Oreşarski ve BSP (Bulgar Sosyalist Partisi) lideri Sergey Stanişev ile DPS (Hak ve Özgürlükler Hareketi) lideri Lütfi Mestan, birçok ulusal medyanın baş editörlerin ve gazetecilerin gözleri önüne, kabinenin iyi durumda olduğunu sermek istediler. “Sega” gazetesi, bu olaya şöyle ışık tutuyor:”Hükümet, medyalarla gerçekleştirdiği törensel toplantıyla destek arayışı içersinde”. 2.5 saat süren törensel toplantı, “Açık yönetim” gibi ses getiren bir başlığın dışında aslında geniş katılımlı bir konferanstı ve bu konferansta sözü genelde iktidardakiler aldı. Kabinenin medya politikası ve yötetimdeki şeffaflık bu konferansta hiç tartışılmadı. “Sega” gazetesi, “Oreşarski, Stanişev ve Mestan’ın söz konusu konferansı, Avrupa milltevekili seçimleri arifesinde bir prova olarak gördükleri” en sık rastlanan yorumlar arasında olduğunu yazıyor.

 

“Trud” ilk sayfasından “Her emekliye Paskalya ek primi” haberini duyuruyor. Toplam sayısı 2 milyon 186 bin olan tüm Bulgaristan emeklilere, Paskalya Yortusunun arifesinde bir seferlik olmak üzere ek prim verilecek. Verilen miktar herkes için eşit olmayacak, daha düşük gelirli yaşlılar daha yüksek prim alacak. En fazla para, emekli maaşının 150 levanın altında olan 327 bin emekliye verilecek. Onlar 40’ar leva alırken Paskalya Yortusuna has sade bir sofra kuırmaları için yetip artacaktır. Tarım Bakanlığının şimdiki fiyatlarına bakılırsa 40 leva, 1 kilo kuzu eti, 30 yumurta, 2 Paskalya çöreği, yeşil salata ve değişik içecekler için yetecektir.

 

“Novinar” gazetesi ise, “Bivolsko sırtse” pembe cins domatesler hayatta kaldı!” haberiyle, deyim yerindeyse bizi mutlu ediyor. Bu, Avrupa Parlamentosunun, Bulgaristan’a has bazı sebze cinslerini tehdit altına alan yeni yönetmenliği reddetmesinden sonra gerçek oldu. Söz konusu teklif, 640 oy ile reddedildi. Bu yönetmenlik, tohumların ve sebze fidanların aleyhineydi. Şu anda yabancı hibrid tohumların fiyatının çok yüksek olmasından dolayı küçük yerli üretici onları satın alamıyordu ve bundan dolayı da kendi tohumuyla kendi fidanlarını yetiştiriyordu.