ABD 7 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Amerika’nın Sesi Radyosu (VOA), “Obama Putin'le Bir Saat Ukrayna'yı Görüştü” başlıklı haberinde, Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada, iki liderin bir saat süren bir telefon görüşmesi yaptığını bildirdi. Görüşmede Obama, Rus birliklerinin Kırım’daki varlığına tepki olarak Washington ve müttefiklerinin attığı karşı adımlar hakkında Putin’e ayrıntılı bilgi verdi.

 

Rus birliklerinin geçen hafta Ukrayna toprağı olan Kırım’a girmesinden bu yana Obama ve Putin ilk kez doğrudan bir görüşme gerçekleştirdi. Beyaz Saray açıklamasında Obama Putin’e, yaşanan anlaşmazlığa çözüm olabilecek bir dizi diplomatik öneri sundu. Obama bu çözüm önerilerinin hem Rusya’nın, hem Ukrayna halkının, hem de uluslararası toplumun çıkarlarına hizmet edeceğini savundu.

 

VOA, 'Rusya Alaska’ya da mı Savaş Açacak?' başlıklı haberinde, uluslararası topluma Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü destekleme çağrısı yapan Özay, “ne bir ülkeye karşıyız ne de bir ülkenin yanındayız” diyor.  Amerika kıtasının kuzeybatısındaki Alaska eyaletinin Rusya’dan para karşılığında alınarak Amerika topraklarına katıldığını hatırlatan Ahmet Özay, “Yani şimdi o zaman Ruslar Alaska’ya da mı savaş açacak” diye konuştu.

 

VOA, Kruşçev’in Oğlundan Kırım Değerlendirmesi diye yazıyor. Haberde, Kırım, Ukrayna’ya bağlı bir yarımada. Rusya’nın Karadeniz donanma filosuna ev sahipliği yapan Kırım, aynı zamanda Moskova’ya, askeri varlığını Akdeniz’e taşıma olanağı sağlıyor.

 

Kırım’ın nüfusunun çoğunluğu Rus, dörtte biri Ukraynalı ve yaklaşık yüzde 12’si Kırım Tatarı.

 

Kırım 18’inci yüzyılın sonlarından bu yana Rusya’nın elinde. 1954 yılında Sovyet lideri Nikita Kruşçev yarımadayı Rusya Federatif Cumhuriyeti’nden alarak Ukrayna cumhuriyetine hibe etti.

 

Sovyet liderinin oğlu Sergey Kruşçev, Kırım’ı Ukrayna’ya bağlama kararını dönemin ekonomi ve tarım politikalarına bağlıyor. Dinyeper (Özi) nehri üzerindeki bir barajın Kırım yarımadasını da kapsayacak şekilde Ukrayna’nın güneyindeki tarım arazilerine su sağlaması öngörülmüştü. Oğul Kruşçev’e göre Kırım’ın Ukrayna’ya verilmesinin nedeni ne siyasi, ne de ideolojik, yalnızca ekonomik: “Dinyeper nehri ve hidroelektrik santralı Ukrayna topraklarında. O halde Kırım’ın tamamını da Ukrayna’ya bırakalım, hepsinden Ukrayna sorumlu olsun.”

 

VOA, Türkiye’de Kadınla İlgili Yapısal Değişimler Olumlu diye yazıyor. Haberde, “Erkeklerin Türkiye’si Dünyanın 17’inci Büyük Ekonomisi; Ya Kadınların Türkiye’si?” isimli konuşmada Zeliha Ünaldı, Türkiye’de süregelen muhafazakar söyleme rağmen son 10 yılda kadın hakları konusunda önemli aşama kaydedildiğini belirtti.

 

Konuşmasına bir uzmandan aldığı, “Kadınların dünyasında yalnızca birkaç gelişmiş ülke var,” sözüyle başlayan Ünaldı ne yazık ki Türkiye’nin bu gelişmiş birkaç ülke arasında yer almadığını söyledi.

 

Ülkede kadın hakları konusunda uluslararası anlaşmaların getirdiği yükümlülüklerin, yasal düzenlemenin gelişmesine olumlu yansıdığını söyleyen araştırmacı, buna rağmen uygulamada sorunlar olduğuna değindi.

Ünaldı, örneğin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın şubelerinin ülkenin 81 iline yayılmış olmasının ve kadın sığınma evlerinin sayısındaki artışın önemli adımlar olduğunu belirtti.

 

The Wall Street Journal (WSJ), son gelişmeler Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığını zora sokuyor diye yazıyor. Haberde, Bir yıldan daha uzun bir süredir Türkiye'nin en çok bilinen siyasi sırrı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bu yıl yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanarak görev süresini uzatma ihtirası içerisinde olması.

 

Ancak genişleyen yolsuzluk soruşturması, bulanıklaşan ekonomik görünüm ve 11 yıldır sahip olduğu gücün ardından popülaritesindeki düşüş nedeniyle artık parti içerisinden daha fazla yetkili ve gözlemci Erdoğan'ın bu planından vazgeçebileceğini söylüyor. Erdoğan şimdi sahip olduğu gücü devam ettirmek için başka bir yolu deniyor görünüyor: Partisinin üç dönem sınırını ıskartaya çıkarmak.

 

Bazı kişiler, uzun dönemler hizmet eden liderleri yıllarca eleştirdikten sonra bu tarz bir adımın Erdoğan'ın zayıflığının paradoksal bir sinyali olacağını belirtiyorlar. Böylesi bir hareket, ülkenin en popüler liderlerinden birisi olsa da Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kesin bir zafer elde edemeyeceğini düşündüğünün bir işareti olacaktır.

 

WSJ, Obama: Kırım referandumu yasaları ihlaldir” başlıklı haberinde, ABD Başkanı Barack Obama Perşembe günü yaptığı açıklamada Kırım'ın Rusya'ya dahil olmak için atacağı herhangi bir adımın uluslararası yasaları ihlal olacağını söyledi. Beyaz Saray'da bir basın toplantısı yapan Obama, "Kırım'ın geleceği ile ilgili teklif edilen referandum Ukrayna anayasası ve uluslararası yasaların ihlali olur" dedi. Kırım'daki Rus yanlısı yönetim, Kırım'ın Rusya'ya kalımı konusunda 16 Mart'ta referandum yapılacağını duyurmuştu. Obama konuşmasında ayrıca Rusya'nın Kırımı işgalinin "maliyetleri" çerçevesinde Beyaz Saray'ın daha önce yürürlüğe koyduğu vize sınırlamaları ve bazı yaptırımları da savundu. Obama konuşmasında Batının Ukrayna krizine yanıt konusunda birlik olduğunu da söyledi. Obama, Rusya'ya krizi "hafifletmesi" çağrısında da bulundu. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ise yaptığı ayrı bir basın toplantısında hızlı adımların tercih edileceğini böylece diplomatik çözümün de çalışamaz duruma gelmeyeceğini ifade etti.

 

WSJ, AVM'cinin Gezi'yle imtihanı diye yazıyor. Haberde, Gezi Parkı'na Topçu Kışlası yapılmasına ve ağaçların kesilmesine tepki olarak doğan Gezi Parkı olayları, Türkiye'de AVM algısını olumsuz etkiledi. Algıdaki bu bozulma, alışveriş merkezlerine giriş çıkış yapanların sayısına ya da cirolara henüz yansımadı. AVM Endeksi aralık ayı sonuçlarına göre AVM'lerde ciro bir önceki aya göre .17'lik artış gösterdi. Ancak, alışveriş merkezi yatırımcılarının ve bu sektörde çalışanların deyimiyle "AVM" kelimesi artık toplumda neredeyse bir küfür olarak algılanıyor.

 

Çin 7 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Çin Devlet Radyosu (CRİ), Obama ve Putin arasında Ukrayna Görüşmesi diye yazıyor. Haberde, ABD Başkanı Barack Obama ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin dün (6 Mart) telefonda Ukrayna'daki son gelişmeleri ele aldı.

 

Obama, Ukrayna krizinin diplomatik yolla çözülmesinin Rusya, Ukrayna ve çeşitli tarafların çıkarlarına uygun olduğunu belirtti.

 

Beyaz Saray tarafından dün yapılan açıklamada, Obama'nın Ukrayna krizini çözmek için bazı diplomatik önlemler sunduğu kaydedildi. Bu önlemler arasında, Rusya ve Ukrayna hükümetlerinin uluslararası toplumun arabuluculuğuyla doğrudan diyalog yapması; uluslararası gözlemcilerin içinde Rusların da bulunduğu bütün Ukrayna halkının haklarını güvence altına alması; Rusya ordusunun çekilmesi ve uluslararası toplumun Ukrayna'da Mayıs'ta genel seçimlerin yapılmasına destek vermesi yer alıyor.

 

CRİ, “Yabancı Yatırım Çin'de Genişleme Eğiliminde” diye yazıyor. Haberde, Çin'in yabancı sermaye ortamında olumlu seyir sürerken bir takım değişiklikler de yaşanıyor.

 

Çin Ticaret Bakanı Gao Hucheng, bugün (6 Mart) Beijing'de yaptığı açıklamada, Çin'in yabancı yatırım çekme konusundaki avantajını sürdürdüğünü, ancak yatırımların yönü, yapısı ve alanlarında değişimlerin meydana geldiğini söyledi. Dünya Ticaret Örgütü'ne girilmesinden beri Çinli şirketlerin hızla büyüdüğüne ve dünyanın en büyük şirketleri listesinde sayılarını giderek arttırdıklarına dikkat çeken Bakan Gao, yabancı işletmelerin yüzde 90'ından fazlasının Çin'deki yatırımlarını genişletme niyeti bulunduğunu da belirtti.

 

CRİ, “Irak'ta Terör Saldırıları: 24 Ölü” diye yazıyor. Haberde, Irak'ta dün (6 Mart) meydana gelen terör saldırıları en az 24 kişinin hayatını kaybetmesine, 108 kişinin yaralanmasına yol açtı.

 

Irak polis yetkililerinden alınan bilgiye göre en büyük saldırılar Bağdat'ta gerçekleştirildi. Dün akşam Bağdat'ın Sadr, Nahda, Amil ve merkezde bulunan Yeşil Bölge'nin çevresinde üst üste 4 bombalı saldırı yaşandı. Saldırılar en az 10 kişinin yaşamını yitirmesine, 46 kişinin yaralanmasına yol açtı. Saldırılarda lokanta, kafe ve pazar yerleri gibi çok sayıda sivilin bulunduğu yerler hedef alındı.

 

Dün erken saatlerde Bağdat'a yakın Tarmiyah kasabası, Maştal ve İskandriyah'da da bomba yüklü araç ve yol kenarına bomba düzeneği gibi yöntemlerle saldırılar düzenlendi. Bu saldırılarda en az 3 kişi hayatını kaybetti, 25 kişi yaralandı.

 

CRİ, Pakistan: Taliban'la diyaloga hazırız başlıklı haberinde, Pakistan İçişleri Bakanı Chaudhry Nisar Ali Han, Pakistan hükümetinin gelecek hafta Taliban'la doğrudan diyalog yapmaya hazır olduğunu söyledi.

 

Ali Han, dün (6 Mart) Pakistan Halk Meclisi'nde yaptığı konuşmada, Pakistan hükümetinin Taliban'la olan görüşme sürecini hızlandırmayı kararlaştırdığını söyledi. Ali Han, yeni barış görüşmeleri stratejisini hazırlamak üzere, yakınlarda Pakistan'daki Taliban temsilcileriyle görüşeceklerini ifade etti. Ali Han, Pakistan hükümetinin yeni bir görüşme komitesini oluşturduğuna da işaret etti.

 

CRİ, “Humus'ta Patlama: 13 Ölü” diye yazıyor. Haberde, Suriye'nin Humus kentinde dün (6 Mart) bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda 13 sivil hayatını kaybetti, yaklaşık 30 kişi yaralandı.

 

Suriye basınında yer alan haberlere göre saldırı Humus'un kalabalık yerleşim bölgelerinden birinde gerçekleştirildi. Patlamada çoğu kadın ve çocuk 13 sivil ölürken yaralılar hastanelerde tedavi altına alındı.

 

Öte yandan Suriye'nin ortasındaki Hama eyaletinde dün bomba yüklü araçla düzenlenen intihar saldırısında 4 sivil öldü, 22 kişi yaralandı.

 

CRİ, Teröre karşı daha sert mücadele çağrısı başlıklı haberinde, Çin Komünist Partisi Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Sekreteri Zhang Chunxian teröre karşı en sert önlemlerin alınarak darbe indirilmesi gerektiğini söyledi.

 

Zhang Chunxian, Çin Ulusal Halk Meclisi Yıllık Toplantısı'nda Xinjiang Delegasyonu oturumunda bir konuşma yaptı. Zhang konuşmasında teröre karşı "en sert biçimde önlemler alınarak darbe indirilmesi" politikasının halka veya herhangi bir gruba değil teröristlerin şiddet içeren eylemlerine yönelik olduğunu açıkladı. Halkın yaşam şartlarının iyileştirilmesi için tüm çözüm yollarının kullanılması gerektiğini belirten Zhang, halkın reformların tüm yararlarını da paylaşabilmesi gerektiğini kaydetti.

 

CRİ, Ukrayna: Referandum "Yasadışı”dır başlıklı haberinde, Kırım Parlamentosu'nda dün (6 Mart) Rusya Federasyonu'na katılma ve cumhuriyet statüsü hakkındaki referandumun tarihinin bu ayın 30'undan 16'sına çekilmesi kararlaştırıldı.

 

Aynı gün Ukrayna'nın merkeze doğrudan bağlı iki kentinden birisi Sivastopol Meclisi de Rusya Federasyonu'na katılma kararı aldı ve referanduma katılacaklarını belirtti.

 

Ukrayna Devlet Başkan Vekili ve Meclis Başkanı Aleksandr Turçinov, dün akşam televizyonda yaptığı konuşmada, Kırım Parlamentosu'nun referandum kararının "yasadışı" olduğunu söyledi.

 

CRİ, BM'den kadın ve gençlere çağrı diye yazıyor. Haberde, Birleşmiş Milletler (BM) kadın, genç ve sivil topluluklara 2015 yılından sonraki gelişme programına katkı yapma çağrısında bulundu.

 

68. BM Genel Kurulu 8 Mart Kadınlar Günü dolayısıyla dün (6 Mart) "Kadın, genç ve sivil toplulukların 2015 yılından sonraki gelişme programına katkıları" konulu toplantı düzenledi.

 

Genel Kurul Başkanı John Ashe toplantı açılışında yaptığı konuşmada, 2015 yılından sonraki gelişme programının uluslararası toplumun genel kabulünü kazanmasını güvence altına almak için, tüm çıkar taraflarının katkılarına kucak açılması, eşit, hoşgörü ve geniş katılımlı temelde dünya halkının seslerine kulak verilmesi, açık, şeffaf, sorumlu tavırla ümit edilen geleceğin gerçekleştirilmesi gerektiğini belirtti. Ashe kadın, genç ve sivil toplulukların bu süreçte önemli rol oynayacağını kaydetti.

 

CRİ, Bütçe taslağı Anadolu Ajansı'nda diye yazıyor. Haberde, Çin'deki Meclis toplantıları Türk medyasında yer bulmayı sürdürüyor.

 

Anadolu Ajansı tarafından dün (6 Mart) yayımlanan haberde, Çin Maliye Bakanlığı'nın 12. Çin Ulusal Halk Meclisi'ne taslak bütçe raporunu sunduğu belirtildi. Ajans, merkezi ve yerel hükümet bütçelerinde öngörülen toplam maliye harcamalarının 15,4 trilyon yuan seviyelerinde olmasının öngörüldüğüne dikkat çekti.

 

Haberde, Çin Maliye Bakanı Lou Jiwei'in basın toplantısında kullandığı "Ekonomik büyümenin 2014'te yüzde 7,5'in altında ya da üstünde olmasından çok istihdam oluşturulması önemli" sözlerine yer verildi. Çin'de geçen yıl 13 milyon istihdam oluşturulduğunu hatırlatan Ajans, istihdam konusunda en büyük rolü küçük ve orta ölçekli işletmeler ile hizmet sektörünün üstlendiğini vurguladı.

 

CRİ, Çin: Ukrayna'daki tüm etnik grupların haklarına saygı gösterilmeli başlıklı haberinde, Çin, Ukrayna'daki çeşitli etnik grupların meşru hak ve çıkarlarına saygı gösterilmesi ve ilgili tarafların hassasiyetlerinin ciddiyetle göz önünde bulundurulması gerektiğini açıkladı.

 

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Qin Gang bugün (6 Mart) düzenlenen olağan basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, Çin'in Ukrayna sorunu konusunda Rusya'nın tutumunu destekleyip desteklemediği sorusu üzerine Qin Gang, Ukrayna konusunda Çin'in ilkesel duruşundan taviz vermeyeceğini, durumun gidişatına göre karar alacağını belirtti.

 

Rusya 7 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Rusya’nın Sesi Radyosu (RUVR), Rusya Kırım Halkı’nın demokratik seçimini destekleyecek diye yazıyor. Haberde, Duma’nın Başkanı Sergey Narışkin, Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin resmi statüsü hakkında Kırım Halkı’nın vereceği demokratik karara saygılı olacaklarını ifade etti

 

Kırım’dan gelen resmi heyeti bugün Moskova’da makamında kabul eden Rusya Federasyonu Parlamentosu’nun alt kanadı Duma’nın Başkanı Sergey Narışkin, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin resmi statüsü hakkında Kırım Halkı’nın vereceği demokratik karara saygılı olacaklarını ifade ederek, ‘‘Rusya, Kırım ve Sivastopol Halkı’nın demokratik seçimini destekleyecektir’’ şeklinde konuştu.

 

RUVR, Rusya Ukrayna’daki keskin nişancıların soruşturulmasında BM’nin yardımını ümit ediyor diye yazıyor. Haberde, Rusya’nın Kiev’de bulunan BM Genel Sekreter Yardımcısı İvan Şumoviç’in Ukrayna başkentindeki protestolar sırasında keskin nişancılar tarafından insanların öldürülmesinin soruşturulmasının başlatılmasına yardımcı olacağını ümit ediyor

 

Rusya BM Özel Temsilcisi Vitaliy Çurkin Ukrayna konulu BM Güvenlik Konseyi Toplantısı’nda yaptığı konuşmada Rusya’nın Kiev’de bulunan BM Genel Sekreter Yardımcısı İvan Şumoviç’in Ukrayna başkentindeki protestolar sırasında keskin nişancılar tarafından insanların öldürülmesinin soruşturulmasının başlatılmasına yardımcı olacağını ümit ettiğini belirtti.

 

RUVR, “Küba Amerika’nın Ukrayna İçişlerine Karışmasını Kınadı” diye yazıyor. Haberde, Küba Dışişleri Bakanı Bruno Rodriguez “Sadece şiddeti teşvik eder ve vatandaşların haklarından yararlanmalarına imkân sağlamaz” sözleriyle Ukrayna’nın içişlerine karışılmasını kınadı.

 

Küba Dışişleri Bakanı konuşmasında Senato ve ABD Temsilciler Meclisi tarafından bu konu ile ilgili kabul edilen kararı sert bir şekilde eleştirdi. Rodriguez konu ile ilgili olarak “ABD veya Atlantik Anlaşması Örgütü müttefikleri aracılıyla onlarca kişinin hayatı ile ödediği anayasal hükümetin şiddetle devrilmesi kabul edilemez” ifadelerine yer verdi.

 

RUVR, "Facebook ve Youtube'u kapatabiliriz" başlıklı haberinde, Başbakan Erdoğan, internette dolaşan ses kayıtlarına yönelik olarak yeni önlemler alacaklarını açıkladı. "Bu milleti Facebook'a, Youtube'a yedirmeyiz" diyen Erdoğan, sitelerin kapatılmalarının da önlemler arasında olduğunu ifade etti.

 

RUVR, Snowden Amerika Ulusal Güvenliği’ne milyarlarca dolarlık zarar verdi diye yazıyor. Haberde, Amerika’nın eski istihbarat görevlisi Edward Snowden’in Amerikan Ulusal Güvenliği’ne milyarlarca dolar zarar verdi.

 

Amerika Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı General Martin Dempsey basına elektronik gözetim proğramı hakkındaki bilgileri veren Amerika’nın eski istihbarat görevlisi Edward Snowden’in Amerikan Ulusal Güvenliği’ne milyarlarca dolar zarar verdiğini düşündüğünü belirtti.

 

İtar Tass’ın bildirdiğine göre, Dempsey hasar tespit değerlendirme raporunun Snowden’in zarar verdiği kurumlararası grubun o zararı ortadan kaldırması için yaklaşık 2 yıl çalışmalar yürütmesi gerektiği ve bunun da sorunun büyüklüğünü ortaya koyduğu, ülkenin güvenlik zararının ortadan kaldırılması için milyarlarca dolar para harcanması gerektiğini gösterdiğini vurguladı.

 

RUVR, Soçi Paralimpik Kış Olimpiyatları açılıyor diye yazıyor. Haberde, Soçi’de cuma günü (bugün) 11.Paralimpik Kış Olimpiyatları start alıyor.

 

Paralimpik Oyunlar’a 45 ülkeden yaklaşık 600 sporcu katılacak. 10 günlük süre zarfında dağ kayağı sporu, biatlon, kayak yarışı, kızak hokeyi ve tekerlekli körling gibi 5 spor türünde 72 dalda madalya dağıtılacak. Paralimpik tarihinde ilk defa Soçi’de snowboard çifti yarışması gerçekleştirilecek.

 

RUVR, Sivastopol Rusya'nın bir bölgesi olmaya karar verdi diye yazıyor. Haberde, Sivastopol Belediye Meclisi perşembe günü Sivastopol’un ülkenin bir bölgesi olarak Rusya’ya dahil olma kararı aldı.

 

Sivastopol Belediye Meclisi’nin internet sitesine konulan 6 Mart tarihli Sivastopol Belediye Meclisi kararı ile ilgili açıklama yazısında “Birinci olarak, Sivastopol şehrinin Rusya Federasyonu’nun bir bölgesi olarak Rusya’ya dâhil olmasına, ikinci olarak ise Kırım Özerk Cumhuriyeti Yüksek Konseyi’nin Genel Kırım Referandumu kararını destekleme ve 16 Mart 2014 tarihindeki Genel Kırım Referandumu’na katılmasına karar verilmiştir” ifadelerine yer verildi.

 

Açıklamada ayrıca bu kararın Avrupa Yerel Yönetimler Özerklilik Şartı, Ukrayna Anayasası’nın 38. ve 69.maddeleri, Ekonomik, Sosyal ve Kültürel Haklar Uluslararası Sözleşmesi’nin 1.maddesi, Medeni ve Siyasal Haklar Uluslararası Sözleşmesi’nin 1.maddesi, Ukrayna’daki yerel yönetimlerin özerkliği kanununun 7. ve 26.maddelerine uygun bir şekilde alındığı belirtildi.

 

RUVR, Putin ve Obama şu anki Ukrayna’daki durum değerlendirmesinde farklılık gösteriyorlar diye yazıyor. Haberde, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Amerikalı meslektaşı Barack Obama ile Ukrayna’daki kritik durumu görüştü.

 

Kremlin Basın Dairesi’nin açıklamasına göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Amerikalı meslektaşı Barack Obama ile Ukrayna’daki kritik durumu görüştü. Görüşmede şu anki krizin ortaya çıkışı ve mevcut duruma yaklaşım ve değerlendirmelerde farklılıkların görüldüğü, telefon görüşmesinin Amerika tarafının girişimleri sonucu meydana geldiği vurgulandı.

 

Vladimir Putin Amerikalı meslektaşı ile konuşmasında özellikle anayasaya aykırı bir şekilde darbe sonucunda yönetime gelindiği, şu anki Ukrayna yönetiminin ulusal bir yetkiye sahip olmadığı, Ukrayna’nın doğusu ve güneydoğu bölgeleri ve Kırım’a tamamen gayrimeşru karar ve çözümler dayatıldığına, Rusya’nın bu durum karşısında yardım çağrısını görmezden gelemeyeceği ve uluslararası hukuka uygun bir şekilde hareket ettiğine dikkat çekti.

 

RUVR, Sırbistan Kosova Ordusu’na karşı diye yazıyor. Haberde, Sırbistan hükümeti, kendi kendini ilan eden Kosova yönetiminin ordu kurma karıyla ilgili BM Güvenlik Konseyinin toplanmasını talep edecek. Açıklamayı basın toplantısında Sırbistan’ın Kosova ve Metohiya’dan sorumlu Bakanı Aleksandr Vulin yaptı.

 

Vulin, Kosova yönetimi tarafından alınan kararın, “tüm uluslararası toplumu kaygılandırması gerektiğini” düşünüyor.

 

Aleksandr Vulin’in, “Alınan karar kabul edilemez ve de Kosova ve Metohiya topraklarında bir ordunun kurulamayacağı net bir şekilde ifade edilen BM GK’nin 1244. Kararı’na aykırı. Birleşmiş Milletler’ in kontrolünde olan söz konusu bölgede sadece KFOR barış gücü görev yapabilir” dediğini aktardı.

 

RUVR, AB ve Kiev, ortaklık anlaşmasının siyasi bölümünü imzalamayı kararlaştırdı diye yazıyor. Haberde, Avrupa Birliği liderleri, Ukrayna ile ortaklık anlaşmasının siyasi kısmını imzalamak için süreci hızlandırmayı kararlaştırdı. Brüksel’de düzenlenen basın toplantısında bu yönde bir açıklama yapan İngiltere Başbakanı David Cameron, Avrupa Birliği’nin Ukrayna’ya yaklaşımını da dile getirmiş oldu: “Ukrayna çok büyük sorunlarla karşı karşıya kaldı. İstikrarı yakalamak ve ekonomisinin gelişmesi için geniş çapta reform yapması gerekecek. Reformlar sürecinde Ukrayna’ya finans, ticaret ve teknik destek alanlarda güçlü bir yardım paketi vermeye hazırız” dedi.

 

RUVR, AB Zirvesi, Ukrayna’ya 11 milyar avroluk yardım önerisini destekledi diye yazıyor. Haberde, Avrupa Birliği ülke liderlerinin zirve görüşmelerinde, Avrupa Komisyonu’nun AB, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve Avrupa Yatırım Bankası (AIB) bütçelerinden olmak üzere, Ukrayna’ya toplam 11 milyar avroluk yardım önerisi desteklendi. Açıklamayı Avrupa Konseyi Başkanı Manuel Barroso yaptı.

 

Avrupa Konseyi’nin önerdiği yardım paketi, önümüzdeki dönemde makroekonomik yardım olarak 1 miyar 600 bini kredi şeklinde 1 milyar 400 bini ise hibe olmak üzere, AB bütçesinden toplam 3 milyar avro verilmesini kapsıyor. Avrupa Yatırım Bankası ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası ise Ukrayna için 8 milyar avroya kadar bir meblağ ayıracak.

 

RUVR, İşsizlik rakamları belli oldu diye yazıyor. Haberde, Türkiye'de işsizlik oranı 2013'te önceki yıla göre 0,5 puan artarak yüzde 9,7'ye çıktı, işsiz sayısı 2 milyon 747 bin oldu. İşgücüne katılma oranı ise bir önceki yıla göre 0,8 puan artarak yüzde 50,8 oldu.

 

2013 yılında tarımdışı işsizlik oranı ise yüzde 12 olarak gerçekleşti. Türkiye genelinde işsiz sayısı 2013 yılında bir önceki yıla göre 229 bin kişi artarak 2 milyon 747 bin kişiye ulaştı. Kentsel yerlerde işsizlik oranı 0,4 puanlık artışla yüzde 11,5, kırsal yerlerde ise 0,6 puanlık artışla yüzde 6,1 oldu. Tarım dışı işsizlik oranı bir önceki yıla göre 0,5 puanlık artışla yüzde 12 seviyesinde, 15-24 yaş grubundaki genç nüfusta işsizlik oranı ise 1,2 puanlık artışla yüzde 18,7 olarak gerçekleşti.

 

RUVR, “Kiev’de gelen gideni aratacak” başlıklı haberinde, Kiev’deki yeni yönetimi İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden Hakan Güneş, RS FM mikrofonlarına yorumladı. Önceki gün ortaya çıkan Catherine Asthon ile Estonya dışişleri bakanı arasındaki görüşmeye de değinen Güneş’e göre keskin nişancılarla ilgili şüpheler doğrulandı.

 

Ukrayna yönetiminin AB ile ortaklık anlaşması imzalamayı askıya alması ile patlak veren ve devamında Kırım’ın Rusya’ya bağlanmak istemesi ile tırmanan gerilim Rusya’yı ABD ve AB ile karşı karşıya getirmişti. Bugünse Kırım Parlamentosu’ndan resmen Rusya’ya bağlanma kararı çıktı ve kararın 16 Mart’ta referanduma götürüleceği bildirildi. Bu sırada Ukrayna olaylarına dair önceki gün açığa çıkan ve Avrupa Birliği Dış İlişkiler şefi Catherine Ashton ile Estonya Dışişleri Bakanı Urmas Paet arasında geçtiği iddia edilen konuşmalar da tartışmaları bir başka boyuta taşıdı. Söz konusu konuşmalarda Paet, Ukrayna’da 10 polis ve 16 göstericinin ölümüne sebep olan sniperların arkasında Yanukoviç’in değil, aşırı sağ kanattan isimlerin olduğunu söylüyor.

 

İngiltere 7 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Guardian, Rusya Devlet Başkanı Putin’e ülke içinde onay %67 diye yazıyor.

 

Guardian, Başkent Kiev’de savunma güçlerine katılmak için kuyruklar diye yazıyor.

 

Guardian, İngiltere Başbakanı Cameron, beklenenden sert Avrupa karşılığından memnun diye yazıyor.

 

Guardian,  Putin göstermelik tehditlere kulak asmayacaktır diye yazıyor.

 

Times,  Rusya Kırım’ı yutarken Ukrayna bölünmenin eşiğinde diye yazıyor.

 

Times,  Kiev hükümeti, Donetsk’i ele geçirme tehdidi sonrası isyancı lideri yakaladı diye yazıyor.

 

Times,  Roger Boyes: Kremlin’in oyununa karşı Batı oflayıp pufluyor diye yazıyor.

 

Times, Teslimiyet yok. Vladimir Putin’in Avrupa ile ABD’nin arasını açmasına izin verilemez diye yazıyor.

 

Telegraph, Fraser Nelson: ABD’nin Rusya’ya karşı kullanabileceği yeni silahı ‘enerji bombası’ diye yazıyor.

 

Financial Times, ABD, Ruslara vize yasağı koyuyor diye yazıyor.

 

Financial Times, Kaya gazı artışı ABD’ye etkili bir jeopolitik silah veriyor diye yazıyor.

 

Financial Times, Putin yandaşı ‘küresel mali oligarşiye’ işaret ediyor diye yazıyor.

 

Financial Times, Abdullah Gül’e çağrı diye yazıyor.

Financial Times’ın başyazısında, Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e “tavrını takınma” çağrısı yapılıyor.

 

“Gül için tavrını takınma zamanı” başlıklı yazıda, Erdoğan’ın Başbakanlık koltuğunda oturduğu 10 yılı aşkın süre boyunca Türkiye’nin siyasi ve ekonomik dönüşümüyle, gelişmekte olan ülkelerin “yıldızı” haline geldiği belirtiliyor.

 

Ancak Erdoğan hükümeti ile eski müttefik Fethullah Gülen hareketi arasındaki siyasi çekişmenin, ekonomik beklentilere ve itibara zarar verdiğini kaydediyor FT.

 

Gazeteye göre, siyasi çalkantı iki boyutta ilerliyor:

 

Erdoğan ve hükümet üyelerinin yolsuzluk ilişkilerini sergileyen gizli dinlemeyle edilmiş ses kayıtlarının yayımlanması,Gülen hareketi üyesi olduğu sanılan binlerce polisin görev yerlerinin değiştirilmesi; güçler ayrılığı ilkesine aykırı olarak yargıç ve savcılar üzerinde hükümet kontrolünün artırılması; internete erişim kısıtlamaları.

Başyazıda şu ifadeler kullanılıyor:

 

“Bu yıkıcı kavgayı dışarıdan gözlemleyenler bir tarafı tutmaktan kaçınmalı. Hangisinin öbüründen daha çok kaygı verici olduğu tartışılır. Erdoğan göz göre göre, iktidara geldiği ilk yıllarda Türkiye AB üyeliğine talipken yürürlüğe getirdiği önemli anayasal reformları ortadan kaldırıyor. Bununla birlikte, Gülencilerin saldırganca oynadığı ‘devlet içinde devlet’ rolüne, işleyen hiçbir siyasi sistemde göz yumulamaz.”

 

“Diğer yandan, hiç kuşku yok ki bu kavga Türkiye’nin uluslararası imajına zarar veriyor. Özellikle ekonomi konusunda bu böyle. Özellikle mali ihtiyaçları için sıcak paraya ihtiyaç duyduğu göz önüne alındığında, Türkiye, mali piyasalardaki tedirginlikler konusunda oldukça kırılgan durumda. ABD’nin para politikasını incelttiği bir sırada Türkiye siyasi çalkantıyı göze alamaz.”

 

“Sonunda, AKP içindeki önde gelen isimler Başbakan’ın pozisyonunu sorgulamaya başlayabilir. Eğer yolsuzluk iddiaları bu ayki seçimde Erdoğan’a desteği ciddi biçimde aşındırırsa, AKP’nin liderliği konusunda Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün meydan okumasıyla karşılaşabilir. Gül, Erdoğan’ın eskiden beri müttefği ve aynı zamanda Gülen hareketine de yakın. Gül’den gelecek bir çıkış, Türkiye’deki krizin kontrolden çıkmasını durduracak tek şey olabilir.”

 

Öte yandan, Türkiye’deki muhalefet hareketinin çok parçalı olduğuna ve halen halk içinde desteğe sahip olan Erdoğan’ın “gözden çıkarılamayacağına” dikkat çekiliyor.

 

“Ama uzun süredir iktidarda. O orada kaldıkça, hukukun üstünlüğü ve Türkiye’nin kurumları daha da zayıflayacak gibi” denilen başyazıda, bu tehlikeyi Gül’ün savuşturabileceği öne sürülüyor.

 

Financial Times’taki bir haber, “Erdoğan, İstanbul’daki Başkanlık Yarışını Gölgeliyor” başlığını taşıyor.

 

Gazeteye konuşan CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Mustafa Sarıgül, esas rakibinin eski İstanbul Belediye Başkanı ve Başbakan Erdoğan olduğunu belirterek, “İstanbul’dan geldi, İstanbul’dan gidecek. İstanbul’u kazanan Türkiye’yi kazanır” diyor.

 

Eski Şişli Belediye Başkanı, “Aramızda birçok ortak nokta var ama ilkelerimiz çok farklı” diyerek, kendisinin de ortalama bir Türk olarak mütevazı bir aileden geldiğini ve kız kardeşinin başörtüsü taktığını belirtiyor.

 

Haberde, Sarıgül’ün anketlerde AKP’li rakibi Kadir Topbaş’ın 8 puan geride gözükmesine karşın, yolsuzluk kayıtlarının yayımlanmaya devam etmesiyle birlikte adayların başa baş hale gelebileceği belirtiliyor.

 

CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, İstanbul’da “aritmetik avantaj” sahibi olmadıklarını kabul ederek, “Erdoğan’ın karizması seçmenler için önemli bir şey. Hâlâ Erdoğan zihinlerinde bitmiş değil” diyor.

 

Financial Times bugün gelişmekte olan ülkelerde kadınların iş dünyasındaki yerini irdeleyen bir ek veriyor. Ekteki yazılardan biri Türkiye’de kadınların çalışma hayatına katılımıyla ilgili.

Piotr Zalewski imzalı yazıda öncelikle Ümit Boyner, Arzuhan Doğan Yalçındağ ve Fortune dergisi tarafından dünyanın ikinci en güçlü kadını seçilen Güler Sabancı gibi kadınlar örnek veriliyor.

 

Dünya Bankası verilerine göre, Türkiye’deki şirketlerde kadın baş yönetici oranı . Grant Thornton raporuna göre, üst düzey yöneticiler arasında kadınların oranı %25’e kadar çıkıyor.

Türkiye’de kadınların genel istihdam oranı ise OECD ortalamasının yarısı kadar: %29.

 

Dünya Ekonomik Forumu’nun toplumsal cinsiyet eşitliği raporunda 136 ülke arasında 120. sırada yer alan Türkiye, kadınlar için ekonomi ve fırsat eşitliği sıralamasında 7 sıra daha geride bulunuyor.

 

İTÜ’den Doç. Dr. İpek İlkkaracan, 8 yıllık temel eğitim almış bekâr kadınlarda çalışma hayatına katılım oranı %48 iken, evli kadınlarda bu oranın ’e kadar düştüğüne dikkat çekiyor.

 

“Kadınlar evlenir evlenmez veya çocuk sahibi olur olmaz emek piyasasından çıkıyor” diyen İlkkaracan, kadınların çalıştığı sektörlerde genellikle annelik izni olmamasını ve düşük ücretlerin özel çocuk bakımını karşılamaya yetmemesini sebepler arasında sayıyor.

 

İlkkaracan, AKP’nin kadınların iş dünyasına katılımını teşvik ettiğini söylemesine karşın, Başbakan Erdoğan’ın “en az 3 çocuk” söyleminin bununla çeliştiğine dikkat çekiyor.

“İslami yaşam ve moda dergisi” Hayyat’ın editörü Zeynep Hasoğlu ise başörtüsü yasağının kalkmasıyla, daha önce çalışamayan çok sayıda kadına fırsat doğduğunu belirtiyor.

 

“Hükümetin yasağı 2013’te neredeyse tamamen kaldırmasıyla ve yükselen ‘İslami burjuvazi’ ile kapalı kadınlar işyerlerinde daha çok görülüyor” diye yazan FT, Hasoğlu’nun şu sözlerini aktarıyor: “Kamu hastanelerinde onlar çay getirenler veya temizlik yapanlardı. Şimdi doktorlar onlar.”

 

İlkkaracan, başörtüsü yasağının kalkmasıyla çalışan kadın sayısının çok az arttığını belirtirken, Hasoğlu, kız çocuklarının “zengin bir kocayla evlenme” hayaliyle büyütülmesinin sorunun temelinde yattığını savunuyor.

Suriye’de ‘güney cephesi’

 

Financial Times’da dikkat çeken analizlerden bir tanesi, Suriye ile ilgili.

 

Barzou Daragahi ve Erika Solomon imzalı haberde, Suriye’nin kuzeyinde İslamcı muhalifler ve El Kaide çizgisindeki militanlar arasında çatışmalar sürerken, isyancıların Cumhurbaşkanı Beşar Esad yönetimine karşı başkent Şam’ın güneyinde yeni bir cephe açmaya çalıştıkları anlatılıyor.

 

Habere göre, bu çabaya destek olan ülkelerin başında Suudi Arabistan ve ABD geliyor.

 

Brookings Doha Centre uzmanı Charles Lister, muhaliflerin kontrol altındaki bölgeden 120 km. uzaktaki Şam’a uzanan bölgenin düzlük olduğuna dikkat çekerek, ulaşım hatlarının isyancıların kontrolüne geçmesi halinde hızlı bir ilerleme kaydedilebileceğini öne sürüyor.

 

Independent’ın Suriye ile ilgili haberindeyse, Rusya ve ABD’nin girişimiyle yapılan ‘kimyasal silahların imhası’ anlaşmasının Suriye yönetimi tarafından söz verilen takvim uyarınca yerine getirilmediğine ilişkin eleştiriler aktarılıyor.

 

Diğer yandan, bu gecikmede isyancıların konvoylara yönelik saldırılarının ve güvenlik kaygılarının da rol oynadığı belirtiliyor.

 

Almanya 7 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Berlin'de yayımlanan Die Welt gazetesi Türkiye ile ilgili şu yorumu yapıyor:

 

“AKP şu günlerde Kürtlerle yeni bir uzlaşma arayışında. Yeni haklara kavuşan ve kendilerine siyasi vaatlerde bulunulan Kürtler, Türkiye'deki krizin kazananları konumunda. Fakat ülkenin geleceğine yönelik kavgada ve polis devletinin güçlendirilmesi emarelerinin görüldüğü bir ortamda onlar da tehlikede. Zira siyasi rüzgârın günün birinde ters yönden esmesi halinde, bunun ilk kurbanı Kürtler olacaktır. Giderek tırmanan devlet krizini körükleyen bir unsur da Erdoğan ve genel başkanı olduğu AKP dışında ülkeyi istikrarlı bir şekilde yönetebilecek gücün olmayışı. Erdoğan'ın umudu, ‘Avrupa değerlerinin' kendisi için olduğu gibi Avrupa Birliği için de günün birinde hiçbir öneme sahip olmaması ve nihayetinde, ehven-i şer olarak görüp Avrupalıların ona tahammül etmeyi sürdürerek, yardım etmesi.”

 

Augsburger Allgemeine gazetesi ABD ve AB'nin Rusya'ya yönelik yaptırım kararlarını şu şekilde yorumluyor:

 

“ABD Başkanı Barack Obama'nın Rus hükümetine yönelik yaptırım kararları Moskova'da, en azından ilgili siyasetçi ve yöneticiler nezdinde hissedilir bir durumda. Ne var ki Avrupa Birliği'nin Ukrayna'nın Kırım Yarımadası'ndaki Rus işgaline karşı tepki olarak getirdiği cezalar, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'de bezgin bir omuz silkmeden başka sonuç doğurmayacaktır. Avrupa Birliği'nin tepkisi bir okşama gibi gelecektir.”

 

Münih'te yayımlanan Süddeutsche Zeitung Avrupa Birliği'nin Rusya'ya tepkisinin yeterli olmadığı yönünde bir yoruma yer veriyor:

 

“Başına buyrukluğun karşısına kararlılığın konması elbette yanlış değil. Ukrayna'nın doğusundaki gerginlik Rusya'nın yardımı sonucu büsbütün alevlenirse, o zaman ülke her yeri kapsayan, açık bir iç savaşa girer. Avrupa Birliği'nin o nedenle en azından haksızlığı haksızlık olarak tanımlaması şart. Gerginliğin daha da tırmanmasından ürkerek Ukrayna'ya sırt çevirenler, ülkenin toprak bütünlüğünü hesaba katmayanlar, haksızlığın çiğliği karşısında yenilgiyi kabul ediyor demektir.”

 

Neue Osnabrücker Zeitung gazetesinin Ukrayna-Rusya arasındaki gerginliğe ilişkin yorumu şöyle:

 

“Amerika Birleşik Devletleri de soğuk savaşın kurallarını unutmamış. Rusya'ya yaptırımlar uyguluyor, Rus sınırı yakınlarına savaş gemileri ve savaş uçakları gönderiyor. Dikkat! 2008 yılındaki Gürcistan krizinde olduğu gibi Kiev yönetimi de bu tür jestlerin ve Avrupalıların dayanışma söylemlerinin etkisiyle gerçekten de bir askeri çözüm arayacak cesareti kendisinde bulabilir. Fakat Kırım nedeniyle bir savaşa girmek saçmalıktan başka bir şey değildir.”

 

Ukrayna 7 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Ukrayna’nın Sesi,  Rusya Kırım’da Demokratik Seçimden Yana diye yazıyor. Haberde Rusya Federasyonu Duma’sının Başkanı Sergey Narışkin, Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin resmi statüsü hakkında Kırım Halkı’nın vereceği demokratik karara saygılı olacaklarını ifade etti

 

Kırım’dan gelen resmi heyeti bugün Moskova’da makamında kabul eden Rusya Federasyonu Parlamentosu’nun alt kanadı Duma’nın Başkanı Sergey Narışkin, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin resmi statüsü hakkında Kırım Halkı’nın vereceği demokratik karara saygılı olacaklarını ifade ederek, ‘‘Rusya, Kırım ve Sivastopol Halkı’nın demokratik seçimini destekleyecektir’’ şeklinde konuştu.

 

Kırım Parlamentosu dün aldığı prensip kararı ile özerk cumhuriyet statüsüne sahip olan Kırım’ın Rusya Federasyonu’nun bir unsuru olarak Federasyona dahil olmasını ve söz konusu kararın 16 Mart tarihinde yapılacak referanduma götürülmesini kabul etmişti. Referandumda oy kullanacak olan Kırım Halkı’ndan Kırım’ın Rusya ile birleşmesi, 1992 Kırım Anayasası’nın yeniden yürürlüğe sokulması ve Kırım’ın Ukrayna’nın bir parçası olmasına olanak tanıyan statü üzerine karar vermeleri istenecek.

 

Ukrayna’nın Sesi, Kırım’da Basına Saldırı diye yazıyor. Haberde, Kırım Özerk Cumhuriyeti başkenti Simferopol'de yabancı basın mensuplarına saldırı gerçekleştirildi.

 

Sobitiya gazetesinin haberine göre Simferopol şehir merkezinde Gogolya Caddesinde bekleyen yabancı basın mensuplarına kendilerine Kırım Öz Savunma Gücü diyen kişiler tarafından saldırıldı.

 

Associated Press Television News 'e bağlı çalışan gazeteciler şehir merkezindeki Kamolot kafesi önünde toplanmaya başlayan Kırım Öz Savunma Gücü diyen kişileri izlerken bir anda saldırıya uğradılar ve kamera fotoğraf makineleri kırıldı. bir süre darp edilen gazeteciler daha sonra bırakıldı.

 

İran 7 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

İran Radyosu (İRİB), İslam inkılâbı rehberinin dünyadaki son gelişmeleri değerlendirmesi diye yazıyor. Haberde, İslam İnkılâbı Rehberi Ayetullah Hamenei, rehberliği seçen Bilgeler meclisi-Meclis Hobregan-nin başkanı ve temsilcileriyle yaptığı görüşmede, bölgede ve dünyanın çeşitli bölgelerinde önemli gelişmeler yaşandığını söyledi.

 

Ayetullah Hamenei Perşembe günü bilgeler meclisi üyeleriyle yaptığı görüşmede, kuzey Afrika, Asya Kıtası ve Avrupa'da yeni gelişmeler yaşandığını belirtip, bunların yakın bir takibe ve incelemeye alınması gerektiğini söyledi.

 

İRİB, Humusta patlamalar yaşandı diye yazıyor. Haberde, Suriye'nin Humus kentinde meydana gelen patlamalarda 15 kişinin öldüğü ve 12 kişinin de yaralandığı bildiriliyor.

 

Fransa haber ajansının verdiği haberde bu patlamanın Perşembe akşamı yaşandığı bombalama eyleminin bir araçta meydana geldiği anlaşılıyor.

 

Öte yandan Suriye televizyonu da Suriye ordusunun Humusun batısındaki Telkleh bölgesinin çevresindeki Elzore yerleşkesinde ilerlemeler kaydettiğini buradaki hassas noktaları bu bölgedeki petrol ve gaz boru hatlarını kontrol altına aldığını duyurdu.

 

İRİB, Irak yine patlamalarla sarsıldı diye yazıyor. Haberde, Irak'ın Babil eyaleti ve orta bölgelerinde yaşanan patlamalar onlarca insanın ölmesi veya yaralanmasına sebep oldu.

 

Associated Press'in bildirdiğine göre sün bomba yüklü birkaç aracın Irak'ın orta bölgelerinde patlaması nedeni ile 13 sivil öldü 38 kişi yaralandı.

 

Irak'ta güvenilir kaynaklar en ölümcül patlamanın Babil eyaletinin Helah bölgesinde yaşandığı, olayda 5 kişinin öldüğü ve 12 kişinin de yaralandığını belirttiler.

 

Başka bir patlama ise ilk patlamadan az bir mesafede gerçekleşirken 4 kişinin ölümü ve 16 kişinin de yaralanmasına sebep oldu.

 

Irak polisi ayrıca 3. bir patlamanın da Bağdat'ın 50 km güneyinde İskenderiye bölgesinde yaşandığını olayda 4 kişinin öldüğü ve 10 kişinin de yaralandığını duyurdu.

 

İRİB, Barışçıl nükleer çalışmaların sürmesi, İran halkının gururu diye yazıyor. Haberde, İran İslam cumhuriyeti dışişleri bakanı hukuki ve uluslar arası işler yardımcısı İran'da barışçıl nükleer çalışmaların devam etmesini, İran halkının gururu ve zafer belgesi olduğunu ifade etti.

 

İRNA'nın bildirdiğine göre dışişleri bakan yardımcısı Abbas Irakçi dün İran'ın kuzey doğusunda bulunan Meşhet kentinde din âlimleri ve hocalarının katılımı ile düzenlenen "Cenevre anlaşması ve nükleer müzakerelerin geleceği" oturumunda yaptığı açıklamada, İran müzakereci heyetinin 5+1 ile 10 yıllık müzakerelerin ardından asla İran halkının barışçıl nükleer teknoloji hakkından geri adım atmayacağını söyledi.

 

Suriye 7 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Suriye Arap Haber Ajansı (SANA), Suriye Rusya'nın Ukrayna’daki Çabalarını Destekliyor diye yazıyor. Haberde, Cumhurbaşkanı Beşşar el Esad dün kendisi ve Suriye halkı adına Rusya Cumhuriyeti Federasyonu Başkanı Vladimir Putin’e gönderdiği mektupta; dost Ukrayna’da güvenlik ve istikrarı sağlamada Putin’in harcadığı çabalara Suriye'nin desteğini ifade etti.

 

El Esad mektubunda Ukrayna’da meşruluk ve demokrasiye darbe indirilerek radikal teröristler lehine yönetimi değiştirme girişimlerinin olduğuna işaret ederken, Başkan Putin’in halklar ve devletlerarasındaki ilişkileri düzenleyen uluslar arası kanunlar ve meşruluğa bağlı kalıp bilgeli bir politikayla güvenlik ve istikrarı sağlama çabalarının Suriye devleti ve halkı tarafından desteklendiğini ifade etti.

 

SANA, Teröristler Ele Başlarıyla Birlikte Bertaraf Ediliyor diye yazıyor. Haberde, Yurdun muhtelif bölgelerinde terör çetelerine karşı başarılarını sürdüren ordu birliklerimiz dün yuva ve karargâhlarına yönelik operasyonlarında onlarca teröristi suç aletleri ve elebaşlarıyla birlikte etkisiz hale getirdi.

 

Şam Kırsalında Teröristlere Büyük Kayıplar Verdirildi

 

Askeri bir kaynak kahraman birliklerimizin Yebrut Kentinin güneybatısı, Salhiye Bulvarı ve Sahl Beldesinin güneybatısında düzenledikleri nitelikli operasyonlar sonucunda “Nusra Cephesine” ait ağır makineli silahlarla donatılmış bir aracı imha etmekle birlikte çok sayıda teröristi ölü ve yaralı olarak ele geçirdiklerini beyan etti.

 

SANA, Güvenlik ve İstikrarı Sağlanan Bölgeler Genişletiliyor diye yazıyor. Haberde, Kahraman Ordu birliklerimiz bulundukları bölgelerde teröre karşı başarılarını üst seviyelere taşıyarak güvenlik ve istikrarın sağlandığı bölgeleri günden güne genişletiyorlar.

 

Kahraman ordu birliklerimiz Şam Kırsalının Rima Beldesi ve Tarım Arazileriyle birlikte Yebrud Kentinin Doğu Tepelerine hâkim olan Katarlı Tepesinde bulunan bütün teröristleri bertaraf ettikten sonra burada güvenlik ve istikrarın sağlandığını ilan etti.

 

Konuyla ilgili açıklama yapan yetkili bir aynak Katarlı Tepesinde düzenlenen operasyonlarda 43 teröristin ölü, 53 teröristin de yaralı olarak ele geçirildiğini ifade etti.

 

SANA, Terör Vahşeti 17 Vatandaşımızı Şehit Düşürdü başlıklı haberinde, Silahlı terör grupları Suriye'de uğradıkları ağır hezimeti sindiremeyince halka karşı uyguladıkları vahşeti tırmandırıyorlar.

 

Dün Homs İlinin el Ermen Semtinde patlayıcı yüklü bir araçla düzenlenen terör saldırısı 13 vatandaşımızın şehit düşmesine 30 vatandaşımızın da yaralanmasına neden oldu.

 

Homs Valiliğinde yetkili bir kaynak; Homs Kentinin kalabalık bir caddesinde düzenlenen terör saldırısı sonucunda 13 vatandaşımızın şehit düştüğünü 30 vatandaşımızın da yaralandığını ifade etti.

 

SANA, Suriye'nin Sesini Duyurma Başarısı ABD’yi Rahatsız Etti diye yazıyor. Haberde, ABD dışişleri bakanlığı Çarşamba akşam Suriye'nin Birleşmiş Milletlerdeki daimi temsilcisi Beşşar el Caferi’nin hareket alanını sınırladığını ilan etti.

 

ABD’nin bu icraatı kamuoyu çatışması ve Suriye'nin sesini dünya kamuoyuna ilaveten ABD halkına aktarma, Suriye'de yaşananların gerçeğini ortaya serip yalan ve iftiraları deşifre etmede Suriye diplomasisinin başarılarından korku ve endişelerini yansıtıyor.

 

 

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jennifer Bsaki ABD kararının Caferi’nin New York etrafında 40 km’lik bir daireden çıkmasını yasakladığını ifade etti.

 

SANA, Arama Tarama Çalışmalarında Tünel ve Hendekler Ortaya Çıkartıldı diye yazıyor. Haberde, Kahraman ordu birliklerimiz Homs’ta Telkelah Kırsalının Zara Beldesi civarında bulunan Alluş, Celale ve Diyb tepelerinde bütün teröristleri bertaraf ettikten ve bölgenin güvenliğini sağladıktan sonra terörün kalıntılarını temizlemek amacıyla arama tarama çalışmalarına başladı.

 

Askeri bir kaynak kahraman birliklerimizin arama tarama çalışmaları sırasında Tel el Diyb ve Zara Beldesi arasında 1 km uzunluğunda patlayıcı düzenekleri ve elektrik kablolarıyla hazırlanmış tünel ve hendekler ortaya çıkardıklarını ifade etti.

 

SANA, Kitleler Vatan ve Ordusu İçin Yürüdü diye yazıyor. Haberde, Lazkiye iline tabi Ceble Kenti ahalisi ve Homs'taki Baas Üniversitesi öğrencileri ve öğretim üyeleri dün ulusal ilkeler ve vatanın onurlu ordusuna desteklerini ifade etmek için Korniş Bölgesinde toplandı.

 

Kalabalık halk kitleleri vatan koruyucularımızın vatan ve vatandaşları savunmada sergiledikleri duyarlılık ve bulundukları fedakarlığın eşi benzeri olmadığını sloganlarla haykırdı.

 

SANA, Özel Üniversiteden Orduya Kan Bağışı diye yazıyor. Haberde, Vatan koruyucuları Suriye ordusunun tekfirci ve kiralık terör çetelerine karşı mücadelesinde eşi görülmemiş duyarlılık ve fedakârlıklarına takdirin bir sembolü olarak Özel Suriye Üniversitesi öğrencileri ve eğitim görevlileri dün Şam Üniversitesi Kan Bankasında kan bağışı kampanyası başlattı.

 

SANA, Yazıcı Seyyide Zeyneb Makamını İnceledi diye yazıyor. Haberde, Turizm Bakanı Buşr Yazıcı ve Şam Çevre Kent Valisi Hüseyin Mahluf Şam kırsalının güneyine düşen Seyyide Zeyneb Bölgesinde Hz Peygamberin torunu Seyyide Zeyneb makamına saha gezisinde bulundu.

 

Makam ve bölümlerini dolaşıp incelemelerde bulunan Bakan Yazıcı turizm yerleri ve tarihi kutsallıkların korunması gereğini belirtti.

 

SANA, İran Haberi Yalanladı diye yazıyor. Haberde, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevat Zarif İsrail'in ‘Gazze kesimi istikametinde seyir eden ve silah yüklü İranlı bir gemiyi Kızıl Denizinde durdurduğuna’ ilişkin iddialarını yalanladı.

 

Zarif Twitter hesabında paylaştığı açıklamada; İsrailli yetkililerin bu asılsız iddialarının, İran’a karşı tutumlarıyla bilinen AIPAC toplantısına eş zamanlı geldiğine dikkat çekti.

 

Azerbaycan 7 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

1News.az, Njierya'da saldırı 7 kişi öldü diye yazıyor. Haberde, Nijerya’nın kuzeydoğusundaki Borno eyaletinde Boko Haram örgütünün düzenlediği sanılan saldırıda 7 kişi öldü.

 

Gadamayo’da yaşayan görgü tanığı Ebu Fari Bala, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Gadamayo’dan Maiduguri’ye gitmek üzere seyahat eden 7 kişinin, Gwoza tepesinde direnişçiler tarafından pusuya düşürülerek öldürüldüğünü söyledi.

 

1News, Azerbaycan’la İngiltere arasında karargâh toplantısı yapılacak diye yazıyor. Haberde, Azerbaycan ve İngiltere 10 Mart’ta Bakü’de karargâh toplantısı yapacak.

 

Azerbaycan Savunma Bakanlığı basın hizmetinden yapılan açıklamaya göre, iki ülkenin savunma bakanlıkları arasında yapılacak toplantı ikili işbirliği programı doğrultusunda gerçekleştirilecek.

 

1News, Cumhurbaşkanı Aliyev, Azerbaycan’la Türkiye arasındaki güvenlik anlaşmasını onayladı diye yazıyor. Haberde, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, “Azerbaycan Cumhuriyeti Hükümeti ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Güvenlik Konusunda İşbirliği Anlaşması”nın onaylanmasına ilişkin yasayı imzaladı.

 

Azerbaycan Milli Meclisi tarafından kabul edilen ve Cumhurbaşkanı Aliyev tarafından imzalanan yasada, 13 Kasım 2013 tarihinde Ankara’da imzalanan “Azerbaycan Cumhuriyeti Hükümeti ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Güvenlik Konusunda İşbirliği Anlaşması”nın onaylandığı ifade edildi.

 

1News, Azerbaycan-Vietnam ilişkileri görüşüldü diye yazıyor. Haberde, Azerbaycan’ın Vietnam Büyükelçisi Anar İmanov, 5 Mart tarihinde Vietnam Parlamento Başkanı Nguyen Şin Hung’la bir araya geldi.

 

Dışişleri Bakanlığının internet sayfasında yer alan bilgiye göre, görüşmede Azerbaycan-Vietnam ilişkilerinin geliştirilmesi perspektifleri ve Parlamentolar arası işbirliği konuları görüşüldü.

 

1News, Cumhurbaşkanı Aliyev, Avrupa Birliği ile vize kolaylaştırmasına ilişkin anlaşmayı onayladı diye yazıyor. Haberde, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, “Azerbaycan Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği Arasında Vize Prosedürlerinin Kolaylaştırılması Anlaşması’nın onaylanmasına ilişkin yasayı imzaladı.

 

Azerbaycan Milli Meclisi tarafından kabul edilen ve Cumhurbaşkanı Aliyev tarafından imzalanan yasada, 29 Kasım 2013 tarihinde Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta imzalanan “Azerbaycan Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği Arasında Vize Prosedürlerinin Kolaylaştırılmasına İlişkin Anlaşma”nın onaylandığı ifade edildi.

 

1News, Elmar Memmedyarov, AGİT yetkilisini kabul etti diye yazıyor. Haberde, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov, dün Bakü’de AGİT Dönem Başkanının Güney Kafkasya Özel Temsilcisi Angelo Gnaedinger’i kabul etti.

 

Dışişleri Bakanlığının basın hizmetinden verilen bilgiye göre, görüşmede Azerbaycan ve AGİT arasındaki ilişkilerin mevcut durumu ve bölgedeki gelişmeler ele alındı.

 

1News, Venezuela isyanı bastıramıyor diye yazıyor. Haberde, Venezuela'da bir yıl önce hayatını kaybeden eski devlet başkanı Hugo Chavez için 10 gün yas ilan edildi. Muhalefetin Venezuela hükümetine karşı eylemleri ise devam ediyor. Dün hükümet karşıtlarıyla güvenlik güçleri arasında meydana gelen çatışmalarda 2 kişi hayatını kaybetti.

 

Venezuela'da Devlet Başkanı Nicolas Maduro, hükümetine karşı günlerdir devam eden isyanı durduramıyor.

 

Venezuela'da dün hükümet karşıtı protestocularla, güvenlik güçleri arasında yaşanan çatışmalarda 2 kişi hayatını kaybetti.

 

Savcı Luisa Ortega Diaz televizyonda yaptığı açıklamada dünkü çatışmalarda bir protestocu ile bir polisin yaşamını yitirdiğini söyledi.

 

Diaz, yaşamın yitiren polisin silahla göğsünden vurularak yaşamını kaybettiğini belirtti.

 

1News, Rusya: Kırım ve Sivastopol'de referandumu destekleyeceğiz başlıklı haberinde, Rusya Devlet Duması Başkanı Narışkin, “Rusya, Kırım ve Sivastopol halkının özgür ve demokratik seçimini destekleyecektir” dedi.

 

Rusya Devlet Duması Başkanı Sergey Narışkin, Rusya’nın Kırım ve Sivastopol halkının özgür ve demokratik seçimini destekleyeceğini bildirdi.

 

Narışkin, Kırım Yüksek Konseyi Başkanı Vladimir Konstantinov ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Kırım halkının güvenliğini sağlamaya yönelik çabaları anlayışla karşıladıklarını belirterek, "Kırım yönetiminin, Kırım halkının görüşlerini esas alarak referandum yapma arzusu doğal ve anlaşılabilir. Rusya, Kırım ve Sivastopol halkının özgür ve demokratik seçimini destekleyecektir” dedi.

 

1News, Orta Afrika Müslümanlardan temizleniyor diye yazıyor. Haberde, BM Mülteciler Yüksek Komiseri Guterres, Orta Afrika Cumhuriyeti'nde Müslümanlara karşı temizlik politikası sürdürüldüğünü, binlerce sivilin öldürülme tehlikesi yaşadığını belirtti.

 

BM Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki (OAC) olaylara ilişkin düzenlenen toplantı, ülkedeki Müslümanların yaşadığı büyük trajediyi gözler önüne serdi.

 

Ülkede, çoğunluğunu Müslümanların oluşturduğu Seleka isyancılarının, geçen yıl, dönemin Hristiyan Devlet Başkanı François Bozize'yi devirmesiyle başlayan olaylar ile ardından Hristiyan nüfus tarafından oluşturulan anti-Balaka örgütünün öç almaya yönelik katliamları ülkede geniş çaplı insan hakları ihlallerine neden oluyor.

 

1News, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde yine adım atılamadı diye yazıyor. Haberde, BMGK Ukrayna ve Kırım'daki gelişmeleri değerlendirmek için dördüncü kez toplandı, ancak toplantıda tarafların görüşlerini tekrarlamalarından öte bir adım atılamadı.

 

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) Ukrayna ve Kırım'daki gelişmeleri değerlendirmek için bir hafta içindeki dördüncü toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda tarafların görüşlerini tekrarlamalarından öte bir adım atılamadığı belirtildi.

 

BMGK'daki 5 daimi üyenin veto yetkisi, uluslararası barış ve güvenliğin sağlanmasının birinci sorumlusu olan BMGK'yı bir kez daha etkisiz hale getirdi.

 

1News, ABD savaş gemisi Çanakkale Boğazı'ndan geçti diye yazıyor. Haberde, ABD Donanmasına ait bir savaş gemisi, Çanakkale Boğazı'ndan geçiş yaptı. USS Truxtun adlı gemi, boğazdan geçişini 1 saat 15 dakikada tamamladı.

 

ABD Donanmasına ait bir savaş gemisi, Çanakkale Boğazı'ndan geçiş yaptı.

 

Ege Denizi yönünden gelerek saat 07.30'da Çanakkale Boğazı'na giriş yapan 103 borda numaralı "USS Truxtun" adlı askeri gemiye 08.00'de bir pilot bindi.

 

Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerinin botlarla eşlik ettiği gemi, saat 08.45'te Çanakkale önlerindeki geçişini tamamlayarak Marmara Denizi'ne doğru seyrini sürdürdü.

 

1News, Davutoğlu: Montrö ilkelerini biz harfiyen uygularız başlıklı haberinde, Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Montrö ilkelerinin açık olduğunu ve Türkiye’nin harfiyen uyguladığını belirtti.

 

İtalya'da düzenlenen Libya’ya destek amaçlı Uluslararası Bakanlar Konferansı'na katılan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ikili temaslarının ardından Türk gazetecilerin sorularını yanıtladı.

 

ABD gemilerinin Karadeniz’e doğru yola çıktığına dair haberlerin hatırlatılması üzerine Davutoğlu, “Boğazlardan geçecek, geçmesi muhtemel gemiler konusunda Montrö ilkeleri açıktır. Montrö ilkelerini biz harfiyen uygularız. Gürcistan savaşında bunu herkes gördü. Uluslararası hukuka her zaman saygılı olduk ve özellikle de boğazlar ve Türkiye’nin egemenliği söz konusu olduğunda bunlardan hem taviz vermeyiz hem de muhatap olduğumuz anlaşmaları uygular ve o anlaşmalar temelinde hareket ederiz” dedi.

 

1News, Irak'ta şiddet durmuyor diye yazıyor. Haberde, Irak'ın çeşitli kentlerinde meydana gelen patlamalarda 4'ü polis 27 kişinin hayatını kaybettiği, 57 kişinin yaralandığı bildirildi.

 

Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, başkent Bağdat'ın Hay el-Amil bölgesinde pazar yeri yakınlarında park halindeki bomba yüklü aracın infilak ettirilmesi sonucu 6 kişi öldü, 15 kişi yaralandı. Patlamanın ardından aynı bölgedeki Aşere-i Mübeşşere Camisi yakınlarında ikinci patlama meydana geldi. Olayda 3 kişi yaşamını yitirdi, 8 kişi yaralandı.

 

En-Nahda bölgesi ve Es-Sadr şehrindeki bir kahvehane yakınlarına park edilen bomba yüklü araçların patlatılması 6 kişinin hayatını kaybetmesine, 15 kişinin yaralanmasına neden oldu.

 

1News, Kerry ile Lavrov Roma’da görüştü diye yazıyor. Haberde, Uluslararası Libya Konferansı’na katılmak üzere Roma’da bulunan ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile görüştü.

 

Uluslararası Libya Konferansı’na katılmak üzere Roma’da bulunan Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı John Kerry ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüştü.

 

ABD'li kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Kerry ile Lavrov, 40 dakika süren görüşmede gündemin ilk sırasında yer alan Ukrayna konusunu ele aldı.

 

1News, Suriye'de 53 kişinin öldürüldü diye yazıyor. Haberde, Suriye'de, Esed'e bağlı ordu güçlerinin çeşitli kentlerde yönetim karşıtlarına yönelik operasyonlarda 4'ü çocuk, 53 kişinin öldüğü bildirildi.

 

Suriye'de, Beşşar Esed'e bağlı ordu güçlerinin çeşitli kentlerde yönetim karşıtlarına yönelik ağır silahlarla düzenlediği operasyonlarda 4'ü çocuk, 53 kişinin öldüğü bildirildi.

 

Suriye İnsan Hakları Örgütünden yapılan açıklamada, rejim güçlerinin muhaliflerin denetiminde olan bölgelere hava destekli gerçekleştirdiği operasyonlar sonucu, başkent Şam'ın banliyölerinde 25, Humus'ta 8, Halep'te 7, Deyru'z Zor ve Dera'da dörder, Hama'da 3 ve İdlib'te 2 olmak üzere 53 kişinin yaşamını yitirdiği kaydedildi.

 

1News, Obama: Uluslararası kanunlara aykırı başlıklı haberinde, ABD Başkanı Obama, Kırım'da referandum düzenleme kararının Ukrayna anayasasına ve uluslararası kanunlara aykırı olduğunu söyledi.

 

ABD Başkanı Barack Obama, ani bir kararla Beyaz Saray'da Ukrayna ile ilgili açıklama yaptı.

 

Obama, konuyla ilgili yeni yaptırımları bu sabah açıkladıklarını dile getirerek, şunları kaydetti:

 

"Rusya'nın askeri müdahalesinden bu yana uluslararası toplumun, uluslararası kanunların ihlali anlamına gelen bu eylemi kınamaları ve Ukrayna hükümetini ve halkını desteklemeleri için harakete geçtik. Bu sabah, Ukrayna'nın egemenlik ve toprak bütünlüğünü ihlal etmekten veya Ukrayna halkının varlıklarını çalmaktan sorumlu kurum ve bireylere yönelik yaptırım getiren başkanlık emrini imzaladım. Benim talimatım doğrultusunda ABD Dışişleri Bakanlığı da bazı yetkililere ve belirli kişilere yönelik seyahat yasağı getirdi".

 

Bu kararların, Rusya’nın ve Kırım’daki durumdan sorumlu olanların bedel ödemesini sağlamak için yürüttükleri çabaların devamı olduğunu ifade eden Obama, bu adımları Avrupalı müttefikleriyle yakın kordinasyon içinde attıklarını bildirdi.

 

1News, Erdoğan: Gerekirse Youtube ile Facebook'u kapatırız başlıklı haberinde, Türkiye Başbakanı Erdoğan, dün gece atv-A Haber’de gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Erdoğan youtube ve facebook`u kapatabileceklerini söyledi.

 

1News, Rusya Kırım'da provokasyon yapacak" iddiası başlıklı haberinde, Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rusya'nın Kırım'da provokasyon hazırlığında olduğunu ileri sürdü.

 

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yevgeniy Perebyynis, gazetecilere yaptığı açıklamada, Rusya'nın Kırım topraklarında bir provokasyon hazırlığı içinde olduğuna ilişkin istihbarat aldıklarını belirtti.

 

Perebyynis, istihbarata göre, provokasyoncuların Ukrayna askeri üniforması giyerek hareket edebileceğini öne sürdü.

 

Kırım parlamentosunun, Rusya’ya bağlanma kararını Kırım Tatarlarının da görüşlerini göz önünde bulundurarak alması gerektiğine işaret eden Perebyynis, Kırım Tatarlarının kararı desteklemediğini dile getirdi.

 

Bulgaristan 7 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Bulgaristan Radyosu (BNR), Başbakan Oreşarski Ukrayna ile ilgili acil kararların alınacağına inanıyor diye yazıyor. Haberde, AB Konseyi’nin olağanüstü Ukrayna zirvesinden sonra konuşan Başbakan Plamen Oreşarski, yürütülen diyaloğun, en azından esas açık konuların düzenlenmesi için acil kararların alınmasını sağlayacağını belirtti. Başbakan, Avrupa Birliği devlet ve hükümet başkanlarının ortak bir deklarasyonu kabul etmelerini olumlu bir gelişme olarak niteledi. Belgede, Kiev ve Moskova’nın öncü taraflar olması gereken bir diyaloğa gücenildiğinin altı çiziliyor. Avrupa Birliği, bu süreci teşvik ederek, doğrudan müdahalede bulunmadan farklı şekillerde katılmalıdır. Başbakan Oreşarski’nin sözlerine göre görüşmelere AB Konseyi’nin bir sonraki toplantısına kadar start verilmeli.

 

BNR, Bulgar bir gazeteci Kırım’da saldırıya uğradı diye yazıyor. Haberde, Kırım’ın başkenti Simferopol’da, Associated Press ajansının ofisinin yağmalanmasını cep telefonu ile kaydetmeye çalışan Bulgar bir gazeteci, rütbe ve armaları olmayan üniformalı kişilerin saldırısına uğradı. Mağdur Dimitır Kenarov’un sözlerine göre, daha önce de meslektaşları şiddete maruz kalmıştı. Kenarov ofisin yağmalanmasına şahit oluyor ve bunu kamerasına kaydettiği sırada maskeli bir kişi tarafından yere yatırılıp silahla tehdit ediliyor.

 

“Sega” gazetesi ilk sayfasından “ABD, Bulgaristan ve Romanya askeri harekat başlatıyor” haberini duyuruyor. Gazete şu yorumu yapıyor: Ukrayna’daki durum nedeniyle Rusya ile NATO arasındaki gerginlik karşısında ABD, Bulgaristan ve Romanya’nın katılımıyla Karadeniz sularında sürpriz bir askeri tatbikat düzenlenecek. “Reutters” Ajansı bu haberi dün duyururken, daha sonra Bulgaristan savunma Bakanlığı tarafından da doğrulandı. Bu haber, NATO’nun Ukrayna’ya yakın üye ülkelere asker yığıdığı şüphelerini artırıyor.

 

“Monitor” gazetesi manşetten “Krizden dolayı Ruslar anlaşmaları geçiktiriyor, Ukraynalılar ise Bulgaristan’dan ev satın almak için 100 bin avro sayıyor” diye duyuruyor. Son hafta içerisinde Bulgaristan’dan ev satın almaya karar veren Ruslar, beklemede kalırken anlaşmaları geçiktirmeyi tercih ediyor. Gazete, emlakçılara dayanaraknedenlerin çok ve farklı olabileceğini, ancak büyük bir olasılıkla Avrupa Birliği’nin Rusya’ya karşı yaprım korkusu ile ilgili olduğuu yazıyor. Rus müşteriler, Bulgaristan’daki tatil emlak piyasasına ve büyük derecede de ülke turizmimizde yön çiziyor. Geçen yıl, birçok Ukraynalının yanısıra Kazakistan ve Belarus vatandaşı deniz boyunda tatil emlakları satın aldılar. Fazla para sahibi olan söz konusu turistler ev satın almak için 80 ile 100 bin avro arasında yatırım yapmış.

 

İlk sayılarındaki resim ve geniş makalelerle merkez basın Parlamenton koridorlarında meydana gelen ilginç bir olaya yer vermiş. Spiderman maskeli kimliği belirsiz bir erkek, onlarca ekzotik kelebeği havaya bıraktı. “Monitor” gazetesi, “Dev kelebekler, Parlamentoda uçuşmaya başladı. Onlar güzel hediyelik paketlerde Parlamentoya getirildi ve animasyon kahramanı Spiderman’in maskesini taşıyan kimliği belirsiz bir erkek tarafından serbest bırakıldı” diye yazıyor. Kelebeklerinin büyük bir kısmı yakalanıp Doğa Tarihi Müzesine teslim edildi.

 

Bulgar Hekimler Birliği Başkanı Doktor Tsetan Rayçinov “Telegraf” gazetesine verdiği demeçte “Burada kalan doktorlara şaşıyorum! Sağlık sektörü için verilen paralarla hiç bir Avrupa ülkesinin sağlık sistemi çalışamaz. İlk etapta karyerinin sonuna gelmiş yaşlı doktorlarla yetineceğiz, daha sonra ise doktorsuz da kalacağız. Hekimlikten daha zor meslek yoktur- hem sorumluluk, hem iş, hem de görev açısından” diye haykırıyor.

 

“Presa” gazetsi, ik sayfasında şu habere yer veriyor: “Eşi benzeri olmayan bir göz kornea ameliyatı, 30 dakika içersinde görme yeteneğini geri veriyor.” Bulgaristan için yeni bir yöntem sayesinde Doçent Andrey Andreev, tıp alanında en zor amelşiyatklardan birini gerçekleştirdi ve iki kişiye körlüğün karanlığından kurtardı.

 

“24 çasa” gazetesi, Bulgaristan çocuklarıyla ilgili son derece endişe verici bir istatistiğe yer veriyor. Yılın başından bu yana 123 çocuk için arama emri çıkarılmıştır. Ulusal Polis “Arama “ Dairesi müdürü Zahariya Stoyanova’ya göre “Sırf Ocak ayında 64 çocuk yok olmuş. Çocukların evden kaçmalarının baş nedenleri arasında anne babalarıyla yakın ilişki içresinde olmaması, çünkü ailede “komünikasyon ve kontrol sistemi mevcut değildir”.

 

Basın, eski Avrupa Fonlarından sorumlu Bakan Tomislav Donçev’in GERB partisnin Avrupa milkletvekili listesinin başında olacağını duyuruyor. Bu haberi, Dublin’de bulunan GERB partisi lideri Boyko Borisov duyurdu. Dublin’de Avrupa Halk partisnin seçimöncesi kongresi düzenlenmektedir. Şimdilik sadece “ABV ve “Sansürsüz Bulgaristan” partisi seçim listelerindenki başta olan kişileri açıklamıştır. Eski Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov’un ABV listesinde başta İvaylo Kalfin yer alırken, siyasi sahnedeki yeni partinin listesinde ise Nikolay Barekov bizzat kendisi listenin başına geçecek.