ABD 6 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Amerika’nın Sesi Radyosu(VOA), NATO’dan Rusya’yı Kızdıracak Karar diye yazıyor. Haberde, Ukrayna’daki eski yönetimin devrilmesinin ardından Rusya’nın askeri unsurları devreye sokmasıyla gerilen NATO-Rusya ilişkilerinde önemli bir gelişme yaşandı.

 

Tarafların tamamen farklı frekansla girdikleri NATO-Rusya Konseyi’nde her iki taraf da mevcut çizgilerini korumakta ve geri adım atmamakta ısrarcı davranınca daha ileriki bir aşamada yaşanma ihtimali daha yüksek görülen bir gelişme yaşandı ve NATO sözlü eleştirilerin yanında eyleme de geçme kararı aldı.

 

Toplantı sonrasında açıklama yapan NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Ukrayna’daki durumun Avrupa-Atlantik bölgesinin güvenlik ve istikrarı üzerinde ciddi etkileri olduğunu ve Rusya’nın Ukrayna’nın egemenlik ve toprak bütünlüğü ile kendisinin uluslararası yükümlülüklerini ihlal etmeyi sürdürdüğünü söyleyerek, bazı acil adımlar atma kararı aldıklarını duyurdu.

 

VOA, Kadınlardan Siyasilere: ‘Bizi Unuttunuz’ başlıklı haberinde, Siyasi partilerin gösterdiği kadın aday sayısı, kadın derneklerinde hayal kırıklığı yarattı. Kadınların görmezden gelindiğini savunan KADER Genel Başkanı Çiğdem Aydın, 3 partinin liderine “Kadın adayları unuttunuz, yine sınıfta kaldınız” diye seslendi.

 

En çok kadın aday BDP ve HDP’den

 

Kadın Adayları Destekleme Derneği KADER Genel Başkanı Çiğdem Aydın, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin yüzde 1, Cumhuriyet Halk Partisi’nin yüzde 4 ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin de yüzde 3 oranında kadın aday gösterdiğine, buna karşılık BDP ve HDP’deki kadın aday sayısının diğer partilerden çok farklı olarak yüzde 50 oranında olduğuna dikkat çekiyor.

 

Diğer partilerin kadın aday sayısını özellikle az tuttuğunu savunan Aydın, bunun gerekçelerini ise şöyle açıklıyor: “Birçok sebebi var. Kadınlara güvenememek, koltukları teslim edememek gibi.  Erkeklerin iktidar koltuklarından bir türlü kendilerini ayıramamaları gibi.”

 

The Wall Street Journal (WSJ), Batı, Rusya ile Ukrayna'yı aynı masaya oturtamıyor diye yazıyor.Haberde, ABD ve Avrupalı diplomatların, Moskova'nın eski Sovyet devleti Ukrayna'daki askeri hareketliliğine son vermek amacıyla Rusya ile Ukrayna arasında doğrudan müzakereleri başlatma çabaları başarısız oldu. Bu durum bölgedeki çıkmazın daha da sürebileceği ihtimalini artırdı.

 

ABD'nin Paris büyükelçiliğinde başlayıp Élysée Sarayı'nda daha sonra Fransa Dışişleri Bakanlığı'nda devam eden görüşmelerde yetkililer Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ile Ukrayna'nın yeni Dışişleri Bakanı Andrii Deshchytsia arasında bir toplantı yapılmasına odaklandı.

 

Her iki dışişleri bakanının aynı binada olmasına karşın ikili bir araya gelmedi ancak ABD Dışişleri John Kerry, başarısızlığı büyütmeyerek kendisinin Lavrov ile görüşmesinde umut verici işaretler aldığını söyledi. Yine de Kerry büyük güçler arasındaki çıkmazın zorluklarını gizlemeyerek "zor ve çetin bir mesele" dedi.

 

WSJ, David Cameron'ın güldüren telefon tweeti diye yazıyor.Haberde, Twitter çağında bir politikacı olmak kolay bir şey değil.

 

Twitter üzerinden paylaştığı bu fotoğrafta David Cameron halkına iş başında olduğunu gösteriyor. Fotoğraf Atlantik'in öteki yakasındaki müttefiki ABD'nin Başkanı Barack Obama ile yaptığı telefon görüşmesinden. İç ve dış düşmanların kalplerine korku salan o çelikten bakışlar ile.

 

WSJ, Bernanke'nin bir konuşmasının bedeli 1 yıllık Fed maaşından fazla diye yazıyor. Haberde, Uzmanlara göre eski Fed Başkanı Ben Bernanke Salı günü Abu Dabi'de yaptığı konuşma için 250 bin dolar aldı.

 

Böylece Bernanke, tek bir konuşma ile 2013'te Fed başkanlığından aldığı 199.700 dolardan daha fazla kazanmış oldu.

 

Eski ABD Başkanı Bill Clinton'ın ise bir konuşma ücretinin bu rakamın da üstünde olduğu söyleniyor. Hillary Clinton'ın her konuşma için 200 bin dolar aldığı söylenirken eski İngiltere Başbakanı Tony Blair'in konuşma ücretinin son derece yüksek olduğu biliniyor.

 

Bernanke'nin selefi olan Alan Greenspan de Şubat 2006'da ilk konuşması için 250 bin dolar almıştı.

 

1979-1987 yılları arasında Fed başkanlığı görevini yürüten Paul Volcker halen bir konuşma için 40 bin dolar talep ediyor.

 

WSJ, AMB'nin faizde değişiklik yapmaması bekleniyor diye yazıyor. Haberde, Euro Bölgesi'nde iş aktivitesinin yaklaşık üç yıldır görülen en yüksek hızda artması ile perakende satışların yükselmesi, Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) ekonomiyi desteklemek amacıyla yeni ve dramatik adımlar atması için gördüğü baskıyı azalttı.

 

Çin 6 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Çin Devlet Radyosu(CRİ), Nur Bekri: Terör eylemi Xinjiang'da kınanıyor başlıklı haberinde, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Başkanı Nur Bekri bölgede yaşayan farklı etnik gruplara mensup halkın terör eylemini kınadığını belirtti.

 

Beijing'de yapılan Çin Ulusal Halk Meclisi Yıllık Toplantısı'na katılan Nur Bekri, Xinjiang Delegasyonu'nun oturumunda bir konuşma yaptı. Nur Bekri, toplumsal istikrarın korunmasına ağırlık vererek, her türlü terör, bölücülük ve köktendincilik güçlerine kararlıkla darbe vuracaklarını söyledi.

 

CRİ, Çin ve Polonya Dışişleri Bakanları görüştü diye yazıyor. Haberde, Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ile Polonya Dışişleri Bakanı Radoslaw Sikorski dün (5 Mart) yaptıkları telefon görüşmesinde Ukrayna'daki gelişmeler üzerinde fikir alışverişinde bulundu.

 

Görüşmede Çin'in Ukrayna'daki son gelişmelerle ilgili tutumunu açıklayan Wang Yi, bu sorunun çözülmesi için uluslarası toplumun harcadığı çabaları desteklediklerini söyledi. Wang Yi, krizin çözülmesi için bir an önce siyasi yol bulunmasını, farklı etnik gruplara mensup Ukrayna halkının meşru hak ve çıkarlarının korunarak, gerginliğin tırmanmasının önlenmesini ve bölgesel barış ve istikrarın korumasını istediklerini belirtti.

 

CRİ, Terörle mücadele yasası Meclis gündeminde diye yazıyor. Haberde, Kunming'deki terör saldırısının ardından terörle mücadele yasasının çıkarılması konusu Çin Ulusal Halk Meclisi Yıllık Toplantısı'nın gündemine girdi.

 

Beijing'de süren Meclis toplantısında Yunnan Eyalet Valisi Li Jiheng, hükümet raporunun görüşüldüğü sırada yaptığı öneriyle, "teröre karşı bir ikaz ve acil müdahale mekanizması kurulması" hususunun rapora girmesini teklif etti. Terör güçlerine yönelik merhametin, halka karşı suç teşkil edeceğini söyleyen Li Jiheng, Kunming'deki terör eyleminin ülke çapında bu konuda bir ikaz ve acil müdahale mekanizmasının yetersizliğini gösterdiğini ve bu yetersizliğin ulusal çapta bir sorun olduğuna işaret etti.

 

CRİ, AB'den Ukrayna'ya mali destek diye yazıyor. Haberde, ABD'nin Ukrayna'ya 1 milyar dolarlık yardım kararının ardından Avrupa Birliği Komisyonu da 11 milyar avroyu aşkın yardım planı açıkladı.

 

ABD tarafından 4 Mart'ta yapılan açıklamada, Ukrayna'nın "Rusya'nın uyguladığı siyasi amaçlı ticari önlemleri" göğüslemesine yardımcı olması için 1 milyar ABD Doları yardım sağlayacağı belirtildi.

 

Bir gün sonra AB Komisyonu'ndan da yardım kararı geldi. Dün yapılan açıklamada Ukrayna'ya tutarı 11 milyar Avro'yu aşkın orta ve kısa vadeli ekonomik yardım planı hazırlandı.

 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin dün düzenlenen Avrasya Ekonomik Komisyonu Yüksek Konseyi Toplantısı'nda, Rusya, Belarus ve Kazakistan'dan oluşan vergi birliğinin Ukrayna'yı mevcut ekonomik krizden kurtarmak için elinden geleni yapacağını kaydetti. Putin, Rusya ile Ukrayna arasındaki ekonomik işbirliğinin siyasi durumdan etkilenmemesi, Rusya'nın kendi çıkarlarını koruması ön şartında Ukrayna dahil geleneksel ortaklarla işbirliğini sürdürmesi gerektiğine işaret etti.

 

CRİ, Savunma harcamalarında artış makul seviyede diye yazıyor. Haberde, Çin'in savunma harcamalarındaki artış pek çok açıdan dünyanın önde gelen ülkelerinin gerisinde yer alıyor.

 

Çin Halk Kurtuluş Ordusu Genel Lojistik Departmanı Başkan Yardımcısı Sun Huangtian, dün (5 Mart) yaptığı açıklamada, Çin'in savunma harcamalarındaki artışın makul ve sınırlı ölçekte olduğunu söyledi.

 

Çin'in savunma harcamaları oranının dünyanın önde gelen ülkeleriyle kıyaslandığında nispeten düşük seviyede olduğuna işaret eden Sun Huangtian, savunma harcamalarındaki genişlemenin temel olarak silah ve ekipman modernizasyonunda, ordu personelinin yaşam şartlarının iyileştirilmesinde ve askeri yönetim sistemi reformunda kullanılacağını kaydetti.

 

CRİ, Xinjiang madenlerinde yeni güvenlik önlemleri diye yazıyor. Haberde, Xinjiang'da bu yıl üretim kapasitesi geride kalmış 79 maden ocağı daha kapatılacak.

 

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Güvenli Üretim Komitesi tarafından verilen bilgiye göre, son yıllarda Xinjiang'daki yeraltı kaynaklarının yoğun geliştirilmesiyle birlikte, kömür dışında, başka maden ocakları da çok sayıda yerli ve yabancı işletmenin yatırımını çekti.

 

CRİ, Ban Ki-moon'un danışmanı Kırım'ı terk etti diye yazıyor. Haberde, Ukrayna'nın Kırım bölgesinde incelemede bulunan Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri'nin danışmanı Robert Serry dün (5 Mart) militanların tehdidine uğramasından sonra bölgeden ayrıldı.

 

Kiev'de ziyaretini sürdüren BM Genel Sekreter Yardımcısı Jan Eliasson dün yaptığı konuşmada, Serry'in Kırım'ın merkezi Simferopol'da bulunan Deniz Kuvvetleri binasından ayrılırken kimliği bilinmeyen bir grup militan tarafından kuşatıldığını ve Kırım'dan ayrılmasının istendiğini belirtti. Serry'in aynı gün Kiev'e giden bir uçağa bindiği bildirildi.

 

Ukrayna Mahkemesi tarafından dün Kırım Başbakanı ve Meclis Başkanı'nı tutuklama emri verildi. Ukrayna Başsavcı Vekili Oleg Magnitsky, savcılığın Kırım Başbakanı ve Meclis Başkanı dâhil bazı siyasetçilerin gıyabında cezai dava açtığını belirtti.

 

CRİ, Meclis toplantısı Türkiye basınında diye yazıyor. Haberde, Türkiye'de başlıca medya organları Çin'de dün (5 Mart) başlayan Ulusal Halk Meclisi Yıllık Toplantısı ve Li Keqiang'ın konuşmasını haberlerine taşıdı.

 

Çin'in ekonomik büyümesi, askeri bütçesi ve ulusal savunması gibi konuların öne çıktığı haberlerde, Li Keqiang'ın 35 sayfalık raporuna geniş yer verildi. Anadolu Haber Ajansı, Çin hükümetinin enflasyon hedefinin yüzde 3,5 seviyelerinde olduğunu, 2014'te kentlerde 10 milyon istihdam amaçladığını, kentlerde kayıtlı işsizlik oranı hedefinin yüzde 4,6'yı aşmamasını öngördüğünü kaydetti. Çin ekonomisinin sert iniş yapacağına dair spekülasyonlara işaret eden Ajans, buna yanıt olarak Çin hükümetinin, aktif mali politika ve ihtiyatlı para politikası yürüttüğünü ifade etti.

 

CRİ, Suriye'deki kimyasal silahların üçte biri imha edildi diye yazıyor. Haberde, Suriye'deki kimyasal silahların üçte birinin imha edildiği, sürecin Haziran'da tamamlanacağı bildirildi.

 

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü-BM Ortak Misyonu Özel Koordinatörü Sigrid Kaag dün (5 Mart) Suriye'de bulunan kimyasal silahların üçte birinin taşınarak imha edildiğini, imha çalışmalarının önümüzdeki Haziran ayının sonlarında tamamlanacağını kaydetti.

 

Kaag, BM Güvenlik Konseyi'ne imha çalışmalarıyla ilgili bilgi verdikten sonra yaptığı basın toplantısında Suriye'nin bu süreçte yoğun çaba harcadığını ve Şam yönetiminin üzerinde değişiklik yapılmış bir takvim sunduğunu ifade etti. Kaag her şey yolunda giderse imha çalışmalarının önümüzdeki Haziran ayının sonlarında tamamen biteceğini kaydetti.

 

CRİ, Çin'den İran nükleer sorunu açıklaması diye yazıyor. Haberde, Çin, İran nükleer sorununun nihai çözümü için daha fazla çaba harcanması gerektiğini açıkladı.

 

Çin'in Birleşmiş Milletler (BM) Viyana Ofisi Temsilcisi Cheng Jingye, İran'ın Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'yla (UAEA) Kasım 2013'te yaptığı işbirliği çerçevesinde bir dizi önlemi hayata geçirmesi ve önemli taahhütlerde bulunmasının sorunun çözümü açısından aktif adımlar olduğunu, ancak daha fazla çaba harcaması gerektiğini belirtti.

 

Cheng Jingye dün (5 Mart) UAEA Konseyi toplantısında bir konuşma yaptı. Cheng, Çin'in UAEA'nın adil bir tutum içinde İran'da denetim yaparak nükleer sorununun barışçıl bir şekilde çözülmesi yönünde yapıcı rol oynamasını istediğini ifade etti.

 

Rusya 6 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Rusya’nın Sesi Radyosu (RUVR), Sivastopol Ukrayna’daki cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılmayı reddediyor diye yazıyor. Haberde, Sivastopol Şehirsel Yaşam Yönetimi Organizasyonu Koordinasyon Konseyi Başkanı Aleksey Çalıy, Sivastopol’un 25 Mayıs’ta yapılması planlanan Ukrayna Cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılmayacağını belirtti.

 

 

İnterfaks Ajansı’nın yayınladığı Çalıy’ın sözlerinde “Sivastopol gayri meşru otoritenin empoze ettiği seçimlere katılmayı reddetmektedir” ifadelerine yer verildi. Ona göre, Sivastopol şu anda tamamen yasalara uymakta ve özellikle Kiev ile tüm ekonomik ilişkileri muhafaza etmeye çalışmaktadır.

 

RUVR, Nijeryalı yetkililer Libya lideri Muammer Kaddafi’nin oğlunu teslim etti diye yazıyor. Haberde, Libya hükümetinin internet sitesi tarafından yapılan açıklamaya göre, Nijerya yönetimi devrik Libya lideri Muammer Kaddafi’nin oğlunu Libya’ya teslim etti. Açıklamada “Bugün Libya hükümetine Saadi Muammer Kaddafi teslim edildi. O şu anda Libya’ya ulaştı ve polis karakolunda bulunuyor” denildi. Ria Novosti ise bununla beraber Libya yönetiminin mahkûma yönelik uluslararası standartlara uygun olarak tüm hakları uygulama sözü verdiğini bildirdi.

 

RUVR, AB 18 Ukrayna vatandaşının hesabını dondurdu diye yazıyor. Haberde, Avrupa Birliği’nin resmi yayın organı Eur-Lex, insan hakları ihlallerine karışmak ve kanunsuz bir şekilde kamu fonlarını zimmete geçirmekten şüphelenilen 18 Ukrayna vatandaşının banka hesaplarının dondurulduğu ile ilgili kararnameyi yayınladı.

 

5 Mart tarihli AB Konseyi kararnamesinde 18 kişinin adı geçiyor. Bunlar arasında Viktor Yanukoviç ve onun oğulları Aleksandr ve Viktor, Eski Başbakan Nikolay Azarov ve onun oğlu Aleksey Azarov, Eski İçişleri Bakanı Vitaliy Zaharçenko, Eski Başsavcı Viktor Pşonka ve onun oğlu Artem Pşonka gibi isimler yer alıyor.

 

RUVR, Siemens: AB Rusya’ya karşı yaptırımları desteklemez başlıklı haberinde, Vesti.Ru’nun bildirdiğine göre, Almanya’nın Siemens Şirketi Başkanı Joe Kezer Avrupalı yetkililerin Ukrayna’daki durum nedeniyle Rusya’ya karşı ekonomik yaptırımlar konusunda ısrar etmeyeceğini bildirdi.

 

Siemens Başkanı ABD’nin Houston kentinde düzenlenen yıllık CERA Week Enerji Konferansı’ndaki konuşmasında Avrupa’nın bağlı olduğu ülkeler üzerinde yaptırıma gidemeyeceğini ifade etti.

 

RUVR, NATO Rusya ile ilişkilerini gözden geçirmeyi vaad etti diye yazıyor. Haberde, NATO Ukrayna’daki hadiseler nedeniyle Rusya ile ilişkilerini gözden geçirecek.

 

Öte yandan, NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen’in bildirdiğine göre, NATO Ukrayna’nın yeni yönetimi ile işbirliğini aktifleştirerek ilerletiyor.

 

Onun bildiri metni NATO’nun internet sitesinde yayınlandı. Buna göre, NATO Suriye’nin kimyasal silahlarının etkisiz hale getirileceği Cape Ray gemisine kadar olan Rusya tarafının refakatinin girdiği Rusya ile NATO’nun ortak misyon planını askıya aldı. RBK Ajansı’nın haberine göre, NATO Genel Sekreteri kimyasal silahların Rusya’nın iştiraki olmadan gerçekleşeceğini vurguladı. Rasmussen buna ek olarak yakın bir zamanda NATO ile Rusya arasında herhangi bir toplantı planlanmadığını bildirdi. Genel olarak tüm proğram gözden geçirilecek. Bununla ilgili nihai karar önümüzdeki ay alınacak. Rasmussen bu eylemlerin amacının Moskova’ya onun hareketinin ne gibi sonuçlar doğuracağını gösterme çağrısı olduğunu vurguladı.

 

RUVR, İstanbul ve Sankt Peterburg sular altında kalacak diye yazıyor. Haberde, İstanbul, Sankt Peterburg, Napoli ve Venedik önümüzdeki iki bin yıl içinde sular altında kalacak

 

Önümüzdeki iki bin yıl içinde dünyada yaşanan iklim değişikliği ve buna bağlı olarak su seviyesinde meydana gelecek yükselme neticesinde, UNESCO’nun Dünya Mirasları listesinde bulunan 700 kültür varlığından 136’sı doğrudan etkiye maruz kalabilecek. Environmental Research Letters dergisinde yayınlanan makalede, bu yönde bilgiler yer aldı.

 

RUVR, İstanbul ve Sankt Peterburg sular altında kalacak diye yazıyor. Haberde, İstanbul, Sankt Peterburg, Napoli ve Venedik önümüzdeki iki bin yıl içinde sular altında kalacak

 

Önümüzdeki iki bin yıl içinde dünyada yaşanan iklim değişikliği ve buna bağlı olarak su seviyesinde meydana gelecek yükselme neticesinde, UNESCO’nun Dünya Mirasları listesinde bulunan 700 kültür varlığından 136’sı doğrudan etkiye maruz kalabilecek. Environmental Research Letters dergisinde yayınlanan makalede, bu yönde bilgiler yer aldı.

 

RUVR, Müslüman kadınları çöp torbasına benzeten İngiliz siyasetçi, partisinden kovuldu diye yazıyor. Haberde, İngiltere muhafazakâr partisi, Londra’nın Enfield bölgesinin belediye meclisi üyesi Chris Joannides’i, burkalı Müslüman kadınları çöp poşetine benzettiği için, partiden ihraç etti. Haberi, 4 Mart tarihinde İngiltere’nin The Daily Telegraph gazetesi duyurdu.

 

Parti üyeliği bir yıllığına dondurulan siyasetçi Joannides, 2014 Mayıs ayında yapılacak belediye seçimlerinde de muhafazakârları temsil edemeyecek. Polis tarafından da incelenen olayın mahkemeye taşınmaması kararlaştırıldı.

 

İngiltere 6 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Times, "Kiev’e yeni bir meydan okuma olarak, Doğu Ukrayna üzerinde de isyancı bayrağı dalgalanıyor": Donetsk vilayetindeki Anthony Loyd, “Özerklik için mücadele eden toplama gruplar kirli oyunlardan uzak durmalı” diye yazıyor.

 

“AB liderleri, Putin’i cezalanırma amaçlı yaptırımların geri tepmesinden korkuyor” diyor Roger Boyes.

 

David Aaronovitch yorum yazısında, “Rusya’nın eylemlerini haklı çıkarmaya çalışanları dinlemeyin. Bu askeri müdahaleye yaptırımlarla karşılık vermeliyiz” ifadelerini kullanıyor.

 

Daily Telegraph, “Bu kadar uzun süre alttan aldıktan sonra neden Putin’in karşısına şimdi çıkıyoruz?” diye soran Peter Oborne, “Ukrayna’daki ölümler, Rus Devlet Başkanı’nın önceki suçlarının yanında iğne batması gibi kalır” görüşünü ileri sürüyor.

 

Independent, "Acil görüşmeler, öfkeli sözler var ama Kırım’daki krizi sona erdirecek tutarlı bir plan yok": Dünkü diplomasi trafiği böyle özetleniyor.

 

“Büyük Güçler’in riyakârlığı Ukrayna’da yine gözler önünde. Sadece evrensel değerlere dayalı yeni bir küresel düzen buna bir son verebilir": Owen Jones; Irak ve Afganistan gibi örneklere gönderme yaparak, “Rusya’nın giriştiği işgal, Batı’nın dış politikasına ayna tutmamıza yardım edebilir” diyor.

 

"Müslüman Tatarlar, Kırım’daki yeni ayrılıkçı yönetim altında etnik şiddet tehdidiyle karşı karşıya": Bahçesaray’daki Kim Sengupta, Kırım Türklerinin çeşitli kesimleriyle görüşmüş. Hizb-ut Tahrir temsilcisi, bölgenin Rusya’ya bağlanması ve kendilerine baskı kurulması halinde; Kurultay ve Meclis çatısı altındaki Kırım Türklerinin birlikte hareket edeceğini söylüyor. Kırım Tatar Kadınlar Birliği’nden Aliye ise, “Yabancı askerlerin ülkemi işgal etmesini istemiyorum. Hizb-ut Tahrir’in politikalarını da benimsemiyorum” diyor. Aktarıldığına göre, Rusya’ya bağlı Tataristan Cumhuriyeti’nin başındaki Rüstem Minnehanov’un bölgedeki yatıştırma çabası da sonuç vermemiş.

 

Financial Times, "Batı bölünürken Kremlin, Kiev görüşmelerini küçümsüyor": ABD’nin yaptırım uygulanmasındaki ısrarı bocalarken, Almanya’nın pek istekli olmadığı belirtiliyor.

Geoff Dyer, “Putin’in, Batı’nın bölünmüşlüğü üzerine oynadığı kumar ters tepebilir” diyor. Ona göre, “yayılmacı bir Rusya” beklentisi, gözleri yeniden NATO’ya çevirecek.

 

"Kırım’da bir oylama tehlikeyi büyütür": Gideon Rachman, Kırım’ın özerkliğinin genişletilmesi için 30 Mart’ta yapılması planlanan referandumu eleştiriyor. Büyük bir ülkenin, tarihsel bağları olan küçük bir ülkeyi ilhak etmesinin, İkinci Dünya Savaşı öncesi Avrupası’nı anımsattığını belirten Rachman, referandumda tam olarak neyin oylanacağının ve etnik Ukraynaca konuşanlar ile Türk-Tatar toplumunun nasıl korunacağının belirsiz olduğuna dikkat çekiyor. Rachman’a göre, “Pandora’nın kutusunun açılmaması” için en uygun çözüm, Kırım’ın Ukrayna’nın bir parçası olarak kalması, Ukrayna içinde Rusça konuşan toplulukların haklarının gözetilmesi ve Rus donanmasının Kırım’daki üssü kullanmaya devam etmesi.

 

"Doğu kentleri, Kiev’deki geçici yönetime kızgın": Harkiv mahreçli haberde, Kırım’dan sonra doğu bölgelerinde de Rusya taraftarlarının, Ukrayna’da radikal sağcıların oluşturduğu yönetime karşı gösteriler yaptığı belirtiliyor.

 

"Moskova yanlısı milisler iktidar boşluğunu dolduruyor": Kırım’daki son durum özetleniyor.

 

Guardian, "BM temsilcisi Kırım’dan kovalanırken gerginlik Ukrayna geneline yayılıyor."

 

"Müslüman azınlık tecrit edilmiş ama örgütlü durumda": Akademisyen Andrew Wilson, Kırım Türklerinin Türkiye’de genişçe bir akraba nüfusa sahip olduğunu ve Türkiye’deki resmi İslam kurumunun bu bölgeyle irtibatlı olduğunu anlatıyor.

 

"Yaptırımlar kuru gürültü olabilir": Rusya’nın Brüksel Büyükelçisi Vladimir Çizhov’e ait benzetmeyi aktaran, Ian Traynor.

 

Seumes Milne, “Kırım’daki çatışma Batı yayılmacılığının meyvesi” başlıklı makalesinde şöyle diyor:

 

“ABD ve Avrupa güçleri, yiyici ama seçilmiş Viktor Yanukoviç hükümetinin devrilmesi için protestoları açıkça desteklediler ki bu protestolar, Rusya ile ekonomik işbirliğini sona erdirecek olan ‘ya hep-ya hiç’ niteliğindeki AB anlaşmasıyla ilgili görüş ayrılıkları tarafından tetiklenmişti.”

 

“Sızdırılarak dile düşen ‘s… et AB’yi’ telefon konuşmasında ABD yetkilisi Victoria Nuland’ın, Yanukoviç sonrası hükümetin çerçevesini çizdiği duyuluyordu; birkaç hafta sonra şiddet olayları şiddetlenince Yanukoviç devrildi ve bunların büyük bölümü gerçeğe dönüştü.”

 

Milne, Yanukoviç hükümetinin yerine geçen oligarklar, neo-liberal Turuncu Devrim yanlıları ve neo-faşistlerin koalisyonunun ilk işlerinin, doğu ve güneyde çoğunluğun konuştuğu Rusça’yı resmi dillerden biri olmaktan çıkarmak ve yüzde 13’lük oy oranına sahip Komünist Parti’yi yasaklamaya çalışmak olduğuna dikkat çekiyor. Yazara göre bu, İkinci Dünya Savaşı’ndan bugüne neo-Nazilerin ilk defa iktidara gelişi; üstelik ABD ve AB’nin desteğiyle.

 

Makalede ayrıca, eski Varşova Paktı üyesi 9 ülke ile Sovyetler Birliği’nin parçası olan 3 cumhuriyetin NATO şemsiyesi altına girdiğini hatırlatıyor. Rusya’nın ise 2008’de Gürcistan’da yaptığı gibi, Ukrayna’nın da AB-NATO şemsiyesi altına girmesine karşı koyduğu belirtiliyor.

 

Yazar, önerilerini şöyle sıralıyor; Ukrayna’da faşistleri dışarıda bırakan geniş tabanlı bir hükümet kurulması, bölgesel özerklikleri garanti altına alan bir federal bir anayasa hazırlanması ve çoğunluğu muhtaç hale düşürmeyen bir ekonomi politika izlenmesi.

 

Gizli dinlemeler, Katar, Mısır…

 

Financial Times, Türkiye’de günlük siyaseti şekillendiren gizli dinleme kayıtlarıyla ilgili haberinde, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve sanayici Metin Kalkavan ile bir dava ve bir ihale konusunda yaptığı görüşmelerin doğruluğunu kabul ettiğini aktarıyor.

 

Haberde, ilk defa Erdoğan’ın bu yıl sonuna doğru yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olmak yerine, parti tüzüğünü değiştirerek Başbakanlık koltuğunda oturmayı sürdürme ihtimalinin açıklık kazandığı belirtiliyor.

 

Bu haberin hemen altında, Fransa eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin eski bir danışmanının toplantılar sırasında yaptığı kayıtların kamuoyuna yayınlanmasıyla ilgili haber var. Bu kayıtlar, Sarkozy’nin bazı bakanlar hakkındaki görüşlerinden, eşiyle şakalaşmalarına kadar çeşitli konuşmaları içeriyor.

 

Birçok gazetede; Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn’in Katar’daki elçilerini çekmesiyle ilgili haberler var.

 

Katar’ın Mısır’daki Müslüman Kardeşler hareketini desteklemesinin ve Körfez ülkelerinden bağımsız dış politika izlemesinin rahatsızlık yarattığı belirtilen Financial Times haberinde, BAE’den siyaset bilimci Abdülhalik Abdullah, Katar Emiri’nin geçen Kasım ayında verdiği sözlerin yerine gelmemesi nedeniyle üç ülkenin diplomatik tepki yoluna gittiğini belirtiyor.

 

Düşünce kuruluşu IISS uzmanı Emile Hokayem de, Katar’ın bölgede, Mısır’da geçen Temmuz ayındaki darbeyle iktidardan indirilen Müslüman Kardeşler’in “Truva atı” gibi görüldüğünü aktarıyor.

 

Kahire’deki Amerikan Üniversitesi’nde kamu politikası dersleri veren Prof.İmad el Din Şahin, hiçbir zaman Müslüman Kardeşler’e yakın olmadığının bilinmesine rağmen askeri yönetim tarafından suçlandığını anlatıyor Guardian’daki makalesinde. Şahin, Mısır’da askeri yönetime ve polis devletine karşı uluslararası toplumun devreye girmesini talep ediyor.

 

Almanya 6 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Hamburg'da yayımlanan haftalık Die Zeit gazetesinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le ilgili bir yorum dikkat çekiyor:

 

“Bir hicivci Putin'i sadece alkışlayabilir. Putin, nerede, ne zaman ve ne şekilde harekete geçmesi gerektiğini gayet iyi biliyordu, bunun getireceği risklerin hesabını iyi yapmıştı. Ukrayna'nın yarısını ele geçirmedi, yalnızca Kırım'ı aldı, zaten Rus toprağı olan, 60 yıl önce kızıl çarların Ukrayna'ya hibe etmiş olduğu bir yer. Bir fatih gibi değil, Rus azınlığın koruyucusu olarak geldi. Coğrafya ve güç ağırlığı gibi faktörler ondan yanaydı. Rusya tek ayakla da olsa 21'inci yüzyıla ayak basmış durumda. Bu hamle, jeopolitik açıdan Batı'yı serseme çeviren ve Batılı ülkeleri birbirinden uzaklaştıran bir ustalık işiydi.”

 

Berlin'de yayımlanan Der Tagesspiegel de yorum sayfalarında Kırım konusuna yer veriyor:

 

“Nükleer silahtan vazgeçmiş olmanın intikamı alınıyor, güvenlik teminatı için verilen sözler kağıt üzerinde kalıyor, devletler hukukunun miadı doldu.' Eğer uluslararası toplum, muktedirlerin akıllarında bu tür fikirlerin filizlenmesini istemiyorsa, Ukrayna'daki durumun kontrolden çıkmasına izin vermemelidir. Şu anda gerçeküstücülük ile sinizm kol kola. Putin, NATO'ya Kosova konusunda verilen hakkın, Kırım bağlamında Rusya'nın elinden alınamayacağını söylediği takdirde bu şu anlama gelir: ‘Benim Kırım konusundaki tutumum, en az NATO'nun Kosova konusundaki tutumu kadar yanlış ve devletler hukukuna aykırıdır.' Meşru veya gayrimeşru olmuş, ne önemi var ki?”

 

Aynı konudaki Frankfurter Allgemeine Zeitung'un yorumunda ise Avrupa'nın rolü irdeleniyor:

 

“Avrupalıların gözlerin çevrildiği pek çok yerde kendilerini kriz yöneticisi olarak göstermesi ve bir güç odağı olma iddiasını yinelemesi gerekiyor. Her şeyden önce de kıtada Avrupa Birliği'nin düzenleyici rol üstlenmesi şart. AB, Avrupa'da enerjik ve zeki bir çıkış sergilemek zorunda. Ukrayna krizinin başından bu yana AB'nin böyle bir rolü olup olmadığı şüpheli. Rusya'nın, Ukrayna'nın Brüksel ile ortaklık anlaşması imzalamasına ve nüfuz alanını kaybetmesine seyirci kalacağını düşünmek naiflikti. Kiev hükümetinin düşmesini de içeren kasım ayından bu yana cereyan eden olaylar bunun bir göstergesi. Avrupa Birliği şimdi Ukrayna'ya arka çıkmak istiyor. Bu doğru, fakat bunun için eyleme geçmeye ve reform yapmaya istekli bir partnere ihtiyacı var.”

 

Berliner Zeitung'un yorum sütunlarında ise Çin'le ilgi bir yorum göze çarpıyor. Pekin'de Çin Ulusal Halk Kongresi'nin yıllık toplantısının yapıldığı şu günlerde, Çin'in savunma harcamalarını yeniden artırması bekleniyor. Gazetenin bu konudaki yorumu:

 

“ABD'nin orduya ayırdığı bütçe 383 milyar euro, Rusya'nın ise 50 milyar euro dolayında. Çin'in savunma harcamaları ise bu ikisinin arasında yer alıyor ve barışın teminat altına alınması mantığına dayanıyor. Bunun arkasındaki düşünce şu, tehdit kulisi bir kez kurulduğunda, Pekin'in ada kavgası verdiği ne Japonlar ne de Filipinliler Çin'e kafa tutmaya cüret edebilir. Büyük hesap bu! Çin bir savaşa girmeyi değil, olası bir savaşa hazırlıklı olmayı istiyor.”

 

Ukrayna 6 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Ukrayna’nın Sesi, Kırım’daki Askerler Siper Kazıyor diye yazıyor. Haberde, Kırım’da konuşlanan silahlı kişiler siper kazmaya başladı

 

UNİAN’in Radio Svoboda’ya dayanarak verdiği bilgiye göre “Kırım savunması” isimli gruba mensup oldukları iddia edilen silahlı kişiler siper kazmaya başladılar.

 

Çte yandan otomatik silahları ile mevzilenen kişilerin Kırım’daki askeri hareketliliği ise devam ediyor.

 

Söz konusu silahlı kişilerin Ukrayna askerlerine yönelik çağrılar yaptıkları, ancak Ukrayna askerlerinin bu çağrılara uymayarak görev yerlerini terk etmedikleri bildiriliyor.

 

Ukrayna’nın Sesi, Yatsenuk: Kırım’ın Yetkisi Genişletilebilir başlıklı haberinde, Ukrayna Başbakanı Arsenıy Yatsenuk Kırım'daki son durumu değerlendirdi.

 

Yatsenuk yaptığı açıklamada Kırım'da olanların Rusya'nın bir askeri darbesi olduğunu ve Ukrayna Anayasasına aykırı olduğunu belirtti.

 

Yatsenuk ayrıca Kırım'ın Ukrayna bağlılığı devam ederken özerklik yetkisinin arttırılabileceğini bu konu içinde bir araştırma grubu kurulması gerektiğini belirtti.

Putin'in Kırım'da yaptıklarının bir dünya krizi olduğunun altını çizdi.

 

İran 6 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Fars Haber Ajansı(FHA), İran Azeri casuslarla ilişkiyi tekzip etti diye yazıyor. Haberde, İran'ın Bakü Büyükelçiliği Basın İşleri Sorumlusu Ayetullahi bir bildiri yayınlayarak, casus oldukları ileri sürülen ve tutuklanan iki Azerbaycan Cumhuriyeti vatandaşı İran'la hiç bir ilgisi olmadığını belirtti.

 

Ayetullahi, İran için casusluk yapma iddiası ile tutuklanan iki Azerbaycan Cumhuriyeti vatandaşı zaten İran vatandaşı olmadığını ve İran güvenlik kurumlaryla da hiç bir irtibatı bulunmadığını vurguladı.

 

Azerbaycan Cumhuriyeti vatandaşı olan ve casusluk suçundan tutuklandıkları ileri sürülen iki kişinin, Bakü'da yaşayan korsan İsrail vatandaşları hakkında bilgi ve görüntü topladığı ileri sürülüyor.

 

FHA, Savunma Bakanı General Hüseyin Dehgan, bugün İran'ın nokta atışı yapan balistik füzelerinin hata payı 5 metrenin altına indiğini belirtti.

 

FHA, Sipahiler Ordusu Sözcüsü General Ramazan Şerif, Sipahiler inkılâbın evlatları olduğunu ve gerektiği yerde görüşünü beyan ettiğini belirtti.

 

FHA, İran Merkez Bankası, Japonya'nın üç bankası, İran'ın temel ürünler ve ilaç alımı ile ilgili banka işlemlerini yapmaya hazır olduklarını açıkladı.

 

FHA, Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, İran İslam Cumhuriyeti nükleer meseleyi çözümlemekte kararlı olduğunu vurguladı.

 

FHA, Savunma Bakanı General Hüseyin Dehgan'ın katıldığı törende İran silahlı kuvvetlerinin envanterine çok sayıda Kadr, Kıyam, Fatih ve Fars Körfezi füzeleri katıldı.

 

FHA, NATO Genel Sekreteri Rasmussen, bu teşkilatın Rusya yetkilileriyle görüşme programını askıya aldığını söyledi.

 

FHA, İran Dışişleri Bakanı Zarif dün Japonya ziyaretini tamamladıktan sonra, Endonezyalı yetkililerle görüşmek üzere Tokyo'dan Jakarta'ya geçti.

 

FHA, Rusya Dışişleri Bakanı dün Paris'te Ukraynalı mevkidaşıyla görüştü.

 

FHA, Beyaz Saray Sözcüsü "İran'la bir hayli sorunumuz var" dedi. Haberde, Beyaz Saray Sözcüsü, İranlı füzeleri taşıyan bir geminin Siyonist İsrail tarafından tutuklandığına dair ortaya atılan iddiaya tepki gösterdi.

 

Beyaz Saray Sözcüsü, bir muhabirin söz konusu iddiayla ilgili sorusu üzerine "Uluslararası topluluk bu tür girişimleri kabul edemez" diye konuştu.

 

Açıklamalarının devamında, söz konusu geminin tutuklanmasında Amerikalı ve İsrailli istihbarat gemilerinin işbirliğinde bulunduklarını iddia eden Beyaz Saray Sözcüsü ayrıca "İran'la henüz bir hayli sorunumuz var" dedi.

 

FHA, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, ülkesinin İranlı silahlar taşıyan bir geminin İsrail tarafından tutuklandığına dair çıkan haberleri doğruladığını söyledi.

 

FHA, Genel Kurmay Başkanlığından bir yetkili dün muhabirimizle konuşurken, batılı medyadan kimilerinin İranlı füzeleri taşıyan bir geminin işgalci İsrail tarafından durdurulup tutuklandığına dair ileri sürdükleri iddiayı yalanladı.

 

FHA, İslam inkılâbı rehberi Ayetullah Hamanei "Ağaçlandırma Günü" dolaysıyla Tahran'da bir fidan dikti ve İran milletini de yeşil alanın önemini göz önünde bulundurmaya davet etti.

 

FHA, Şefkat Tepe dizisinde 'Peygamber rüyası'nın sahnelendiği Şubat ayında diziyi 3 günde 2 bin 954 kişi RTÜK'e şikayet ederken, raporlar Ocak ayında da Samanyolu TV'de en çok bildirimin Şefkat Tepe dizisine yapıldığını gözler önüne serdi. Diziyle ilgili olarak Ocak ayında RTÜK'e toplam 94 bildirimde bulunuldu. Bununla birlikte ATV Ana Haber Bülteni'nde Kanadalı şarkıcı Justin Bieber için 'Atarlı Ergen' denmesi hayranlarının yoğun tepkisine neden oldu. Söz konusu haber yüzünden, Ocak ayı içerisinde 'kişilik haklarını ihlal ve iftira-hakaret' sebebiyle RTÜK'e en fazla şikayet edilen kanal ATV oldu.

 

FHA, ABD elçiliği önünde protesto diye yazıyor. Haberde, Ankara’da ABD elçiliği önünde Batı yayılmacılığı protesto edildi: Boğazlar ABD Kışkırtıcılığına Kapatılsın”, “ABD Bölgemizden Defol” yazılı dövizler taşımaları dikkat çekti.

 

FHA, TÜBİTAK da Pensilvan’yanın elinde diye yazıyor. Haberde, Erdoğan “TÜBİTAK gibi bir kurumun merkezinde dinlemeler yapılıyor. Siz kriptolu telefonları güvenli sanıyorsunuz. İş adamlarına şantaj yapılarak haraç topladılar. Bırakınız İslam'ı hiç bir dinde böyle bir alçaklığa izin verilmez.” Dedi

 

FHA, Türkiye ABD ile Rusya arasında sıkıştırılıyor diye yazıyor. Haberde, Rusya, Ukrayna’da yaşananları ‘darbe’ olarak nitelerken, soğuk savaş sonrası dengelerin tam olarak yerine oturmadığını düşünen Ankara, tırmanan gerginliğin diplomasi yoluyla çözülmesinden yana tavrını koruyor.

 

İran Radyosu (İRİB), Donetsk meydanlarında tansiyon yüksek diye yazıyor. Haberde, Ukrayna'nın güney doğusundaki Donetsk şehrinin belediye binasında bayrak savaşı devam ediyor. Geçtiğimiz hafta asılan Rus bayrağının yerine dün sabah yeniden asılan Ukrayna bayrağı tekrar halktan bir grup tarafından binanın gönderinden indirildi. Kentteki Rusya yanlısı yaklaşık 1000 kişi, binanın kontrolünü yeniden ele alarak, göndere bir kez daha Rusya bayrağı çekti.

 

İRİB, Ashton ve Paet arasında skandal konuşma başlıklı haberinde, Estonya Dışişleri Bakanlığı, Bakan Urmas Paet ile AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'un Ukrayna'daki gelişmelere ilişkin internete düşen telefon görüşmesini doğruladı. Haberi Estonya Dışişleri Bakanlığı Basın İdaresi duyurdu.

 

Basın idaresinin haberine göre, Paet ile Ashton arasında 26 Şubat tarihinde gerçekleştirilen telefon görüşmesinde, Estonyalı Bakan, Kiev görüşmelerinde öğrendiklerini aktararak duruma ilişkin kaygılarını dile getirdi.

 

Paet'in, Kiev Maidanı'nda yaralananlara yardım eden hekim Olga Bogomolets'in sözlerine atıfta bulunarak insanlara ateş eden keskin nişancılara ilişkin anlattıkları büyük ilgi çekti.

 

Bakan Paet konuşmasında, "Olga ayrıca, elde edilen tüm bulgulara bakılırsa, polis görevlileri ve vatandaşlar olmak üzere, iki taraftan da vurulan insanlara aynı keskin nişancıların ateş ettiği anlaşılıyor, iki taraftan da ölenleri aynı keskin nişancıların vurduğunu söyledi" dedi.

 

İRİB, İran Savunma gücü bölgenin istikrarına sebep olmakta diye yazıyor. Haberde, İran İslam Cumhuriyeti Savunma Bakanı, İran'ın savunma gücünün bölgenin güvenlik ve istikrarını da beraberinde getirdiğini bildirerek, İran'ın füze gücünün artırılmasının, saldırganlar karşısında bir nevi engelleyici önlem olduğunu söyledi.

 

Dün el-Alem televizyonuna açıklamada bulunan İran İslam Cumhuriyeti Savunma Bakanı Tuğgeneral Hüseyin Dehgan, İran silahlı kuvvetlerinin savunma kudretinin artmasının bölge ve komşu devletlere yönelik en ufak bir tehdit oluşturmadığını, asıl önemli olan hususun İran'ın kudretinin bölgenin güvenlik ve istikrarını sağlaması olduğunu bildirdi.

 

İRİB, İran ve Japonya dışişleri bakanları ortak bildiri yayınladı diye yazıyor. Haberde, İran İslam Cumhuriyeti ve Japonya Dışişleri Bakanları, ikili ve uluslar arası alanda siyasi, ekonomi ve kültürel ilişkilerin genişletilmesi çerçevesinde ortak bir bildiri yayınladılar.

 

Tasnim haber ajansının bildirdiğine göre İran ve Japonya dışişleri bakanları Muhammed Cevad Zarif ve Fomio Kshida dün ortak bir bildiri yayınlayarak, iki ülke üst düzey yetkilileri arasında diyalog ve görüşmeler ve karşılıklı danışıklıkların devam etmesi zaruretini vurguladılar.

 

İRİB, İran'dan Fars Körfezi İşbirliği Konseyine Yalanlama diye yazıyor. Haberde, İran, Fars Körfezi İşbirliği konseyi bildirisinde İran aleyhinde yer alan iddiaları reddetti.

 

Dışişleri bakanlığı basınla ilişkiler bölümü tarafından yapılan açıklamaya göre İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Merziye Efham, Fars Körfezi İş Birliği Konseyi Dışişleri Bakanları bildirisinde İran'a yönelik gündeme gelen iddiaların asılsız olduğunu vurgulayarak bunun, bölgedeki mevcut şartların ve tarihi gerçeklerin bilinmemesinden kaynaklı olduğunu belirtti.

 

Suriye 6 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Suriye Arap Haber Ajansı (SANA), Ordunun Savaş Gücünü Test Etme Tehlikesinden Uyardı            diye yazıyor. Haberde, Askeri bir kaynak dün düşman İsrail'in 05-03-2014 Çarşamba günü sabahı saat 06 civarında güçleri ayırma anlaşmasını ihlal ederek Suriye'nin işgal altındaki Golan topraklarından füze ve tank topu ateşi açtığını söyledi.

 

Kaynak düşman İsrail'in işgali altındaki Golan topraklarının el Sath Tepesi ve el Hveyn’den Hmeydiye okulu ve camisi yönüne dört füze fırlattığını belirtti. İsrail'in aynı zamanda saat 06:30 sularında Hürriyet Mevkii yönüne tank topuyla dört top mermisi attığını ifade eden kaynak; saat 07:10’da Hmeydiye Mevkii yönüne otomatik silahlarla ateş açtığını aktardı.

 

SANA, Hama’da Bombalı Eylem diye yazıyor. Haberde, Teröristlerin bugün Hama Kentinin güney girişinde Piliç Kamu Şirketi yakınlarında gerçekleştirdikleri bombalı terör eylemi neticesinde ilk verilere göre 4 vatandaş şehit, 22 vatandaş da yaralı düştü.

 

Hama Valiliğinden bir kaynak SANA’ya açıklamasında terör eyleminin bombalı araçla yapıldığını ifade ederken, patlama yerinde büyük maddi hasarın oluştuğunu aktardı.

 

SANA, Dışişlerinden BM ve Güvenlik Konseyine Eş İki Mektup diye yazıyor. Haberde, Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı İsrail'in dün Golan topraklarından Hmeydiye Mevkiine bulunduğu düşmancı saldırı konusunda Birleşmiş Milletler genel sekreteri ve Uluslararası Güvenlik Konseyi başkanına eş iki mektup gönderdi.

 

Bakanlık mektubunda düşman İsrail'in 05-03-2014 Çarşamba günü sabahı saat 06 civarında Suriye'nin işgal altındaki Golan topraklarından füze ve tank topu ateşi açtığını söyledi. Bakanlık düşman İsrail'in işgali altındaki Golan topraklarının el Sath Tepesi ve el Hveyn’den Hmeydiye okulu ve camisi yönüne dört füze fırlattığını belirtti.

 

SANA, Güvenlik Çemberi Düşüncesi Bertaraf Edildiği İçin Saldırdı başlıklı haberinde, Başkanı Muhammed Cihat el Lahham başkanlığında dün toplanan Halk Meclisi Başbakan Yardımcısı Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Velid el Muallim’den Suriye'deki krize ilişkin son siyasi gelişmeleri ele alan siyasi bir brifing dinledi.

 

Oturumda konuşan Meclis Başkanı Lahham Suriye diplomasisinin on yıllar boyunca yürütülen birçok komplo halkasını bilinçli politikayla aşmayı başardığına dikkat çekti. Lahham Suriye'nin kendine has olarak izlediği diplomasi sistemi ile Batı ve kimi gerici Arapların milleti hedef alan planlarını çökerttiğini, egemenlik, bağımsızlık ve onurunu savunmada nitelikli başarılar kaydettiğini ifade etti.

 

SANA, Halkın Acılarını Hafifletecek Uzlaşmalar Desteklenmelidir diye yazıyor. Haberde, Rusya Dışişleri Bakanlığı Suriye'deki radikal terör gruplarının Suriye genelinde yerel uzlaşmaların hayata geçirilmesi ve yeni bölgelerde yaygınlaştırılması çabalarını engellemeye çalıştıklarını belirtti.

 

Rus Bakanlık dün yayınladığı beyanda; Suriye'de yurtdışından gelen radikalciler dahil olmak üzere kanunsuz silahlı terör gruplarının Suriye'nin bir kısım bölgelerinde Suriye ordusuna karşı terör eylemlerini sürdürdüklerine işaret etti.

 

Suriye'de birçok bölgenin yerel ulusal uzlaşmaları hayata geçirmekte başarılı olduğuna dikkat çekilen beyanda; Suriye hükümetinin mevcut süreç içinde 50’den fazla bölgeyi kapsayan bu uzlaşmaları genişletme ve yayma çabalarının takdire şayan olduğunu belirtti.

 

SANA, Komisyon Terörle Mücadele Çalışmalarının Hızlandırılmasını Talep Etti diye yazıyor. Haberde, Halk Meclisinde Kamu Özgürlükleri ve İnsan Hakları Komisyonu Şam’da bulunan Terör Mahkemesindeki çalışmaları hızlandırma, diğer illerde bu mahkemeye ait salonların açılması, tutukluların durumunu kısa zamanda karara bağlama ve kanun kaçaklarının tutuklanmaları sırasında isim benzerliği meselesini çözme talebinde bulundular.

 

Adalet Bakanı Necm el Ahmet ile dün Halk Meclisinde bir araya gelen komisyon üyeleri; Terör Mahkemesinin kararıyla serbest bırakılanların yurtdışına yolculuk yapmalarına izin verilmesini, komisyon üyelerinin adalet bakanının cezaevlerine, mahkemelere ve adliye salonlarına bulunduğu saha gezilerine iştirak edilmelerini talep ettiler.

 

SANA, Dört Mobil Klinik Teslim Alındı diye yazıyor. Haberde, Sağlık Bakanlığı dün Şam, Halep, Hama ve Deyrezzor illerindeki sağlık esirgeme hizmetlerini Dünya Sağlık Örgütünden 4 mobil klinik teslim aldı.

 

Teslimat sırasında basına açıklama yapan Sağlık Bakanı Saad el Nayif mobil kliniklerin derhal hizmete geçirileceğini belirtti. Nayif terör eylemleri neticesinde sağlık hizmet sektörünün büyük hasara uğramasıyla ilaç ve çocuk aşılarının temininde mobil kliniklerin katkı sağlayacaklarını söyledi.

 

SANA, Kampanya 250 Hektar Toprağı Ağaçlandırmayı Hedefliyor diye yazıyor. Haberde, Geçtiğimiz günlerde kutlanan Ağaç Bayramının 62. Yıldönümü münasebetiyle Ziraat Bakanlığının Şam Valiliği ile işbirliği içerisinde başlatılan ağaçlandırma kampanyası kapsamında Şam Kırsalında 250 hektar toprak ağaçlandırılıyor.

 

Kampanya kapsamında dün düzenlenen etkinliğe katılan Ziraat ve Tarım Reformu Bakanı Ahmet Kadri; Bakanlığın yeşil alanları koruma ve büyütme projesine büyük bir önem verdiğini dile getirerek ağaçlandırma kampanyasının Suriye halkının, yaşanan bütün koşullara rağmen geleceği kendi elleriyle inşa etmede ısrarlı olduklarının bir yansımasını teşkil ettiğini belirtti.

 

Azerbaycan 6 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

1News.az, Rusya Kültür Bakanı: Tatil için Türkiye yerine Kırım’a gidin başlıklı haberinde, Rusya Kültür Bakanı Vladimir Medinski, Rus turistlere Türkiye ve Mısır yerine Kırım Özerk Cumhuriyeti’nde tatil yapmalarını önerdi.

 

Rusya Federal Turizm Ajanslığı (Rosturizm) ve Ulaştırma Bakanlığı yetkilileri ile bakanlıkta toplantı yapan Medinski, Kırım’da turizm potansiyelini ve ikili işbirliği olanaklarını değerlendirdi. Rus Kültür Bakanı Medinski, “Kırım ile işbirliği yapılmasından yanayım. Umarız Kırım, Ukrayna’nın en güvenli bölgesi olacak.” dedi.

 

Rus turistleri Kırım’a davet eden Medinski, “İsterdik ki, turist akımı çok gidilmiş, cazibesini yitirmiş, açıkçası güvenli olmayan Türkiye ve Mısır gibi ülkelerden azami derecede sadece Krasnodar bölgesine değil, aynı zamanda Kırım’a da yönlendirilsin. Buralar faydalı ve tarihi tatil yerleri.” şeklinde konuştu.

 

Rus bakan, konuyla ilgili Rosturizm ve Ulaştırma Bakanlığı’nın da destek vermesi gerektiğini kaydetti.

 

1News, Azerbaycan Türkiye’den Mızrak-U tanksavar füzeleri almak istiyor diye yazıyor. Haberde, Azerbaycan, Türkiye’nin askeri sanayi şirketi olan Roketsan mühendisleri tarafından geliştirilen “Mızrak-U” isimli uzun menzilli tanksavar füzelerine talip oldu.

 

Türkiye’nin Sabah gazetesinin konuya ilişkin haberine göre, Mızrak-U füzelerini Azerbaycan’ın yanı sıra bazı Ortadoğu ülkeleri ve Pakistan da almak istiyor.

 

Mızrak-U’nun helikopterden yapılan ilk güdümlü atış testi başarıyla gerçekleştirildi. Mızrak-U, AH-1S Cobra helikopterinden 3 bin 500 metre menzile yapılan güdümlü atışta, hedefi başarıyla ilk seferde vurdu. 8 kilometre menzille ana muharebe tanklarını vuracak olan Mızrak-U, yüksek vuruş hassasiyetiyle zırhları kolayca delebiliyor.

 

1News, AB Yanukoviç'in malvarlığını dondurdu diye yazıyor. Haberde, Avrupa Birliği, Ukrayna'da devlet başkanlığı görevinden azledilen Viktor Yanukoviç ve diğer 17 yetkilinin malvarlığını, ülkede kamu kaynaklarını usulsüz kullandığı ve zimmetine geçirdiği gerekçesiyle dondurdu.

 

AB'den dün yapılan açıklamada, 12 ay yürürlükte kalacak yaptırımın, AB resmi gazetesinde yayımlanmasıyla yürürlüğe gireceği bildirilmişti.

 

Resmi gazetedeki listede, Yanukoviç'le birlikte işadamı olan oğlu Aleksandr Yanukoviç, dönemin Başbakanı Mikola Azarov, İçişleri Bakanı Vitali Zaharçenko, Adalet Bakanı Olena Lukash diğer bazı bakanlar, Yanukoviç'e yakın işadamları ve bürokratlar bulunuyor.

 

AB, dondurduğu malvarlıklarını Ukrayna hazinesine geri aktaracak tedbirler alacak.

 

İsviçre ve Lihtenştayn, aynı isimlerin malvarlıklarını daha önce dondurmuştu.

 

1News, Lihtenştayn Prensliği Azerbaycan’la ilişkilerini geliştirmekte istekli diye yazıyor. Haberde, Azerbaycan’ın İsviçre ve Lihtenştayn Büyükelçisi Ekrem Zeynallı Vaduz kentini ziyareti çerçevesinde Lihtenştayn Parlamento Başkanı Albert Frick’le 4 Mart’ta bir araya geldi.

 

Azerbaycan’ın İsviçre ve Lihtenştayn Büyükelçiliğinden verilen bilgiye göre, Büyükelçi Zeynallı görüşmede, Azerbaycan Milli Meclisi Başkanı Ogtay Esedov’un selamlarını ve davet mektubunu Frick’e iletti.

 

Büyükelçi, Azerbaycan’ın Lihtenştayn Prensliği ile ilişkilere önem verdiğini ve parlamento başkanının Azerbaycan’ı ziyaretinin ikili ilişkilerin gelişmesine katkı sağlayacağından emin olduğunu ifade etti.

 

1News, Suriyeli mültecilerle ilgili harekete geçmeliyiz diye yazıyor.Haberde, ABD’nin eski Dışişleri Bakanı Albright, Suriyeli mültecilerle ilgili "Bu bir alarm veren kriz ve bir an önce harekete geçmemizi gerektiriyor” dedi.

 

ABD’nin eski Dışişleri Bakanı Madeleine Albright, Suriye’de üç yıldır devam eden savaş nedeniyle sayıları her geçen gün artan mültecilerin durumuyla ilgili, “Bu bir alarm veren kriz ve hepimizin bir an önce harekete geçmemizi gerektiriyor” dedi.

 

Aspen Enstitüsü adlı düşünce kuruluşunda “Suriye’de Artan Mülteci Krizine Yönelik Politikalar” başlıklı panel düzenlendi. Panele, ABD’nin eski Dışişleri Bakanı Madeleine Albright, İngiltere’nin eski Dışişleri Bakanı David Miliband, Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Namık Tan ile Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) ABD Özel Temsilcisi Najib Ghadbian konuşmacı olarak katıldı.

 

1News, Gül: Ukrayna'nın siyasi birliği, toprak bütünlüğü ve egemenliği önemli başlıklı haberinde, Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Polonya Cumhurbaşkanı Bronislaw Komorowski ile baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından düzenlediği anlaşmaların imza töreni ve ortak basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

 

Polonyalı bir gazetecinin Ukrayna'da yaşanan olayların ardından Kırım'da yaşanan gelişmelere yönelik sorusu üzerine Gül, Ukrayna ve Kırım'da yaşananların uluslararası camiadaki en sıcak olaylardan biri olduğunu belirtti.

 

Gül, Kırım'ın yanı sıra Suriye'de de çok büyük bir insanlık dramının devam ettiğine işaret ederek, "Bu ziyaret vesilesiyle iki Avrupa ülkesi, iki NATO üyesi ülke olarak tabii ki Ukrayna'da olup bitenleri de istişare etme imkanı bulduk. Şunun da bilinmesini isterim, Türkiye gerek Rusya, gerek Ukrayna ile Karadeniz'de komşu olan, üçümüz de Karadeniz ülkesiyiz. Dolayısıyla bölgemizdeki istikrar, güvenlik, gelişmeler hepimizi birinci derecede ilgilendirmektedir. Bu anlamda Türkiye, olup bitenleri yakından takip etmekte aktif bir şekilde" diye konuştu.

 

Parlamentodaki yönetim değişikliğinden sonra Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Ukrayna'ya gittiğini anımsatan Gül, "İlk giden ve ilk teması kuranlardan birisi olduk. Biz, Türkiye olarak stratejik işbirliği içerisinde olduğumuz Ukrayna ile Ukrayna'nın siyasi birliğinin, toprak bütünlüğünün, egemenliğinin önemli olduğunu ve bugün karşılaşılan problemlerin uluslararası hukuk çerçevesi içerisinde muhakkak çözülmesi gerektiğine inanıyoruz" değerlendirmesini yaptı.

 

1News, Hindistan'da genel seçim öncesi gerginlik diye yazıyor. Haberde, Hindistan'da 7 Nisan'da başlayacak seçim süreci öncesi rakip siyasi partilerin üyeleri arasında çıkan çatışmalarda çok sayıda kişinin yaralandığı bildirildi.

 

Yetkililer, Seçim Komisyonu'nun dokuz aşamalı seçimlerin 7 Nisan’da başlayacağı ve 12 Mayıs’ta sona ereceğini açıklamasının ardından Aam Aadmi Partisi üyelerinin Bharatiya Janata Partisi'nin başkent Yeni Delhi'deki bürosuna saldırı düzenlediğini söyledi.

 

1News, Gül: Başbakan bana da söyledi başlıklı haberinde, Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yasa dışı dinlemelere ilişkin olarak "Benim makamım ve odalarımla ilgili böyle bir şey söz konusu değil. Onlarla ilgili günlük çok düzenli tedbirler alınır. Ama bazı ortam dinlemelerinin olduğunu doğrusu Sayın Başbakan bana da söyledi" dedi.

 

1News, Bugün Mehmet Emin Resulzade’nin vefatının 59. Yıldönümü diye yazıyor. Haberde, Bugün, Doğu’da ilk bağımsız ülke, Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti’nin (AHC) kurucusu, büyük önder Mehmet Emin Resulzade’nin vefatının 59. yıldönümüdür.

 

Büyük tarihi şahsiyet 31 Ocak 1884’de Bakü’nün Novhanı köyünde dindar bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Babası Hacı Molla Elekber Resulzade, annesi Zinyet Zal kızıdır.

 

İlk eğitimini ailesinin yanında alan Mehmet Emin daha sonra teknik okula başladı. 1902’de “Müslüman Gençlik” örgütünü kurdu.

 

1News, Rus birlikleri stratejik noktaları ele geçiriyor diye yazıyor. Haberde, Rus askeri birlikleri, Kırım'ın batısında Ukrayna'ya ait olan ve füze savunma sistemlerinin bulunduğu bir askeri üssün kontrolünü ele geçirdi.

 

Rus askeri birlikleri, Kırım'ın batısında Ukrayna'ya ait olan ve füze savunma sistemlerinin bulunduğu bir askeri üssün kontrolünü ele geçirerek üsse giriş ve çıkışlar kontrol altına aldı.

 

Kırım'ın batısındaki A4519 numaralı Evpatorya askeri üssü yaklaşık 150 Rus askeri tarafından çevrilmişti. Üssün kontrolü bugün Rus askerlerine geçti. Üste bulunan Ukrayna askerlerin ilk önce direnmek istedikleri ancak Rus askerlerine karşı koyamadıkları bildirildi.

 

1News, İsrail İran gemisine el koydu diye yazıyor.Haberde, İsrail ordusunun, Gazze'ye geliştirilmiş roket taşıdığı öne sürülen İran gemisine Kızıldeniz'de el koyduğu bildirildi.

 

İsrail ordusundan yapılan açıklamada, Şayetet-13 birliğinin dün gece İsrail'in bin 500 kilometre açıklarında düzenlediği operasyonda, KLOS-C tipi İran gemisine el koyduğu belirtildi.

 

İsrail'in güneyindeki Eliat limanına çekilen gemide, 2006 Lübnan savaşında Hizbullah'ın kullandığı İran yapımı 302m roketlerinin yanı sıra, menzili 200 kilometreye ulaşan roketlerin yer aldığı ifade edilen açıklamada, mühimmatın çimento torbalarının arasına gizlenmiş bir kutuda saklandığı kaydedildi.

 

1News, ABD’li Eşbaşkan İsveç Parlamentosu üyelerine Dağlık Karabağ sorunuyla ilgili bilgi verdi diye yazıyor. Haberde, AGİT Minsk Grubu Eşbaşkanı James Warlick kişisel Twitter hesabında, İsveç Parlamentosu Dışişleri Komitesi üyelerini Dağlık Karabağ sorunuyla ilgili bilgilendirdiğini yazdı.

 

James Warlick şunları kaydetti: “İsveç Parlamentosu Dışişleri Komitesi üyelerine Dağlık Karabağ sorunuyla ilgili bilgi verdim. Barışın sağlanmasına büyük ilgi var.”

 

ABD’li Eşbaşkan İsveç ve İsveç Dışişleri Bakanı Karl Bildt’e Dağlık Karabağ sorununun çözümüne ilişkin etkinliklerinden dolayı teşekkür etti, İsveç’e Güney Kafkasya’da sürdürülen çalışmalara katılma çağırısında bulundu.

 

1News, Kerry ve Lavrov Ukrayna konusunda anlaşamadı diye yazıyor. Haberde, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile Rus mevkidaşı Sergey Lavrov'un Ukrayna konusunda bir anlaşmaya varamadıkları bildirildi.

 

Kerry, ABD'nin Paris Büyükelçiliğinde düzenlediği basın toplantısında, Lavrov ile bugün Paris'te yaptığı ikili görüşmenin içeriği hakkında bilgi verdi. Herhangi bir ilerleme yaşanmamasına karşın, bugünün oldukça verimli ve yapıcı geçtiğini anlatan Kerry, gerçekçi olmak istediğini, bugün gelinen noktayı dün oldukları noktaya tercih edeceğini dile getirdi.

 

1News, 9 terörist daha teslim oldu diye yazıyor. Haberde, Terör örgütünden kaçan 9 terörist, Şırnak'ta güvenlik güçlerine teslim oldu.

 

Açıklama Şırnak Valiliği'nden geldi.

 

Valilik, terör örgütünden kaçan 9 kişinin, Silopi ilçesindeki Habur Sınır Kapısı'nda güvenlik güçlerine teslim olduğunu bildirdi.

 

9 kişi, emniyette ifadelerinin alınmasının ardından adli makamlara sevk edilecek.

 

1News, NATO Rusya ile ilişkilerini askıya alıyor diye yazıyor. Haberde, NATO, Rusya ile ortak deniz misyonunu askıya alma, alt düzey sivil ve askeri toplantıları durdurma, NATO-Rusya iş birliğinin tümünü gözden geçirme kararı aldı.

 

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, NATO’nun Rusya ile iş birliğinin tümünü gözden geçirme kararı aldığını söyledi.

 

NATO’nun teklifi üzerine büyükelçiler düzeyinde toplanan NATO-Rusya Konseyi’nin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Rasmussen, Ukrayna’daki durumun Avrupa-Atlantik bölgesinin güvenlik ve istikrarı üzerinde ciddi etkileri olduğunu ve Rusya’nın Ukrayna’nın egemenlik ve toprak bütünlüğü ile kendisinin uluslararası yükümlülüklerini ihlal etmeyi sürdürdüğünü söyledi.

 

1News, Esed güçlerinin operasyonlarında 46 kişi öldü diye yazıyor.Haberde, Suriye'de Esed'e bağlı ordu güçlerinin çeşitli kentlerde muhaliflere yönelik operasyonlarında 46 kişi hayatını kaybetti.

 

Suriye'de Beşşar Esed'e bağlı ordu güçlerinin çeşitli kentlerde muhaliflere yönelik ağır silahlarla düzenlediği operasyonlarda 4'ü çocuk, 2'si kadın olmak üzere 46 kişinin öldüğü bildirildi.

 

Suriye İnsan Hakları Örgütü'nden (SNHR) yapılan açıklamada, ordu güçlerinin yönetim karşıtlarına yönelik hava destekli düzenlediği operasyonlar sonucunda Halep'te 13, Humus'ta 10, başkent Şam'ın banliyölerinde 9, Dera'da 8, İdlib'te 4, Rakka ve Deyru'z Zor'da birer olmak üzere 46 kişinin yaşamını yitirdiği kaydedildi.

 

1News, Hükümet ile Rusya yanlısı göstericiler eylemlerini sürdürdü başlıklı haberinde, Ukrayna'da, görevinden azledilen Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'in doğum yeri Donetsk ile Kharkiv şehirlerinde, hükümet ile Rusya yanlısı göstericiler eylemlerine devam etti.

 

Yanukoviç'in memleketi Donetsk şehrindeki Baş Meydan'da Rusya yanlısı eylemcilerin gösterileri devam ederken, diğer tarafta Ukrayna bayraklarıyla toplanan eylemciler ise "Donetsk Ukrayna'nındır", "Dünyaya barış", sloganları atarak, ülkenin bölünmez bütünlüğünü desteklediklerini dile getirdi.

 

Bulgaristan 6 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Bulgaristan Radyosu (BNR), Ulusal Güvenlik Merkezi Ukrayna’daki durumu takip edecek diye yazıyor. Haberde, Ukrayna’daki süreçleri takip edecek ve Bulgaristan için riskleri azami ölçüye indirecek ulusal güvenlik merkezinin ilk oturumu Sofya’da gerçekleştirildi. Güvenlik merkezi Başbakana bağlı Güvenlik Konseyi’nin oturumundan sonra oluşturuldu. Bulgaristan güvenliği için kilit rol oynayan alanlara daimi gözetim uygulayacak merkezin ülkemizi için risk oluşturabilecek durumları tespit edecek. Yaklaşık 300 bin Bulgarın yaşadığı Ukrayna’da silahlı çatışmanın çıkması durumunda göç artışı tehditi doğacak. Merkezin değerlendirdiği diğer bir konu ise olası radyasyon kirliliğine karşı yönetim planlarının güncellenmesi konusudur.

 

Ukrayna’daki durum gazetelerin ilk sayfalarından inmiyor.“Trud” gazetesi, Başbakan Oreşarski’nin Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev ile bir araya geldiği görüşmede kullandığı sözleri aktarıyor: “Bulgaristan, Ukrayna’nın egemenliğini, toprak bütünlüğü ve bağımsızlığını destekliyor ve yeni hükümetin uluslar topluluğu ile birlikte kalıcı istikrar ve ülkede demokratik seçimlerin yapılması için gerekli şartları sağlamasını bekliyor” diye konuştu Başbakan Oreşarski. Görüşmeden Bulgaristan’ın Brüksel’de oluşturulacak AB’nin ortak görüşü paylaşacağı da öğrenildi. Dışişleri Bakanı Kristiyan Vigenin’in Kiev ziyareti ile ilgili olarak Oreşarski, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün korunmasına verilen desteği savundu. Gazete, dışişleri bakanının ülkedeki yeni liderlere destek vermekle BSP ve DPS milletvekilleri arasında memnuniyetsizliğe yol açtığını hatırlatıyor.

 

Ukrayna’da oluşan durumla ilgili bizde doğal gaz tedarikleri ile ilgili yeni krizden bahsedilmeye başladı. Bu konuda “Standart” gazetesi, Profesör Atanas Tasev’in görüşüne yer veriyor. 2009 yaşanan krizin tekrarlanmasının imkânsız olduğunu öne süren uzman, o dönemde test edilen Enerji Yasası, artık yıllarca denenmiştir. Ayrıca Bulgaristan’da günlük gaz tüketimi 5 ila 7 milyon metre küp arasındayken “Çiren” yatağı, 5 ila 5,5 milyon metre küp arasında değişen miktarda gaz temin edebilir.

 

Ukrayna’daki krizin derinleşmesi halinde krizin negatif etkisi, Bulgaristan ekonomisini es geçmeyecek, diye yazıyor “Trud” gazetesi başka bir haberinde. Bunun belirtilerinin artık ortada olduğunu yazan gazete, rublenin değer kaybına, Rusya’da gayri menkul kıymet borsalarında yaşanan sarsıntılara ve buğday ile mısır gibi malların zamlanmasına işaret ediyor. Bulgaristan’ın Rusya ile olan ticaret hacmi, 2013 yılında 5 milyar 300 milyon avro civarında. Esas bölümünü ithalat oluşturuyor. AB tarafından muhtemel ticari kısıtlamaların getirilmesi, enerji, kimya sektörü ve metalürjiyi etkileyecek. Ruslar, turizmde ve emlak piyasasında da önemli bir faktördür, diye belirtiliyor gazetenin haberinde.

 

 Tarih uzmanı Profesör Bojidar Dimitrov’un “Standart” gazetesine verdiği demeç Ukrayna’daki gelişmelerle ilgili başka bir görüş açısı getiriyor. Tarih uzmanının Ukrayna’dan gelebilecek mültecilere kucak açılacağı ve ülkede Bulgar azınlığının Bulgaristan’daki soydaşlarından çok daha iyi refah düzeyine sahip oldukları yönündeki sözleri sayfada manşet olarak veriliyor. Oradaki Bulgar köyleri hayat doludur, nüfusu 3000 ila 10 000 kişi arasında değişiyor, toprak verimli olduğu için bereketi bol oluyor, tarım mahsullerinin büyük bölümü ihraç edilerek köylülere çok iyi gelir sağlıyor, Profesör Dimitrov’un sözlerine göre.

 

“Sega” gazetesinde “2013’te ekonomi yüzde 1’lik büyüme rakamı bile yakalayamadı” başlığını okuyoruz. Bulgaristan’ın GSYİH yüzde 0,9 oranında artmıştır. Uzmanlara göre ekonomik büyüme temposu, AB’nin en yoksul devleti olan ve diğer devletlere yetişmek isteyen Bulgaristan için memnuniyet verici değildir. Eurostat verilerine göre Bulgaristan, yüzde 0,3’lük ekonomik büyüme oranı ile son sıralarda yer alırken komşu Romanya, yüzde 2’lik büyüme sağlamakla önde gidenler arasında yer aldı.

 

 Dünya Bankası'ndan bir raporundan Bulgaristan’ı krizden çıkarabilecek 4 sektörün olduğu anlaşılıyor, “24 çasa” gazetesinin haberine göre. Uzmanlara göre gıda, makine yapımı ile elektronik, eczacılık ve yüksek teknolojilere ağırlığın verilmesi gerekiyor.