ABD 5 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Amerika’nın Sesi Radyosu (VOA), Kırım Tatarları Arasında Korku Hakim diye yazıyor. Haberde, Simferepol’deki (Akmescit) Fontany 5 köyü, ilk bakışta sakin bir banliyö izlenimi veriyor. Ancak olay dışarıdan göründüğü gibi değil. 500 Kırım Tatarı’nın yaşadığı bu yerleşim birimine korku hakim.

 

Birkaç kilometre ötede, Kırım’ın merkezindeki sokaklarda Rus askerleri cirit atıyor. Kırım Tatarları, kendilerine saldırı olacağı söylentilerinden kaygılı.

 

55 yaşındaki Mudasir Kafodar, iki katlı müstakil evinin dışında torunuyla geziyor. Diğer altı torunu da yakında oyun oynuyor. “Huzur içinde yaşamak istiyoruz” diyen Kafodar, Rus askerlerinin kendi bölgelerine girdiğini ve yalnızca kendisinin değil, herkesin bu durumdan korktuğunu söylüyor. Kafodar, “Hiçbir şey söylemiyorlar, niye geldiklerini anlatmıyorlar. Bildiğim bir şey var, o da Ukraynalı değiller, bunlar Rus” diye konuşuyor.

 

The Wall Street Journal (WSJ), Türkiye'deki çalkantı emlak piyasasını belirsizliğe sürüklüyor diye yazıyor. Haberde, Türkiye'de yaşanan siyasi ve finansal çalkantı hükümetin ekonomik politikasından temel taşlarından birisini sallantıya uğrama tehdidiyle karşı karşıya bırakıyor: emlak piyasası.

 

Geçtiğimiz 10 yıl boyunca inşaat firmaları konut, alışveriş merkezleri ve ofis binalarını rekor yüksek seviyede inşa etti. Türkiye'nin inşaat sektörü firmaları sendikası Intes'e göre konut sektörü 800 milyar dolarlık ekonomide 2002 yılından bu yana yüzde 5 büyüme ortalaması tutturarak bu dönem boyunca milli gelirin yüzde 30'una denk geldi.

 

WSJ, Türkiye'de AVM sahipleri testten geçiyor diye yazıyor. Haberde, Türkiye'nin finansal piyasalarında yaşanan karışıklık sonucu kira gelirlerinde yaşanan düşüş nedeniyle alış veriş merkezi sahibi Corio Türkiye sürekli müşterilerine verdiği kartın kapsamın genişletti. Böylece şirket müşterilerin alış veriş alışkanlıklarını izleyebilecek ve buna göre promosyonlar yapabilecek.

 

Dutch Emlak Yatırım'ın bir birimi olan Corio Türkiye'nin CEO'su Cem Alfar konuyla ilgili açıklamasında, "Bu program ziyaretçilerimizi daha iyi anlamamıza ve uygun kampanyalar yapmamıza imkan verecek" dedi.

 

WSJ, Çin'in temerrüde düşmesinin olumlu sonuçları olabilir diye yazıyor. Haberde, Analistler, tam da herkesin Çin'in finansal sistemine yönelik riskleri yeniden değerlendirmeye başladığı sırada ülkenin kendi 'Bear Stearns anına' yaklaşabileceğini ve bunun iyi bir şey olabileceğini belirtti.

 

Shanghai Chaori Solar Energy 002506.SZ +3.19% Science & Technology, Salı günü Cuma günü vadesi gelecek olan tahvil faizi ödemelerini yapamayabileceği uyarısında bulundu ki bu da şirketin 1.5 trilyon dolarlık tahvil işlemlerinde ilk kez temerrüde düşeceği anlamına geliyor.

 

WSJ, ‘Yargıtay’ın gerekçesi Bykov kararıyla tam örtüşmüyor’ başlıklı haberinde, Yargıtay’ın Fenerbahçe kararını alırken atıfta bulunduğu Bykov kararı  dün en çok tartışılan konulardan biri oldu. Üç yıla yakın süre Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde tetkik hakimi olarak çalışmış olan Göksu Avukatlık Bürosu Kurucu Ortağı Noyan Göksu’ya göre Yargıtay’ın kararındaki sonuç cümlesi, atıfta bulunan Bykov kararı ile tam olarak örtüşmüyor. Noyan, bu duruma gerekçe olarak da “Rus ceza mahkemeleri karar alırken tapeleri doğrudan dikkate almamıştır ve mahkumiyete dayanak yapmamıştır. Daha ziyade tapeler üzerine hazırlanan bilirkişi raporlarını dikkate almıştır” diyor.

 

Çin 5 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Çin Devlet Radyosu (CRİ), ÇUMH toplantısında ilk gün tamamlandı diye yazıyor. Haberde, 12. Çin Ulusal Halk Meclisi (ÇUHM) Yıllık Toplantısı bugün (5 Mart) Beijing'de başladı.

 

Toplantıya Çin liderlerinden Xi Jinping, Li Keqiang, Yu Zhengsheng, Liu Yunshan, Wang Qishan ve Zhang Gaoli'nin yanı sıra 3 bine yakın Ulusal Halk Meclisi temsilcisi katıldı.

 

Katılımcılar, toplantının başlangıcında 1 Mart'ta Kunming tren istasyonunda meydana gelen terör saldırısında hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulundu.

 

Çin Başbakanı Li Keqiang toplantıda Hükümet Çalışma Raporu'nu sundu. Raporun başında 1 Mart'ta Kunming'de meydana gelen terör saldırısını şiddetle kınayan Li Keqiang, devlet yasalarına hakaret eden ve insanlığa meydan okuyan her türlü terör girişimine kararlılıkla darbe indirilmesi gerektiğini söyledi.

 

CRİ, Ukrayna krizinde gevşeme diye yazıyor. Haberde, Ukrayna'da geçen hafta boyunca yükselen tansiyon düşüş sinyalleri veriyor.

 

Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatseniuk dün yaptığı konuşmada, Ukrayna ile Rusya arasında bakanlar düzeyinde müzakerenin başladığını söyledi.

 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de, Rusya'nın ancak "en aşırı durumda" Ukrayna'ya silah kullanacağını, bu kararı almasının da uluslararası hukuka uygun olduğunu belirtti.

 

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün (4 Mart) Putin'le yaptığı telefon görüşmesinde, Rusya'nın sorunu siyasi yolla çözüp, bölge ve dünya barışıyla istikrarını koruyabileceğine inandığını söyledi. Xi Jinping ayrıca, Çin'in uluslararası toplumun krizin yumuşatılmasına yardımcı olacak öneri ve çabaları desteklediğini belirtti.

 

ABD Başkanı Barack Obama, ilgili tarafların askeri yolla Ukrayna'ya girmemesi ve Ukrayna halkının kararına müdahale etmemesi durumunda, Ukrayna'nın hem Batılı ülkelerin hem Rusya'nın dostu olabileceğini kaydetti.

 

CRİ, Li Keqiang'dan terörle mücadelede kararlılık mesajı diye yazıyor. Haberde, Çin Başbakanı Li Keqiang, devlet yasalarına hakaret eden ve insanlığa meydan okuyan her türlü terör girişimine kararlılıkla darbe indirilmesi gerektiğini söyledi.

 

Li Keqiang, bugün 12. Çin Ulusal Halk Meclisi Yıllık Toplantısı'nda Hükümet Çalışma Raporu'nu sundu. Raporun başında 1 Mart'ta Kunming'de meydana gelen terör saldırısına değinen Li Keqiang, terör eylemlerine kararlılıkla darbe indirilerek, devlet güvenliği ve sosyal asayişin korunması gerektiğini kaydetti.

 

CRİ, Li Keqiang 2014 beklentilerini açıkladı diye yazıyor. Haberde, Çin Başbakanı Li Keqiang, 2014 yılında Çin'in hem tehdit hem de fırsatlarla karşı karşıya bulunacağını belirtti.

 

Çin Başbakanı Li Keqiang, bugün (5 Mart) 12. Çin Ulusal Halk Meclisi Yıllık Toplantısı'nda sunduğu Hükümet Çalışma Raporu'nda, 2014 yılında Çin'in yine karmaşık durumlarla karşı karşıya bulunacağına, bunlar arasında hem olumlu hem olumsuz unsurların bulunduğunu kaydetti.

 

Dünya ekonomisinin yeniden canlanmasında istikrarsızlık unsurlarının bulunduğuna işaret eden Li Keqiang, küresel ekonomik yapıda derin değişiklik yaşandığını, uluslararası rekabetin daha güçlü olacağını dile getirdi.

 

CRİ, Li Keqiang, gelişme hedeflerini açıkladı diye yazıyor. Haberde, Çin Başbakanı Li Keqiang, bugün (5 Mart) Meclis'e sunduğu çalışma raporunda başlıca sosyo-ekonomik gelişme hedeflerini açıkladı.

 

Buna göre, ekonomide yüzde 7,5 büyüme, enflasyonda en çok yüzde 3,5 yükseliş bekleniyor. 10 milyon istihdam yaratılması ve kentsel kayıtlı işsizlik oranının yüzde 4,6'nın altında tutulması öngörülüyor. Uluslararası ödemeler hesabında dengeyle kişisel gelir ve ekonomik gelişme arasında uyum da başlıca hedefler arasında yer alıyor.

 

CRİ, ABD Dışişleri Bakanı Kiev'de diye yazıyor. Haberde, Ukrayna'daki kriz devam ediyor. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry göreve gelmesinin ardından dün (4 Mart) ilk Ukrayna ziyaretini yaptı. BM de Kırım'daki gelişmeleri takibe aldı.

 

John Kerry Kiev'de ABD'nin Ukrayna'ya 1 milyar ABD Doları kredi sağlayacağını söyledi. Ziyaretin bir gün öncesinde ABD tarafından yapılan açıklamada, Rusya'yla olan askeri işbirliği ile ticaret ve yatırım görüşmelerinin geçici olarak durdurulduğu duyuruldu. Bunun hemen öncesinde de başta ABD olmak üzere yedi ülke, bu yılın Haziran ayında Rusya'nın Sochi kentinde düzenlenecek G8 Zirvesi'ni boykot edeceklerini açıkladı.

 

CRİ, NATO'dan Ukrayna için ikinci toplantı diye yazıyor. Haberde, Ukrayna'daki son gelişmeler üzerine 3 Mart'ta acil toplanan NATO dün (4 Mart) ikinci kez bir araya geldi. Üçüncü toplantı ise 6 Mart'ta yapılacak.

 

Son yapılan toplantının Polonya'nın başvurusuyla Washington Anlaşması'nın dördüncü maddesi doğrultusunda düzenlendiği bildirildi. Bu maddeye göre üye ülkelerden birinin toprak bütünlüğü, bağımsızlığı veya ülke güvenliğinin tehdit altında bulunması durumunda sorunların ele alınması için NATO'ya toplantı çağrısı yapılabiliyor.

 

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen toplantı sonrası yaptığı açıklamada, uluslararası toplumun çağrısına karşın Rusya'nın Ukrayna'nın egemenliği ile toprak bütünlüğünü bozacak işgal eyleminde bulunmasının uluslararası taahhütleri ihlal ettiğini ve bu eylemin Avrupa-Atlantik Okyanusu bölgesindeki güvenlik ve istikrara olumsuz etki getirdiğini söyledi.

 

CRİ, Li Keqiang'dan 2013 özeti diye yazıyor. Haberde, Çin Başbakanı Li Keqiang, 12.Ulusal Halk Meclisi Yıllık Toplantısı'nda hükümetin çalışma raporunu sundu.

 

Yurtiçi ve yurtdışı kaynaklı çok sayıda zorluğa rağmen sosyo-ekonomik kalkınma hedeflerine ulaşıldığını belirten Li Keqiang, bunun yanı sıra reform ve dışa açılmayla sosyalizmin modernleştirilmesinde son derece büyük başarı kazanıldığını söyledi.

 

CRİ, Xi Jinping'le Putin Ukrayna krizini görüştü diye yazıyor. Haberde, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin dün (4 Mart) yaptıkları telefon görüşmesinde iki ülke arasındaki ilişkilerle Ukrayna'daki gelişmeler üzerinde fikir alışverişinde bulundu.

 

Kısa süre önce Sochi'de Putin'le görüştüğünü hatırlatan Xi Jinping, iki taraf arasında varılan fikir birliğine göre, ilgili birimlerin stratejik işbirliği projesini tam hızla ilerlettiğini belirtti. Yunnan'ın Kunming kentinde yaşanan terör saldırısının hemen ardından Rusya'nın mesaj göndermesinin Çin'e yönelik kararlı desteği gösterdiğini belirten Xi Jinping, Çin'in Rusya'yla terörle mücadele işbirliğini güçlendirmeye hazır olduğunu ifade etti. Xi Jinping ayrıca Putin'i en yakın zamanda Çin'i ziyaret etmeye davet etti.

 

CRİ, Lazkiye'de kimyasal sevkiyat hareketliliği diye yazıyor. Haberde, Suriye'den yurtdışına yapılan kimyasal silah sevkiyatının bu hafta 6'ya ulaşması bekleniyor.

 

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Sözcüsü Martin Nesirky, dün (4 Mart) Suriye'nin imha edilecek kimyasal silahların yurtdışına gönderiminin tamamlanması konusunda elinden gelen çabayı harcayacağına dair önerisini Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'ne ilettiğini kaydetti.

 

BM-Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü Heyeti de aynı gün söz konusu bilgiyi doğrulayarak, iki parti kimyasal silah hammaddesinin Lazkiye limanından ayrıldığını kaydetti. Bu hafta yeni bir partinin daha yurtdışına sevk edilmek üzere limana ulaşacağını belirten Heyet, toplam sevkiyat sayısının daha öncekilerle birlikte 6'ya ulaşacağını ve bunun kimyasal silah stokunun yüzde 35'inden fazlasına tekabül ettiğini bildirdi.

 

Rusya 5 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Rusya’nın Sesi(RUVR), Lavrov Ukrayna’nın anayasa reformuna ihtiyacı olduğunu belirtti başlıklı haberinde, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Ukrayna’daki durumun normale dönmesi için 21 Şubat tarihli Krizin Çözümü Anlaşması’nın başlıca prensiplerine göre hareket edilmesi gerektiğini belirtti.

 

Salı günü Madrid’de Avrupa Diplomasisi Başkanı Catherine Ashton ile bir görüşme gerçekleştiren Lavrov, bunun istisnasız Ukrayna’daki tüm bölgelerin çıkarlarını gözeten bir anayasa reformunun gerçekleştirilmesini içermesi, buna ek olarak onun uluslararası birlik hükümeti kurulmasını, yasadışı silahlı grupların silahsızlandırılması ve onların Ukrayna şehir sokaklarından atılmasını gerektiğini içermesi gerektiğini belirtti.

 

RUVR, "Paralel devlet soruşturması", seçimden sonra diye yazıyor. Haberde, Niğde ve Osmaniye mitinginden sonra uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "paralel devlet" konusunda yerel seçimden sonra harekete geçeceklerini açıkladı. "Pensilvanya’daki örgüt şeması elimizde" ifadesini kullanan Erdoğan, "Hesaplarını Türkiye’ye Humeyni gibi dönmek üzerine kurmuşlar" dedi.

 

RUVR, Obama Ukrayna’daki durumun yakın bir zamanda yatışacağını ümit ediyor diye yazıyor. Haberde, Barack Obama, Amerika’nın Ukrayna’daki durumun yakın bir zamanda yatışacağını ümit ettiğini belirtti.

 

Salı günü Demokrat Parti için bağış toplama etkinliğinde bir konuşma yapan ABD Başkanı Barack Obama, Amerika’nın Ukrayna’daki durumun yakın bir zamanda yatışacağını ümit ettiğini belirtti.

Ona göre, şu anda durum çok ciddi ve ABD bu sorunun çözümü için çok zaman ayırıyor. Obama ayrıca ABD’nin Rusya’nın Kırım’daki eylemlerini uluslararası hukukun başlıca ihlali olarak gördüğünü tekrarladı.

 

RUVR, Kanada Rusya ile askeri-teknik işbirliğini askıya aldı diye yazıyor. Haberde, Amerikan CNN televizyon kanalının çarşamba günü bildirdiğine göre, Kanada Başbakanı Stephen Harper Rusya ile askeri-teknik işbirliğinin askıya alındığını duyurdu.

 

CNN Harper’in “Ben bu sabah derhal Kanada ile Rusya ordusu arasındaki askeri-teknik işbirliğinin askıya alınması ile ilgili talimat verdim” ifadelerine yer verdi. Kanada Başbakanı bundan özellikle “Uyanık Kartal” tatbikatı olmak üzere tatbikatlar ve planlanan görüşmelerin kastedildiğini belirtti.

 

RUVR, Kırım Hükümeti Ukrayna Parlamentosu temsilcileri ile görüşmeyi reddetti diye yazıyor. Haberde, Kırım Özerk Cumhuriyeti Başbakanı Sergey Aksenov’un sözlerine göre, Kırım Hükümeti Kiev’deki yeni yönetimin meşru olmadığını düşündüğü için şu an için Ukrayna Parlamento sözcüleri ile görüşmeler gerçekleştirme önerisine cevap vermeye hazır durumda değil.

 

RUVR, Rusya kıtalararası füze denemesi yaptı diye yazıyor. Haberde, Rusya, Astrahan Eyaleti'nde bulunan "Kapustin yar" poligonunda akşam saatlerinde РС-12М "Topol" kıtalararası balistik füze denedi.

 

 

Rusya Savunma Bakanlığı Stratejik Füze Kuvvetleri Sözcüsü İgor Egorov, Rus basınına yaptığı açıklamada, РС-12М "Topol" kıtalararası balistik füzesinin güney şehirlerinden Astrahan'daki "Kapustin yar" poligonundan TSİ 20.10'da ateşlendiğini söyledi.

Egorov, savaş başlığının test edilmesi için yapılan denemede, füzenin Kazakistan’ın "Sarı-Şagan" poligonundaki hedefi tam isabetle vurduğunu ifade etti.

 

RUVR, Timoşenko: Şu anki Ukrayna yönetimi tamamen meşrudur başlıklı haberinde, Ukrayna’nın Eski Başbakanı Yuliya Timoşenko şu anki Ukrayna yönetiminin meşru olduğunu düşünüyor

 

Ukrayna Anavatan Partisi internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, Anavatan Partisi lideri ve Ukrayna’nın Eski Başbakanı Yuliya Timoşenko şu anki Ukrayna yönetiminin meşru olduğunu düşünüyor ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in anayasaya aykırı darbe ile ilgili sözlerinin kişisel bir değerlendirme olduğunu belirtiyor.

 

RUVR, ABD Kara Kuvvetleri’ndeki askerlerin sayısını azaltıyor diye yazıyor. Haberde, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) önümüzdeki 5 yıl içerisinde şu anki 490 bin kişilik Kara Kuvvetleri asker sayısını Büyük Vatanseverlik Savaşı’ndan bu yana en düşük seviye olan 440-450 bin kişi seviyesine kadar azaltacak.

 

İtar Tass Ajansı’nın bildirdiğine göre, salı günü Pentagon tarafından yayınlanan ABD 2015 yılı savunma bütçesinde önümüzdeki sonbaharda sayının azaltılmasına başlanması öngörülüyor.

 

RUVR, Putin: Paralimpik Oyunları mantıksal olarak Olimpiyat Oyunları’nın devamıdır başlıklı haberinde, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Soçi Paralimpik Oyunları öncesi Rus televizyon kanallarına demeç vererek, mutlaka oyunların açılışını ziyaret edeceğini ve ayrıca kayak ve dağ kayağı yarışını seyretmek istediğini belirtti.

 

Putin yaptığı açıklamada “Paralimpik Oyunları mantıksal olarak Olimpiyat Oyunları’nın devamıdır. Açıkçası insanların bizim engelli sporcularımızın sınırlı imkanlarını görmeleri önemlidir. Bu doğru bir şekilde toplumu eğitir.

Devlet ülke topraklarının her yerinde engelsiz çevre koşulları oluşturmalı, ayrıca engelliler için istihdam sağlamalıdır” ifadelerine yer verdi.

 

RUVR, Suriye ordusu büyük bir militan grubunu kuşattı diye yazıyor. Haberde, Suriye ordusu, Yabrud’da (Şam’ın 57 km kuzeyinde) büyük bir militan grubunu kuşattı. El Vatan haber ajansının verdiği bilgiye göre, kentte bulunan silahlı muhalefet grupları toplamda 10 bin kişiyi buluyor.

 

 Yabrud’un 2 kilometre yakınına ulaşan hükümet ordusunun öncü birlikleri, cıvadra bulunan çiftliklerde temizlik çalışması yürütüyor. Diğer taraftan, Suriye askerleri Şam yakınlarında militanların elinde olan son iki kent Flita ve Ras el Maa’ya doğru ilerliyor.

 

 Dağlık bölgede yürütülen operasyonda ordu birliklerine karşı Cephat El Nusra ve İslam Cephesi militanları mücadele ediyor. Operasyonu yöneten Suriyeli subay, militanlarla ateşkese varılmasının mümkün olmadığını belirtti. Subay ayrıca, vatandaşların çoğunun kenti terk ettiğini açıkladı.

 

İngiltere 5 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Financial Times’ın Türkiye gündemiyle ilgili haberinde, internette yayımlanan ses kayıtlarının iş dünyasının “üzerine ışık tuttuğu” belirtiliyor.

 

Daniel Dombey ve Funja Guler imzalı haberde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile sanayici Metin Kalkavan arasında geçtiği iddia edilen telefon görüşmeleri kaydı konu ediliyor.

 

Erdoğan’ın, Koç Holding’e verilen 1,5 milyar Euro değerindeki ihaleye itiraz etmesi için Kalkavan’a yol gösterdiği ve yenilenecek ihaleye nasıl katılması gerektiği konusunda tavsiyede bulunduğu iddia ediliyor.

 

Haberde, Başbakan Erdoğan’ın daha önce benzer bir ses kaydını “montaj” diye nitelendirdiği hatırlatılarak, polis içinde yapılanan grupların gizlice dinlemeler yapmakla suçlandığı belirtiliyor.

 

Financial Times muhabirleri, Türk ekonomisinin devlerinden Koç grubunun “ülkenin eski laik elitin simgesi” olarak görüldüğü ve Erdoğan ile gerginlikler yaşadığını ifade ediyor.

 

Guardian gazetesindeki Ukrayna kriziyle ilgili yorumlarda ağırlıklı olarak, olası çözüm ihtimalleri ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in zayıflıkları konu ediliyor.

 

Başyazıda, Ukrayna’da çoğunluğunu radikal sağcı grupların oluşturduğu silahlı göstericilerin Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’i ülke dışına çıkmaya zorlamasının ardından Rusya’nın, Rusça konuşan halkı koruma adına Kırım Yarımadası’na asker çıkarmasının sonuçları irdeleniyor.

 

Asker çıkarma sonrasında Rus rublesinin büyük değer kaybettiğini, Moskova yönetiminin G8 grubundan çıkarılmakla ve uluslararası tecritle karşı karşıya olduğunu belirten Guardian, “Dünya ekonomilerinin karşılıklı bağlılığı Putin için olduğu kadar Avrupa için de bir zayıflık” değerlendirmesine yer veriyor.

 

Almanya’nın Rus doğal gazına ihtiyacı olduğu, İngiltere’nin de Rus sermayesine mali yaptırım uygulanmasına karşı çıktığı belirtilen başyazıda şöyle deniyor:

 

“Eğer Avrupa hükümetleri Rusya’nın müdahalesine uğrayan Ukrayna’nın bir yol bulmasına yardım etmekte ciddiyse, önceliklerinin nerede yattığını iyice düşünmek zorunda.”

 

Aynı gazetede Julian Borger, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ‘Ukrayna’da silah kullanılmasına gerek olmadığı ancak askeri güçlerin hazır tutulacağı’ minvalindeki sözlerini “Putin’in zeytin dallarını tanklar taşıyor” diye yorumluyor.

 

Ayrı bir köşede, Putin’in zayıf noktaları olarak şu üç başlık sıralanıyor:

 

Ekonomi: Ukrayna’nın iflasın eşiğindeki ekonomisi IMF ve AB yardımlarıyla canlanırsa bu, Rus oligarkları ve Ukraynalı milyarderler için felaket olabilir.

 

Bölgesel tepki: NATO ve AB üyesi olan Baltık ve Doğu Avrupa ülkeleri, Rusya’nın Ukrayna’ya müdahalesine tepki gösterirken, kendi ülkelerindeki eski Rus egemenliğine gönderme yaptı.

 

Kırım’daki Türk-Tatar azınlık: Çarlık ve Sovyetler döneminde Rus egemenliği altında acılar yaşayan Müslüman Tatar azınlığın çoğu, Kırım’ın Ukrayna’nın parçası olarak kalmasını istiyor.

 

Financial Times, Ukrayna krizine ayırdığı iki sayfada, ABD’nin Rusya’ya, ‘İran tipi’ ekonomik yaptırımlar uygulanmasını istediğini aktarıyor.

 

Başyazıda, Avrupa Birliği ülkelerinin ise ikilem içinde olduğuna dikkat çekilerek, “Rusya’nın yayılmacılığına karşı AB birlik olmalı” çağrısı yapılıyor.

 

Kathrin Hille, Moskova’dakilerin gelişmeleri “Avrupa’nın Rusya zayıflatma girişimi” olarak görmesinin diplomatik çözümü zorlaştırdığını vurguluyor.

 

Amerikan düşünce kuruluşu Carnegie’nin Moskova Merkezi temsilcisi Dmitri Trenin de iyimser değil: “Siyasi bir çözüm en yakın olası senaryo değil. Büyük olasılıkla Ukrayna uzun süre istikrarsız olacak.”

 

Independent gazetesinin dış haberler editörü Alistair Dawber, Rusya’nın ekonomik sebeplerle silahlı çatışma istememesine karşın Batılıların taleplerini yerine getirmiş gibi gözükmeyi de istemediğini belirterek, “Kimsenin üstün durumda olmadığı Kırım’daki kriz çözülmekten çok uzakta” diyor.

 

Aynı gazetede Rupert Cornwell, Ukrayna ile Rusya’nın yaklaşık bin yıl birlikte yönetildiğini hatırlatarak, bu ülkede Batı etkisinin hakim olmasının Moskova tarafından kabul edilemez olduğunun altını çiziyor.

 

Cornwell ayrıca, Batı değerlerine sahip “normal” bir Ukrayna kurulması halinde Rus halkının da “Biz neden eksiklik, yolsuzluk ve kanunsuzluk altındayız” demesi ihtimalinin Putin’i korkuttuğunu öne sürüyor.

 

Hamish McRae ise Rusya’nın doğal gaz ve petrol kaynaklarına karşın, Avrupa’nın uzmanlığının da değerli olduğunu belirterek, yaptırımlar uygulanması halinde Rusya’nın daha çok şey kaybedeceği görüşünü dile getiriyor.

 

Daily Telegraph, başyazısında “Bir çizgi çekilmeli” diyerek, AB ve NATO liderlerine, Rusya’ya karşı kararlı tutum takınılması gerektiğini savunan gazetelerden.

 

Times’ın başyazısındaysa, Ukrayna’da Yanukoviç’in devrilmesinin ardından sağcı gruplar tarafından kurulan yeni yönetimin Rusça konuşan azınlığın hakları konusunda garanti vermediği gibi, Rusça’yı resmi diller arasından çıkarmasının durumu güçleştirdiğine dikkat çekiyor.

 

Gazetede yer alan bir haberde, Rusça konuşan halkın yoğun olduğu sınır vilayeti Donetsk’teki “halk komitesinin”, Rus birliklerini bu bölgeye de davet edeceği belirtiliyor.

 

Roger Boyes ise “Nükleer (silah sahibi) bir Ukrayna Putin’i caydırabilirdi” görüşünü ileri sürüyor.

 

Guardian’ın dünya haberleri sayfalarında, Filistin’in Gazze bölgesini kontrol eden Hamas örgütünün faaliyetlerinin Mısır’da bir mahkeme tarafından yasaklandığı aktarılıyor.

 

Kararın, Hamas’ın içinden doğduğu Müslüman Kardeşler hareketinin üyesi Muhammed Mursi’nin geçen Temmuz ayında ordu tarafından Cumrubaşkanlığı koltuğundan indirilmesinin ardından geldiğine dikkat çekiliyor.

 

Hamas yetkilileri, Mısır'da faaliyetleri olmadığını ve Mısır istihbaratının bunu bildiğini belirterek, bu hareketin "İsrail'in işine yarayacağını" savunuyor.

 

Financial Times’taki bir haberde, Hamas’ın son dönemde hiçbir militan grubun Gazze Şeridi’nden İsrail’e roket fırlatmaması için devriyeleri sıklaştırdığı belirtiliyor.

 

Habere göre, İsrail ordusu da Hamas’ın bu yönde gayret gösterdiğini doğruluyor.

 

Haberde görüşüne yer verilen İslami Cihad hareketi sözcüsü ise İsrail ile ateşkesin sürdürülmesinden yana olduklarını söylerken, İsrail’in defalarca ateşkes şartlarını ihlal ettiğini öne sürüyor.

 

Almanya 5 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Nürnberger Nachrichten gazetesinin yorum sütunlarında, Kırım konusunda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile uzlaşı aranması gerektiği görüşünü savunan bir yorum dikkat çekiyor:

 

"Neyse ki Ukrayna'daki gerginlik henüz bir çatışmaya dönüşmedi. Putin, gözdağının yanı sıra diyaloga hazır olduğu işaretini verdi. Diplomasinin öncelikli amacı da şu olmalı: Kırım'ın ve Ukrayna'nın geleceğine dair arayışları Rus lider ile birlikte yürütmek. Bu müzakereler yapılmadığı müddetçe, Rusya'yı şüpheli birtakım yaptırımlarla tahrik etmek yapıcı olmaktan çok yıkıcı olur. Zira Putin'in buna ne şekilde karşılık vereceğini öngörmek mümkün: Bu yaptırımları doğalgaz kozunu kullanarak geri püskürtecektir. Putin'i ciddiye almak ve onu anlamaya çalışmak bu krizin çözülmesinde faydalı olabilir.”

 

Berlin'de yayımlanan Der Tagesspiegel'in aynı konudaki yorumunda şu satırları okuyoruz:

 

“ABD ile müttefiklerinin yeni gerçekçilik için ödemek zorunda oldukları bedel, jeopolitik krizlerin çözümünde artık sadece ABD'nin bir aktör olarak devreye giremeyecek ve fiili olarak atılacak adımları yönetemeyecek olmasında gizli. Kırım, Avrupa'nın krizi ve onu çözenler de öncelikli olarak Avrupalılar olmalı. Anegala Merkel'in Rus Devlet Başkanı Putin'in karşısına dikilmemesi için hiçbir neden yok. Merkel, bu avantaja da sahip. Zira Rusya ile girift ilişkiler içinde olan Avrupa ekonomisi, Detroit ya da Houstonlu şirketler değil.”

 

Münih'te yayımlanan Süddeutsche Zeitung'da ise 7-14 Mart tarihleri arasında Soçi'de düzenlenecek olan Paralimpik Oyunları, Kırım krizi çerçevesinde ele alınıyor. ABD, İngiltere ve Hollanda oyunlara resmi heyet göndermeme kararı almıştı. Yorum şöyle:

 

“Soçi Kış Olimpiyat Oyunları Putin'in halkla ilişkiler çalışmalarına mükemmel bir katkı sundu. Olimpiyatın 50 milyar dolarlık bütçesi hakkında Batılı medya organlarında çıkan eleştirileri Putin rahatlıkla boşa çıkarabilirdi, zira olimpiyatın sonunda sporculardan, gazetecilere ve organizatörlere kadar herkes oyunların ne kadar da sorunsuz bir şekilde geçtiğinden söz ediyordu. Derken Kırım krizi çıktı, Paralimpik Oyunları sırasında da müsabaka görüntülerinin yayınlanması isteniyor, sporcular rahat bir şekilde oyunları tamamlayabilmeyi arzuluyor. Fakat belki de spor çevreleri için şunu anlamanın zamanı geldi: Dünyada spor oyunlarından daha önemli ve ciddi şeyler de var.”

 

Magdeburg'da yayımlanan Volksstimme gazetesinde ise Çin Ulusal Halk Kongresi'nin yıllık olağan toplantısı ele alınıyor:

 

“Çin Ulusal Halk Kongresi başlamadan önce, Çin yönetimi kamuoyu önünde önceliğini duyurdu, ordu artık ülkenin siyasi öncelikleri arasında ilk sırayı alacak. Çin'de yıllardır iki haneli rakamlarla büyüyen savunma harcamaları, ekonomik durgunluk oranlarını çoktan arkasında bıraktı. Ancak Pekin, silahlanmasını 'savunma amaçlı olduğu ve saldırı hedefi gözetmediği' şeklinde gerekçelendirmeye çalışıyor. 'Barışın güvencesi olarak savunma!' Devasa harcamaların arkasındaki niyetin bu olduğu öne sürülüyor. Çin şimdiye kadar bu çizgiye bağlı kaldı, bu Doğu Çin Denizi'nde komşuları ile yaşadığı adalar sorunu için de geçerli. Ne var ki Japonya, Güney Kore veya Vietnam ile gerginliğin artması durumunda, bu ülkeler ne tür bir savunma gücü ile karşı karşıya geleceklerinin bilincinde olmalılar.”

 

Ukrayna 5 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Ukrayna’nın Sesi, Kırım Referandum 30 Mart’ta Yapılacak diye yazıyor. Haberde, Kırım Özerk Cumhuriyeti Başbakanı Sergey Aksenov Kiev Yönetimi tanımadıklarını belirterek daha 25 Mayıs olarak açıklanan referandum tarihinin en son 30 mart tarihine alındığı fakat referandum tarihinin daha da erkene alınması için çalışmalara başlamıştı fakat Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosu referandum'un erkene alınmayacağını ve 30 Mart'ta yapılacağını belirtti.

 

Ukrayna’nın Sesi, Erdoğan Putin’le Görüştü diye yazıyor. Haberde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kırım'la ilgili durumu görüştü.

 

Kremlin'den yapılan açıklamaya göre, Erdoğan ve Putin arasında yapılan telefon görüşmesinde taraflar Kırım'da etnik ve dinler arası barışın sağlanacağına inandıklarını ifade etti. Açıklamada, "Her iki taraf şundan emin olduklarını kaydetti: Meydan'da radikal ve aşırılıkçı güçlerin agresif faaliyetlerine rağmen Kırım'da etnik ve dinler arası barış ve huzur sağlanacak." bilgisi verildi.

 

Kremlin açıklamasına göre Erdoğan ve Putin, konuyla ilgili çeşitli düzeylerde temasların desteklenmesi hususunda birbirilerine güvence verdi.

 

Ukrayna’nın Sesi, Kocaeli Kırım Tatar Derneği ve Kırım Dernekleri Federasyonu Kırım Özerk Cumhuriyeti idari organlarının kimliği belirsiz kişiler tarafında işgale başlaması üzerine hemen Türkiye'de Kırım’a dikkat çekmek için "Kırım'da Kardeşin Yok Mu?" mitingi düzenliyor.

 

04-03-2014 akşamı Kocaeli Tatar Derneği'nde düzenlenen toplantıya çok sayıda Kırım Tatarı ve basın mensubu katıldı.

 

Kocaeli Kırım Tatar Derneği ve Kırım Dernekleri Federasyonu başkanı İbrahim Aracı, Kırım'da son durumu değerlendirdikten sonra Kırım'daki Tatarlar için neler yapılması gerektiğini belirtti. Kırım'da işgal bitinceye kadar Türk ve dünya politik mercilerine başvurularının devam edeceğini, basında kırım için gerekli bilgi akışıyla destek vereceklerini belirtti.

 

Ukrayna’nın Sesi, Almanya Kırım İçin Meydanlar da diye yazıyor. Haberde, Batı Avrupa Kırım Tatar Dayanışma ve Kültür Merkezi tarafından Rusya'nın Kırım'ı işgalini protesto etmek 8 Mart 2014 Cumartesi günü saat 14.00'te Berlin Rusya Büyükelçiliği önünde "Kırım'daki Tatar Kardeşine Sahip Çık" mitingi düzenleneceği bildirildi.

 

Batı Avrupa Kırım Tatar Dayanışma ve Kültür Merkezi Başkanı Rafet Karanlık, Avrupa'da Türklerin Kırım'daki Tatar Kardeşine Sahip Çıkacağını belirtti.

 

Ukrayna’nın Sesi, Kocaeli Kırım Tatar Derneği ve Kırım Dernekleri Federasyonu Kırım Özerk Cumhuriyeti idari organlarının kimliği belirsiz kişiler tarafında işgale başlaması üzerine hemen Türkiye'de Kırım’a dikkat çekmek için "Kırım'da Kardeşin Yok Mu?" imza kampanyasını düzenledi. 28 Şubat – 2 Mart 2014 günlerinde Kocaeli Kırım Tatarları Kültür ve Dayanışma Derneği yönetim kurulu ve gençlik komisyonu üyelerinin Yürüyüş Yolu önündeki Sabri Yalım Parkı'nda kurdukları standa yürütülen kampanyaya çok sayıda kişi katıldı. Kampanya kapsamında 15 binden fazla imza toplantı ve resmi devlet kurumlarına 8500 mektup yollandı.

 

İran 5 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Fars Haber Ajansı(FHA), ABD Dışişleri Bakanı Kerry, "İsraillin güvenliği ABD’nin en öncelikli konusu" diyerek ABD dostlarının da kimliğini netleştirmiş oldu.

 

FHA, "İslam Dünyasının Problemleri ve Çözüm Önerilerinin" tartışıldığı konferansta 58 ülkeden katılan İslâm âlimleri adına kapanış konuşmasını yapan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, İslam dünyasına önemli mesajlar verdi.

 

Görmez: “Başta İslâm bilginleri, düşünürleri ve araştırmacıları ciddi bir özeleştiri yapmak zorundadır. Bugün İslâm dünyası gerçekten İslâm'ın dünyası mıdır?”

 

FHA, Montaj kasetler ve yaşananlar ilgili sert açıklamalar yapan Erdoğan, "Ey hoca bu ülkeyi karıştırma. Ulusal güvenliğimizi tehdit etme" dedi.

 

FHA, Türkiye’den ve dünyanın dört bir köşesinden Amerika’daki ‘Cemaat’ okullarına götürülen Müslüman öğrencilerin Siyonist organizasyonlar için çalıştırıldıkları ortaya çıktı.

 

FHA, Türkiye'nin eski Başbakanlarından rahmetli Necmettin Erbakan'ın vefatının üçüncü yılında düzenlenen "2. Uluslararası Erbakan Sempozyumu"nda konuşan Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk, sempozyumda yaptığı konuşmada, İslam âleminin içinde bulunduğu baskı ve zulümden Müslümanların birlik haline gelmesiyle kurtulabileceğine işaret ederek, Müslüman ülkeler Birleşmiş Milletler teşkilatının kurulması gerektiğini söyledi. Asiltürk konuşmasını şu sözlerle tamamladı: ''Siyonizm'in hedeflediği büyük İsrail'in kurulmasının önünde engel olacak üç güç vardı. Biri Irak'tı, Irak'ı hallettiler. Diğer ikisi İran ve Türkiye'dir. Bunları da birbirine karşı hale getirerek, hazırladıkları ancak henüz güçleri yetmediği için başaramadıkları İran'ı ortadan kaldırma projesinde Türkiye'yi yanlarına almak istiyorlar. Onun için bunlar yapılıyor. Buna hem müsaade etmeyiz hem de gerektiği şekilde karşı çıkarız.'' diye konuştu.

 

FHA, Türkiye’de Pensilvanya müdaheleleri güvenlik kurumları arasına da nifak sokmaya başladı. Jandarma, MİT’i dinlemediğini açıkladı.

 

FHA, Fethullah Gülen'in neden Türkiye'ye gelemediğini de soran Erdoğan, "Vatanına niye gelemiyor? Yoksa onunla ilgili de yasaklar mı var? 'Niçin gelemiyor' diye bir sorun" dedi.

 

FHA, Rusya Federasyonu’na ait bir adet IL-20 istihbarat uçağının Türk hava sahasına paralel uçması üzerine 8 adet F-16 uçağının kaldırıldığını ve önleme yapıldığını bildirdi.

 

FHA, Viktor Yanukoviç'in Ukrayna'nın meşru devlet başkanı olduğunu belirten Putin Ukrayna’yı ABD ve AB iklisine bırakmayacağını açıkça söylemiş oldu diye yazıyor. Haberde, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Ukrayna ile son günlerde yaşanan gerilim konusunda ilk kez kameraların karşısına geçti, önemli açıklamalar yaptı. Ukrayna'da anayasaya dayanmayan bir darbe gerçekleştirildiğini söyleyen Putin, Viktor Yanukoviç'in Ukrayna'nın meşru devlet başkanı olduğunu belirterek: "Ukrayna'nın meşru Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'tir. Şimdiki devlet başkanı meşru değildir. Bütün anayasal mahkemeler Ukrayna'da lağvedildi.

 

Savcılara bir takım haklar verilerek, davalar ve soruşturmalar başlatıldı. Eğer bir suç varsa dava açılabilir soruşturma açılabilir ancak şu anda kimsede böyle bir yetki yok" dedi.

 

İran Radyosu (İRİB), Rusya'dan Ukrayna açıklaması diye yazıyor. Haberde, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya Silahlı Kuvvetleri'nin Ukrayna'da kullanılmasına şimdilik ihtiyaç olmadığını, ancak böyle bir ihtimalin olduğunu açıkladı.

 

Putin, Rusya'nın Kiev'deki karışıklığın Ukrayna'nın doğu bölgelerine sıçraması durumunda Ukrayna vatandaşlarını korumak için mevcut tüm araçları kullanma hakkını saklı tuttuğunu belirtti. Rusya lideri, "Karışıklığın doğu bölgelerinde de başladığını görürsek, insanlar bizden yardım isterlerse, mevcut meşru cumhurbaşkanının resmi başvurusu elimizde, bu vatandaşları korumak için mevcut tüm araçları kullanma hakkını saklı tutuyoruz. Bunun tamamen meşru olduğunu düşünüyoruz." dedi.

 

İRİB, Japonlu parlamenterler Zarif ile görüştü başlıklı haberinde, İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı, İran İslam Cumhuriyetinin hüsnü niyet ve ciddi bir iradenin bulunması durumunda İran ile 5+1 grubu arasındaki görüşmelerin kesin sonuca varacağını söyledi.

 

Dışişleri bakanlığı basınla ilişkiler bölümünden yapılan açıklamaya göre İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif bugün Japon meclisinde İran-Japon dostluk grubu üyeleri ile yaptığı görüşmede, Tahran'ın iyi niyetle görüşmeleri başlattığını ve kesinlikle nükleer silah peşinde olmadığı ve nükleer faaliyetlerden barışa aykırı hususlarda yararlanmak niyetinde olmadığı için nihai anlaşmaya varılmasının da pek zor olmadığına inandığını söyledi.

 

Amerika'da belli bir grubun yaptırımlarla sonuç alınabileceğini zannettiğini belirten Zarif, artık baskının pek işlevinin olmadığını her kesin gördüğünü ve Amerikalıların bu yöntemin sonuçsuz olmasından gerekli ibreti almaları gerektiğini söyledi.

 

İRİB, Schröder: AB, eylemleriyle Ukrayna'yı böldü başlıklı haberinde, Eski Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, Avrupa Birliği'nin, Ortaklık Anlaşması ile Kiev ve Moskova arasında Gümrük Birliği Anlaşması'nın bağdaşmaz olduğunu ilan ettiğinde Ukrayna'nın bölünmesine katkıda bulunduğunu söyledi.

 

Schröder, Avrupa-1 radyosuna demecinde, NATO'yu eleştirerek, "Bu ittifakın hiçbir siyasi amacı yok ve eylemleri güveni arttırmaya yardımcı olmuyor, tam tersi giderek daha fazla endişe doğuruyor" dedi. Alman siyasetçi, Ukrayna'daki krizin çözüm yöntemlerinin diplomatik olması gerektiğini vurguladı.

 

İRİB, Rusya kıtalararası füze denemesi yaptı diye yazıyor. Haberde, Rusya, Astrahan Eyaleti'nde bulunan "Kapustin yar" poligonunda akşam saatlerinde РС-12М "Topol" kıtalararası balistik füze denedi.

 

Rusya Savunma Bakanlığı Stratejik Füze Kuvvetleri Sözcüsü İgor Egorov, Rus basınına yaptığı açıklamada, РС-12М "Topol" kıtalararası balistik füzesinin güney şehirlerinden Astrahan'daki "Kapustin yar" poligonundan TSİ 20.10'da ateşlendiğini söyledi.

 

Egorov, savaş başlığının test edilmesi için yapılan denemede, füzenin Kazakistan'ın "Sarı-Şagan" poligonundaki hedefi tam isabetle vurduğunu ifade etti.

 

İRİB, İngiltere'nin Ukrayna ile ilgili gizli belgesi ifşa oldu diye yazıyor. Haberde, İngiltere'nin Ukrayna yaklaşımıyla ilgili gizli bir belgesinin ifşa olması İngiltere hükümetini zor durumda bıraktı.

 

Almanya haber ajansının bildirdiğine göre bu gizli belge Cameron'un danışmanlarından birinin elindeydi ve kameramanlar İngiltere bakanlar kurulu toplantısı öncesi bu belgenin görüntüsünü almayı başardılar.

 

Bu belge İngiltere hükümetinin Ukrayna'da sadece ekonomik çıkarlarının korunması amacını taşıdığını gösteriyor.

 

İRİB, Suriye Yermük Kampında İnsani Facia Uyarısı diye yazıyor. Haberde, Filistin Kızıl Ay Teşkilatı, Suriyenin Filistinliler Yermük kampında insani bir facianın yaşanmakta olduğu konusunda uyarıda bulundu.

 

Filistin SAF haber ajansının bildirdiğine göre Filistin Kızıl Ay Teşkilatı bu konuda bir bildiri yayınlayarak, Yermük kampında ilaç ve tıbbi malzeme kıtlığının kamptaki tüm sağlık birimlerinin kapanmasına, sadece bir sağlık ocağının kısıtlı bir şekilde faaliyet göstermesine ve bu durumun ise bölgede tam bir insani facianın tahakkuk bulmasına yol açtığını bildirdi.

 

Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu'nun (UNRWA) resmi sözcüsü Krise Ganz ise geçtiğimiz Pazar gününden şimdiye kadar Yermuk kampında gıda madde dağıtımının mümkün olamadığını belirterek bu kamp çevresindeki kuşatmaya bir an evvel son verilmesi gerektiğini bildirdi.

 

Suriye 5 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Suriye Arap Haber Ajansı (SANA), Kerry’nin Planının Asıl Hedefi Budur diye yazıyor. Haberde, Cumhurbaşkanı Beşşar el Esad dün Nahid Hetr başkanlığında Ürdünlü Halk Diplomasi Örgütünün Dış İlişkiler Kurulu heyetini kabul etti.

 

Görüşmede Cumhurbaşkanı el Esad Arap sahasında etkin bir halk hareketinin yaratılmasında muhtelif sosyal kesimlerden ve elit düşüncelerden oluşan halk heyetlerinin önemine dikkat çekti. El Esad bunun bölge halklarının maruz kaldığı dış plan, müdahale ve komplolara karşı temel bir durum sayıldığını belirtti.

 

Maruz kaldığı hırçın düşmancı savaşa rağmen Suriye halkının her daim kardeş Ürdün halkının yanında kalacağını belirten el Esad; ulusal kimliğini ve Ürdün devletini korumasındaki mücadelesini desteklemeye devam edeceğini ifade etti.

 

Cumhurbaşkanı el Esad İsrail'in Yahudi bir devlet olarak bölgede güçlendirilmesi amacıyla bölge ve halklarına karşı örülen komplo ve planlara karşı Suriye'nin tutumunu bir kez daha ifade ederken, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin planının asıl hedefinin bu olduğuna dikkat çekti. El Esad bu planlar kapsamında Filistin topraklarının Araplardan tahliye edilmesiyle birlikte Filistin davasının Filistin ve Ürdün aleyhine tasfiye edilmesinin amaçlandığını vurguladı.

 

SANA, Teröristler Yuva ve Araçlarıyla Bertaraf Ediliyorlar diye yazıyor. Haberde, Yurdun muhtelif bölgelerinde tekfirci ve kiralık terör çetelerine karşı önemli başarılar kaydeden ordu birliklerimiz çok sayıda terör yuvası ve karargâhını muhtevalarıyla tahrip etmeye devam ediyor.

 

Şam Kırsalında Teröristlere Büyük Kayıplar Verdirildi

 

Ordu birliklerimiz Şam kırsalının doğu kırsalının Yebrud Bölgesinde teröristlerin kullandıkları ve ağır makineli silahlarla donatılmış olan birçok aracı beraberindeki teröristlerle birlikte imha etti.

 

Askeri bir kaynak; Operasyonlarda “İslam Cephesi” ve “el Ensar Tugayı” isimli terör oluşumlarına bağlı onlarca terörist ölü yaralı düşürüldüğünü ifade etti.

 

Rima tarım Arazilerinde Teröre karşı ciddi ilerlemeler sağlandığına işaret eden kaynak; teröristlerin mevzilendiği binalara yönelik düzenlenen operasyonlarda aralarında keskin nişancılar da bulunan çok sayıda teröristin ölü ve yaralı olarak ele geçirildiğini belirtti.

 

SANA, Meclis Elektronik İşlemler Kanununu Onayladı diye yazıyor. Haberde, Halk Meclisi dün başkanı Muhammed Cihad el Lahham başkanlığında düzenlediği oturumda elektronik işlemler kanun tasarısını onayladı.

 

Kanun tasarısı meclisin onayından sonra yürürlüğe girmiş oldu.

 

Kanun elektronik vesilelerle ticari alışverişi teşvik etme ve pekiştirmekle birlikte elektronik ticaret ortamı yaratmakla dış pazarlara açılmayı hedefliyor. Elektronik ticaret kuralları ve ilkelerini organize eden kanun bu alanda faaliyet gösterenlerin haklarını da koruyor.

 

Meclis aynı zamanda Arap ve yabancıların Suriye Arap Cumhuriyetine giriş çıkışları ve ikametlerini organize eden yeni kanun tasarısını onayladı.

 

SANA, Bakanlar Kurulu Seçim Kanunda Yeni Düzenleme Kararını Onayladı diye yazıyor. Haberde, Başbakan Vail el Halaki dün Bakanlar Kurulu Haftalık Olağan Toplantısında yaptığı konuşmada 8 Mart Reform Hareketinin kolektif çalışma ürünü ve ülkede gerçekleşen nitelikli bir sıçrama teşkil ettiğini dile getirdi.

 

8 Mart Reform Hareketinin getirdiği yasa ve uygulamaların ülkede ekonomi, sanayi ve tarım alanlarında ciddi bir kalkınma sağladığına işaret eden Halaki; bütün bunların yanında 8 Mart Reform Hareketinin vatanın birlik ve beraberlik içerisinde yeniden inşa edilmesi kültürünü geliştirdiğini aktardı.

 

SANA, Terör Yuvasında Tarihi Eser Yakalandı başlıklı haberinde, Homs Valiliğinde yetkili bir kaynak bugün ordu birliklerimizin Tedmur Bölgesindeki çiftliklerde terör çetelerine karşı operasyonları sırasında yuvalarında çalıntı 9 adet tarihi eser ele geçirdiklerini söyledi.

 

SANA, Hama ve Süveyda'da Ulusal İlkelere Destek Mitingleri diye yazıyor. Haberde, Ulusal ilkelere ve ordu birliklerimizin teröre karşı savaşında bulunduğu fedakarlık ve sergilediği üstün başarılara destek amacıyla Hama ili işçileri dün Pamuk İplikleri Kamu Şirketi meydanında kitlesel bir miting düzenledi.

 

Mitingde binlerce vatandaş terör gruplarının vatan evlatlarına karşı işledikleri suçlar ve bu terör çetelerini destekleyen rejimler şiddetle kınandı.

 

SANA, Sivil Bölgelere Yine Havan Saldırısı diye yazıyor. Haberde, Eli kanlı gaddar teröristler İdlib Kentinin muhtelif bölgelerine havan mermileriyle saldırdı.

 

İdlib Valiliğinde yetkili bir kaynak teröristlerin sivil yerleşim alanlarını hedef alan havan saldırılarında bir vatandaşın yaralandığını, birkaç vatandaşın da yaralandığını ifade etti.

 

SANA, Erdoğan Suriye ile İlişkilere Dönmek İstiyor başlıklı haberinde, Cumhurbaşkanlığı Siyasi ve Basın Danışmanı Büseyna Şaban Suriye hükümetinin ülkede kanların akıtılmasına son vermek için çalması gerektiği her kapıyı çalacağını belirtti.

 

Meyadin Kanalı ile Pazar günü akşamki mülakatında Şaban; Suriye hükümetinin Suriye halkının çıkarlarını sağlama ve koruma ilkelerinden hareketle Cenevre I deklarasyonu çerçevesinde Cenevre II Konferansına katılmayı kabul edenlerin başında yer aldığını, karşı tarafın ise siyasi sürecin tekerine çomak sokmak için her gayreti gösterdiğine dikkat çekti.

 

Cenevre II Konferansının başlı başına bir hedef olmadığına ve tam tersine hedefi gerçekleştirmek için bir vesile olduğunu belirten Şaban; asıl hedefin Suriye'de kanların akıtılmasına son vermek ve krize siyasi çözüm sağlamak olduğunu söyledi.

 

SANA, Ukrayna’da Yönetim Silahla Gasp Edildi diye yazıyor. Haberde, Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin Ukrayna’da yaşananların anayasaya aykırı olduğunu ifade ederken, silah zoruyla yönetimi gasp etme niteliğinde olduğunu belirtti.

 

Putin dün Ukrayna’da yaşananları değerlendiren basın toplantısında; Ukrayna’da atanan yeni başkanın kanun ve anayasa doğrultusunda hiçbir yasallığı ya da meşruluğu olmadığının altını çizerken bu kanun ve anayasalara göre yegâne meşru başkanın Viktor Yanukoviç olduğunu belirtti.

 

SANA, Terörle Mücadele Konferansı Düzenleme Olanakları İncelendi diye yazıyor. Haberde, Suriye’nin Bağdat’taki Büyükelçisi Stam Cedaan el Dendah, Irak Dışişleri Bakanı Yardımcısı Nizar el Hayrullah ile bir araya gelerek Bağdat’ta Terörle Mücadele içerikli uluslararası bir konferans düzenlenmesi olanaklarını inceledi.

 

Bağdan Dışişleri Bakanı dün yayınladığı beyanda, görüşmelerinde iki dost ülke arasındaki ilişkilerin pekiştirilmesi yöntemlerini gündeme alan Dendah ve Hayrullah’ın; uluslararası alanda terörle mücadeleye hizmet eden çabaların desteklenmesi ve bu alandaki işbirliğinin aktifleştirilmesinin önemine dikkat çektiklerini ibraz etti.

 

SANA, Yermük Sokaklarında Yüzlerde Hüzün ve Acı Haykırışlar Okunuyor diye yazıyor. Haberde, Yermük Semti nde bir kaldırım üzerinde oturan yaşlı bir kadın… Ümü Heysem ailesinin soluduğu nefesi engelleyen şeyi bulmaya çalışırken yorgunluktan helak olmuş… ama her şeye rağmen evinde kalmaya kararlı ve ısrarlı… “evimi yabancılara bırakmayacağım… yıllarca alın teriyle sahip olduğum hiçbir şeyi çalmalarına izin vermeyeceğim…” diyor.

 

Ümü Heysem vatanına geri dönme hayalleri ve umutlarıyla Filistin’den geldiğinde henüz 17 yaşındaydı… Aradan 46 yıl geçti ve bugün en büyük hayali ailesini 6 çocuk ve 19 torundan oluşan ailesini açlıktan ve terörün gazabından kurtarmak oldu.

 

SANA, Hükümet 8 Bin Tunusluyu Engelledi diye yazıyor. Haberde, Tunus Başbakanı Mehdi Cuma, Suriye'de bulunan Tunuslu teröristlerin Tunus ve devletine karşı ciddi bir tehlike teşkil ettiklerini ikrar ederken, bu tehlikeye karşı alınan önlemlerin yeterli olmadığını varsaydı.

 

Tunuslu Nesme Uydu Televizyonu ile mülakatında Başbakan Cuma; Tunus hükümetinin teröristlerin geri dönüşleriyle mücadelede etkin bir strateji bulma çabasında olduğunu söyledi.

 

Suriye'de bulunan yada ülkeye dönen Tunuslu teröristlerin sayılarına ilişkin dakik bir rakam olmadığını belirten Cuma fakat hükümetinin Tunuslu 8 bin vatandaşı Suriye'deki terör gruplarının saflarına katılmaktan menettiğini söyledi.

 

SANA, Nayif: Sağlık Bakanlığı Hizmet Olanaklarını Genişletmeye Çalışıyor başlıklı haberinde, Sağlık Bakanı Sait Nayif; Sağlık Bakanlığının, psikolojik ve nörolojik hastalıklarının tedavisiyle ilgili büyük miktarda ilaç temin ettiğini ve bütün illerdeki hastane ve sağlık merkezlerine dağıtımının yapıldığını ifade etti.

 

Azerbaycan 5 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

1News.az, Türkiye ve Azerbaycan arasında bilim ve teknoloji işbirliği diye yazıyor. Haberde, Türkiye ve Azerbaycan arasında ortak bilimsel ve teknolojik araştırma ve projelelerin hazırlanması için yarışma ilan edildi.

 

Azerbaycan Milli İlimler Akademisinden (AMİA) yapılan açıklamada, Türkiye ve Azerbaycan arasında bilim ve teknoloji alanında ortak araştırma ve projelerin hazırlanmasına yönelik tekliflerle ilgili yarışma ilan edildiği belirtildi.

 

1News, Ermenistan’a ve İran istihbaratına çalışan kişiler yakalandı diye yazıyor. Haberde, Azerbaycan’da geçtiğimiz yıl yapılan operasyonlar sonucunda Ermeni suç örgütü ve İran’ın istihbarat birimlerine çalışan Azerbaycan vatandaşları yakalanarak gözaltına alındı.

 

Bakanlar Kurulunun Milli Meclise sunduğu 2013 yılı faaliyet sonuçlarına ilişkin raporunda, geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen karşı istihbarat ve terör önleme operasyonları sonucunda Azerbaycan’la ilgili bilgileri yabancı bir devlete aktaran bir Azerbaycan vatandaşı ile Rusya’daki Ermeni asıllı kişilerden oluşan suç örgütü ile işbirliği yaparak onların siparişi üzerine sahte belgeler düzenleyerek satan bir Azerbaycan vatandaşının tutuklanarak kendileriyle ilgili ceza soruşturması başlatıldığı kaydedildi.

 

1News, Lavrov ve Margallo Ukrayna'yı görüştü diye yazıyor. Haberde, İspanya'nın başkenti Madrid'e resmi ziyarette bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Garcia Margallo ile görüştü.

 

Madrid'deki Viyana Sarayı'nda yapılan görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Lavrov, "Ukrayna çok karışık bir sorun ve bu durumu kurtarmak için hepimizin yasaları esas alması gerekiyor'' dedi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna'da yaşanan olayları ve Rusya'nın tavrını dün çok açık bir şekilde açıkladığını vurgulayan Lavrov, "Uluslararası toplum silahlı kişilere karşı zamanında müdahale edemedi. Çok geç kaldı" şeklinde konuştu.

 

1News, Polonya Cumhurbaşkanı Türkiye'de diye yazıyor. Haberde, Cumhurbaşkanı Gül, resmi ziyaret için Türkiye'de bulunan Komorowski'yi törenle karşıladı.

 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün davetlisi olarak Türkiye'de bulunan Polonya Cumhurbaşkanı Bronislaw Komorowski, Ankara'da Anıtkabir'i ziyaret etti.

 

Atatürk'ün mozolesine çelenk koyarak saygı duruşunda bulunan Komorowski, Anıtkabir özel defterini de imzaladı.

 

1News, Rusya Kırım'ın kontrolünü ele geçirdi diye yazıyor. Haberde, Kırım'da 27 Şubat'ta alevlenen olayların ardından Rus askerleri, 6 günde, tüm dünyanın gözü önünde bölgenin kontrolünü tamamen ele geçirdi.

 

Ukrayna'da meydana gelen olayların Kırım'a sıçraması üzerine Rusya, yarımadayı tamamen kontrolü altına aldı.

 

Akmescit'teki parlamento, başbakanlık, devlet televizyonu binası ile havaalanı Rus askerlerinin kontrolüne geçti. Ayrıca Ukrayna Deniz Kuvvetleri ile Emniyet Müdürlüğü binalarının çevresi de Rus askerlerince kuşatılmış halde.

 

1News, Afganistan'da saldırılar: 9 ölü, 7 yaralı diye yazıyor. Haberde, Afganistan'ın kuzeyindeki Faryab vilayetinin Kaysar ilçesinde Taliban militanları polis karakoluna saldırdı.

 

Kaysar Kaymakamı Abdulcemil Siddiki, militanların Kaysar'ın On Begi bölgesindeki polis karakoluna ağır silahlarla saldırdığını belirtti.

 

Saldırıda 7 polisin hayatını kaybettiğini ifade eden Siddiki, ölenlerin arasında bir yerel polis komutanının da bulunduğunu söyledi.

 

1News, Azerbaycan Milli Meclisi Milletvekili, Siyaset Bilimci Mübariz Gurbanlı, son günlerde meydana gelen olaylara rağmen, birilerinin Ukrayna’da yeni Dağlık Karabağ, Güney Osetya, Abhazya oluşturamayacağını belirtti.

 

Gurbanlı’nın sözlerine göre Ukrayna, Avrupa ve dünya stratejisinde bölünmez ülke olarak görülüyor.

 

Milletvekili, 1994 Budapeşte Zirvesinin kararı, Ukrayna’nın nükleer başlıklarını Rusya’ya geri vermesi, Ukrayna’nın güvenliğine güvence olarak ABD, Rusya ve İngiltere arasında sözleşmenin bulunduğunu ve bu anlaşmanın başlıca konusunun Ukrayna’nın toprak bütünlüğü olduğunu vurguladı.

 

1News, Çin'de otobüs yandı: 10 ölü diye yazıyor. Haberde, Çin'de işçileri taşıyan bir otobüsün alev alması sonucu 10 kişi öldü, 17 kişi yaralandı.

 

Çin'in kuzeydoğusundaki Cilin eyaletinde işçileri taşıyan bir otobüsün alev alması sonucu 10 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

 

Şinhua ajansının haberine göre, sabah saatlerinde yanan otobüs işçileri taşıyordu. Olayda 17 kişinin de yaralandığı kaydedildi.

 

1News, Hollande: Rusya'nın tek seçeneği müzakere başlıklı haberinde, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Rusya'nın "Avrupa ile ilişkilerinin geleceği konusunda önemli bir seçim yapması gerektiğini" savunup, tek seçeneğin "müzakere" olduğunu söyledi.

 

Fransa Yahudi Teşkilatları Konseyi tarafından Paris'te düzenlenen bir yemekte konuşan Hollande, "Kendisiyle diyalog halinde olduğumuz Rusya, Avrupa ile ilişkilerinin geleceğiyle ilgili olarak önemli bir seçimle karşı karşıya olduğunu anlamalıdır. Tek seçenek ise, evet tek seçenek diyorum, müzakeredir" ifadelerini kullandı.

 

1News, AGİT Minsk Grubu ABD’li Eşbaşkanı James Warlick kişisel Twitter hesabında, ABD ve Avrupa’nın Güney Kafkasya’da barış ve istikrardan yana olduklarını yazdı.

 

İsveç’in Azerbaycan ve Ermenistan’da Büyükelçiliğinin açılmasını yorumlayan ABD’li Eşbaşkan şöyle yazdı: “İsveç’in Bakü ve Erivan Büyükelçiliğinin açılmasından dolayı memnunum.”

 

1News, İslâm âlimlerinden akil adamlar heyeti oluşturulmalı diye yazıyor. Haberde, Türkiye Diyanet İşleri Başkanı Prof. Görmez, Mekke’de düzenlenen 2. Uluslararası İslam Konferansı'nda İslam dünyasına önemli mesajlar verdi.

 

Mekke’de düzenlenen 2. Uluslararası İslam Konferansı, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in kapanış konuşmasıyla sona erdi.

 

"İslam Dünyasının Problemleri ve Çözüm Önerilerinin" tartışıldığı konferansta 58 ülkeden katılan İslam âlimleri adına kapanış konuşmasını yapan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, İslam dünyasına önemli mesajlar verdi.

 

1News, Kanada Rusya'yla askeri aktiviteleri askıya aldı diye yazıyor. Haberde, Kanada, Rusya ile önceden planlanmış askeri aktiviteleri askıya aldığını açıkladı.

 

Kanada Başbakanı Stephen Joseph Harper, Federal Parlamentoda yaptığı açıklamada, Kanada Silahlı Kuvvetleri ile Rusya askeri birliklerinin Kuzey Kutbu’nda gerçekleştirecekleri NORAD kapsamındaki Uyanık Kartal Tatbikatı'nın (Exercise Vigilant Eagle) da bu çerçevede askıya alındığını söyledi.

 

Kanada’nın Moskova Büyükelçiliği’nin kapalı olduğunu tekrarlayan Harper, G7 üyesi ülke liderlerinin gelecek hafta toplanarak Ukrayna krizini görüşmelerinin mümkün olduğunu ifade etti.

 

1News, Hocalı Soykırımı’nın 22. yıldönümü dolayısıyla BM’ye gönderilen bildiri BM’nin resmi belgesi olarak yayınlandı diye yazıyor. Haberde, Hocalı Soykırımı gerçeklerini dünya kamuoyuna ulaştırmak amacıyla Azerbaycan’ın BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Agşin Mehdiyev tarafından BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’a gönderilen bildiri dün BM’nin resmi belgesi olarak yayınlandı.

 

Bildiride, Ermenistan ve Azerbaycan arasında çatışmaların 1987 yılının sonlarında, Ermenistan’ın Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ Özerk Bölgesine yönelik iddiaları üzerine başladığı, toprak iddialarının Azerbaycanlılara yapılan saldırı sonucunda onların hem bölgeden, hem de Ermenistan’dan kovulmasıyla sonuçlandığı belirtildi.

 

1News, Davutoğlu: Karadeniz’de istikrarsızlık ortamı doğmamalı başlıklı haberinde, Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, NATO ile Rusya arasında, Karadeniz'de bir gerginlikten kaynaklanacak istikrarsızlık ortamının doğmaması için yoğun çaba gösterdiklerini bildirdi.

 

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, NATO ile Rusya arasında, Karadeniz'de bir gerginlikten kaynaklanacak istikrarsızlık ortamının doğmaması için yoğun çaba gösterdiklerini belirterek, "NATO Konseyi toplandı. Çok önemli ve olumlu bir gelişme olarak zikrediyorum. Ayrıca NATO Genel Sekreteri Rasmusen’in davetine icabetle NATO ve Rusya Konseyi toplanacak. Türkiye olarak NATO ile Rusya arasında herhangi bir gerginliğin olmaması ve bir istikrarsızlık ortamının doğmaması için yoğun çaba sarf ediyoruz. Her düzeyde temaslarımız sürüyor ve bundan sonra da sürecek. NATO – Rusya Konseyi'nin toplanması bu açıdan önemli bir gelişme olmuştur" dedi.

 

1News, Obama'dan Putin'e sert sözler diye yazıyor. Haberde, ABD Başkanı Obama, Rusya'nın Ukrayna'nın egemenlik ve toprak bütünlüğünü ihlali noktasında, Putin'in sözleriyle "alandaki gerçekliklerin" farklı olduğunu söyledi.

 

ABD Başkanı Barack Obama, Rusya'nın Ukrayna'nın egemenlik ve toprak bütünlüğünü ihlali noktasında, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in sözleriyle "alandaki gerçekliklerin" farklı olduğunu belirterek, "Putin birçok şeyler söyleyebilir ama alandaki gerçekler Rusya’nın (uluslararası) prensiplere uymadığını gösteriyor. Kırım’da hala Rus askerlerinin kendi kışlalarında olmadığını görüyoruz, bu da orada olanların aslında, Ukrayna’daki Rusya kökenlilere veya Rus temsilcilere yönelik kaygılar temeline dayanmadığının, aslında Rusya’nın güç kullanma yoluyla bir komşu ülkedeki etkinliğini artırma yollarını aradığının işaretini veriyor” dedi.

 

1News, Rusya'dan kıtalararası balistik füze denemesi diye yazıyor. Haberde, Rusya, Astrahan Eyaleti'nde bulunan "Kapustin yar" poligonunda РС-12М "Topol" kıtalararası balistik füze denedi.

 

Rusya'nın Astrahan Eyaleti'nde bulunan "Kapustin yar" poligonunda kıtalararası balistik füze denemesi yaptığı bildirildi.

 

Rusya Savunma Bakanlığı Stratejik Füze Kuvvetleri Sözcüsü İgor Egorov, Rus basınına yaptığı açıklamada, РС-12М "Topol" kıtalararası balistik füzesinin güney şehirlerinden Astrahan'daki "Kapustin yar" poligonundan TSİ 20.10'da ateşlendiğini söyledi.

 

1News, Yermuk'ta ateşkes ihlal edildi diye yazıyor. Haberde, Fetih hareketi, Suriye'nin başkenti Şam'da bulunan Yermuk Mülteci Kampı'nda Şubat ayında uygulanmaya başlanan ateşkesin ortadan kalkmadığını ancak ihlal edildiğini belirtti.

 

AA muhabirinin sorularını telefonda cevaplayan Suriye'deki Fetih Hareketi yetkilisi Semir er-Rifai, geçen ay yardımların bölgeye ulaşması için kamptaki silahlı grupların çekilmesi şartı ile ateşkes ilan edildiğini hatırlatarak, "Sözkonusu ateşkes iptal edilmedi ancak ihlal edildi" dedi.

 

1News, Türkiye Başbakanı Erdoğan Putin ile telefonda görüştü diye yazıyor. Haberde, Türkiye Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonda görüştü.

 

Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, Erdoğan ile Putin'in telefon görüşmesinde, Ukrayna ve Kırım Özerk Bölgesi'ndeki son gelişmeler ele alındı.

 

Başbakan Erdoğan, ülkedeki krize çözüm bulmanın en başta Ukraynalıların görevi olduğunu belirterek, söz konusu ülkedeki istikrarsızlığın tüm bölgeyi olumsuz etkileyeceğine dikkati çekti.

 

1News, Kerry: Ukrayna halkının yanında olacağız başlıklı haberinde, ABD Dışişleri Bakanı Kerry, temaslarda bulunmak üzere geldiği Kiev'de, "Ukrayna halkının yanında duracaklarını" söyledi.

 

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, başkent Kiev'de yaptığı açıklamada, Rusya'nın Ukrayna'daki "agresif tavrını" kınadığını belirterek, "Rusya'nın, sahteliklerin ardına saklandığını ve göz dağı vermeye çalıştığını" söyledi.

 

Moskova'nın, Ukrayna'nın daha fazla kısmını işgal etmek için "bahane" bulmaya çalıştığını ifade eden Kerry, ülkesinin Ukrayna'nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne verdiği önemi yineledi.

 

Bulgaristan 5 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Ukrayna’daki gergin durum merkez basının odağında yer almaya devam ediyor. “24 çasa” gazetesi manşete şu başlığı atmış “Putin: Kırım’ı topraklarımıza katmayacağız; ABD, Moskova ile askeri ilişkilerini ve ticari müzakerelerini durduruyor, Moskova, doları atmakla tehdit ediyor.”

 

“Monitor” gazetesi yine manşetinde “Putin: Kiev’deki olaylar bir darbedir; Moskova ucuz doğal gazı kesti” haberini duyuruyor. Dün Bakanlar Kurulu nezninde düzenlenen Milli Güvenlik Toplantısıyla ilgili basın endişe verici başlıklar atmış. “Trud” gazetesi ilk sayfasından, “Ukrayna’dan radyasyon korkusu, Sofya’da hükümet kriz merkezi tehditleri değerlendirecek” başlığına yer vermiş. “Standart” ise ilk sayfasında şu haberi duyuruyor:”Ukrayna’dan mülteci bekliyoruz; Silahlı çatışma “Güney Akım” projesinin yavaşlamasına neden olabilir”

 

Parlamento, Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliyev’in Seçim Kanununa uyguladığı kısmi vetosunu reddetti.

 

“Trud” gazetesi, “Cumhurbaşkanı ile iktidardakiler arasındaki savaştan kim kaybediyor” başlığı altında şu yorumu yapıyor: Devlet başkanı uyguladığı veto ile bir parti oyununa girmiş oldu. Bundan böyle siyasi mücadeleye bu denli aktif bir şekilde katılmaya devam ederse, en fazla “impeachment” (görevden alma) isteği ile karşı karşıya gelebilir. Bulgar Sosyalist Partisi (BSP) ve Hak ve Özgürlükler Hareketinin (DPS) tutumu anlaşılamıyor. Çünkü Plevneliyev, kendisinin de sık sık dile getirdiği gibi, kendisi bir teknokrat olurken politikacı değildir ki bu gerçek onu siyasette bir dönemlik için “kısa mesafe koşucusu” durumuna getiriyor. Oysa BSP ve DPS “maraton koşucularıdır”. Gazete yorumuna şu cümleyle son veriyor: “Devlet başkanına karşı oyunlar, oyunculara neredeyse hiç puan getirmeyecektir.”

 

Devlet, mültecileri ayakta tuttuğuna dair ne gibi deliller verebilir?

 

Blogger ve bir gönüllü olan Lidiya Staykova “Sega” gazetesine verdiği demeçte bu soruyu ortaya atıyor. “Bildiğim kadarıyla paraların ne kadar ve ne amaçla harcandığına dair tam ve erişilebilir bilginin hiç bir yerde yok. Bence, bunun muhasebesinin yürütülmesi ve daha sonra on-line olarak yayınlanması o kadar da zor değildir. Devlette herhangi bir hesabın tutulmaması, doğru değildir.”

 

“Duma” gazetesine demeç veren Sofya Havaalanı Müdürü Hristo Şterionov’a göre, ”2014 yılının ilk aylarında, geçen yılın aynı dönemine nazaran Sofya havalimanında düzenli yolcu seferlerinde yüzde 8 oranında artış kaydediliyor. Uluslararası seferlerde Ocak 2013 yılına nazaran yolcu sayısı 17 500 fazla olurken yük ve kargo taşımacılığında yüzde 4.5 oranında düşüş kaydediliyor.

 

“Novinar” gazetesinin sorusu üzerine diyetisyen Doçent Svetoslav Hanciyev şu tavsiyelerde bulunuyor: “Paskalya perhizi sırasında, perhiz yapan herkes önce bundan emin olmalıdır. Perhizin büyük artıları, ancak aynı zamanda da büyük eksileri var. Şurada belirtmek isterim: perhiz, hamile kadınlar, emziren anneler, kronik hastalar için yararlı değildir. Perhiz aynı zamanda küçük çocuklar için de uygun değildir. Perhizin 2-3 haftalığına uyğulmasında hiç sakınca yoktur, fakat kanaatimce 7 hafta devam edilmesine gerek yoktur.”

 

“Trud” gazetesi, son derece şok edici istatistiğe yer veriyor. Bu istatistiğe göre, her üç Avrupalı kadından bir tanesi şiddet görüyor. Avrupa Birliği Ajansının (FRA) verilerine göre, Avrupa Birliği genelinde kadınların yüzde 31’i şiddet görüyorsa Bulgaristan için oran yüzde 28’lerde. Araştırmaya göre, kadınlara karşı fiziksel, cinsel ve psikolojik şiddet, tüm Avrupa Birliği üye ülkelerinde geniş yer alan bir insan hakkı ihlalidir.

 

“Sega “ gazetesi şu yorumu yapıyor: Enerji bakanı Dragomir Stoynev’in elektrik zammına izin vermeyeceğine dair yeminlerine rağmen elektriğe zam kaçınılmaz oluyor. Ulusal Elektrik Şirketi (NEK) elektrik dağıtım şirketlerine sağladığı elektriğe, eşi benzeri görülmemiş bir zam istedi- tam yüzde 150 oranında. Ulusal ombudsman Konstantin Pençev, yüksek elektrik faturalarının neden olduğu Şubat protestolarından tam 1 yıl sonra “24 çasa” gazetesine yaptığı yorumda şöyle dedi:”Son bir yıl zarfında nelerin değiştiğine dair soru soruyoruz? Ve hemen cevap veriyorum- elektrik fiyatının şartlı olarak yüzde 5 oranda düşmesinin dışında hiçbir şey değişmedi. Şartlı diyorum, çünkü her an bu fiyat artabilir.”