ABD 3 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

The Wall Street Journal (WSJ), Ukrayna gerginliği borsaları vurdu, altın ve petrol sert yükseldi diye yazıyor. Haberde, Ukrayna ile Rusya arasında yaşanan Kırım gerginliği tüm dünya borsalarında satışa neden olurken, altın ve petrol başta olmak üzere emtia fiyatlarında sert yükselişler yaşandı.

 

ABD ham petrolünün varil fiyatı yüzde 1,5 civarında prim yaparak yılın en yüksek seviyesi olan 104,65 doları gördü. Yüzde 2'ye yakın yükselen altın fiyatı 1350 doları görerek Ekim'den bu yana zirve yaptı. Yüzde 1,5 yükselen Brent petrolün varil fiyatı da yılın en yükseği olan 111,38 dolardan işlem gördü.

 

WSJ, Kerry: Rusya G-8'den çıkartılabilir başlıklı haberinde, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry yaptığı açıklamada Rusya'nın Ukrayna konusunda tutumunu değiştirmediği sürece G-8'de kalmasına izin verilemeyebileceğini söyledi. Kerry, NBC televizyonuna verdiği demeçte, Rusya'nın Kırım yarımadasının kontrolünü ele geçirmeye çalışmaya devam etmesi durumunda ABD Başkanı Barack Obama ve sanayileşmiş ülkelerden oluşan G-8'in diğer liderlerinin Rusya'da Haziran başında yapılması planlanan G-8 zirvesine katılmayabileceğini söyledi. Rusya'nın Kırım'daki askeri hareketliliğinin "saldırı eylemi" olduğunu ifade eden Kerry, "bu durumun devam etmesi durumunda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in G-8 içerisinde yer alamayabileceğini" de sözlerine ekledi. Kerry, "Devlet Başkanı Putin'den geri adım atmasını istiyoruz." dedi. Kerry ayrıca Rusya'nın izole edilebileceğini, varlıklarının dondurulabileceğini, vize yasağı gelebileceğini, normal ticaret akışının zarar görebileceğini de belirtti. Rublenin şu an düştüğüne dikkat çeken Kerry, para birimindeki düşüşün daha da artabileceği uyarısında bulunarak "Bu Rusya için büyük bir hata" dedi.

 

WSJ, Çin'deki yavaşlama diğer Asya ülkelerini de etkiliyor diye yazıyor. Haberde, Asya genelinde açıklanan imalat verileri, Çin'deki yavaş büyümenin tüm bölge üzerinde baskı yarattığını ve henüz Batı ülkelerine yapılan sevkiyatlar ile dengelenemediğini gösterdi.

 

Çin 3 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Çin Devlet Radyosu (CRİ), Yu Zhengsheng ÇHSDK çalışma raporunu sundu diye yazıyor. Haberde, Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı (ÇHSDK) 12. Ulusal Komitesi'nin yıllık toplantısı bugün (3 Mart) başkent Beijing'de başladı.

 

Toplantıya Çin liderlerinden Xi Jinping, Li Keqiang, Zhang Dejiang, Yu Zhengsheng, Liu Yunshan, Wang Qishan ve Zhang Gaoli katıldı.

 

Toplantının açılışında tüm katılımcılar Kunming Tren İstasyonu'nda 1 Mart'ta meydana gelen terör saldırısında hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulundu. Ardından Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı Ulusal Komitesi Başkanı Yu Zhengsheng Daimi Komite'nin bir yıllık çalışma raporunu sundu.

 

CRİ, ÇHSDK yıllık toplantısı başladı diye yazıyor. Haberde, Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı (ÇHSDK) Ulusal Komitesi'nin yıllık toplantısı bugün (3 Mart) başkent Beijing'de başladı.

 

Toplantının açılışına Çin liderlerinden Xi Jinping, Li Keqiang, Zhang Dejiang, Yu Zhengsheng, Liu Yunshan, Wang Qishan ve Zhang Gaoli katıldı.

 

CRİ, BM temsilcisi Ukrayna'ya gönderildi diye yazıyor. Haberde, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Ukrayna'daki son durumu dikkate alarak yardımcısını bu ülkeye gönderdi.

 

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, dün (2 Mart) sözcüsü aracılığıyla yayımladığı bildiride, Güvenlik Konseyi'yle istişarenin ardından Genel Sekreter Yardımcısı Jan Eliasson'u aynı gün akşam Ukrayna'ya göndermeyi kararlaştırdığını açıkladı. Bildiride, Ukrayna'da çeşitli temaslarda bulunacak olan Eliasson'un durumun nasıl yumuşatılacağına ilişkin önerilerini Ban Ki-moon'a ileteceği kaydedildi.

 

CRİ, Merkel ve Putin Ukrayna'daki durumu görüştü diye yazıyor. Haberde, Almanya Başbakanı Merkel ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Ukrayna meselesi üzerinde fikir alışverişinde bulundu.

 

Almanya Başbakanı Angela Merkel dün akşam (2 Mart) Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le telefon görüşmesi yaparak, Rusya'nın Ukrayna'nın Kırım bölgesindeki eyleminin uluslararası hukuka aykırı olduğunu belirtti. Ancak Putin, Rusya'nın eyleminin özel duruma "tamamen uygun" olduğunu vurguladı.

 

Almanya hükümeti tarafından yapılan açıklamada, Merkel'in Putin'le görüşmesinde, Rusya'nın Kırım bölgesindeki eyleminin "kabul edilemez" ve "uluslararası hukuka aykırı" olduğunu belirterek, Rusya'dan Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne saygı göstermesini istediği bildirildi. Merkel'in teklifini kabul eden Putin, Ukrayna'nın gergin bölgesindeki durumu incelemeyi amaçlayan ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nin önderlik yapabileceği "inceleme grubu"nu kuracağını kaydetti. Aynı gün geç saatlerde Merkel ABD Başkanı Barack Obama'ya telefon ederek, Ukrayna krizini siyasi yolla çözme konusunda fikir alışverişinde bulundu.

 

CRİ, Çin dünyanın en büyük dış ticaret ülkesi oldu diye yazıyor. Haberde, Çin, 2013 yılında gerçekleştirdiği 4 trilyon 160 milyar dolarlık ihracat ve ithalatla dünyanın en büyük dış ticaret ülkesi oldu.

 

Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Yao Jian, kısa süre önce yaptığı açıklamada, gelişmekte olan ülkeler sınıfında bulunan Çin'in dünyanın en çok mal ticareti yapan ülkesi haline geldiğini kaydetti. Böylece Çin'in dış ticareti geliştirme yolunda yeni bir ünvan daha elde ettiğini dile getiren Yao Jian, bunun reform ve dışa açılmayla küreselleşen ekonomiye katılımın meyvesi olduğunu söyledi.

 

CRİ, Kunming'de yararlılara tam güçle yardım başlıklı haberinde, Çin'in Yunnan eyaletinin Kunming tren istasyonunda meydana gelen terör saldırısında yaralananların tedavisi 12 ayrı hastanede devam ediyor.

 

Edinilen bilgiye göre, tedavi altında bulunan 143 kişiden 73'ü ağır yaralı. Yaralılara en iyi sağlık hizmetini sunmak üzere, ülkenin çeşitli bölgelerinden en yetenekli sağlık personeli Yunnan'a gönderildi.

 

Kunming Birinci Halk Hastanesi Başkan Yardımcısı Jia Nong, yaralıları sağlıklarına kavuşturmak için tam güçle çalıştıklarını, hastanede tedavi gören 74 yaralının bütün masraflarının da hükümet tarafından karşılanacağını belirtti.

 

CRİ, Uluslararası toplumun gündemi: Ukrayna diye yazıyor. Haberde, Ukrayna ve Rusya arasında Kırım nedeniyle artan gerginlik uluslararası toplumun gündemine yerleşti.

 

Ukrayna'da cumhurbaşkanlığı yetkilerini elinde tutan Parlamento Başkanı Alexander Tyrchinov, dün (2 Mart) Kiev'de düzenlediği basın toplantısında, Kırım'daki askeri kışlanın Rus askerleri tarafından kuşatılmasını işgal eylemi olarak niteledi. Tyrchinov, Rus askeri güçlerinin komuta kademesinin ültimatom vererek kışlanın aynı gün sabah 5'e kadar boşaltılmasını istediklerini kaydetti.

 

CRİ, Pakistan'dan Kunming'deki saldırıya kınama diye yazıyor. Haberde, Pakistan, Çin'in Kunming kentinde meydana gelen "1 Mart" saldırısını sert dille kınadı.

 

Pakistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü dün (2 Mart) yaptığı açıklamada Pakistan hükümetinin Kunming kentinde meydana gelen saldırıda ölenlerin yakınlarına başsağlığı, yaralananlara da geçmiş olsun dileğinde bulunduğunu belirtti.

 

CRİ, Xinjiang'da sağlık hizmet merkezi kurulacak diye yazıyor. Haberde, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nde bu yıl İpek Yolu Ekonomik Kuşağı Projesi kapsamında sağlık hizmet merkezi kurulacak.

 

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Sağlık Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, bölgenin coğrafi avantajından yararlanılarak, komşu ülkelerle sağlık alanındaki temas ve işbirliğinin güçlendirileceği belirtildi.

 

Açıklamaya göre, Xinjiang'da İpek Yolu Ekonomik Kuşağı'na yönelik sağlık hizmet sektörü geliştirilerek, sağlık alanındaki işbirliği mekanizması oluşturulması için çalışılacak. Bunun yanı sıra Xinjiang komşu ülkelerle büyük boyutlu bulaşıcı hastalıkların önlenmesi ve tedavisindeki işbirliğini güçlendirecek.

 

CRİ, BM ve AB'den Kunming olayına kınama diye yazıyor. Haberde, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi Çin'in Kunming tren istasyonunda 29 kişinin ölümüne neden olan terör saldırısını "en sert dille" kınadı.

 

BM Güvenlik Konseyi tarafından dün (2 Mart) yapılan açıklamada, olay "son derece çirkin terör saldırısı" olarak nitelendirilerek saldırıda ölenlerin yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifa dileğinde bulunuldu.

 

Her türlü terör eyleminin uluslararası barış ve güvenliğe yönelik en ciddi tehditlerden biri olduğu belirtilen açıklamada terörizmin nerede, ne zaman, ne amaçla yapılırsa yapılsın yine "suçlu" olduğu belirtildi.

 

Açıklamada, Güvenlik Konseyi'nin "BM Tüzüğü"ne göre her türlü terörizme darbe indireceği yinelendi. Açıklamada ayrıca, bu terör saldırısını düzenleyen, örgütleyen ve destekleyenlerin cezalandırılması gerektiği vurgulanarak, bütün ülkelere uluslararası yasa ve Güvenlik Konseyi kararlarına göre bu konuda ilgili hükümetlerle işbirliği yapma çağrısı yapıldı.

 

Rusya 3 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Rusya’nın Sesi (RUVR), Twitter Ukrayna olayları hakkında atılan twitlerin haritasını çıkardı diye yazıyor. Haberde, Mikroblog servisi Twitter, Ukrayna’da meydana gelen olaylar hakkında kendi kullanıcıları tarafından atılan twitlerin haritasını çıkardı.

 

Sosyal site tarafından hazırlanan söz konusu haritaya ait link, @TwitterData sayfasından dün gece geç saatlerde yayımlandı.

 

Twitter’ın hazırlamış olduğu harita, Ukrayna’da yaşanan siyasi protestolar hakkında sitenin kullanıcıları tarafından 1 – 25 Şubat tarihlerinde atılmış olan mesajları kapsıyor.

 

RUVR, Pakistan’da mahkemeye saldırı düzenlendi: 10’dan fazla ölü diye yazıyor. Haberde, İslamabad’daki mahkeme binasına gerçekleştirilen saldırıda en az 11 kişi öldü, 35 kişi yaralandı.

 

Pakistan’ın Express Tribune gazetesinin bildirdiğine göre, pazartesi günü silahlı kişiler Pakistan’ın başkenti İslamabad’daki bölge mahkemesi binasına girerek ateş açtılar. Olayda en az 11 kişi ölürken, 35 kişi de yaralandı. Ayrıca, binada patlama meydana geldiği, açılan silahlı ateşin paniğe ve izdihama yol açtığı bildiriliyor.

 

RUVR, “Rusya Batı ile çizgilerini kalınlaştırıyor” başlıklı haberinde, Rusya’nın Kırım politikasını ve Ukrayna gelişmelerinin Moskova penceresinden nasıl göründüğünü USAK uzmanlarından Hasan Selim Özertem, RS FM mikrofonlarına değerlendirdi.

 

RUVR, 3 binden fazla Ukrayna askeri Kırım Halkı’na bağlılık yemini etti diye yazıyor. Haberde, Son 24 saat içerisinde Kırım Halkı’na bağlılık yemini eden Ukrayna Silahlı Kuvvetleri mensuplarının sayısı, iki kat birden artarak 3 bini aştı. Kırım Özerk Bölgesi Yönetimi’nden konuyla ilgili olarak bugün yapılan açıklamada, bağlılık yemini eden askerlerin 1500’ünün dâhili birliklerde görev yapan, yaklaşık 1700’ünün ise Kırım Yarımadası’na konuşlanmış Ukrayna Devlet Sınır Hizmeti birliklerinde görev yapan ordu mensupları oldukları bildirildi.

 

RUVR, Kırım’da tatil sezonu sakin geçecek diye yazıyor. Haberde, Kırım Başbakanı Sergey Aksenov Kırım’daki tatil sezonunun başarısız geçmeyeceği ve mayıs ayına doğru herşeyin sakin olacağına inanıyor.

 

Sergey Aksenov pazartesi günü Rossiyskaya Gazeta’nın yayınladığı kendisi ile yapılan ropörtajda “Biz herkesi bekliyoruz. Ben sorumlu bir şekilde Kırım’ın mayısa doğru sakin, sessiz ve samimi bir ortama sahip olacağını vaad ediyorum. Her milletten insan burada memnun ve sevinç içinde yaşayacak. Ben kollarımı açmış bir şekilde herkesi davet ediyorum. Burada hiçbir zaman Kiev’deki Maydan’da olduğu gibi lastikler yanmayacak ve siyah dumanlar görülmeyecek. Kırım kandırmayacak!” ifadelerine yer verdi.

 

RUVR, G8 ülkelerinden 7 ülke Soçi Zirvesi hazırlıklarına katılımı askıya aldı diye yazıyor. Haberde, G8 ülkesi 7 ülke ortak bir bildiri ile Rusya’nın Ukrayna’daki konumunu kınadı ve Soçi Zirvesi hazırlıklarına katılımı askıya aldıklarını duyurdu. Bu bildiriye Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, İngiltere ve ABD, ayrıca Avrupa Konseyi ve Avrupa Komisyonu liderleri imza attılar.

 

Rusya’nın G8 partnerleri Moskova’ya Ukrayna’da meydana gelen güvenlik ve insan hakları ile ilgili kaygıların uluslararası gözlemciler veya BM ve AGİT aracılığıyla müzakereler yoluyla çözülmesi çağrısı yaptılar. Bildiriyi hazırlayanlar bu çabalar için Rusya’ya yardım etmeye hazır olduklarını bildirdiler.

 

Bildiride ayrıca Ukrayna’daki çatışmaların tüm taraflarına çok sorumlu ve itidalli davranılması, gerginliğin azaltılması çağrısı yapıldı.

 

RUVR, Davutoğlu, Carba ile görüştü diye yazıyor. Haberde, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Ahmed el-Carba ile biraraya geldi.

 

Dolmabahçe'deki Başbakanlık Ofisi'nde basına kapalı yapılan Davutoğlu-Ahmed el-Carba görüşmesi, yaklaşık 1,5 saat sürdü.

 

AA'nın Dışişleri kaynaklarından aldığı bilgilere göre, görüşmede muhalefet cephesindeki ve sahadaki gelişmeler ile Cenevre süreci başta olmak üzere Suriye'deki durum ele alındı.

 

RUVR, Rusya Silahlı Kuvvetleri’nde hazırlık denetimi gerçekleşiyor diye yazıyor. Haberde, Lipetsk Havacılık Merkezi savaş uçakları ani olarak gerçekleşen hazırlık denetimi kapsamında verilen görevleri yerine getirdiler. Bu denetim şu anda Rusya’nın Batı ve Merkezi Askeri Bölgeleri’nde gerçekleşiyor. Bombardıman ve saldırı uçakları başarılı bir şekilde poligondaki hayali düşmanı imha ettiler. Barents Denizi’nde Kuzey Filosu’na ait Tu-142 ve İl-38 gemisavar uçakları taktiksel çalışmalar gerçekleştirdiler.

 

RUVR, Kırım yönetimi İskoçya ve Katalonya’nın tecrübesini kullanıyor diye yazıyor. Haberde, NTV televizyon kanalının Kırım Özerk Cumhuriyeti Hükümeti’ne dayandırarak bildirdiğine göre, Kırım Özerk Cumhuriyeti Hükümeti referandumun hazırlığında İskoçya ve Katalonya’nın uygun tecrübesini kullanmayı düşünüyor.

 

Kırım hükümeti bu şekilde devletin özerk statüsünü değiştirmeyi amaçlayan kampanyanın Avrupa bölgesel politikasının tüm standartlarına uygun bir şekilde gerçekleşeceğine inanıyor.

İskoçya’nın İngiltere’den ayrılması konusundaki referandumun 18 Eylül’de yapılması planlanıyor. Onun girişimcisi İskoç Ulusal Partisi oldu. Katalonya’daki İspanya’dan ayrılma konusundaki oylama ise 9 Kasım’da yapılacak.

 

RUVR, BM Genel Sekreter Yardımcısı’nı Ukrayna’ya gönderiyor diye yazıyor. Haberde, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon durum değerlendirmesi yapmak ve durumu yatıştırmak için ileride alınacak adımları belirlemek için Ukrayna’ya yardımcısı Jan Eliasson’u göndermeye karar verdi.

 

Pazar günü BM Genel Sekreterliği sözcüsü Martin Nesirky’nin bildirdiğine göre, Eliasson yakın saatlerde Ukrayna’ya uçacak. Nesirky konu ile ilgili olarak “BM Genel Sekreter Yardımcısı Ukrayna’da bizzat kendisi olayları değerlendirecek, ondan sonra BM’nin durumu yatıştırmak için kabul edebileceği ileriye dönük adımlar konusunda rapor sunacak” ifadelerine yer verdi.

 

RUVR, Almanya Rusya’nın G8’den çıkarılmasına karşı çıktı diye yazıyor. Haberde, Almanya Dışişleri Bakanı Walter Steinmeier dünyanın en büyük 8 ülkesi (G8) grubundan Rusya’nın çıkarılmasından kaçınılmasını istedi.

 

Pazar günü Almanya’nın kamusal televizyon kanalı ARD’ye konuşan Steinmeier “G8-bizim Batı olarak Rusya ile doğrudan konuştuğumuz tek bir yapıdır. Biz gerçekten bu tek yapıyı feda edecek miyiz?” ifadelerine yer verdi.

 

Onun sözlerine göre, G8 ülke hükümet başkanları bu konuyu önümüzdeki hafta görüşecekler. Steinmeier krizi daha da derinleştirecek adımlardan kaçınılması uyarısında bulundu ve “Bizim Ukrayna’daki durumun tırmanmaması için ne gibi katkılarda bulunabileceğimizi anlamamız gerektiğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.

 

RUVR, MHP'li eski vekil ağır yaralandı diye yazıyor. Haberde, Gaziantep'te, 21'inci dönem MHP milletvekili 52 yaşındaki Ali Özdemir ve kardeşi Mehmet Özdemir silahlı saldırıda yaralandı. Saldırının faili oldukları iddiasıyla MHP İl Başkanı Mehmet Doğan ile oğlu Murat Doğan, polis tarafından aranmaya başladı.

 

İngiltere 3 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Financial Times, Rus askerlerinin Ukrayna’nın Kırım Yarımadası’ndaki yayılışı nedeniyle Batılı ülkelerin gösterdiği tepkiyi manşetine, “Dünya Moskova’ya çıkışıyor” başlığıyla taşımış.

 

Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti Simferepol’deki Financial Times muhabiri Courtney Weaver, maskeli ve miğferli Rus askerlerinin çevresini sardığı üslerin civarındaki halkın hiç de “işgal altında” gibi hissetmediğini, hatta çocuklarını gezdiren kadınların askerlerle fotoğraf çektirdiğini anlatıyor.

 

Jan Cienski’nin Harkiv’den aktardığına göre, Rusça konuşan halkın çoğunlukta olduğu doğu bölgesinde de benzer bir atmosfer var.

 

Harkiv’de Rusya’nın kendilerini başkent Kiev’de geçici hükümet kuran “faşistlerden korumasını” isteyenler gösteri yaparken, aksi yönde düşünenlerden 28 yaşındaki Andrei Kuznetsov şöyle diyor: “Ben Ukrayna vatandaşıyım. Rusya’da olmak istesem Rusya’ya taşınırdım. Ukrayna’ya hiçbir uluslararası müdahale istemedim. Rusların tek yaptığı durumu istikrarsızlaştırmak. Bu, 1968’de Çekoslovakya’da çevirdikleri dümenin aynısı.”

 

Uzmanlar, Rusya ordusunun ve gizli servisinin Ukrayna’ya çıkarma yapılmasını haftalar öncesinden planlandığını düşünüyor.

 

Soğuk Savaş döneminde İsveç silahlı kuvvetlerinde istihbaratçı olarak çalışan Johan Lybeck, 150 bin askerle tatbikat yapan Rusya’nın Karadeniz’deki filosunun Baltık Denizi’ndeki filodan destek aldığına dikkat çekerek, “Oradan oraya tam hızla gitmek birkaç gün alır. Bunun hepsi Soçi’deki Olimpiyat Oyunları’ndan sonrası için planlanmıştı” diyor.

 

Haberde, Rus gizli servisi FSB’nin, Ukrayna’da kurulan yeni hükümet tarafından feshedilen çevik kuvvet polisi üyelerine Kırım’da Rusya pasaportu dağıttığı belirtiliyor.

 

Avrupalı bir diplomat ise Rusya yönetimi için şu değerlendirmeyi yapıyor: “Güvenlik güçlerinin henüz böyle bir karar alınmamışken Ukrayna’da müdahil olması bize, liberaller ile Silovikler (Güvenlikçiler) arasındaki dengenin çoktan kaybolduğunu gösteriyor.”

 

Başka bir haberde, Ukrayna krizinin ABD Başkanı Barack Obama’nın karşılaştığı en zor durum olduğu vurgulanıyor. Obama’yı eleştirenler, Suriye konusundaki pasif tutumun Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i cesaretlendirdiğini öne sürüyor.

 

Obama’nın önündeki seçenekler şöyle sıralanıyor:

Rus yetkililere vize kısıtlamaları uygulanması,

Ukrayna’daki yeni hükümete mali destek,

Rusya’nın G8 topluluğundan çıkarılması.

 

NATO’nun devreye sokulması veya Ukrayna ordusuna askeri destek sağlanması ise şu aşamada “fazla provokatif” olarak değerlendiriliyor.

 

Carnegie Europe düşünce kuruluşu uzmanı Jan Techau, NATO ülkelerini kastederek, “Hiç kimse Kırım için savaşa gitmek istemiyor ve Putin bunu biliyor” diyor.

 

Guardian’ın birinci sayfasında, Kırım’daki askeri üslerde kuşatma altında bulunan Ukrayna askerlerinin Ruslara teslim olmamakta kararlı oldukları öne çıkarılmış.

 

Gazetenin Avrupa editörü Ian Traynor ise olası 3 senaryo öngörüyor. Bunlar özetle şöyle:

 

Gürcistan senaryosu: Rusya’nın 2008’de Gürcistan’da yaptığı gibi hızla sahada askeri üstünlük sağlayarak, Kırım’ın statüsü için pazarlık masasına eli güçlü olarak oturması. Aslında bu hemen hemen gerçekleşmiş durumda. Fakat Rusya’nın gözü Kırım’ın ötesinde olabilir.

 

Yugoslavya senaryosu: Rusya’nın Kırım’ın yanı sıra, Ukrayna’nın doğusuna da asker çıkarması, ülkenin kuzeybatı ve güneydoğu olarak bölünmesini gündeme getirebilir. Bu durumda; Ukraynaca konuşan Katolik çoğunluk ile Rusça konuşan Ortodoks azınlık arasında bir iç savaş kaçınılmaz olabilir.

 

Diplomatik senaryo: AB’nin bu tür durumlardaki geleneksel tavrı, ekonomik yaptırım ve ulaşım kısıtlamaları uygulamak. ABD de Rusya’ya ekonomik tecrit uygulanmasını değerlendiriyor. Fakat Rus şirketi Gazprom, Avrupa’nın baş enerji tedarikçisi. Bu senaryonun devreye girmesi halinde, BM temsilcileri mekik diplomasisi yürüterek, yeni Ukrayna’da bir çeşit İsviçre modeli oluşturmaya çalışacaktır. Rusya ise federal veya konfederal sistem içinde etkinliğini sürdürme arayışında olacaktır.

 

Independent’ın başyazısında, durumun kızışmaması için bütün tarafların temkinli davranması salık veriliyor. Aynı gazetede Mary Dejevsky’nin yorum yazısının başlığı şöyle: “NATO ‘ihaneti’ ve Brüksel’in söylemi Putin’i eyleme itti.”

 

Başyazısında Putin’i, ülkesini dünyadan tecrit edilmiş hale sürüklemekle eleştiren Times gazetesinde Roger Boyes şu noktaya dikkat çekiyor: “Rusya Gürcistan’a girdiğinde büyüyen bir ekonomiydi. Şimdi ise Rusya kırılgan durumda.”

 

Gazetedeki bir başka haberdeyse, Kırım’da nüfusun yaklaşık ’sini oluşturan Tatar-Türk nüfusun kaygılarına dikkat çekiliyor.

 

Çariçe Büyük Katerine dönemindeki kırım ve Stalin dönemindeki toplu sürgün nedeniyle Rusya’ya soğuk hisler taşıyan Kırım Türklerinin geçen hafta yerel parlamento önünde Rus milliyetçileri ile çatıştığı hatırlatılıyor.

 

Kırım’daki yerel hükümetin başındaki Sergei Aksyonov’un güvence vermesine rağmen Kırım Türkleri arasında savunma gücü oluşturulduğu aktarılıyor.

 

Bahçesaray’da yaşayan 57 yaşındaki Server, “ateşli gençlerin” toprağını savunmaya istekli olduğunu belirterek, “Barut fıçısı üzerinde oturuyoruz” diyor.

 

Guardian’da, Çin’in güneybatısındaki Kunmig kentinde bıçaklı ve palalı saldırıyla 29 kişinin ölümü ve yaklaşık 130 kişinin yaralanmasıyla ilgili geniş bir habere ve bir yorum yazısına yer veriliyor.

 

Saldırıdan Şincan Özerk Bölgesi’nde bağımsız Doğu Türkistan devleti kurulmasını savunan Uygurların sorumlu tutulduğunu belirten Tania Branigan, Çin ekonomisi büyürken güvenlik bütçesinin 1 milyar doları bulduğuna ve Müslüman azınlığa yönelik kısıtlamaların arttığına dikkat çekiyor.

 

2008’den bu yana Uygurlar ile Han Çinlileri arasındaki çatışmalarda yüzlerce kişinin öldüğü hatırlatılan yorum yazısında İsveç Ulusal Savunma Koleji’nden Magnus Ranstrop’un ağzından, suçlamaların aksine Uygur militanların dışarıyla bağlantılarının çok sınırlı olduğunu belirtiyor.

 

Rotterdam Erasmus Üniversitesi’nden Andrew Fisher, Şincan gibi yerlerde yaşanan kentsel dönüşümün, eski kentlerde yıkımın nasıl yapılacağı konusunda bir etnik gerilim yarattığının altını çiziyor.

 

Financial Times gazetesinde, yeni göreve başlayan Mısır Başbakanı İbrahim Mihlib’in, grev yapan işçilere “vatanseverlik” çağrısı aktarılıyor.

Grev yapan tekstil ve çelik işçilerinin yanı sıra; otobüs şoförlerinin, doktorların ve eczacıların da iş bıraktığı belirtiliyor haberde.

 

Gazete, 2011’de Hüsnü Mübarek iktidarının devrimle yıkılması ve geçen Temmuz ayında seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin ordu darbesiyle görevden uzaklaştırılmasının ardından ülkede kim iktidara gelirse gelsin, zorlu bir görev devralacağı vurgulanıyor.

 

Gazetedeki başka bir analizdeyse, Venezüela’da sosyalistlerin iktidarına karşı yükselen protesto hareketi değerlendirilirken, gelişmelerden “en çok kaybedenin veya en çok kazananın” ülkenin en yakın müttefiği Küba olacağı belirtiliyor.

 

Almanya 3 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Rusya’nın Ukrayna’ya bağlı Kırım Yarımadası’na müdahalesini kınayan G-7 ülkeleri, Soçi’de haziran ayında yapılması planlanan G-8 Zirvesi hazırlıklarını askıya aldı. Süddeutsche Zeitung'un konuya ilişkin yorumu şöyle:

 

“Diplomatik olarak Rusya’ya karşı olağanüstü durum ilan edilmesi gerekir. Her türlü görüşmede sürekli Kırım konusu gündeme getirilmelidir. Bu durumda G8 Zirvesi’nin haziranda Soçi’de yapılması imkânsız görünüyor, bu yüzden de Fransa’nın bu buluşmayı iptal etme yönündeki girişimi doğru. Bununla amaçlanan Putin’e gövde gösterisi değil, durumun normalmiş gibi gösterilmesinin önüne geçmektir. Putin’in, Batı'nın bir müddet için öfkeleneceği, sonra yatışacağı yönündeki beklentileri boşa çıkartılmalı. Aksi takdirde NATO’nun sınırları ötesinde Doğu Avrupa ve Orta Asya’da kimsenin Putin karşısında güvenliği kalmaz.”

 

Berlin’de yayımlanan Der Tagesspiegel’in yorumunda ise şu satırlar göze çarpıyor:

 

“Kırım’ın işgaliyle ortaya çıkan kriz gösteriyor ki, Rusya’da 14 yıldır iktidarda bulunan Putin’i Batı hâlâ yanlış değerlendiriyor. Putin Batılı mevkîdaşlarının mantığına sahip değil. Ilımlı tonları diplomatik bir hüner olarak değil, zaaf olarak algılıyor. Onun Batı'daki imajından çok, (özellikle Rusya’nın nüfuzu altında görmek istediği bölge açısından) jeopolitikalar çok daha önemli. Peki bu durumda AB ile ABD ne yapmalı? En azından Putin’in Kırım’daki girişimlerinin sonuçsuz kalmayacağını ve bu durumun Rusya’ya zarar verdiğini açık bir biçimde belli etmeleri gerekir. Önümüzdeki G8 Zirvesi’ne katılmama kararı yerine Rusya’nın dışarıda bırakıldığı G7 formatına yeniden dönüş yapılması daha uygun bir yanıt olurdu.”

 

Düsseldorf’ta yayımlanan Westdeutsche Zeitung Gazetesi de Kırım krizini yorum sütununa taşımış:

 

“Moskova, Ukrayna’yı gözden çıkarmaya niyetli değil ve bölgedeki nüfuzunu geri kazanmak için her an patlamaya hazır durumun tırmandırılmasında da bir sakınca görmüyor. Peki, kim onu durdurabilecek? Pekin ve Moskova’nın veto hakkı nedeniyle BM Güvenlik Konseyi bloke edilmiş durumda. AB, diplomatik süreç içinde iyi bir izlenim bırakmadı ve askerî açıdan da verebileceği herhangi bir tepki bulunmuyor. ABD ise Suriye’de kanıtladığı üzere, artık tehditlerini uygulamaya koymak istemiyor ya da imkânları sınırlı. Hele Sovyetler’in yıkılmasından sonra ortaya çıkan coğrafyada buna hiç hazır ve istekli değil. Bu durumda Ukrayna neredeyse kendi kaderine terk edilmiş durumda.”

 

Nürnberger Nachrichten adlı gazete de Ukrayna konusunda tek çıkar yolun Moskova ile diyalog olduğu görüşünü savunuyor:

 

“Batı ne yapabilir ki? Diplomasi dışında çok fazla bir şey değil! G-8 Zirvesi’nin tam da Soçi’de yapılması planlandığı için Rusya’nın G-8'den çıkartılması onu daha da kışkırtabilir. Ve de bu, onun iktidar hesaplarından vazgeçmesini de gündeme getirmez. Peki yaptırımlar? Putin bir karşı tepki olarak kendi kendine yaptırım uygularsa bunun çok tehlikeli sonuçları olabilir, özellikle Rusya'dan doğalgaz alan Alman ekonomisi açısından… Ukrayna çevresindeki Soğuk Savaş'ın yeniden tırmanmasının etkileri bu nedenle Almanya'da da hissedilecektir. O yüzden Batı soğukkanlılığını koruyarak Moskova ile diyalog araması bir zaruret.”

 

Ukrayna 3 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Ukrayna’nın Sesi, Provokasyona Dikkat diye yazıyor. Haberde, Kırım'da şu anda birçok kaynaktan gelen bildiriye göre Feodosiye şehrinden içlerinden Kafkasyalı olduğu belirtilen 4 araçlık konvoy Simferopol'e doğru harekete geçtiği belirtildi.

 

Araçtakilerin Kırım Tatarı olmadığı provokasyona karşı tedbirli olunması istenildi.

 

Ukrayna’nın Sesi, Kırımda Bomba Sesleri diye yazıyor. Haberde, Kısa bir süre önce Kırım Özerk Cumhuriyetinin başkenti Simferopol şehrinde patlama sesleri duyulduğu belirtildi.

 

İNTER TV kanalı gazetecisi bildirdiğine göre Taksi ile giderken taksici eski Mir sineması önündeki parkta ses bombası atıldığını can kaybı olmadığı belirttiği yazdı.

 

Simferopol'de ses bombaları atıldığı provokasyon amacı taşıdığı iddia ediliyor

Polis daha resmi açıklama yapmadı

 

İran 3 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Fars Haber Ajansı (FHA), Ünlü Fransız jeopolitik uzman Aymeric Chauprade, ABD ve AB yönetimlerinin Ukrayna’daki iktidar değişimini desteklerken sonuçlarını öngörmesi gerektiğini söyledi.

 

Interfaks ajansının verdiği habere göre uzman, “Rusya’nın tüm dikkatini Soçi Olimpiyatlarına kilitlediği bir anda ABD ve AB’nin sorumsuzca Ukrayna’nın meşru seçilmiş cumhurbaşkanına karşı darbenin organizatörlerine destek vermesinin sonuçlarını görüyoruz.” yorumunda bulundu.

 

FHA, Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin parlamento başkanı Konstantinov: Kırım’a ordunun girmesi durumunda yaşanacak ölümlerden NATO sorumlu olacak.

 

FHA, Rus parlamentosunun Ukrayna'ya müdahale yetkisi veren kararı üzerine toplanan Ukrayna Milli Güvenlik Konseyi orduya 'savaş durumuna geçin' emri verdi.

Suriye 3 Mart’ta Bunları Konuşuyor.

 

FHA, Erdoğan’ın, AK Parti grup toplantısında, İngiltere'de Başbakan Cameron'un gazete kapattığını söylemesi İngilizleri panikletti.

 

İktidar savaşı Batıyla Türkiye arasında olduğu kadar Batının ABD ve AB blokları arasında da sert çarpışmalara neden oluyor. İngiltere'nin Ankara Büyükelçiliği sözcüsü Peter Spoor, Hürriyet'e yaptığı açıklamada, "Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sözlerinden dolayı şaşırdık. Bu sözlerin bir yanlış anlamadan kaynaklandığını düşünüyoruz. Çünkü İngiltere Başbakanı Cameron hiçbir gazeteyi kapatmadı" diye konuştu.

 

FHA, ABD-AB ikilisinin Ukrayna’ya göz koyması ve bu enerji ve teknoloji aktarım üssünü ele geçirmeye çalışması Çin’i de harekete geçirdi. Çin, Türkiye’yi bu çarpışmadan uzak tutmak için devrede.

 

FHA, ABD’nin Ukrayna’yı da kapmaya çalışmasına sert tepki veren Rusya “Sen bu işe karışma!” diyerek kendi sahasını koruyacağını duyurdu.

 

FHA, Başbakan Erdoğan, partisinin Isparta Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlediği mitinginde ilginç bir açıklamada bulundu diye yazıyor. Haberde, Paralel yapıya "28 Şubat'ta emirler geldi, yelkenler indi" diye hitap eden Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü:

 

"Elimizde kendisinin enteresan vaaz kasetleri var. Bu kasetlerde başörtüsünü çıkaramazsın diyordu. Ama 28 Şubat'ta emirler geldi, yelkenler indi. Orada da "furuat" dedi. Şimdi benim başörtülü kızlarım çile çektiler ve üniversiteye gidemediler. ABD'de başörtüsü ile okuyabiliyor, benim ülkemde okuyamıyor. Bunu yaptılar bize. Ama şimdi bunlar aşıldı. Daha da iyisi olacak. Çünkü sizin daha teslim edilmeyen haklarınız var. Sabreden zafere erer."

 

FHA, Ukrayna Milli Güvenlik ve Savunma Kurulu (MGSK) Sekreteri Andrey Parubiy, kısmi seferberlik ilan edildiğini bildirdi diye yazıyor. Haberde, Parubiy, basına yaptığı açıklamada, ülkede askerlik yapabilecek vatandaşlar için kısmi seferberlik ilan edildiğini kaydederek, bunun MGSK kararı üzerine Devlet Başkanı Vekili Aleksandr Turçinov tarafından imzalanan kararname ile yürürlüğe girdiğini söyledi.

 

Parubiy, MGSK kararıyla ordunun da tam hazır duruma getirildiğini belirtti.

 

Andrey Parubiy, Dışişleri Bakanlığı'nın, Budapeşte Memorandumu çerçevesinde garantör ülkelere, ülke güvenliğinin sağlanması ve istişarelerin yapılması için çağrıda bulunmakla görevlendirildiğini kaydetti.

 

FHA, Yazısında bir mesnevi hikâyesini örnek veren Türköne, açıkça, F Gülen’in, Erdoğan’ın gücüne ortak olmak istediğini ağzından kaçırıyor diye yazıyor. Haberde, Zaman yazarı Türköne'ye göre Erdoğan değil cumhurbaşkanı, başbakan bile olamaz! Nedeni: Pensilvanya’dan Türkiye’ye müdahele eden Fethullah Gülen’e teslim olmaması!

 

Bunu “İktidar güçlü olduğu için, Başbakan “aslan payı”nı alıyor ve böylece hak “yerini” bulmuş oluyor.” Cümlesiyle itiraf eden yazar, Türkiye’de Gülen’in çıkardığı kaosların asıl nedeninin, iktidarı ele geçirmek olduğunu da zımnen itiraf etmiş oluyor.

 

FHA, Daha önce 'dershaneleri değil okulları kapatın' diyen Yusuf Kaplan, kavga büyüyünce sert çıktı. 'Cemaat okullarındaki seks skandallarını yazsam sokağa çıkamazsınız' dedi.

 

Haberde, Yeni Şafak gazetesi yazarı Yusuf Kaplan, Hükümetin Cemaatin dershanelerini kapatmasına karşı çıkan isimlerde biriydi. Hatta "dershaneleri değil okulları kapatın" tepkisini köşesine taşımıştı. Ancak kavga büyüyüp da, cemaat medyasında kendisini hedef alan haberler yer almaya başlayınca bir cevap yazısı kaleme aldı.

 

FHA, Sunday's Zaman, Türkiye’de yaklaşan yerel seçimlerde uluslararası gözlemcilerin bulunması gerektiğine yönelik bir haber yer aldı.

 

Haberde, Türkiye’ye ABD’den müdahele eden Paralel yapı, kendi ülkesini ecnebilere şikayet ederek Türkiye’de yapılacak seçimlerin sağlıklı olmayacağını, ama gavurların gözetiminde yapılırsa sağlıklı olacağını duyurdu!!! Bu öneriyle, Türkiye’yi açıkça Suriye’nin şimdiki haline düşürmek isteyen Cemaat'in gazetesi Zaman'ın, pazar günleri çıkan Sunday's Zaman ekinde ilginç bir haber yer aldı. Haberde, zaman zaman tartışılan "seçim sonuçlarına müdahale" konusu işlendi. Sunday's Zaman, "AK Parti hükümetinin seçim sonuçlarına müdahale ettiği" iddialarına gönderme yaparak "Hükümet uluslararası gözlemciye sıcak bakmıyor" dedi.

 

FHA, Fethullah Gülen’in 12 Eylül'de darbecilerle, şirin mektuplar yazdığını ve Papa'yla el ele kol kola fotoğrafları olduğunu söyleyen Başbakan Erdoğan inanılmaz ifşaatlarda bulundu.

 

Haberde, “Son Türkçe olimpiyatlarında peygamberimizin orada olduğunu söyleyince şaşırdım. Bazı hocalarımla görüştüm, hepsi çok şaşırdıklarını söylediler. Değil mi bunlar, kendi televizyonlarında kendi peygamberimizi kamyonete bindirenler bunlar değil mi? Böyle gayri ahlaki gayri İslami bir şeyi nasıl söyleyebilirsiniz?”

 

Başbakan Erdoğan, 'Bu CHP ve MHP genel başkanları ruh ikizidirler. Kafa kafaya verdiler, sandıkta alt edemedikleri AK Parti'yi iftira ile montaj kasetlerle yıpratacaklarını sanıyorlar' dedi.

 

FHA, Ajansımıza gönderilen duyuruda Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosunun silahlı gruplar tarafından basılarak işgal edilmesi terörist bir eylem olarak nitelendi.

 

Kırım Derneği Genel Merkezi ve Kırım Vakfı 27 Şubat 2014’de Ukrayna Büyükelçiliği yetkililerinin de katıldıkları olağanüstü toplantıda, Kırım’da meydana gelen son olayları değerlendirmiş ve şu kararları aldıklarını duyurdu:

 

27 Şubat 2014 tarihinde Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosunun silahlı gruplar tarafından basılarak işgal edilmesi terörist bir eylemdir.

 

Bu silahlı grupların baskısı altında Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosu’nun bir kısmı tarafından Kırım’ın geleceğine yönelik sözde referandum kararı ve Kırım Özerk Cumhuriyeti hükümetinin yeniden belirlenmesi hem Ukrayna Anayasası’na hem de uluslararası hukuka aykırıdır ve kesinlikle kabul edilemez.

 

Bu gelişmeler bütün Ukrayna halkının iradesini ve Kırım’ın tarihî ve aslî halkı olan Kırım Tatarlarının da haklarını yok saymaktadır.

 

FHA, Erdoğan Denizli’de yaptığı konuşmada Fethullah Gülen’in Hz Peygamber Efendimize ve Hz Cebrail’e ettiği hakaretleri anlattı.

 

Haberde, Türkiye’de Cebrail parti kursa desteklemem” diyen Fethullah Gülen, AKP’yi bitirmek için cemaatin oyunu CHP ve MHP’ye yönlendirmekte sakınca görmüyor!

 

Erdoğan’ın Denizli konuşmasında Gülen hakkında yaptığı ifşaatlar kan dondurdu:

 

“…17 Aralık komplosonun arkasında Pensilvanya var. Bunlar Hz. Peygamberimizi gökten indirip kamyonete bindiriyor.

 

Bizim inancımızda bir müslüman bir müslümana değil herhangi bir insana dahi beddua etmez.

 

Rahmetli Savaş Ay onunla bir ropörtaj yapmıştı. O ropörtajda "Cebrail Türkiye'de parti kursa desteklemem" demişti. Böyle bir kibir sahibi. Bunlarda fitne var, fesat var. Bunlarda her şey var!!!….”

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, seçim çalışmaları doğrultusunda Denizli'de halka hitap etti.

 

FHA, Today's Zaman yazarı Halil Bilecen cemaat mensuplarının nerede nasıl oy kullanacaklarını yazdı.

 

Haberde, Today’s Zaman gazetesi yazarı Halil Bilecen, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımlarda Gülen cemaati mensuplarına ve sempatizanlarına kime oy verecekleri talimatında bulundu.

 

Yapının üst yönetimi karar verdi, oylar CHP ve MHP’ye

 

Houston Üniversitesi Siyaset Bilimi Araştırmacısı Bilecen, AK Parti’yi siyasal İslam’ın partisi olarak niteleyerek şunları yazdı:“Çatlasanız da İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya'da CHP; Manisa, Balıkesir, Erzurum, Adana'da MHP desteklenecek. Siyasal İslam’a oy yok! Kanaat oluştu mu? Evet oluştu. 81 ilin hiçbirinde AKP'ye oy yok. Her ilin en güçlü adayı partisine bakılmaksızın desteklenecek. Net sanırım.”

 

FHA, A Haber'de yayınlanan Deşifre programına konuk olan yazar Kadir Mısıroğlu'nun açıklamaları gündeme bomba gibi düştü.

 

Sontv.com'un haberine göre Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı iftarında içki içildiğini hesabı da Hüseyin Gülerce'nin ödediğini iddia etmişti. Gülerce ise sosyal paylaşım sitesi Twitter'da "Böyle bir şey olmadı. Ben yalan söylüyorsam Allah beni kahretsin. Bu ülkede hiçbir Müslüman iftarda içki ikram etmez. Mısıroğlu yalan söylüyor. O ahbabı kimse onunla yüzleşelim. Büyük bir otelde o ahbabından başka kimse içkili iftardan bahsetmiyor. Böyle bir şey olsa basına açık bir iftarda Türkiye'de yer yerinden oynamaz mı?" diyerek kendini savundu.

 

FHA, İçlerinde ülkenin Haham Moshe Azman'ın da bulunduğu bazı Ukraynalı Yahudiler, Delta'nın, henüz tamamlanmamış 'Ukrayna devrimindeki' rolünü doğruladılar.

 

Haberde, Birliklerini “Maidan'ın Mavi Miğferleri” olarak adlandırıyor, fakat Ukrayna devrimine katılan Yahudi bir askeri birliğin başındaki Delta lakaplı komutanın giydiği başlık kahverengi. Miğferinin altında ayrıca kippa var.

 

Timetürk’ün haberine göre İsrail ordusunun (IDF) eski bir mensubu olan Ukrayna doğumlu Delta, pazar günü kimliğini açıklamadan JTA'ya konuştu. Givati piyade tugayının, Shu’alei Shimshon keşif taburunda kazandığı savaş yeteneklerini Kiev'in sokak savaşçıları arasında yükselmek için nasıl kullandığını açıkladı. Hükümet güçleriyle çarpışan, kadın ve erkeklerden oluşan 40 kişilik bir gücün-içlerinden bazıları IDF kökenli-başında bulunuyordu.

 

İçlerinde ülkenin Haham Moshe Azman'ın da bulunduğu bazı Ukraynalı Yahudiler, Delta'nın, henüz tamamlanmamış Ukrayna devrimindeki rolünü doğruladılar.

 

İran Radyosu(İRİB), Batılılar İran'a teknoloji vermek istiyor diye yazıyor. Haberde, İran İslam Cumhuriyeti iletişim ve teknoloji bakanı, batılı firmaların İran'a yatırımda bulunmaya büyük hevesli olduklarını bildirdi.

 

İran gazetesinin bugünkü sayısında yer alan habere göre, İspanyaya yaptığı son gezisinin sonuçlarını açıklayana İran İslam Cumhuriyeti iletişim ve teknoloji bakanı Mahmud Vaizi, bu ziyaret sırasında İran ile öteki ülkelere ait firmalar arasında bir takım prensip anlaşmalarının imzalandığını ve batılı firmaların İran'da yatırım yapmaya ve İran'a yönelik teknoloji transferine büyük ilgi gösterdiklerini bildirdi.

 

İRİB, Arap yönetimleri Suriye'den özür dilemeye başladılar diye yazıyor. Haberde, Suriye'nin BM Daimi temsilcisi, bazı Arap ülkelerinin, son üç yıl içinde Suriye'ye karşı izledikleri düşmanca ve yanlış siyasetlerden dolayı Şam hükümetinden özür dilemeye başladıklarını bildirdi.

 

İRNA'nın En-Neşre internet sitesine dayanarak verdiği habere göre Suriye'nin BM Daimi temsilcisi Beşar Caferi, söz konusu Arap yönetimlerinin Suriye karşısındaki geçmiş siyasetlerindeki hatadan dolayı özür dilediklerini ve son 3 yıl içindeki yanlış siyasetlerini tekrar etmeme sözü verdiklerini söyledi.

 

İRİB, Hizbullah bayrağı AİPAC Konferans Binası Önünde Dalgalandı diye yazıyor. Haberde, Hizbullah bayrakları Washington'da İsrail lobisi olarak faaliyet gösteren Amerikan İsrail Kamu İşleri Komitesi (AIPAC) konferansının düzenlendiği bina önünde itirazamacıyla dalgalandırıldı.

 

İRNA'nın bildirdiğine göre işgalci siyonist İsrail rejiminin siyasetlerini protesto eden göstericiler dün Washington'da Amerikan İsrail Kamu İşleri Komitesi (AIPAC) konferansı binası önünde bir araya gelerek Filistin ve Hizbullah bayraklarını dalgalandırarak konferansa katılanların tepki ortaya koymasına yol açtılar.

 

İRİB, Siyonist İsrail Suriye teröristlerine yüklü ödemeler yaptı diye yazıyor. Haberde, Arap kaynakları, siyonist İsrail rejimi casusluk teşkilatının Suriye'de töreristlere çok yüklü ödemelerde bulunduğunu bildirdi.

 

BAE'de çıkan "National" gazetesinin yazdığına göre İsrail casusluk teşkilatı MOSSAD ajanları, Suriye'de silahlı eylem içinde olan teröristlere çok yüklü meblağlar ödeyerek, onları kendi hedeflerini gerçekleştirmeye teşvik ettiklerini yazdı.

 

İRİB, Ankara hükümeti Fetullahçıları terör örgütü listesine aldırmaya çalışıyor diye yazıyor. Haberde, Eğitim İlke-Sen (İlkeli Eğitim ve Bilim Çalışanları Dayanışma Sendikası) Genel Başkanı Doğan Özlük, Ankara hükümetinin Fethullah Gülen liderliğindeki paralel örgütü terör örgütleri listesine aldırmaya çalıştığını bildirdi.

 

Radyomuza açıklamada bulunan Eğitim İlke-Sen (İlkeli Eğitim ve Bilim Çalışanları Dayanışma Sendikası) Genel Başkanı Doğan Özlük, Türkiye milli güvenlik konseyinin 17 Aralık operasyonu sonrası yaptığı toplantıda, Gülen cemaatini darbecilikle suçlayarak hükümetin paralel devlete karşı mücadele etmesi gerektiğini kararına vardığını açıkladı.

 

İRİB, Amerika Türkiye'deki nükleer depolarını geliştiriyor diye yazıyor. Haberde, Amerikan enerji bakanlığına bağlı ulusal nükleer kurumu, Amerika'nın Adana'da bulunan İncirlik askeri üssündeki nükleer silahları yenileriyle ve daha gelişmiş nükleer silahlarla değiştireceğini bildirdi.

 

Türkiye basınına göre, İncirlik'teki Amerikan üssünde 60 ila 70 arasında nükleer füze bulunurken, ABD Ulusal Nükleer Güvenlik Dairesi (NNSA)'nin sözkonusu füzeleri, yeni nesil nükleer füzelerle değiştireceğini bildirdi.

 

Amerikan kaynaklarına göre, İncirlik'e gönderilecek yeni nesil nükleer füzelerinin gerekli testlerinin başarılı bir şekilde yapıldığı bildiriliyor.

 

Suriye 3 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Suriye Arap Haber Ajansı (SANA), Kiralık ve Tekfirci Çetelerin Ağır Kayıpları Devam ediyor diye yazıyor. Haberde, Kiralık ve tekfirci teröristlerin bulundukları her yerde nitelikli operasyonlarını sürdüren vatan koruyucuları ordu birliklerimiz bugün de terör çetelerini sayı ve teçhizatlarıyla ağır kayıplara uğratmaya devam etti.

 

Şam Kırsalında Teröristlere Ağır Kayıplar Verdirildi

 

Askeri bir kaynak kahraman birliklerimizin Şam Kırsalının Yebrud Bölgesinde düzenledikleri operasyonlar sonucunda çok sayıda teröristi ölü ve yaralı düşürdüklerini, Nebik Tarım Arazilerinde düzenlenen operasyonlarda da içinde envai çeşit silah-mühimmat bulunan bir silah deposunun imha edildiğini dile getirdi.

 

SANA, Terör Vatandaşların Canına ve Malına Kastediyor diye yazıyor. Haberde, Eli kanlı terör çetelerinin bugün Şam kırsalının Ceramana Kasabasında Humam nevres Fellüh İlköğretim Okuluna havan mermileri atmaları neticesinde okul binasında maddi hasar oluştu.

 

Emniyet Müdürlüğünde bir kaynak havan saldırısında okul kadrosu yada öğrencilerin saflarında isabetlerin olmadığını belirtti.

 

Bu arada teröristler daha önce Ceramana ve daha başka bölgelerde birçok kez okullara saldırmışlardı. Teröristlerin eğitim kadroları ve kurumlarına saldırıları neticesinde 400’den fazla kişi şehit olmuş, 100 milyar liradan fazla maddi hasar meydana gelmişti.

 

SANA, Huveyca el Mreyiye Ordunun Elinde diye yazıyor. Haberde, Vatan koruyucuları ordu birliklerimiz Deyrezzor’da Huveyca el Mreyiye Beldesinde son terör yuvalarını muhtevalarıyla tahrip etmesi ardından beldede vatandaşların can ve mal güvenliğini sağladı.

 

Askeri bir kaynak ordu birliklerimizin operasyonlarında yüksek sayıda teröristin ölü yaralı ele geçirildiklerini ifade ederken, muhtelif tür cephane ve araçlarına el konulduğunu aktardı.

 

SANA, Halkın Ticaretini Yapma Amaçlı Yardımları Reddettiler diye yazıyor. Haberde, Şam kırsalının Muaddamiye el Şam Kasabası ahalisi bugün Batının Suriye halkının ticaretini yapmak için muhtelif insani terimler altında kullandığı ve politikleştirdiği uluslararası yardımların kasabalarına girmelerini reddetti.

 

Muaddamiye ahalisi Suriye devleti ve Suriye Arap Kızılay Örgütünün görevlerini en iyi şekilde yerine getirdiklerini ve kendilerine insani yardım temin ettiklerini belirtti.

 

SANA, Reca: Teröristlerin Yermük Semtine Sızması Barış Girişimini Baltalamayı Amaçlıyor başlıklı haberinde, Filistin Halk Kurtuluş Cephesi/Genel Komutanlık (FHKC/GK); Nusra Cephesine bağlı silahlı terör gruplarının Şam’ın Yermük Semtine yeniden sızmalarının semtte faaliyet yürüten Halk Barış Girişimini baltalamayı amaçlıyor.

 

FHKC/GK Enformasyon Sorumlusu Enver Reca bugün yaptığı basın açıklamasında; Filistinlilerin yoğunluklu olarak yaşadıkları Yermük Semtinde FHKC/GK ve Filistinli bütün direniş gruplarının Suriye Hükümeti ile koordinasyon ve işbirliği içerisinde Halk Barış Girişimi projelerini uygulamaya başladıklarını ifade etti.

 

SANA, Deyrezzor – Tedmur Boru Hattına Sabotaj diye yazıyor. Haberde, Eli kanlı terör grupları dün akşam Deyrezzor Kentinin güneyine düşen el Tiym Bölgesinde Deyrezzor – Tedmur doğalgaz boru hattına sabotaj eylemi düzenledi.

 

Terör saldırısı sonucunda alevler içinde kalan boru hattı hizmetten çıkarken günlük ortalama 3.4 milyon metreküp temiz doğalgaz üreten Deyrezzor Doğalgaz Fabrikası da durdu.

 

Petrol ve Madeni Servetler Bakanlığında yetkili bir kaynak teröristlerin boru hattını havaya uçurmaları neticesinde 200 milyon lira değerinde yaklaşık 2.5 milyon metreküp doğalgazın hasar olduğunu ifade etti.

 

SANA, Azzuz; “Yaratıcı Kaos” Arap Toplumlarını Parçalamayı Amaçlıyor diye yazıyor. Haberde, İşçi Sendikaları Birliği Başkanı Muhammed Şaban Azzuz; ABD’nin “Yaratıcı Kaos” olarak isimlendirdiği ve kimi Arap ve bölge devletlerin yardımıyla faaliyete geçirdiği sürecin Arap toplumları ve topraklarını küçük parçalara ayırmayı, Arap ulusal ordularını zayıflatmayı ve bölgeye Siyonist oluşuma bağlı orduların hakim olmasını sağlamayı amaçladığını ifade etti.

 

Şam’ı ziyaret etmekte olan Mısır Sağlık Hizmetleri Çalışanları Sendikasından bir heyetle bugün bir araya gelen Azzuz; terörün Arap ülkelerinde güvenlik ve istikrarı destekleyen geniş toplum kesimlerini hedef aldığına işaret ederek Suriye’de işçi sınıfının bu süreçte teröre karşı ciddi direnişler sergilediğini ve çok sayıda şehit verdiğini dile getirdi.

 

SANA, Dördüncü Aşı Kampanyası Başlatıldı diye yazıyor. Haberde, Sağlık Bakanlığı bugün çocuk felcine karşı dördüncü ulusal aşı kampanyasını başlatırken, beş yaş altı çocukları kapsayacak bu kampanyanın önümüzdeki Perşembe gününe dek devam edeceğini açıkladı.

 

Sağlık Bakanlığı Dünya Sağlık Örgütü ve civar ülkelerin sağlık bakanlıklarıyla birlikte çocuk felcine karşı her biri beş gün süreyle olmak üzere altı aşı kampanyası başlatma kararı almıştı. Her biri arasında bir aylık sürenin olması kararlaştırılan kampanyaların altıncısı ve sonuncusunun önümüzdeki Mayıs ayında düzenlenmesi bekleniyor.

 

Azerbaycan 3 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

1News.az, İngiltere'den Rusya'ya bir tepki daha diye yazıyor. Haberde, İngiltere, Rusya'nın Soçi kentinde cuma günü başlayacak Paralimpik Kış Oyunları'na bakan düzeyinde katılmama kararı aldı.

 

İngiltere Başbakanı David Cameron, resmi twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Ukrayna'daki ciddi durumdan dolayı Dışişleri Bakanı William Hague ve ben, İngiliz bakanların Soçi Paralimpik Oyunları'na katılmalarının doğru olmayacağına inanıyoruz" ifadelerini kullandı.

 

1News, Afganistan Dışişleri Bakanının Azerbaycan ziyareti ertelendi diye yazıyor. Haberde, Afganistan’ın Azerbaycan Büyükelçiliğinden verilen bilgiye göre, Afganistan Dışişleri Bakanı Zarar Ahmed Osmani’nin Azerbaycan’ı ziyaret tarihi değiştirildi ve 18-19 Mart olarak belirlendi.

 

Ziyaret sırasında ikili bölgesel işbirliği konularının ele alınması bekleniyor. Görüşmelerin sonuçlarına göre, ikili işbirliğinin geliştirilmesine ilişkin belgelerin imzalanması da planlanıyor.

 

1News, İsrail'i uyardı diye yazıyor. Haberde, ABD Başkanı Obama, İsrail-Filistin barış müzakerelerinde Netanyahu'yu zamanı iyi değerlendirmesi konusunda uyardı.

 

ABD Başkanı Barack Obama, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun İsrail ve Filistin arasındaki barış görüşmelerinde zamanı iyi değerlendirmesi gerektiğini vurguladı.

 

Obama, Bloomberg View'e verdiği demeçte, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın "İsrail'i ve var olma hakkını tanımaya istekli olduğu konusundaki samimiyetine inandığını" belirtti.

 

Birkaç ay içinde tarafların süreçte nasıl ilerleyeceklerine ilişkin bazı kararlar alacağına işaret eden Obama, Netanyahu ve Abbas'ın farklılıkları aşarak barışa yönelik bir çerçeve oluşturmasını umduğunu ve beklentisinin de bu yönde olduğunu söyledi.

 

1News, New York'ta Kırım protestosu diye yazıyor. Haberde, Rusya'nın Kırım Özerk Cumhuriyeti'ne askeri müdahalesi New York'ta protesto edildi.

 

Ukrayna asıllı Amerikalıların büyük bölümünü oluşturduğu, çok sayıda Kırım Tatarı ve Türklerin de aralarında bulunduğu yüzlerce kişilik grup, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve politikalarını protesto etti.

 

Rusya'nın BM misyon binası önünde toplanan grup polisin hazırladığı alana sığmayınca gösteri 67. Sokak ile 3. Cadde'nin birleştiği köşedeki 4 farklı noktaya yayıldı. Ukrayna bayrakları ile Putin'i Nazi lideri Adolf Hitler'e benzeten pankartlar taşıyan grup, "Putin Ukrayna'dan elini çek", "Ukrayna'da savaşa hayır", "Ukrayna'ya özgürlük" sloganları attı.

 

1News, Kuzey Kore'nin iki füze daha fırlattığı iddia edildi diye yazıyor.  Haberde, Kuzey Kore’nin doğudaki karasularına kısa menzilli oldukları sanılan iki füzeyi daha fırlattığı iddia edildi.

 

Kuzey Kore, 27 Şubat'ta da doğu karasularına kısa menzilli oldukları sanılan dört füze fırlatmıştı.

 

Güney Kore Savunma Bakanlığı Sözcüsü Kim Min-seok, Kuzey Kore’nin doğu sahilinden fırlatılan iki şüpheli cismin 500 kilometreyi aşan menzile sahip kısa menzilli füzeler olduğunun tahmin edildiğini belirtti.

 

1News, Afganistan Savunma Bakanlığı Azerbaycan Barış Gücünün 2014’ten sonra da ülkede kalacağını ümit ediyor diye yazıyor. Haberde, Bakü’ye ziyarette bulunan Afganistan Savunma Bakanlığı Askeri Politika ve İnsan Kaynakları Daire Başkanı Muhammed Wardak gazetecilere yaptığı açıklamasında, Azerbaycan’ın diğer ülkeler için model olduğunu, Azerbaycan’la işbirliğini bundan sonra da geliştireceklerini ümit ettiklerini ifade etti.

 

1News, Pakistan'da intihar saldırısı diye yazıyor. Haberde, Pakistan'ın başkenti İslamabad'daki adliye binasına düzenlenen intihar saldırısında en az 11 kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi.

 

İslamabad Emniyet Müdürü Sikander Hayat, bir grup saldırganın el bombaları atarak ve ateş açarak adliye binasına girdiğini açıkladı.

 

Hayat, saldırganlardan ikisinin polisin çevrelerini sarması üzerine üzerlerinde bulunan bombaları patlattıklarını açıkladı.

 

Saldırganlardan birinin üzerindeki bombaların pimini avukatların ofisi önünde çektiği, diğerinin de yargıçların kullandığı ofisin önünde kendini havaya uçurduğu öğrenildi.

 

1News, Medvedev: Kan akacak, devrim olacak başlıklı haberinde, Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev, Facebook’tan yaptığı açıklamada, Ukrayna’da iktidarın ele geçirilmesinin hukuksuz ve dengesiz olduğunu, bunların yeni bir devrime ve kan akmasına neden olacağını söyledi.

 

Ukrayna’da Cumhurbaşkanlığı görevinden ayrılmak zorunda kalan Viktor Yanukoviç’in hala meşru bir Cumhurbaşkanı olduğunu savunan Medvedev, “Eğer Yanukoviç suçluysa, mahkemeye çıkartın ve yargılayın. Bunun dışındakiler hukuksuzluktur. İktidarın ele geçirilmesi hukuksuzdur. Bunlar yeni bir devrimle sonlanacak. Yeniden kan akacak” eleştirisi getirdi.

 

1News, 'İran'a yaptırım sonuç verdi' başlıklı haberinde, ABD Hazine Bakanı Jack Lew, İran'a uygulanan yaptırımların sonuç verdiğini, Cenevre görüşmeleri sürecinde kaydedilecek rahatlamanın güvenlik sorunu yaratmayacağını söyledi.

 

ABD Hazine Bakanı Lew, İsrail lobisi olarak faaliyet gösteren Amerikan İsrail Kamu İşleri Komitesi'nde (AIPAC) yaptığı konuşmada, gerek ABD ve gerekse Israil için en önemli güvenlik sorununun İran'ın nükleer programı olduğunu söyledi.

 

1News, Afganistan'da 24 Taliban öldürüldü diye yazıyor. Haberde, Afganistan'da son 24 saatte Taliban'a yönelik operasyonlarda 24 militan öldürüldü, 3'ü yaralı ele geçirildi.

 

Afganistan İçişleri Bakanlığı, operasyonların Kunar, Nangarhar, Lağman, Kandahar, Paktika ve Helmand kentlerinde düzenlendiğini, 11 Taliban üyesinin de yakalandığını açıkladı.

 

Çok sayıda silah ve patlayıcının ele geçirildiği operasyonlarda, Taliban tarafından yol kenarına yerleştirilen altı bomba da etkisiz hale getirildi.

 

1News, Azerbaycan Dışişleri Bakan Yardımcısı Araz Ezimov, ABD Dışişleri Bakanlığının İnsan Hakları raporunda Azerbaycan’la ilgili bilgileri yorumlarken, “Teorik olarak her türlü tez ortaya atılabilir, farklı yapay kriterler geliştirilebilir. Ancak ister insan hakları, ister ekonomik konular olsun, gerçeklerin göz önünde bulundurulması gerekir” ifadelerini kullandı.

 

1News, İşsizlik ve yoksulluk yüzünden Ermenistan’dan göç edenlerin sayısı artıyor diye yazıyor. Haberde, Gazeteci Gayane Mkrtçyan, Fransa’daki Ermeni lobisinin desteği ile Paris’te faaliyet gösteren “Ermenistan Haberleri” gazetesinde yayınladığı makalesinde, Ermenistan’dan göç edenlerin sayısına ilişkin resmi istatistik verilerinin gerçekleri yansıtmadığını belirtti.

 

İstatistik verilere göre, 2013 yılında 1 452 085 Ermeni ülkeye giriş yaptı, 1 494 086 kişi ülkeden çıkış yaptı. Rakamlar karşılaştırıldığında 42 001 kişilik bir fark ortadadır.

 

Verilere göre, Ermenistan’dan göç edenlerin sayısı 2013 yılında 42 001 kişi oldu, 2012 yılında bu rakam 49 660 olarak kayıtlara geçti.

 

1News, Suriyeli Türkmenler parti kurdu diye yazıyor. Haberde, Suriyeli Türkmenler, "Türkmen Milli Hareket Partisi" adıyla yeni bir parti kurdu.

 

İstanbul'da bir otelde gerçekleşen tanıtım toplantısında konuşan, Türkmen Milli Hareket Partisi Genel Başkanı Dr. Muhammed Vecih Cuma, Türkmenlerin ihtiyaçlarına cevap vermek, kültür ve kimliğini korumak amacıyla hareketten partiye dönüşün gerekli olduğunu belirtti.

 

Suriye Türkmenlerinin devrimin başından bu yana her zaman ön saflarda yer aldığını hatırlatan Cuma, "Türkmenler, Suriye'deki devrimci harekete barışçıl gösterilerin en ön saflarında yer alarak başından beri katıldı" dedi. Cuma, Türkmenlerin, Suriye devriminin yaşadığı aksilikler ve krizlere rağmen yeni bir vatanın inşa edileceğine inandığını vurgulayarak, partinin öncelikli hedefinin Türkmenlerin hakkını korumak ve bu anlamda proje ve planlar geliştirmek olduğunu ifade etti.

 

1News, Yeni Soğuk Savaş diye yazıyor. Haberde, Rusya ve Batı, Soğuk Savaş’tan sonraki en ciddi krizi yaşıyor. Rusya’nın önceki gün Kırım’daki Rusları koruma gerekçesiyle Ukrayna’ya asker gönderme kararı almasının ardından ABD Başkanı Obama Putin’le 90 dakika telefonda konuştu, ancak Rus lideri geri çekilmeye ikna edemedi. Dünyadan Rusya’ya tepkiler yağmaya devam ediyor. Putin yönetimi, Kırım bölgesine asker sevkiyatını hızlandırırken Ukrayna da seferberlik ilan etti.

 

1News, G-8 Zirvesi hazırlıkları askıya alındı diye yazıyor. Haberde, Rusya'nın Kırım Özerk Cumhuriyeti'ne askeri müdahalesini kınayan G-7 ülkeleri, haziran ayında Soçi'de yapılacak G-8 Zirvesine yönelik tüm çalışmaları durdurdu.

 

ABD, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, İngiltere ve AB'den oluşan G-7 ülkeleri, Rusya'nın Kırım Özerk Cumhuriyeti'ne askeri müdahalesini kınadı.

 

Beyaz Saray, G-7 ülkelerinin ortak açıklamasını yayımladı.

 

G-7 açıklamasında, “Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, İngiltere ve ABD liderleri ve AB Konseyi ve AB Komisyonu başkanları olarak, bugün Rusya Federasyonu’nun Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine açık ihlalini kınamak için bir araya geldikleri" belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

 

"Rusya’nın bu ihlali, onun BM sözleşmesi altındaki yükümlülükleri ve Ukrayna ile 1997 yılında imzaladığı anlaşma ile tezatlık göstermektedir. Rusya’ya, bölgede güvenlik veya insan hakları konusunda oluşabilecek kaygılarını, Ukrayna ile doğrudan müzakerelerle ve/veya BM veya Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı himayesindeki uluslararası gözlemci veya arabulucular aracılığıyla ele alması çağrısı yapıyoruz. Bu çabalara da yardımcı olmaya hazırız”.

 

1News, Davutoğlu SMDK Başkanı Carba ile görüştü diye yazıyor. Haberde, Türkiye Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu Başkanı Carba ile biraraya geldi.

 

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Ahmed el-Carba ile biraraya geldi.

 

Dolmabahçe'deki Başbakanlık Ofisi'nde basına kapalı yapılan Davutoğlu-Ahmed el-Carba görüşmesi, yaklaşık 1,5 saat sürdü.

 

Dışişleri kaynaklarından alınan bilgiye göre, görüşmede muhalefet cephesindeki ve sahadaki gelişmeler ile Cenevre süreci başta olmak üzere Suriye'deki durum ele alındı.

 

1News, NATO'dan flaş Ukrayna kararı diye yazıyor. Haberde, Ukrayna'daki, özellikle de Kırım'daki, son gelişmeler ışığında daimi temsilciler düzeyinde toplanan Kuzey Atlantik Konseyi (NAC) toplantısında kabul edilen açıklamada, Rusya'dan bu ülkedeki askerlerini üslerine geri çekmesi talep edildi.

 

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen tarafından açıklanan ve 28 üye ülkenin onayına sahip olan bildiride, Kırım'daki Rus askeri gerginliği tırmanması kınanırken Rus Parlamentosu'nun Ukrayna topraklarında Rusya Federasyonu silahlı güçlerinin kullanılmasına izin vermesinden duyulan ciddi endişenin altı çizildi.

 

1News, Ukrayna'da Deniz Kuvvetleri Komutanı saf değiştirdi diye yazıyor. Haberde, Ukrayna'da Deniz Kuvvetleri Komutanlığına yeni atanan Berezovskiy, "Kırım halkı ve yönetimine hizmet edeceğine" ilişkin yemin ederek, saf değiştirdi.

 

Ukrayna'nın güney-doğusu ve Kırım Özerk Cumhuriyeti yönetiminde, Kiev'de yeni kurulan hükumete karşı bazı direnmeler devam ederken, daha dün Ukrayna Devlet Başkan Vekili Aleksandr Turçinov tarafından Kırım'ın Sivastopol kentinde konuşlandırılan Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanlığına yeni atanan Denis Berezovskiy, "Kırım halkı ve yönetimine hizmet edeceğine" ilişkin yemin ederek, saf değiştirdi.

 

Bulgaristan 3 Mart’ta Bunları Konuşuyor

 

Bulgaristan Radyosu (BNR), Bulgaristan Milli Bayramı 3 Mart kutlanıyor diye yazıyor. Haberde, Bütün Bulgaristan’da 3 Mart milli bayram kutlamaları yapılıyor. Devletin Osmanlı hakimiyetinden kurtulması üzerinden geçen 136 yıl münasebeti ile Sofya’da “Aziz Aleksandır Nevski” kilisesinde özel ayin töreni düzenlendi. Ayinde Patrik Neofit, bu tarihte Bulgar halkının vatan toprağının her karışı için hayatını feda eden bilinen ve bilinmeyen insanların kahramanlığına saygı ile eğildiğini söyledi. “Bu yüzden Rus Ordusunun ve müteffiklerinin zafer yürüyüşünü işaretleyen onların anıtlarına bugün çok sayıda çelenk ve çiçekler bırakılacaktır” şeklinde konuştu Patrik Neofit.

 

BNR, Dışişleri Bakanı ve özel servisler Cumhurbaşkanı Plevneliev’e Ukraina ile ilgili bilgi verdiler diye yazıyor. Haberde, Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, Dışişleri Bakanı Kristian Vigenin ve “Askeri Bilgiler” ve Ulusal İstihbarat Dairesi başkanları ile Ukraina’daki durumla ilgili çalışma toplantısı yaptı. AB dışişleri bakanları konseyinin Brüksel’de yapılacak olağan dışı toplantısının hazırlıkları ve de NATO Kuzey Atlantik Konseyi toplantısı ile ilgili olarak Bulgaristan’ın tututumu üzerinde duruldu. Bulgaristan’ın tutumu, Avrupa Birliğinin Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğünü desteklemesi yönündedir.

 

BNR, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Popova: Ukrayna’daki etnik Bulgarlar konusu Brüksel’in gündemine getirilmeli başlıklı haberinde, Bulgaristan’ın milli bayramı 3 Mart kutlamaları devam ederken Cumhurbaşkanı Yardımcısı Margarita Popova, Bulgaristan Milli Radyosuna verdiği demeçte Ukrayna’daki etnik Bulgarlar’ın insani krizle karşı karşıya gelmeleri tehlikesi ile ilgili olarak hükümetin tutumuna değindi. “Sofya, Bulgar azınlığı konusunu Brüksel’de gündeme getirmelidir.