ABD 28 Şubat’ta Bunları Konuşuyor

 

Amerika’nın Sesi Radyosu (VOA), Ses Kaydı Gerilimi Sürüyor diye yazıyor. Haberde, Türkiye'de yolsuzluk-rüşvet operasyonunun ardından kamuoyuna yansıyan telefon dinleme kayıtlarına her gün yenisi ekleniyor ve siyasetteki gerilim kendini yumruklu kavgalarla gösteriyor. Oğlu Bilal Erdoğan ile telefon görüşmesi olduğu iddia edilen ses kaydını 'montaj' diyerek yalanlayan Başbakan Erdoğan, Burdur'da kendisini 27 Mayıs 1960 darbesi dönemindeki Adnan Menderes ile özdeşleştirdiğini vurgulayan açıklamalara imza attı. Gece de, TBMM'de dershaneleri kapatmayı düzenleyen yasa görüşmelerinde yumruklu kavgalar yaşandı.

 

VOA, Türkiye'ye 'Terör Finansmanı' Suçlaması diye yazıyor. Haberde, Raporun yazarı Jonathan Schanzer, Washington merkezli Demokrasileri Koruma Vakfı’nın başkan yardımcısı. Schanzer 25 sayfalık raporunda, Türkiye’nin İran’la uluslararası yaptırımlara rağmen yaptığı altın karşılığı doğal gaz ticaretini örnek gösteriyor; Amerika Ticaret Bakanlığı Terör ve Mali İstihbarat Dairesi’nin Şubat ayı başında Türkiye’yi Suriye’deki el Kaide finansmanında aracı olmakla suçladığını hatırlatıyor; bunun dışında Adalet ve Kalkınma Partisi hükümetiyle İnsani Yardım Vakfı’nın (İHH) cihatçı ve terörist örgütlerle ilişkileri olduğu iddialarına yer veriyor; hükümetin özellikle Yasin el Kadı gibi geçmişte el Kaide’nin finansörlüğü yaptığı ya da Salih el Aruri gibi Hamas’ın silahlı kanadı için finansman topladığı iddia edilen kişilerle ilişkilerine dikkati çekiyor. Rapor, son rüşvet ve yolsuzluk soruşturmalarının bu iddiaları daha da güçlendirdiğini savunuyor ve AKP hükümetin aldığı tavrı da eleştiriyor.

 

VOA, Türkiye’nin İnsan Hakları Karnesi Zayıf diye yazıyor. Haberde, Kerry özellikle Suriye, Rusya, Çin, Küba, Mısır, Bangladeş ve geçtiğimiz günlerde devrilen Ukrayna hükümetinin insan hakları ihlallerini eleştirdi. Bakan, dünyada 80 ülkenin eşcinsellere ayrımcılık yapan yasalara sahip olduğuna dikkat çekti.

 

Raporun Türkiye bölümünde hükümetin ifade özgürlüğü ve toplu gösteri özgürlüklerine yaptığı müdahalelere dikkat çekildi. Ceza kanunu ve terörle mücadele yasalarının ifade özgürlüğünü kısıtladığı belirtilen raporda ülkede birçok gazetecinin terörist örgütlerle bağlantıları olduğu gerekçesiyle terörle mücadele yasası kapsamında hapse atıldığı belirtildi. ABD Dışişleri Bakanlığı, Uluslararası PEN Kulübü’nün Türkiye şubesi, Türkiye Yazarlar Birliği ve Türkiye Yayıncılar Birliği’nin rakamlarına dayanarak, Türkiye’de 73 gazeteci, yazar ve çevirmenin hapiste olduğunu bildiriyor.

 

Türkiye'de hükümetin belli siyasi, dini, ve kültürel fikirlerinden ya da Kürt milliyetçisi olmaları dolayısıyla birçok kişiyi taciz ettiği ve adli işlem yaptığına dikkat çekilen raporda, yetkililerin aşırı güç kullanımın da önemli bir sorun olduğu belirtildi. Özellikle Gezi protestoları sırasında polisin aşırı güç kullanımının 7 kişinin ölümüne ve toplu yaralanmalara neden olduğuna dikkat çekildi.

 

VOA, Kırım'da Referandum 25 Mayıs'ta diye yazıyor. Haberde, Bugün Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosu olarak tarihi bir karar aldık. 25 Mayıs’ta Kırım’ı bağımsız bir devlet yapmak için referanduma tüm yarımada halkı referanduma gidecek.’ Kırım Meclis Başkanı Vladimir Konstantinov, 100 üyeli parlamentonun 64 üyesinin katıldığı oylamada 61 üyenin onay verdiği kararı böyle duyurdu. Konstantinov’un sözlerine basın açıklamasını can kulağıyla dinleyen yaklaşık iki bin kişi ellerindeki Rus bayraklarını sallarken ‘Rusya bizimle’ sloganlarıyla karşılık verdi.

 

VOA, Amerika’nın Afganistan’daki Geleceği Belirsiz diye yazıyor. Haberde, Amerika’nın en uzun savaşı olarak tarihe geçen Afganistan savaşı 12 yıl sonra sona eriyor. Bu yılın sonunda, Amerikan muharip güçlerinin ülkeyi terk etmesi bekleniyor.

 

Çekilme sonrasında Afganistan’da bırakılacak takviye kuvvet konusu ise Amerikalı yetkililerin gündemini meşgul etmeye devam ediyor. Amerika’nın, Afgan askeri ve güvenlik güçlerini eğitmesi ve El Kaide terörüyle mücadelede Afganistan’a destek vermesi için geride takviye kuvvetler bırakması planlanıyor.

 

The Wall Street Journal (WSJ), Türkiye'nin Airbus'la yaşadığı askeri uçak anlaşmazlığı sürüyor diye yazıyor. Haberde, Türkiye, Airbus'tan aldığı askeri uçağın teslimatı için gecikmeyi teknik yetersizliklerin giderilmesine bağlı olduğunu ve ortada bir "pazarlık" değil "sözleşme" olduğunu söyledi. Airbus ise uçağın Aralık'tan beri hazır olduğunu iddia ediyor.

 

Savunma Sanayi Müsteşarlığından The Wall Street Journal'a yapılan açıklamada ise sözleşmeye göre ilk uçağın geçen yıl teslimatı yapılması bekleniyordu. "Teknik yetersizliklerden dolayı takviye edilip bu yıl verilecekti," diyen Müsteşarlık yetkilileri, ortada bir "pazarlık" olmadığını, "sözleşme" olduğunu belirtiyor.

 

WSJ, HSYK’da yeni atamalar yapıldı diye yazıyor. Haberde, Çok tartışılan Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) düzenlemesinin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanmasının ve Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından bugün atamalar yapıldı.

 

Yeni kanunla Adalet Bakanı olmasının yanısıra HSYK başkanı da olan Bekir Bozdağ, 5 Genel Sekreter yardımcısı, Teftiş Kurulu Başkanı ile 3 başkan yardımcısının atamasını yaptı.

 

Anadolu Ajansı’nın haberine göre Genel Sekreter Muzaffer Bayram, Genel Sekreter yardımcıları Neslihan Ekinci, Engin Durnagöl, Bülent Albayrak, Havva Bağlı Gürgen ile Teftiş Kurulu Başkanı Selim Yıldız, başkan yardımcıları İlhan Önkal ve Adem Kartal’ın Kurul’daki görevleri sona erdi.

 

WSJ, Ukrayna İçişleri Bakanı: Durum gittikçe daha da gerginleşiyor. Haberde, İçişleri Bakanı, ellerinde otomatik silahlar olan ve kamuflaj giyen Rus askerlerinin, Rusya'nın Kara Deniz Donanması'nın bulunduğu Sivastopol'daki Belbek Havalimanı ve bölgenin başkenti Akmescit (Simferopol) Havalimanı'nda konuşlandıklarını duyurdu.

 

Bakan ayrıca askerlerin üniformalarında herhangi bir bayrak veya işaretin olmadığını ama "Rus silahlı kuvvetleriyle de ilişkilerini saklamadıkları"nı dile getirdi.

 

Rusya'nın Karadeniz donanmasından bir sözcü yaptığı açıklamada kendi donanmalarından kimsenin bu operasyona katılmadığını belirtti.

 

Çin 28 Şubat’ta Bunları Konuşuyor

 

Çin Devlet Radyosu (CRİ), Çin: İnsan haklarını en fazla ihlal eden ABD diye yazıyor. Haberde, Çin Devlet Konseyi'ne bağlı Basın Ofisi, ABD tarafından her ülke için yayınlanan 2013 İnsan Hakları Raporu'na karşı düzenlediği "ABD – 2013 Yılı İnsan Hakları Tutanağı"nı dün (28 Şubat) yayınladı.

 

Yaklaşık 10 bin karakter içeren raporda vatandaşlık hakkı, siyaset hakkı ve ırk ayrımcılığı gibi 7 başlık bulunuyor.

 

Raporda, ABD'nin kendisini 'dünya insan hakları yargıcı' gibi gördüğüne, yaklaşık 200 ülkeyi suçlarken kendi ülkesinde giderek kötüleşen insan hakları durumunu göz ardı ettiğine vurgu yapıldı.

 

ABD'de 2013 yılında şiddet olaylarının gittikçe arttığına dikkat çekilen raporda, ABD'nin yürüttüğü Prizma projesiyle telekulak skandalına yol açtığı, uluslararası hukuku açıkça çiğnediği ve insan haklarını ciddi şekilde ihlal ettiği belirtildi.

 

CRİ, Xi: İnternet şebekesi çalışmalarını yoğunlaştıracağız başlıklı haberinde, Çin, internet şebekesi çalışmalarını etkin şekilde ilerleteceklerini açıkladı.

 

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün (27 Şubat) Beijing'de Merkezi Şebeke Güvenliği ve Bilişimleşme Liderlik Ekibi'nin birinci toplantısını yönetti. Xi Jinping toplantıda yaptığı konuşmada, iç ve dış genel durumdan hareket ederek, yenilik çalışmalarını güçlendirip çeşitli çevrelerde koordinasyonu pekiştireceklerini ve Çin'i internet şebekesi alanında güçlü devlet haline getireceklerini açıkladı.

 

CRİ, İran Dışişleri Bakanı Hindistan'da diye yazıyor. Haberde, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Hindistan Dışişleri Bakanı Salman Hurşid'in daveti üzerine dün (27 Şubat) iki günlük resmi ziyaretine başladı.

 

Cevad Zarif, ziyareti sırasında Hindistan Dışişleri Bakanı Salman Hurşid başta olmak üzere çok sayıda üst düzey yetkiliyle görüşecek. Taraflar görüşmede, ikili ilişkilerle uluslararası ve bölgesel konuları ele alacak ve enerji, liman, ulaşım ve taşımacılık gibi konular üzerinde fikir alışverişinde bulunacak.

 

Zarif'in ziyaretini değerlendiren analistler, AB ve ABD'nin Ocak ayında yaptırımları gevşettiğini hatırlatarak, İran'ın Hindistan'a petrol ihracatını artırmayı planladığını belirtiyor. Analistler, İran'ın dış ilişkilerini de geliştirmeyi amaçladığını vurguluyor.

 

CRİ, Ukrayna'da Başbakan Yatsenyuk diye yazıyor. Haberde, Ukrayna Meclisi dün (27 Şubat) Anavatan Partisi'nin Genel Başkanı Arseniy Yatsenyük'ün başbakanlığını onadı.

 

Arseniy Yatsenyük dün oylamadan önce yaptığı konuşmada, ülkeyi krizden kurtarmak için istenmeyen birçok önlem alacağını, en azından, ülkenin iflasa sürüklenmesine izin vermeyeceğini söyledi. Yatsenyük, yeni hükümetin başlıca görevinin istikrarı sağlamak olduğuna dikkat çekti. Yatsenyük, ekonomik istikrarın sağlanması için öncelikli adımın, Avrupa Birliği ve Uluslararası Para Fonu ile mali yardım görüşmesi yapmak olduğunu belirtti.

 

CRİ, Kıbrıs özelleştirmeyi reddetti diye yazıyor. Haberde, Kıbrıs Meclisi'nde dün (27 Şubat) yapılan oylamada bazı kamu işletmelerinin özelleştirilmesini öngören yasa tasarısı reddedildi. Bu durumda Kıbrıs'ın bir sonraki yardım paketini büyük olasılıkla alamayacağı belirtiliyor.

 

Avro bölgesi ve Ulusararası Para Fonu, Kıbrıs'ın talep ettiği 236 milyon Avro krediye ilişkin 10 Mart'ta karar verecek. Ancak kredinin ön şartı, Kıbrıs Meclisi'nin özelleştirme tasarısını onaylamasıydı. Kıbrıs hükümetinin, durumu düzeltmek için Meclis'e ek bir tasarı sunabileceği belirtiliyor.

 

CRİ, Yuan üç aydır ilk onda diye yazıyor. Haberde, Çin para birimi RMB Yuan, dünyada en çok kullanılan yedinci para birimi oldu.

 

CRİ, Kırım'da referanduma doğru diye yazıyor. Haberde, Kırım Parlamentosu, Kırım Özerk Cumhuriyeti'nin Ukrayna'yla ilişkilerini yeniden tayin etmek için referandum kararı aldı.

 

Kırım Parlamentosu'nda dün (27 Şubat) onaylanan karar doğrultusunda halk oylaması yapılacak. Halk, oylamada "Kırım Özerk Cumhuriyeti'nin bağımsızlığını ilan edip, Ukrayna'ya yapılacak anlaşmalar çerçevesinde katılması" ibaresine "evet" ya da "hayır" diye oy verecek.

 

Parlamento ayrıca eski başbakanı görevden aldı; "Rusya Birliği" adlı partinin Genel Başkanı Sergey Aksenov'u başbakan olarak atadı.

 

CRİ, Suriye: Verilen sözde duracağız başlıklı haberinde, Suriye hükümeti, topraklarındaki kimyasal silahların yurt dışına taşınması konusunda verdiği sözde duracağını bildirdi.

 

Suriye Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Velid Muallim, dün (27 Şubat) Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü ve Birleşmiş Milletler ortak heyetinin koordinatörü Sigrid Kaag ile bir araya geldi. Görüşmede kimyasal silahları imha etme sürecindeki gelişmeler, Suriye ile adı geçen örgüt ve BM arasındaki işbirliği ele alındı.

 

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, kimyasal silahların taşınması ile ilgili verdikleri sözde duracaklarını, ancak sorunun siyasileştirilmemesi gerektiğini vurguladı. Muallim, Suriye'nin karşı karşıya bulunduğu ciddi güvenlik durumunun da gözden geçirilmesini istedi.

 

CRİ, Irak'ta saldırılar: 47 ölü diye yazıyor. Haberde, Irak'ın çeşitli bölgelerinde dün (27 Şubat) meydana gelen saldırılarda en az 47 kişi öldü, 72 kişi yaralandı.

 

Irak polisi, başkent Bağdat'ın doğusundaki Sadr kentinde bir motosiklet mağazasının saldırının hedefi olduğunu bildirdi. Saldırıda en az 32 kişinin öldüğü, 56 kişinin yaralandığı belirtildi.

 

Sadr kentindeki saldırıda, bomba döşenmiş bir dolmuş, Muzaffer Meydanı'nda yol kenarında infilak ettirildi. Patlamada en az 5 kişi öldü, 2 kişi yaralandı.

 

Rusya 28 Şubat’ta Bunları Konuşuyor

 

Rusya’nın Sesi Radyosu (RUVR), Puşkov: Kırım’ın kendi kaderini belirlemek için referanduma gitme hakkı vardır diye başlık atmış. Habere göre,  Rusya Federasyonu Parlamentosu’nun alt kanadı Duma’nın Dışişleri Komitesi Başkanı Aleksey Puşkov, bugün gazetecilere verdiği demeçte, ‘‘Kırım’da bir referandum düzenlenmesi ve halkın çoğunluğunun mevcut statünün değişimi yönünde oy kullanması halinde, ilgili değişiklik için bu referandumun kesinlikle ve kesinlikle yasal ve hukuki temellere dayalı olacağını ifade etmek gerekir’’ şeklinde konuşarak, Kırım’ın kendi kaderini tayin etmek için referandum yapma hakkından yoksun bırakılmasının mümkün olmadığını söyledi.

 

RUVR, AGİT Kırım’a temsilci gönderiyor diye yazıyor. Haberde, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Başkanı Didier Burkhalter Kırım’daki olaylardan endişelerini dile getirdi ve oraya ziyaret için özel temsilcisi Tim Guldimanna’yı ve ayrıca Ulusal Azınlıklar Dairesi Yüksek Komiseri Astrid Thors’u göndereceğini bildirdi.

 

RUVR, ABD Ukrayna’yı reform gerçekleştirmede destekliyor diye yazıyor. Haberde, Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden meclis tarafından atanan Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk’u telefonla aradı ve ABD’nin Ukrayna’nın yeni hükümetinin oluşumunu desteklediğini ifade etti.

 

Beyaz Saray bildirisinde “ABD Başkan Yardımcısı Ukrayna Başbakanı’na Ukrayna’nın ekonomik kalkınma için gerekli reformları kabul etmesi, ayrıca uzlaşma çabaları harcaması, uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmesi ve komşuları ile yapıcı ilişkilere açık olduğu yönünde çalışmalar gerçekleştirmesi durumuna göre ABD tam desteği verecektir” ifadelerine yer verildi.

 

RUVR, İngiliz hacker ABD Merkez Bankası’nın sistemlerini kırmakla suçlanıyor diye yazıyor. BBC tarafından geçilen haberde, şu an ABD’de gıyabında yürütülen davada yargılanmakta olan İngiliz bilgisayar korsanı Lauri Love’a ABD Merkez Bankası FED’in sistemlerini kırmak ve burada bulunan kişisel bilgileri çalmaktan dolayı ek suçlamalar yöneltildiği bildirildi.

 

RUVR, İsviçre Yanukoviç’in hesaplarını arama ve dondurma sözü verdi diye yazıyor. Haberde , Deutsche Welle’nin bildirdiğine göre, İsviçre yönetimi İsviçre’deki bankalarda Ukrayna’nın devrik cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in hesaplarına ulaşılması durumunda o banka hesaplarını dondurma sözü verdi.

 

İsviçre Dışişleri Bakanlığı Basın Sekreteri Pierre Alain Elchinger İsviçre hükümetinin kararının 28 Şubat 2014 tarihinde yürürlülüğe gireceğini bildirdi.

 

Onun sözlerine göre, İsviçre hükümeti yerel finans kuruluşlarına Ukrayna’nın mevduat hesaplarına çok dikkat etmeleri çağrısı yaptı. Bu durum bankaların Ukraynalılar tarafından açılan hesaplardaki paraların aktarımını yakından izlemeleri, şüpheli görünen hesaplardan para aktarımına müsaade edilmemesi anlamına geliyor.

 

RUVR, CHP Anayasa Mahkemesi'ne başvuracak diye yazıyor. Haberde, Cumhurbaşkanı Gül'ün çarşamba günü onayladığı HSYK yasası, Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanıp yürürlüğe girdi. CHP, kanunun iptali ve yürürlüğün durdurulması için Anayasa Mahkemesi'ne başvuracak.

 

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) yapısını değiştiren yasanın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onayının ardından perşembe günkü Resmi Gazete'de yayımlanması bekleniyordu.

 

CHP'nin Anayasa Mahkemesi'ne götürmek için yürürlüğe girmesini beklediği yasa perşembe günü akşam saatlerinde Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı.

 

RUVR, Michelle Obama televizyon dizisinde oynayacak diye yazıyor. Haberde, ABD’nin First Lady’si Michel Obama 24 Nisan 2014 tarihinde gösterime girecek olan “Parklar ve dinlenme yerleri” adlı dizinin son görüntülerinden birinde ekrana gelecek.

 

RUVR, Savcılıktan 'dinleme' talebi diye yazıyor. Haberde, Savcılık, 25 Aralık operasyonuyla ilgili Emniyet’e bir yazı gönderdi; 15 Aralık sonrası “telefon dinleme, iletişim tespiti ve fiziki takip işlemlerinin sonlandırılarak imha” edilmesini istedi.

 

RUVR, Merkel: AB reformları mümkün, ama çok zor olacak başlığını atmış. BBC’nin bildirdiğine göre, İngiltere Başbakanı David Cameron ile gerçekleştirdiği görüşme sonrası bir konuşma yapan Almanya Başbakanı Angela Merkel, İngiltere ile beraber Avrupa Birliği reformlarının gerçekleştirilmesinin mümkün olduğunu, ancak bunun çok zor olacağını belirtti.

 

Merkel İngiltere ve Avrupa Birliği’nin artık AB sınırları içerisindeki genel işbirliği kapsamında emeklilik turizmini (AB sakinlerinin birliğin bir ülkesinden diğer bir ülkeye çalışmak için değil, sosyal yararlar sağlamak amacıyla taşınması) önlemek için işbirliği yapabileceğini vurguladı. Bu durumun sınırlanmasına yönelik mevzuat, 2017 yılına kadar İngiltere’nin Avrupa Birliği’nde bulunmasının faydalılığı hakkında planladığı referandum gerçekleştirme talebinin bir kısmı olma özelliği taşıyor. Merkel İngiltere Başkanı’nın girişimlerini desteklerken, AB içerisinde hareket özgürlüğünün insanların çalışmaları için olduğunu, sosyal yardım sisteminden faydalanmak için olmadığına dikkat çekti.

 

RUVR, ABD, "2013 İnsan Hakları Raporu"nu yayınladı diye yazıyor. Haberde, ABD geleneksel insan hakları raporunu açıkladı. Raporda 51 sayfa ayrılan Türkiye'ye, Gezi Parkı protestoları, 17 Aralık operasyonu ve telefon dinlemeleri gibi konularda eleştiriler yöneltildi.

 

Bakanlığın her yıl yayınladığı raporun Türkiye bölümünde, "sivil yetkililerin güvenlik güçleri üzerindeki etkin kontrolünü sürdürdüğü, ancak güvenlik güçlerinin bazı unsurlarının insan hakları ihlalleri işlediği" kaydedildi.

 

Türkiye'de yıl içerisindeki "en büyük çaptaki insan hakları ihlallerinin" 4 ana başlıkta sıralandığı raporda, "Hükümetin ifade ve toplanma özgürlüğüne müdahalesi" başlığı altındaki bölümde, "ceza kanunu ve terörle mücadele yasasının ifade, basın ve internet özgürlüğünü kısıtlayıcı birden çok maddeyi içerdiği" ifade edildi.

 

RUVR, Ban Ki Moon: Suriye’deki durum BM için utanç verici bir durumdur başlıklı haberde,BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon Ruanda’daki olayların 20.yıldönümü ışığında BM’nin Suriye’deki kan akışını durduramamasının utanç verici bir durum olduğunu söyledi.

 

O ayrıca Orta Afrika Cumhuriyetleri’nde ciddi ve kitlesel insan hakları ihlali olduğunu, birçok bölgede sivil vatandaşların tehdit altında bulunduğunu hatırlattı. BM Genel Sekreteri Avrupa ve tüm dünyadaki göçmenlere, Müslümanlara, çingenelere ve diğer azınlıklara karşı düşmanlığın büyüdüğünü vurguladı.

 

RUVR, MİT teklifi askıya alınabilir diye yazıyor. Haberde, Hükümetin bu hafta sonu TBMM Genel Kurulu’nda yasalaştırmayı planladığı MİT teklifinin seçim sonrasına ertelenebileceği konuşuluyor.

 

Hürriyet'ten Nuray Babacan'ın haberine göre; AK Parti yönetimi, muhalefetin sert itirazlar yönelttiği teklifin, TBMM'deki gerginliği büyütebileceği yönündeki yorumlar üzerine, yasayı seçim sonrasına eteleme fikrini gündemine aldı.

 

TBMM kulislerinden yansıyan bilgilere göre, bu görüş, Ankara’ya dönüşünün ardından Başbakan Tayyip Erdoğan’a iletilecek. Erdoğan’ın onay vermesi durumunda teklif seçim sonrasında yeniden gündeme gelecek.

 

RUVR, Kırım’a yeni Başbakan diye yazıyor. Haberde, Kırım Özerk Cumhuriyeti Yüksek Rada milletvekilleri, Sergey Aksenov’u başbakan olarak seçti.

 

Haberi bölge medyası duyurdu. Sergey Aksenov, Kırım Özerk Cumhuriyeti parlamento üyesi ve Russkoe Edinstvo (Rus Birliği) Parti başkanıydı.

 

 Olağanüstü bir toplantı gerçekleştiren Kırım Parlamentosu, mevcut Bakanlar Kurulu için güvensizlik kararı alarak faaliyetlerine son vermiş, Başbakan Anatoliy Mogilöv’u ise görevinden almıştı.

 

RUVR, AB’den Kolombiya, BAE ve Peru’ya vizesiz rejim diye yazıyor. Haberde, Avrupa Parlamentosu (AP) üyeleri, Avrupa Birliği ile Kolombiya, Birleşik Arap Emirlikleri, Peru ve bir dizi Afrika, Pasifik ve Karayipler ülkesi arasında vizelerin kaldırılmasını onayladı. Avrupa Birliği mevzuatında konuyla ilgili yapılacak değişiklikler Strazburg’da gerçekleştirilen toplantıda parlamenterler tarafından kabul edilmişti.

 

İngiltere 28 Şubat’ta Bunları Konuşuyor

 

İngiliz Economist Dergisi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan'la yaptığı konuşmalara ait olduğu iddia edilen telefon kayıtlarından sonra siyasi geleceğini kurtarma mücadelesi verdiğini yazdı.

 

Erdoğan'ın bu kayıtları "alçakça, hayâsızca bir montaj" olarak nitelediğini ve arkasında Fethullah Gülen'in olduğunu ima ettiğini hatırlatan dergi şöyle diyor:

 

"Amaçları Erdoğan'ı indirmek, bazıları belki de 30 Mart'taki yerel seçimlerden önce diyor. Peki, bunu başarabilirler mi? Ülkeye hâkim olan belirsizlik ortamında, ihtiyatlı olma alışkanlığı olan Batılı diplomatlar bile 'Her şey mümkün' diyor. Erdoğan'ın yolsuzluk soruşturmasının bir dış komplo olduğu ve bunun da Fethullah Gülen eliyle hayata geçirildiği iddiası sadık destekçi kitlesini tatmin etmiş olabilir. Ama bomba gibi düşen telefon kayıtları insanların aklına şüphe saldı."

 

"Bu kayıtları YouTube'da 2 milyon kişi izledi. Bir kadın vapurda diğer yolculara dinletti. Binlerce kişi hükümetin istifası talebiyle sokaklara döküldü. Yeni gösteriler bekleniyor ve Gezi Parkı oylarındaki gibi şiddet ortamına dönüleceği kaygısı var. Kürtler de huzursuz ve protestolar yapma tehdidinde bulunuyorlar. BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, PKK ile ateşkesin bozulabileceğini söyledi. Eski Kültür Bakanı Ertuğrul Günay 'Erdoğan köşeye sıkışmış durumda. Hapse girmemek için her şeyi yapabilir' diyor.'

 

"Erdoğan, Gülen'e yakın olduğu düşünülen binlerce polis memuruyla savcıların görev yerlerini değiştirdi. İnternette sansürü ağırlaştıran, hükümete savcılar ve hâkimler üzerinde daha fazla denetim veren ve MİT'in yetkilerini artıran yasalar geçirdi. Erdoğan bu önlemlerin Gülen'in paralel devletini dağıtmak için gerekli olduğunu söylüyor. Ama birçokları için bu Erdoğan'ın yerini sağlamlaştırmak, yeni kayıtların çıkmasını engellemek ve kendisinin ve ailesinin kovuşturulmasını engellemek için yaptığı girişimler. Birçok kişi Erdoğan'ın, sahibi olduğu iddia edilen milyon dolarları dışarı çıkarma görüntülerinin çıkmasını bekliyor. "

 

"Ağustos'ta görev süresi sona eren Abdullah Gül'ün Erdoğan'la makamlarını değiştirmek istediği farz ediliyordu. Ama Erdoğan'ın cumhurbaşkanlık hayali, AKP 30 Mart'ta güçlü bir şekilde kazanmazsa, gerçekleşmeyebilir. "

 

Hâlâ genel kanı, ekonomi kötü gitmedikçe, çok az kişinin yöneticilerin yolsuzluklarından rahatsız olacağı şeklinde. Ama bu yanlış çıkarsa (Şimdi bazı insanlar AKP'nin Ankara'da kaybetmesini bekliyor) AKP üyeleri Erdoğan'ın yerine başka birini getirmeye karar verebilirler."

 

"Gül, hâlâ Erdoğan'ın yerine geçebileceği düşünülen bir isim. Diğer bir isim itibarı lekelenmemiş Ali Babacan. Ama daha büyük mesele, Erdoğan'ın nereye konulacağı. Kılıçdaroğlu, bu hafta Erdoğan'a ne yapması gerektiğini söyledi: 'Helikoptere bin, yurt dışına kaç'."

 

Financial Times yazarı David Gardner, Türkiye'de Erdoğan'a ve oğluna ait olduğu öne sürülen kayıtlarla ilgili makalesinde, "Türkiye'deki sorunların kaynağı Erdoğan" diyor.

Yazıda özetle şöyle deniyor:

 

"Bu kuşağın en doğuştan siyasetçilerinden biri olan Erdoğan, dijital çağla baş edemiyor. Erdoğan, oğluyla arasında geçtiği iddia edilen bir kaydı düşmanları tarafından yapılan bir montaj olarak niteledi. Ama şimdi Erdoğan çukurda. Ülkesi de öyle. Erdoğan ile Gülen arasındaki iktidar mücadelesi ülkeyi sarsıyor. Her şeyin mubah olduğu bu savaş, geçen yaz yüzbinlerce kişinin Erdoğan'ın davranışlarına karşı çıktığı isyanın üzerine geldi ve şimdi yolsuzluk kanıtları Erdoğan'ın yakın çevresine ulaştı. "

 

"Erdoğan köşeye sıkışmış olsa da hâlâ baskın bir siyasetçi. Muhalifleri siyasi pigme. Ancak Erdoğan'ın itibarı içeride ve dışarıda, kurtarılamayacak şekilde zedelenmiş durumda. Peki, nasıl bu noktaya gelindi?

 

"Erdoğan çok uzun zamandır iktidarda. Erdoğan'ın döneminde Türkiye yeniden bölgesel güç olarak ortaya çıktı. Türkiye'nin ekonomisi, Çin'inkine yakın bir hızda büyüdü. Zenginlik arttı, sağlık hizmetleri yayıldı, okullar, yollar yapıldı. Birkaç büyük işadamının karşısına 'Anadolu kaplanları' çıktı. Yasaklanmış iki İslamcı partinin enkazından çıkan yeni AKP nizamı, Atatürk'ten beri Türkiye'nin idaresini bir hak olarak ellerinde tutan laik seçkinleri devre dışı bıraktı. Kan dökülmemişti ama Marquees of Queensberry kurallarına (1867'de boks karşılaşmalarının adil olmasını sağlamaya yönelik kurallar) göre de yapılmamıştı."

 

Askerlerden, kodamanlara, seçkinlerin devre dışı bırakılma şekli, Türkiye'deki kurumların kırılganlığını ortaya çıkardı, hukukun üstünlüğünü konusunda soru işaretleri uyandırdı. Gülenci savcılar ve hâkimlerle ittifak kuran hükümet, yasaları kullanarak ve gerekmesi durumunda bunları suistimal ederek generalleri ve müttefiklerini ezdi. Ordu nötralize edilince, Erdoğan Gülen'in Türkiye'nin kurumlarını ele geçirme arzularına set çekmeye başladı. Bu şahmerdan bumeranga dönüştü. Entrikacılar, efendilerine döndü. O kadar ki Erdoğan Kemalist ve milliyetçi muhalefet liderlerinden bazı liderlerinin seks kasetleriyle nasıl devrildiği hakkında konuşmalarını istedi."

 

Tezat bir şekilde Erdoğan, yarım kalsa da gerçek bir anayasal devrime öncülük etti. Bunun itici gücü Avrupa Birliği'ne üyelik perspektifiydi. Ama Almanya ve Fransa gibi ülkeler Türkiye'nin üyeliğine ısrarla karşı çıkınca, Avrupa, reformların lokomotifi olmaktan çıktı. Erdoğan internete kelepçe vururken, yargıyı kösteklerken ve ajanlarına dinleme yetkisi verirken Brüksel'den gelen tepkiler, AB'nin dışarıda tutmak istediği bir ülkede etkisiz kalıyor. Erdoğan bu hafta 'Bu bir bağımsızlık savaşıdır ve son sözü halkım söyleyecek" dedi. Erdoğan'ın kendisini milletle özdeştirmesi sorunu büyük ölçüde özetliyor. Yetkileri üzerinde siyasi ve kurumsal bir denetim olmayan Erdoğan, kendinden başka kimseyi dinlememeye başladı."

 

Almanya 28 Şubat’ta Bunları Konuşuyor

 

Frankfurter Allgemeine Zeitung Kırım'daki kanlı olayları konu alan yorumunda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna'yı gözden çıkarmaya niyetli olmadığını yazıyor:

 

“NATO Genel Sekreteri Rasmussen, Rusya'nın batısındaki askeri tatbikattan ittifakın haberdar edildiğini ve Ukrayna'ya müdahalede bulunulacağına dair herhangi bir belirti olmadığını söylüyor. Ancak bu sözler, Batı'daki sorumlu politikacıların, öncelikle Kırım'da zaten süregelen gerginliğe Rus askeri tatbikatının daha dramatik bir görünüm kazandırmasından haklı olarak endişe duymalarına mani değildir. Vladimir Putin şekillenmeye başlayan yeni Ukrayna yönetimine ve Batı'ya şu mesajı göndermek istiyor: Rusya'nın nüfuz bölgesi addettiği ve halkını kardeş olarak gördüğü ülkede en büyük öncelik Rusya'nındır.”

 

Düsseldorf'ta yayımlanan Handelsblatt adlı gazete yorumunda, Ukrayna'nın NATO'nun ortağı olduğunu hatırlatıyor:

 

“Ukrayna askeri ittifakın ortağı sıfatıyla Afganistan'da asker bulunduruyor ve subayları da NATO tarafından eğitiliyor. Böylece Kuzey Atlantik İttifakı'na Kiev'in sorumluluğu da düşüyor. İttifakın büyük aktörleri, Rusya tarafından tehdit olarak algılanabilecek ifadelerden özenle kaçınmalıdırlar. Aksi takdirde Batı kendi ayağıyla, hiç bulunmak istemediği bir duruma düşer. Ukrayna'nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne vurgu yapılması doğrudur. Ancak bu ülkenin nüfuz bölgelerinin kesiştiği coğrafyada yer aldığı da unutulmamalıdır. Bu görmezlikten gelinemez. Ne kadar evirsek ve çevirsek de Ukrayna'nın selametinin Rusya'ya bağlı olduğunu teslim etmemiz gerekir.”

 

Almanya Başbakanı Angela Merkel İngiltere parlamentosunun her iki kanadına hitaben yaptığı konuşmada Londra yönetiminden Avrupa Birliği'ne daha fazla kenetlenmelerini istedi. Frankfurter Rundschau gazetesinin konuyla ilgili yorumunda şu satırları okuyoruz:

 

“Aradaki fark, Londra'ya varışı sırasında Bayan Merkel'in gözünden kaçmış olamaz. Avrupa'nın doğu yakasında kanlı ayaklanmalar cereyan ederken Ada'da AB antlaşmalarındaki dipnotların kavgası yapılıyor. Polonya, Fransa ve Almanya'nın heyetleri geçen hafta ateşkes görüşmeleri için Kiev'e gittiklerinde Büyük Britanya müzakere masasında temsil edilmiyordu. Oysa 1989'dan sonra Margareth Thatcher'in Britanya'sı Doğu Avrupa ülkelerinin Avrupa Birliği'ne alınmasının en ateşli savunucusu olmuştu. Angela Merkel'in Londra'daki temaslarında David Cameron'a AB reformları için ne kadar taviz verilebileceği söz konusu edilmedi. Sonunda kararı verecek olan İngilizlerdir. Ya dünyaya açık olma geleneklerini sürdürürler ya da dışarıda kalırlar.”

 

Berliner Zeitung eski Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff'un yolsuzluk suçlamasıyla yargılandığı davada beraat etmesini konu alan yorumunda şu görüşlere yer vermiş:

 

“Wulff davasının her aşamasında aşırı tepkilerin ve hatalı davranışların olduğu inkâr edilemez. Bu tespit, sansasyon meraklısı medya, inatçı savcılar ve müstafi cumhurbaşkanının askeri veda törenini aleni aşağılama gösterisine çeviren ayaktakımı için de geçerlidir. Ancak, Almanya Federal Cumhuriyeti'nin zirvesine uygun olmayan bir politikacıya büyük olgunluk gösterdiği de unutulmamalıdır.”

 

Ukrayna 28 Şubat’ta Bunları Konuşuyor

 

Ukrayna’nın Sesi,  Sak Şehrindeki Askeri Havalimanı başlıklı haberinde, Sak Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Eskender Bilalov Sak şehrinde bulunan Askeri Havalimanın kimliği belirsiz kişiler tarafından işgal edildiği belirtti. 

 

Ukrayna’nın Sesi, Türkiye Dış İşleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Bu gece Ukrayna’ya geliyor diye yazıyor.

 

Ukrayna’nın Sesi, Kırım Özerk Cumhuriyeti Başbakan yardımcısı Rustem Temirgaliyev facebook sayfasında Kırım'da 25 Mayısta referandum yapılacağını ve Rusya'nın Kırım'a yüklü meblağda yardım edeceğini belirtti.

 

Ukrayna’nın Sesi, Kırım'ın Ukrayna'yla olan karayolu bağlantısı kesildi. Rusya bayrakları taşıyan polis üniformalı ve Berkut özel harekat formalı kimliği belirsiz kişiler Kırım'ın Ukrayna'ya bağlayan Canköy  ve Armenskıy yolu Kapatıldı.

 

İran 28 Şubat’ta Bunları Konuşuyor

 

Fars Haber Ajansı (FHA), İran Cumhurbaşkanı Ruhani, bu ülkenin savunma stratejisinin temelinin caydırıcılığa dayandığına değinerek "Bu yüksek askeri güç düşmana taarruz gücü vermiyor" dedi.

 

FHA, Erdoğan, Mavi Marmara olayından sonra şehit ailelerini de gizlice dinleyen Pensilvanya hocasının, bunu hangi güç için yaptığını sordu.

 

FHA, İran'ın din alimlerinden Ayetullah Mekarım Şirazi, tarihe başvurulduğunda Tekfiriler kadar barbarlık gösteren bir gruba rastlanmadığını vurguladı.

 

FHA, Suriye Dışişleri Bakanı Velid El Muallim, ülkesinin kimyasal silahlarını tamamen imha etmeye ilişkin taahhütlerine bağlı olduğunu vurguladı.

 

FHA, Orta Afrika'da aşırıcı Anti Balaka milisleri, TV kameraları önünde Müslümanların parçalanmış vücutlarını lastik tekerleriyle yaktılar.

 

FHA, Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney "ABD, Rusya'nın askeri operasyonunu dikkatle gözlemliyor. Bu arada Moskova'dan Ukrayna bağlamında kışkırtıcı girişimlerde bulunmaktan a,kaçınmasını istiyoruz" dedi.

 

Carney ayrıca "Washington, Ukrayna'ya yardım olarak kredi açmak dâhil çeşitli girişimleri dikkate alacaktır" ifadesini kullandı.

 

FHA, Kara Kuvvetleri Komutanı General Ahmedrıza Purdestan dün Erdistan kenti şehitleri için düzenlenen anma töreninin kulisinde muhabirimizle konuşurken "İran'ın 8 yıllık dayatmalı savaşı kazanmasının sırrı, İranlı savaşçıların özverili ve şahadete hevesli olmalarının yanı sıra, Silahlı Kuvvetler Baş Komutanı İmam Humeyni'nin-ks- buyruklarına uymalarıdır" dedi.

 

General Purdestan daha sonra "Düşmanlar eğer İran'a karşı tehditlerini gerçekleştirmiyorlarsa, bu onların İran'a saldırmak istemediklerinden değil, böyle bir şey yapamayacaklarındandır. Bu yapamamak da, bizim savunma alanında sahip olduğumuz kabiliyetleri tam olarak bilmelerinden kaynaklanıyor" ifadesini kullandı

 

FHA, Sipahiler Ordusu Sözcüsü General Ramazan Şerif, dünya ile sözümüz İslam inkılabının mesajı üzerine olduğunu vurguladı.

 

FHA, Nizamın Maslahatını Belirleme Kurumu Başkanı Ayetullah Haşimi Rafsancani, terör ve radikalizmin dosyasını dürmek için ciddi tedbirler gerekli olduğunu belirtti.

 

FHA, İran'ın Türkmenistan'da düzenlediği ilk özel fuarı açılış gününde Türkmen halkının yoğun ilgisi ile karşılaştı.

 

FHA, Suriyeli muhalifler, Suriye'de silahlı terör örgütlerinin kendi aralarındaki çatışmalarında en az 3019 teröristin helak olduğunu itiraf etti.

 

FHA, İslamî Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani, İran'ın nükleer meselede mantığı gayet net ve açık olduğunu vurguladı.

 

FHA, Güvenilir bir kaynak İran, Irak ve katar Dışişleri Bakanları Tahran'da Suriye eksenli üçlü bir görüşme gerçekleştirdiklerini açıkladı.

 

FHA, Türkiye’de İslami hareketin önde gelen isimlerinden olan Prof. Dr. Necmettin Erbakan, vefatının 3. yılında mezarı başında anıldı.

 

FHA, Irak'ta gümrüklerin denetimsiz olmasını fırsata çeviren paralel yapının, 2008'den itibaren, İsrail'den aldığı çok sayıda dinleme cihazını Mısır ve Suriye üzerinden bu ülkeye soktuğu ortaya çıktı.

 

FHA, TBMM Başkanı Çiçek, "Hocalı katliamına katılan bütün canilerden mutlaka hesap sorulması gerekir” dedi.

 

İran Radyosu (İRİB), Suriye'de 50 terörist öldürüldü diye yazıyor. Haberde, Suriye ordusunun ülkenin çeşitli bölgelerinde teröristlere yönelik operasyonları devam ederken operasyonlarda en az 50 teröristin öldürüldüğü bildirildi.

 

Suriye ordusuna dayanarak haberi veren Presstv, Suriye ordusunun Halep havalimanının bazı bölümlerini teröristlerden geri aldığını bildirdi.

 

Haberde ayrıca Suriye ordusunun Halep'te de birçok bölgeyi teröristlerin kontrolünden geri aldığı kaydedildi.

 

İRİB, Darbe karşıtı 110 kişiye hapis cezası diye yazıyor. Haberde, Mısır'da Feyyum kentinde izinsiz gösteri yapmak iddiasıyla yargılanan 110 kişi, 2'şer yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Feyyum'da görülen mahkemede, gıyabında yargılanan 110 kişi hakkında darbeyle görevinden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye destek için "izinsiz gösteri düzenledikleri ve gösterilere katıldıkları" gerekçesiyle 2'şer yıl hapis ile 10 bin cüneyh (yaklaşık bin 500 dolar) para cezası verildi.

 

İRİB, Erdoğan'dan Gülen'e 'Türkiye'ye dön' vurgusu diye yazıyor. Haberde, Türkiye başbakanı Erdoğan, Gülen Cemaatinin lideri olan ve Amerika'da yaşayan Fethullah Gülen'e, 'Türkiye'ye dön' diye seslendi.

 

Erdoğan dün Burdur mitinginde konuştu, Fethullah Gülen'e seslendi. Burdur mitinginde halka hitap eden Erdoğan, sosyal medyada yayınlanan ses kayıtlarına değindi. Erdoğan, "Onlar montajcı, montajcı. Yalancının mumu yatsıya kadar yanarmış, ama bunlarınki yatsıya kadar sürmedi, geldi bir saba rüzgarı bunu aldı götürdü, söndü" dedi. Bu adı paralel yapı olan virüs bizi, birliğimizi bölmek için ortaya çıktı. Ama başaramayacaklar. Sizin bu birliğiniz, sizin bu beraberliğiniz, sizin bu kardeşliğiniz, sizin yeniden büyük Türkiye anlayışınız buna fırsat vermeyecek' dedi.

 

İRİB, Türkiye Genelkurmay Başkanlığı telefon dinlemeleriyle ilgili bildiri yayınladı diye yazıyor. Haberde, Türkiye Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada, "Devlet erkanı tarafından kullanılan; kriptosu, kripto anahtarları, yazılımı ve cihazın üretimi tamamen TÜBİTAK tarafından yapılan 'Kriptolu Cep Telefonları' ile Türk Silahlı Kuvvetlerinin hiçbir ilişkisi bulunmamaktadır" ifadelerine yer verildi.

 

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinden yapılan açıklamada, bir gazetede 'devlet erkânının kullandığı kriptolu cep telefonlarına ait anahtarların Genelkurmay Başkanlığına bağlı MUBİLDESKOM Elektronik Anahtar Üretim Merkezi'nde insan müdahalesi olmadan elektronik ortamda üretildiği' iddiasının yer aldığı belirtildi.

 

İRİB, Burucerdi Lübnan cumhurbaşkanı ile görüştü diye yazıyor. Haberde, İran İslami Şura Meclisi milli güvenlik ve dış siyaset komisyon başkanı Alaaddin Burucerdi, Beyrut'ta Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman ile görüştü.

 

Burucerdi, dün akşam Lübnan cumhurbaşkanı ile yaptığı görüşmede, iki ülke ilişkileri, Lübnan ve bölge gelişmelerini ele aldı.

 

İRİB, Lübnan'da tekfircilerin elebaşlarına tutuklama operasyonu diye yazıyor. Haberde, Lübnan güvenlik kaynaklarından alınan bilgilere göre tekfircilerin bu ülkedeki elebaşlarına yönelik tutuklama operasyonlarının sürdüğü bildirilirken, Lübnan güvenlik güçlerinin Lübnan tekfirci teröristlerin 'Para Bankası' lakaplı Ömer, yine bu örgütün yürütme temsilcisi Naim Abba ve Irak Şam İslam Devleti adlı terör örgütünün adamlarından Ömer Hızır'ı tutukladığını bildirdi.

 

Suriye 28 Şubat’ta Bunları Konuşuyor

 

Suriye Arap Haber Ajansı (SANA), Vatan Koruyucular Şan ve Onur Destanları Yazmaya Devam ediyor diye yazıyor. Haberde, Vatan koruyucusu ordu birliklerimiz bugün ülkenin dört bir yanında sürdürdükleri operasyonlar sonucunda onlarca teröristi ölü ve yaralı düşürmekle birlikte, teröristlerin halkımıza karşı saldırılarında ve katliamlarında kullandıkları muhtelif tür ağır ve hafif silah ve mühimmatlarını da yok etti.

 

SANA, Yurtsever Görevinde Orduya Destek Mitingleri Devam Ediyor diye yazıyor. Haberde, Başkent Şam’ın Mezze Semti bugün binlerce vatandaşın teröre karşı yurtsever görev ve duyarlılığında vatan koruyucuları ordu birliklerine destek mitingine tanık oldu.

 

Kalabalık halk kitleleri terör grupları ve onları destekleyen rejimlere lanet sloganlarıyla yerleri inletirken, 3 yıl içinde vatan ve vatandaşları savunmada gösterdiği duyarlılık ve yurtsever misyonundan dolayı ordu adına destek sloganları attı.

 

SANA, Muallim: Süreçte Güvenlik Durumları Dikkate Alınmalıdır başlıklı haberinde, Başbakan Yardımcısı Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Velid el Muallim dün öğlen saatlerinde Birleşmiş Milletler ve Uluslararası Kimyasal Silahları Yasaklama Örgütünün ortak koordinatörü Sigrid Kaag ile bir araya geldi.

 

Görüşmede Suriye'deki kimyasal silahların yok edilmesi sürecinde sağlanan ilerlemelerin yanı sıra Suriye ile BM ve UKSYÖ arasındaki işbirliğini sürdürme olanakları masaya yatırıldı.

 

Muallim Suriye'nin üstüne düşen sorumluluk ve taahhütlerine bağlılığını belirtirken, sürecin politikleştirilmemesi ve Suriye'nin tanık olduğu güvenlik durumlarının dikkate alınması gereğinin altını çizdi.

 

Kendi tarafından Kaag Suriye'nin gösterdiği işbirliği ve kimyasal silahların yok edilmesi programında sağlanan ilerlemenin takdire şayan olduğunu ifade etti. Kaag kimyasal silahların yok edilmesi görevinin başarılı olması için gerekli tüm çabaları harcamada kendisinin ve ekibinin hazır olduğunu belirtti.

 

SANA, Kimyasal Silah Üretiminde Kullanılan Hardal Gazı Göndermeye Çalıştılar diye yazıyor. Haberde, Libya'da büyük çöl ordusu komutanı Tuğgeneral Mansur el Mezyeni radikalcilerin Libya üzerinden Suriye'ye hardal gazı göndermeye çalıştıklarını ortaya koyarken, ordunun söz konusu bu radikalleri yakaladığını ve hardal gazına el koyduğunu belirtti.

 

Libya uluslar arası televizyon kanalına açıklamasında Tuğgeneral Mezyeni Libya üzerinden Suriye'ye gönderilmeye çalışılırken ele geçirilen ve kimyasal silah üretiminde kullanılan hardal gazı ve radikallerin serbest bırakılmasını talep eden Libyalı yetkililerin olduğunu söyledi.

 

SANA, Elli Kişi Daha Serbest Bırakıldı diye yazıyor. Haberde, İlgili kurumlar bugün Homs Kentinin doğusuna düşen Cub el Cerrah Bölgesinin Batı Duveyir ve Doğu Duveyir köylerinde silahlarıyla birlikte teslim olan ve ellerini kana bulamadıkları tespit edilen 60 kişinin kanuni durumlarını düzelterek serbest bıraktı.

 

Homs Valiliğinde yetkili bir kaynak söz konusu kişilerin serbest bırakılmalarından önce ulusal güvenliğe tehdit teşkil edecek herhangi bir eyleme katılmama taahhüdü imzaladıklarını belirtti.

 

SANA, Homs’ta Kitleler Teröre Lanet Okudu diye yazıyor. Haberde, Silahlı terör gruplarının zulüm ve vahşeti bütün dünyaya korku verse de evlatlarını ve bütün varlıklarını vatan uğruna feda etmekten tereddüt etmeyen Suriye halkı Homs Kentinde birçok caddeyi vatan bayrakları, pankart ve flamalarla şenlik alanına çevirdiler.

 

Silahlı terör gruplarının işledikleri katliamları protesto etmek amacıyla Homs Kentinin Deyr Balba bölgesi ve çevresindeki semtlerin caddelerine akın eden kitleler haykırdıkları sloganlarla teröre lanet okudular.

 

SANA, Şammat; Sorunun Kökeni İnsani Yardımlara Engel Olan Terördür başlıklı haberinde, Sosyal İşler Bakanı Kinde Şammat; Yardım Yüksek Komisyonunun, daha öncesinde hükümet ile yapılan anlaşmalar çerçevesinde, BM’ye bağlı insani yardım örgütleriyle işbirliği ve koordinasyon içerisinde olmaya önem verdiğini dile getirdi.

 

İnsani Yardım Yüksek Komisyonu üyeleri ile bir araya gelen Şammat; insani yardım paketlerinin adil ve sağlıklı bir şekilde dağıtılmasına yönelik kapsamlı bir proje bulunduğuna işaret ederek; sorunun asıl kökeninin insani yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaşmasını engelleyen terör olduğunu belirtti.

 

SANA, Şam Kırsalında 350, Homs’ta da 50 kişi Serbest Bırakıldı diye yazıyor. Haberde, İlgili kurumlar dün Şam kırsalının Bıkkiyn ve Madaya beldelerinde muhtelif şekillerde oyuna getirilerek olaylara karışan 350 kişinin kanuni durumlarını düzelterek serbest bıraktı.

 

Şam Çevre Kent İl Emniyet Müdürlüğünde bir kaynak SANA’ya açıklamasında; söz konusu kişilerin yeniden ulusal güvenliği tehdit edecek eylemlere katılmamalarına ilişkin yazılı taahhüt imzaladıklarını ifade ederken, iki beldedeki Ulusal Uzlaşma Komitelerinin çabaları sayesinde serbest bırakıldıklarını söyledi.

 

SANA, Katar’ın Başkentinde Bombalı Eylem diye yazıyor. Haberde, Katar’ın başkenti Doha’daki bir alışveriş merkezinin arkasındaki bir restoranda dün büyük bir patlama meydana geldi.

 

Katar Kamu Güvenlik Genel Müdürü Saad Bin Casim el Halife AFP’nin aktardığı açıklamalarında patlamada12 kişinin öldüğünü, 3’ü ağır olmak üzere 31 kişinin de yaralandığını belirtti. Halife büyük patlamanın petrol ofisi bitişiğindeki bir restoranda gaz deposunda meydana geldiğini ifade etti.

 

Azerbaycan 28 Şubat’ta Bunları Konuşuyor

 

1News.az, İsrail basınından flaş iddia diye yazıyor. Haberde, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, geçen hafta ABD Başkanı Barack Obama ile yaptığı telefon görüşmesinde, İsrail’le Mavi Marmara konusunda nihai anlaşmaya varılamamasından Binyamin Netanyahu’yu sorumlu tutarak şikayet ettiği öne sürüldü.

 

Haaretz’in İsrail diplomatik kaynaklarına dayandırdığı habere göre, telefon görüşmesi sırasında Obama İsrail’le anlaşma sürecinin hızlandırılması gerektiğini söyleyince Erdoğan, her iki ülke diplomatlarının anlaşmaya nihai şeklini verdiğini ancak İsrail Başbakanı Netanyahu’nun imzaya yanaşmayarak krizi uzattığını savunarak, “Top şimdi Netanyahu’da” dedi.

 

1News, Polonya Rusya'yı Kırım konusunda uyardı diye yazıyor. Haberde, Ukrayna'daki yönetim karşıtı olayların ardından Kırım'da meydana gelen gerginlikle ilgili Batılı ülkelerin Rusya'ya yaptığı uyarıya Ukrayna'nın en önemli komşularından Polonya da katıldı.

 

Ukrayna ile tarihi bağları bulunan ve ülkenin Batı'ya yöneliminin en büyük destekçilerinden Polonya, 2012'deki Avrupa Futbol Şampiyonası'nı birlikte düzenlemişti. Polonyalı yetkililer, son gelişmelerden sonra Kırım'daki olayların yakın geçmişte Balkanlar'da ya da Osetya ve Abhazya'da yaşananlara benzeyebileceği uyarısında bulundu.

 

1News, Savunma Bakanı Hasanov, Türkiye’nin Bakü Büyükelçisini kabul etti diye yazıyor. Haberde, Azerbaycan Savunma Bakanı Orgeneral Zakir Hasanov bugün Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi İsmail Alper Coşkun’u kabul etti.

 

Savunma Bakanlığı basın hizmetinden verilen bilgiye göre, görüşmede her iki ülkenin Silahlı Kuvvetlerinin geliştirilmesi doğrultusunda gerçekleştirilen etkinlikler, bölgedeki askeri ve politik durum, ikili işbirliği konuları, Ermenistan’la Azerbaycan arasındaki Dağlık Karabağ sorununun çözümünün bölge açısından önemi masaya yatırıldı.

 

1News, AB'den 19 ülkeye vize muafiyeti diye yazıyor. Haberde, Avrupa Parlamentosu, aralarında BAE’nin de bulunduğu 19 ülkenin vatandaşlarına Schengen Alanı'na girişte vize muafiyeti uygulanmasına yeşil ışık yaktı.

 

Avrupa Parlamentosu (AP), Strasbourg’daki genel kurul çalışmaları kapsamında yapılan oylamada, aralarında Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) de bulunduğu 19 ülkenin vatandaşlarına, Avrupa Birliği'nin (AB) büyük bölümünde kontrolsüz dolaşım olanağı sağlayan Schengen Alanı’na vizesiz giriş hakkı tanınmasına yeşil ışık yaktı.

 

1News, Kırım'daki olaylar barışçıl yolla çözülsün diye yazıyor. Haberde, Ukrayna Dışişleri Bakanı Andrey Deşitsa, Kiev'de yaptığı açıklamada, Ukrayna'daki durumun sakinleşmeye başladığını, ancak Kırım'daki durumun ise istikrarsızlığını koruduğunu belirtti.

 

“Bu sorunun barışçıl yolla çözülmesini istiyoruz" diyen Deşitsa şöyle devam etti:

 

"Bu yüzden dün Rusya Federasyonu'ya nota göndererek, ikili istişarelerin yapılmasını istedik. Eğer, ikili format kabul edilir olmazsa diğer çalışan mekanizmalara, Budapeşte Memorandumu'nda Ukrayna'nın toprak bütünlüğünün garantörü olan ülkeler ABD, İngiltere, Rusya ve Ukrayna'nın istişarelerine başvuracağız.”

 

Deşitsa, ayrıca diplomatların Rusya'ya, Başbakan ve Dışişleri Bakanları düzeyinde telefon görüşmesinin yapılması konusunda talepte bulunduklarını kaydederek, Rusya'dan herhangi bir cevap gelmediğini ifade etti.

 

1News, Hollande Orta Afrika Cumhuriyeti'nde diye yazıyor. Haberde, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Orta Afrika Cumhuriyeti'ni ziyaret etti.

 

Hollande'ın birkaç saat sürecek ziyaret için başkent Bangui'ye geldiği belirtiliyor.

 

Hollande, önce Bangui havaalanı yakınındaki Mpoko kampındaki Fransız askerleriyle bir araya gelecek.

 

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande daha sonra, Bangui Başpiskoposu ve Orta Afrika Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Catherine Samba Panza ile görüşecek.

 

1News, Dışişleri Bakanlığı: Şubat 1988’de Sumgayıt’ta meydana gelen olayların siparişçileri ve organizatörleri ortaya çıkarılmalı. Haberde, zerbaycan Milli Bilimler Akademisi (AMBA) Başkanlık Divanında Azerbaycan Başsavcılığının girişimleriyle derlenen “Sumgayıt 1988: Suç ve Ceza” kitabının tanıtım töreni düzenlendi.

 

Törende konuşma yapan Dışişleri Bakanlığının Sözcüsü Elman Abdullayev, Şubat 1988’de Sumgayıt’ta meydana gelen olayların arkasında bulunanlar, onların siparişçileri ve organizatörlerinin ortaya çıkarılması gerektiğini, Dışişleri Bakanlığının gereken desteği vermeyi sürdüreceğini ifade etti.

 

1News, Milletvekilinden AGİT Minsk Grubunun ABD’li Eşbaşkanına sert yanıt diye yazıyor. Haberde, Azerbaycan Milli Meclisi Milletvekili Aydın Mirzezade’den AGİT Minsk Grubu Eşbaşkanı James Warlick’in Sumgayıt olaylarıyla ilgili görüşlerine karşın, “Sayın James Warlick, bir gecede bir şehrin Ermeni silahlı birlikleri tarafından yok edilmesinden haberiniz var mı?” şeklinde sert yanıt geldi.

 

1News, Azerbaycan’la Tacikistan arasında ilişkilerinin geliştirilmesi görüşüldü diye yazıyor. Haberde, Azerbaycan’ın Tacikistan Büyükelçisi Abbasali Hasanov, Tacikistan Başbakanı Kokhir Rasulzoda ile görüştü.

 

Azerbaycan’ın Tacikistan Büyükelçiliğinden verilen bilgiye göre, görüşmede iki ülke arasında ticari ve ekonomik, enerji, sanayi, tarım ve diğer alanlarda işbirliğinin geliştirilmesi için potansiyelin olduğu ve Azerbaycan’ın bu alanlarda deneyim sahibi olduğu vurgulandı.

 

1News, Kırım havaalanı işgal edildi diye yazıyor. Haberde, Kırım'da üniformalı ve silahlı kişilerce dün parlamento ve başbakanlık binasının ardından bugün de havaalanı işgal edildi.

 

Ukrayna'ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti'nin başkenti Akmescit'teki (Simferopol) havaalanı, üzerlerinde askeri üniforma olan silahlı kişiler tarafından işgal edildi.

 

İnterfax-Ukrayna haber ajansı, saldırı silahları taşıyan yaklaşık 50 kişinin sabah erken saatlerde plakası olmayan üç askeri kamyonla Akmescit Havaalanı'na geldiğini duyurdu.

 

Görgü tanıkları, silahlı kişilerin dün parlamento ve başbakanlık binalarını işgal edenlerinkine benzer üniformalar giydiğini söyledi. Silahlı kişilerin, havaalanının önce iç hatlar terminalini, sonra da dış hatlar terminalini kuşattığı belirtildi.

 

1News, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki düzenlediği basın toplantısında Hocalı Soykırımına ilişkin değerlendirmesinde, Azerbaycan-Ermenistan savaşında yaşanan insan kayıplarının, Dağlık Karabağ sorununun askeri çözüm yolunun bulunmadığını hatırlattığını belirtti.

 

1News, Mesekin Hananu'ya 'varil bombalı' saldırı diye yazıyor. Haberde, Suriye'de Esad'a bağlı ordu birliklerinin çeşitli kentlerde muhaliflere yönelik ağır silahlarla düzenlediği operasyonlarda 3'ü kadın birisi çocuk 39 kişinin öldüğü bildirildi.

 

Suriye İnsan Hakları Örgütü'nden (SNHR) yapılan açıklamada, rejim güçlerinin muhaliflerin denetimindeki bölgelere kara ve havadan gerçekleştirdiği operasyonlarda başkent Şam'ın banliyölerinde 15, İdlib'te 14, Halep'te 5, Kuneytra ve Deyru'z Zor'da ikişer ve Dera'da bir olmak üzere 9 kişinin yaşamını yitirdiği belirtildi.

 

1News, Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, TANAP'ın, Ardahan, Erzurum, Giresun, Sivas, Ankara, Eskişehir, Bursa, Çanakkale ve Kırklareli'nin de bulunduğu 21 ilden geçeceğini bildirdi.

 

1News, Bebek tacirlerine darbe: 382 bebek kurtarıldı diye yazıyor. Haberde, Çin'de bebek kaçakçılığı ve tacirliği yapan dört büyük çeteye yapılan operasyonda, 382 bebeğin kurtarıldığı bildirildi.

 

Çin Kamu Güvenliği Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, ülke genelinde yapılan operasyonlarda online bebek ticareti yapan bin 94 kişinin yakalandığı belirtildi.

 

1News, Biden'dan Yatsenyuk'a destek sözü diye yazıyor. Haberde, ABD Başkan Yardımcısı Biden, Yatsenyuk'u telefonla arayarak, Ukrayna'da yeni hükümetin kurulmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi, destek sözü verdi.

 

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Ukrayna'nın yeni başbakanı Arseniy Yatsenyuk'u telefonla arayarak, ülkede yeni hükümetin kurulmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

 

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, "Başkan Yardımcısı Biden, Ukrayna'da yeni hükümetin kurulmasından duyduğu memnuniyeti dile getirmek için Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk'u aradı" ifadesi kullanıldı.

 

1News, Erdoğan: Ben dahi aldatıldım. Haberde, Türkiye Başbakanı Erdoğan, "Zekatını veriyor, tertemiz iyi niyetle veriyor, burada 'hizmet var' diyor. Ne hizmeti, geçin. Aldatılıyoruz, aldatıldık, ben dahi aldatıldım" dedi.

 

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Uşak Kent Meydanı'nda düzenlediği mitingde yaptığı konuşmada, Uşak’ın tüm ilçelerini sayarak, oralarda yaşayan vatandaşlara selam gönderdi.

 

Uşak’ın aşıkların, efelerin, yiğitliğin, kahramanlığın, zaferin şehri olduğunu ve bugün tarihi bir coşkuyu, heyecanı Uşaklılarla birlikte yaşadıklarını ifade eden Erdoğan, cumartesi günü Sivas ve Yozgat’ta başlattıkları mitinglere Afyonkarahisar, Kütahya bugün de Burdur ve Uşak ile devam ettiklerini anlattı.

 

1News, Mısır Yüksek Askeri Konseyi'nde yapılanma diye yazıyor. Haberde, Mısır geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur, Yüksek Askeri Konsey'in savunma bakanı başkanlığında yeniden yapılanmasına ilişkin karar çıkardı.

 

Mansur tarafından yapılan değişikliğe göre, eskiden olduğu gibi Yüksek Askeri Konsey'in başkanlığını savunma bakanı yapacak ancak cumhurbaşkanı katılacağı herhangi bir toplantıya başkanlık yapacak.

 

Mansur dün, geçtiğimiz ay kabul edilen anayasa maddeleri doğrultusunda silahlı kuvvetler ile ilgili kanunda düzenleme yapıldığını duyurmuştu. Bunlar arasında en dikkati çeken savunma bakanının ordu dışından tayin edilmesini önleyen düzenleme olmuştu.

 

1News, Güney Sudan'da iç çatışmaları diye yazıyor. Haberde, Ülkedeki iç savaştan kaçan binlerce insan çatışmalar nedeniyle ağır hasar gören Bor'dan ayrılarak nehir yoluyla Minkammen’e geliyor.

 

Güney Sudan'da hükümet güçleri ile Riek Machar’a bağlı muhalif gruplar arasında devam eden şiddet olayları nedeniyle Bor kentindeki evlerini terk etmek zorunda kalanlar, Minkammen kentine geliyor.

 

1News, IMF Ukrayna’ya desteğe hazır diye yazıyor. Haberde, MF Ukrayna’ya destek vermeye hazır olduğunu belirterek, bir IMF heyetinin önümüzdeki günlerde bu ülkeye gideceğini bildirdi.

 

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, bugün yaptığı açıklamada Ukrayna’lı yetkililerin IMF’den destek istediklerini ve kendilerinin krize cevap vermeye hazır olduklarını belirtti.

 

Önümüzdeki günlerde bir IMF heyetinin öngörüşmeler yapmak için Ukrayna’ya gidecegini kaydeden Lagarde, böylelikle ekonominin genel durumu ve uygulanması gereken politika reformları konusunda sağlıklı bilgi elde edeceklerini dile getirdi.

 

1News, TBMM Genel Kurulu'nda dershanelerle ilgili yasa tasarısının görüşmeleri kavgaya sahne oldu. AK Parti ve CHP milletvekilleri birbirinin üzerine yürüdü, iki milletvekili yumruklaşırken, bir milletvekili yere düştü.

 

TBMM Genel Kurulu'nda dershanelerle ilgili yasa tasarısının görüşmeleri kavgaya sahne oldu.

 

CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur, 11 yılda eğitim sisteminin defalarca değiştirildiğini belirterek, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'ya "Sayın Bakan son kararınız mı? Havuz sorunu gibi Sümeyye kızımız bile içinden çıkamaz. Sınav hatalarıyla insanlar mağdur edildi, 300-350 bin civarındaki atanamayan öğretmenlerden 35'i intihar etti. İmam hatiplerinden terörist yetişiyor diyen bir başbakanımız var. İmam hatiplerden yargıtay imamı çıktı. Keşke casus deseydiniz. Adamı fişlediniz, imamları da böldünüz; AKP imamı, cemaat imamı diye..Bu düzenlemeler Başbakan'ın hayalindeki ülke için çıkarılıyor" dedi.

 

1News, Lenkeran’da Hazar Denizi kıyısında 3 adet tanksavar mayın bulundu diye yazıyor. Haberde, Dün Lenkeran’ın Hazar Denizi kıyısında 3 adet tanksavar mayın bulunarak edildi.

 

Mayınlar Lenkeran’ın Dehne olarak anılan arazisinde, Hazar Denizi kıyısında suyun içerisinde bulundu. Araziye sevk edilen Emniyet Müdürlüğü, Acil Durumlar Bakanlığının Güney Bölge Merkezi ekipleri ve Sınır Muhafaza Hizmeti görevlileri tarafından gerekli güvenlik önlemleri alındı.

 

1News, Türkiye Kırım'daki gelişmeleri yakından takip ediyor diye yazıyor. Haberde, Türkiye, güçlü tarihi ve kültürel bağlarının bulunduğu Kırım Özerk Cumhuriyeti'ndeki gelişmeleri yakından takip ediyor.

 

Ukrayna'daki siyasi krizin ülkenin toprak bütünlüğü çerçevesinde çözümlenmesinin önemine vurgu yapan Türkiye, güçlü tarihi ve kültürel bağlarının bulunduğu Kırım Özerk Cumhuriyeti'ndeki gelişmeleri yakından takip ediyor.

 

Hafta sonundan bu yana gösterilere sahne olan Kırım Özerk Cumhuriyeti'nin başkenti Akmescit'te parlamento ve başbakanlık binasının kimliği belirsiz silahlı gruplarca ele geçirilmesi ve Kırım'da çoğunluğu oluşturan Rus nüfus ile Tatarlar arasında yaşanan çatışmanın ardından Moskova yönetiminin askeri hazırlıklara başlaması bölgede gerilimi tırmandırdı.

 

Bulgaristan 28 Şubat’ta Bunları Konuşuyor

 

Halk Meclisi Hukuk Komisyonu başkanı Çetin Kazak, “Telegraf” gazetesine verdiği demeçte “Kimse Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliyev’in Seçim Kanunun bazı metinlerine veto uygulama kararından şaşırmış değildir. Anlaşılan GERB partisinin, tabii ki Cumhurbaşkanın da, bizim yeni kuralları zamanında kabul edemeyip ve böylece Fidosova’nın eski seçim kanunu ile seçimlere gitmemizde çıkarlarları vardır” diye konuştu. Aynı konuda siyaset bilimcisi Boris Popivanov, “Plevneliyev’in yaklaşımı pek ciddi değildir, fakat tamamen beklenen bir şekildedir. Eninde sonunda devlet başkanı kendi fikirlerine o kadar bağlı ise ve bu fikirlerin Seçim Kanununda hayata geçmiş bir şekilde görmüyorsa, doğal olarak tüm prosedürü başından alabilir ve bu şekilde kanunun kabul edilmesini engelleyebilir” diye yorumladı.

 

“24 çasa “ gazetesi şu soruyu ortaya atıyor: “Neden siyasi büyüme gerçek olmuyor, madem ki vatandaşlarının bankadaki hesapları Gayri Safi Yurt İç Hasılasının neredyese yarısını buluyor?” Bu sorunun cevabı ise ekonomi uzmanı Georgi Angelov’tan geliyor. Kendisi “Trud” gazetesine bu gerçeği şöyle yorumluyor: “Tasarruf ediyoruz, ancak yatırımda bulunmuyoruz. İşte ekonominin asıl sorunu bu”. Angelov’a göre, aynı şey Avrupa Birliği için de geçerlidir.” Bir taraftan bankalar kötü kredi olarak bilinen büyük miktarda para sahibi oldular ve yeni riske girmekten kaçınıyorlar. Genel çabalar, eski kredi sorunlarının ortadan kaldırılması için harcanıyor. Diğer taraftan- bu da asıl büyük sorun, şirketlerin büyük bir çoğunluğu uzun vadeli projelere girmekten son derece ihtiyatlı davranıyorlar . Üçüncü bir taraf ise, banka depozitosunun güvenliğini tercih ediyorlar.

 

“Bulgar milleti ayakta kalıyor ve yok olmayacak”. “Monitor” gazetesi Bulgaristan Bilimler Akademisinin (BAN) bir analizine yer veriyor.”Demografik gerçeğin tarih analizine bir göz atacak olursak, nüfusun seneler boyunca bir arttığını bir azaldığını göreceğiz. Tek sözle, Bulgar millletin eridiği ve yok olacağı iddiaları asılsızdır. 1887 yılında Bulgaristan’da 2.3 milyon kişi yaşarken bunların yüzde 73,7 oranı Bulgar asıllıymış. BAN uzmanları tahminlerine göre, 2060 yılın da Bulgraistan nüfusu 5.5 milyonu bulacaktır.

 

Fakat “Trud” gazetesi bu olumlu görüşe katılmıyor. Gazete, “iş piyasası için zor günler kapıda” sözlerine yer verirken tehlike çanlarını çalıyor. Bir sonraki 45 yıl zarfında “Çalışacak insan yok” ifadesi daha sık ve gerçekçi olacak. 2060 yılındaa kadar iş gücüne sahip Bulgaristan vatandaşları (20-64) yüzde 45 oranla eriyecek, her üç vatandaştan birisi emekli yaşta olacak, eğer şimdi geçerli olan kriterler hayatta kalırsa. Aynı zamanda çocuk sayısı azalacak. Ulusal İstatistik Enstitüsü işte bu tahminde bulunuyor.

 

“Monitor” gazetesi sayfalarında şu habere yer veriyor: “Bulgaristan ve Romanyali üniversite öğrencileri, ayrımcılıklı yaklaşımından dolayı İngiltere hükümetine dava açacak. Bu davaya, İngiltere hükümetinin söz konusu iki Avrupa Birliği ülkesinden olan üniversitelilere kredileri durdurma kararı, nedeni oldu.

 

“24 çasa”, “Duma”, “Capital Daily” ve “Standart” gazeteleri ilk sayfalarından mağazalar zincirlerinin birleşmesi haberini veriyor. “Tehnoplis”, “Praktikeri” satın alırken, Stara Zagora’dan “Gradus” ve Mall’ar yöneticisi Petır Dudolenski, “Pikadili” mağazaların sahibi oluyor.