ABD 26 Şubat’ta Bunları Konuşuyor

 

Amerika’nın Sesi Radyosu(VOA), Muhalefet Erdoğan’ın Yanıtından Tatmin Olmadı diye yazıyor. Haberde, Başbakan Erdoğan oğluyla arasında geçen ve büyük miktarda paraları gizlediği iddia edilen konuşmayı sinirli bir biçimde reddetti.

 

Kaydın montaj olduğunu söyleyen Erdoğan, bunun “T.C. Başbakanı’na karşı yapılan haince bir saldırı,” olduğunu belirtti.

 

Kaydın pazartesi yayınlanmasının sonrasında Başbakan Erdoğan istihbarat danışmanı Hakan Fidan ve üst düzey bakanlarla acil bir toplantı düzenledi. Başbakanlık Ofisi bunun başbakanı düşürmek için düzenlenen bir kampanyanın parçası olduğunu söyledi.

 

Konuşmanın geçen Aralık’ta polisin aralarında üç bakanın oğlunun bulunduğu bir grup kişiyi yolsuzluk soruşturması kapsamında tutuklamasının sonrasında gerçekleştiği iddia ediliyor.

 

MHP Başkanı Devlet Bahçeli kaydın “akıllara durgunluk verdiğini,” söyledi ve savcıları göreve çağırdı.

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise Başbakan'ın tüm meşrutiyetini kaybettiğini söyledi ve Erdoğan’ın ya istifa etmesinin ya da helikopterle ülkeyi terk etmesinin gerektiğini belirtti.

 

VOA, AİHM’den Türkiye’ye Uğur Kaymaz Cezası diye yazıyor. Haberde, AİHM, meydana geldiği tarihte Türkiye’yi sarsan Uğur Kaymaz olayında soruşturma gereklerini yerine getirmeyen Türk yetkilileri ‘oy birliğiyle’ sorumlu bularak, Kaymaz ailesine ve çocuklarına toplam 143 bin Euro tazminat ödenmesini karara bağladı.

 

AİHM’in dün açıkladığı 37 sayfalık kararda, başvuru sahiplerinin, “yakınlarının ölümü ile ilgili gerçek bir araştırma ve soruşturmanın yapılmadığını” iddia ettiğini, hükümetin ise “tanık dinleme, balistik raporları, olay yeri incelemesi dahil her türlü yöntemi kullanarak objektif bir soruşturma yaptıklarını savunduğu” belirtildi.

 

VOA, Fransa ile Fas Arasında Diplomatik Kriz diye yazıyor. Haberde, Paris’te, Fas İstihbarat Başkanı Abdellatif Hammouşi aleyhinde ‘işkence yapmak ve işkenceye iştirakten’ 3 ayrı suç duyurusunda bulunulması iki ülke arasında diplomatik krize yol açtı.

 

Fransa'nın Washington Büyükelçisi'nin, Fas'ı "kendisine aşık olmasak da bütün gece yattığımız metresimiz" diye tanımlaması ise bardağı taşıran son damla oldu. Fas, Cumhurbaşkanı Hollande’ın ‘çevre elçisinin’ Rabat programını iptal ederek yanıt verince devreye giren Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, krizi aşmak için Kral Muhammed’i telefonla aradı.

 

The Wall Street Journal (WSJ), Robot lobisi nasıl çalışıyor? Diye yazıyor. Haberde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dün grup toplantısında kendilerine yapılan saldırılarla ilgili olarak "robot lobisi" tanımıyla gündeme getirdiği bot hesaplar sadece takipçi listenizi kalabalık göstermekle kalmıyor. Fonksiyonları arasında belirli bir kelimeyi içeren tweet atıldığında ona cevap yazmak, RT yapmak ve Favorilere eklemek de bulunuyor. Ayrıca bir saldırıda bulunmak isteyen yine bu hesaplar aracılığıyla spam yaptırarak istediği hesabı kapattırabiliyor. Üstelik bu 'robotlar'ın fiyatı da oldukça uygun. 10 bini için ortalama 40 TL ödemek yeterli. Uzmanlarla konuşarak Twitter'daki bot hesapların fonksiyonlarını araştırdık.

 

WSJ, Tapeler seçim öncesi siyasi kavgayı kızıştıracak diye yazıyor. Haberde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, oğluna polislerden para saklamasını söylediği iddia edilen ses kayıtlarının hükümetini devirmek amacıyla yapılmış ve sahte olduğunu söyledi.

 

Başbakan Salı günü yaptığı konuşmada Pazartesi geç saatlerde YouTube üzerinden yayınlanan ve 24 saatten az bir sürede 2.2 milyondan fazla izlediği ses kayıtlarını oluşturanlarin "haince" "montaj" ve "dublaj" yapmakla suçladı. Başbakan ayrıca bu ses dosyasının arkasında olanları da hükümetinin cezalandıracağını söyledi.

 

WSJ, Kaset tepkisi sokağa taştı diye yazıyor. Haberde, Pazartesi akşamı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen telefon görüşmesinin internete düşmesinin yankıları, sokaklara taştı. İstanbul, Ankara, İzmir ve Eskişehir'de göstericiler rüşvet ve yolsuzluk iddialarına tepki göstermek için hükümet karşıtı gösteriler yaparken, polis kimi zaman plastik mermi, biber gazı ve tazyikli su ile müdahale etti.

 

İstanbul'da hükümet karşıtı gösteriler Kadıköy'de yoğunlaştı. Bahariye'deki Boğa heykelinin etrafında toplanan göstericilere polis müdahale etti. Çevredeki bazı dükkan ve bankaların camları kırılırken, polis biber gazı ve tazyikli su ile müdahale etti.

 

Çin 26 Şubat’ta Bunları Konuşuyor

 

Çin Devlet Radyosu (CRİ), Viktor Yanukoviç hakkında tutuklama emri diye yazıyor. Haberde, Ukrayna Meclisi, azledilen cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç'in Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde yargılanmasını istiyor.

 

Ukrayna Başsavcısı dün Kiev'de verdiği demeçte, Yanukoviç'in ceza yasasının ilgili maddesini ihlal ettiğini, dolayısıyla Ukrayna Güvenlik Müdürlüğü ve İçişleri Bakanlığı'nın ilgili kuruluşlarının Yanukoviç'i tutuklaması gerektiğini belirtti.

 

CRİ,  Çin: Kapsamlı, kalıcı ve uygun çözüm bulunmalı diye yazıyor. Haberde, Çin'in BM Daimi Temsilci Yardımcısı Wang Min, Suriye'de insani durumun iyileştirilmesi için, siyasi çözüm sürecine hız verilmesi gerektiğini belirtti.

 

CRİ, Türkiye'de yolsuzluğu protesto eylemleri diye yazıyor. Haberde, Türkiye'de başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere çeşitli merkezlerde yolsuzluğa karşı protesto eylemleri yapılıyor.

 

İki gün önce internet sitelerinde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan'a ait olduğu iddia edilen ses kayıtları yayınlanmıştı. Ses kayıtları, Türkiye'de yolsuzluk operasyonlarının başladığı 17 Aralık 2013 sabahı, Başbakan Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan arasında yapıldığı iddia edilen konuşmaya ilişkin. Konuşmada Başbakan'ın oğlundan paraları evden çıkarmasını istediği belirtiliyor.

 

CRİ,  ABD: Silah anlaşması BM kararlarına aykırı diye yazıyor. Haberde Irak ile İran arasında 195 milyon dolar değerinde silah alım anlaşması imzalandığı iddia ediliyor. Beyaz Saray, ABD'nin bu konudaki endişelerinin Irak hükümetine iletildiğini açıkladı.

 

CRİ,  Irak'ta saldırılar diye yazıyor. Haberde, 15 ölü, Irak'ın çeşitli bölgelerinde dün meydana gelen saldırılarda en az 15 kişi ölürken, 78 kişi yaralandığı belirtiliyor.

 

CRİ,  Mısır'da yeni hükümet çalışmaları diye yazıyor. Haberde Mısır geçici başbakanı İbrahim Mahlab, yeni bakanlar kurulunun birkaç gün içinde oluşturulacağını belirtiliyor.

 

CRİ,  Obama-Karzai görüşmesinde gündem güvenlik anlaşması diye yazıyor. Haberde, ABD Başkanı Barack Obama Afganistan hükümeti Güvenlik Anlaşması'nı imzalamayı reddederse, bu ülkedeki ABD ordusunun yılsonuna kadar tamamen çekileceği uyarısında bulunduğu belirtiliyor.

 

CRİ,  Didim'de geleneksel Çin Bahar Bayramı havası diye yazıyor. Haberde Ege'nin turistik ilçesi Didim'de dün Geleneksel Çin El Sanatları Ücretsiz Atölye Çalışmaları ve Dans Gösterisi gerçekleştirildiği belirtiliyor.

 

CRİ, Çin: Japonya, bölgenin istikrarına zarar veriyor diye yazıyor. Haberde, Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Çin barışçı gelişme yolunda ilerlerken, Japonya'nın ise bölgenin istikrarına zarar verdiğini ve sürekli yeni sorunlar yarattığını kaydettiği vurgulanıyor.

 

Rusya 26 Şubat’ta Bunları Konuşuyor

 

Rusya’nın Sesi Radyosu (RUVR), Amerikan bankalarına Yanukoviç’in paralarını  denetleme talimatı verildi diye yazıyor. Haberde, Kara para aklama ve terörün finansmanı ile mücadele eden ABD Maliye Bakanlığı’na bağlı FinCEN tarafından yapılan açıklamaya göre, Amerikan bankalarının gerektiği şekilde Ukrayna eski cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç ve onun çevresindeki insanların hesaplarındaki hareketliğe takip etmeleri gerekiyor.

 

ABD Maliye Bakanlığı finans kurumlarının Ukrayna devlet varlıkları, rüşvet veya diğer yolsuzluk faaliyetlerinden elde edilen gelirlerin zimmete geçirilmesi amaçlı banka havalelerini takip etmeleri, ayrı olarak bazı müşterilerin işlem risklerini değerlendirip Yanukoviç’in idaresindeki üst düzey yolsuzluğun seviyesi hakkında bilgileri kamu ile paylaşması gerektiğini düşünüyor.

 

RUVR, Saakaşvili’ye Ukrayna’da üst düzeyde resmi görev teklif edildi başlıklı haberinde, Grücistan Eski Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili devletin başına geçen Ukrayna muhalefet liderlerinden üst düzeyde görev teklif edildiğini bildirdi.

 

Rustavi-2 televizyonunun “Seçim” adlı proğramına katılan Saakaşvili canlı yayında “Bana hem açık bir şekilde hem de özel görüşmelerde üst düzeyde resmi göreve gelmek dahil çelişkili öneriler sunuldu. Ancak, tabii ki benim bu tür planlarım yok” ifadelerine yer verdi.

İnterfaks’ın aktardığına göre, Saakaşvili ayrıca “Ben Maydan liderlerine mücadelemiz burada olduğu için kalbimin Ukrayna’da olduğunu, ancak benim varlığımın Gürcistan’a ait olduğunu söyledim. Önerilere elimden geldiğince yardımcı oluyorum, ancak bunları onların yapması gerekir, biz yapamayız. Onlar hızlı bir şekilde reformları gerçekleştirmelidirler”ifadelerine yer verdi.

 

RUVR, Paraolimpik Oyunları Meşale Yürüyüşü Vladivostok’ta başladı diye yazıyor.

 

RUVR, 'Kozmik oda' mercek altına alınacak diye yazıyor. Haberde, Emniyet Genel Müdürlüğü, usulsüz dinleme iddialarıyla ilgili geniş çaplı soruşturma başlattı. Dinleme kayıtlarının yer aldığı 'kozmik oda'nın mercek altına alınacak. TÜBİTAK da Başbakan'ın telefonunun dinlenip dinlenmediğini, dinleniyorsa açığın nereden kaynaklandığını belirlemeye çalışacak.

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ses kayıtlarının yayınlanması Emniyet'i de harekete geçirdi.

 

Emniyet Genel Müdürlüğü, dinleme kayıtlarının yer aldığı 'kozmik oda'yı mercek altına alacak.

 

İstihbarat Dairesi ile Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi'nin, merkez ve taşra ünitelerinde usulsüz dinleme iddialarıyla ilgili geniş çaplı soruşturma başlatıldı.

 

RUVR, Mahkeme Yanukoviç’in gözaltına alınmasına karar verdi diye yazıyor. Haberde, İtar Tass Ajansı’nın bildirdiğine göre, görevden alınan Ukrayna’nın devrik cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç kasıtlı bir şekilde cinayet şüphesiyle aranmaya başlandı.

 

Ukrayna geçici başsavcısı Oleg Mahnitskiy’in yaptığı açıklamaya göre, salı günü Kiev’in Peçerskiy Bölge Mahkemesi Yanukoviç’in gözaltına alınmasına karar verdi.

 

Mahnitskiy’in bildirdiğine göre, eski cumhurbaşkanı ile beraber yaklaşık 50 kişinin adı geçiyor. Yanukoviç haricinde ülkenin başsavcısı Viktor Pşonka da arananlar arasında yer alıyor. Sanıkların listesinin genişletilebileceği ifade ediliyor.

 

RUVR, ABD Büyükelçisi McFaul Rusya’yı terk ediyor diye yazıyor. Haberde, McFaul ABD Rusya Büyükelçisi görevini bırakarak çarşamba günü ülkesine dönüyor.

 

O devlet görevinde bulunmadan önce ders verdiği Stanford Üniversitesi’nde çalışmayı ve Rusya’ya turist olarak dönmeyi planlıyor. Amerika’nın yeni Rusya Büyükelçisi ise henüz bilinmiyor.

 

Beyaz Saray henüz McFaul’un yerine geçecek kişiyi açıklamaya hazır olmazken, McFaul da sessizliğini koruyor. O ancak daha önce Ria Novosti’ye yaptığı açıklamada birkaç aday bulunduğunu belirtmişti. ABD Başkanı tarafından adayın açıklanmasının ardından bu kişinin Senato tarafından da onaylanması gerekiyor. McFaul açıklamasında “Atamanın en kısa zamanda yapılacağını umuyorum. Ama atama sonrası o kişinin Senato tarafından da onaylanması gerektiğini hatırlamak gerekir. Bu benim durumumda belli bir zaman almıştı. Bu yüzden biraz gecikme yaşanabilir” ifadelerine yer verdi.

 

RUVR, Ukrayna’da özel kuvvetler birimi “Berkut” dağıtıldı diye yazıyor. Haberde, Ukrayna Parlamentosu’nun kararıyla geçici olarak İçişleri Bakanlığı görevini yürüten Arsen Avakov yayınladığı bir kararname ile Ukrayna İçişleri Bakanlığı “Berkut” özel kuvvetler birimini dağıttı.

 

Avakov’un sözlerine göre, sivil güvenlik özel polis birimi Berkut’un tasfiyesi ile ilgili kararname 25 Şubat Salı günü imzalandı. İçişleri Bakanı ayrıntıları çarşamba günkü brifingde yapacağını belirtti.

 

RUVR, Rusya, Suudi Arabistan’ın Suriye muhalefetine MANPAD alma niyetinden rahatsız diye yazıyor. Haberde, Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı, Suudi Arabistan’ın Ürdün topraklarında konuşlanan Suriye muhalefetini silahlandırmaya yönelik Pakistan üretimi taşınabilen hava savunma sistemi (MANPAD) ve tanksavar sistemleri gibi güçlü silah satın almaya hazırlandığı konusunda medyada çıkan haberlerden ciddi bir şekilde kaygı duyulduğunu ifade etti.

 

RUVR, Rusyalı Bakan: “Türk lirası ile kıyaslanırsa ruble bugün iyi durumda” başlıklı haberde, Endonezya, Güney Afrika Cumhuriyeti, Brezilya, Türkiye, Hindistan gibi ülkelerin istikrarsız para birimlerinin yanında ruble iyi durumda.” Bu açıklama Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov’dan geldi.

 

 Nezavisimaya Gazeta’nın haberine göre, G20 maliye bakanlarının Sidney’de bir araya geldiği zirvede yaptığı açıklamada, Rusya’nın 2014 yılı içi belirlediği yüzde 3 büyüme tahmininin nisan ayında gözden geçirileceğini söyleyen Bakan, Endonezya, Güney Afrika Cumhuriyeti, Brezilya ve Türkiye’nin para birimleri 2012 yılından bu yana yüzde 20 değer kaybederken, rublede ise bu kaybın yüzde 10 olduğuna dikkat çekti.

 

RUVR, İstanbul, Ankara ve İzmir'de protesto yürüyüşleri diye yazıyor. Haberde, Kadıköy'de bir grup protestocu, Başbakan Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan'a ait olduğu iddia edilen ses kayıtlarını protesto etmek için toplandı. Polis gruba tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti. İstanbul'un Bakırköy, Kartal, Maltepe, Okmeydanı, Sarıyer ve Sarıgazi ilçeleriyle birlikte Ankara ve İzmir'de de protesto yürüyüşleri düzenlendi.

 

Kadıköy'de yaklaşık 500 kişi, Başbakan Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan'a ait olduğu iddia edilen ses kayıtlarını protesto etmek için Kadıköy Altıyol Meydanı'nda toplandı.

 

Grup ardından çeşitli sloganlar atarak Bahariye Caddesi üzerinden bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Bölgede geniş güvenlik önlemi alan polis, gruba biber gaz ve tazyikli suyla müdahale etti.

 

RUVR, Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hatti, 2015'te hizmete girecek diye yazıyor. Haberde, Bakü-Tiflis-Kars (BTK) demiryolu hattının 2015'in ikinci yarısında hizmete gireceği bildirildi.

 

Azerbaycan Ulaştırma Bakanı Ziya Memmedov, basına yaptığı açıklamada, söz konusu hattın Azerbaycan'dan Türkiye sınırına kadar olan bölümüyle ilgili test sürüşlerine yıl sonuna kadar başlamayı planlandıklarını söyledi. Gürcistan ve Azerbaycan ulaştırma bakanlarının katılımıyla BTK projesinin uygulanması konusunda yapılan toplantıdan sonra konuşan Memmedov, "Projenin hayat bulması için gerekli ödenek konusunda herhangi bir problem olmamakla birlikte, proje öngörülen takvimde devam ediyor." dedi.

 

RUVR, ABD, 2014 yılında askerlerinin tamamını Afganistan’dan tahliye edebilir diye yazıyor. Haberde, ABD Başkanı Barack Obama, Afganistanlı mevkidaşı Hamit Karzai ile yaptığı telefon görüşmesinde Afganistan yönetiminin imzalamak istemediği ikili güvenlik anlaşmasını görüştü.

 

Obama, anlaşmanın imzalanmaması durumunda ABD’nin, Afganistan’dan tüm askerlerini tahliye etmeyle ilgili tehdidini gerçekleştirebileceğini belirtti. Haberi, Beyaz Saray’ın basın açıklamasına atıfta bulunarak RİA Novosti duyurdu.

 

Açıklamada, “ABD, Afganistan’da 2014 yılından sonra asker bulundurmama kararı alırsa, yılın sonuna doğru askerlerin tamamının Afganistan’dan çıkarılmasına yönelik uygun bir plan hazırlanması konusunda Başkan Obama Pentagon’a talimat verdi” denildi.

 

İngiltere 26 Şubat’ta Bunları Konuşuyor

 

Daily Telegraph Gazetesi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kendisi ve oğlu Bilal Erdoğan'a ait olduğu öne sürülen bant kaydıyla ilgili haberinde muhalefetin cesaretlenerek istifa çağrısı yaptığını yazıyor.

 

Gazete, bant kayıtlarını "alçakça, hayâsızca yapılmış bir montaj" olarak niteleyen Erdoğan'ın 12 yıllık iktidarının en zor zor dönemini yaşadığını belirtiyor.

 

Daily Telegraph şöyle diyor:

 

"Erdoğan, bundan, Fethullah Gülen'in idaresindeki 'paralel devleti' sorumlu tutuyor. 3 bakanının oğlunun, bir banka yöneticisi ve bir İranlı işadamının evine yapılan baskınlardan sonra Erdoğan kendisini suçlayanlara karşı atağa geçmişti."

 

"Meclis'e sunulan Meclis'ten gecen yeni yasalar, internetin sınırlandırılması konusunda (kurumlara) geniş yetkiler tanıyor, Başbakan'a bağlı olan istihbarat servisinin yetkileri artırılıyor. Hükümet 5 bin polisin yerini değiştirdi. Baskınlarla bağlantıları olan savcılar görevden alındı. Son bant kayıtlarına kadar hükümetin tepkisi ve Gülen'i işaret etmesi kamuoyu desteği açısından işe yaramış görünüyordu."

 

"Chattam House'dan Türkiye uzmanı Fadi Hakura, 'Hükümet Türklerin komplo teorilerine inanmaya olan yatkınlığından yararlandı' diyor.

 

Times Gazetesi de bant kayıtlarıyla ilgili olarak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın soruşturma başlattığını belirtiyor. Gazetenin haberinde soruşturmanın kaydın gerçek olup olmadığını anlamak için mi yoksa Erdoğan'ın suç işleyip işlemediğini belirlememek için mi başlatıldığının belli olmadığını aktarıyor.

 

Guardian Gazetesi de, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun Erdoğan'a ülkeden helikopterle terk etme çağrısı yaptığını belirtiyor.

Ukrayna'nın bölünme tehlikesi

 

Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç'in haftalardır devam eden protesto gösterilerinin ardından Cumartesi günü Meclis tarafından azledildiği Ukrayna'yla ilgili haber ve yorumlar gazetelerdeki ağırlığını koruyor.

 

Guardian Gazetesi, Rusya'nun etnik Rusların yaşadığı Kırım'da varlığını hissettirdiğini, Ukrayna'nın ciddi bir bölünme tehlikesi altında olduğunu yazıyor.

 

Haberde özetle şöyle deniyor:

 

Geçici Cumhurbaşkanı Oleksander Turçenov, Kiev'deki devrimden memnun olmayan Rusya'nın Kırım yarımadasında ayrılıkçı duyguları körükleyeceği endişesinin arttığı bir ortamda ülkesinin bölünme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu uyarısında bulundu.

 

Turçenov, bazı yetkililerle yaptığı toplantıdan sonra "ayrılıkçı hiç bir işaret ve Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne yönelik tehditlere izin verilmemesi ve bunları yapanların cezalandırılması konusunu görüştük" dedi.

 

Kırım'ı ziyaret eden bir Rus milletvekili ise bölgede gerilimin tırmanması halinde Rusya'nın müdahalede bulunacağını söyledi. Leonid Slutski adlı milletvekili, 'Eğer oradaki soydaşlarımızın canları ya da sağlıkları tehlike altına girerse bir kenarda durup beklemeyeceğiz" diye konuştu.

 

Daily Telegraph Gazetesi de Ukrayna'yla ilgili haberinde ülkenin bölünme tehlikesine dikkat çekiyor.

 

Gazete "Rus yanlısı rejimin devrilmesi, Moskova'nın ve Ukrayna'da Rusça konuşulan güney ve doğu bölgelerinin tepkisini çekti ancak devrim karşıtı gösterilerin büyük olmaması, henüz bölünme tehlikesinin büyük olmadığına işaret ediyor" diyor.

 

Daily Telegraph, dün Rusya'dan tansiyonu düşürücü mesajlar geldiğini, Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un Ukrayna'nın içişleri karışmayacakları güvencesini verdiğini ve "Ukrayna'yı ya bizimlesin ya da değilsin diye bir tercihe zorlamak tehlikelidir. Biz Ukrayna'nın kelimenin tam anlamıyla Avrupa ailesinin bir parçası olmasını istiyoruz" dediğini aktarıyor.

Muhammed Ali şikeyle mi şampiyon oldu?

 

Times Gazetesi, Amerika Birleşik Devletleri'nde yeni açıklanan FBI belgelerine dayanarak efsanevi boksör Muhammed Ali'nin, kendisini bir anda dünyanın en ünlü sporcusu haline getiren zaferini şikeyle kazanmış olabileceğine işaret ediyor.

 

Gazete 24 Şubat 1964'te o zamanki adı Cassius Clay olan Muhammed Ali'nin Sony Liston'ı altı raundun sonunda yenerek şampiyon olduğu ve "Dünyayı salladım" sözünü söylediği maça gönderme yapıyor.

 

Times, Dünya Ağırsıklet Boks Şampiyonu olduktan kısa bir süre sonra Muhammed Ali adını alan boksörün, şöhretine kapı aralayan zaferin Mafya'nın tertibi olabileceğini belirtiyor.

 

Haberde şöyle deniyor:

 

O zaman zaten Olimpiyat Şampiyonu olan Ali'nin komplonun içinde olduğuna dair işaret yok ancak Liston'ın performansı derhal şüphe çekti. Beşinci rauntta zorlanan Ali sonradan toparlandı fakat Liston omzundaki sakatlık nedeniyle yedinci raunda çıkmadı.

Maçtan tam 50 yıl sonra yayımlanan ve dönemin FBI başkanına gönderilen bir yazıda, Las Vegaslı bir mafya üyesi olan Ash Resnick'le ilgili şüphelere yer veriliyor. Houstonlı başka bir kumarbaza göre, Resnick ve Muhammed Ali'nin rakibi Liston maçın sonunda birer milyon dolar kazandı. Maçtan bir hafta sonra Sport Illustrated'da yer alan bir haberde maçın favorisi "Liston'ı desteklediği için" Resnick'in çok para kaybettiği iddia edildi. Ancak daha sonra derginin bu haberinin şikeyi örtbas etmek için yapıldığı söylendi.

 

Almanya 26 Şubat’ta Bunları Konuşuyor

 

Düsseldorf'ta yayımlanan Handelsblatt Gazetesi, ABD Başkanı Barack Obama'nın silahsızlanma planlarını konu alan yorumunda şu satırlara yer veriyor:

 

“Nasıl ondan önce tarım ve sanayi büyük ölçüde değiştiyse savaşlar da büyük değişim geçiriyor. Savaş, insan gücünden sermaye yoğun işkoluna dönüşüyor. İşçi sayısı nasıl işverenin ekonomik gücünün aynası olamıyorsa, askerî güç de artık kara kuvvetlerinin mevcuduyla ölçülmüyor. İş hayatında olduğu gibi savaşta da bundan böyle donanım ve eğitim önemli rol oynayacak. Başkan Obama ve Savunma Bakanı Hagel Amerikan ordusunu Amerikan çıkarlarına ve vatan savunmasına, yani asli görevine göre düzenlemek niyetindeler.”

 

Berliner Zeitung, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in İsrail ziyaretine ayırdığı yorumda, Alman liderin barış süreci için İsrail Başbakanı'na yaptığı telkinlerin sonuç vermeyeceği görüşünü savunuyor:

 

“İki ülkenin başbakanları arasındaki buluşma, fikir ayrılıklarını arka planda bırakıp görüş birliği olan konuları öne çıkarma, başlığı altında da yapılabilirdi. Önemli olan Alman – İsrail dostluğuna gölge düşmemesiydi. Angela Merkel, İsrail'in Avrupa'daki en önemli hamisi sayıldığından Netanyahu kabinesi tarafından pek takdir edilmektedir. Filistin toprağındaki Yahudi yerleşimleri yüzünden çıkan görüş ayrılıkları bile büyütülmez. Pozisyonlar arasında dağlar gibi fark olsa da bu yüzden uyuşmazlık çıkarılmaz. Bunun ardında, Angela Merkel'in, işgal altındaki topraklarda sürdürülen yerleşim politikasını eleştirmekle bir yere varamayacak olmasından duyduğu yılgınlık yatmaktadır.”

 

Trierische Volksfreund Gazetesi’nin konuyla ilgili yorumu ise özetle şöyle:

 

“ABD'nin dezavantajı, İran, Rusya ve Filistinlilerle, yani bölgenin diğer büyük aktörleriyle arasının iyi olmamasıdır. Burada devreye Avrupa Birliği ve öncelikle de Almanya giriyor. Almanya Ortadoğu barış sürecine asistanlık edebilir ve etmelidir de. Her iki tarafın da benimseyebileceği çözüm yolları arayabilir. Bu rolü iyi oynayabilmesi için de akıllı ve diplomatça davranmalıdır.”

 

Wetzlarer Neue Zeitung adlı gazete Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna krizindeki tutumunu yorumluyor:

“Ukrayna muktedirinin devrilmesi Rus muhalefetine moral ve cesaret verdi. Putin rejiminin karşısındaki en büyük tehlike, eski Sovyet imparatorluğunun bir parçası üzerindeki nüfuz kaybı değil Rusya'daki muhalefette hissedilen uyanmadır. Avrupa Birliği, Ukrayna'yı ‘ilhak etmek' niyetinde değildir ve Moskova yönetiminin çıkarlarını pekâlâ hesaba katmaktadır. Putin iyice düşünüp kararını vermelidir. Muhalefeti baskı altında tutmaya devam ederse, eski Doğu Almanya'nın lideri Erich Honecker'in düştüğü tuzağa düşebilir. Honecker, Sovyet Parti ve Devlet Başkanı Mihail Garbaçov'un, ‘geç kalanı hayat cezalandırır', şeklindeki sözlerinin ne anlama geldiğini anlamamıştı.”

 

Ukrayna 26 Şubat’ta Bunları Konuşuyor

 

Ukrayna’nın Sesi, Kırım da Olaylar Karıştı Çatışmalara 1 Adım Kaldı diye yazıyor, Kırım Da tatarlar ve ruslar karsı karsıya geldi. kırım verhovna rada onunda ruslar ve tatarlar karsı karsıya. Kırım tatarları Kırım parlamentosunu ablukaya aldı. Ruslar parlamento önünde set oluşturdu. çatışmaya ramak kaldı.

 

İran 26 Şubat’ta Bunları Konuşuyor

 

Fars Haber Ajansı (FHA), Cemaatin eski temsilcisi Mustafa Erkaya A Haber'e çarpıcı açıklamalarda bulundu. Cemaatin eski temsilcisi Mustafa Erkaya “Amaçları MİT'in başına kendi adamlarını getirip Türk siyasetine yön vermek.”dedi.

 

Yıllarca cemaate çalıştım paralel yapılanma ile suç işliyorlar. Cemaat evlerinde Hakan Fidan'ı İran ajanı olarak gösteriyorlar. Amaçları MİT'in başına kendi adamlarını getirip Türk siyasetine yön vermek. Bu sözler Gülen hareketinin Bulgaristan temsilcisi Mustafa Erkaya'ya ait. Yıllarca hareketin Bulgaristan temsilciliğini yürüten Erkaya, Pensilvanya üzerinden açıkça Türkiye’ye kumpas üstüne kumpas kurulduğunu görünce, 20 yıllık suskunluğunu bozarak ABD tandanslı cemaatin maskesini düşürdü.

 

FHA, ABD’den Türkiye’ye karşı başlatılan cemaat oyunları, bazı CHP’lilerin bile kanına dokundu; Birgül Ayman Güler Kılıçdaroğlu'nu uyardı.

 

FHA, 1992 yılında yaşanan toplu katliamda Ermeni güçlerinin Hocalı'da 613 Müslüman Türkü öldürmesi kınandı.

 

FHA, Erdoğan, Malazgirt Bulvarı açılış töreninde yaptığı konuşmada cemaat tarafından internete konulan ses kayıtlarının uydurma olduğunu söyledi. Daha sonra Türkiye dışında da yapılan incelemeler Erdoğan’ı haklı çıkardı.

 

FHA,  Pensilvanya direktifli saldırılar Türkiye’de bir çok gerçeğin de ortaya çıkmasını sağladı. Suriye’yi yıkmak isteyenlerin bir ara “hizbuşşeytan” diyecek kadar içine düştüğü kumpas ortaya çıktı diye yazıyor. Haberde, Türkiye’yi içinden vurmaya azmeden paralel yapılanmanın Erdoğan’la Ahmedinejad ve Siyonist İsrail’in korkulu rüyası olan Hizbullah lideri Hasan Nasrullah’ı aynı bağlamda gördüğü “her nedense bunu bir türlü göremeyenler” tarafından da fark edilmeye başlandı..Başbakan Erdoğan, Ahmedinejad ve Hizbullah lideri Nasrallah'ı hayali örgütün lideri gibi göstermek isteyen paralel savcılar, dosyayı BM'ye göndererek darbeye uluslararası destek arayacaklardı. Üç ismin bir araya getirilmesi ve İran Büyükelçisi'nin dinlenmesi 'Şemayı İsrail mi yaptı' sorusuna neden oldu.

 

FHA, Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan ile yaptığı görüşme olduğu iddia edilen ses kaydı, ABD'deki dünyanın en gelişmiş stüdyolarında incelenince sahte çıktı diye yazıyor.

 

Haberde, AK Parti tarafından gönderilen kayıtla ilgili analiz yapan uzmanlar, ses kırılmalarının tek tek ayrıştırıldığı kayıttaki bazı yerlerde iki kelimenin tek kelime haline getirildiği ve eksik kelimelerin bilgisayar seslendirmesi ile tamamlandığını tespit etti

 

FHA, Yenişafak yazarı Selvi, Türkiye’de son günlerde ayyuka çıkan Pensilvanyalı operasyonları irdeledi diye yazıyor.

 

Haberde,  Bir zamanlar kimsenin toz kondurmadığı Pensilvanya yapılanması, aslında daha önce birçokları tarafından, özellikle şimdi “Ergenekon” suçlamasıyla hapiste tutulan isimler ve birçok sol ve sağ yazar tarafından ifşa edilmiş, ama bu ifşaatlar kale alınmayarak “hizip” çi bakışlarla karşılanmıştı.. Hakkı söyleyenin kimliği, hakkı görmezden gelmeye neden olabilir mi?? Yenişafak yazarı, birçok insanın geçmişte açıkladığı bir gerçeği Müslüman-milli bir yazar gözüyle irdeledi.

 

FHA, Adalet Bakanı Yeni Şafak tarafından ortaya çıkartılan 7 bin kişinin dinlenmesi olayına ilişkin sert değerlendirmelerde bulundu diye yazıyor.

 

Haberde, Bekir Bozdağ savcıların sözde 'Selam' örgütü oluşturma gayretini 'ti' ye aldı. Bozdağ "Bunlar demek ki gelirken selamün aleyküm diyor diğerleri ise aleykümselam yanıtı veriyor" diyerek savcıların örgüt oluşturma gayretlerini eleştirdi.

 

FHA, Art arda gelen ses kayıtları ve dinleme listeleri piyasaya olumsuz yansıdı. Dolar 2 lira 22 kuruşa kadar çıktı, borsa sert düşüşte. Avro ise 3 lira 5 kuruştan alıcı buluyor.

 

FHA, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hocalı katliamının 22. yılı nedeniyle bir mesaj yayımladı. Kardeş Azerbaycan’da 22 yıl önce insanlık dışı bir olay yaşandığını belirterek sözlerine başlayan Kılıçdaroğlu, mesajında şöyle dedi:

 

"Hocalı katliamı belleklerimizde yerini korumaya devam ediyor. 25-26 Şubat 1992 tarihlerinde, silahlı Ermeni birlikleri savunmasız bir kasabaya saldırmış, 83’ü çocuk, 106’sı kadın olmak üzere 613 soydaşımızı hunharca katletmiş 487 kişiyi yaralamış ve 1275 kişiyi rehin almışlardı. CHP olarak tarihin bu üzüntülü ve acılı sayfasını hiç unutmayacağız, unutturmayacağız. Azeri soydaşlarımızla dayanışma içerisinde olmaya devam ederek, haklı davalarında destekçisi olacağız. CHP, bu tür bir olayın tekrarlanmaması ve bölgemizde istikrar, barış ve kardeşliğin canlanması için var gücüyle elindeki tüm imkânları seferber etmeye devam edecektir. Saldırıda yaşamlarını kaybedenleri tekrar rahmetle anıyor, tüm Azerbaycan halkına sevgi ve selamlarımızı iletiyorum.”

 

FHA, Türkiye’yi Ukrayna’ya çevirme oyunlarına BBP başkanının da düşmesi şaşırttı, montaj çıkan ses kayıtları hakkında Destici de konuştu diye yazıyor.

 

Haberde, Destici, Eskişehir’de bir otelde gazetecilerle bir araya geldiği kahvaltılı basın toplantısında, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. BBP Genel Başkanı Destici, Başbakan Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan arasında olduğu iddia edilen ses kaydına ilişkin değerlendirmeler yaptı.

 

Destici, şöyle konuştu: “Gece yarısı sosyal medyaya düşen Başbakan ile evladı arasında geçen telefon konuşmasının gerçek olup olmadığını bilmiyoruz. Başbakanlık'tan yapılan açıklamada, bunun bir montaj olduğu ileri sürüldü. Bunu uzmanlar inceleyecektir. Montaj mıdır gerçek midir, bu, önümüzdeki günlerde ortaya çıkacaktır. Tabi burada ‘şuyuu vukuundan beter’ diye bir atasözü var. Gerçekten de Türkiye'de artık ‘şuyuu beter’ bir hale geldi bu işler. Baktığınız zaman insanlar şunu diyemiyor, ‘Ya bak böyle bir şey olmaz.’Yani acaba, olabilir noktasına gelmiş. Yani böyle bir kanaat, algı oluşmuşsa toplumda demek ki burada bir problem var.”

 

FHA, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 17 Aralık’tan sonra yapılan yolsuzluk ve rüşvet operasyonunu Cumhuriyet tarihinin en büyük olayı olarak nitelendirdi.

 

FHA, İngiltere Dışişleri Bakanı Hague, geçen hafta Viyana’da İran’la 5+1 arasında yapılan müzakereleri yapıcı olarak tanımladı ve “Ama henüz önemli sorunlar var” dedi.

 

FHA, Birleşik Arap Emirlikleri, dün Dubai’de başlayan Dünya Sağlık Örgütü konferansına İranlıların katılmasını engelledi diye yazıyor. Haberde, Tahran Belediye Başkanlığı Sosyal İşleri Yardımcı Vekili Meysem Amrudi’nin bir heyete Başkanlık ederek, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) davetlisi olarak, Dubai Hükümdarının eşinin desteği ve DSÖ Ortadoğu Bölgesel Bürosunun işbirliğiyle 2 günlük olarak düzenlenen konferansa katılıp konuşma yapması beklenirken, Birleşik Arap Emirliklerin vize vermemesi yüzünden böyle bir katılım gerçekleşmedi.

 

FHA, İran DMTK Başkanı Haşimi Rafsancani, Amerikalıların çelişkili iddialarda bulunup, hep bahane aradıklarını ifade ederek “Dürüst ve gerçekçi olurlarsa kısa sürede çözüme varılır” dedi.

 

FHA, Hükümet karşıtı protesto gösterilerine maruz kalan Tayland Başbakanı başkent Bangkok’tan kaçarak, kayıplara karıştı diye yazıyor. Haberde, Hükümet karşıtı protesto gösterilerinde hedef haline gelen Tayland Başbakanı Yingluck Şinavatra, başkent Bangkok’u terk ederek bilinmeyen bir yere kaçtı.

 

Reuters haber ajansının bildirdiğine göre, Tayland Başbakanlık Bürosu bu konuda yaptığı açıklamada, Başbakan Şinavatra’nın en son 1 hafta önce Bangkok’ta göründüğünü, ancak kendisinin bu Salı günü ve muhtemelen Bangkok dışında yapılacak toplantıya katılmasının beklendiğini söyledi.

 

FHA, Irak Ordusuyla “Irak-Şam İslam Devleti” (IŞİD) örgütü üyesi teröristler arasında çıkan çatışma, IŞİD unsurlarından 16’sının öldürülmesi ve 6’sının yakalanmasıyla sonuçlandı.

 

İran Radyosu (İRİB), Ebu Turabiferd: Bölge nükleer başlıklardan temizlenmeli başlıklı haberinde, İran İslami Şura Meclisi Başkan Vekili, Ortadoğu bölgesinin nükleer başlıklardan temizlenmesi gerektiğini ve İran'ın hatta tüm dünyanın nükleer silahlardan arınmasını fikrinde olduğunu bildirdi.

 

Haber merkezinin bildirdiğine göre dün "İslami uyanış ve mustaz'afların seferberliği uluslar arası forumu" kulisinde basın mensuplarının sorularını cevaplandıran İran İslami Şura Meclisi Başkan Vekili Seyyid Muhammed Hasan Ebu Turabi Ferd, İran ile 5+1 grubu arasında cereyan eden nükleer görüşmelere temasla, İran İslam cumhuriyetinin konum ve tutumunun tamamen açık ve şeffaf olduğunu, İran'ın nükleer bilimin tüm ülkelerin elde etmeye haklarının olduğunu, barış amaçlı nükleer teknolojiden yararlanılması gerektiğini vurguladığını söyledi.

 

İRİB, Zarif: Amerika'nın İran Düşmanlığı Son Bulmayacak diye yazıyor. Haberde, İran İslam cumhuriyeti dışişleri Bakanı, Amerika'nın İran İslam cumhuriyeti aleyhindeki eski düşmanlığının, hatta nükleer meselenin tamamen çözüme kavuşmasıyla birlikte bile son bulmayacağını bildirdi.

 

İRİB, Hazai, Suriye hükümet temsilcileri ile muhalefet arasında acil görüşmelerin başlatılmasını istedi diye yazıyor. Haberde, İran İslam Cumhuriyeti'nin BM'deki daimi temsilci ve elçisi, Suriye hükümet temsilcileri ile muhalefet temsilcileri arasında acil görüşmelerin başlatılması için dünyanın derhal gerekli teşebbüste bulunması gerektiğini bildirdi.

 

İRNA'nın bildirdiğine göre BM Genel kurulunun dünkü oturumunda konuşan İran İslam Cumhuriyeti'nin BM'deki daimi temsilci ve elçisi Muhammed Hazai, Suriye'de olup bitenler karşısında üzüntüsünü dile getirerek, dünya toplumunun Suriye'de dökülen kanların önünü almak için hükümet ile muhalefet temsilcileri arasında yapıcı görüşmelerin başlatılması yönünde acil karar alması ve girişimde bulunması gerektiğini bildirdi.

 

İRİB, Ankara Başsavcılığı ses kayıtlarıyla ilgili soruşturma başlattı     diye yazıyor. Haberde, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı internete düşen Türkiye başbakanı Tayyip Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan arasındaki konuşmaları içerdiği iddia edilen ses kaydı ile ilgili olarak resen soruşturma başlattı.

 

Savcılık kaynakları, gazeteler ve internet sitelerinde yer alan haberleri ihbar olarak kabul ettiklerini bildirdiler.

İRİB, Siyonist rejim başbakanı uzlaşma için şart belirledi! Diye yazıyor. Haberde, Siyonist İsrail rejimi başbakanı bir kez daha Filistin tarafıyla uzlaşmasının tek şartının İsrail'in bir Yahudi devleti olarak Filistinliler tarafından kabul edilmesi olduğunu bildirdi.

 

İRİB, Irak'ta terör yine can aldı: 31 ölü diye yazıyor. Haberde, Irak'ta yaşanan terör saldırılarında 31 kişi öldü.

 

PRESSTV'nin haberine göre Bağdat'ın doğusunda bulunan el-Kerade  Şii bölgesinde bir araca yerleştirilen bombanın patlaması sonucu 14 kişi öldü. Hastane kaynakları saldırıda en az 45 kişinin de yaralandığını belirtti.

 

Bu arada IŞİD ve ordu güçleri arasındaki çatışmalara sahne olan el-Anbar eyaletinde de 3 asker öldürülürken 20 kişi de yaralandı.

 

Suriye 26 Şubat’ta Bunları Konuşuyor

 

Suriye Arap Haber Ajansı (SANA), Pusuda Onlarca Terörist Silahlarıyla Ele Geçirildi diye yazıyor.  Haberde, Ordu birliklerimiz dakik istihbarat bilgileri üzerine Şam kırsalı Doğu Ğuta Bölgesinde Nusra Cephesine tabi ‘İslam Tugayı’ adlı terör oluşumu çetelerine pusu kurdu.

 

Pusuda büyük çoğunluğu Suudi Arabistan, Katar ve Çeçenistan vatandaşı olan onlarca terörist silah ve donanımlarıyla birlikte ele geçirildi.

 

SANA, Sükunet Dönemleri İnsani Durumları İyileştiriyor diye yazıyor. Haberde, Rusya Dışişleri Bakanlığı Suriye hükümetinin, Uluslararası Güvenlik Konseyinin birkaç gün önce Suriye'deki insani durumlara ilişkin onayladığı 2139 sayılı kararına olumlu tepki göstermesinin Moskova tarafından memnuniyetle karşılandığını ilan etti.

 

Bakanlık gerekli düzeltmelerin yapılması ve insani yardımların BM misakı ve kanunları kapsamında Suriye'nin egemenliğine saygı çerçevesinde dağıtılmasını öngörmesi ardından Moskova’nın söz konusu karar tasarısından yana oy kullandığına işaret etti.

 

SANA, Terör Saldırılarında İki Vatandaşımız Yaralandı diye yazıyor. Haberde, Silahlı terör gruplarının Şam Kırsalının Harasta Kasabası ve Zablatani Bölgesinde Bulunan Sebze Haline düzenledikleri terör saldırılarında iki vatandaşımız yaralandı.

 

Emniyet müdürlüğünde yetkili bir kaynak keskin nişancı teröristlerin Harasta Otobanı üzerinde Su Kaynakları Kurumu yakınlarında bir yolcu minibüsünü hedef alarak ateş açması sonucu iki vatandaşımızın yaralandığını ifade etti.

 

SANA, İran Maruz Kaldığı Zalim Savaşla Mücadelede Suriye Halkının Yanında Kalmayı Sürdürecektir diye yazıyor. Haberde, Halk Meclisi Başkanı Muhammed Cihad Lahham, geleceğini belirleme hakkı ve temsilcilerini özgür ve nezih seçimlerle seçme hakkına sahip tek tarafın Suriye halkı olduğunu, kendilerini dış muhalefet diye adlandıranların da seçim sandıklarından korktuklarını çünkü herhangi bir seçimde dayanacağı bir halk temeline sahip olmadıklarını belirtti.

 

SANA, Hoşgörü ve Kültürel Zenginliği İle Ün Salan Topraklarda Teröre Asla Yer Yoktur diye yazıyor. Haberde, Terör ablukası altında aç kalsalar da terör saldırılarında en yakınlarını ve evlatlarını kaybetseler de halk kitleleri vatanlarına duydukları vefa ve bağlılıktan vazgeçmiyorlar. Birçok ilde dün de sokakları dolduran kitleler terörle mücadelede fedakârlıklarını esirgemeyen kahraman birliklerimizi desteklediklerini ifade ettiler.

 

SANA, Çözüm Ancak ‘Cihat Serserilerinden’ Uzak Olarak Gerçekleşebilir diye yazıyor. Haberde, Suriye'nin Birleşmiş Milletlerdeki Daimi Temsilcisi Beşşar el Caferi Suriye hükümetinin ülkedeki krize Suriyelilerin komutasında siyasi bir çözüm bulma amaçlı her girişim ve çabaya açık olduğunu belirtti.

 

Caferi dün Suriye hükümetinin Cenevre II görüşmelerine olumlu bir şekilde girdiğini belirtirken Cenevre'ye gönderdiği resmi heyeti aracılığı ile siyasi süreçte ileri adım atılması amacıyla öne koyulan müzakereler gündemi taslağını kabul ettiğini ifade etti.

 

SANA, Yolsuzlukla Mücadelede Yeni Politikalar Çizmeye, Vatandaşlara da Hizmet Sunmaya Özen Gösteriyor diye yazıyor. Haberde, Başbakan Vail Halaki, hükümetin idari yolsuzlukları kökten kazımaya yol açan politika ve planlar çizmeye özen gösterdiğini belirterek vatandaşlara en iyi hizmeti sunmak için elinden gelen bütün çabaları harcayacağını belirtti.

 

Halaki dün başkanlığında düzenlenen haftalık kabine toplantısında Suriye’nin yeniden yapılanması aşamasında idari reform ve yolsuzlukla mücadelenin hükümetin temel eksenini oluşturacağına dikkat çekti.

 

SANA, Rusya Silahlı Muhalefetin Pakistan Yapımı Gelişmiş Silahlarla Donatılmasına Endişeyle Bakıyor diye yazıyor. Haberde, Rusya bazı medya organlarının Suudi Arabistan’ın Ürdün sınırında konuşlanan “silahlı Suriye muhalefeti” omuzda taşınabilir Pakistan yapımı gelişmiş uçaksavar sistemi satın alacağına yönelik planlarıyla ilgili ortaya attıkları haberlere endişesini dile getirdi.

 

Rusya dün yayınladığı beyanda, medya organlarında çıkan ve kendi nitelemesiyle “bahar” saldırısı kanalıyla Şam’ın güney yönünden silahlı milislerin düzenleyeceği saldırıyla güç dengesini militanların lehine değiştireceği bu gibi bir silah alımının uygulanmasının ve bu gelişmiş silahların aşırı dincilerin ve teröristlerin eline varması halinde orta doğunun başka bir ülkesinde de kullanma ihtimalinin bulunduğuna dikkat çekti.

 

SANA, Yermuk Kampının Silahlılardan Boşaltılması İçin İnisiyatifin Bentleri Masaya Yatırıldı diye yazıyor. Haberde, Yermuk Kampıyla ilgili halk barış inisiyatifini imzalayan 14 Filistinli grup, özellikle insani yardımların kampa girmesi hastalık ve öğrenci durumlarının da kamptan çıkarılması ardından inisiyatifin bütün bentlerini tamamlamak için yapılacak icraatları masaya yatırdı.

 

Şam’daki Filistin Kurtuluş Örgütü Politbüro Müdürü Büyükelçi Enver Abdulhadi SANA muhabirine açıklamasında, kampın silah ve silahlılardan boşaltılması, istikrarın yeniden sağlanması, devlet kurumları yan şubelerinin yeniden yapılanması ile silahlı grupların terörü sonucunda Kamptan göç ettirilen ailelerin geri dönüşü için inisiyatifin bentlerini uygulama çalışmalarının sürdüğüne dikkat çekti.

 

SANA, Tüm Sivilleri Tahliye Etmeye Hazırız başlıklı haberinde, Homs Valisi Telal el Berazi Homs Valiliğinde ilgili kurumların dün; kentin eski semtlerinden Sıfsafa, Verşa ve Curat el Şeyyah’tan tahliye edilen siviller arasında yer alan 58 kişinin kanuni durumlarını incelediğini ve bu kişilerin serbest bırakıldıklarını belirtti.

 

Vali Berazi SANA’ya açıklamasında yolunu kaybeden ve ulusal güvenliğe tehdit eden faaliyetlere katılan tüm gençleri Homs ilinin tanık olduğu ulusal uzlaşma ve müsamaha ortamının yanı sıra bu gençlerin vatan kucağına dönmeleri için devletin gösterdiği sıcak ilgiyi fırsat kullanmalarına çağırdı.

 

SANA, Hıristiyanlar da Saldırılara Maruz Kalıyor diye yazıyor. Haberde, Rum Ortodoksların Homs Patriği George Ebu Zahm ulusal ilkelerine bağlılıklarını bir kez daha belirtirken, silahlı terör gruplarının Suriye'de Hıristiyanlar dahil tüm vatandaşlara fark gözetmeksizin saldırdıklarını söyledi.

 

Patrik Ebu Zahm yaptığı basın açıklamasında; Suriye'de Hıristiyanların terör saldırılarına maruz kalmadıkları yönündeki açıklama ve haberlerin aslı gerçeği olmadığını belirtti.

 

SANA, İnsani Yardım Uçağı Kamışlı Havalimanına İndi diye yazıyor. Haberde, Dünya Sağlık Programının Suriye'de terör mağduru olan ve Haseke ilinde ikamet eden ailelere dağıtılmak üzere gönderdiği yaklaşık 38 ton buğday unu taşıyan uçak dün Kamışlı Kentindeki Uluslar arası Havalimanına indi.

 

Dünya Sağlık Programının Bölge Ofis Müdürü Afra Nuh uçak metnindeki yardımların Suriye Arap Kızılayı, Sosyal İşler Bakanlığınca kayıtlı sivil toplum kurumları ve İnsani Yardım Yüksek Komisyonunun Haseke İl şubesi ile işbirliği içinde terör mağdurlarına dağıtılacağını belirtti.

 

SANA, Diyali’de En Büyük Askeri Karargah Ele Geçirildi diye yazıyor. Haberde, Irak ordusu Diyali Kentinde Irak ve Şam İslami Devletine tabi en büyük askeri üssü ele geçirerek, aralarında muhtelif Arap devletlerinden bulunduğu çok sayıda teröristi etkisiz hale getirdi.

 

Iraklı kaynaklar ordunun Cezire Bölgesinde Kaide Örgütünün bir kolu olan Irak ve Şam İslami Devleti mensubu teröristlere karşı önemli ilerlemeler kaydettiğini belirtirken, bölgenin yakın bir süre içinde tamamen ordunun kontrolüne geçmesi beklendiğini söyledi.

 

SANA, Katar Emirinin Siyonist Varlığa Yakın Graham Arasındaki Gizli Belgeler Ortaya Çıktı diye yazıyor. Haberde, Mısırlı 7. Gün Gazetesi Katar şeyhliğinin halihazırdaki Emiri Temim bin Hamad’ın 30 Mayıs 2011 tarihinde veliaht olduğu sırada Siyonist varlıkla irtibatı bilinen Amerikalı senatör Lindsey Graham arasında düzenledikleri toplantı taslağındaki gizli gerçekleri ortaya çıkardı.

 

Bu toplantı her iki tarafın Arap ülkelerini bölmek ve rejimlerinden kurtulmak ve bu hedeflerin sağlanması için hedef alınan ülkeler dahilinde Katar şeyhliğinin milyarlarca dolar dökmesinin üstlenildiğini ortaya çıkarıyor.

 

Azerbaycan 26 Şubat’ta Bunları Konuşuyor

 

1News.az, Başbakan Yardımcısı İşler: Hocalı'da yaşanan katliamı unutmadık başlıklı haberinde, Türkiye Başbakan Yardımcısı İşler, "Azeri kardeşlerimiz gibi Türkiye ve Türk milleti olarak Hocalı'da yaşanan katliamı unutmadık, unutmayacağız" dedi.

 

Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından yaptığı açıklamada, 26 Şubat 1992'de Azerbaycan'ın Hocalı kasabasında 83'ü çocuk ve 106'sı kadın olmak üzere 613 masum insanın hunharca katledildiğini anımsattı.

 

1News, ABD’nin Azerbaycan Büyükelçisi Richard Morningstar, Hocalı Soykırımı’nın anım günü dolayısıyla yayınladığı bildiride, ABD’nin Hocalı katliamının tüm Azerbaycanlılar için büyük acı olduğunu anladığını belirtti.

 

1News, Rusya: Suriye muhalefeti “bahar saldırısına” hazırlanıyor diye yazıyor. Haberde, Rusya Dışişleri Bakanlığı, Suriye muhalefetinin Şam’da “bahar saldırısına” hazırlandığını açıkladı.

 

Açıklamada, Ortadoğu’da İngilizce yayın yapan Gulf News’de yer alan Suudi Arabistan’ın Pakistan’dan taşınabilir füze savunma sistemleri (MANPADS) ve tanksavar roketler satın alarak Suriye muhalefetine vereceği iddialarının endişe verici olduğu kaydedildi.

 

Bu anlaşmanın Suriye’de dengede olan durumu muhalif güçler lehine çevirme çabası olarak değerlendiren Rusya Dışişleri Bakanlığı, başkent Şam’a güneyden bahar saldırısı yapılma ihtimaline dikkat çekti.

 

1News, Azerbaycan Ombudsman İdaresinin Hocalı Soykırımı ile ilgili Bakü’de düzenlediği etkinliğe katılan Moldova Ombudsmanı Aurelia Grigoriu yaptığı konuşmasında, Karabağ’ın Azerbaycan’ın toprağı olduğunu ve Ermeniler tarafından işgal edildiğini vurguladı.

 

1News, Milliyetçi Hareket Partisi MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman “Hocalı Katliamının 22. yıldönümüne” ilişkin yazılı basın açıklama yaptı. Büyükataman, bugün kardeş Azerbaycan topraklarının yaklaşık beşte birini işgali altında bulunduran Ermenistan’ın; saldırgan ve tahrik gücü yüksek politikalarını sürdürdüğünü vurguladı.

 

1News, NATO bakanlarının en önemli gündem maddeleri arasında, zirve hazırlığı ve imza sıkıntısının bir türlü aşılamadığı Afganistan yer alıyor.

 

NATO savunma bakanları, bir yandan 4-5 Eylül’de Galler’de yapılacak zirvenin hazırlıklarını ele almak, diğer yandan Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai’nin ABD ile ikili güvenlik anlaşmasını (BSA) imzalamaması nedeniyle yaşanan sıkıntıyı masaya yatırmak üzere iki günlük toplantı için bir araya geliyor.

 

1News, İreli Derneği, Hocalı Soykırımı’nın 22. yıldönümü dolayısıyla “Hocalı’ya Adalet!” kampanyası çerçevesinde bir dizi etkinlikler gerçekleştiriyor.

 

Dernek üyeleri Hocalı Soykırımı’nın 22. yıldönümü dolayısıyla “Hocalı’yı Unutma” etkinliği düzenlediler.

 

Etkinlik çerçevesinde İreli Derneği üyeleri “Hocalı’yla İlgili 20 Gerçek” bilgilendirme kitapçıkları ve “Hocalı Soykırımı’nı Unutmadık” yazılı bantlar şehir sakinlerine dağıtıldı.

 

1News, Kırım'da endişeli bekleyiş diye yazıyor. Haberde, Ukrayna'nın başkenti Kiev'de yönetimin muhaliflerin eline geçmesinin ardından Kırım'daki gelişmeler hız kazandı. Parlamento olağanüstü toplanma kararı aldı.

 

Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamento Başkanı Vladimir Konstantinov'un, "Kırım'ın Ukrayna'dan ayrılmasının gündeme gelebileceği" açıklamalarının ardından bölgede gergin bekleyiş sürüyor. Gösterilerin başladığı Kırım'da parlamento bugün olağanüstü toplanma kararı aldı.

 

1News, Azerbaycan Savunma Bakanı Orgeneral Zakir Hasanov, Belçika’ya gitti diye yazıyor. Haberde,  Savunma Bakanlığının basın hizmetinden yapılan açıklamada, ziyaretin amacının NATO’nun Brüksel Genel Merkezinde alyansın Uluslararası Güvenlik Yardım Kuvvetleri (ISAF) operasyonuna katkı sağlayan NATO üyesi olmayan ülkelerin savunma bakanlarının 27 Şubat’ta yapılacak toplantısına katılmak olduğu belirtildi.

 

1News, ABD Afganistan'dan çekilmeye hazırlanıyor diye yazıyor. Haberde,  ABD Başkanı Barack Obama, Savunma Bakanlığı’na, ABD’nin 2014’ten sonra Afganistan’da hiçbir asker bulundurmaması halinde yılsonuna kadar düzenli geri çekilmeyi başarıyla gerçekleştirecek uygun planlara sahip olunması talimatını verdi.

 

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre, Obama, Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai ile telefon görüşmesi yaptı. Görüşmede, Obama’nın, Karzai’ye Afganistan’daki gelecek seçimlerin hazırlığını, Afganların öncülüğündeki (Taliban ile sürdürülen) barış ve uzlaşı çabalarını ve ikili güvenlik anlaşması konularını ele aldığı belirtildi.

 

1News, Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı İdaresi Politik Analiz ve Enformasyon Daire Başkanı Elnur Aslanov, Hocalı Soykırımı’nın 22. yıldönümü dolayısıyla kendi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “26 Şubat 1992’de Hocalı’da masum sivillerin toplu şekilde katledilmesine iştirak edenlerin hepsinin gereken cezayı almaları gerekir” dedi.

 

1News, "Rusya Kıbrıs müzakerelerine müdahil olsun!" başlıklı haberinde, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in Rusya'nın Kıbrıs sorununa müdahil olmasına sıcak baktığı belirtildi.

 

Anastasiadis, dün Rusya’nın Güney Kıbrıs’taki Büyükelçisi Stanislav Osadchiy ile görüştü. Bu görüşmeden Rum tarafının, Rusya’nın, Kıbrıs sorununa müdahil olmasına sıcak baktığı sonucu çıktığı bildirildi.

 

1News, Ermenilerin Arjantin’de düzenlenen Hocalı Soykırımı’nı anım törenini engelleme çabaları sonuçsuz kaldı diye yazıyor. Haberde, Azerbaycan’ın Arjantin Büyükelçiliği ve La Plata Devlet Üniversitesinin Uluslararası İlişkiler Fakültesinin Azerbaycan Ana Bilim Dalı tarafından Hocalı Soykırımı’nın 22. yıldönümü dolayısıyla 24 Şubat tarihinde “Ermenistan-Azerbaycan Sorunu ve Onun Çözümünün Bölgedeki Duruma Etkisi” konulu seminer düzenlendi.

 

Etkinliğe Arjantin devlet kurumları, diplomatik misyon, bilim çevreleri, çeşitli din ve ulusal topluluk kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Saygı duruşuyla başlayan etkinlikte Hocalı Soykırımı ile ilgili bilgiler verildi.

 

Etkinlik başlamadan önce Arjantin Ermeni topluluğu temsilcileri Büyükelçiliğin önüne toplanarak insanların binaya girişini engellemeye çalıştı, etkinliğe katılanlara hakaret ettiler, Büyükelçilik personeline güç kullanmak girişimlerinde bulundular. Emniyet güçlerinin müdahalesi sonucu Ermeni topluluğunun tahribat girişimleri önlendi. Etkinliği engelleyemediklerini anlayan Ermeni topluluğu üyeleri 26 Şubat tarihinde Azerbaycan Büyükelçiliğinin önünde gösteri yapacaklarını bildirerek oradan uzaklaştılar.

 

1News, Almanya'ya "gizli ırkçılık" uyarısı diye yazıyor. Haberde, Avrupa Konseyi, Alman toplumunda "gizli ırkçılığın" yaygınlaştığı uyarısında bulunarak, hükümetten ayrımcılık, yabancı düşmanlığı ve nefret suçlarına karşı daha etkili önlemler almasını istedi.

 

Avrupa Konseyi bünyesinde çalışmalar yürüten Irkçılık ve Hoşgörüsüzlüğe Karşı Avrupa Komisyonu (ECRI), Almanya'daki ırkçılık konusunda hazırladığı raporu yayımladı. 50 sayfalık raporda, Almanya’da güvenlik ve yargı makamlarının "ırkçılık" kavramını çok sınırlı bir şekilde tanımladığı, ırkçılar tarafından işlenen suçların sayısının da resmi kayıtlara geçenlerden daha fazla olduğu kaydedildi.

 

1News, ABD'den Venezuela'ya diplomat misillemesi diye yazıyor. Haberde, ABD, 3 Venezuelalı diplomatı sınır dışı etme kararı aldı. Maduro, sınır dışı ettikleri ABD'li diplomatların "muhalif güçleri desteklediğini" savunmuştu.

 

ABD, 3 Venezuelalı diplomatı sınır dışı etme kararı aldı.

 

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Venezuela'nın başkenti Caracas'taki 3ABD konsolosluk yetkilisinin sınır dışı edilmesine misilleme olarak, Washington'daki 3 Venezuelalı diplomatın da sınır dışı edileceği açıklandı.

 

1News, İstanbul, Ankara ve İzmir'de protestolara müdahale diye yazıyor. Haberde, İstanbul Kadıköy, Ankara Kennedy Caddesi ve İzmir Basmane'de düzenlenen protesto yürüyüşlerine polis müdahale etti.

 

İstanbul 'da ayrıca Bakırköy, Kartal, Maltepe, Okmeydanı, Sarıyer ve Sarıgazi’de de eylemler düzenleniyor. İstanbul'daki protestolarla eş zamanlı olarak Ankara Kennedy Caddesi, İzmir Cumhuriyet Meydanı ve Eskişehir'de bir araya gelen gruplar da protesto gösterisi gerçekleştiriliyor.

 

1News, Ukrayna Başsavcılığı, devlet başkanlığından azledilen Yanukoviç hakkında arama kararı çıkardı diye yazıyor. Haberde, Ukrayna Parlamentosu Yanukoviç'in Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde yargılanmasını istiyor.

 

Parlamento tarafından yeni atanan başsavcısı Oleg Mahnitskiy, yaptığı açıklamada, Yanukoviç'in aranması ve tutuklanmasına ilişkin mahkeme kararı bulunduğunu, son olaylarda çok sayıda insanın öldürülmesi nedeniyle "kasten adam öldürme" suçundan arandığını bildirdi.

 

Eski başsavıcı Viktor Pşonko hakkında da arama kararı çıkarıldığını ifade eden Mahnitskiy, bu şahısların aramasına yönelik çalışmaların Ukrayna Güvenlik Servisi görevlileri tarafından yürütüldüğünü kaydetti.

 

1News, BM Siyasi İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Jeffrey Feltman, BM Güvenlik Konseyi'ne Orta Doğu'daki son gelişmeler ve İsrail-Filistin sorunu konusunda verdiği brifingte, Orta Doğu barış sürecinin dönüm noktasında olduğunu söyledi.

 

Barış sürecinin tekrar başlamasının önemli bir adım olduğunu kaydeden Feltman, bazı gelişmelerin ise bu süreci tehlikeye soktuğunu belirtti.

 

İsrail'in son dönemde 175 Filistinlinin evini yıktığını vurgulayan Feltman, "BM, özellikle Doğu Kudüs ve Ürdün Vadisi'nde Filistinlilerin konutlarının ve iş yerlerinin yıkımının sürmesi nedeniyle derin endişe duymaktadır" dedi.

 

1News, Irak-İran arasında silah anlaşması diye yazıyor. Haberde, rak Meclisi Güvenlik ve Savunma Komisyonu Başkanı Hasan es-Senid, ülkesinin İran'la hafif silah anlaşması imzaladığını söyledi.

 

Senid, Meclis binasında düzenlediği basın toplantısında, Irak'ın silah kaynaklarını çeşitlendirme hakkı bulunduğunu ve komşu devlet olan İran'la çeşitli alanlarda anlaşma yapabileceğini söyledi.

 

1News, Azerbaycan'ın İslamabad Büyükelçisi Daşgın Şikarov,"Eğer 1905 Azeri katliamları ve 1980'lerdeki ASALA katliamlarına uluslararası toplum sert tepki verseydi Hocalı katliamı olmazdı" dedi.

 

Pakistan'ın başkenti İslamabad'da, Azerbaycan'ın Hocalı kasabasında 22 yıl önce Ermeni askerlerince katledilen 613 kişi anısına, "Hocalı Soykırımı: Masum Kurbanlar İçin Adalet Arayışı" başlıklı konferans düzenlendi.

 

1News, Halep'te 500 bin kişi evini terk etti diye yazıyor. Haberde, Birleşmiş Milletler, Suriye'deki çatışmalar nedeniyle sadece bu ay Halep'in doğu ve kırsal bölgelerinden 500 bin kişinin evlerini bırakarak kaçtıklarını bildirdi.

 

BM Güvenlik Konseyi'nin Suriye'ye insani yardım gönderilmesine izin veren kararının kabul edilmesinin ardından, 193 üyeli BM Genel Kurulu da Suriye'deki son durumu değerlendirmek için, Türkiye, Katar ve Suudi Arabistan'ın talebi üzerine gayri resmi oturum düzenledi.

 

1News, İnternet düzenlemesini de içeren teklif TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi diye yazıyor. Haberde, İnternet düzenlemesinde TİB Başkanlığı'na yeni yetkiler verilmesini de içeren "Torba Kanun" teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı.

 

Buna göre, TİB Başkanı'nın vereceği erişimin engellenmesi kararı, 24 saat içinde mahkeme onayına sunulacak.

 

Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile Orman Kanunu'ndaki orman kadastro komisyonlarının kararlarına karşı itirazı düzenleyen hüküm, Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildiği için yeni düzenlemeye gidiliyor.

 

1News, ABD Dışişleri Bakanı Kerry ve İngiltere Dışiyleri Bakanı Hauge, Ukrayna'daki durumun Doğu-Batı ayrışması olduğu fikirlerine katılmadı diye yazıyor.

 

Haberde, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, Ukrayna’da son dönemde meydana gelen olaylarla ilişkin, bunun bir Soğuk Savaş dönemi Doğu-Batı ayrışması olduğuna dair ileri sürülen fikirleri reddetti.

 

Kerry, İngiliz muadili Hague ile birlikte ABD Dışişleri Bakanlığı’nda, çatışma ortamlarında cinsel suçları önleme çabalarının ele alındığı etkinliğe katıldı. Panelin başında Ukrayna’da yaşanan gelişmelere değinen iki bakan, Kiev sokaklarında yaşanan gelişmelerin, Rusya ile Batı ülkelerinin arasında Soğuk Savaş dönemindeki bir ayrışmayı yansıttığı fikirlerine katılmadıklarını kaydetti.

 

Bulgaristan 26 Şubat’ta Bunları Konuşuyor

 

‘Trud’ Gazetesi İçişleri Bakanı Tsvetlin Yovçev’in sözlerine dayanarak Bulgaristan’a yönelik yeni mülteci akınının gözlenmediğini yazıyor. Ve Türkiye  sınırında tel örgüler projesinin iki kat daha pahalıya mal olması ile ilgili ‘çalışmaların  mercek altına alınacağını’ söyledi. İçişleri Bakanlığı projeyi hazırlamış ve 9-6 milyon leva değerinde olacağınıi hesaplamış. Projeyi gerçekleştiren ise Savunma Bakanlığıdır.

 

‘Sega’ Gazetesi  ‘Avrupa Komisyonu  Bulgaristan’da daha hızlı büyümeyle birlikte daha fazla işsiz de görüyor’ başlığı altında  ülkemizde  madenci ve kasadarların en sık işe  alındığını bildiriyor. Tahminlere göre yıl sonunda GSYİH’sı %1,7 olabilir. Büyümenin esas motorları tüketimde ve ihracattaki artış  kaydediliyor. Uzmanlar fakat uyarıyor,  büyüme oranı mütevazı kalır, çünkü iş pazarı çok dar. Bu sene Avrupa Komisyonu’nun tahminlerine göre işsizlik oranı yaklaşık % 12,7 olacak.

 

‘Standart’ Gazetesi Bulgaristan’ın Katar iş sektör için Güneydoğu Avrupa’da platform olabileceğini yorumluyor. Gazete Dışişleri bakanı Vigenin’nin Katar ziyareti sırasında yaptığı teklifi aktarıyor. Vigenin Katar bankasının Bulgaristan’da şube açmasını da teklif etti. Gerekçe olarak ülkemizde 30 kadar bankanın işlem gördüğü ve sektörün istikrarlı olmasıdır. Vigenin ziyareti sırasında küçük ve orta ölçekli firmalarının teşvik edilmesi için ortaklaşa fon oluşturulması,  Ruse-Svilengrad otobanının inşaat edilmesi, Katar ve Bulgaristan arasında vize rejiminin kolaylaştırılmasını da ele aldı.

 

‘Sega’ Gazetesi banka konusunu analize ederken, faiz düşüşü ortamında firma ve vatandaşların depozitolarının 33 milyar Avro’ya ulaştığını yorumluyor. Sadece bir ay içinde  – halkın depozitoları 334 milyon Avro arttı.  Gazete merkez Bankasının raporunu aktarırken, uzmanlara göre firma ve vatandaşların gelecek için güvensizlik hissettiğini ve bundan dolayı harcamaktan ve yatırım yapmaktan çekindiğini yorumluyor. Aynı zamanda krediler dondurulmuştur. İş kurmak ve konut satın almak için krediler azalıyor.

 

‘Sega’ Gazetesi Kültür bakanlığının Bulgar Louvre’si olarak tanımlanan Milli müze kompleksi için ek olarak daha 1-5 milyon Avro istediğini yazıyor. Kompleksin inşaatının ilk etabı 12 milyon levayı geçecek. Kompleksin tamamlanması için daha bir bölüm inşa edilmeli. 

 

‘Standart’ Gazetesi Bulgarların yeni futbol hevesinden bahsediyor. Onun adı – ‘Ludogorets’. İtalyan ‘Latsio’ takımını mağlup ede futbol takımımız ikinci karşılaşma için hazırlanıyor. Gazetede yayımlanan resimler. Perşembe günü oynanacak maça bilet almak için uzun kuyruklara dizilen futbol severleri gösteriyor.