ABD 24 Şubat’ta Bunları Konuşuyor

 

The Wall Street Journal (WSJ), Avrupa, parasal genişleme tetiğini Mart'ta çekebilir diye yazıyor. Haberde, Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi, AMB'nin zayıf ekonomik toparlanmayı desteklemek amacıyla ek canlandırma sağlama konusunda Mart ayında yapılacak politika belirleme toplantısının kritik olduğu sinyallerini veren açıklamalarda bulundu.

 

AMB Başkanı Draghi Sidney'deki küresel finans liderleri toplantısında, "Mart ayındaki toplantıya kadar harekete geçip geçmeme konusunda karar verirken ihtiyaç duyacağımız tüm bilgilere sahip olacağız," diye konuştu.

 

WSJ, Şeytan ayrıntılarda gizlidir başlıklı haberinde, Sosyal paylaşım devi Facebook FB – yüzde 1.52’nin mobil mesajlaşma devi WhatsApp'ı Çarşamba günü 19 milyar dolara satın alması tüm dünyada şok etkisi yarattı. Kimsenin beklemediği bu satın alımda insanların en merak ettiği soru reklam almayan ve ücretsiz olan WhatsApp'ın nasıl ayakta durduğu ve Facebook'un bu şirkete neden bu kadar para ödediği idi.

 

Konuyla ilgili açıklamada bulunan yatırım şirketi Sequoia Capital, WhatsApp'ın pazarlamaya tek bir kuruş harcamadığına dikkat çekmiş ve "ABD'de bu kadar büyüyüp yabancı ülkelerde geniş kitlelerce sevilen ve içeride de takdir edilen başka bir teknoloji şirketi yok" demişti.

 

WSJ, Nokia, Android ile çalışan ilk telefonunu tanıttı diye yazıyor. Haberde, Nokia, NOK1V.HE + yüzde 0.65 gelişen ülkelerde zayıflayan pozisyonunu yeniden güçlendirmek için Google' GOOG – yüzde 0.03’ün Android işletim sistemi ile çalışan alt sınıf Nokia X akıllı telefonunu tanıttı.

 

Telefonun, operatör ücretleri ve vergiler hariç 122 dolarlık (260 lira) başlangıç fiyatı Hindistan, Endonezya ve Rusya gibi piyasalar için oldukça cazip bir seviye olarak görülüyor.

 

WSJ, Batı şimdi Ukrayna'yı istikrara kavuşturma çabasında diye yazıyor. Haberde, Obama hükümeti Pazar günü Avrupa Birliği ile Ukrayna'ya acil ihtiyacı olan bir kurtarma paketi üzerinde çalışırken, Rusya'yı da çabalara dahil olması için davet ederek bir zeytin dalı uzatmış oldu.

 

ABD'nin Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç'in görevden alınmasına vereceği cevabın hem Ukrayna'nın geleceğini belirlemesi hem de uzun süredir Ukrayna'yı kendisine bir müttefik olarak gören Rusya'nın provoke olmasını engellemesi gerekiyor.

 

Her ne kadar Ukrayna muhalefeti başarılı bir şekilde Yanukoviç'i görevden uzaklaştırmış olsa da Batı ülkeleri Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in direkt müdahale ederek işleri tersine döndürmesini sağlayabilecek bir zafer duyurusundan şimdilik geri duruyor.

 

Çin 24 Şubat’ta Bunları Konuşuyor

 

Çin Devlet Radyosu (CRİ), Çin halkının gelirinde artış diye yazıyor. Haberde, Çin vatandaşlarının 2013 yılında kişi başına geliri 2012 yılına göre yüzde 8,1 oranında artarak 18 bin 311 yuana ulaştı.

 

CRİ, Suriye hükümeti BM ile işbirliğine hazır diye yazıyor. Haberde, Suriye, egemenlik haklarının korunması şartıyla Birleşmiş Milletlerle işbirliği yapmaya devam edeceğini ve ülke genelinde insani yardım çalışmalarını sürdüreceğini bildirdi.

 

Suriye Dışişleri Bakanlığı'nın internet sitesinde dün (23 Şubat) yayımlanan açıklamada, Suriye hükümetinin, ülkedeki BM kuruluşlarıyla Güvenlik Konseyi'nin 2139 sayılı kararının uygulanmasını ele almaya hazır olduğu belirtildi. Açıklamada, insani yardım çalışmaların tarafsız yürütülmesi gerektiğine dikkat çekildi.

 

CRİ, İran kapsamlı anlaşmaya hazır başlıklı haberinde, İran, nükleer sorunla ilgili altı ülke (ABD, İngiltere, Fransa, Rusya, Çin ve Almanya) ile görüşmeleri sürdürerek, kapsamlı bir anlaşma imzalamaya hazır olduğunu açıkladı.

 

Söz konusu açıklama İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'ten geldi. Cevad Zarif, İran'ı ziyaret eden Belçika Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Didier Reynders ile Tahran'da dün (23 Şubat) ortak basın toplantısı düzenledi. Cevad Zarif, basın toplantısında yaptığı konuşmada bir sonraki görüşme sürecinde Batılı ülkelerin İran'la müzakereleri zedelemekten kaçınmaları gerektiğini söyledi.

 

CRİ, Türkiye'de doğrudan yabancı yatırım azaldı diye yazıyor. Haberde, Türkiye'ye net doğrudan yabancı yatırım girişi, 2013 yılında yüzde 4,1 azalışla 12 milyar 686 milyon dolar oldu.

 

Ekonomi Bakanlığı tarafından yayınlanan verilere göre doğrudan yabancı sermaye girişi toplam 10 milyar 189 milyon dolara ulaştı. Bu rakamın 3 milyar 734 milyon doları mali aracı kuruluşların faaliyetlerinden, 2 milyar 552 milyon doları elektrik, gaz ve su sektörlerinden kaynaklandı.

 

CRİ,  Çin-Irak dışişleri bakanları bir araya geldi diye yazıyor. Haberde, Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ile Bağdat'ta dün (23 Şubat) bir araya geldi.

 

Wang Yi görüşmede, Irak'ın Çin için Ortadoğu'da güvenilir işbirliği ortağı olduğunu belirtti. Wang Yi, öteden beri ikili ilişkilerin gelişmesine stratejik açıdan bakan Çin'in, Irak'la üst düzey teması pekiştirmeye, Irak'ta siyasi geçiş sürecine desteği sürdürmeye ve bu ülkenin her alanı kapsayan ekonomik yeniden yapılanmasına katkı yapmaya hazır olduğunu belirtti.

 

CRİ,  Çin hava kirliliğine savaş açtı başlıklı haberinde, Çin hükümeti, ülke genelinde ciddiyetini koruyan hava kirliğine savaş açtı.

 

Çin'in başkenti Beijing ve çevresindeki Tianjin kenti ile Hebei eyaleti son günlerde sisli havaya teslim oldu. Çin Çevre Koruma Bakanlığı hava kirliliğiyle mücadele için adı geçen bölgelere 12 özel ekip gönderdi. Ayrıca otomobil plakasına göre trafiğe çıkış kısıtlamasının artırılması, yüksek boşaltımlı sanayi üretiminin azaltılması ve hava durumuna ilişkin kamuyu bilgilendirme sürecinin güçlendirilmesi gibi bazı tedbirler alındı.

 

CRİ, Türkiye Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türkiye'nin, 'Küresel Rekabet Raporu' genel sıralamasında 148 ülke arasında 44'üncü sırada yer aldığını bildirdi.

 

Bakanlık uzmanları tarafından hazırlanan bir raporda Türkiye'nin bilim, teknoloji ve yenilik performansı ele alındı. Raporda, 10'un üzerinde farklı veri karşılaştırmalı olarak değerlendirildi. Değerlendirme sonuçlarına göre Türkiye 'Bilimsel Araştırma Kurumlarının Kalitesi' sıralamasında 63'üncü, şirketlerin Ar-Ge harcamalarında 687inci, Bilim İnsanı ve Mühendis varlığında 53'üncü, faydalı model ve patent sayısında ise 41'inci.

 

CRİ, "Ukrayna Avrupa'yla bütünleşme yoluna dönmeli" başlıklı haberinde, Yanukoviç'in azledilmesinin ardından Cumhurbaşkanlık yetkilerini devralan Ukrayna Meclis Başkanı Aleksandr Turçinov, Ukrayna'nın yeniden Avrupa'yla bütünleşme yoluna dönmesi gerektiğini söyledi.

 

Turçinov dün (23 Şubat) televizyonda yaptığı açıklamada, Mikola Azarov başbakanlığındaki hükümetin geçen yıl Kasım ayında Avrupa Birliği'yle ortaklık sözleşmesi imzalamayı geçici olarak durdurduğunu hatırlattı. Bu nedenle başkent Kiev'de protestolar meydana geldiğine dikkat çeken Turçinov, meydanlarda toplanan vatandaşların Avrupa ile bütünleşmeden yana olduklarını söyledi.

 

CRİ, Yanukoviç azledildi, seçim 25 Mayıs'ta diye yazıyor. Haberde, Ukrayna Meclisi'nde dün (23 Şubat) düzenlenen olağanüstü toplantıda, Cumhurbaşkanı Yanukoviç'in yetkileri Meclis Başkanı Aleksandr Turçinov'a devredildi. Turçinov, 25 Mayıs'ta yapılması planlanan yeni cumhurbaşkanlığı seçimlerine kadar Cumhurbaşkanlık görevini yürütecek.

 

Meclis Başkanı Aleksandr Turçinov basına verdiği demeçte, Ukrayna'nın felaket düzeyinde bir ekonomik durumla karşı karşıya bulunduğuna işaret ederek, maliye ve bankacılık sistemlerinde ciddi sorunlar yaşandığını vurguladı. Turçinov, mecliste yer alan tüm parti gruplarına çağrıda bulunarak, 25 Şubat'tan önce "halkın tam desteğine sahip" bir koalisyon hükümeti kurulması konusunda mutabakat sağlamalarını istedi.

 

CRİ, Çin: Güvenlik Konseyi kararını destekliyoruz başlıklı haberinde, Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Suriye'deki insani krizle ilgili 2139 sayılı kararın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde oybirliğiyle onaylanmasını Çin'in olumlu karşıladığını ve desteklediğini söyledi.

 

Irak'ı ziyaret eden Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün (23 Şubat) Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ile bir araya geldikten sonra ortak basın toplantısına katıldı. Wang Yi basın toplantısında yaptığı açıklamada, söz konusu kararın uluslararası toplumun Suriye'deki insani durumu iyileştirme kararlılığını ve fikir birliğini yansıttığını, ayrıca Suriye sorununa siyasi çözüm bulma sürecinde bir adım daha atıldığını söyledi.

 

Rusya 24 Şubat’ta Bunları Konuşuyor

 

Rusya’nın Sesi Radyosu(RUVR), Putin’den Olimpiyatlarda madalya kazanan sporculara devlet nişanı diye yazıyor.

 

RUVR, Türkiye 109 adet çok amaçlı Amerikan helikopteri satın aldı diye yazıyor. Haberde, Türkiye Savunma Bakanlığı Amerikan şirketi Sikorsky ile 109 adet T-70, Türk versiyonu S-70i Black Hawk çok amaçlı helikopter ortak üretim ve satışı için anlaşma imzaladı.

 

Defense News haberine göre, satış anlaşması 3.5 milyar dolarlık bir rakamı oluşturdu. Anlaşmadan temel sözleşme kastedilirken, ayrıca ek helikopter satışına yönelik opsiyonlar da bulunuyor. Türkiye opsiyon satışları ile beraber toplam yaklaşık 20 milyar dolar değerinde 600’den fazla T-70 helikopteri satın alabilecek.

 

RUVR, ABD Ordusu’ndaki asker sayısı 2. Dünya Savaşı başındaki seviyeye inecek diye yazıyor. Haberde, ABD Savunma Bakanlığı tarafından bugün kamuoyuna açıklanması beklenen yeni finansman planına göre, ordu bünyesinde görev yapan askerlerin sayısı, önümüzdeki birkaç hafta içerisinde 440 bin seviyesine kadar indirilecek. New York Times’in konuyla ilgili olarak geçtiği haberde, böyle bir durumun gerçekleşmesi halinde ordunun 1940 senesinden bu yana en düşük asker sayısına sahip olacağı bilgisi de aktarıldı. Söz konusu plan, hava kuvvetleri envanterinde bulunan A-10 saldırı jeti ve U-2 yüksek irtifa keşif uçağı gibi bazı uçakların da emekliye ayrılmasını ve yaratılacak ek bütçenin yeni F-35 tipi saldırı jetlerinin ordu envanterine katılması için kullanılmasını öngörüyor.

 

RUVR, Avrupa Birliği Ukrayna’ya 20 milyar avro ayırmaya hazır başlıklı haberinde, Avrupa Parlamentosu Dışişleri Komitesi Başkanı Elmar Brok’un yaptığı açıklamaya göre, Avrupa Birliği Ukrayna’nın yeni hükümeti sonrasında reformların gerçekleşmesi için 20 milyar avro ödemeye hazır bulunuyor.

 

Ukrayna televizyon kanalı 1+1’e konuşan Brok “Reformların gerçekleşme masasında 20 milyar avro duracak. Ülkede kıtlık meydana gelmesini önlemek için bu desteği en kısa zamanda gerçekleştirmek mümkün olacak” ifadelerine yer verdi.

 

RUVR, El Kaide'nin Suriye temsilcisi öldürüldü diye yazıyor. Haberde, Suriye'de El Kaide'yle bağlantılı Ahrar eş-Şam örgütünün kurucusu Ebu Halid el Suri Halep'te düzenlenen bir intihar saldırısında öldü. Ahrar eş-Şam'ın Halep'teki karargâhında düzenlenen saldırının rakip militan grup IŞİD tarafından yapıldığı belirtildi.

 

RUVR, Başbakan Yardımcısı İgor Şuvalov 2019 yılında Krasnoyarsk şehrinde gerçekleşecek olan 29.Dünya Üniversiteler Arası Kış Oyunları (Universiade) Organize Komitesi’nin başına geçti.

 

RUVR, Ruslar Maslenitsa’yı karşılıyorlar diye yazıyor. Haberde, Pazartesi günü Rusya’da Maslenitsa Haftası başlıyor. Bu yıl Maslenitsa Haftası 24 Şubat-2 Mart tarihleri arasında kutlanacak.

 

Çağdaş toplumda artık Maslenitsa kutlama geleneği dinden uzak daha çok eğlence özelliği taşıyor. Ortodoks bakışına göre, bu bayrama bağlı olarak yaşanan coşku büyük bir dini anlam taşıyor.

 

RUVR, Türkiye imaj değiştiriyor başlıklı haberinde, Ruslar için öncelikli tatil ülkesi Türkiye, imaj değişikliği yapacak.

 

Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı, yabancı turistlerin gözünde “Deniz, kum, güneş” olarak bilinen Türkiye’nin imajını değiştirmeyi planlıyor. Yıl boyunca bakanlık gurme ziyaretleri, kültür turları, moda festivalleri gibi farklı etkinlikler düzenleyerek ülkenin turizm sektöründeki diğer zenginliklerine dikkat çekilecek.

 

RUVR, Moskova istişare için Ukrayna Büyükelçisi’ni çağırdı diye yazıyor. Haberde, 23 Şubat Pazar akşamı yayınlanan Rusya Dışişleri Bakanlığı bildirisine göre, Rusya Dışişleri Bakanlığı Rusya’nın Ukrayna Büyükelçisi Mihail Zurabov’u istişare için Moskova’ya çağırdı.

Basın için yayınlanan kısa açıklamaya göre, Ukrayna’daki durumun kötüleşmesi nedeniyle durumun kapsamlı bir şekilde analizi için böyle bir karar alındı.

 

RUVR, ABD-Güney Kore ortak askeri tatbikata başlıyor diye yazıyor. Haberde, Güney Kore ile Amerika arasındaki yıllık ortak askeri tatbikat pazartesi günü başlıyor.

 

Key Resolve Tatbikatı adını taşıyan bu tatbikat 6 Mart’a kadar sürecek. Bu tatbikatta yaklaşık 10 bin Güney Kore ve 5 bin 200 Amerikan askeri görev yapacak. Amerikan askerlerinin 1 100 kişilik kısmı ABD’nin diğer ülkelerdeki üslerinden gelecekler.

 

İngiltere 24 Şubat’ta Bunları Konuşuyor

 

Times Gazetesi, Avrupa Birliği'nin "Erdoğan hükümetinin otokrasiye yönelmeye başladığı kaygıları" nedeniyle Türkiye'nin üyelik sürecini dondurabileceğini yazdı.

 

Uzun bir süredir Türkiye'nin AB üyeliğini destekleyen Avrupa Parlamentosu'nun İngiliz üyelerinden Andrew Duff gazeteye demecinde, "Şu anda gerçek bir katılım süreci varmış gibi yapmak maskaralıktan başka bir şey değil. (Süreç)Sonbahar'da askıya alınmazsa sürpriz olur" dedi.

 

MİT'in yetkilerini artıran yasa tasarısı ve Meclis'ten geçen Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu yasasına gönderme yapan gazetenin haberinde, şöyle deniyor:

 

"Müzakereleri sonlandırma baskısı Ankara'nın Batılı müttefiklerinin özgürlükleri kısıtlayan ve Erdoğan'a yeni yetkiler veren yasal düzenlemelere karşı artan kaygılarını ifade etmeye başladığı bir döneme rastlıyor."

 

Gazeteye göre 5 Mart'ta AB Dışişleri Bakanları Komisyonu, Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Komisyonu'nu Türkiye İlerleme Raporu'nda Ankara'nın birliğe katılımının yerinde olup olmadığını gözden geçirmeye çağıran bir değişiklik önergesini oylayacak.

 

Değişiklik önergesinde, parlamento ve komisyona "Türkiye için tam üyelik dışında bir alternatifin en azından orta vadede daha uygun olup olmadığını" değerlendirmesi isteniyor.

Times haberinde katılım sürecinin demokratik ilkelerin ihlali durumda askıya alınabileceğini belirtiyor.

 

Avrupa Parlamentosu milletvekili Andrew Duff da "Bence Türkiye Kopenhag kriterlerini bizim bir sonuca varmamızı sağlayacak kadar bir süre ve derecede ihlal etti" dedi ve AB Komisyonu üyelerinin atanacağı Ekim'de katılım sürecinin askıya alınabileceğini söyledi.

 

Gazeteye göre Duff, Avrupa Parlamentosu'nda "Türkiye fobisi" olan milletvekillerine şimdi Ankara'nın eski destekçilerinin de katılarak "Erdoğan ortadan kayboluncaya ya da AKP içindeki ılımlılar tarafından sınırlandırılıncaya kadar müzakerelerin durdurulması çağrısında bulunduğunu belirtti.

 

 

Guardian, Ukrayna'da Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç'in Meclis tarafından azledilmesi ve yerine geçici olarak Meclis Başkanı'nın atanmasından sonra gözlerin Rusya'ya çevrildiğini belirtiyor.

 

Haberde, Batılı hükümetlerin, hafta sonu yapılan "devrimin" ardından Ukrayna'ya para, destek ve muhtemel AB üyeliği taahhüdünde bulunurken diğer taraftan kaygılı bir şekilde Rusya'nın tepkisini beklediği aktarılıyor, krizde kaybeden tarafın Rusya olduğu belirtiliyor.

 

Gazete, Ukrayna'nın sınır komşusu olması, Doğu ve Güney'de Rusya'ya duyulan yakınlık ve ülkenin Rus doğal gazına bağımlılığı nedeniyle Moskova'nın Ukrayna'ya "büyük zarar verme potansiyeli" bulunduğunu kaydediyor.

 

Guardian, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama'nın Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice'ın Moskova'nın Rusya'ya asker göndermesi halinde "vahim bir hata yapacağı" uyarısında bulunduğuna dikkat çekiyor.

 

Daily Telegraph Gazetesi de, manşetinde dünyanın gözünün Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin'in üzerinde olduğunu belirtiyor.

 

Gazete, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un Ukraynalı muhalifleri, Cuma günü Yanukoviç'le yapılan anlaşmayı çiğnemekle suçladığını anımsatıyor.

 

Daily Telegraph başyazısında, Rusya'nın Ukrayna'ya askeri müdahale olasılığının dışlanamayacağını Putin'in Batı'yla bu tür bir jeopolitik mücadeleyi kişisel prestij meselesi olarak gördüğünü kaydediyor ve Batı'nın Kiev'e elinden gelen desteği vermesi gerektiğini vurguluyor.

 

Yazıda şöyle deniyor:

 

"Batılı liderler, Ukrayna'da işleyen bir ekonomi yaratılması için her şeyi yapmalı. Böylece Ukrayna'nın kurumlarının yolsuzluk ve dış müdahaleye açık olmaması sağlanabilir. Avrupa Birliği son yıllarda çaresizce uluslararası krizlere müdahale etti özellikle de Euro bölgesindeki borç krizine. Fakat AB, Ukrayna'daki krizi göğüslemeye muktedir olduğunu gösterirse Ukraynalılara destek verecekleri bir şey sunmuş olur."

 

Financial Times Gazetesinin başyazısında ise şu görüşlere yer veriliyor:

 

"Ukrayna Rusya alarma geçirilmeden ekonomik ve siyasi olarak Avrupa'ya çekilebilirse büyük bir başarı olur. Umarız Putin, seçeneklerinin sınırlı olduğunu anlar. Burası Kremlin'in halk ayaklanmalarını acımasızca bir şekilde bastırdığı 1956'daki Macaristan ya da 1968'deki Çekoslovakya değil."

 

"Haftalardır Bağımsızlık Meydanı'ndaki Ukraynalılar sadece Ukrayna bayrağına değil, AB bayrağına da sarılı olarak beklediler. AB, onlar için demokrasiyi, özgürlüğü ve mükemmel olmasa da dürüst yönetimi temsil ediyordu. Bunlar evrensel değerler ve Ukraynalılar, daha iyi bir gelecek umuduyla bu değerler için canlarını feda etmeye hazır olduğunu gösterdiler. 1989'da Batılı liderler ve aydınlanan Kremlin, bu yeni gerçekliği gördü. Tarih tekerrürü hak eder."

 

Almanya 24 Şubat’ta Bunları Konuşuyor

 

Ukrayna'da geçen hafta içinde parlamento Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç’i görevinden azletti, 25 Mayıs’ta devlet başkanlığı seçimlerine gitme kararı aldı ve devlet başkanına ait yetkileri geçici olarak Meclis Başkanı Aleksander Turçinov'a devretti. Hızla gelişen bu olaylara ilişkin, Frankfurter Rundschau'nun yorumu şöyle:

 

“Eski Sovyet cumhuriyetlerinden Estonya, Letonya ve Litvanya’nın AB’ye üyelikleri gündeme geldiğinde de bu ülkelerin içinden muhalif sesler yükselmişti. Ama bu sesler bu ülkelerde yaşayan Rus azınlıklardan geliyordu. Ukrayna’da ise durum farklı. Ülke iç politikada çok daha fazla cepheleşmiş durumda ve ülkenin jeopolitik önemi çok daha büyük. Ukrayna için üç opsiyon akla geliyor: Ülkenin bölünmesi ya da doğu bölümlerinin İsviçre’deki kantonlar benzeri yeniden düzenlenmesi veya ülkenin Batı Avrupa’ya bağlanması. Bu fırsat bir yandan AB ile ortaklık anlaşması imzalanmasını gündeme getiriyor, öte yandan birkaç haftadan beri AB belgelerinde de gizli olarak belirlendiği gibi ülkeye üyelik perspektifi de sunuyor. Tüm bu gelişmeler Rusya tarafından kuşku ile izleniyor. Batı, İran ve Suriye gibi önemli konularda zaten Moskova’yı hoş tutmaya çalışıyor. AB’nin Ukrayna konusunda da Rusya’yı çözüme dâhil etmesi gerekiyor ki bu zaten Kiev’deki son arabuluculuk görüşmelerinde sembolik olarak gerçekleştirilmişti.”

 

Almanya Başbakanı Angela Merkel, hemen hemen kabinedeki tüm bakanları eşliğinde bugün iki günlük resmî İsrail gezisine çıkıyor. Gündemde ikili ilişkilerin geliştirilmesinin yanı sıra Ortadoğu barış müzakereleri de yer alıyor. Bild Zeitung ikili görüşmelere ilişkin yorumunda şu görüşlere yer veriyor:

 

“Bugün başlayacak olan hükümetler arası görüşmeler aslında rutin görüşmelerden sayılıyor. Ama her şeye rağmen bu görüşmeler, olağanüstü olarak nitelendirilebilir. Almanya ile İsrail hem geçmişteki Yahudi Soykırımı nedeniyle, hem de iki ülke arasındaki emsalsiz dostluk ve işbirliği dolayısıyla birbirine bağlı. Başbakan Merkel, İsrail’in güvenliğinin Almanya’nın devlet politikalarının bir parçası olduğu görüşünde. Somut olarak ikili görüşmelerde şu konular bulunuyor: Almanya, İsrail’i diplomatik ilişkileri bulunmayan her ülkede temsil etmeye hazır. Bu, bir benzeri daha görülmemiş bir dayanışma sembolü. Almanya ile İsrail bazı konulardaki küçük görüş farklılıklarına rağmen prensipte görüş birliği içinde. Her iki ülke de barış arzu ediyor.”

 

Koblenz kentinde yayımlanan Rhein-Zeitung ise yorumunda Soçi’de dün sona eren Kış Olimpiyat Oyunları’na ilişkin bir bilanço çıkartıyor:

 

“Hayır, bu defaki Kış Olimpiyat Oyunları sporun parlayan yıldızı niteliğinde değildi. Bunun suçu da sporcularda değil. Bu iki hafta içinde sporun, olimpiyat düşüncesinin nasıl yanlış bir kulvara doğru gelişebileceğini çok açık bir biçimde izledik. Olimpiyat ideallerinin satışa çıkartılması kapsamındaki gelişmeler tam gaz ilerliyor. Hem Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin başındakiler, hem de ulusal olimpiyat komitesi temsilcileri bu konuda sınıfta kalıyor. Spor adına tur atanlar, çoğu kez de kendi ceplerini doldurmak üzere yola çıkıyorlar ve sporu kendi amaçları uğrunda kullandıkları bir araç haline getirmiş durumdalar.”

 

İran 24 Şubat’ta Bunları Konuşuyor

 

Fars Haber Ajansı (FHA), Genel Kurmay Başkanı Yardımcısı General Mesut Cezayiri, Washington yönetimi Amerika’dan ayrılmak isteyen eyaletlere özerklik hakkı tanıması gerektiğini belirtti.

 

FHA, Mısır mahkemesi savcısı, azledilen Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yi İran’la işbirliği yapmakla suçladı.

 

FHA, İslamî Şura Meclisi Başkanı Uluslararası İşler Danışmanı Hüseyin Şeyhülislam, çeşitli ülkelerden parlamenter heyetlerin Tahran’ı ziyaret edeceğini açıkladı.

 

FHA, İran Gümrük Kurumu, Hicri Şemsi takvimine göre bu yılın ilk 11 ayında petrol dışı ticaret hacmi 79 milyar dolar olarak gerçekleştiğini açıkladı.

 

FHA, ABD ve Rusya Dışişleri Bakanları dün kurdukları telefon temasında Ukrayna’yla ilgili son gelişmeleri görüştüler.

 

FHA, Şam Hükümeti, BM’nin Suriye’nin bütün bölgelerine insani yardımlar gönderilmesiyle ilgili son kararı konusunda işbirliğinde bulunmaya hazır olduğunu ilan etti.

 

FHA, İslamî Şura Meclisi Milletvekili Muhammed Rıza Muhsini Sani, Amerika’nın yüzünü aklamaya çalışanların halk arasında yeri olmadığını vurguladı.

 

FHA, Arabistan rejiminin, Suriye’de tekfirci teröristleri ağır silahlarla donatmak üzere Pakistan ile görüştüğü belirtildi.

 

FHA, Azerbaycan Cumhuriyeti’nin ünlü siyaset uzmanı Arif Yunus, Bakü yönetimini İmam Humeyni –ks- Yardım Kurumu Bakü temsilciliğini kapatması yüzünden eleştirdi.

 

FHA, Belçika Dışişleri Bakanı Rinders, İran ve 5+1 müzakerelerinin sonuca ulaşmasını umduklarını açıkladı.

 

FHA, Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, İran ve 5+1’in nükleer müzakerelerde uzlaşabileceğini vurguladı.

 

FHA, Suriyeli strateji uzmanı Talib İbrahim, Cenevre-2 konferansı başarısız geçmediğini, bu konferansta Şam yönetimi amaçlarına ulaştığını vurguladı.

 

FHA, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Rice “Ukrayna’nın parçalanması kimsenin lehine değil” dedi.

 

FHA, Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri, Çin yönetimi en zor günlerde İran’ın yanında yer aldığını vurguladı.

 

FHA, Üst düzey bir Rus yetkili “Financial Times”e “Ukrayna parçalanırsa savaş çıkar ve Rusya Kırım’dan yana tavır alır” dedi.

 

FHA, Irak’ın çeşitli bölgeleri dün seri halinde gerçekleşen patlamalara şahit oldu. Onlarca kişi öldü ve yaralandı.

 

FHA, İran Dışişleri Bakanı Zarif, ülkenin nükleer meselesi ve 5+1’le yapılan son müzakerelerden söz ederken “Siyasi irade olduğu takdirde nükleer mesele çözülür” dedi.

 

İran Radyosu (İRİB), Alman radikallerin Suriye'ye gidişlerinde artış diye yazıyor. Haberde, Bir Alman gazetesi, bu ülke içişleri bakanlığı tarafından açıklanan bilgilere dayanarak, Almanya hükümetinin şiddet yanlısı radikallerin son dönemlerde Suriye'ye gidişlerinde artış olduğu kanaatinde olduğunu yazdı.

 

İRİB, Brucerdi: Ukrayna olayları batılı ülkelerin açık bir müdahalesi örneği! Başlıklı haberinde, İran İslami Şura Meclisi Milli güvenlik ve Dış Siyaset Komisyonu Başkanı, Ukrayna olaylarının, Amerika ve batılı ülkelerinin yabancı her hangi bir ülkeye kanunsuzca müdahalesine açık bir örnek olduğunu bildirdi.

 

İRNA'nın bildirdiğine göre İran İslami Şura Meclisi Milli güvenlik ve Dış Siyaset Komisyonu Başkanı Alaeddin Brucerdi, Amerika ve batılı ülkelerin başka ülkeler üzerinde daha fazla tasallut kurmaya ve kendi kudretlerini daha da yaymaya çalıştıklarını ve bunun açık bir örneğinin ise Ukrayna olayları olduğunu bildirdi.

 

İRİB, İran, İnsan hakları ve başka meselelerde kendi siyasetini savunmakta diye yazıyor. Haberde, İran İslam Nizamının maslahatını teşhis kurulu araştırma merkezi başkanı, insan hakları ve başka konulurda Tahran'ın BM teşkilatı veya insan hakları komisyonunda kendi mantık ve siyasetinin gerekçelerini savunmaya hazır olduğunu bildirdi.

 

İran İslam Nizamının maslahatını teşhis kurulu araştırma merkezi başkanı Ali Ekber Velayeti, İRNA'ya yaptığı açıklamada, İran'da insan haklarının İslami İnsan haklarına dayalı olduğunu ve İslami insan haklarının da en gelişmiş, ilerici insan hakları olduğunu bildirdi.

 

İRİB, Türkiye Dışişleri Bakanlığı Taliban iddialarını yalanladı diye yazıyor. Haberde, Türkiye Dışişleri Bakanlığı Türkiye'de Taliban ofisi açılacağına dair iddiaları yalanladı

 

Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Türkiye'de Taliban ofisi açıldığı yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

 

Bakanlık Sözcüsü Bilgiç, iddialarla ilgili soruya verdiği cevapta, Türkiye'de Taliban ofisi açılmadığını belirtti. Bilgiç, şunları kaydetti:

 

"Afganistan'da canlandırılmaya çalışılan barış ve uzlaşı süreci kapsamında ülkemizde bir Taliban Ofisi açıldığı yönünde bugün yabancı basında yayımlanan haberin basınımızca da alıntılandığı görülmüştür. Bu haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Türkiye'de böyle bir ofis açılmamıştır."

 

İRİB, İran'ın petrol dışı ihracatı 37 milyar dolar değerinde diye yazıyor. Haberde, İran İslam Cumhuriyeti Gümrüğü, İran'ın petrol dışı malları ihracatının 37 milyar dolar sınırına ulaştığını bildirdi.

 

Mehr Haber Ajansının bildirdiğine göre İran gümrüğü Teknoloji iletişim ve enformasyon merkezi tarafından dün yayınlanan bir rapora göre içinde bulunduğumuz yılın (Hicri-i Şemsi takvime göre) ilk 11 ayında genel olarak yurt dışına 37 milyar 363 milyon dolar değerinde ihracat yapıldığını bildirdi.

 

İhracat mallarının hacim bakımından ise 83 milyon 293 bin ton ağırlığında olduğu ve geçen yılın aynı dönem rakamlarına göre .73 oranında artış göstermiştir.

 

İRİB, Meclis başkanı Belçika dışişleri bakanını kabul etti diye yazıyor. Haberde, İran İslami Şura Meclisi Başkanı, Belçika dışişleri bakanını kabulünde, iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesi zaruretini hatırlattı.

 

İslami Şura Meclisi Haber Ajansının bildirdiğine göre İran Meclisi başkanı Ali Laricani dün Pazar günü Belçika Dışişleri Bakanı Dider Reynders'i kabulünde yaptığı konuşmada, İran ile Belçika arasında özellikle siyasi ve ekonomik işbirliğinin geliştirilmesinin İran meclisi tarafından da desteklendiğini söyledi.

 

İRİB, Suudi rejimi güçleri Şii bölgelerine saldırdı diye yazıyor. Suudi rejimi güçleri, Arabistan'ın doğusunda bulunan el-Avamiye Şii bölgesine saldırdılar.

 

Lübnan el-Meyadin şebekesinin bildirdiğine göre Suudi rejimi güçleri dün (Pazar) ülkenin doğusunda yer alan el-Avamiye bölgesine saldırarak bölgede evleri gelişi güzel çapraz ateş altına aldılar.

 

İRİB, Mescidi Aksa'ya saygısızlık konusunda Siyonist rejime uyarı diye yazıyor. Haberde, Filistin Kurtuluş Teşkilatı FKT Kudüs işleri idaresi, Siyonist rejimin Kudüs ve Mescidi Aksa'ya saldırı siyasetlerini kınadı.

 

Ürdün resmi haber ajansının bildirdiğine göre FKT Kudüs işleri idaresi dün bir bildiri yayınlayarak, radikal Siyonistlerin Mescidi Aksa'da toplanma çağırınsa işaretle, bu girişimin olumsuz sonuçları hakkında uyarıda bulundu.

 

Bildiride söz konusu girişimin sonuçlarından, uluslar arası toplumlar, Amerika, Arap dünyası ve hatta İslam dünyasının etkileneceğine değinilerek, benzer siyasetlerin sona ermesi için uluslar arası toplumun Siyonist rejime baskı uygulaması ve rejime uluslar arası yasaların uygulanması istendi.

 

Suriye 24 Şubat’ta Bunları Konuşuyor

 

Suriye Arap Haber Ajansı (SANA), İnsani Durumlar Kökten Çözüm Gerektiriyor diye yazıyor. Haberde, Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı Uluslar arası Güvenlik Konseyinin Cumartesi günü Suriye'deki insani durumlara ilişkin onayladığı karara ilişkin bir beyan yayınladı.

 

Bakanlık SANA’nın bir nüshasını aldığı beyanında insani yardımların Suriye topraklarının istisnasız tüm bölgelerine herhangi bir ayırım gözetmeksizin terör mağduru herkese temin edilmesi ve ulaştırılmasında BM ile tam bir işbirliği içinde olduğunu bir kez daha belirtti. Bu bağlamda Suriye'deki BM koordinatörü ve insani yardım alanlarında görev yapan uluslar arası tüm örgütlerle işbirliği içinde olmakla birlikte 2139 sayılı kararın hayata geçirilmesi için gerekli mekanizmalar üzerine anlaşmaya hazır olduğunu ifade etti.

 

SANA, Grandi Suriye Hükümetinin İşbirliğini Övdü diye yazıyor. Haberde, Başbakan yardımcısı Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Velid el Muallim dün sabah saatlerinde Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere yardım ve Çalıştırma Örgütü UNRWA’nın Yakın Doğu Koordinatörü Filippo Grandi ve ona eşlik eden heyeti kabul etti.

 

Görüşmede Grandi UNRWA ekibinin başta Şam’ın Yermük Semtinde olmak üzere Suriye'deki olaylardan zarar gören Filistinli mültecilere yardım etmede harcadığı çabalara ışık tuttu.

 

SANA, Suriye Halkı Hiçbir Saldırı Karşısında Aciz Değildir diye yazıyor. Haberde, Şam Kırsalının el Necahe Köyü sakinleri, vatan uğruna canlarını feda eden şehitlerimize vefa, terörle mücadelede başarılarını sürdüren kahraman birliklerimize ve uluslararası diplomaside şer güçlerine karşı vatanımızın çıkarlarından hiçbir şekilde taviz vermeyen siyasilerimize desteklerini ifade etmek amacıyla sokaklara döküldüler.

 

SANA, Terör Saldırısında Üç Vatandaşımız Yaralandı diye yazıyor. Haberde, Silahlı terör gruplarının Şam Kırsalının Harasta Kasabasındaki Polis Hastanesine yönelik düzenledikleri havan saldırısı sonucunda 3 vatandaşımız yaralandı.

 

Emniyet Müdürlüğünde yetkili bir kaynak teröristlerin Harasta Kasabasındaki Polis Hastanesine havan saldırısı düzenlediklerini ifade ederek saldırıda üç vatandaşımızın yaralandığını ve hastanede maddi hasar meydana geldiğini belirtti.

 

SANA, Mreyiye’yi Çevreleyen Tepeler Ordunun Elinde başlıklı haberinde, Vatan koruyucuları ordu birliklerimiz Deyrezzor kırsalında Mreyiye Köyünü çevreleyen tepeler Huveyca el Mreyiye’nin büyük bölümlerini kontrolüne aldı.

 

Askeri bir kaynak operasyonlarda oldukça yüksek sayıda teröristin ölü olarak ele geçirildiklerini belirtirken aralarında ‘Sakır Kureyş Taburu’ adlı terör oluşumunun elebaşı Fuat el Reşit ve ‘Ehl Bedir Taburu’ adlı terör oluşumunun ele başı Bessam Necm Hmeydan’ın bulunduklarını belirtti.

 

SANA, Suriye Halkından Öç Alınmasına Kesinlikle İzin Verilmeyecektir başlıklı haberinde, Başbakan Vail Halaki dün Kompleks Heyetiyle görüşmesinde Suriye’nin, “dünyada hiçbir güce somut olarak korkunç hedeflerini sağlamak veya Suriye devlet ve halkının egemenliğinden öç almak için insani yardımların ulaştırılmasını istismar etmesine izin vermeyeceğini belirtti.

 

Halaki, hükümetin Suriyelilerin direniş güçlerini pekiştirmek ve “sivil toplum kuruluşlarının işbirliğiyle silahlı terör gruplarının eylemlerinden ötürü zarar gören bütün vatandaşlara ilk yardım ve insani yardımlar sunmaya” özen gösterdiğine işaret etti.

 

SANA, Paris’te Suriye ve Ordusuna Destek Mitinginde İçişlerine Yabancı Müdahale Reddedildi diye yazıyor. Haberde, Fransa’da yaşayan gurbetçilerimiz, silahlı terör gruplarıyla mücadelede Suriye ve ordusuna destek ve Suriye’nin içişlerine yabancı müdahaleyi reddetmek amacıyla Arap ve yabancı dayanışmacıların da katılımıyla Paris’te büyük bir miting düzenlediler.

 

SANA, Valilik Vatana Dönmek İsteyenlere Her Zaman Yardıma Hazır. Suriye Bütün Evlatlarını Kucaklar Arabulucuya İhtiyacı Yoktur başlıklı haberinde. Homs Valisi Talal el Berazi, Valiliğin son olarak eski kentin Curet el Şiyyah, Karabis ve Bab Hud Semtlerinden çıkardığı 60 gencin durumlarını düzelttiğini belirtti.

 

Vali SANA muhabirine açıklamasında, vatan kucağına dönmek isteyen ve doğru yola girmek isteyenlere yardım etmeye hazır olduğunu, Suriye’nin bütün evlatlarını kucakladığını bu yüzden aralarında hiçbir arabulucuya ihtiyaç duymadığını yineledi.

 

Kendi yönünden Halk Partisi genel sekreteri Nevvaf Trad el Mulhim, söz konusu düzeltme işlemlerinin yolunu şaşıran herkesin doğru yola girmesi ve vatanın yeniden yapılandırılmasında yardımcı olmak için gerçek bir fırsat sayıldığına işaret etti.

 

SANA, Suriye’de Görev yapan BM Ekipleri Her Daim Silahlı Teröristlerce Hedef Alındı diye yazıyor. Haberde, Adalet Bakanı Necm Hamad el Ahmet, Volker Turk başkanlığındaki Mülteci İşlerinden Sorumlu Birleşmiş Milletler Komiserliğinden heyetle, terör sonucunda göç ettirilenlerin isteklerini temin etmede hükümetin aldığı önlem ve icraatları ile durumlarını takip etmek ve Suriye’de çalışan komiserlik ekiplerini koruma mekanizmalarını görüştü.

 

Hükümetin mülteciler komiserliği ile ülkenin maruz kaldığı uluslar arası teröre rağmen ulusal egemenliğiyle çakışmayacak şekilde bütün alanlarda tam bir işbirliğine hazır olduğunu belirten Bakan Ahmet, özellikle Türkiye mülteci kampları olmak üzere bazı ülkelerin Suriyeli göçmenler hakkında en çirkef ihlalleri uyguladığına ve Bakanlığın bu ihlallerden bazılarını tespit ettiğine işaret etti.

 

SANA, Teröristler İlaç ve Gıdayı Engelledi diye yazıyor. Haberde, Halep Valisi Muhammed Vahit Akkad silahlı terör çetelerinin ardı ardına altıncı günde Suriye Arap Kızılay’ının Halep Merkez Cezaevindeki mahkûmlara ilaç ve gıdanın ulaştırılmasını engellediğini belirtti.

 

SANA, Terörü Destekleyen Devletler Daha Yüksek İhtimal Taşıyor diye yazıyor. Haberde, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevat Zarif tüm bölge halklarının temel endişe kaynağı haline gelen terör ve radikalizm olgusuna karşı ulusal arası toplumun omuz omuza ve işbirliği içinde olması gereğini belirtti.

 

Zarif Belçikalı mevkidaşı Didier Renderz ile Tahran’da dün düzenlediği basın toplantısında; terörün sınır tanımadığına dikkat çekerek, bu terörü ve ırkçılığı, mezhepçiliği ve radikalliği destekleyenlerin terör saldırılarına maruz kalma ihtimallerinin daha yüksek olduğunu belirtti.

 

SANA, “Doha Koalisyonu” Başkanı Cerba Arap Kuruluna Sahte Üniversite Diploması Sunmuş diye yazıyor. Haberde, Medya kaynakları Arap Ülkeleri Birliğinden sızdırılan ve “Doha Koalisyonu” başkanı Ahmet el Cerba’nın Arap Beyrut Üniversitesinden Hukuk veya Siyasi Bilimler diplomasına nail olmadığını ortaya çıkaran bir belgeyi ortaya çıkardı.

 

Belgede, 1980 yılından bu tarihe kadar öğrencilerin listeleri ve Üniversiteden mezun olan diplomaların müracaatı sonrasında Cerba’nın söz konusu Üniversiteden bu gibi bir diplomaya haiz olmadığını gösterdiğini bunun da kendi havzasında bulunduğunu iddia ettiği diplomanın sahte olduğunu gösterdiğine işaret etti.

 

SANA, Silahlı Terör Gruplarının Uğradığı Hezimet Suud ve Tani Aileleriyle Erdoğan Hükümetini Çılgına Çevirdi diye yazıyor. Haberde, AFP ajansının belirttiğine göre başta Suudi Arabistan olmak üzere terörü destekleyen ülkelerin Suriye’de silahlı terör gruplarının maruz kaldığı hezimet sonrasında düştükleri panik, çılgınlık ve hayal kırıklığına uğradıklarını belirtti.

 

Ajans Suudililerin bundan dolayı söz konusu terörist gruplara uçaksavar ve anti zırh silahları vermesi için Pakistan ile “görüşmeler düzenlediğini” ortaya çıkardı.

 

Ajans, dosyaya yakın Suud ailesi rejimindeki kaynaklardan naklen, Suud otoritelerinin bu silahlar, omuzda taşınan MANBAD isimli ve ENZA adıyla bilinen uçaksavarların yanı sıra anti zırh füzelerin yapımıyla bilinen Pakistan’dan temin edeceğini belirtti.

 

Azerbaycan 24 Şubat’ta Bunları Konuşuyor

 

1News.az, Gül: İnternet medyası temsilcileriyle bir araya geldi diye yazıyor. Haberde, Türkiye Cumhurbaşkanı Gül “İnternet yasasında yapılan değişikliklerden tatmin olduğunu” belirterek “İnternet sitelerine ulaşımı ne yaparsanız yapın engelleyemezsiniz” dedi.

 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, dün Tarabya'daki Huber Köşkü’nde internet medyası temsilcileri dâhil bir grup gazeteciyle bir araya geldi.

 

Yaklaşık iki saat süren sohbet toplantısının ana gündemi Cumhurbaşkanı’nın imzaladığı internet yasası oldu.

 

Sosyal medyayı yoğun biçimde kullandığını hatırlatan Gül, internet yasasını veto etmiş olsaydı yasayı az dahi olsa iyileştirme fırsatını heba etmiş olacağını ifade etti.

 

1News, Azerbaycan Dışişleri Bakan Yardımcısı Araz Azimov, gazetecilere yaptığı açıklamada, Ukrayna’daki gelişmeleri değerlendirdi.

 

Azimov, “Ukrayna’nın durumu ve oradaki gelişmeler sadece Ukrayna’ya özgü bir durum değil. Bu gelişmeler ve olaylar, kanımca, prensip olarak ortaya çıkan ve şekillenen jeopolitik durum çerçevesinde yaşanmaktadır” diye konuştu.

 

1News, Ermenistan 7 ilçede ateşkesi ihlal etti diye yazıyor. Haberde, İşgalci Ermenistan ordusuna bağlı birlikler, Azerbaycan-Ermenistan cephe hattında ateşkes ihlallerini sürdürüyor.

 

Azerbaycan Savunma Bakanlığı basın servisinden yapılan açıklamaya göre, işgalci Ermenistan birlikleri dün ve bugün gece Ermenistan’ın İcevan ilçesi hudutları içindeki yüksekliklerde ve bu ilçeye bağlı Paravakar köyü çevresinde bulunan mevzilerinden Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinin Gazah ilçesi hudutları içindeki tepelerde ve Ağstafa ilçesine bağlı Köhnegışlag köyünde bulunan mevzilerine ateş açtılar.

 

1News, Helsinki’de Hocalı Soykırımı’nın yıldönümü dolayısıyla gösteri yapıldı diye yazıyor. Haberde, Helsinki’de Finlandiya Parlamentosunun önünde “Hocalı’ya Adalet” kampanyası çerçevesinde Hocalı Soykırımı’nın 22. yıldönümüyle ilgili geniş katılımlı bir gösteri düzenlendi.

 

Gösteri katılımcıları ellerinde Azerbaycan ve Türk bayraklarıyla “Hocalı’ya Adalet” yazılı pankartlar açtılar. Finlandiya-Azerbaycan Dostluk Derneği tarafından düzenlenen gösteriye Azerbaycan ve Türk diaspora örgütlerinin temsilcileri, Azerbaycanlı öğrenciler, yerli vatandaşlar katıldı.

 

1News, Hocalı Soykırımı kurbanları, Lahey'de anıldı diye yazıyor. Haberde, Ermeni askerlerinin 1992'de Azerbaycan'ın Hocalı kasabasında gerçekleştirdikleri Hocalı Soykırımı, 22. yıl dönümünde Hollanda'nın Lahey şehrinde Hollanda Azerbaycan Türk Kültür Derneği tarafından düzenlenen etkinlikle anıldı.

 

Ermeni askerlerinin 1992'de Azerbaycan'ın Hocalı kasabasında gerçekleştirdikleri Hocalı katliamı, 22. yıl dönümünde Hollanda'nın Lahey şehrinde Hollanda Azerbaycan Türk Kültür Derneği tarafından düzenlenen etkinlikle anıldı. Anma töreni Hollanda'nın Lahey şehrindeki Kent mezarlığında bulunan Hocalı Soykırımı anıtının önüne çiçeklerin bırakılması ve dua okunmasıyla başladı.

 

1News, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, bir kutlama mesajı göndererek, Estonya Cumhurbaşkanı Toomas Hendrik İlves’i tebrik etti.

 

1News, Azerbaycan Başsavcı Yardımcısı, Azerbaycan Askeri Savcılığı Başkanı Hanlar Veliyev, Hocalı Soykırımı’nın 22. yıldönümüyle ilgili konferansta yaptığı konuşmasında, Hocalı Soykırımı’nı yapan 39 kişinin suçlu olarak mahkemeye çıkarılmasına ilişkin kararın çıkarıldığını ifade etti.

 

1News, Azerbaycan ve Türkiye Deniz Kuvvetleri arasında işbirliği diye yazıyor. Haberde, Azerbaycan Savunma Bakanlığının basın hizmetinden verilen bilgiye göre, Azerbaycan askerleri 25-28 Şubat tarihleri arasında Ukrayna’nın Odesa kentinde “Sea Breeze – 2014” eğitimlerinin sonuç planlama konferansı ve Azerbaycan-Türkiye ikili işbirliği programı çerçevesinde 26-28 Şubat tarihlerinde Ankara’da Azerbaycan-Türkiye Deniz Kuvvetleri arasında işbirliği toplantısına katılacak.

 

Bulgaristan 24 Şubat’ta Bunları Konuşuyor

 

Gazeteler Ukrayna’da yaşanan dramatik olayları “Halk Yanukoviç’in sarayına girdi, Timoşenko’nun adamı geçici olarak cumhurbaşkanlığına getirildi”, “Meydan yasalar iptal ediyor”, “Merkel ve Putin Ukrayna’nın bölünmemesi konusunda anlaştılar” gibi başlıklarla aktarıyorlar. Gazeteler ayrıca kimliği belirsiz kişilerce Sofya’daki Sovyet Ordusu anıtında askerlerden birini Ukrayna bayrağı renklerine boyanması şeklindeki dayanışma jestine de geniş yer veriyorlar.

 

“Sega” Gazetesi, uzmanların Halk Meclisi tarafından geçen haftanın sonunda kabul edilen yeni Seçim Yasasının Avrupa Parlamentosu seçimlerine kadar yürürlüğe girmemesi halinde yürürlükteki Seçim Yasasına değişikliklerin getirilmesi üzerinde durduklarını yazıyor. Gazeteye göre bu yola gidilmesi ihtimali bir hayli güçlüdür, çünkü yeni yasa, cumhurbaşkanının Merkez Seçim Komisyonu seçimi ile ilgili bazı yetkilerini kaldırdı.

 

Yine “Sega” Gazetesi, Bulgar doktorlarının yarısının önümüzdeki 10 yıllık dönemde emekliliğe ayrılacaklarının alarmını veriyor. Tabipler Birliğinden ve tıp eğitimini tamamlamak üzere olan genç doktorlar arasında yapılan yoklamalardan alınan sonuçlara göre gençlerin neredeyse tamamı, göç etmeye hazırlanıyorlar. Ülkemizde çalışan doktorların ortalama yaşı 53 olurken 30 yaş altı doktorların oranı, ancak yüzde 5, 31 ila 45 yaş arası doktorların oranı ise yüzde yaklaşık 25.

 

“Novinar” Gazetesi, “Sibirya’da Bulgar manastırlarının reklamı yapılacak” başlığı ile verdiği haberde Bulgaristan’ın Moskova Büyükelçisi Boyko Kotsev’in yakında Rusya’dan Ortodoks Hıristiyanların ülkemize ibadet seyahatleri programının uygulamaya konulacağı yönündeki sözlerini aktarıyor. Bulgaristan’ın en eski ve en büyük manastırların reklamı yapılacak. Ayrıca Karadeniz’de çocuklar için Ortodoks yaz kampları da organize edilecek. Büyükelçinin sözlerine göre istatistik verileri, Ruslar’ın Bulgaristan’ın güzelliklerine olan ilgisinin artmakta olduğunu kesin bir şekilde ortaya koyuyor.

 

“Standart” Gazetesi ise Soçi Kış Olimpiyat Oyunlarından alınan sonuçlara iki sayfa ayırmış. “Soçi Oyunları gözyaşları ve havai fişeklerle sona erdi”, “Rusya madalya açısından Sovyetler Birliğini geçti”, “Kanada hokeyde altın duble yaptı” gibi başlıklar veren gazete, ayrıca Cumhurbaşkanı Rosen  Plevneliev’in kapanış töreninde hazır bulunmasına da dikkat çekiyor. Oyunlara katılan Bulgar sporcuları ile bir araya gelen Plevneliev, kış sporlarının gelişmesinin “2020 Programına” dâhil edileceğini ve programa üniversite oyunları, gençler için kış olimpiyat oyunları veya gençler için Avrupa oyunları türünden büyük bir etkinliğe ev sahipliği yapmamız yönünde lobi yapacağını belirtmiştir.