The Wall Street Journal, Dünya güçleri ve İran, 20 Ocak’tan itibaren geçerli olmak üzere, ülkenin nükleer silah tehditini sonlandırması ve bunu altı ay devam ettirmesi konusunda diplomatik süreci Pazar günü başlatmışlardı.

 

ABD ve AB, önümüzdeki hafta itibariyle İran'a uygulanan petrokimyasallar, otomobil ve değerli metallere yönelik bazı cezai uygulamalarını sonlandırması bekleniyor.

 

ABD ve Avrupalı yetkililer varılan geçici anlaşmanın en önemli noktalarından bazılarının İran'ın nükleer silah yapımına yakın seviyede yakıt üretimini durdurması ve bu tür nükleer yakıt stoklarını elden çıkartması olduğunu belirtti.

 

Bu anlaşma, Demokratlardan ve Cumhuriyetçilerden destekleyen ve İran’a yeni yaptırımlar konusunda çalışmalarda bulunanlar olsa da bazı yetkililer tarafından eleştirilere maruz kaldı. Bu anlaşmanın İran'a fazla ekonomik katkıda bulunduğunu ve bu yüzden Tahran'ın görüşmelere eğilimini azaltacağını vurguluyor. ABD'li yetkililer yaptırımların gevşetilmesiyle beraber İran'ın 7 milyar dolar gelir elde edeceğini ve bunun 4.2 milyar dolarının offshore hesaplarda dondurulan petrol geliri olduğunu belirtti. Anlaşmaya göre İran bu paranın ilk kısmı olan 500 milyon doları 1 Şubat itibariyle alacak.

 

Amerika’nın Sesi, ABD Başkanı Obama, Cuma günü yaptığı konuşmada istihbarat toplama konusunda çeşitli reformlara gidileceğini açıklamış veri toplamanın sadece Amerikan halkına bir tehdit olduğu durumlarda gerçekleşeceğini belirtilmişti.

 

Bu konuşma, gerek Demokratlar gerek Cumhuriyetçilerin olumlu yorumlarına neden oldu.

 

Cumhuriyetçi Kongre üyesi Michael McCaul, Başkan’ı eleştirirken, konuşmayı çığır açıcı olarak niteliyor: “Başkan ilk kez bu programların içeriğini açıkladı ve onları savundu. Bence metadata’nın sonu gelmedi ama bu veriler belki üçüncü bir tarafın kontrolüne verilecek. Bence Amerikalılar’ı en çok rahatsız eden bu verilerin NSA tarafından depolanmasıydı ve biliyoruz ki bu hükümete karşı ülkede genel bir güvensizlik var.”

 

Demokrat Partili Senatör Patrick Leahy ise “Herkesi kaygılandıran konu, devletin özel hayatımıza müdahale etmesi. Bu benim için de, başkaları için de geçerli. Devleti bizim kontrol etmemiz yerine devletin bizi kontrol etmesinden korkuyoruz. Bu nedenle Cumhuriyetçiler ve Demokratlar olarak birleşip bunu değiştirmeye çalışacağız.” ifadelerini kullandı.

 

Rusya 23 Ocak'ta Bunları Konuştu:

 

Rusya'nın Sesi Radyosu, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin perşembe günü Moskova’da temaslarda bulunan Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile bir görüşme gerçekleştireceğini bildiriyor. Haberin devamında yapılan açıklamaya göre, görüşmelerde ikili işbirliğine yönelik güncel konuların, ayrıca Ortadoğu barış süreci dahil bölgesel güvenlik konularının ele alınması beklenildiği bildiriliyor. Hükümetin açıklamasına göre, Medvedev Abbas ile ticari ve ekonomik alanlarda ikili işbirliğinin geliştirilmesi, ayrıca kültürel ve insani alanlarda işbirliğine gidilmesi görüşülecek.

 

Gazete de ayrıca, Rusya’nın Helikopterleri Holdingi'nin Azerbaycan’a Mi-35M yeni askeri nakliye helikopterlerinin teslimatını sona erdirdiği duyuruldu. Sipariş veren şirkete son araç 21 Ocak 2014 tarihinde Bakü Havaalanı’nda teslim edildiği ve Azerbaycan NATO standartlarına uymak için daha önce elinde bulunan modernleştirilmiş olan Mi-24G helikopterlerinin Hava Kuvvetleri bünyesindeki eksikliğini tamamlamak için 24 adet Mi-35M helikopteri satın aldığı da bildirildi.

 

Çin 23 Ocak’ta Bunları Konuştu

 

Çin Radyosu, Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Çin yönetimiyle önemli sorunların çözüme bağlanmasını sağlamaya devam edeceklerini dile getirdi, haberini verdi:

 

“Wang Yi, dün (22 Ocak) Cenevre'de yaptığı açıklamada, Güvenlik Konseyi'nin daimi üyesi olarak Çin'in dünya barışı ve istikrarının korunmasında sorumluluk ve yükümlülük üstlendiğini belirtti. Çin'in bölgedeki önemli sorunların çözülmesi için yapıcı ve sorumlu rol oynamaya hazır olduğunu kaydeden Wang Yi, sorunun kademeli biçimde kalıcı ve kökten çözümüne önem verdiklerini ve bunun "Çin yöntemi" olarak nitelendirilebileceğini söyledi.”

 

Diğer bir haberinde, Çin'de kuş gribinin önlenmesi ve kontrol edilmesi için toplantı yapıldığını yazdı. Son günlerde kuş gribi vakalarının arttığı hatırlatılan toplantıda yerel yönetimlerin meseleye önemle yaklaşıp, hastalığın insanlar arasında yayılmasını önlemek için tedbirler almaları gerektiğini vurguladı. Toplantıda, kuş gribine yakalanan hastaların kurtarılması için elden gelenin yapılması gerektiğine de işaret edildi. 

 

Gazete ayrıca, Orta Asya Doğalgaz Boru Hattı'yla Xinjiang'daki Korgas Sınır Kapısı'ndan Çin'e şu ana kadar 68 milyar 189 milyon metreküp doğalgaz nakledildiğini yazdı.

 

Son olarak; Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, İsviçre'nin Montrö kentinde Wang Yi, Kerry'le yaptığı görüşmede, iki taraftan üst düzeydeki stratejik temaslarda yakalanan olumlu eğilimi koruyarak çeşitli alanları kapsayan somut işbirliğini derinleştirmesini istedi. Aralarındaki anlaşmazlıkların ve hassas sorunların uygun bir şekilde çözülmesi gerektiğine dikkat çeken Wang Yi, ABD ile yeni tip büyük ülkeler arası ilişkinin geliştirilmesi için somut adımlar atılmasını beklentilerini haber yaptı.

 

Almanya Basını 23 Ocak'ta Bunları Konuştu:

 

Die Tageszeitung, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Brüksel ziyaretiyle ilgili haberinde anlaşmazlık sürüyor başlığını kullandı. Haberin devamında ''özgür ve bağımsız yargı konusunda taraflar birbirine yakınlaşmak yerine daha da uzaklaştı'' şeklinde ifadeler geniş yer buluyor.

 

Der Spiegel Gazetesi ise konuyla ilgili Başbakan Tayyip Erdoğan'ın inatçı bir görüntü çizdiğini kaydediyor. Haberin devamında, Erdoğan'ın kendisine yöneltilen eleştirileri reddettiği ön plana çıkıyor.

 

Die Zeit ise kuvvetler ayrılığı ve hukuk devleti konusunda bir ayrışma yaşandığına dikkat çekiyor. Gazete haberinin devamında, Erdoğan'ın ülkesinde yaşananları Brüksel'de farklı şekilde yansıttığını yazıyor.

 

Süddeutsche Zeitung Gazetesi ise konuyla ilgili ''etkin sonuçsuzluk'' yorumunu getirirken, Erdoğan için ''sert çizgisine bağlı kaldı'' yorumu ekleniyor.

 

Mittelbayerische Zeitung ise Türkiye ile ilgili haberinde yargı bağımsızlığının olmadığını vurguluyor. Haberin ayrıntılarında Türk hükümetinin polis ve yargı görevlilerinin görev yerlerinin değiştirilmesinin ülkede ''kapatılamaz bir açık açtığı'' yer alıyor.

 

Westfälische Nachrichten Gazetesinin konuyla ilgili yorumu ise Türkiye'nin şuanki görünümünün Osmanlı İmparatorluğu'unun 19.yüzyıla dair anılarını canlandırdığı şeklinde idi. Gazete, Erdoğan'ın Brüksel ziyaretinin ülkenin Avrupa Birliği'ne üyeliği konusunda eleştirmenlerin elini güçlendirdiğini vurguluyor.

 

Neue Westfälische Gazetesi ise Türkiye ve Sırbistan üzerinden Avrupa Birliği'nin genişleme politikalarını masaya yatırıyor. Konuyla ilgili yorum şu şekildedir:

 

“Brüksel'e ziyaret düzenleyen iki hükümet başkanı, Avrupa genişleme politikalarının ihtişamını ve sefaletini cisimleştiriyor. İşte ülkesi yarım yüzyıldır Avrupa Birliği'ne girmeye çalışan Türkiye Başbakanı Erdoğan… İslam ile demokrasinin kalıcı bir şekilde birleşmesine dönük umutlar onun kişiliğinde toplanıyordu. Ancak yazın barışçıl bir gösteri hareketini coplattığından beri bu ümit, yerini şüpheye bıraktı. Ve işte şiddete dayalı milliyetçi Miloseviç'in partisinin eski sözcüsü, Sırbistan Başbakanı Ivica Daçiç… Daha bir yıl öncesine kadar Sırbistan, Avrupa Birliği'nde katı bir sistemin ürkütücü örneği olarak görülüyordu. Daçiç şimdi barış meleği ve örnek öğrenci olarak ortaya çıkıyor. Erdoğan ve Sırp mevkidaşı Avrupa Birliği'nin genişleme politikasının neye vakıf olup neye olamadığını ortaya koyuyor. Geri kalmış bir ülkeyi, kendi gücüyle asla teşebbüs edemeyeceği gayretlerde bulunması yönünde teşvik edebiliyor. Ama ülkenin öz gücü, dışarıdan gelen söz ve baskılarla ikame edilemez. Avrupa Birliği üyeliği bir eğitimin değil bir gelişmenin sonucu. Bu ise her iki durumda da daha hâlâ kaydedilebilmiş değil.”

 

İngiltere Basını 23 Ocak'ta Bunları Konuştu:

 

Daily Telegraph Gazetesi 96 yargıç ve savcının görevlerinden alındığını ve başkent Ankara'da bugüne kadarkilerin üstüne 470 polis memurunun daha ya işten çıkarıldığını ya da atandığını belirtiyor. Erdoğan'ın Brüksel ziyaretini konu alan gazete, Erdoğan'a HSYK'nın yürütme yetkisi altına almayı amaçlayan yasa tasarısın ve yargı ve emniyetteki görev değişiklikleri ile ilgili eleştirilerin yöneltildiğini bildiriyor.

 

Daily Telegraph'ın Daily Telegraph, AB yetkililerinin Birliğe üyeliğin temel kriterlerinden biri olan hukukun üstünlüğü ilkesinin Türkiye'de yara almasından duydukları endişeyi aktardıklarını belirtiyor.

Başbakan Erdoğan'ın yargıya müdahalesinin en yakın çevresindeki siyasetçilere ve hatta oğluna kadar uzanan yolsuzluk soruşturmasına bir tepki niteliğinde olduğunu kaydeden Daily Telegraph, Tayyip Erdoğan'ın Gülen hareketinin kendisini devirmek için ''siyasi'' bir darbe düzenlediğine inandığını yazıyor.

 

Daily Telegraph'ın ön sayfasında ise alevler içindeki Kiev'den bir fotoğraf var. Ukrayna'nın başkentindeki protestolardan gelen ilk ölüm haberleri diğer gazetelerin de geniş biçimde işlediği ortak dış konulardan biri.

 

Financial Times haftalardır barışçıl bir biçimde Kiev'de devam eden eylemlemlerde eylemciler ve güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada 5 kişinin ölmesinin krizi tehlikeli ve nasıl biteceğinin kestirilmesi zor bir yöne kaydığını belirtiyor. Gazete, dün gelen ölüm haberlerinin ülkede şok edici etki yarattığını zira 2004 yılındaki ''Turuncu Devrim'' gösterileri esnasında dahi Ukraynalıların barışçıl çözüm yolları geliştirmeye çalışan bir ulus olarak bilindiğini kaydediyor.

 

Independent, Cenevre 2 olarak anılan görüşmelerin bir ''söz düellosu'' ile başladığını yazıyor. Gazetenin ifadesiyle Arap Baharı'nın en uzun zamandır süren ve en çok kan akıtılan krizindeki ana uzlaşmazlık konusu, Cumhurbaşkanı Beşar Esad'ın siyasi akıbeti. Gazete konferansın ilk gününden taraflar arasında sert ifadelerin söz konusu olduğunu ve karşılıklı katliam suçlamalarının yer aldığını bildiriyor. Dışişleri Bakanı Velid Muallim'in Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan için 'Suriye'yi sırtından bıçaklayan komşu'' sıfatını uygun gördüğünü bildiriyor.

 

İran 23 Ocak’ta Bunları Konuştu

 

İran Radyosu, Suriye aşiretlerinden bir heyet, Suriye halkı ve devletine terörle mücadele sürecinde verdiği destekten dolayı İran İslam cumhuriyetine teşekkürde bulundu.

 

Dün İran'ın Şam büyük elçisi Muhammed Rıza Şeybani ile görüşen Suriyeli aşiretler heyeti, terörizmle mücadele'de İran'ın Suriye devleti ve milletine verdiği destekten dolayı teşekkür ederek, Arabistan, Katar ve Türkiye gibi bazı bölge yönetimlerinin, Suriye krizinin çözümlenmesi yolunda engel oluşturmaya çalıştıklarını bildirdi.

 

Diğer haberinde, Suriye Enformasyon Bakanı Zoubi Montrö'de Basın Merkezinde gazetecilere verdiği demeçte, dünyanın bugün yapılan konuşmaların yanlış, gerçek dışı ve objektif olmayan bir görüntü sergilediğini anlamaları gerektiğini söyleyerek bazı istihbarat teşkilatlarının Dışişleri Bakanlıkları ve hükümetlerini aldattığına dikkat çekti.

 

Suriye'de dünyanın dört bir yanından gelen bir terörist ordusu bulunduğunu, bu teröristlerin kiliseleri ve camileri yıktığını, çocuk ve kadınları öldürdüklerini bildiren Zoubi, teröristlerin dünyanın artık tanık olmadığı her türlü ilkel öldürme yöntemlerine başvurduklarını ifade etti.

 

Suriye 23 Ocak’ta Bunları Konuştu

 

Suriye Arap Haber Ajansı SANA’da Suriye’deki çatışmalarla ilgili şu habere yer verildi;

 

 “Vatan koruyucusu ordu birliklerimiz; saldırgan tavırlarında ısrar eden silahlı terör gruplarına karşı nitelikli operasyonlarını dün de sürdürerek büyük başarılar sağladılar.

 

Askeri bir kaynak; kahraman ordu birliklerimiz Şam Kırsalı Adra İşçi ve Adra Beled’te ‘İslami Cephesi’ adlı terör oluşumuna tabi çok sayıda teröristi ölü yaralı düşürdüğünü aktardı

 

Vatan koruyucuları ordu birliklerimiz Halep Kırsalının Maerret el Artik Bölgesinde teröristlere ait silah ve mühimmat taşıyan iki kamyonu nitelikli bir operasyonla imha etti.

 

Askeri kaynaklar kahraman birliklerimizin Homs iline bağlı Ksayr Kırsalının; el Ğasabiye, Dar el Kebira, Ayn Hüseyin ve Saan belde-köylerinde düzenledikleri operasyonlar sonucunda çok sayıda teröristi ölü ve yaralı olarak ele geçirdiklerini ifade etti.”

 

Ajansın diğer haberinde Teröristlerin Havan Saldırıları Maddi Hasarla Sınırlı Kaldığına dendi:

 

“Silahlı terör gruplarının Şam Kırsalına bağlı Sednaya Kentine bulundukları havan saldırısı sonucunda özel ve kamu mülklerinde maddi hasar meydana geldi.

 

Emniyet Müdürlüğünden yetkili bir kaynak silahlı terör gruplarının fırlattıkları havan mermilerinin Sednaya Kentinin Batı Mahallesi, Karna Bölgesi ve Deyr el Tecelli bölgesine isabet ederek özel ve kamu mülklerinde maddi hasara yol açtığını ifade etti.”

 

Azerbaycan 23 Ocak’ta Bunları Konuştu

 

Baku 1News’in haberine göre; Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in, dün İsviçre’nin Davos kentinde İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile bir araya geldiğini yazdı.

 

Başka bir haberinde, Azerbaycan’ın, İslam Kültür Stratejisinin Uygulanmasından Sorumlu Danışma Konseyine üye olduğuna değinildi. 21-23 Ocak 2014 tarihleri arasında 2013 yılının kültür başkenti seçilen Suudi Arabistan’ın Medine kentinde ISESCO tarafından kültür bakanlarının 8. İslam Konferansı düzenlendi.

 

Haber “Azerbaycan Kültür ve Turizm Bakanlığından verilen bilgiye göre, konferansta ülkemizi Kültür ve Turizm Bakanı Ebülfes Garayev’in başkanlığındaki heyet temsil ediyor. Konferans çerçevesinde kültür bakanlarının katıldığı “Diyalogun ve Barışın Gelişimi Adına İslam Dünyasında Kültürel Hakların Gelişimi” konulu yuvarlak masa toplantısı yapıldı. Ayrıca konferansta İslam Dünyasının Kültür Stratejisinin üye ülkeler tarafından uygulanmasına ilişkin ülke temsilcileri ve genel müdür tarafından sonuç raporlarının sunumu gerçekleştirildi. Konferansın dünkü oturumunda Azerbaycan, İslam Kültür Stratejisinin Uygulanmasından Sorumlu Danışma Konseyine üye seçildi.” şeklinde aktarıldı.

 

Bulgaristan 23 Ocak’ta Bunları Konuştu

 

Bulgaristan Radyosu (BNR) “Bulgaristan Türkiye ile doğalgaz boru hattı projesi için müzakerelere başlıyor” başlıklı haberinde Ekonomi ve enerji Bakanı Dragomir Stoynev, yarından itibaren Bulgaristan ve Türkiye, iki ülke arasında doğalgaz hattı bağlantısı ile ilgili müzakerelerini başlatacaklarını açıkladı. Bakan Stoynev, Yunanistan ile doğalgaz bağlantılarında gecikme yaşandığını ancak 2014 yılı bütçesinde çalışmaların plana göre yürütüleceğine dair devlet garantisi olduğunu ekledi. Ekonomi Bakanı, Sırbistan ile de plana göre çalışıldığını, bunun sonucunda daha ucuz doğalgaz fiyatı olacağının altını çizdi. Stoynev’e göre “Güney akım” doğalgaz boru hattının inşası daha düşük doğalgaz fiyatını sağlayacak. Bakan Stoynev, Sofya’da “Rekabetgücü vasıtasıyla yeniden sanayileşme” konusunda yuvarlak masa toplantısında bu açıklamalarda bulundu şeklinde aktarıyor.

 

BNR, Avrupa Komisyonu, Bulgaristan’da atıkların kötü yönetiminden dolayı endişe duyuyor diye yazıyor.

 

BNR, “Sofya havaalanı 2013 yılını kârla kapattı” başlıklı haberinde Londra, Viyana, Milano, Frankfurt, Münih, İstanbul, Moskova, Paris ve Varna şehirleri Bulgaristan vatandaşlarının Noel ve yeni yıl tatil günlerinde en çok tercih ettikleri destinasyonlar oldu diye yazıyor. 

 

Bulgar Basınında Avrupa Komisyonunun Hazırladığı Bulgaristan’ın “Monitoring” Raporuna ilişkin Haberler Yer Alıyor:

 

‘Sega’ Gazetesi ‘Bulgaristan yolsuzluk ve mafya ile mücadelede  tam bir iflasa uğradı’ başlığı ile çıktı. Brüksel diplomatik tavrından vazgeçti ve yargı sisteminde ve istihbarat dairelerindeki atamalarındaki ahlaksız pratikleri sert bir şekilde eleştirdi. Rapora göre  Bulgaristan’da iktidardakilerin  sivil topluma şeffaflık ve görüşlerine saygı borcu vardır. Ülke iktidarın  üst katlarındaki yolsuzluklar ve organize suçlar ile mücadelede  boyun eğimiş durumda. ’Sega’ gazetesi  ‘Brüksel  Bulgaristan’da sirk izlediğini algıladı  ve raporda  bir tek sivil toplumu takdir ediyor  ve sivil toplumun baskısı altında iktidardakilerin en yüze çarpan  kararlarını değiştirdi’ diye yazdı. 

 

24 çasa` Gazetesi Bulgaristan’da değişiklikler için çalışanların teşvik edilmesi gerektiğini yazıyor.

 

`Trud` Gazetesi adalet, iç düzen ve yolsuzluklar mücadele alanında Brüksel’in eleştirilerinin Sofya’da  siyasi sarsıntıya yol açmadığını yazdı. Gazetenin, bir diğer haberi ise Cumhurbaşkanı  Rosen Plevneliev Mayıs 2014 tarihi için planlanan Ukrayna ziyaretini insan haklarının çiğnendiği ve ülkede siyaset istikrarsızlığından dolayı erteledi diye yazdı. Gazetenin bu konuya ilişkin haberinin devamında Cumhurbaşkanı  Ukrayna’da sivil vatandaşların ölümüne yol açan gerginliğin tırmanmasından dolayı endişesini dile getirirken,  iktidarın muhalefet ile diyaloğa başlaması için çağırıda bulundu diye aktarıyor. Son olarak ‘Trud’ gazetesi  gündeminde  ‘Ataka’  lideri Volen Siderov’un milletvekili dokunulmazlığından  14 günlük  tanınan süresinin  son gününde vazgeçtiğini bildiriyor. Böylece ona karşı Varna  havalimanında olay ile ilgili soruşturma başlatılıyor. Siderov Meclis kürsüsünden ironi dolu  bir konuşma yaptı diye yazıyor.

 

Monitor  Gazetesi önümüzdeki yıl restoran ve barların kategorize edilmesi ortadan kaldırılıyor. Mekânların  yıldız  alma peşinde koşmayacakları  bundan başka işletmecilere kriterlerle uyma  zor geldiği için ortadan kaldırılacak. Başbakan yardımcısı  Daniela  Bobeva  gazeteye konuşurken  benzer sistemin  AB’de olmadığını izah ediyor diye yazıyor.

 

‘Novinar’ Gazetesi ‘Sofya’ya grip geldi’ manşetiyle 23  Ocak tarihinden itibaren  başkentte  grip salgını ilan edildiğini yazıyor. Aşılamalar, tüm hastanelerde planlı ameliyatlar ve hastane ziyaretleri de durduruldu. Çoğu vakaların  ‘Kaliforniya’  olarak tanınan A /H1N1/  tipi gripten bahsedildiği bildirildi. Grip salgınından en fazla etkilenenler 14 yaşına kadar çocuklardır olarak aktarıyor.

 

`24 çasa` Gazetesine demeç veren Cumhurbaşkanı yardımcısı  Margarita  Popova   ‘Gazeteciler  söylesin  basın yasası ile  ifade özgürlüğü garantilenecek mi’ şeklinde bir çağırıda bulunuyor. Ve ‘Söz sizin  siyaset ve korporatif menfaatlerin savunulması  bu büyük tartışılmaz insani değerini zedeleyemez’  diye devam ediyor.

 

‘Kapital’ Gazetesi haberinde ‘Bulgaristan’in 2014 yılında  turizmden olumlu beklentiler’ var’ başlığı ile çıkıyor. Bulgar turistler kar olmadığı için şu anda  bekleyişte. Yabancı  turistler tarafından rezervasyonlarda  iptaller yok. Önümüzdeki yaz sezonu ile ilgili de sıkıntılar yok, çünkü erken rezervasyonlar normal tempo ile gelişmektedir diye yazıyor. 

 

Dünya Basını 23 Ocak’ta Türkiye Hakkında Bunları Konuştu:

 

BBC, AB yetkilileri HSYK değişiklik planlarının Avrupa standartlarına uymadığını, özgür ve bağımsız yargı konusunda endişelerinin olduğunu ve bunun yeniden düzenlenmesi gerektiğini belirtmiştir.

 

Amerika’nın Sesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 3-4 Şubat tarihlerinde Berlin’e resmi bir ziyarette bulunacak. Erdoğan’ın Brüksel temaslarından sonra Gezi Parkı protestolarından sonra ikili ilişkilerin gerilmesi nedeniyle Almanya Başbakanı Angela Merkel ile planlanan görüşmesi merakla bekleniyor.

 

‘Etkin sonuçsuzluk’ başlığı ile konuyu daha sert bir üslupla yorumlayan Süddeutsche Zeitung, Başbakan Erdoğan’ın Brüksel’deki görüşmelerinde ‘bağırıp, çağırmadığını, ancak bilinen çizgisini sürdürdüğünü’ ve yargının bağımsızlığı konusunda gelen eleştirileri kabullenmediğini savunuyor.