ABD 14 Şubat’ta Bunları Konuştu

 

Amerika’nin Sesi Radyosu (VOA), Yargı Yürütmeye mi Bağlanıyor? Diye yazıyor. Haberde, Özel yetkili mahkeme ve savcı dönemini sona erdirecek 5’nci yargı paketi niteliğindeki yasa teklifi Meclis Adalet Komisyonu'nda kabul edildi. Kamuoyunda ve Avrupa Birliği'nde tepki yarattığı için 24 Ocak'ta askıya alınmış olan Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) yapısını değiştirecek yasa teklifi de TBMM Genel Kurulu'nun gündemine alındı.

 

Amerika’nın Sesi, 'Suriyeli Taraflar Uluslararası Hukuku İhlal Ediyor' başlıklı haberinde, Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinatörü Valerie Amos, üç yıldır iç savaş yaşanan Suriye’de mağdur durumdaki sivillere yardımların arttırılması için Güvenlik Konseyi’ni zaman kaybetmeden harekete geçmeye çağırdı.

 

Amos, New York’ta Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne verdiği brifingde gerek Esat rejimi, gerekse isyancıların sürekli uluslararası insani hukuku ihlal etmesinin kabul edilemez olduğunu açıkladı.

 

Amerika’nın Sesi, Belçika’dan Tartışmalı Ötanazi Kararı diye yazıyor. Haberde, Dini, vicdani, sosyal ve siyasi açıdan en fazla tartışılan konular arasında ötanazi önemli bir yere sahip. Çoğu ülke için bu konu hala tabu niteliğinde. Yarattığı tüm görüş ayrılıklarına, siyasi bölünmelere ve toplumsal gerginliğe rağmen konuyu tartışmaktan kaçınmayan ülkeler de var. Bu ülkelerden biri de Belçika.

 

2002’den bu yana 18 yaşından büyüklere ötanazi hakkını tanıyan Belçika, çok daha tartışmalı bir adım atarak çocuklara ötanazi hakkı tanıyan bir yasayı kabul etti. Aylardır tartışılan yasa, Belçika Temsilciler Meclisi’nde yapılan oylamada 44 ret oyuna karşı 86 oyla kabul edildi. 12 parlamenter ise çekimser kalmayı tercih etti.

 

Amerika’nın Sesi, ABD Bir Kez Daha Kar Fırtınasına Teslim diye yazıyor. Haberde, Amerika'yı Çarşamba günü akşam saatlerinde etkisi altına alan şiddetli kar fırtınası güney eyaletlerinden başlayıp kuzeydoğu eyaletlerin etkisi altına aldı.

 

Wall Street Journal (WSJ), Kılıçdaroğlu: Gülen cemaatiyle yakınlığımız olmadı. O algıyı yaratmak isteyenler var başlıklı haberinde, CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, WSJ’ye yaptığı özel röportajda Gülen cemaatine yaklaştıklarına dair iddiaları reddeden Kılıçdaroğlu, “Gülen cemaatiyle bir yakınlığımız hiç olmadı. O algıyı yaratmak isteyenler var,” dedi.

 

“Paralel devlete karşıyız” diyen Kılıçdaroğlu yolsuzluk operasyonu için “..işadamı var, bakanı var, bakan oğlu var, Erdoğan var. Tam bir paralel yapı” dedi.

 

CHP’nin belediye başkan adaylarını belirlemek için en demokratik yöntemi kullandığını söylerken, bazı adayların da Merkez Yönetim Kurulu tarafından belirlendiğini söyledi.

 

Barış sürecinin seçimlerden sonra süreceğini düşünmediklerini söyleyen CHP genel başkanı, “Erdoğan’ın samimi olduğuna inanmıyoruz” dedi ve bu taktiği daha önce üç kez kullandığını da ekledi.

 

WSJ, 1300 doları aşan altın fiyatı 4 ayın zirvesinde diye yazıyor. Haberde, Spot altın fiyatları uluslararası piyasalarda değer kaybeden doların etkisiyle 1310 dolara kadar yükselerek, 8 Kasım'dan bu yana en yüksek seviyesini gördü.

 

Haftanın son işlem gününde altın yüzde 0,5 değerlenirken, yılbaşından bu yana yüzde 8 değer kazandı. 1,37'i aşan euro/dolar paritesi de 3 haftanın en yüksek seviyelerinden işlem gördü. Dow Jones Dolar Endeksi ise yılbaşından bu yana yüzde 0,8 değer kaybetti.

 

Çin 14 Şubat’ta Bunları Konuştu

 

Çin Devlet Radyosu (CRİ), Xi Jinping ve John Kerry görüştü diye yazıyor. Haberde, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping bugün (14 Şubat) Beijing'de ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'le görüştü.

 

Kerry, ABD Başkanı Barack Obama'nın yakında Çin Cumhurbaşkanı'yla bir kez daha görüşeceğini ve yeni yılda yoğun temaslarda bulunabileceğini umduğunu söyledi.

 

Xi Jinping, Çin'in ABD'yle büyük ülkeler arası yeni tip ilişkileri oluşturmak için çaba harcayacağını, ABD'yle diyalogu güçlendirmeye, karşılıklı güveni artırmaya, işbirliğini derinleştirmeye, fikir ayrılıklarını uygun şekilde çözmeye ve ikili ilişkileri sağlıklı ve istikrarlı şekilde geliştirmeye hazır olduğunu ifade etti.

 

CRİ,  John Kerry Çin'de başlıklı haberinde, Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'in ziyaretinin Çin ile ABD arasındaki ilişkilere iyi bir başlangıç getirmesini umduğunu söyledi.

 

Wang Yi'nin davetlisi olarak Çin'e gelen Kerry bu sabah Beijing'e vararak iki günlük Çin ziyaretine başladı.

 

Wang Yi bugün (14 Şubat) Kerry ile yaptığı görüşmede, Çin'in ABD'yle beraber iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 35. yıldönümü fırsatıyla, iki ülke liderleri arasında varılan önemli fikir birliğini ciddi şekilde yerine getirmeye hazır olduğunu belirtti.

 

CRİ, Rusya, Suriye karar taslağına destek bekliyor diye yazıyor. Haberde, Moskova, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'ne sunduğu Suriye konulu insani karar tasarısına ilgili ülkelerden yapıcı bir yaklaşım beklediğini duyurdu.

 

Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından dün (13 Şubat) internet sitesinde yayınlanan açıklamada, Avustralya'nın aralarında bulunduğu bazı ülkelerin kısa süre önce BM Güvenlik Konseyi'ne Suriye'deki insani durumla ilgili bir karar taslağı sunduğu hatırlatıldı. Ancak bu taslağın Suriye'deki hükümet karşıtı silahlı grupların uluslararası insan hakları yasalarına aykırı eylemlerini görmezlikten gelerek ülkedeki şiddetin yol açtığı insani krizin tüm zararını Suriye hükümetine yüklediği belirtildi. Açıklamada bu taslağı sunan ülkelerin Suriye hükümetine kararın uygulanmaması durumunda yaptırım öngördüğünün de altı çizildi.

 

CRİ, Çin ekonomisinde enerji verimliliği arttı diye yazıyor. Haberde, Çin ekonomisinde birim üretim başına enerji tüketiminde ciddi azalma kaydedildi.

 

Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu tarafından dün (13 Şubat) yayımlanan açıklamaya göre, birim üretim başına enerji tüketimi 2013 yılında yüzde 3,7 düştü. Kimyasal oksijen, sülfür dioksit, amonyak ve nitrit oksit gibi kimyevi maddelerde yıllık hedef tutturuldu.

 

CRİ, Rusya-Mısır askeri işbirliği güçlendirilecek diye yazıyor. Haberde, Rusya ve Mısır'ın dışişleri bakanları ve askeri liderleri dün (13 Şubat) Moskova'da "2+2" görüşmesi yaparak, ordu ve askeri teknoloji alanındaki işbirliğini güçlendireceklerini belirtti.

 

Rusya Dışişleri Bakanlığı sitesinde yayınlanan duyuruya göre, Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ve Mısır Dışişleri Bakanı Nabil Fahmi'nin dün görüşerek, ordu ve askeri teknoloji alanındaki işbirliği belgelerini hazırlamayı hızlandıracaklarını kaydetti. İki taraf uluslararası ve bölgesel önemli sorunları da ele aldı.

 

CRİ, Çin-Orta Asya ticaret hacmi 40 milyar doları geçti diye yazıyor. Haberde, Çin ile Orta Asya ülkeleri arasındaki ticaret hacmi yüzde 13 arttı.

 

Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Yao Jian, 2013 yılında Çin ile Orta Asya ülkeleri Kazakistan, Özbekistan, Tacikistan, Kırgızistan arasındaki ticaret hacminin 40,2 milyar ABD dolarına ulaşarak, bir önceki yıla göre yüzde 13 arttığını belirtti.

 

CRİ, AB, Ukrayna'dan anayasada reform istedi başlıklı haberinde, Avrupa Birliği, Ukrayna'yla ilgili olarak en büyük önceliğin anayasal reform olduğunu bildirdi.

 

Avrupa Birliği'nin Genişleme ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Komisyon Üyesi Stefan Fuele, Ukrayna'dan bir an önce siyasi krizden çıkmak için anayasal reform ve geniş tabanlı hükümet yoluyla seçimlerin özgür ve adil yapılmasını temin edecek acil tedbirler almasını istedi.

 

CRİ, Türkiye-Afganistan-Pakistan Zirvesi tamamlandı diye yazıyor. Haberde, Türkiye-Afganistan-Pakistan Üçlü Liderler Zirvesi'nin 8. toplantısı dün (13 Şubat) Ankara'da tamamlandı. İki gün süren toplantıya katılan üç ülkenin lideri siyaset, güvenlik ve ekonomi alanlarında işbirliğini güçlendireceklerini açıkladı.

 

Ana teması "Asya'nın Kalbinde Sürdürülebilir Barış" olan Zirve'de Türkiye Cumhubaşkanı Abdullah Gül, Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai, Pakistan Başbakanı Navaz Şerif bir araya geldi.

 

Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai zirveden sonra düzenlenen basın toplantısında, üç liderin Afganistan ile Pakistan'ın barış ve güvenliği konuları üzerinde fikir alışverişinde bulunduğunu ve 2014 yılının Afganistan için önemli bir geçiş yılı olacağını belirtti.

 

CRİ, İran açık sulardaki varlığını güçlendiriyor diye yazıyor. Haberde, İran Deniz Kuvvetleri Komutanı Habibullah Seyyari, İran'ın gemi filosunun uluslararası ve açık sulardaki varlığını güçlendireceğini belirtti.

 

Seyyari dün (13 Şubat) yaptığı konuşmada, açık suların dünyadaki bütün ülkelere ait olduğunu, İran'ın da gemi filosunun uluslararası ve açık sulardaki varlığını pekiştireceğini söyledi.

 

İran askeri makamları tarafından bu haftanın başında yapılan açıklamada, İran'ın bir gemi filosunun ilk defa Atlantik Okyanusu'na girip ABD'nin deniz sınırına yaklaştığı belirtildi. Ancak bu haber henüz doğrulanmadı. İran'ın açıklamasında, bu yılın Ocak ayının sonunda Atlantik bölgesine giden gemi filosunun açık sulardan geçen İran'ın yük gemileri ve tankerlerini korumayı amaçladığı bildirildi.

 

CRİ, Çin Soçi'de ilk altın madalyalarını kazandı diye yazıyor. Haberde, Soçi'de yapılan Kış Olimpiyat Oyunları'nda, Çin dün (13 Şubat) ilk iki altın madalyasını kazandı.

 

Li Jianrou 500 metre bayanlar sürat pateninde Çin'e ilk altın madalyayı kazandırdı, onun ardından Zhang Hong da 1000 metre bayanlar kısa mesafe sürat pateninde şampiyon oldu.

 

Rusya 14 Şubat’ta Bunları Konuştu

 

Rusya’nın Sesi Radyosu (RUVR), Endonezya yanardağ patlaması nedeniyle 200 bin kişiyi tahliye ediyor diye yazıyor. Haberde, Endonezya yönetimi Java adasındaki Kelud yanardağının patlaması nedeniyle 200 bin kişinin tahliye edilmesi talimatını verdi.

 

Yanardağ bölgesindeki 10 kilometrelik alanda yer alan 36 köyün tahliye edilmesi planlanıyor. Yetkililer şu ana kadar birkaç bin kişiyi tahliye etmiş bulunuyor.

 

Rusya’nın Sesi, "Türkiye'nin bilinmeyen yüzü" başlıklı haberinde, Rusya’nın köklü gazetelerinden İzvestiya’da, Türkiye turizmiyle ilgili bir makaleye yer verildi. “Bilinmeyen Türkiye” başlığını taşıyan yazıda, Türkiye sahillerinde tatil yapmaya alışık olan Ruslara, ülkenin denizden uzak yerlerine yönelmeleri tavsiye ediliyor.

 

Rusya’nın Sesi, Kıbrıs’ı hükümet krizi tehdit ediyor diye yazıyor. Haberde, RBK Ajansı’nın bildirdiğine göre, Kıbrıs Hükümeti devlet mülkiyetinin özelleştirilmesine yönelik yol haritasının onaylanması nedeniyle dağılmanın eşiğinde yer aldı. Tasarı 3 devlet şirketinin satılmasını öngörüyor. Bu kanun tasarısının kabul edilmesi sonucunda telekomünikasyon ve enerji alanındaki sendika işçileri cuma günü toplu grev yapacaklar.

 

Rusya’nın Sesi, Erdoğan'dan '17 Aralık' açıklaması başlıklı haberde, Başbakan Erdoğan, 17 Aralık operasyonuna ilişkin önemli bir açıklamada bulunarak, oğlu Bilal Erdoğan ile operasyonda adı geçen bakan çocuklarının savcılara dava açacaklarını söyledi.

 

Ankara Ticaret Odası Congresium'da verilen yemeğe, aralarında eski bakanlar Kemal Unakıtan ve Atilla Koç'un da bulunduğu 22. ve 23. dönemde Meclis'te görev yapan 250'ye yakın isim katıldı. Erdoğan, yemekte eski görev arkadaşlarından, sahaya inerek yerel seçimler için kendilerine destek vermelerini istedi.

 

Başbakan Erdoğan'ın, basına kapalı olarak gerçekleştirilen yemekte, 17 Aralık operasyonuna ilişkin önemli açıklamalarda bulunduğu öğrenildi.

 

Edinilen bilgiye göre Erdoğan, operasyon savcılarının "paralel yapı" olarak tanımladığı grupla hareket ettiğini söyledi. Erdoğan "Oğlum Bilal Erdoğan ve bakanların çocukları savcılara dava açacaklar" dedi.

 

Rusya’nın Sesi, 3 milyar dolarlık Rus-Mısır anlaşmasında mutabakata varıldı diye yazıyor. Haberde, Rusya perşembe günü gerçekleşen "2+2" şeklinde Rusya-Mısır dışişleri ve savunma bakanları toplantısı sonrasında toplam değeri 3 milyar doların üzerinde olan anlaşmayı parafe etti.

 

Vedomosti gazetesinin Rusya savunma sanayideki iki kaynağa dayandırarak bildirdiğine göre, şu an itibariyle MiG-29M/M2, birkaç çeşit hava savunma sistemleri, Mi-35 helikopterleri, kıyı gemileri savunma sistemleri, farklı mühimmat ve hafif silahlar içeren toplam değeri 3 milyar doların üzerindeki anlaşma parafe edildi veya imzalandı.

 

Rusya’nın Sesi, Gül Türkmenistan Cumhurbaşkanı ile bir görüşme gerçekleştirdi diye yazıyor. Haberde, Türkmenistan Devlet Haber Ajansı’nın bildirdiğine göre, Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbanguli Berdimuhamedov ile Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül arasında gerçekleşen telefon görüşmesinde ikili işbirliğinin durumu ve perspektifi, ayrıca bölgedeki durum ele alındı.

 

Rusya’nın Sesi, Aziz Yıldırım'a 90 gün ceza diye yazıyor. Haberde, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK), disiplin ihlalleriyle ilgili dosyaları karara bağlarken, Fenerbahçe Kulübü'ne adeta ceza yağdırdı. PFDK, Aziz Yıldırım'a 90, Mahmut Uslu'ya 45 gün hak mahrumiyeti, Egemen Korkmaz'a ise 2 maç men cezası verdi.

 

Rusya’nın Sesi, Jirinovskiy: Aşk ölümdür başlıklı haberinde, Rusya Liberal Demokrat Partisi (LDPR) Lideri ve Rusya Meclisi Başkan Yardımcısı Vladimir Jirinovskiy Sevgililer Günü’nde nasıl öpüşmek gerektiğini gösterdi ve gençleri kalıcı aşk ümit etmemeleri çağrısında bulundu.

 

Rusya’nın Sesi, Olimpiyat şampiyonu Evgeniy Plyuşenko spor kariyerini sonlandırıyor diye yazıyor. Haberde, İki defa olimpiyat şampiyonu olan Evgeniy Plyuşenko resmi olarak spor kariyerini sonlandırdığını duyurdu. 31 yaşındaki artistik patinajcı böyle bir kararı sırtındaki ağrı nedeniyle Soçi Kış Olimpiyat Oyunları erkekler tekli müsabakalarından çekilmesi nedeniyle aldı.

 

İngiltere 14 Şubat’ta Bunları Konuştu

 

Economist dergisi, Türkiye'de meclisten geçen internet düzenlemesi yasasına dair bir makaleye yer veriyor.

 

"İmzalayacak mı? İmzalamayacak mı? Bütün gözler Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la birlikte iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi'nin kurucularından olan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'de." diye başlayan yazıda, "internete sıkı kısıtlamalar getiren, karşıtlarının Türkiye'yi bu alanda İran ve Çin'le aynı kategoriye getireceğini söylediği yasanın, muhalefet ve Avrupa Birliği'nin protesto çığlıkları arasında" AKP'nin hâkimiyetindeki parlamentoda kabul edildiği söyleniyor.

 

Dergi, yasanın Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'na (TİB) mahkeme kararı olmaksızın herhangi bir internet sitesini bloke etme yetkisi verdiğini, ayrıca TİB'e "keyfi” bir şekilde, kullanıcıların haberi olmadan 'mütecaviz' içeriği silme yetkisi tanıdığını" aktarıyor. İnternet servis sağlayıcısı şirketlere de kullanıcıların faaliyetleriyle ilgili tüm bilgileri iki yıl boyunca saklamaları ve yetkililerin talebi halinde kullanıcı profillerini vermeleri zorunluluğu getirildiği belirtiliyor. Yazı şöyle devam ediyor;

 

"Aktif bir Twitter kullanıcısı olan Gül üzerindeki yasayı imzalamama baskısı artıyor. CNN Türk'ten Cüneyt Özdemir kendisine 'dik dur' çağırısında bulundu. İnsan Hakları İzleme Örgütü'nden Emma Sinclair-Webb de 'Türkiye'nin su an en son ihtiyacı olan şey daha fazla sansür' dedi. Hükümet 'mahremiyetin korunması için' bu yasanın gerekli olduğunu söylüyor. Bazı AKP milletvekilleri yasayı eleştirenlerin 'porno lobisi' adına hareket ettiğini söyledi. Daha büyük olasılıkla yasanın amacı, savcıların AKP'li bakanlar ve yakınları hakkındaki rüşvet, ihale usulsüzlükleri ve kara para aklama suçlamalarını belgelemek için topladığı bir dizi gizli kayda internette ulaşılmasını önlemek. Demokratik şöhreti ve siyasi arzuları arasında bir denge kurmaya çalışan Gül zorda. Konumu geçen yazki hükümet karşıtı Gezi Parkı eylemlerinden bu yana daha da nazikleşti. Protestoların zirve yaptığı dönemde birkaç kez demokrasinin sadece seçim sandığı olmadığını hatırlatmıştı. Ama Gül'ü eleştirenler, beş kişinin ölümüne, binlerce kişinin de yaralanmasına neden olan kontrolsüz polis şiddeti karşısında daha güçlü bir duruş sergilemesi gerektiğini söylüyordu. Gül’ün görev süresin Ağustos'ta dolacak ve çoğu kişi Gül'ün Erdoğan'la görev değişimi yapmak istediğini düşünüyordu. Ancak otoriter Erdoğan, Çankaya'dan ipleri elinde tutmak için daha yumuşak başlı bir halef tercih eder. Gül yasayı veto ederse, Erdoğan bunu Gül'ün Pennsylvania'daki nüfuzlu din adamı Fethullah Gülen ile saf tuttuğuna bir 'kanıt' olarak gösterebilir."

 

Erdoğan'ın kendisini devirmek için girişilen küresel bir komplonun arkasında Gülen'in olduğu konusunda ısrar ettiğini vurgulayan Economist, başbakanın henüz bir kanıt sunmadığı halde Gülencileri komplo suçlamalarıyla yargılamakla tehdit ettiğini belirtiyor.

 

Dergi ayrıca, Gülenciler ‘in sahibi olduğu bir gazetede yazan Azeri gazeteci Mahir Zeynalov'un da Erdoğan'ı eleştiren haberleri Twitter'da paylaştığı için geçen hafta sınırdışı edildiğini hatırlatıyor ve Gül’ün buna hiç ses çıkarmadığını anlatıyor. Economist şöyle devam ediyor:

 

"Gül internete sansür yasasını imzalarsa, küresel duruşuna zarar verecek. Erdoğan'ın dördüncü kez başbakanlık seçimine girmesi durumunda, tekrar cumhurbaşkanı seçilme şansını da azaltabilir. Erdoğan daha şimdiden dördüncü kez seçilmesini engelleyen parti tüzüğünü değiştirebileceğine dair ipuçları verdi. AKP hakkındaki yolsuzluk iddiaları birikirken, Erdoğan'ın ülkenin ilk halk tarafından seçilen cumhurbaşkanı olma hayalleri soluyor. Yeniden parlamentoya girmek Erdoğan'a dokunulmazlık da sağlayacak. Kamuoyu yoklamaları AKP'nin yüzde 40 ila 50 destek aldığını gösteriyor. Ancak Erdoğan'ın oğlu ve üst düzey bir gazete ve televizyon yöneticisi arasındaki bir kamuoyu yoklamasının sonuçlarını saptırmaya dair görüşme bir gölge daha düşürdü. İstifini bozmayan Erdoğan, aynı yöneticiyi aşırı sağcı rakibi Devlet Bahçeli'yi çok fazla yayınladıklarından şikâyet etmek üzere aradığını da itiraf etti."

 

Times gazetesi, dünya haberleri sayfalarında dün Ankara'daki bir eylemde polisin sıktığı basınçlı suyla ayakları yerden kesilen Ulusal TV Muhabiri Hüsna Sarı'nın fotoğrafına geniş yer ayırıyor. Resim altındaki başlık ise "Gerçeğin soğuk darbesi"

 

Bu fotoğrafın hemen solundaki haberde ise Rusya lideri Vladimir Putin'in Moskova'da Mısır'ın yeni lideri olması beklenen Mareşal Abdülfettah El Sisi'yle yaptığı görüşme aktarılıyor. "Putin Ortadoğu'daki güç kapma girişiminde Mısır'a sarıldı" başlıklı haberde Rusya liderinin kameralar önünde Sisi'nin kendisi daha açıklamadan cumhurbaşkanı adayı olacağını söylediğini aktarıyor.

 

Haberde ayrıca, "Bu açıklama Rusya'nın Mısır'ın en yakın müttefiki olarak Amerika Birleşik Devletleri'nin yerini alma arzusunu gösteriyor. Moskova bölgedeki nüfuzunu arttırmak için Washington'ın genel olarak Ortadoğu'dan, özel olarak da Mısır'dan çekilmesinden faydalanmaya çalışıyor." deniyor.

 

Bugün neredeyse tüm İngiliz gazetelerinde yer bulan bir haber de erkeklerin cinsel yönelimleriyle ilgili bir araştırmaya da yer verilmiş.

 

Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılan araştırmada erkeklerin heteroseksüel ya da eşcinsel olmasında en az iki kromozomdaki genlerin rol oynadığı sonucuna varılıyor.

 

Guardian'daki habere göre araştırma Illinois kentindeki Kuzeybatı Üniversitesi'nde 400 eşcinsel erkek üzerinde yapıldı. X kromozomundaki Xq28 adı verilen bölgede bulunan genler erkeklerin cinselliğinde etkili oluyor. Ancak araştırmacılar tam olarak hangi genin etkili olduğunu veya başka kromozomlarda bu anlamda etkili gen olup olmadığını tespit edemedi.

 

8 kromozomundaki bir başka bölgenin de cinsel yönelimde etkili olduğu belirtiliyor.

 

Uzmanlar erkek eşcinselliğinde rol oynayan genlerin, bu genlerin aynı zamanda kadınları daha doğurgan hale getirmesi sayesinde evrim sürecinde hayatta kalabildiklerini söylüyor. Bu tezlerini de, X kromozomundaki Xq28 geninin erkeklere anneden geçmesiyle açıklıyorlar.

 

Bu çalışmanın 1993'te yapılan benzer ama daha küçük ölçekli bir araştırmanın sonuçlarını doğruladığı da vurgulanıyor.

 

Independent'ta da bir genetik araştırmanın haberi var. Tarihteki büyük göçlerin insanoğlunun genetik yapısı üzerine yapılan araştırmada 95 farklı hal ele alınıyor.

 

Bu halkların genetiğinde Cengiz Han'ın imparatorluğundan, Avrupa sömürgeciliğine, Arap köle ticaretinden, Çin'deki halklarla karışan Avrupalı tacirlere kadar birçok etkinin görüldüğü sonucuna varılıyor.

 

Oxford Üniversitesi ve Londra Üniversitesi'nin ortaklaşa yaptığı araştırmada örneğin Pakistan'daki Hazara halkının kısmen Moğol savaşçılardan geldiği saptanıyor. Moğol genlerinin Uygurlar'da yüzde 50, Özbeklerde yüzde 39, Türklerde ise yüzde 8 oranında görüldüğü kaydediliyor.

 

Almanya 14 Şubat’ta Bunları Konuştu

 

Belçika’da ilk kez alt yaş sınırlaması olmadan çocuklara ötanazi hakkının mecliste kabul edilmesi, büyük tartışmalara yol açtı. Bielefeld kentinden Westfalen-Blatt Gazetesi’nin yorumu şöyle:

 

“Çocukların otomobil kullanma izni yok, alkol kullanma izni yok, seçimlere gidip oy kullanma izni yok. Ama Belçika’da artık ölümcül bir hastalık durumunda yaşamak isteyip istemediklerine karar verme hakları var. Böylece bu küçük Avrupa ülkesi çok hassas bir konuda, ötanazide dünyada öncü oldu. Bu gerçi birdenbire reşit olmayan binlerce çocuğun acılarına son vermek isteyeceği anlamına gelmiyor. Belçika’da yılda bu tür 10-12 vaka olduğu söyleniyor. Ama yine de kapı açılmış oldu. Almanya’da da ölümcül hasta çocukların kendi istekleriyle bu acılarından kurtulmalarına izin verilip verilmemesi gerektiği tartışmalarının başlaması uzun sürmeyecektir. Çünkü acı çekmenin yaşı yoktur… Almanya’da ölümcül hasta çocuklarla ilgili uzman tıbbî dernekler Belçika’daki ötanazi yasasını acizliğin belgesi olarak niteliyor. Ama Brüksel’deki politikacılar muhtemelen bunu duymak istemedi.”

 

Rhein- Zeitung’un yorumunda ise şu satırlar yer alıyor:

 

“Belçika ağır hasta çocuklarına gerçekten yardımcı olmak isteseydi, tıbbî araştırmaları güçlendirir ve tedavisi bulunmayan hastalıklarla ilgili terapileri güçlendirmesi gerekirdi. Şimdi yaratılansa yasa maddesi şeklinde bir öcü. Hiçbir yasanın düzenlememesi gereken bir konuya izin veriyor: Bir insanın öldürülmesine. Bu örnek olacak bir şey değil. Tam aksine ürkütücü bir misal.”

 

Milletvekilliğinden istifa etmesinin hemen ardından çocuk pornosu suçlamalarıyla evine ve bürosuna polis tarafından baskın düzenlenen Sosyal Demokrat Partili Sebastian Edathy ile ilgili tartışmalar yeni bir boyut kazandı. Dönemin Hrıstiyan Sosyal Birlik partili içişleri bakanı Hans-Peter Friedrich’in Edathy konusundaki şüphelerle ilgili ekim ayında SPD lideri Sigmar Gabriel’e bilgi verdiği ortaya çıktı. Bu bilginin aktarılmasının soruşturmanın gizliliği ilkesini ihlâl ettiği ve Edathy’nin delilleri yok etmesine zemin hazırladığı suçlamaları gündemde. Sebastian Edathy, Federal Meclis’te NSU cinayetlerinin incelenmesinden sorumlu komisyonun başkanıydı.

 

Die Welt gazetesinin yorumu şöyle:

 

“Şimdilik Edathy olayında pek çok şey belirsiz. Ama şunu şimdiden söylemek mümkün. Bu olay, istifaların da dahil olduğu bir hükümet krizine yol açacak potansiyele sahip. Mesele, özünde görev başında siyasî nedenlerle soruşturmanın engellenmesi ve ayrıca federal kurumların işleyiş yapısının hiçe sayılmasıdır. Siyasî nedenleri konusunda ise şu tahmin ortaya çıkıyor. Edathy ile ilgili işaretler Alman makamlarına, tam da NSU araştırma komisyonu başkanı olarak görevini tamamladığında iletildi. Konu o kadar hassastı ki belki dönemin içişleri bakanı Edathy ile ilgili bu zannı ilk aşamada gizli tutmayı tercih etti. Ama kesin olan şu ki, bu bilgiler olması gerektiği gibi gizli kalmadı.”

 

Frankfurter Allgemeine Zeitung’un yorumunda ise şu satırları okuyoruz:

 

“Sosyal Demokrat Parti eski milletvekili Sebastian Edathy ile ilgili bilgilerin iletiliş şekli, artık skandal bir ifşaattan, soruşturmayı engelleme suçlamalarına varan bir boyuta ulaştı. Başlangıçta olay, Edathy’nin polis araması sonrasında oturma odasının fotoğraflarını basan yerel bir gazetenin sansasyon hırsıyken, şimdi federal hükümetten başbakan yardımcısına kadar uzandı. Perşembe günü konuyla ilgili yetkililer için, resmî görevlerini bir muz cumhuriyetindeki gibi ihlâl ettikleri şüphesini dağıtmaya yönelik demeçler vermekle geçti. “

 

Ukrayna 14 Şubat’ta Bunları Konuştu

 

Ukrayna’nın Sesi, Kliçko: “ Biz Yokuz” başlıklı haberinde, iyasi krizin sürdüğü Ukrayna’da, hükümet kurma çalışmaları devam ediyor.

 

Devlet Başkanı’nın muhalefet ve iktidar temsilcileri ile yaptığı görüşmelerden şu ana kadar net bir sonuç çıkmazken, kulislerden muhalefetten bir partinin de yer alacağı koaliasyon hükümetinin kurulabileceği haberleri geliyor.

 

Dün yaptığı konuşmada koalisyon hükümeti kurma çalışmalarını değerlendiren muhalefetteki UDAR (Darbe) partisi lideri Vitaliy Kliçko, hükümette yer almayacaklarını söyledi.

 

İran 14 Şubat’ta Bunları Konuştu

 

Fars Haber Ajansı(FHA), İran Sipahiler Kudüs Güçleri Komutanı General Süleymani “Mevcut zaman kesiminde İran’dan başka hiçbir ülke İslam dünyasına liderlik edemez” dedi.

 

FHA, İİT meclisleri heyetleri, İslam ülkeleri meclisleri birliği başkanlar zirvesine katılmak üzere Tahran'a gelmeye başladı.

 

FHA, İslamî Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani, İİT Meclisleri Birliği'nin İslam ülkelerinin gelişmesi için rol ifa etmesi gerektiğini vurguladı.

 

FHA, İran Deniz Kuvvetleri Komutanı “İran Deniz Kuvvetleri bugün Hint okyanusu ve Çin Denizinde bulunuyor. Serbest sularda bulunmamız daha da artacak” dedi.

 

FHA, Önceki gün Rusya’ya ziyarette bulunan Mısır Savunma Bakanı El Sisi, Rusya Cumhurbaşkanı Putin’in kişiliğine hayran kaldığını vurguladı.

FHA, Bahreyn Dışişleri Bakanının İran’la ilgili çirkin ifadelerde bulunması üzerine bu ülkenin İran Maslahatgüzarı Dışişleri Bakanlığına çağırıldı.

 

FHA, Afganistan Yüksek Barış Konseyi Sözcüsü, bu ülkede devam eden savaş ve huzursuzluklara değinerek “ABD, geniş müdahaleleriyle Afganistan’da huzursuzluğu arttırma peşinde” dedi.

 

FHA, İran'ın Moskova Büyükelçisi Mehdi Senai, İran ve Rusya, Batı'nın İran'a dayattığı tek yanlı haksız yaptırımlardan doğan zararları telafi edebileceğini vurguladı.

 

FHA, Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Habibullah Seyyari, İran deniz görev grubunun Amerika'nın deniz sınırına yaklaşması her hangi bir tehdit anlamına gelmediğini belirtti.

 

FHA, Lübnan ordusu Abdullah Azam terör örgütünün iki numaralı adamını yakalayarak bu ülkede terör saldırıları hakkında önemli bilgilere ulaştı.

 

FHA, İran Çevre Kurumu Başkanı Dr. Masuma İbtikar, yakın gelecekte İran ve Ermenistan sınırında ilk ortak parkın inşa edilmesine şahit olacaklarını açıkladı.

 

FHA, Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Habibullah Seyyari, İran deniz kuvvetleri sanayi kruvazör inşaatında kendine yeter hale geldiğini açıkladı.

 

FHA, “El Arabiye” kanalı “Irak-Şam İslam Devleti” (IŞİD) denen terör örgütü elebaşılarından 6’sının kimliklerini ifşa etti.

 

FHA, Amerikalı askeri ve güvenlik uzmanları, İran İslam Cumhuriyeti Ortadoğu bölgesinin en güçlü devleti sayıldığını belirtti.

 

FHA, Amerika temsilciler meclisinin 104 üyesi Başkan Obama'ya İran'a karşı en iyi seçenek diplomasi olduğunu belirttikleri bir mektup yazdı.

 

FHA, Çin yönetimi yayınladığı verilerde, Ocak ayında İran’dan yaptığı petrol ithalatı geçen yılın aynı ayına oranla .9 arttığını açıkladı.

 

FHA, Reuters Haber Ajansı, Rusya Ekonomi Bakanı Aleksi Olivkayev’in Nisan ayında Tahran’ı ziyaret edeceğini duyurdu.

 

İran Radyosu (İRİB), Arabistan istihbarat bakanı bölgede komploların taşeronu diye yazıyor. Haberde, Londra yayımı el'Arab gazetesi, Suudi Arabistan istihbarat bakanı Bender Bin Sultan'ı, Ortadoğu bölgesinde uluslar arası komploların gerçekleşmesi için taşeron olarak niteledi.

 

Gazete, dünkü sayısında, Arabistan istihbarat bakanının, uluslar arası emperyalist güçlerin, Suriye, Yemen ve Afganistan'daki planlarını hayata geçirmede bizzat taşeron olduğunu yazdı.

 

İRİB, Obama'dan Amerikan Kongresi'ne İran'a yaptırımların arttırılmasına tepki başlıklı haberinde, Amerikan başkanı Barak Obama, Amerikan Kongresi'ndeki 104 Demokrat Temsilci'den İran aleyhinde yaptırımların arttırılmasına dayalı tasarıya karşı çıkmalarını istedi.

 

Amerikan medyasına göre, kongredeki 104 Demokrat parti temsilcisinin ortak imzasıyla yayınlanan mektupta Amerikan hükümetinden, İran aleyhinde yeni yaptırımlara karşı çıkılması ve İran ile geçici olarak varılan anlaşmaya bağlı kalınması istendi.

 

İRİB, Erdoğan'dan Mısır seçimleri açıklaması başlıklı haberinde, Türkiye başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, el'Cezire'ye verdiği röportajda, Mısır'da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde bu ülkenin demokratik yolla seçilen cumhurbaşkanı Muhammed Mürsi'yi darbeyle deviren savunma bakanı Sisi'nin aday olması ve kazanması halinde Ankara'nın  onu resmiyette tanımayacağını söyledi.

 

İRİB, İbrahimi: Cenevre 2 Konferansı'na ilerleme sağlanmadı başlıklı haberinde, BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi İbrahimi, muhaliflerin geçiş süreci önerisinin müzakere masasında olduğunu ancak bugün bir karara varılmasının gerekmediğini söyledi.

İbrahimi, Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Gennady Gatilov ve ABD Dışişleri Bakanı Yardımcısı Wendy Sherman ile Suriye'deki taraflar arasında yürütülen barış müzakerelerine ilişkin yaptığı görüşmenin ardından BM Cenevre Ofisi'nde basın toplantısı düzenledi.

 

İbrahimi, yaklaşık 2 saat süren toplantının müzakerelerin başlamasını sağlayan iki ülkenin temsilcileriyle yapılan olağan üçlü görüşme olduğunu söyledi.

 

İRİB, İşgalci İsrail askerleri 1 Filistinliyi şehit ettiler diye yazıyor. Haberde, Gazze kentinin doğusundaki El-Mintar bölgesi yakınlarında dün ikindi saatlerinde işgal askerlerinin açtığı ateş sonucu Filistinli bir genç şehit oldu ve bir diğeri de orta derecede yaralandı.

 

Filistin Enformasyon Merkezi muhabirinin Gazze'deki Sağlık Bakanlığı sözcüsü Dr. Eşref El-Kudra'dan edindiği bilgiye göre, İbrahim Süleyman Mansur isimli 26 yaşındaki Filistinli genç işgal askerlerinin silahlarından çıkan ve başına isabet eden kurşun nedeniyle şehit oldu.

 

Suriye 14 Şubat’ta Bunları Konuştu

 

Suriye Haber Ajansı(SANA), Suriye Arap Cumhuriyetinin Cenevre’deki resmi heyeti ile BM Suriye Temsilcisi el Ahdar el İbrahimi arasında Birleşmiş Milletlerin Cenevre'deki merkezinde istişare toplantısı düzenlendi.

 

SANA,  İnsanlıktan ve ahlaktan nasibini alamamış silahlı terör grupları bir cenaze törenine saldıracak kadar alçak olmaları ne kadar korkunç görünse de Suriye halkı artık acısını ve üzüntüsünü terör karşısında bir kin kalkanı olarak kullanmayı öğrendi.

 

SANA,  İnsanlıktan ve ahlaktan nasibini alamamış silahlı terör grupları bir cenaze törenine saldıracak kadar alçak olmaları ne kadar korkunç görünse de Suriye halkı artık acısını ve üzüntüsünü terör karşısında bir kin kalkanı olarak kullanmayı öğrendi.

 

SANA, Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Genadi Gatilov, Birleşmiş Milletler Suriye Temsilcisi Ahdar İbrahimi ve ABD Dışişleri Bakanı Asistanı Vendy Sherman dün Cenevrede üçlü bir görüş alışverişi oturumu düzenledi.

 

SANA, Tekfirci ve kiralık terör çetelerine karşı savaşında ordu ve silahlı kuvvetlerimize destek amacıyla kitlesel halk gösterileri yurdun muhtelif bölgelerinde devam ederken, teröristlerin işledikleri katliamlar keskin bir dille kınanıyor.

 

SANA, Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Gennady Gatilov, ABD Dışişleri Bakanı Yardımcısı Wendy Sherman ve BM’nin Suriye Özel Temsilcisi el-Ahdar el-İbrahimi dün üçlü bir istişare toplantısı düzenledi.

 

SANA, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Mısırlı mevkidaşı Nebil Fehmi Suriye'deki krize tek çözümün Suriyeliler arasında kapsamlı diyalogla siyasi çözüm olduğunun altını bir kez daha çizerlerken, terörle mücadele ve şiddete son vermenin önemine vurgu yaptılar.

 

SANA, İşgal Altındaki Golan Topraklarını Kurtarmak İçin Halk Komitesi; ırkçı Siyonist projenin çökertilmesi mücadelesinin devam ettiğini yineledi.

 

SANA, Rusya Suriye'deki insani durumlara ilişkin bir karar tasarısını Uluslararası Güvenlik Konseyine takdim etti.

 

SANA, Homs Valisi Telal el Berazi Homs Kentinde silahlı terör gruplarının bulunduğu eski semtlerden sivilleri tahliye etme süresinin uzatıldığını belirtti.

 

SANA, İran, silahlı terör gruplarının Hama Kırsalının Maan Köyünde işledikleri ve çoğu kadın, çocuk ve şeyhlerden oluşan 42 vatandaşımızın şehit düşmesiyle sonuçlanan vahşi katliamı şiddetle kınadığını açıkladı.

 

SANA, Anka Kuşu Tiyatro Ekibi; teröre karşı vatan ve vatandaşları savunurken canlarını feda eden Tartuslu şehitlerin adlarını belgelemede gönüllü programını sürdürüyor.

 

SANA, Fransız Le Nouvel Observateur Dergisi dün yayınlanan sayısında, Suriye’de silahlı terör gruplara katılmak üzere gönderilmeleri için internet kanalıyla Avrupa ülkelerinden kiralık teröristleri toplama eylemlerinin devam ettiğini ortaya çıkardı.

 

Azerbaycan 14 Şubat’ta Bunları Konuştu

 

1News.az, Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, internet düzenlemesine ilişkin, "Yasa üzerinde çalışıyoruz, bir iki sıkıntılı konu var üzerinde çalışıyoruz" dedi.

 

1News, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı eski sistem analisti Edward Snowden'ın, çalışma arkadaşlarından birinin şifresini kullandığı bildirildi.

 

Haberde, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) yöneticisi Ethan L. Bauman, Kongre'ye bu hafta gönderdiği mektupta, Snowden'ın gizli belgelere ulaşmasına bilmeden katkı sağladığını federal soruşturmacılara itiraf eden NSA çalışanının, giriş kartının iptal edilmesinden sonra geçen ay istifa ettiğini belirtti.

 

1News, İspanya'dan göçmenlere plastik mermi diye yazıyor. Haberde, İspanya İçişleri Bakanlığı kaçak göçmenlere karşı plastik mermi kullanıldığını kabul etti.

 

Şimdiye kadar polisin ısrarla reddettiği “plastik mermi” kullanımı bizzat İçişleri Bakanı tarafından doğrulandı.

 

Mecliste söz alan İçişleri Bakanı Jorge Fernandez Diaz geçtiğimiz hafta kaçak göçmenlerin yüzerek İspanya sınırına girmeye çalıştığını ve bu sırada polislerin suya plastik mermiyle ateş ettiğini kabul etti.

 

1News, Sırbistan’ın Azerbaycan Büyükelçisi Zoran Vajovic, 15 Şubat Sırbistan Ulusal Bayramı Devletçilik Günü dolayısıyla düzenlenen basın toplantısında, Sırbistan Cumhurbaşkanı Tonislav Nikoliç’in Azerbaycan’ı ilk resmi ziyaretinin Sırbistan ve Azerbaycan arasındaki ikili işbirliğinin gelişimine önemli katkı sağladığını vurguladı.

 

1News, Rusya’nın kuzeyinde St. Petersburg kentinde trafik yüzünden tartışan sürücülerin silahlarını çekerek ateş etmesi kameraya yansıdı.

 

1News, New Mexico Senatosu, Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü destekleyen karar aldı diye yazıyor. Haberde, ABD’nin New Mexico Eyaleti Senatosu dün Azerbaycan’la ilgili kapsamlı bir karar kabul etti.

 

Azerbaycan’ın Los Angeles Başkonsolosluğundan verilen bilgiye göre, kararda Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünün ABD tarafından desteklendiği ve uluslararası camianın Dağlık Karabağ’daki bölücü kukla rejimi bağımsız devlet olarak tanımadığı ifade edildi.

 

1News, Müslümanlar Fransızların tepkisizliğine öfkeli başlıklı haberinde, Orta Afrika Cumhuriyeti'nin başkenti Bangui'de kalan Müslümanlar, Fransız askerlerinin, çoğunluğunu Hıristiyanların oluşturduğu ''anti-balaka'' milislerinin vahşetine tepkisiz kalmasını kınadı.

 

Bangui'de Müslümanların yaşadığı PK5 mahallesindeki sokaklarda siviller, pankartlara ve duvarlara yazdıkları sloganlarda Fransız askerlerini ''anti-balakaların'' tarafını tutmakla suçladı.

 

Müslümanlar, ''Fransa'ya hayır'', ''Fransa'nın adaletsizliğine hayır'' sloganlarıyla Fransız askerlerine öfkelerini dile getirdi.

 

1News, Nijerya'nın kuzeydoğusunda Boko Haram örgütünce pusuya düşürülen 9 asker hayatını kaybetti.

 

Yetkililer, Adamawa eyeleti başkenti Yola'daki askerlerin Izhe sınırındaki köylerde örgüt üyelerine yönelik gerçekleştirdiği operasyonlar sırasında silahlı saldırıya uğradığını belirtti.

 

Saldırıda bazı askerlerin de yaralandığı kaydedildi.

 

1News, Uydu, yarın Kazakistan'dan fırlatılacak. Türkiye'nin beşinci haberleşme uydusu fırlatılmak için hazır.

 

1News, Azerbaycan Savunma Bakanı Orgeneral Zakir Hasanov, Sırp mevkidaşı Nebojsa Rodic’in daveti üzerine 17-18 Şubat tarihlerinde bu ülkeye resmi bir ziyaret gerçekleştirecek.

 

1News, Irak ordusu Felluce saldırdı: 4 ölü, 26 yaralı diye yazıyor. Haberde, Felluce'deki hükümet karşıtı eylemleri organize eden grubun basın sözcüsü Muhammed el-Bicari, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Orduya bağlı birliklerin, dünden bu yana Felluce'deki yerleşim yerlerine havan toplarıyla düzenlediği saldırılarda 4 kişi hayatını kaybetti, 26 kişi de yaralandı" dedi. Şehrin farklı bölgelerine 40'tan fazla havan mermisi düştüğünü söyleyen Bicari, saldırıda evler, hastaneler ve camilerin ayrım gözetilmeksizin hedef alındığını ifade etti.

 

1News, Endonezya'da yanardağı alarmı diye yazıyor. Haberde, Endonezya'nın Java Adası'nda bulunan ve son dönemlerde yeniden faaliyete geçen Kelud Yanardağı'nın faaliyete geçmesinin ardından, bölgedeki yerleşim yerlerinden binlerce kişinin tahliye edildiği bildirildi.

 

1News, BM Genel Sekreterine Ermenistan tarafından yapılan ateşkes ihlallerine ilişkin ayrıntılı rapor sunuldu diye yazıyor. Haberde, Azerbaycan’ın BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Agşin Mehdiyev, 12 Şubat tarihinde bu yılın Ocak ayından itibaren Ermenistan tarafından ateşkes ihlallerinin sıklaştığıyla ilgili mektubu BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’a gönderdi.

 

Azerbaycan’ın BM Temsilciliğinden verilen bilgiye göre, mektupta Ermenistan tarafından ateşkes ihlallerinin yapılmasına ilişkin liste Genel Sekretere sunuldu, Ermenistan Silahlı Kuvvetlerinin Azerbaycan Ordusunun mevzilerine ateş açması sonucu Ordunun iki subayı keskin nişancılar tarafından şehit edildi ve bir askerin de yaralandığı belirtildi.

 

1News, Humus'tan bin 400'e yakın kişi tahliye edildi diye yazıyor. Haberde, BM, Suriye'nin Humus kentinden bugüne kadar bin 370'ten fazla kişinin tahliye edildiğini, bu kişilerden yaşları 15 ile 55 arasında olan 430 erkeğin rejim tarafından sorgulandığını ve 181'inin serbest bırakıldığını bildirdi.

 

BM Genel Sekreter Sözcüsü Martin Nesirky, basın brifinginde yaptığı açıklamada, BM'nin Humus'ta kuşatma nedeniyle mahsur kalanlara yardım ulaştırma çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi.

 

Kuşatma altındaki bölgeye bugüne kadar 2 bin 500 kişiye bir ay yetecek kadar gıda, hijyen ve sağlık malzemesi ulaştırıldığını anlatan Nesirky, tahliye çalışmalarına da BM'nin nezaret ettiğini kaydetti.

 

1News, Azerbaycan-İran Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Karma Komisyonu Bakü’de toplandı diye yazıyor. Haberde, Bakanlığın resmi internet sayfasında yer alan bilgiye göre, görüşmelerde iki ülke arasında uluslararası karayolu taşımacılığına ilişkin anlaşmanın hükümlerine uyulması konusundaki mevcut durum, uluslararası yolcu ve yük taşımalarındaki sorunların araştırılması ve çözümü, ayrıca, bazı diğer konular kapsamlı bir şekilde ele alındı.

 

1News, Yunanistan'da polis zanlıların fotoğraflarını yayınladı diye yazıyor. Haberde, Yunan polisi, Atina'da terör operasyonu kapsamında gözaltına alınan 4 Türk vatandaşının fotoğraflarını yayınladı.

 

Yunan medyasında geniş çapta yer alan fotoğraflarda polis verilerine göre, Petar Petrov kimliğiyle görünen 49 yaşındaki kişinin Hüseyin Fevzi Tekin olduğu, 25 yaşındaki kişinin Bilgehan Karpat, 41 yaşındaki kişinin Cengiz Bayır (İsmail Akkol) ve 33 yaşındaki kişinin ise Murat Korkut olduğu belirtildi.

1News, SOCAR: Bakü-Novorossiysk boru hattı üzerinden petrolün karşılıklı yarar ilkesi çerçevesinde nakli her iki tarafın menfaatinedir

 

1News, Göstericilerin kampları boşaltıldı diye yazıyor. Haberde, Tayland'da göstericilerin hükümet binası yakınlarındaki kampı güvenlik güçleri tarafından boşaltıldı.

 

Yönetim karşıtı gösterilerin devam ettiği Tayland'da güvenlik güçleri, yaklaşık üç aydır protestocuların işgali altındaki bazı yerlere operasyon düzenledi.

 

Yetkililer, göstericilerin hükümet binası yakınlarındaki kampının güvenlik güçleri tarafından boşaltıldığını açıkladı.

 

1News, Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı İdaresi Başkan Yardımcısı ve Dış İlişkiler Daire Başkanı Novruz Memmedov Karabağ sorunu ile ilgili yeni açıklama yaptı diye yazıyor. Haberde, Memmedov, “twitter” hesabında, “Bazı devlet başkanları ve yetkilileri Karabağ sorunu ile ilgili bazen öyle beyanlarda bulunuyorlar ki, BM Güvenlik Konseyi kararlarından sanki hiç haberleri yokmuş intibası uyandırıyorlar” diye yazdı.

 

1News, BM Güvenlik Konseyi toplantısında Ermenistan’ın Azerbaycan’a yönelik işgalci politikası görüşüldü diye yazıyor. Haberde, Azerbaycan’ın BM Daimi Temsilciliğinden verilen bilgiye göre, toplantıda konuşma yapan Birleşmiş Milletler Barışı Koruma Operasyonları Başkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı, BM İnsani Yardım Koordinatörü, BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri, Uluslararası Kızıl Haç Örgütü Başkanı dünyada devam eden çatışmalarda sivillerin korunmasının önemine dikkat çektiler, BM’nin konuya ilişkin faaliyetlerinden bahsettiler.

 

1News, Ban'dan Eroğlu’na mesaj diye yazıyor. Haberde, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’na mesaj göndererek "tarafların ortak açıklama üzerinde anlaşmış olmasını ve tam teşekküllü müzakerelerin devam ettiğini öğrenmiş olmaktan büyük memnuniyet duyduğunu" bildirdi.

 

1News, Gürcistan Cumhurbaşkanı Georgi Margvelaşvili, Azerbaycan ziyareti çerçevesinde dün Gah ilçesine giderek oradaki Gürcü asıllı vatandaşlarla buluştu.

 

Gah gezisine Gahingiloy köyündeki Aziz Georgi Kilisesi’ni ziyaretiyle başlayan konuk cumhurbaşkanına 18. yüzyılın sonlarında inşa edilen kilise ile ilgili bilgi verilerek, kilisenin tarihi anıt olarak devletin koruması altında bulunduğu ifade edildi.

 

1News, Avrupa'da 6 şehirde bomba paniği diye yazıyor. Haberde, İngiltere’de polis 6 farklı şehirdeki Ordu merkezlerine gönderilen şüpheli paketlerle ilgili soruşturma başlattıklarını açıkladı.

 

Başbakanlık bir basın açıklaması yayınlayarak Oxford, Slough, Kent, Reading, Chatham ve Brighton’daki ordu personel alım merkezlerine gönderilen paketlerle ilgili olarak Başbakan David Cameron’ın COBRA acil durum komitesini toplantıya çağırdığını duyurdu.

 

1News, Bugün Azerbaycan’da ilk televizyon yayınının 58. Yıldönümü diye yazıyor.

 

1News, Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, internet düzenlemesine ilişkin, "Yasa üzerinde çalışıyoruz, bir iki sıkıntılı konu var üzerinde çalışıyoruz" dedi.

 

1News, Azerbaycan ve İsrail çifte vergilendirmeyi önleyen anlaşma imzalayacak diye yazıyor. Haberde, Azerbaycan’ı ziyaret eden İsrail İhracat ve Uluslararası İşbirliği Enstitüsü Başkanı Ramzi Gabbay, yaptığı açıklamasında, Azerbaycan ve İsrail arasında çifte verilendirmenin önlenmesine ilişkin anlaşmanın imzalamasının planlandığını belirtti.

 

1News, İtalya’da hükümet istifa ediyor diye yazıyor. Haberde, İtalya’da partisinin desteğini kaybeden Başbakan Enrico Letta (47) istifasını bugün Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano’ya sunacağını duyurdu.

 

Letta, bir süredir parti lideri Matteo Renzi (39) ile anlaşmazlık içindeydi. Demokrat Parti yönetim kurulunun dün akşam yaptığı olağanüstü toplantıda Renzi’nin “yeni hükümet” fikrini kabul etmesi üzerine, Letta hükümetin istifasını sunacağını açıkladı. Renzi “Artık sayfayı çevirme zamanı geldi. Ülke yönetimine taze kan gerek” demişti.

 

1News, Erdoğan eski AK Parti milletvekilleriyle bir araya geldi diye yazıyor. Haberde, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, eski AK Parti milletvekilleriyle akşam yemeğinde bir araya geldi.

 

Başbakan Erdoğan, Ankara Ticaret Odası Congresium'da verilen yemekte, AK Parti eski milletvekilleriyle buluştu.

 

Basına kapalı düzenlenen yemekte, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik de yer aldı.

 

Yemeğe katılan eski Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, gazetecilere yaptığı açıklamada, siyasi çalışmalarına devam ettiğini söyledi.

 

Hayatlarının 7 gün 24 saat çalışma esasına göre kurgulandığını belirten Pepe, "Hayat tarzımız sadece seçimden seçime çalışmak değil. Siyaset benim hayat tarzım. Seçim bölgem Kocaeli, İstanbul, Yalova ve Trabzon'da aktif olarak çalışmalara katılıyorum" dedi.

 

Eski Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç da bol bol kitap okuduğunu, siyasi çalışmalarını sürdürdüğünü ifade etti.

 

1News, İbrahimi: Öneri müzakere masasında diye yazıyor. Haberde, Birleşmiş Milletler (BM) ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El-Ahdar el-İbrahimi, muhaliflerin geçiş süreci önerisinin müzakere masasında olduğunu ancak öneri üzerinde bugün bir karara varılmasının gerekmediğini söyledi.

 

İbrahimi, Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Gennady Gatilov ve ABD Dışişleri Bakanı Yardımcısı Wendy Sherman ile Suriye'deki taraflar arasında yürütülen barış müzakerelerine ilişkin yaptığı görüşmenin ardından BM Cenevre Ofisi'nde basın toplantısı düzenledi.

 

1News, İşgalci Ermenistan ordusuna bağlı birlikler, Soçi Olimpiyatları sürensince ateşkesin ihlal edilmemesi yönünde verilen vaatlere rağmen, ateşkes ihlallerini sürdürdü.

 

Azerbaycan Savunma Bakanlığı basın servisinden yapılan açıklamaya göre, işgalci Ermenistan birlikleri son 24 saatte cephe hattının farklı noktalarında toplam 32 kez ateşkesi ihlal ettiler.

1News, Türkiye Cumhurbaşkanı Gül'den telefon diplomasisi diye yazıyor. Haberde, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüştü.

 

Cumhurbaşkanlığının internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Gül, Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov'u telefonla aradı.

 

İki kardeş ülke arasında her alanda mükemmel düzeyde seyreden ilişkilerin çeşitli boyutları hakkında fikir teatisinde bulunulan görüşmede, Türk dünyasını ilgilendiren bazı konular da ele alındı.

 

1News, Mogadişu Uluslararası Havaalanı önünde meydana gelen patlamada 7 kişi öldü, çok sayıda kişi yaralandı.

 

Mogadişu Uluslararası Havaalanı önünde bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda 7 kişi öldü, birçok kişi yaralandı. Ölenler arasında, havaalanı yakınındaki bir lokantada bulunan sivillerin de yer aldığı belirtilirken, patlama nedeniyle çevrede bulunan araçlar büyük zarar gördü.

 

1News, Cumhurbaşkanı Aliyev “Hocalı’ya Adalet” kampanyası için 1 milyon manat ayırdı diye yazıyor. Haberde, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, “Hocalı’ya Adalet” kampanyası çerçevesinde düzenlenecek etkinlikler için finansman kaynağı sağlanmasına ilişkin karar imzaladı.

 

Kararda, uluslararası düzeyde yürütülen “Hocalı’ya Adalet” kampanyasının önemi dikkate alınarak, söz konusu kampanya çerçevesinde gerçekleştirilecek etkinliklerin finansmanını sağlamak amacıyla, Azerbaycan Cumhuriyeti 2014 yılı merkezi yönetim bütçesinde Cumhurbaşkanı Özel Fonu için öngörülen kaynaktan Gençlik ve Spor Bakanlığına 1 milyon manat ödenek tahsis edildiği belirtildi.

 

1News, İskenderun Körfezi'nde deprem diye yazıyor. Haberde, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, saat 02.33'de merkez üssü İskenderun Körfezi olan 4.5 şiddetinde sarsıntı kaydedildi.

 

Bulgaristan 14 Şubat’ta Bunları Konuştu

 

Bulgaristan Radyosu (BNR), Bulgaristan, AB'nin Orta Afrika Cumhuriyeti’ndeki barış misyonuna katılma olasılığı konusunu görüştü diye yazıyor. Haberde, yetkililer, Avrupa Birliği’nin Orta Afrika Cumhuriyetinde düzenleyeceği barış operasyonuna ülkemizin katılma olasılığını görüştüler. Dışişleri Bakanı Kristian Vigenin’in başkanlık yaptığı oturuma Savunma Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı idaresi, İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Maliye ve Ekonomi Bakanlıkları ve istihbarat dairelerinin temsilcileri katıldı.

 

BNR, Aziz Trifon Zarezan günü kaydediliyor diye yazıyor. Haberde, Bulgaristan’da 14 Şubat’ta Trifon Zarezan adlandırılan ve Aziz Trifon’a adanan geleneksel Bulgar bayramlarından biri olan Bağcılar günü kaydediliyor. Bayram, Bulgar halkının bağ, üzüm ve şaraba olan sevgisinin ve emeğinin ifadesidir.

 

Gallup’ Ajansı’nın Şubat araştırması, BSP ile GERB’in Avrupa seçimleri için eşit bir yarış konumunda bulundukları ve şanslarının aynı olduğu sonucuna vardı. Bunu bildiren ‘Duma’ gazetesi, iki parti arasındaki farkın sosyalistlerin yararına olup % 1 oranında olduğunu yazıyor. HÖH için % 6-7 oranında seyreden geleneksel destek korunmaktadır. ‘Sansürsüz Bulgaristan ‘ın VMRO Partisi ile biçimlenmekte olan koalisyonun vardığı boyutlar, seçmenlerin % 4 ile 5 arasındaki desteğini gören Reformcu Bloku ile boy ölçüşüyor.

 

‘Monitor’ Gazetesinin birinci sayfasında verdiği bilgiye göre Cumhurbaşkanı Plevneliev offshore şirketleri ve Yunanistan’da saray andıran evi yüzünden mahkemenin huzuruna çıkacak. Milliyetçi ‘Ataka’ Partisinin lideri Volen Siderov, Başsavcı Sotir Tsatsarov’a bu konuda bir bildirim göndermiştir.

 

Devlet Başkanının Perşembe günü ‘Ataka’ Partisi ile gerçekleştirdiği siyasi danışmalar, milliyetçilerin kendisine karşı başlatılacak soruşturmayı engellememesi için onu dokunulmazlığından vazgeçmeye çağırmasıyla birden kesilmiştir.

 

‘Sega’ Gazetesinin bir analizinde belirtildiği üzere, eğer siyasi ortamın bir dibi olsaydı Bulgar siyasileri çoktan beri buna ulaşıp aşağıya doğru kazmaya devam ederdi. Bu analize sebep eski İçişleri Bakanı Tsvetan Tsvetanov ile HÖH milletvekillerinden Delyan Peevski arasındaki çetin polemiklerdir. Eskiden siyaset ve bizneste dostluğu olan, şimdi ise birbirine büyük düşman kesilen bu iki kişi bu polemiklerde haddini bilmiyorlar. Aynı konuyu görüşen ’24 çasa’ gazetesi ise ikisini sorunlarını kendi aralarında çözmeye ve Başsavcılığı meşgul etmemeye çağırdı.

 

‘Trud’ Gazetesinin üzerinde durduğu önemli bir konu, geciktirilen ödemeler yüzünden Alman FMS WertmanagementMali Kuruluşu tarafından ‘Bulgaristan Demiryolları BDJ Holding’e konulan hacizdir. Berlin, Holding’in geciktirilmiş olan ödemelerinin hükümetler düzeyinde çözülmesinde ısrar ediyor. Bu bilgiyi gazeteye BDJ yürütme müdürü Hristian Krıstev vermiştir. 

 

Avrupa Birliği Komisyonu, geçen yılın Kasım ayında geçici olarak ara verilen ‘Çevre’ operasyonel programı finansmanını resmen durdurabileceği konusunda Bulgaristan’ı uyarmıştır. Bunu yazan ‘Duma’ gazetesi, bu bilgiyi Bulgaristan Milli Radyosu’na dayanarak veriyor. Maliyeti 182 milyon leva olan bazı eski ve daha yeni projeler söz konusudur.

 

"Novinar’ Gazetesi birinci sayfasında, ‘Bulgaristan’daki kriminal kontenjanın jandarmanın eylemleri sonucu sinip saklanmış’ olduğunu yazıyor. Gazete, ‘Ulusal Polis’ Genel Müdürlüğü Şefi Todor Grebenarov’un hafta içinde bütün ülkede ufak tefek suç işleyicilerine karşı girişilen yoğun operasyonun suç sayısında büyük düşüş gözlendiği yolundaki iddiasına yer veriyor. 

 

"Monitor’Gazetesinin alıntı yaptığı temsili milli araştırma gereğince Bulgaristan vatandaşlarının % 59’dan fazlası vatani borcun yeniden ödenmesine dönülmesini istiyorlar. Mecburi vatani borcun ödenmesine son verilmesinden 6 yıl sonra 40 yaşından büyük erkekler bunu en fazla savunuyormuş. Onlardan farklı olarak gençler ile Romanlar buna karşı çıkıyormuş.

 

Bugünkü gazeteler spor sayfalarında Bulgar Dimitır Berbatov’un ‘Monaco’ futbol takımına geçmesinden sonraki ilk başarılarını kutluyor. ‘Sega’ gazetesi, şöyle yazıyor: ‘Bulgar futbolcu Fransa Kupası için çeyrek finallerde ‘Nice’ takımı ile karşılaşmayı 1:0 skoruyla sona erdirdi. ’24 çasa’ gazetesinin manşeti ise ‘ Berbatov, Fransız Rivierası’nın yeni prensi oldu’ şeklindedir.