ABD 13 Şubat’ta Bunları Konuştu

 

Amerika’nın Sesi Radyosu (VOA), ABD Bir Kez Daha Kar Fırtınasına Teslim diye yazıyor. Haberde, Amerika'yı Çarşamba günü akşam saatlerinde etkisi altına alan şiddetli kar yağışı bu kez sadece Kuzeydoğu kıyılarında değil, Güney Carolina gibi sıcak eyaletlerde de etkili oldu.

 

Ülkenin Güneydoğu kıyılarını etkisi altına alan yoğun kar ve buzlu yağmur nedeniyle 300 binin üzerinde kişiyi elektriksiz bıraktı. Çarşamba sabahın ilk saatlerinden itibaren etkisini arttıran kar fırtınası Virginia ve Kuzey Carolina gibi eyaletlerde kar kalınlığını 20 santimetre kalınlığına ulaştırdı. Yağışın Perşembe günü de sürmesi bekleniyor.

 

Amerika’nın Sesi,  Avrupa Parlamentosu’nda NSA Raporu diye yazıyor. Haberde, Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı NSA’in Avrupa’yı liderinden sokaktaki sade vatandaşa kadar dinleyip son derece detaylı bilgi toplamasının ortaya çıkmasıyla Avrupa Birliği kurumlarında oluşan rahatsızlık henüz giderilebilmiş değil.

 

Bu rahatsızlığın en fazla hissedildiği ve ABD’yle yapılan bazı anlaşmaların iptal edilmesi çağrılarının yüksek sesle dile getirildiği kurum olan Avrupa Parlamentosu, bu konuda hazırlanmış oldukça kapsamlı bir raporu ele aldı.

 

Amerika’nın Sesi, 'Bu İnternet Özgürlüğüne Darbedir' başlıklı haberinde, Türkiye’de torba yasa kapsamında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onayına sunulan İnternet Düzenlemesi’ne Türkiye’den ve dünyadan tepkiler sürüyor.

 

Amerika’nın Sesi, düzenlemenin ayrıntılarını Bilişim Hukuku Derneği Başkanı Kürşat Ergün’e sordu. Ergün, internet düzenlemesinin çıkış noktasının Gezi Parkı ile başlayarak 17 Aralık ile devam eden bir takım politik gelişmeler olduğunu savunuyor.

 

Amerika’nın Sesi, Suriyeli Muhalifler Türkiye'den Radyo Yayınına Başladı diye yazıyor. Haberde, Önemli sayıda Suriyeli Türkiye’nin kentlerine dağıldı. İstanbul’da 200 bin Suriyeli’nin olduğu tahmin ediliyor. Bazı mülteciler Türkiye’de iş ararken, diğerleri Avrupa’ya gitmenin yollarını arıyor.

 

Ancak diğer bazı Suriyeliler için İstanbul, Esat rejimine muhalefetin merkezi haline geldi. Türkiye’de kurulan radyolar Suriye’ye yayın yapıyor.

 

Bunlardan biri olan Radyo El Kul İstanbul’da bir iş merkezinin tepesinden yayın yapıyor. Radyonun kurucusu Obi Sukkar yayınlarının gizli bir alıcı ağı sayesinde 100 bin kadar kişiye ulaştığını söylüyor.

 

Wall Street Journal (WSJ), İtalya'da hükümet restleşmesi kızgınlaşıyor diye yazıyor. Haberde, İtalya'da Enrico Letta hükümetine koalisyon ortaklarından gelen desteğin tehlikeye girmesi ve Letta'nın üyesi olduğu partide yeni lider olan Matteo Renzi'nin reform ajandasını açıklamasıyla hükümet dün bir sallantı yaşadı.

 

Başbakan'ın kırılgan sol-sağ koalisyonu İtalyan siyasetinin yükselen yıldızı Renzi tarafından tehdit altında. 39 yaşındaki Renzi, Başbakan Letta'yla güç savaşına girerken, hükümeti de resesyondan çıkmak için çok az çaba gösterdiği yönünde tekrar tekrar uyardı.

 

WSJ, Doğtaş'ın Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan Hollandalı ortağı ile Türk marka almak için 3 farklı markayla masadaydı. Ancak son yaşanan gelişmeler üzerine ortaklar "Bekle gör" stratejisini uygulama kararı aldı. Davut Doğan "Yabancı ortağın şu an bir tedirginliği yok. Sadece şu an yurtiçinde almayı düşündüğümüz marka sürecini 1 ay ertelemek istediler. Bekleyip görmek istiyorlar" diye konuştu.

 

WSJ, Türkiye 31 yıl vadeli dolar cinsinden tahvil ihracı gerçekleştirdi diye yazıyor. Haberde, Türkiye yaralayıcı satışların ardından dün uluslararası yatırımcıları tekrar çekerek gelişen piyasa varlıklarına olan ilgiye yeniden dâhil olmak istedi.

 

Yalnızca iki hafta önce ülke uluslararası piyasaların hiddetine uğrayarak faiz oranlarını agresif bir şekilde artırmak zorunda kalırken, Türk Lirası da rekor düşük seviyelere gerilemişti. Cuma günü ise Standard & Poor's uluslararası kredi derecelendirme kuruluşunun görünümü durağandan negatife çevirmesiyle ortam yeniden gerildi.

 

WSJ, Borsa 2 haftanın zirvesinden geriliyor diye yazıyor. Haberde, Borsa Istanbul 100 Endeksi Perşembe günü yüzde 1'den fazla değer kaybederek, 65 bin direncinden uzaklaştı. Yurt dışı borsalarında yaşanan gerileme ve beklenenden yüksek gelen Aralık cari açığı verisi ardından işlemler 63815 puana kadar geriledi.

 

WSJ, Cari açık 16.5 milyar dolar arttı diye yazıyor. Haberde, Türkiye’nin aralık ayında cari işlemler açığı 8 milyar 322 milyon dolar olurken, yıllıklandırılmış bazda cari işlemler açığı 65 milyar 4 milyon dolar oldu.

 

Çin 13 Şubat’ta Bunları Konuştu

 

Çin Devlet Radyosu (CRİ), Homs'tan 217 kişi daha tahliye edildi diye yazıyor. Haberde, Suirye'nin Homs eyaletinin merkezi Homs şehrinden dün (12 Şubat) 217 sivil daha tahliye edildi.

 

Suriye Devlet Televizyonu tarafından dün verilen haberde, geçici ateşkes anlaşmasına göre, dördüncü grupta toplam 217 kişinin dün Homs şehrinden tahliye edildiği, bunların büyük kısmının kadın, çocuk ve yaşlılar olduğu belirtildi. Tahliyelerin yanı sıra, üçüncü grup insani yardım malzemeleri de Homs şehrine gönderildi.

 

CRİ, Sivillerin korunması çatışmanın önlenmesinden başlamalı diye yazıyor.  Haberde, Çin'in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Liu Jieyi silahlı çatışmalarda sivilleri korumanın, çatışmaların önlenmesi ile çözülmesinden hareket etmek gerektiğini belirtti.

 

BM Güvenlik Konseyi tarafından silahlı çatışmalarda sivillerin korunmasıyla ilgili olarak örgütün New York'taki merkezinde dün (12 Şubat) toplantı yapıldı. Liu Jieyi toplantıda yaptığı konuşmada uluslararası toplum ve yabancı örgütlerin sağladıkları yardımların "BM Tüzüğü"nün içişlerine karışmamayla devlet egemenliği ve toprak bütünlüğüne saygı ilkelerine uyması gerektiği vurguladı. Liu Jieyi çatışmaların tırmanmasını önlemek için Güvenlik Konseyi'nin önleme politikasını uygulayarak çatışmaların siyasi yoldan çözülmesi, bir an önce kalıcı barışın gerçekleştirilmesi ile sivillere zararın azaltılması gerektiğini ifade etti.

 

CRİ, Hizmet dış ticaretinde rekor diye yazıyor. Haberde, Çin'in hizmet dış ticareti 2013 yılında 500 milyar doları aşarak rekor kırdı.

 

Çin Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanan verilere göre, hizmet dış ticareti geçen yıl bir önceki seneye göre yüzde 14,7 yükselişle 539,6 milyar dolara ulaştı. Hizmet ihracatında yüzde 10,6 büyüme kaydedilirken, 6 puanlık artış gözlendi. Hizmet ithalatı da yüzde 17,5 yükselişle bir önceki yılki düzeyini korudu.

 

CRİ, Çin liderlerinden deprem talimatı başlıklı haberinde, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Başbakanı Li Keqiang, Xinjiang'ın Hotan bölgesini vuran şiddetli depremin hemen ardından ilgili kuruluşlara tam güçle kurtarma çalışmalarını yürütme talimatı verdi.

 

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nin Hotan kenti Keriye ilçesinde dün (12 Şubat) yerel saatle 17:19'da 7,3 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Yerleşim bölgelerine uzak bir merkezde yaşanan depremde şu ana kadar herhangi bir yaralı veya ölü tespit edilmedi.

 

CRİ, Hava kirliliğine karşı önlemler ele alındı diye yazıyor. Çin hükümeti, hava kirliliğiyle mücadele konusunda çeşitli önlemleri görüştü.

 

Çin Başbakanı Li Keqiang tarafından dün (12 Şubat) düzenlenen Devlet Konseyi toplantısında, hava kirliliğiyle mücadele önlemlerinin güçlendirilmesi görüşüldü. Toplantıda hava kirliliğiyle savaşın en acil görevlerden biri olduğu vurgulanarak, PM2,5 gibi kirletici maddelerin azaltılmasının hava kirliliğiyle mücadelede kilit önem taşıdığı belirtildi.

 

CRİ, Suriye ordusu stratejik kasabayı ele geçirdi diye yazıyor. Haberde, Suriye ordusu, muhalif militanların geçiş noktalarından olan stratejik kasabayı ele geçirdi.

 

Suriye ordusu tarafından dün (12 Şubat) yapılan açıklamada, Rif Şam İli'nde bulunan stratejik önemdeki Gela Jill kasabası ve çevresinin tamamen ele geçirildiği bildirildi.

 

Başkent Şam'ın kuzeybatısında ve Lübnan sınırına 70 kilometre mesafede bulunan kasaba, hükümet karşıtı silahlı militanların başkent bölgesine gidiş yollarından biriydi. Analistler, kasabanın ele geçirilmesiyle muhalif silahlı güçlerin tedarik hatlarından birinin kesildiğine işaret ediyor.

 

CRİ, Muhaliflerin geçici yönetim önerisine ret başlıklı haberinde, Cenevre'de barış görüşmelerine katılan muhalefet temsilcisinin sunduğu geçici yönetim oluşumuna ilişkin tutum belgesi Suriye hükümet temsilcisi tarafından reddedildi.

 

Muhalif heyet sözcüsü dün (12 Şubat) basına verdiği demeçte, BM-Arap Birliği Ortak Temsilcisi Lakhdar Brahimi'ye sundukları belgede Suriye'de geçiş sürecini gerçekleştirmekle ilgili adımlar ve muhalefetin ilkelerinin yer aldığını belirtti.

CRİ, Güney-Kuzey Kore arasında üst düzey görüşme diye yazıyor. Haberde, Kore Cumhuriyeti ve Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (KDHC) arasında 2007 yılından bu yana ilk kez üst düzey görüşme yapıldı.

 

Her iki taraftan beş temsilcinin katıldığı görüşme, dün (12 Şubat) Panmunjom'un Kore Cumhuriyeti kısmında yapıldı. Görüşmede, her iki tarafı ilgilendiren konular üzerinde fikir alışverişinde bulunuldu.

 

Yonhap Haber Ajansı tarafından Kore Cumhuriyeti Birleşme Bakanlığı'ndan bir yetkilinin konuşmasına dayanılarak verilen habere göre, iki tarafın "samimi" bir tavırla karşı tarafın bazı sorunlardaki fikirlerini dinlediğini belirtti.

 

Rusya 13 Şubat’ta Bunları Konuştu

 

Rusya’nın Sesi Radyosu (RUVR), Lübnanlı kayakçının çıplak görüntüleri skandala sebep oldu diye yazıyor. Haberde, Lübnanlı kayakçı Jacky Chamoun’un Soçi Olimpiyat Oyunları’nın başlamasından hemen öncesinde düzenlenen ve takvim yapımı için organize edilen açık foto çekimine katılması, ülkede skandala sebep oldu.

 

Söz konusu skandal, foto çekimini düzenleyen organizatörlerin çekimin tüm aşamalarının kaydedildiği videoyu internette paylaşması ile patlak verdi. Kısa bir zaman içinde binlerce izlenme sayısı elde eden videoya yüzlerce olumsuz yorum yapıldı.

 

Rusya’nın Sesi,  "Kurt Seyit ve Şura bir ilke imza atıyor" başlıklı haberinde, Dizinin prodüksiyon aşamasına dikkat çeken Bezmen, "Kurt Seyit ve Şura, Türk dizi tarihinde bir ilk olacak. Hiçbir masraftan ve emekten kaçınılmadı. Uzun metrajlı bir film gibi çekiliyor" dedi.

 

Rusya’nın Sesi, Rusya eşcinsel evliliklerin yasal olduğu ülkelere yönelik evlatlık edinmeye sınırlama getirdi diye yazıyor. Haberde, Perşembe günü Rusya Hükümeti internet sitesinden bildirildiğine göre, Rusya’da kimsesiz çocukların evlat edinilme kurallarına eşcinsel evliliklerin yasal olduğu ülkelere yönelik evlatlık edinmeye sınırlama getirilmesi eklendi.

 

Rusya’nın Sesi, Emniyet'te atama depremi sürüyor diye yazıyor. Haberde, Son olarak 27 il emniyet müdürü ile 3 emniyet genel müdür yardımcısı görevden alındı, yerlerine yeni atamalar yapıldı.

 

Resmi Gazete'de yayımlanan atama kararına göre 27 il emniyet müdürü ile 3 emniyet genel müdür yardımcısı görevlerinden alındı. 24 polis başmüfettişi il emniyet müdürlüğü görevine atandı.

 

Emniyet genel müdür yardımcılığı görevlerine ise merkez emniyet müdürlerinden Mustafa Gülcü ve Faruk Ünsal getirildi.

 

Rusya’nın Sesi, Soçi Kış Olimpiyat Oyunları’nda perşembe günü 6 dalda madalyalar dağıtılacak.

 

Rusya’nın Sesi, Bozdağ'dan 'fezleke' açıklaması diye yazıyor. Haberde, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 17 Aralık operasyonu sonucu istifa eden bakanların fezlekeleriyle ilgili yasalara aykırı iş yapmalarının söz konusu olmadığını belirterek, "Fezlekeler nasıl geldiyse o şekilde iade edilmiştir. Fezlekelerin içine bakılmamıştır" dedi.

 

Rusya’nın Sesi, Obama’ya yönelik telefon dinlemeleri ile ilgili dava açıldı diye yazıyor. Haberde, Cumhuriyetçi Senatör Rand Paul ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’nın gizli bir şekilde Amerikalıların telefonlarını dinleme proğramı nedeniyle ABD Başkanı Barack Obama aleyhine dava açtı.

 

Dava sanıkları arasında ayrıca ABD Milli İstihbarat Dairesi Başkanı James Clapper, Ulusal Güvenlik Ajansı Başkanı Keith Alexander ve FBI Başkanı James Komi de yer alıyor.

 

Rusya’nın Sesi, Rusya Suriye ile ilgili kendi karar taslağını sundu diye yazıyor. Haberde, BM Rusya Daimi Temsilciliği Basın Dairesi Başkanı Aleksey Zaytsev’in bildirdiğine göre, Rusya BM Güvenlik Konseyi’ne Suriye’ye insani yardım konusundaki karar taslağını sundu.

 

Zaytsev konu hakkında “Biz karşı bir insani yardım taslağı sunduk” ifadelerine yer verirken, metinle ilgili herhangi bir ayrıntıya girmedi.

Rusya’nın Sesi, ABD Senatosu borç tavanının yükseltilmesi ile ilgili yasa tasarısını kabul etti diye yazıyor. Haberde, ABD Kongre Senatosu çarşamba günü devlet borcu tavanının yükseltilmesi ile ilgili yasa tasarısını onayladı.

 

Daha önce bu belge gündüz saatlerinde Kongre Temsilciler Meclisi tarafından kabul edilmişti. Bu belge şu an imza için ABD Başkanı Barack Obama’ya gönderilecek.

 

Rusya’nın Sesi, Türk kuyumcular gözünü Rusya’ya dikti diye yazıyor. Haberde, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu üyelerinden oluşan 8 kişilik heyet, Rusya’ya olan altın ihracatını yükseltmek için St. Petersburg’a çıkarma yaptı.

 

Rusya’nın Sesi, ABD, Rusya’nın Suriye’ye yaklaşımını çarpıtıyor diye yazıyor. Haberde, Moskova, Rusya’nın Suriye konusunda yaklaşımını ABD’nin neden belirgin bir eğilimde çarpıttığına bir anlam vermiyor. Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aleksandr Lukaşeviç, böyle bir açıklamada bulundu.

 

İngiltere 13 Şubat’ta Bunları Konuştu

 

Financial Times Türkiye'de medyaya baskı ve sansürü ele alan bir yazıya yer veriyor.

 

Gazetenin İstanbul Muhabiri Daniel Dombey'in imzasını taşıyan makalenin başlığı 'Medyaya kısıtlamalar Türkiye'nin ekonomisine gölge düşürüyor' şeklinde.

 

Yazısına "Türk hükümeti geçen yılın sonlarında, bir yolsuzluk skandalının ilk sancılarında neden ülkenin internet düzenleme kurumunun başına eski bir gizli polisi getirdi?" sorusuyla başlayan Dombey, bu sorunun hem Türkiye'deki ifade özgürlüğü, hem de ekonomik görünümü açısından sonuçları olacağını söylüyor.

 

Dombey eski Milli İstihbarat Teşkilatı üyesi Ahmet Cemalettin Çelik'in Telekomünikasyon İletişim Başkanlığına atanmasıyla ilgili akılda tutulması gereken ilk şeyin bu kurumun diğer ülkelerdeki emsallerine hiç benzememesi olduğunu belirtiyor. Dombey şöyle devam ediyor:

 

"Öncelikle, kurumun internet sitesinde ifade ettiği ilk beş görev dinlemelerdeki rolüyle ilgili. Dahası parlamento geçen hafta kuruma mahremiyet gerekçeleriyle mahkeme kararı olmadan internet sitelerini engelleme yetkisi verdi. Muhalif siyasetçiler cumhurbaşkanının imzasını bekleyen düzenlemenin şimdi durdurulan yolsuzluk soruşturmasında, hükümetle bağlantılı isimlerle ilgili materyalin internete sızmasını önlemeyi amaçladığını söylüyor. AB, ABD ve Avrupa Konseyi kaygılarını dile getirdi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise buna internet yasasının 'paralel devlet' tehdidini ortadan kaldırmayı amaçladığını söyleyerek yanıt veriyor. Paralel devlet Erdoğan'ın hükümetin şimdi kavgalı olduğu eski müttefiki Vaiz Fethullah Gülen'in polis, savcılıklar ve yargıdaki destekçileri için kullandığı bir terim."

 

Dombey, Çelik'e internet sitelerini kapatma gücü verilebilecek olmasının geçen hafta Türkiye'de ifade özgürlüğü sorunuyla ilgili olarak ortaya çıkan sorunlardan sadece biri olduğunu vurguluyor. Dombey Erdoğan'ın internette medya patronlarından haberlerini değiştirmelerini istediği telefon kayıtlarının da internette görüldüğünü belirtiyor ve şöyle devam ediyor;

 

"Başbakan kayıtların yasadışı olduğunu söyledi ama bir muhalif siyasetçinin konuşmasının altyazıyla verilmesinin durdurulmasını istediğini doğruladı. Bunu ülke dışındayken hakarete uğradığı için yaptığını söyledi. Bu arada yine kayıtlarda geçen bir gazetenin genel yayın yönetmeni Fatih Altaylı da kayıtların hükümetin baskısını gösteren 'somut kanıtlar' olduğunu belirtti ve 'Her gün bir yerlerden talimatlar yağıyor' dedi. Erdoğan ise kayıtların 'paralel devlet tarafından cumhurbaşkanına, kendisine, sanatçılara ve gazetecilere şantaj' amacıyla kullanıldığını savundu. Binlerce polisin, çok sayıda yargıcın ve savcının görev yerinin değiştirilmesiyle pratikte dondurulmuş yolsuzluk soruşturmasını ise Gülenciler'in darbe girişimi olarak tanımladı. Gülen ise herhangi bir bağlantısı olmadığını savunuyor. Hükümetin Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı yardımıyla internetten bu kayıtları temizlemeye bu kadar istekli olması boşuna değil. "

 

Ancak Dombey meselenin sadece ifade özgürlüğü olmadığını, 'Erdoğan'ın otoriterleşmesi ve komplo iddialarının Türk ekonomisine gölge düşürdüğünü vurguluyor. Standard and Poors'un Türkiye'nin ekonomik görünümü notunu düşürdüğünü hatırlatan Dombey, ABD Merkez Bankası'nın da IMF gibi Türkiye'yi en kırılgan gelişmekte olan pazar diye nitelediğini belirtiyor. Eski Ekonomi Bakanı Kemal Derviş'in de ekonomiye siyasi müdahale uyarıları yaptığını vurgulayan Dombey yazıya şöyle son veriyor;

 

"Derviş ülkenin ekonomi yönetimi anlamında geriye gittiğini söylüyor. Erdoğan ve bakanları bu görüşe katılmıyor. Ama sonuçta daha yeni, eski bir gizli polise internete ulaşım alanında tüm ülke çapında yetki verdiler."

 

Times'ın İstanbul Muhabiri Alex Christie-Miller da bugün aynı konuya değinmiş. Miller'ın haberinde dikkat çeken satırlar şöyle;

 

"Yerel seçimleri çoğu kişi Erdoğan'ın oylanacağı bir referandum gibi görürken, hükümet zarar verici bir takım telefon görüşmesi kayıtlarının sızmasını engellemeye savaşıyor. Kayıtlar neredeyse her gün kendisine 'Haramzadeler' diyen isimsiz bir kullanıcı tarafından yayımlanıyor. Son günlerdeki kayıtlar, bazılarında Erdoğan'ın azarları da olan hükümetin medyayı kontrol altına alma çabalarıyla ilgiliydi. Kayıtlardan birinde, bir TV patronu bir bakana 34 sivilin öldüğü Uludere'deki hava saldırısıyla ilgili haber yapmadıklarını övünerek anlatıyor. O dönem ana akım Türk medyası olayı çok az haber yapmakla suçlanmıştı. Erdoğan, oğlu Bilal ve müttefikleri arasında yapıldığı iddia edilen görüşmelerin ses kayıtlarında ise dost ellerde kalmasını garanti etmek için, Sabah-ATV medya grubunun satın alınması için iş adamlarının para vermeye zorlandığı anlaşılıyor."

 

Independent'ın tecrübeli muhabiri Patrick Cockburn Suriye'nin Humus kentinde hükümet güçlerinin kuşatması altındaki bölgede yürütülen tahliye operasyonu sırasında gözaltına alınan onlarca erkeğin akibetinin uluslararası kaygı yaratmaya devam ettiğini yazıyor.

 

Humus Valisi Talal Barazi'nin 111 kişinin sorgulanıp serbest bırakıldığı, 190'ının da bir okulda gözaltında tutulduğu yönündeki sözlerine yer veriliyor haberde.

Ancak Birleşmiş Milletler‘in 336 erkeğin gözaltına alındığını, bunların da 41'inin serbest bırakıldığını söylediği belirtiliyor.

 

Cockburn muhalif güçlerin ve hükümetin pek çok başka yerde kuşatma taktiğini kullandığını söylüyor. Muharip asker sıkıntısı çeken Suriye hükümetinin muhaliflerin elindeki bölgelere doğrudan saldırmak yerine, buraları bir dizi kontrol noktasıyla kuşatmaya aldığı kaydediliyor.

 

Guardian'da 'Sivilleri kurtarın' başlıklı bir başyazıyla konuya değiniyor. Humus'ta zorlu müzakereler, karmaşık düzenlemeler, Kızılhaç ve BM görevlilerinin aldığı büyük risk sonucu yapılan tahliyelerin bu açılardan büyük bir başarı olduğunu söyleyen gazete şöyle devam ediyor;

 

"Ancak yine de iç savaşın yarattığı cehennem koşulları altında mahsur kalan yüzbinlerce kişinin çok küçük bir kısmına yardım edildi. Kuşatma altında, çok az yiyecek, çok az su, birkaç doktorla, herhangi bir hizmet ya da okul olmadan yaşanan, bir bombanın ya da havan mermisinin ailenizi bir anda yok edebileceği yerler bunlar. Eğer diğer kent ve kasabalara insani yardım ulaştırabilirse gerçek bir gelişmeden bahsedebiliriz. Bu yardım BM güvenlik Konseyi Suriye'ye insani yardım girişi konusundaki karar konusunda uzlaşmalarıyla gerçekleşebilir. Ancak Rusya Esad hükümetine askeri saldırıyı meşru kılmakta kullanılabileceği gerekçesiyle bu haliyle tasarıyı veto edeceğini açıkladı"

 

Almanya 13 Şubat’ta Bunları Konuştu

 

Berliner Zeitung, genetik değişime uğratılmış 1507 kodlu mısırın AB’de ekimi tartışmalarını ele alıyor:

 

“Genetik değişime uğratılmış mısır şimdi Almanya’da da ekilebilecek yani. Almanların çoğunun GDO’lu mısıra karşı olmasına rağmen AB’nin 1507 kodlu mısır türüne izin vermesine ramak kaldı. Çiftçilerin büyük bölümü ekmek istemiyor. Partiler de aslında karşı. Ancak Büyük Koalisyon içindeki çekişme nedeniyle Almanya Brüksel’de çekimser kaldı ve böylece 1507'ye giden yolu açtı. On iki yıllık şiddetli ve eleştirel tartışmaların ardından! Tarım lobisinin arzularını tam da eski çevre bakanları Merkel ve Gabriel yerine getirmiş oldu.”

 

Würzburg kentinde yayımlanan Die Tagespost gazetesi ise yorumunda Suriye’ye barış getirmeyi hedefleyen Cenevre-2 sürecini konu alıyor:

 

“Cenevre’deki Suriye görüşmelerinin ikinci turu, ilk tur nasıl bittiyse öyle başladı. Yani çok az umutla. Esad rejimi ve muhalefetin bir bölümü yine karşılıklı oturuyor. Müzakerelerin hedefi ve izlenecek yol konusunda aşılamayacak kadar büyük görüş ayrılıklarıyla. Esad tarafı ‘terörizmle mücadele’ çağrısı yapıyor, muhalefet ‘Esad gitsin’ diyor. Bu durumda görüşmelerin tıkanacağını önceden kestirmek zor değil. Konferansın fiyaskosu itiraf edilene kadar Cenevre-2 süreci bu türden daha kaç turu atlatabilir, soru bu. Humus kentindeki kırılgan ateşkes sayılmazsa şimdiye kadar gerçek sonuçlar çıkmadı. Humus, gelecekteki diğer insanî eylemler için bir model olursa, çok şeye ulaşılmış demek olur. Yüz binlerce sivil de Humus’takilerle aynı durumda.”

 

Avrupa Parlamentosu Başkanı Alman politikacı Martin Schulz’un İsrail parlamentosu Knesset’te yaptığı konuşmanın yankıları sürüyor. Konuşması sırasında Filistinlilerin durumuna dikkat çeken Schulz, Knesset’teki sağcı politikacılardan tepki gördü. Die Welt gazetesinin yorumu şöyle:

 

“Schulz sonuçta dengeli bir konuşma yapmaya çalıştı. Ama kendi bilgisizliğinin ve kabalığının kurbanı oldu. Daha konuşma öncesinde İsraillileri, eleştiriye karşı çok hassas tepki göstermekle eleştirdi. Sanki Avrupa’da İsrail eleştirileri takıntılı bir spor haline gelmemiş gibi. Ardından İsrailliler ve Filistinlilerin su tüketimleri arasındaki farkla ilgili ifadeler kullandı. Bunun karmaşık bir konu olduğunu, ayrıca İsrail karşıtı propagandanın temel öğelerinden biri haline geldiğini bile bilmediği açıktı. Arkasından İsrail’in Gazze’yi blokajından bahsetti. Schulz’un bazı ifadelerinde kızdırıcı olan aslında bu: Yani gerçeklerle bağlantısının eksikliği.”

 

Kölner Stadt-Anzeiger gazetesi ise Snowden vakasından yola çıkarak Batılı ülkelerde özgürlüklerin giderek kısıtlandığı ve buna alışıldığı değerlendirmesinde bulunuyor.

 

“ABD ve İngiltere, asıl işlerini yapan araştırmacı gazetecileri takibata almayı iş edinmiş görünüyor. Snowden vakası bunun işareti. Aradan geçen zamanda dünya, güvenlik adına giderek daha fazla özgürlük haklarının geri plana itilmesine neredeyse alıştı. Her telefon görüşmesinin, her elektronik posta ve her kısa mesajın istihbarat birimleri tarafından dinlenip izlenebilmesine, özel alan diye bir şeyden eser kalmamasına alışıldı. Basın özgürlüğünün demokrasilerde meclislerin pazar oturumlarında coşkulu naralarla savunulması, ama pazartesiden cumartesiye kadarki zamanda hükümetler ve onların güvenlik makamları tarafından güvenlik riski olarak lekelenip takibata alınmasına da artık alışılıyor.”

 

İran 13 Şubat’ta Bunları Konuştu

 

İran Radyosu (İRİB), Siyonistlerin Mescidi Aksa’ya saldırılarına kınamalar diye yazıyor. Haberde, Terör rejimi İsrail'in Müslümanların ilk kıblesi Mescidi Aksa'ya yönelik kışkırtıcı saldırıları devam ediyor. Irkçı rejimin Filistin ve Müslümanların simgesi durumundaki Mescidi Aksa'ya yönelik saldırıları kuşkusuz terör rejimi İsrail ile özerk Filistin yönetimi arasında sözde barış müzakerelerinin devam ettiği bir süreçte yapılmaktadır ki, geçmişte de, ırkçı rejimin barış adı altında yapılan müzakere sürecini sürekli olarak Mescidi Aksa'ya saldırı ve Filistinlilere yönelik tutuklama operasyonları şeklinde değerlendirdiği görülmektedir.

 

İRİB, Güney Kore Mart Ayına kadar İran'a olan borcunun ilk taksitini ödeyecek diye yazıyor. Haberde, Güney Kore'de bir banka yetkilisi, Seul'un İran'a olan petrol borcunun ilk bölümünü Mart ayına kadar ödeyeceğini bildirdi.

 

İRİB, AB Parlamentosu başkanının açıklamalarına itiraz diye yazıyor. Haberde, İşgal rejimi İsrail meclisinde konuşan AB Parlamentosu başkanının sözleri tepkilere yol açtı.

 

Almanya haber ajansının bildirdiğine göre AP Başkanı Martin Schulz'un, İsrail parlamentosu Knesset'teki konuşması tepkilere yol açtı. Sağcı milletvekilleri, Schulz'un Batı Şeria'daki durumla ilgili sözlerini protesto amacıyla salonu terk etti.

 

İRİB, Rusya Suriye ile ilgili kendi karar taslağını sundu diye yazıyor. Haberde, BM Rusya Daimi Temsilciliği Basın Dairesi Başkanı Aleksey Zaytsev'in bildirdiğine göre, Rusya BM Güvenlik Konseyi'ne Suriye'ye insani yardım konusundaki karar taslağını sundu.

 

İRİB, Rusya Ekonomi Bakanı Yakın'da İran'a Gelecek diye yazıyor. Haberde, Rusya Ekonomi bakanının, iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi yollarını araştırmak ve İranlı makamlarla görüşmelerde bulunmak amacıyla yakında Tahran'ı ziyaret edeceği bildirildi.

 

İRİB, MHP Genel Başkanı Erdoğan'ın yargılanmasını istedi başlıklı haberinde, MHP Genel başkanı, Türkiye başbakanı Erdoğan'ın yargılanmasını istedi.

 

İRNA'nın Türkiye haber kaynaklarına dayanarak bildirdiğine göre Çankırı'da konuşan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 17 Aralık yolsuzluklarıyla ilgili hükümetin oluşturduğu engellere temasla, Erdoğan'ın bu dosyalarla bir irtibatının olmadığının anlaşılması için mahkeme karşısına çıkması gerektiğini söyledi.

 

Suriye 13 Şubat’ta Bunları Konuştu

 

Suriye Arap Haber Ajansı (SANA), Kunaytra Kırsalında Yeni Bir Katliam diye yazıyor. Haberde, Eli kanlı terör grupları dün Kunaytra kırsalının güneyine düşen Küçük Dvaye Köyüne saldırarak vahşi katliamlarına bir yenisini eklediler.Kunaytra Valisi Maen Selahattin Ali eli kanlı gaddar teröristlerin köye saldırılarında 7’si aynı aileden olmak üzere 8 vatandaşı şehit ettiklerini belirtti. Vali Ali teröristlerin katliamla yetinmediklerini vatandaşların mülklerini yağmaladıklarını ve sabote ettiklerini ifade etti.

 

SANA, Terörle Mücadele Üzerinde Anlaşmaya Varılmadan Hiçbir Konu Tartışılmayacak diye yazıyor. Haberde,  Suriye Arap Cumhuriyetinin Cenevre’deki resmi heyetinin başkan yardımcısı Enformasyon Bakanı Omran Zoubi, Suriye heyetinin koalisyon heyetiyle düzenleyeceği gelecek oturumlarda şiddetin durdurulması ve terörle mücadele bendini açık ve net şekilde tartışıp bu konuda anlaşmaya varmadan hiçbir bendi tartışmayacağını açıkladı.

 

SANA, Yurt Genelinde Kitlesel Gösteriler Devam Ediyor diye yazıyor. Haberde, Ordu ve silahlı kuvvetlerimizin kiralık ve tekfirci terör gruplarına karşı mücadelesine destek ve Suriye Arap Cumhuriyetinin Cenevre'deki resmi heyetinin sergilediği ulusalcı ilkelere destek olarak yurt genelinde kitlesel halk gösterileri devam ediyor.

 

SANA, Terörle Mücadelede Ülkenin Dört Bir Yanında Destan Yazılıyor başlıklı haberinde, Terörle mücadelede ülkenin dört bir yanında destanlar yazmaya devam eden kahraman ordu birliklerimiz dün de çok sayıda terör yuvasını ve toplanma merkezini yok ederek onlarca teröristi bertaraf ettiler.

 

SANA, Ceraciyr ve Çevresi Ordunun Kontrolü Altında diye yazıyor. Haberde, Kahraman ordu birliklerimiz Lübnan topraklarındaki Arsel Beldesi ile sınır olan el Ceraciyr Beldesi ve çevresindeki tarım arazilerindeki bütün teröristleri ve toplanma merkezlerini yok ettiler.

 

SANA, İsrail Teröre Destekle Golan’a İşgalini Meşrulaştırabileceğini Düşünüyor diye yazıyor. Haberde, Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı dün işgalci İsrail varlığının Dışişleri Bakanı Evigdor Liberman’ın Suriye'nin işgal altındaki Golan topraklarına bulunduğu ziyaretinde yaptığı açıklamalar konusunda Birleşmiş Milletler (BM) genel sekreteri ve Uluslararası Güvenlik Konseyi başkanına eş iki mektup gönderdi.

 

SANA, Deklarasyon Tüm Bentleriyle Masaya Yatırılmalıdır başlıklı haberinde,  Suriye'nin Cenevre'deki resmi heyetinin başkan yardımcısı Cumhurbaşkanlığı siyasi ve basın danışmanı Büseyna Şaban; resmi heyet ile koalisyon heyeti arasındaki müzakereler gündeminin belirlenmesinde temel dayanağın Cenevre I deklarasyonu olduğunu belirtti.

 

SANA, Ulusal Sanayinin Geliştirilmesi ve Kalkındırılmasına Verilen Önem Büyüktür diye yazıyor. Haberde,  Başbakan Vail Halaki hükümetin ulusal sanayinin geliştirilmesi ve kalkındırılmasına büyük önem verdiğini belirtti. Halaki İhracatçılar Birliği Başkanı Muhammed Savvah başkanlığındaki Birlik üyelerini kabulü sırasında hükümetin ihracatı ve Suriye üreticisinin dış pazarlardaki rekabet gücünü pekiştirecek malzemelerini sağlama eylemlerini teşvik etmeye çalıştığına dikkat çekti.

 

SANA, Lavrov ve Zarif Krizin Çözümündeki Gelişmeleri İnceledi diye yazıyor. Haberde, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov dün İranlı Mevkidaşı Cevat Zarif ile yaptığı telefon görüşmesinde iki ülke arasındaki ilişkilerin yanı sıra Suriye’de yaşanan krizin çözüm sürecinde yaşanan gelişmeleri inceledi.

 

SANA, Terör Saldırılarında 3 Vatandaş Şehit Düştü diye yazıyor. Haberde, Teröristlerin bugün Deyrezzor kentin Kusur Semtine attıkları havan mermisi neticesinde 2 vatandaş şehit oldu, 10 vatandaş da yaralandı.

 

SANA, İşçi Sınıfının Elde Ettiği Kazanımları Korumanın Önemi başlıklı haberinde, Yıllık Sendikal ve İşçi Konferanslarına katılanlar bütün iş cephelerindeki çabaların yoğunlaştırılması, üretim eyleminin önündeki zorlukların aşılması ile Suriye’nin maruz kaldığına karşı koyma ve Suriye’nin geleceğine layık olacak şekilde yeniden imar edilmesine varıncaya kadar, vatandaşlara hizmet sunulmasını talep ettiler.

 

SANA, İnsani Yardımlardan Yeni Bir Parti Geçirildi diye yazıyor. Haberde, Homs Valisi ile BM’nin Suriye'deki temsilcisi arasında varılan anlaşma kapsamında dün Homs kentinin eski semtlerinde kalmak isteyen vatandaşlar için yeni insani yardım partisi geçirildi.

 

SANA, Belde Sakinleri Terör Kampı Kurulmasına İzin Vermediler diye yazıyor. Haberde, Silahlı terör grupları vahşi katliamlarıyla halkın teröre karşı direnişini kırmaya çalıştıkça halkın teröre olan kini ve nefreti büyüyor. Teröristlerin halka karşı işledikleri katliam haberlerinin ardı ardına geldiği bugünlerde Dera’nın Tel Şahab Beldesi Sakinleri teröristlerin kurmaya çalıştıkları kampı tahrip ederek terörü bu topraklarda yaşatmayacakları mesajını verdiler.

 

SANA, Tekfiri Çağrılar Gerçek İslam’a Karşı Galip Gelemeyecek başlıklı haberinde,  Vakıflar Bakanı Muhammed Abdulsettar el Seyyid, tekfiri çağrıların, başta büyük allame şeyh Muhammed Said Ramadan el Buti olmak üzere çok sayıda şehit veren Suriye’de dini müesseseyi temsil eden gerçek İslam dinine karşı galip gelemeyeceğini belirtti.

 

SANA, Kaide’ye Bağlı Terör Grupları Yermük Semtine Saldırdı diye yazıyor. Haberde,  Filistin Halk Kurtuluş Cephesi/Genel Komutanlık Basın Sorumlusu Enver Reca, el-Kaide Örgütüne bağlı Irak ve Şam İslam Devleti terör örgütüne bağlı silahlı terör gruplarının Yermük Semtinde vatandaşların evlerini bastığını, onlarcasını kaçırıp bir kısmını gözaltına aldığını açıkladı.

 

SANA, Ban Katliamı Kınadı diye yazıyor. Haberde,  Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ban Ki-moon silahlı terör gruplarının geçen Pazar günü hama kırsalının Maan Köyünde gerçekleştirdikleri katliamı kınadı.

 

Azerbaycan 13 Şubat’ta Bunları Konuştu

 

1News.az, Ermeni Ulusal Kongresinin Ermenistan Parlamentosundaki Grup Başkanı Lyudmila Sarkisyan basına yaptığı açıklamasında, polisin aktivistleri kamu düzenini bozmak suçu işlediklerini gerekçe göstererek gözaltına aldıklarını ifade etti.

 

1News, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, Filistin’le yürütülen barış müzakerelerinin kaçırılmaması gereken çok büyük bir fırsat olduğunu söyledi. İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz’u kabul etti.

 

 Schulz'u kabulü öncesi açıklama yapan Peres, Filistin’le yürütülen barış müzakereleri için “Kerry’nin çabalarına ve ona olan sizin desteğinize minnettarız. Bu, kaçırmamamız gereken çok büyük bir fırsat” dedi.

 

1News, İşgalci Ermenistan ordusuna bağlı birlikler Azerbaycan-Ermenistan cephe hattında ateşkes ihlallerini dün de sürdürdü.

 

Azerbaycan Savunma Bakanlığı internet sayfasında yer alan açıklamaya göre, işgalci Ermenistan birlikleri son 24 saatte cephe hattının farklı noktalarında olmak üzere ateşkesi toplam 25 kez ihlal ettiler.

 

1News, Türkiye Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan, Bulgaristan ile Türkiye arasında yaşanan "tır krizinin" çözüldüğünü bildirdi.

 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Bulgaristan ile Türkiye arasında yaşanan "tır krizinin" çözüldüğünü belirterek sabah 09.00'dan itibaren giriş çıkışların normale döneceğini bildirdi.

 

1News, AGİT Parlamenterler Asamblesi kış oturumlarına katılmak üzere Viyana’yı ziyaret eden Azerbaycan Milli Meclisi Başkan Yardımcısı, AGİT PA Azerbaycan Heyeti Başkanı Bahar Muradova dün AGİT PA Genel Sekreteri Spencer Oliver’le görüştü.

 

1News, Barış gücü etnik temizliğe engel olamıyor diye yazıyor. Haberde, Uluslararası Af Örgütü, çatışmaların giderek arttığı Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki uluslararası barış gücünün, Müslümanlara yönelik etnik temizliğin önlenmesinde başarısız olduğuna dikkati çekti.

 

Merkezi Londra'da bulunan örgütün internet sitesinde yayımladığı raporda, barış gücünün Müslümanları tehdit eden anti-balaka gruplarını etkisiz hale getirmesi gerektiği belirtilerek, Müslümanlara yönelik şiddetin toplu göçleri zorunlu kılan sonuçlara neden olduğu ifade edildi.

 

1News, Cumhurbaşkanı Aliyev: Azerbaycan’daki Gürcüler ve Gürcistan’daki Azerbaycanlılar bizim büyük zenginliğimiz başlıklı haberinde, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, resmi temaslar için Azerbaycan’ı ziyaret eden Gürcistan Cumhurbaşkanı Margvelaşvili ile dün düzenlenen ortak basın toplantısındaki konuşmasında enerji ve sosyal alandaki ikili işbirliğine vurgu yaptı.

 

1News, Silahlı gruplar Yermuk'tan çekildi diye yazıyor. Haberde, Suriye'nin başkenti Şam'ın güneyinde yer alan ve uzun zamandan beri rejimin kuşatması altında bulunan Yermuk Mülteci Kampı'ndan, Filistinliler dışındaki tüm silahlı gruplar çekildi.

 

Suriye'deki Filistin mülteci kamplarından sorumlu Filistin Çalışma Bakanı Ahmed el-Mecdelani, "Filistinliler dışındaki tüm silahlı gruplar, Yermuk Mülteci Kampı'ndan tamamen çekildi" dedi.

 

1News, Davutoğlu'nun yoğun görüşme trafiği diye yazıyor. Haberde, Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Saraybosna temaslarının hemen ardından, Irak'ın önde gelen siyasetçilerinden İyad Allavi ile Ankara'da bir araya geldi.

 

Irak'ın tüm kesimleri ile temaslarını sürdüren Türkiye, bu ülkede tırmanan siyasi gerilim ve şiddetten endişeli…

 

Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun Irak eski Başbakanı ve Vataniyye partisi lideri Iyad Allavi ile görüşmesinde de, Irak'ta son dönemde yaşanan terör olayları gündeme geldi, bölgedeki son gelişmeler değerlendirildi.

 

1News, Margvelaşvili: Gerçekleştirdiğimiz projeler sadece devletlerimiz için değil, aynı zamanda diğer bölgeler için de iyi bir gelecek inşa ediyor diye belirtiyor.  Haberde, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Gürcistan Cumhurbaşkanı Georgi Margvelaşvili toplantıda birer basın açıklaması yaptılar. Basın toplantısındaki konuşmasına Cumhurbaşkanı Aliyev’e teşekkür ederek başlayan Gürcistan Cumhurbaşkanı Margvelaşvili şunları söyledi:

 

“Bakü ziyaretimizin çok iyi başladığını, yaptığımız önemli görüşmeyi ve kabulü bir kez daha vurgulamak istiyorum. Misafirperverliğinizi ziyaretimizin daha ilk anlarından hissettik.

 

Devletlerimiz uzun vadede refaha götürecek ilişkilerin kurulması, ülkelerimizin ve bölgenin geleceğine yönelik çalışmalar açısından örnek gösterilebilirler. Gerçekleştirdiğimiz projeler sadece devletlerimiz için değil, aynı zamanda diğer bölgeler için de iyi bir gelecek inşa ediyor. Şöyle ki, devletlerimiz arasındaki eşsiz ortaklık ilişkileri, ortaklaşa gerçekleştirdiğimiz enerji ve taşımacılık projelerine bağlılık, bölgede ve onun hudutları dışında milyonlarca insan daha iyi bir gelecek sağlayacaktır.”

 

1News, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Ürdün Kralı 2. Abdullah ile kahvaltıda bir araya geldi.

 

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamaya göre, ABD Denizcilik Gözlemevindeki kahvaltıda Biden ve Abdullah, Suriye'deki savaşın sona erdirilmesini ve şiddete siyasi çözüm bulmaya yönelik devam eden çabaları ele aldı.

 

1News, Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Stefan Füle ile ülkedeki siyasi krizi görüştü.

 

Yanukoviç ile Füle Ukrayna'daki siyasi krizi görüştü

 

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, AB Komisyonu üyesi Stefan Füle ve Cumhurbaşkanı Yanukoviç görüşmesinde, Ukrayna'daki siyasi krizin ele alındığı bildirildi.

 

1News, Gül'den Karzai ve Şerif onuruna yemek diye yazıyor. Haberde, Türkiye Cumhurbaşkanı Gül, Afganistan Cumhurbaşkanı Karzai ile Pakistan Başbakanı Şerif onuruna yemek verdi.

 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yarın gerçekleştirilecek Türkiye-Afganistan-Pakistan Üçlü Zirvesi öncesinde, Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai ve Pakistan Başbakanı Muhammed Navaz Şerif onuruna yemek verdi.

 

1News, Azerbaycan ve Gürcistan heyetlerinin katılımıyla dün gerçekleştirilen görüşmenin ardından iki ülke cumhurbaşkanının ortak basın toplantısı düzenlendi.

 

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Gürcistan Cumhurbaşkanı Georgi Margvelaşvili toplantıda birer basın açıklaması yaptılar.

 

Toplantıda ilk olarak konuşan Cumhurbaşkanı Aliyev şunları kaydetti:

 

“Bir kez daha Sizleri Azerbaycan’da selamlıyorum. Ülkemize hoş geldiniz. Gürcistan Cumhurbaşkanının ülkemizi ziyareti bizim için çok önemli. Sohbetimizin ve müzakerelerimizin gayet verimli geçmesi beni memnun etti. İlişkilerimizin stratejik nitelik taşıdığını bir kez daha teyit ettik.”

 

1News, Nijerya’nın Borno eyaletinde, Boko Haram militanı olduğu iddia edilen kişilerce camiye düzenlenen silahlı saldırıda ilk belirlemelere göre 42 kişinin öldüğü bildirildi.

 

Görgü tanıkları yaklaşık 7 minibüs dolusu ağır silahlı militanın düzenlediği saldırıda, caminin de aralarında bulunduğu çok sayıda binanın yandığını bildirdi.

 

1News, Azerbaycan Savunma Bakanı Orgeneral Zakir Hasanov, dün Azerbaycan Savaş, Emek ve Silahlı Kuvvetler Başkanlık Divanının bir grup üyesini kabul etti.

 

1News, Libya'da askeri darbe girişimi diye yazıyor. Haberde, Libya Savunma Bakanı Abdullah Es-Sini, "Milli Genel Kongre'nin (MGK) kapatılmasını hedefleyen" askeri bir darbeyi engellediklerini belirtti.

 

Savunma Bakanı Sini, özel bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, Libya ordusu içerisinde bulunan bir grubun, MGK'yı feshedip yerine "askeri geçiş konseyi" kurmayı planladıklarını, ancak orduda "demokrasiye bağlı güçlerin" ve hükümetin söz konusu darbe girişimini engellediğini ifade etti.

 

1News, Türkiye İçişleri Bakanlığı, emniyette büyük değişikliğe gitti. Bakanlık, 3 emniyet genel müdür yardımcısı ve 27 ilin emniyet müdürünü görevden aldı. Yerlerine atanan isimlerin 23'ünün polis başmüfettişi olması dikkat çekti. Merkeze çekilen Denizli Emniyet Müdürü Zeki Bulut, Başbakan'ın eski koruma müdürüydü.

 

Bulgaristan 13 Şubat’ta Bunları Konuştu

 

Bulgaristan Radyosu (BNR), Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev siyasi güçlerle danışmalara başlıyor diye yazıyor. Haberde, Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, bugün parlamentoda temsil edilen siyasi güçlerle siyasi danışmalara başlıyor. Görüşmelerde 2014 yılında parti öncelikleri konusuna ağırlık verilecek. Gelirler, istihdam, ekonomik büyüme, güvenlik, idari reform, eğitim, sağlık, enerji gibi toplum için önemli konularda uzlaşma yolları aranacak.