29 Ağustos 2016 Çin Bunları Konuşuyor

Rusya, Türkiye’ye Chater Yasağını Kaldırdı

Rusya'nın Türkiye'ye yönelik chater uçuş yasağının kaldırıldığı açıklandı.

Rusya Başbakanı Dmitry Medvedev'in, dün Rusya'dan Türkiye'ye chater yasağını kaldıran kararnameyi imzaladığı bildirildi.

Rusya turizm acentaları, daha önce başta chater uçuşlar olmak üzere Türkiye pek çok tur düzenliyordu. Söz konusu yasağın kaldırılması, Türkiye'nin turizmine yararlı olacak.

İki ülke arasındaki ilişki, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Rus savaş uçağının düşürülmesine ilişkin olarak Haziran ayında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e mektup göndermesinin ardından iyileşmeye başlamıştı.

Cerablus’ta 25 Pkk/Pyd üyesi Terörist Etkisiz Hale Getirildi

TSK unsurlarına ateş açtığı tespit edilen terörist gruplara yönelik, koalisyon kapsamında yapılan hava harekatında 25 PKK/PYD üyesi terörist etkisiz hale getirildi.

Suriye'nin Türkiye sınırındaki Cerablus bölgesinde yürütülen "Fırat Kalkanı" harekatını destekleyen Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) unsurlarına ateş açtığı tespit edilen terörist gruplara yönelik, koalisyon kapsamında yapılan hava harekatı sonucunda 25 PKK/PYD üyesi teröristin etkisiz hale getirildiği, terörist gruplarca kullanıldığı belirlenen 5 binanın imha edildiği bildirildi.

TSK tarafından yapılan açıklamaya göre, terör örgütü IŞİD başta olmak üzere terör örgütlerinin yarattığı tehdidi bertaraf ederek, hudut güvenliğini artırmak ve koalisyon güçlerine destek vermek amacıyla 24 Ağustos'ta başlatılan "Fırat Kalkanı" harekatı devam ediyor.

Harekat, Türkiye'nin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları ve Birleşmiş Milletler Sözleşmesi'nin (BM) 51'inci maddesinde yer alan, "meşru müdafaa hakkı" ile BM'nin IŞİD ile mücadeleye yönelik aldığı kararlar çerçevesinde sürdürülüyor.

Avrupa, G20’den Finansal İdare Reformu Bekliyor

Avrupalı siyaset ve bilim adamı, G20 Hangzhou Zirvesi'nden küresel finans idaresine dair reformların ilerletilerek, dünya ekonomisinin büyümesine daha fazla katkı yapılmasını bekliyor.

Brüksel merkezli ünlü düşünce kuruluşu Bruegel tarafından kısa süre önce yayımlanan makalede, Çin'in dünyadaki etkisinin hızla arttığına ve gün geçtikçe küresel finans sisteminde daha önemli bir rol oynamaya başladığına dikkat çekildi.

Bruegel Başkanı Guntram Wolff, G20 Zirvesi kapsamında yer alan finansal idareyle ilgili konuların Avrupa için büyük önem taşıdığını söyledi. Wolff, son dönemde bazı kıta ülkelerinde bankacılık sektöründeki krizlerin arttığını, dolayısıyla bu sorunun çözümü için finansal idare yollarının arandığını dile getirdi.

Avrupa Yatırım Bankası Başkanı Werner Hoyer de bankanın başından beri Asya Altyapı Yatırım Bankası'yla sıkı temasta bulunduğunu hatırlattı. Hoyer, iki taraf arasında şu an işbirliği anlaşmasına varıldığını, stratejik önemdeki bazı projelere ortak yatırım yapılacağını duyurdu.

Bu yıl Çin'in evsahipliği yaptığı toplantılarda küresel finans idaresine dair reformların başlatıldığına vurgu yapan Avrupalı uzmanlar, G20 kapsamındaki toplantılarda ele alınacak küresel finans güvenlik ağı, IMF Özel Çekme Hakları'nın (SDR) kullanımı, yeşil finans ve küresel finans sistemindeki reform gibi konuların küresel finans idaresinde derin etkiler yaratabileceğini belirtiyor.

29 Ağustos 2016 İran Bunları Konuşuyor

Ruhani, Tahran – Misk İlişkilerindeki Muhtemel Engellerin Kalkmasını İstedi

Belarus Yeni Tahran Büyükelçisi Yuri Lazaçik ile görüşmede, Ruhani iki ülkenin siyasi, ekonomik ve ticari alanlarda ilişkilerinin gelişmesi üzerinde durdu.

İki ülke Cumhurbaşkanları kararı doğrultusunda ikili ilişkilerin gelişmesi için bir yol haritası hazırlandığını ve bu yol haritasının da imzalandığını ifade eden Ruhani, her iki tarafında bu yol haritasının uygulanması için çaba harcamasını istedi.

İki ülke yetkililerinin karşılıklı ziyaretlerinin ilişkilerin ve işbirliğin gelişmesi için önemli olduğunu vurgulayan Ruhani, iki ülke ilişkilerinin daha fazla gelişmesi temennisinde bulundu.

Lazarçik de güven mektubunu Cumhurbaşkanı Ruhani’ye sunarak, iki ülke ilişkilerinin dostane, güçlü, karşılıklı güvene dayalı olduğunu belirtti ve, ‘’İran nükleer anlaşmadaki büyük başarısından sonra iki ülke için işbirliği fırsatı doğmuştur ve bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirmeliyiz’’ dedi.

Ayetullah Hamenei: Düşman Saldırdığında Büyük Darbe Yiyeceğini Bilmeli

Hatem-ül Enbiya Hava Savunma Karargahı mensuplarını kabul eden Ayetullah Hamenei, bütün saldırgan tavırlara yönelik mücadelede savunma güçlerinin öncülük ettiğini belirterek, İran karşıtı cepheyi hapis, komplocu ve bağımsızlık düşmanı olarak tanımladı.

Düşmanların İran savunma gücünü zayıflatmaya çalıştığını hatırlatan İnkılap Rehberi, “Dünya güçlerinin ülkemize saldırmayı düşünmeye bile teşebbüs edemeyecek kadar silahlı kuvvetlerimizin güçlendirilmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Ayetullah Hamenei, insan kaynaklarının güç ve iradesinin sorunların çözülmesi doğrultusunda büyük öneme sahip olduğunu kaydederek, “Emperyalistlerin İran İnkılabı düşmanlığı dünyadaki yaygın düşmanlıklar gibi değil, zalimce düşüncelerden yola çıkan hapis ve komplocu bir cephe biçimindedir. Sözünü ettiğimiz düşmanların derdi din, bağımsızlık ve İran halkının zülme karşı direnişidir” değerlendirmesinde bulundu.

İran karşıtı düşmanlığın zaman aşımıyla kılıktan kılığa girdiğini bildiren İnkılap Rehberi, “Bu düşmanlık bazen ABD, bazen de Saddam rejimi kılığına girebilir. Önemli olan ülkemizdeki tüm potensiyellerden faydalanmak suretiyle düşmanların komplosunu boşa çıkarmaktır” şeklinde konuştu.

S-300 füze savunma sistemi ve Fordo nükleer tesisi yönündeki engellerin arkasında İran halkı düşmanlarının yer aldığını kaydeden Ayetullah Hamenei, “S-300, saldırı değil savunma silahıdır. Buna rağmen ABD İran’ın bu silaha erişimini engellemeye çalışıyordu” diye ifade etti.

İnkılap Rehberi , konuşmasının bir bölümünde de İran’a yönelik olası bir saldırı karşısında düşmana çok sert yanıt verileceğini vurguladı.

Maduro: İran’ın Gücü, Barış Gücüdür.

Latin Amerika ülkeleri turu çerçevesinde Venezuella’nın başkenti Karakas’ta bulunan İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mohammad Cevad Zarif ile görüştükten sonra Zarif’e Venezuellaa ziyaretine iştirak eden İran heyetinin de hazır bulunduğu oturumda açıklamada bulunan Madoro, İran’ın 21. Yüzyılda dünya çapında yükselen bir güç olduğunu, ülkesinin İran ile stratejik ilişkilerinin geliştirmesini istedi.

ABD ve Batılı güçlerin kendi gücünü savaş, çatışma, başka ülkelerini çapmada kullanmalarının aksine İran’ın diğer milletler için barış, huzur ve imar gücü olduğunu söyleyen Madoro, İran 7000 yıllık barışa dayalı bir medeniyete sahiptir ve bu medeniyet insani diplomasi ve diğer milletlerle işbirliği temeline hareket etmekte.

İslam Devrimi ve Bolivar devriminin bir birine yakın olduğunu ifade eden Modoro, sulta, savaş, tecavüz peşinde olan Emperyalizmin aksini bu devrimler, kültürlerarası diyalog, çeşitlilik, istikrar, bağımsızlık, barışı savunmayı düşündüğünü belirtti.

İran’ın direniş ile baskılara ve ambargolara boyun eğmediğini ifade eden Madoro, İran’ın bu şekilde davranmakla sadece barışçıl hakkını elde etmemekle kalmadığını başka ülkeler için de bir örnek oluşturduğunu söyledi.

Modoro, iki ülke arasında imzalanan ekonomik ve ticari anlaşmaları takip etmek için bir komisyon oluşturulacağını ve Venezuella tarafından Dışişleri, Petrol, Sanayi-Ticaret Bakan yardımcılarının bu komisyonda üye olacaklarını söyledi.

Zarif, Latin Amerika ülkeleri ziyareti çerçevesinde, Küba, Nikaragua, Ekvator ve Şili’den sonra Bolivya’yi ziyaret ettikten sonra Venezuella’da temaslarda bulundu.

Zarif’e Latin Amerika ülkelerine yaptığı ziyarette 80 kişilik devlet ve özel sektör üst düzey yöneticileri iştirak etmektedir.

29.08.2016'da Rusya Bunları Konuşuyor

YPG, Menbiç'e Silah ve Personel Takviyesi Yapıyor

Sputnik'in haberine göre; bölgedeki güvenlik kaynakları, YPG/PYD'nin Menbiç'e silah, araç, malzeme ve personel takviyesi yaptığını söyledi. Kaynaklar, dün Nusaybin-Mürşitpınar arasında kalan Suriye sınır bölgesinde çok sayıda silah, araç, malzeme ve personel yüklü TIR'ların ve minibüslerin doğudan batıya doğru intikal halinde olduğunun belirlendiğini kaydederek, Cerablus bölgesindeki gelişmeler dikkate alındığında YPG/PYD'nin Menbiç'i takviye amacına yönelik olarak yapıldığının görüldüğünü kaydetti. Özgür Suriye Ordusu'nun komutanlarından Albay Ahmed Osman, Cerablus'tan sonra yeni hedeflerinin birkaç gün içinde Menbiç'i Demokratik Suriye Güçleri'nin elinden (DSG) almak olduğunu söylemişti. Suriye Demokratik Güçleri'nin bünyesindeki başlıca güç olan YPG iki buçuk ay süren operasyon sonrasında Menbiç'i IŞİD'in elinden bu ay içinde almıştı.

Brüksel'de Polis Binası Önünde Patlama

Sputnik'in haberine göre; Belçika'nın başkenti Brüksel'de bir polis binasının önünde patlama meydana geldi. Olayda ölen ya da yaralanan olmadı. Patlamanın Brüksel'deki Kriminoloji Enstitüsü binasının önünde meydana geldiği öğrenildi. RTL televizyonunun verdiği bilgiye göre yerel saatle gece 3 civarında bir araba binayı koruyan bariyerlere çarptı ve bir veya daha fazla sayıda olan saldırganlar laboratuarların yakınında bomba patlattı. Patlamanın etkisiyle laboratuarlarda yangın çıktı. Patlama sırasında bina boş olduğundan olayda kimse yaralanmadı.

Los Angeles Havalimanı'nda Silahlı Saldırgan Paniği

Sputnik'in haberine göre; ABD'nin Los Angeles Havalimanı'nın 4, 7 ve 8 numaralı terminalleri, silahla ateş edildiğine ilişkin ihbarların alınması üzerine kapatıldı. Los Angeles Times'ın haberine göre, polise gelen ihbarların yanında bazı yolcuların da bulundukları terminallerden dışarıya kaçtıkları gözlendi.
 

Rus Gazeteci Kiev'deki Dairesinde Ölü Bulundu
Haberrus'un haberine göre; ünlü Rus gazeteci Aleksandr Şetinin Ukrayna'nın başkenti Kiev'deki evinde ölü bulundu. Polisler, ilk izlenimlere göre gazetecinin intihar ettiğini var sayıyor ancak bu ölümün bir suikast olma ihtimalinin de gözardı edilmeyeceği belirtildi.

Bir önceki gün doğum günü olduğu öğrenilen gazetecinin arkadaşları kutlama yapmak için Konstantinovskaya sokağındaki eve geldi. Balkonda bir sandalye üzerinde kafasından yaralı halde duran Şetinin'i arkadaşları, yanında silah, mermi ve ölmeden önce yazdığı mektubu buldu. Polis içeri girdiğinde dairenin kapısı kitli ve içeride her şey normaldi.

Şetinin'in bir arkadaşı olay sonrasında şunları söyledi: "Hastalık derecesinde yalnızlığından endişeleniyordu. Çocuklarını ve torunlarını görme imkanı yoktu."

Mektupta neler yazdığını gizli tutan polis, cinayet şüphesiyle soruşturma başlattı. "Tüm belirtiler intihar olduğunu gösterse de her ihtimali gözeteceğiz. Profesyonelce gerçekleştirilmiş bir vaka olabilir." denildi.

54 yaşındaki Rus gazeteci "Noviy Region" isimli haber ajansının yöneticiliğini yapıyordu. Rusya kolluk kuvvetleri ise Şetinin için sağlıklı bir soruşturma yapılamayacağı, Ukrayna hükümetinin bu olayı hızlıca geçiştirmeye çalıştığını düşünüyor.

Moskova'da Korkutan Yangın: 18 Ölü

Rusya'nın başkenti Moskova'da bir depoda çıkan yangında 18 kişi hayatını kaybetti. Yatakhanede uyku esnasında dumandan boğularak yaşamını yitiren 18 kişinin depoda çalışan ve orada kalan göçmen işçiler olduğu öğrenildi.

Rusya Acil Durumlar Bakanlığı'ndan bir kaynak, yangının elektrik hattında yaşanan kısa devreden dolayı çıktığını söyledi. İki buçuk saat içerisinde kontrole alınan yangında 12 kişi kurtarıldı.

Son gelen bilgiler arasında ölen 18 işçinin 14'ünün Kırgızistan vatandaşı olduğu açıklandı. Hayatını kaybedenlerin çoğunluğunun bayan olduğu ve aralarında 16 yaşında bir işçinin de olduğu ifade edildi.

29.08.2016 İngiltere Bunu Konuşuyor

 

Diyarbakır Havalimanı'na Roketatarlı Saldırı

BBC’nin haberine göre; Diyarbakır Havalimanı'na yapılan roketatarlı saldırıda ölen ya da yaralanan olmadığı bildirildi.

Doğan Haber Ajansı, roketlerin VIP bölümü yakınına düştüğünü ve patlama nedeniyle terminal binasının bazı camlarının kırıldığını duyurdu.

Saldırı özel bir havayolu şirketinin İstanbul'dan gelen yolcu uçağının havalimanına inişinden kısa bir süre sonra gerçekleştiği ve yolcular arasında paniğe yol açtığı bildiriliyor.

Havalimanına giriş ve çıkışlar bir süre kapatılırken, saldırıyı düzenleyenlerin yakalanması için geniş çaplı operasyon başlatıldığı duyuruldu.

 

Diyarbakır Valiliği, saldırı nedeniyle uçak seferlerinin ertelenmesi ya da iptal edilmesi gibi bir durumun söz konusu olmadığını açıkladı.

Operasyona polis helikopterleri de katılıyor.

Yerel basın saldırının PKK tarafından düzenlendiğini duyuruyor.

Almanya 300 Bin Göçmen Bekliyor

BBC’nin haberine göre; Weise, Alman Bild am Sonntag gazetesine daha fazla göçmen ve mültecinin ülkeye gelmesinin büroyu zor duruma sokabileceğini ancak bu yıl beklenen göçmen sayısının beklenilen sayıda kalacağını düşündüğünü söyledi.

Alman İçişleri Bakanlığı geçen yılın ilk altı ayında 390 binden fazla kişinin ilticaya başvurduğunu ancak bu başvurulardan kaçının 2015'te ülkeye geldiğinin bilinmediğini söylüyor.

Almanya'ya geçen yıl Orta Doğu, Afganistan ve Afrika'dan bir milyondan fazla göçmen gitti.

Weise göçmenlere en kısa sürede iş bulunmasına çalışılacağını ancak göçmenlerin entegrasyon sürecinin "uzun zaman zaman alacağını ve pahalıya mal olacağını" söyledi.

Bu ay yapılan bir anket, Alman nüfusunun yarısından fazlasının Başbakan Angela Merkel'in göçmen politikasının kötü olduğunu düşündüğünü gösterdi.

Cerablus’ta Sivil Kayıplar İddiası

BBC’nin haberine göre; TSK tarafından yapılan açıklamada saldırıda "25 PKK/PYD üyesinin" öldürüldüğü belirtilidi.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü ise Türk uçaklarının vurduğu köylerde en az 35 sivilin hayatını kaybettiğini belirtti.

Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü bombalanan Cebel Kussa köyünde, 50 kadar kişinin de yaralandığını da ifade etti.

Suriye'de ana gövdesini YPG'nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ise yazılı açıklamasında, Türk savaş uçaklarının Cerablus'un güneyindeki bir köyü vurduğunu belirtti.

Reuters'a konuşan askeri kaynaklar ise Türk savaş uçaklarının Cerablus'un güneyindeki cephanelikleri ve komuta merkezinin imha edildiğini söyledi ancak bombardımanla ilgili ayrıntı vermedi.

Ajansın aktardığına göre SDG'nin parçası olan Cerablus Askeri Meclisi, el Amerne köyüne düzenlenen saldırıda 'sivil kayıplar olduğunu' iddia etti. Açıklamada, "bu bölgenin kaderini tehdit eden tehlikeli bir gerilim" dendi.

 

29.08.2016 Amerika Bunları Konuşuyor

Türkiye’nin Desteklediği Gruplar Suriye’nin Kuzeyinde İlerliyor

VOA’nın haberine göre;  Türkiye’nin destek verdiği Özgür Suriye Ordusu’nun Suriye’nin kuzeyinde Kürt güçlerin elinde tuttuğu bazı köyleri aldığı belirtiliyor. Bu arada Türk hava operasyonu ve tank ateşinde sivillerin de hayatını kaybettiği iddia ediliyor.

Türkiye Pazar günü Suriye’nin kuzeyini savaş uçakları ile ikinci kez vurdu. Güvenlik kaynakları YPG’nin vurulduğunu belirtiyor.

Anadolu Ajansı’na göre ise Türkiye’nin hava operasyonlarında 25 Kürt “terörist” öldürüldü, kullandıkları 5 bina da yok edildi.

TSK’dan yapılan açıklamada bölgede sivillerin zarar görmemesi için her türlü önlemin alındığı ve en üst düzeyde hassasiyet gösterildiği kaydedildi.

Türkiye’nin desteklediği gruplardan yapılan açıklamada Cerablus’un güneyinde en az 4 köy ve bir kasabanın Kürt güçlerden geri alındığı kaydedildi. Köylerden biri de Amarneh. Amarneh’de çok şiddetli çatışmaların yaşandığı kaydediliyor.

İçinde Kürt güçlerin de bulunduğu Suriye Demokratik Güçleri Fırat’ın batısına geçerek Menbiç’i IŞİD’den geri almıştı. Türkiye ve Amerika’nın YPG’nin Fırat’ın doğusuna geçilmesini istemesinin ardından YPG çekildiklerini belirtiyor ancak Suriye Demokratik Güçleri’ne desteklerinden dolayı ne kadar YPG’linin Fırat’ın batısında kaldığı net değil.

Suriye devlet ajansı SANA’ya göre Türkiye’nin top atışı ve hava operasyonlarında 20 sivil yaşamını yitirdi, 50 sivil de yaralandı.

Hedef Menbiç

Türkiye’nin desteklediği gruplardan biri olan Sultan Murad grubunun lideri Albay Ahmed Osman, Reuters’a yaptığı açıklamada Menbiç’e doğru ilerlediklerini ve birkaç gün içinde Menbiç’i almayı umduklarını söyledi.

Osman ayrıca, Türkiye’nin desteklediği grupların IŞİD’i batıya doğru çekilmeye zorladığını kaydetti.

İki Eyaletteki Seçimler Öncesi Merkel'in Partisi Anketlerde Zor Durumda

VOA’nın haberine göre; Almanya'da gelecek haftalarda iki ayrı eyalette parlamento seçimleri gerçekleştirilecek. Gelecek Pazar 4 Eylül'de Mecklenburg-Vorpommern, 18 Eylül'de ise Berlin eyalet meclisleri için yapılacak seçimler federal çapta da siyasi dengeleri değiştirebilecek özelliklere sahip.

Her iki seçimde de ırkçı ve İslam düşmanı Almanya için Alternatif AfD ile Başbakan Angela Merkel’in partisi CDU’nun alacakları oy oranları şimdiden merakla bekleniyor. Seçimler bundan tam bir yıl önce, Macaristan sınırından bekleyen onbinlerce sığınmacıya Almanya’nın kapılarını açarak toplam bir milyon mültecinin ülkeye girişine izin veren, bu kararı nedeniyle büyük tepkilere neden olan Merkel’in politikalarının oylanması anlamına geliyor.

CDU Oy Kaybediyor

VOA’nın haberine göre; İlkbahar aylarında Baden Württemberg, Rheinland Pfalz ve Saksonya Anhalt eyaletlerinde yapılan seçimlerde CDU tüm eyaletlerde ciddi oy kayıpları yaşarken, ilk kez seçimlere katılan AfD yüzde 23’e bile varan iki haneli oy oranları ile büyük sürpriz yapmış, bu sonuçlar Merkel’in sığınmacılar politikalarının cezalandırılması olarak yorumlanmıştı. Gelecek hafta pazar günü Almanya’nın kuzeydoğusunda, Baltık Denizi’nin kıyısındaki Mecklenburg-Vorpommern eyaletinde yapılacak seçimde de Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi CDU’yu büyük bir hezimetin beklediği tahmin ediliyor.

Yapılan kamuoyu araştırmalarına göre, birinci sırada yüzde 25 ile Sosyal Demokrat Parti SPD yer alırken, Merkel’in kendi seçim bölgesindeki partisi CDU’nun yüzde 22 oyu bulunuyor. Irkçı ve sağ popülist seçmenin oy tahminlerini son ana kadar saklamaya çalıştığını belirten uzmanlar, yüzde 21 ile CDU’nun hemen arkasında yer alan AfD’nin bu farkı kapatabileceğini konuşuyor. Sol Parti'nin yüzde 19 oranında oy alması bekleniyor. Yeşillerin yüzde 6 düzeyinde göründüğü ankete göre, liberal FDP ve ırkçı diğer parti NPD yüzde 3 oy oranıyla parlamento dışında kalıyor. Almanya’nın nüfus yoğunluğunun en düşük olduğu bölgesi Mecklenburg-Vorpommern’de özellikle AfD’nin alacağı seçim sonucunun iki hafta sonraki Berlin ve bir yıl sonraki federal seçimler için çok önemli rol oynacağı tahmin ediliyor. Siyasi analistler AfD’nin CDU’yu yakalaması durumunda, diğer seçimlerde de ciddi oy kaymaları olacağını ve en önemlisi Başbakan Merkel’in 2017 için yeniden aday olmasının tehlikeye gireceğini savunuyor. 18 Eylül’deki Berlin seçimiyle ilgili anketlerde ise SPD yüzde 23 oy oranıyla önde görünüyor. İkinci sıradaki CDU oy oranı yüzde 21, Yeşillerin oy oranı yüzde 19 düzeyinde. Sol Parti'nin yüzde 15 oranında oy alması bekleniyor. Bir zamanlar Almanya’da ‘solun kalesi’ olarak tanımlanan Berlin’de Almanya için Alternatif partisi AfD'nin yüzde 14 ile parlamentoya girmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Merkel 2017 yılında yapılacak genel seçimlerde aday olup olmayacağını henüz açıklamadı. Dün basına yansıyan haberlere göre, CDU’nun ortağı Hıristiyan Sosyal Birlik CSU’nun lideri Seehofer, 3 dönemdir başbakan olan Merkel’in adaylığını açıklamasınıı eyalet seçimleri sonrasına bırakmasını ve en erken önümüzdeki yılın ilk aylarında karar vermesini talep etti, aksi takdirde kendi partisininin Merkel’e destek vermeyeceği tehdidinde bulundu. Bu arada yapılan bir ankete göre, Almanların yüzde 50 ile yarısı Merkel’in 4.kez başbakan olmasına karşı. Merkel’in yeniden başbakan olmasını isteyenlerin oranı ise yüzde 42.

Cerablus'ta TSK Tankı Vuruldu

VOA’nın haberine göre; VOA’nın haberine göre; Haber ajanslarına konuşan Türk askeri yetkililer, Cerablus yakınlarında konuşlanmış bir tanka yapılan roket saldırısı sonrası bir Türk askerin hayatını kaybettiğini, üç askerin yaralandığını söyledi. Saldırının YPG’nin kontrolu altındaki bölgelerden yapıldığı bilgisi de yetkililerce dile getirildi.

Operasyonlara yönelik olarak gün içinde Türk askeri kaynakları, iki F-16 uçağının 6 IŞİD ve bir YGP hedefini vurduğunu belitti. Kaynaklar, konuyla ilgili daha fazla ayrıntı vermedi.

Anadolu Ajansı da, askeri kaynaklara dayandırdığı haberinde, TSK’nın Cerablus’un güneyindeki terör örgütleri tarafından kullanılan cephanelikleri hedef aldığını belirtti.

Suriye Demokratik Güçleri’ne bağlı bir grup ise, bu saldırı ile ilgili, Türkiye’nin Cerablus'ta kullandıkları askeri üslerini vurduğunu berlirtti. Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü de bu saldırının gerçekleştiğini söyledi.

Öte yandan, Reuter haber ajansına konuşan YGP üyeleri de,Türk ordusunun Suriye’nin kuzeyindeki saldırılarını arttırdığını belirtti ve Türk güçlerinin sınırı geçerek Kobani yakınlarına askeri araçlarla girdiğini ifade etti. Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü de, Türk askeri araçlarının sınırı geçerek Kobani yakınlarına konuşlandığını ve ordunun Kobani sınırına çukur kazdığını belirtti.

Bu iddialar, Türk yetkililerce yalanlandı.

Türk yetkililer, Türkiye-Suriye sınırına duvar örme projesi için bu çukurların kazıldığını ve inşaat araçlarının bulunduğunu söyledi. Yetkililer, Türk ordusunun, Kobani’ye girdiği iddialarının asılsız olduğunu belirtti.

Türkiye’de İki Saldırı

VOA’nın haberine göre; Türkiye’de iki ayrı bölgede meydana gelen patlamalarda bir asker hayatını kaybetti, 8 kişi de yaralandı.

Saldırılardan biri Hakkari’de gerçekleşti. Yol kenarına yerleştirilen bombanın patlaması sonucu 1 asker hayatını kaybetti, 3’ü de yaralandı. Ardından çıkan çatışmada ise 10 PKK’lının öldürüldüğü belirtiliyor.

Siirt’te ise 5 korucu, araçlarının yoldan geçerken yol kenarına yerleştirilen bombanın patlaması sonucu yaralandı.

Bu arada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçen haftasonu Gaziantep’te 54 kişinin yaşamını yitirdiği saldırının ardından taziyelerini sunmak için kente gitti.

 

29.08.2016’da Hollanda Bunları Konuşuyor

Rutte Türk Müdahalesiyle İlgili Erdoğan’ı Aradı

NOS haberine göre, Hollanda Başbakanı Rutte önceki gün Erdoğanla Türkiye mevzularının Hollanda’ya müdahil olmasını kabul etmediğini belirtti. Rutte, bunu kişisel facebook hesabından bildirdi ve Türkiye Cumhurbaşkanından bunu önlemek için yardım istediğini söyledi. Başbakan Rutte’ye göre Hollanda’daki grupların birbirlerine karşı kışkırtılması kabul edilir değil.

Ayrıca Rutte, tekrar 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili olarak Türkiye'de demokrasinin yanında yer aldıklarını belirtti.
Rutte gelişmelerin yoğun duygusallığa sebep olabileceğini anladığını, ancak bunun dünyanın başka bir yerinde hadiselerin yaşanmasına sebebiyet vermemesi gerektiğine inanıyor.
Bir önceki hafta sonu Hollanda’da Türk Konsolos’un, Rotterdam şehrinin Belediye Başkanı Aboutaleb’e gönderdiği mektupla ilgili yaygara yaşanmıştı. Aboutaleb mektubun haddini aştığını ve ifade özgürlüğü yasasıyla ilgili konularda müdahil olunmasını kabul etmediğini söyledi.
Dışişleri Bakanı Koenders da Türk müdahalesini kınadı. Koenders bu mevzuyu pazartesi günü Ankara’ya ziyaretinde dile getirecek. ‘Sadece bununla kalmayacak, Avrupa’nın etrafındaki ülkelerin istikrarsızlığı gerçeği sebebiyle, işbirliği şart’, dedi Rutte ve ekledi: ‘Koenders bu sebeple de Türkiye’ye gidiyor.’
Başbakan Rutte idamın geri getirilmesi olasılığını reddettiğini söyledi.

Türkiye ‘İŞİD ve Kürtleri Acımasızca Ele Alıyor’

Türkiye İŞİD ve Kürt PKK gibi silahlı gruplarla mücadelede acımasız olacak. Bunu Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan dedi.
Türkiye Suriye’ye bu ay düşmanlarına karşı ordu ve tanklarını yollamıştı.

 

29.08.2016 Almanya Bunları Konuşuyor

Merkel: Türkiye'deki sorunlar Almanya'ya taşınmasın

DW’in haberine göre; Almanya Başbakanı Angela Merkel, Almanya'nın Birinci Kanalı ARD'nin "Yaz Söyleşisi" ( Sommerninterview) adlı programında gündeme yönelik soruları yanıtladı. "Bizim darbeyi kınamamız doğru ve önemliydi. Türkiye yönetimi de bunu haklı olarak bekliyor" diye konuşan Merkel, diğer yandan Türkiye'ye yönelik federal hükümetin eleştirdiği konular da olduğunu belirtti. Merkel, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın darbe girişiminin ardından tutuklananların hapishanelerde nasıl muamele gördüğüne yönelik Avrupa Konseyi ile görüşecek olmasından büyük memnuniyet duyduğunu kaydetti.

Ankara İle Diyalog Önemli

Federal hükümetin Türkiye içindeki gelişmeleri yeterince eleştirmediğine yönelik suçlamaları geri çeviren Almanya Başkanı Merkel, "Bizim demokrasi anlayışımızla bağdaşmayan eksiklikleri her zaman dile getiriyoruz" diye konuştu. Ankara ile diyalogun sürdürülmesinin önemli olduğunu vurgulayan Merkel, "Eğer biri birinizle değil de sadece biri biriniz hakkında konuşursanız bu, diplomaside genelde iyi sonuçlar doğurmaz" şeklinde konuştu. Merkel, Türkiye'deki basın özgürlüğü, Kürtler ve TSK'nın Suriye'nin kuzeyindeki askeri harekâtına ilişkin konulara doğrudan değinmekten kaçındı.

Sadakat Beklentisine Açıklık Getirdi

DW’in haberine göre; Merkel, Almanya'da yaşayan Türk kökenlilerden Almanya'ya daha fazla sadakat beklediğine yönelik muhalefet tarafından eleştirilen sözlerinin arkasında durdu ve söz konusu beklentisine açıklık getirdi. Almanya Başbakanı "Türkiye'de mevcut olan sorunların Almanya'ya taşınmamasını" istediğini kaydetti. Alman vatandaşlığına geçmiş ya da geçmemiş uzun yıllardır Almanya'da yaşayan her Türk kökenlinin, Almanya'nın gelişimine katkıda bulunması gerektiğini kaydeden Merkel, "Her zaman söylüyorum: Ben onların da Başbakanıyım. Eğer buna Türkiye'deki sorunların Almanya'ya taşınması ile değil de ülkemiz için yapılacak çalışmalarla karşılık verilirse iyidir" şeklinde konuştu. "Eğer onlar da bunu istiyorlarsa baş üstünde yerleri var" diyen Merkel, kimseyi buna zorlayamayacağını da sözlerine ekledi.

Suriye Ve Sığınmacı Krizi

DW’in haberine göre; Almanya Başbakanı, ARD söyleşisinde Suriye'deki durum, sığınmacı krizi ve 2017 yılında yapılacak seçimlerde yeniden Başbakan adayı olup olmayacağına yönelik soruları da yanıtladı.

"Halep'te yaşananlar dramatik ve kelimelerle anlatılacak gibi değil" diyen Başbakan Merkel, Suriye'de bir siyasi çözüm bulunması gerektiği yönündeki görüşlerini yineledi.

AB'deki sığınmacı krizine ilişkin de Merkel, bazı Doğu Avrupa ülkelerinin Müslüman sığınmacıları ülkelerinde istememelerini eleştirdi. Federal hükümetin sığınmacıların adil bir şekilde AB ülkelerine dağıtılması için çaba göstermeye devam ettiğini kaydeden Merkel, tüm görüş ayrılıklarına rağmen Avrupa içerisinde "ortak bir yaklaşım ve daha çok fazla iş" olduğunu belirtti.

Almanya Başbakanı, 2017 yılında yapılacak seçimlerde tekrar Başbakan adayı olup olmayacağına yönelik soruyu yanıtlamaktan kaçındı ve vakti geldiğinde buna yönelik bir açıklama yapacağını söylemekle yetindi.