26 Ağustos 2016 İngiltere Bunları Konuşuyor

Suriye'de İsyanın Başladığı İlk Kentlerden Deraya'da Muhalifler Çekiliyor

BBC’nin haberine göre; Suriye'de hükümet karşıtı gösterilerin başladığı ilk kentlerden biri olan Deraya'daki son muhaliflerin de silahlarını bırakıp bölgeden ayrılmayı kabul etmesiyle hükümete bağlı birlikler kentin kontrolü tamamen ele geçirmeye hazırlanıyor.

Hükümete bağlı birliklerin kuşatması altındaki kentten muhaliflerin ve sivillerin çıkarılması konusunda taraflar arasında anlaşmaya varıldı.

Yerel yönetim konseyinin bir üyesi, Guardian gazetesinde kentten tahliyelerin Cuma günü başlayacağını söyledi.

Konsey üyesi "Siviller daha çok rejim kontrolündeki bölgelere gitmeye zorlanıyor. Savaşçıların ailelerinin de onlarla gidebileceği söylendi ancak henüz hiçbir şey teyit edilemedi. Yarın ilk sivil grubunu almaya geldiklerinde ayrıntıları öğreneceğiz" diye konuştu.

Özgür Suriye Ordusu'nun danışmanlarından Osama Ebu Zayid de Deraya'dan ayrılan silahlı muhaliflerin, diğer muhalif gruplara katılacağını söyledi.

Zayid "Deraya'nın cesur kahramanlarını bekliyoruz. Deraya dört yıl boyunca kuşatma altındaydı ve uluslararası toplum hiçbir şey yapmadı. Dört yıl oldu ve Birleşmiş Milletler yalnızca bir defa insani yadımda bulunabildi" dedi.

İtalya'da Deprem Bölgesinde OHAL İlan Edildi

BBC’nin haberine göre; İtalya'nın orta bölgesinde bulunan dağlık Perugia kentinin güneyinde meydana gelen 6.2 büyüklüğündeki depremden en çok etkilenen bölgelerde olağanüstü hal ilan edildi.

İtalya Başbakanı Matteo Renzi, bölgenin yeniden yapılandırılması için 50 milyon euro ayıracaklarını açıkladı. Renzi ayrıca depremzedelerden vergi alınmayacağını da açıkladı.

Depremde en az 250 kişi hayatını kaybetti, 360'tan fazla da yaralı var.

Çarşamba yerel saatle 03:36'da meydana gelen depremde enkaz altında kalanları kurtarmak için zamanla yarışılıyor.

Çalışmalara yaklaşık 5 bin kurtarma görevlisi katılıyor. Enkaz altında hâlâ onlarca insan olduğu tahmin ediliyor.

Yaşanan artçı şoklar ise kurtarma çalışmalarını yavaşlatıyor. Perşembe akşamüstü meydana gelen 4.3 büyüklüğündeki artçı sarsıntı paniğe neden oldu.

Economist: Kürtler Sessizce Geri Çekilmeyecek

BBC’nin haberine göre; İngiltere'de yayımlanan Economist dergisinin bu haftaki sayısında Gaziantep saldırısı ve Cerablus operasyonuyla ilgili iki makale yer alıyor.

Economist: Türkiye'de IŞİD'in Ana Hedefi Kürtler

BBC’nin haberine göre; Economist, Gaziantep'te Cumartesi akşamı bir düğünü hedef alan ve 54 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyla ilgili haberinde, saldırının 'zaten çevresi sarılmış olan Kürtleri daha da çok dehşete düşürdüğünü' yazıyor.

Türkiye'de son bir yılda 5 IŞİD saldırısı olduğunu hatırlatan Economist'in makalesi şöyle devam ediyor:

"IŞİD son saldırılarında turistik yerleri ve kamu binalarını hedef aldı. Cumartesi akşamı Gaziantep'te yapılan saldırıdan önce İstanbul'da Atatürk Havalimanı'na saldırmıştı. Ama genel olarak IŞİD'in ana hedefi Kürtler. Gaziantep'te polis baskını sırasında kendisini patlatan IŞİD'linin bilgisayarından, bir Kürt düğününe saldırma planları bulunmuştu".

BM: Suriye'de Esad Rejimi Ve IŞİD Kimyasal Silah Kullandı

BBC’nin haberine göre; Birleşmiş Milletler (BM) yayımladığı raporda, Suriye'de Esad hükümetine bağlı birliklerin de, IŞİD'in de kimyasal silah kullandığı sonucuna vardıklarını duyurdu.

BM özel komisyonunun üç yıl süren araştırmasında, Beşar Esad hükümetine bağlı birliklerin İdlib'de iki saldırıda klor gazı kullandığı, IŞİD'in de bir saldırıda hardal gazı kullandığı belirtildi.

Klor gazı, 2013 yılında Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın teslim etmesi için anlaşmaya varılan kimyasal silahlar kapsamına girmiyordu.

BM, yedi farklı kentte, kimyasal silah kullanıldığından şüphelenilen dokuz saldırıyı inceledi.

Araştırma sonunda üç saldırıda kimyasal kullanıldığı tespit edilirken, üç farklı olayda da kimyasal kullanıldığına dair kanıtlar elde edildiği ancak nihai sonuca varılamadığı belirtildi.

Kimyasal gaz saldırılarının 2014-2015 yılları arasında gerçekleştiği belirtildi.

Financial Times yazarı David Gardner: Türkiye'nin kaderi Erdoğan'ın ellerinde

Financial Times’ın haberine göre; İngiliz Financial Times gazetesinin dış haberler editörü David Gardner bugünkü köşe yazısında Türkiye'deki son gelişmeleri değerlendirdi. Gardner, Türkiye'nin gelecekteki rotasını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çizeceğini ancak onun önceliklerinin Batı'nın öncelikleriyle örtüşmediğini yazdı.

Aynı zamanda gazetenin eski Türkiye muhabirlerinden olan Gardner'ın yazısının başlığı, "Türkiye'nin kaderi Erdoğan'ın ellerinde".

Gardner yazısına, Türkiye'nin başarısız darbe girişimi sonrası travma yaşadığı tespiti ile başlıyor. Daha sonra da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve kendi deyimiyle "onun neo-İslamcı partisinin", yaşananlardan sorumlu tuttuğu "rakip İslamcı harekete karşı" kapsamlı bir tasfiyeye giriştiğini belirtiyor.

"Türkiye'nin Avrupa ve Atlantik ittifakındaki ortaklarının, Türkiye'nin gidişatından kaygı duymaları için yeterli nedenler var. Hatta, Batı'nın, Avrupa ve Asya arasındaki bu merkezi ülkeyi kaybedip kaybedip kaybetmeyeceği tartışılıyor." diyor Gardner. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın daha önce, Türkiye'nin, Avrasya Ekonomik Birliği ya da Şanghay İşbirliği Örgütü'ne katılmasını gündeme getirdiğini ekleyerek…

Yazıdan bazı satırlar şöyle:

"Türkiye'nin esasında Batı'dan uzaklaşması 2013'te başladı. O dönem, üç dönemdir görevde olan bir başbakanın ülkeyi yönetim şekline karşı başlatılan sivil ve Avrupa tipi bir isyan, güç kullanılarak bastırıldı.

"Sayın Erdoğan, o yılın Aralık ayında, eski müttefiki olan ABD'de yaşayan din adamı Fethullah Gülen ile sert bir mücadele içindeydi. Gülen'in devlet içindeki gizli şebekeleri, Erdoğan'ın çok yakın çevresine uzanan bir rüşvet soruşturması başlattı. İslamcı iki taraf arasındaki güç mücadelesi öyle şiddetliydi ki, yargı gibi bazı kurumlar çöktü. Şimdi de, darbeden Gülencilerin sorumlu tutulması ve her üç generalden birinin tutuklanması ile ordunun bütünlüğü ortadan kalktı."

Bazı bakanların ve Erdoğan yanlısı medya kuruluşlarının ABD'yi darbenin arkasında olmakla suçladıklarını da belirtiyor David Gardner.

Financial Times yazarına göre, 60 binden fazla kişinin görevden uzaklaştırılması, Türkiye'nin AB'yle ilişkilerinin kesilmesini hızlandıracak.

"Üstelik görünen o ki Türkiye, darbe girişimi sırasında kapalı olan İncirlik Üssü'ne erişim ile ABD'nin Gülen'i iade etmesi talebini yerine getirmesi arasında da bağ kuruyor" diyor Gardner.

Financial Times'taki yazı şu satırlarla noktalanıyor:

"Ortada net bir gerçek var: Sayın Erdoğan'ın öncelikleri, Batı'nınkilerden farklı. Kendisinin önceliği, Gülencilere ve Kürt isyancılara karşı yürütülen savaşlar, IŞİD'e karşı savaş değil. Sayın Erdoğan ve onun partisi AKP, IŞİD'i sadece bir güvenlik tehdidi, Gülencilerin 'paralel devletini' ve Kürt isyancıları ise varlığına yönelik tehditler olarak görüyor.

"Sayın Erdoğan 2014'te Cumhurbaşkanı olmasından bu yana AKP'nin Sünni, İslamcı ve Türk kimliğini keskinleştirdi. AKP'yi, farklı muhalif partiler altında kümelenen etnik Kürtlere ve yarı-Şii Alevilere karşı kutuplaştırdı…Meclis'teki muhalefet partileri ise ordunun isyanı karşısında ona destek verdi. Cumhurbaşkanı şimdi ya onlarla yeni bir demokratik uzlaşma sağlayacak, ya da İslamcılar ve aşırı milliyetçiler sokaklardayken yurt içindeki ve dışındaki muhaliflerine karşı bugüne kadarki politikalarını sürdürecek."

 

26.08.2016'da Rusya Bunları Konuşuyor

Kılıçdaroğlu'nun Konvoyuna Saldırıyı 8-10 Kişilik PKK Grubu Mu Yaptı?

Sputnik'in haberine göre; Telsiz konuşmalarında 'Karadeniz Açılım Grubu' olarak geçtiği belirtilen 8-10 kişilik PKK grubunun CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun konvoyuna yönelik saldırıyı gerçekleştirdiği öne sürüldü. Ardahan bölgesinden 8-10 kişilik bir grubun Artvin'in Şavşat bölgesine geçiş yaptığını tespit ettiğini belirten istihbarat birimleri, siyasi partilere yönelik eylem yapılabileceği konusunda güvenlik birimlerini uyarmış, özellikle yol uygulamalarında gerekli tedbirlerin alınmasını istemişti. PKK'nın üst düzey yöneticilerinin kendi aralarında gerçekleştirdiği öne sürülen telsiz görüşmelerinde de 'Karadeniz Açılım Grubu'ndan yeni eylemler istedikleri tespit edilmişti.

İran'dan Fırat Kalkanı Operasyonu İle İlgili İlk Açıklama

Sputnik'in haberine göre; TSK öncülüğündeki Cerablus operasyonu hakkında sessizliğini koruyan İran’dan ilk açıklama geldi. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, Fırat Kalkanı operasyonuna ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Suriye topraklarına yapılan harekatın Şam hükümeti ile koordineli gerçekleştirilmesi gerektiğinin altını çizen Kasımi, “Suriye topraklarındaki terörist gruplarla mücadele, uluslararası hukukun temel ilkelerinden biri olan o ülkenin toprak bütünlüğü ve egemenlik haklarına saygı gösterilerek merkezi yönetimle koordineli şekilde yapılmalı” ifadelerini kullandı. Kasımi açıklamasını şöyle sonlandırdı: “İran olarak terörizmle mücadelenin uluslararası bir yükümlülük olduğunu ve bu menfur olguya karşı bölge ülkelerinin ortak işbirliği içinde olmaları gerektiğine inanıyoruz.”

Clinton: Trump Irkçı Nefreti Körüklüyor

ABD'de Demokrat Parti'nin başkan adayı Hillary Clinton, Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adayı Donald Trump'ın ırkçı nefreti körüklediğini öne sürdü. Neva eyaletinin Reno kentinde seçim mitingi düzenleyen Clinton, eleştirilerinin dozunu arttırarak rakibi Trump'ın iç ve dış politikalarını sert şekilde eleştirdi. Trump'ın, Ku Klux Klan sempatizanlarını, Neo-Nazileri ve diğer ırkçı unsurları, Cumhuriyetçi Parti'nin politikaları arasına soktuğunu ileri süren Clinton, rakibinin beyaz üstünlükçülüğü kitlelere yaydığını ve radikal söylemin Cumhuriyetçi Parti'yi devralmasına yardımcı olduğunu iddia etti. Trump'ın ırkçılar ve ırkçı fikirlerle ittifak yaptığını ileri süren Clinton, Trump'ın istikrarlı şekilde 'bağnazlığa' devam ettiğini söyledi. Trump'ın, ABD'yi büyük yapan değerleri göz ardı ettiğini, ülkeyi derin bir tehlikeye soktuğunu savunan Clinton, "Süpermarket gazetelerinin sayfalarından çekilmiş komplo teorileriyle karanlık işler yapan, ırk ayrımcılığıyla ilgili uzun geçmişi olan bir adam ve internetin çok karanlık uzantıları, ülkemizi ve askerimizi hiçbir zaman yönetmemeli. Şayet o, tüm Amerikalılara saygı göstermiyorsa tüm Amerikalılara nasıl hizmet edecek?" şeklinde konuştu.
İlginç Anket: Rusların 4'te 1i Seçimlerde Oyunu Satmaya Hazır

Rusya'nın bağımsız araştırma şirketi Levada Center vatandaşlara ilginç bir soru sordu ve ortaya ilginç bir sonuç çıktı. "Önümüzdeki parlamento seçimlerinde oyunuzu para karşılığı satar mısınız?" sorusuna Rus vatandaşlarının yüzde 23'ü olumlu yanıt verdi.

Oylarını para karşılığında satmayı kabul eden yüzde 23'lük dilim içerisindeki vatandaşların yüzde 11'i 5 bin ruble (230 lira), yüzde 5'lik kısmı ise daha yüksek rakamlar karşılığında bu işi yapabileceğini belirtti.

Ankete katılanların yüzde 63'ü ise oylarını herhangi bir paraya kesinlikle satmayacağını ifade etti.

Temiz ve dürüst bir seçim olacak mı?

Rusya vatandaşlarının yarısından fazlası (%51) önümüzde Eylül ayında gerçekleştirilecek parlamento seçimlerinde bir istismar, manipülasyon veya hile olabileceğini düşünüyor.

Yüzde 21'lik bir kesim yerel seçim noktalarında elde edilecek sonuşlarda hile yapılacağını düşünüyor. Yüzde 18 ise "iktidar partisi" lehinde çalışmalar yapılacağını düşünenlerin oranı. İktidar tarafından seçmenlere rüşvet vererek oyların satın alınabileceğini düşünen yüzde 15, muhalefet tarafının bunun yapalabileceğini düşünenler ise yüzde 11 oranında.

Hileler seçim sonuçlarına etki eder mi?

Seçimlerde hile yapılacağını düşünen yüzde 51 içerisindeki yüzde 54'lük kısım bunun seçimlere ciddi oranda etki edeceğini düşünüyor. Yüzde 35 etkinin çok güçlü olmayacağına, yüzde 5 ise yapılanların seçimleri hiçbir şekilde etkilemeyeceğini düşünüyor.

Levada Center'ın anketi 5-8 Ağustos tarihleri arasında Rusya Federasyonu'nun 48 farklı bölgesinde, 137 yaşam alanında, 18 yaş ve üzeri 1600 kişi ile gerçekleştirildi.

 

26.08.2016 Amerika Bunları Konuşuyor

Pentagon: Cerablus’un Işid’den Temizlenmesi Askeri Açıdan Dönüm Noktası

VOA’nın haberine göre; ABD Savunma Bakanlığı Pentagon Sözcüsü Peter Cook, düzenlediği basın brifinginde, YPG’nin Fırat’ın doğusuna çekilmesiyle ilgili bir soru üzerine, Suriye Demokratik Güçleri’nin verdiği taahhüdü yerine getireceğine inandıklarını söyledi.

Fırat’ın doğusuna doğru bir çekilmenin olduğunu söyleyen Cook, “Bunun devam edeceğini düşünmek için nedenlerimiz var” dedi.

Türklerle Cerablus ve sınır konusunda aylardır görüştüklerini belirten diyen Cook, Suriye Demokratik Güçleri’nin IŞİD’i Menbiç’ten çıkarmasından sonra Cerablus’un da IŞİD’den temizlenmesinin askeri açıdan dönüm noktası olduğunu kaydetti.

Cook, Cerablus’un yabancı savaşçılar açısından merkez konumuna işaret ederek, Menbiç-Cerablus rotasının IŞİD için artık kullanılmaz olduğunu vurguladı.

Sözcü Cook, Cerablus operasyonuna dün hava saldırıları desteği sağladıklarını hatırlatarak, bugün de yine destek amaçlı en az bir hava saldırısı düzenlediklerini bildirdi.

Trudeau: Suriye Demokratik Güçleri’ni Desteklemeye Devam Edeceğiz

VOA’nın haberine göre; Amerika Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Elizabeth Trudeau da “YPG’nin Fırat’ın doğusuna çekilmesi yönündeki taahhüdünü gerçekleştirmesi için destek veriyoruz, açıklamaları çok netti” dedi. Suriye Demokratik Güçleri’nin güvenilir ortak olduğunu kanıtladığını söyleyen Trudeau, Kürt güçlerin de Suriye Demokratik Güçleri’nin önemli bir birleşeni olduğunu kaydetti. Trudeau, “IŞİD’e baskıyı artırmak ve Rakka’yı özgürleştirmek için Suriye Demokratik Güçleri’ndeki bütün unsurları, Arap, Kürt, Türkmenleri desteklemeye devam edeceğiz” ifadelerini de kullandı.

YPG Fırat’ın Doğusuna Çekildiğini Açıkladı

VOA'nın haberine göre; YPG, Menbiç’in IŞİD’den alınmasında yer alan güçlerinin üslerine geri döndüğünü belirtti.

Amerika liderliğindeki koalisyon güçleri de yaptıkları ayrı bir açıklamada, Suriye Demokratik Güçleri’nin en önemli unsuru olarak nitelenen YPG’nin Fırat’ın doğusuna çekildiğini bildirdi.

Amerika Başkan Yardımcısı Joe Biden, Türkiye ziyareti sırasında Kürt güçlerin Menbiç’in geri alınmasının ardından Fırat’ın doğusuna çekilmesi gerektiğini belirtmişti.

Türkiye de Kürt güçlerin bir hafta içinde geri çekilmesini istiyordu.

YPG’den yapılan açıklamada, kontrolleri altındaki alanları Menbiç Askeri Konseyi’ne devrettikleri kaydedildi. Sivil kontrolün de 15 Ağustos’ta sivil konseye devredildiği vurgulandı.

YPG açıklamasında üslerin nerede olduğu belirtilmedi; Menbiç askeri ve sivil konseylerinin yöre halkından oluştuğu dile getirildi.

Amerikan liderliğindeki koalisyonun sözcülerinden biri Suriye Demokratik Güçleri’nin Rakka operasyonuna hazırlık için doğuya çekildiğini belirtti.

Sözcü, Menbiç’in patlayıcılardan temizlenmesi için bazı güçlerin Menbiç’te kaldığı vurgulandı.

Sözcü albay John Dorrian, “Daeş’i yenmeyi hedefleyen gruplarla çalışıyoruz, Rakka’nın kurtarılmasına hazırlık için başka bölgeleri kurtarmalarını bekleyebiliriz” dedi.

YPG, Suriye’nin kuzeyinde önemli bir bölgeyi kontrol altında tutuyor.

Bu ay Menbiç’in IŞİD’den geri alınması ile YPG kontrolünü Fırat’ın batısına taşımıştı.
Biden: 'Türkiye IŞİD’i Yenmek İçin Suriye’de Kalmaya Hazırlıklı'

Amerika Başkan Yardımcısı Joe Biden, Türkiye’nin IŞİD’i yok etmek için ne kadar sürerse sürsün Suriye’de kalmaya hazırlıklı olduğunu söyledi. Biden, bu açıklamayı Türkiye ziyaretinin ardından gittiği İsveç’te yaptı.

Biden, “Türklerin IŞİD’i yenmek için ne kadar sürerse sürsün hazırlıklı olduklarını düşünüyorum” dedi. Biden, Türkiye’de IŞİD’in Türkiye’ye karşı hayati bir tehdit oluşturduğuna dair yavaş yavaş algı oluştuğunu düşündüğünü de kaydetti.

Kerry İle Çavuşoğlu Telefonda Görüştü

VOA'nın haberine göre; Bu arada Türk Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na Suriyeli Kürt güçlerin Fırat’ın doğusuna çekilmeye başladığını söylediği belirtildi.

Türk Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, Kerry ve Çavuşoğlu’nun Perşembe günü telefonda görüştüklerini kaydetti.

Joe Biden, dün, Suriyeli Kürt güçler, Fırat’ın doğusuna çekilmezlerse Amerika’nın desteğini kaybedeceklerini söylemişti.

CHP Lideri’nin Konvoyuna Ateş Açıldı

VOA’nın haberine göre; CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun yer aldığı konvoya, Artvin'in Şavşat ilçesinde yol güzergahında ateş açıldı.

Kılıçdaroğlu, olaya ilişkin ilk açıklamasında, "Benim açımdan kimsenin kaygılanmasına gerek yok, iyi durumdayım. Arkadaşlarımızla beraber çatışma bölgesinden çıktık" dedi.

İçişleri Bakanı Efkan Ala da, Kılıçdaroğlu'nun bulunduğu konvoya ateş açılmasıyla ilgili "Konvoyun korumasını sağlamak üzere görevlendirilmiş ve öncülüğünü yapan jandarma aracımıza terörist unsurlarca ateş açılmıştır. Bu ateş sonucu aracı kullanan jandarma er başından ağır yaralanmıştır, iki astsubay da hafif yaralanmıştır" açıklaması yaptı. Ala, saldırıyı PKK'nın düzenlediğini de söyledi.

Muhtemel bir roket saldırısının da korumaların farketmesi üzerine engellendiği belirtiliyor. Korumların, roket fırlatmaya hazırlanan saldırganı vurduğu kaydediliyor.

Kılıçdaroğlu olay yerinden panzerle uzaklaştırıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım, Kılıçdaroğlu'nu arayarak geçmiş olsun dileklerini iletti.

Kılıçdaroğlu’nun saldırıya rağmen programına devam edeceği belirtildi.

Almanya ile ‘İncirlik’ Gerilimi Tırmanıyor
Yaklaşık iki aydır Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkilerin gerilmesine neden olan İncirlik krizi büyüyor. Koalisyon ortağı Alman Sosyal Demokrat Partisi SPD, Türkiye’nin Alman milletvekillerinin, İncirlik’teki Alman askerlerini ziyaret etmesine izin vermemeye devam etmesi durumunda, üstteki Tornado keşif uçaklarının ve Alman askerlerin çekilmesini istedi.

Der Spiegel’in internet sayfasında yer alan habere göre, SPD’nin savunma politikaları sözcüsü Rainer Arnold, ziyaret izninin çıkmaması halinde partisinin İncirlik’le ilgili tezkerinin uzatılması için aralık ayında yapılacak oylamada onay vermeyeceğini söyledi. Arnold, SPD’nin, Türkiye’nin hava savunmasına destek vermek için Alman AWACS keşif uçaklarının gönderilmesine de karşı tavır koyacağını duyurdu.

IŞİD’e karşı sürdürülen NATO misyonu çerçevesinde AWACS uçaklarının İncirlik’e yerleştirilmesini Başbakan Angela Merkel gündeme getirmişti.

AWACS’ların askeri operasyonalara katılmasının Federal Meclis tarafından onaylanması gerekiyor. Hükümetin İncirlik’te bulunan Alman uçaklarının konuşlanabileceği alternatif bir yer bulmasını da öneren SPD’li politikacı, “Askerlerimiz için artık zaman kaybetmeden başka yer aranmalı” dedi.

Bundan kısa bir süre önce Başbakan Yardımcısı ve SPD Genel Başkanı Sigmar Gabriel de benzer bir açıklama yapmış ve İncirlik’e ziyaret yasağının devam etmesi halinde oradaki Alman askerlerinin geri çekilmesi konusunda kararlı olduklarını söylemişti. Gabriel, “Milletvekillerimiz askerleri ziyaret edemiyorsa birliklerin orada kalması söz konusu olamaz. Bunu çok açık bir şekilde ifade etmek istiyorum” diye konuşmuştu.

Alman basınında çıkan haberlerde, Alman Savunma Bakanlığı’nın İncirlik’ten çekilme planlarını devreye soktuğu da iddia edildi. Buna göre ordu yetkilileri, İncirlik’teki uçak ve askeri personelin, Ürdün'deki Amman hava üssüne veya Kıbrıs’a kaydırılması üzerinde çalışıyorlar. Savunma Bakanlığı’ndan bir yetkilinin konuyla ilgili planlar olup olmadığı sorusunu “İncirlik alternatifsiz değildir” şeklinde yanıtlaması, çekilme hazırlıklarının başladığı şeklinde yorumlandı.

 

26 Ağustos 2016 Çin Bunları Konuşuyor

ÇİN: Suriye’de Bir An Önce Ateşkes Sağlanmalı

Çin'in Şam Büyükelçisi Qi Qianjin, Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad'a güven mektubunu sundu.

Büyükelçi Qi Qianjin, Suriye ile ilişkilerine büyük önem veren Çin'in, ülkedeki son gelişmeleri yakından takip ettiğini söyledi. Qi Qianjin, Çin'in Suriye'de bir an önce ateşkes sağlanmasının yanı sıra, toplumsal ve ekonomik yeniden yapılandırmanın başlatılmasını umduğunu kaydetti.

Beşar Esad ise iki ülke arasında her alandaki işbirliğinin pekiştiğini söyledi. Çin'e ülkesine sağladığı insani yardımlar nedeniyle teşekkürlerini sunan Esad, Çin'in Suriye'nin bağımsızlığı, toprak bütünlüğü ve egemenliğinin korunması için oynadığı rolden de övgüyle söz etti.

Çin’in Suriye Özel Elçisi Katar’da

Çin'in Suriye özel elçisi Katar'da

Çin hükümetinin Suriye sorunu özel elçisi Xie Xiaoyan 24-25 Ağustos günlerinde Katar'ı ziyaret etti.

Özel elçi Xie, Katar Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdulrahman El Tani'yle Suriye sorununu görüştü. Görüşmeye Çin'in Katar Büyükelçisi de katıldı.

Çinli özel temsilci ziyareti sırasında El Cezire televizsyonuna bağlı El Cezire Araştırma Merkezi'nde görevli uzmanlarla sohbet toplantısı gerçekleştirdi, ayrıca Katar'da bulunan Suriyeli muhalif grupların temsilcileriyle görüştü.

Xie, Suriye'deki tarafların çatışmalara son vererek görüşme masasına oturmaları için girişimlerde bulundu.

26 Ağustos 2016 İran Bunları Konuşuyor

Ruhani, İran ve Afganistan İlişkilerinin Tüm Alanlarda Gelişmesi Temennisinde Bulundu.

Ruhani, Afganistan Milli Günü dolayısıyla o ülke cumhurbaşkanı Eşref Gani’ye bir mesaj gönderdi.

Ruhani mesajında, Afgannistan Milli Gününü kutlayarak, ili ülke ilişkilerinin milli menfaatler doğrultusunda tüm alanlarda gelişip, derinleşmesi temennisinde bulundu.

Ruhani mesajında Gani ve Afgan halkına esenlikler temennisinde bulundu.

Van Kapıköy Gümrük Kapısı Modernize Edilecek

AA’nin bildirdiğine göre, Bakan Tüfenkci, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve AK Parti Van Milletvekili Beşir Atalay'ın da katıldığı Van Kapıköy Gümrük Kapısı'nın temel atma töreni gerçekleştirildi.

Tüfenkci, burada yaptığı konuşmada, Van Kapıköy Gümrük Kapısı'nın temel atma töreninin önemine işaret ederek, "Bakanlık görevime geldikten sonra ilk temel atma törenimiz. İnşallah kapılarımızı bir bir modernize hale getireceğiz." diye konuştu.

Bu kapının modernize edilmesinin Van halkı için tarihi bir adım olduğuna dikkati çeken Tüfenkci, "Bu kapı halkları da yakınlaştıracak, kardeş hale getirecek. Gönül köprülerini artıracak bir girişim olarak görüyorum. İran ile 560 kilometre olan sınırın yaklaşık 300 kilometresi Van ilinin sınırlarında. Ambargonun kalkmasıyla beraber 70 milyar dolarlık İran pazarına açılan önemli bir kapımızdır." ifadelerini kullandı.

26 Ağustos 2016 Almanya Bunları Konuşuyor

Almanya İncirlik’e Alternatif Arıyor

Türkiye ile Almanya arasındaki İncirlik krizi yeniden gündemde. Spiegel dergisi, Alman milletvekillerinin İncirlik ziyaretinin Türkiye tarafından resmi olarak geri çevrilmesinin ardından koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) üsten geri çekilmeyi talep ettiğine yer verdi. Spiegel, Alman ordusunun Tornadolar için yeni üs arayışının başladığını da yazdı.

Spiegel'ın haberine göre, SPD Savunma Politikaları Sözcüsü Rainer Arnold, IŞİD'e karşı mücadelede uluslararası koalisyona destek amacıyla İncirlik'te bulunan keşif uçakları Tornadoların geri çekilmesini talep etti. Haberde Arnold'un, “Federal hükümetin şimdi Alman askerlerinin konuşlandırılacağı yeni üssü belirlemesi gerekiyor” dediğine yer verildi.

 Efkan Ala: CHP Konvoyuna Saldırıyı Pkk Düzenledi.

İçişleri Bakanı Efkan Ala, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun Artvin ziyareti sırasında konvoyuna düzenlenen saldırı hakkında açıklama yaptı. Ala, saldırının PKK tarafından yapıldığını ve bölgede operasyon başlatıldığını söyledi.

Efkan Ala, Kılıçdaroğlu'nun durumunun iyi olduğunu, olaydan büyük üzüntü duyduklarını belirtti. Bakan Ala, saldırganların önce Kılıçdaroğlu'nun konvoyunun önünde giden askeri araca ateş açtığını söyledi. Efkan Ala, PKK'nın Karadeniz bölgesine açılmak istediğini bildiklerini kaydetti.