16.08.2016'da İngiltere Bunları Konuşuyor

Eski İngiliz Futbolcu Atkinson Polisler Tarafından Şok Tabancasıyla Öldürüldü

Fenerbahçe forması da giyen eski İngiliz futbolcu Atkinson, dün sabah saatlerinde polisin bir ihbar üzerine gittiği Shropshire'daki evinin yakınlarında şok tabancıyla öldürüldü.

Times gazetesi, Atkinson'un bu yıl içinde şok tabancıyla öldürülen üçüncü kişi olduğuna dikkat çekiyor. Haberde şu ifadeler var:

"Ailesi, West Mercia polisinin orantısız güç kullanıp kullanmadığını sorguluyor. Bir komşusu da Atkinson'un ne silahı olduğunu ne de saldırgan bir tavır sergilediğini söylüyor."

Guardian'ın haberine göre polis beyazlara kıyasla şok tabancasını daha çok siyahlara karşı kullanıyor.Haberde emniyet yetkililerinin ateşli silahlar kullanmak yerine kendilerini korumak için şok tabancasını kullandıkları belirtilirken kısa bir süre önce Londra'nın merkezinde bıçaklı saldırıda bir kadını öldüren saldırganın şok tabancasıyla kısa sürede etkisiz hale getirilip canlı olarak ele geçirildiği hatırlatılıyor.

Guardian'da Türkiye'deki kimyasal hadım yasası konuşuluyor

Guardian gazetesinde yer alan bir haberde Türkiye'de kadın hakları kuruluşlarının, doktorların ve avukatların, cinsel suçlara 'kimyasal hadım' uygulanması yaptırımına tepki gösterdikleri yazıyor.

Haberde, kadın hakları savunucularının bu yaptırımın kadına yönelik şiddetin nedenlerine çözüm olmadığı aksine, tacizleri artırabileceği görüşünde oldukları belirtiliyor.

Kadav'dan Özgül Kaptan gazeteye, karar için "Çok kötü ve tehlikeli Yasa, cinsel taciz bağlantılı suçları ve tecavüzü tek bir bireye ve bu bireyin bedenine indirgiyor, Türkiye'de neden birçok erken bu suçları işlediğine dair sistematik sorunları göz ardı ediyor" diyor.

Guardian'ın haberinde Türkiye'nin yanı sıra, Endonezya, Polonya, Rusya ve ABD'nin bazı eyaletlerin bu uygulamayı yasallaştırdığı yazıyor.

Almanya, Danimarka, İsveç ve Fransa'da ise suçluların isteği üzerine hadım cezası uygulanıyor.

İskandinavya'daki araştırmalara göre de suçun tekrarlanması yüzde 40'tan 0'a ve yüzde 5'e düştü.

Guardian yasanın OHAL döneminde geçtiğini hatırlatıp parlamentonun da pay pas edilebileceğini yazıyor.

16.08.2016'da Amerika Bunları Konuşuyor

ABD Savunma Bakanı Menbiç İçin Türkiye'ye Teşekkür Etti

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, Menbiç’in IŞİD’in elinden geri alınması operasyonunda sağlanan başarıda emeği geçenleri kutlayarak, operasyon desteğinden dolayı Türkiye’ye de takdirlerini iletti.

Carter, yaptığı yazılı açıklamada, “Menbiç halkını, Menbiç Askeri Konseyi’ni, Suriye Arap Koalisyonu’nu ve Suriye Demokratik Güçleri’ni, Menbiç’i IŞİD’in nefret verici yönetiminden kurtarmadaki başarılarından dolayı kutluyorum” ifadesini kullandı.

Carter, Menbiç’teki başarının Rakka’nın artan izolasyonunu da güçlendireceğini ve IŞİD’e karşı mücadelede örgütün bu kent üzerindeki kontrolünü çökertmeye yönelik bir sonraki hedefin başarılmasına katkıda bulunacağını belirtti.

Türk hükümetine de operasyona desteğinden ötürü minnettarlığını dile getiren Carter, “Menbiç halkı için şimdi evlerinin ve toplumlarının yeniden inşasına yönelik zorlu görev başlıyor ve tüm koalisyon ortaklarımızı bu görevde onlara yardım etmeye çağırıyorum” dedi.

Carter, askeri koalisyonun da IŞİD’i yenilgiye uğratmada yerel güçlerlerle birlikte çalışmaya devam edeceğini kaydetti.

Türkiye'nin, Amerika ve NATO’yla olan bağlarını koruyarak daha çok kazanç sağlayacağı düşünülüyor

Türkiye’de Amerika karşıtlığı artıyor. Amerika’nın darbe girişimini desteklediği, darbeyi planlayan Gülen’i koruduğu iddia ediliyor.

Türkiye ise Rusya’yla yakınlaşıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin, Türkiye’nin Kasım ayında Suriye sınırında bir Rus jetini düşürmesiyle zarar gören ikili lişkileri onarma sözü verdiler.

Amerika, bu yakınlaşmayı önemsemez görünüyor. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Elizabeth Trudeau, bu konuda sorulan soruya, "Türkiye’nin Rusya’yla yakınlaşmasının, Türkiye’yle olan ilişkimizi zayıflatması sözkonusu değil. Bu ülkeler egemen ülkelerdir. Tüm dünyayla ilişkileri vardır” diyerek yanıt verdi.

Darbe girişimine, Suriye’de hangi isyancı grubun destekleneceğine dair anlaşmazlıklara rağmen Başkan Barack Obama, ”Suriye’de IŞİD’i zayıflatma yönünde kazandığımız ivmeyi kaybetmemek için Türkiye’yle işbirliğine devam edeceğiz” diyerek Amerika ve Türkiye'nin müttefik olarak kalacağını belirtti.

Ancak bazı uzmanlara göre Türkiye-Rusya yakınlaşmasının, NATO açısından sorun yaratma riski var. Demokrasileri Koruma Vakfı'ndan Aykan Erdemir bu konuda, ”Putin için Türkiye, uydu ülke olmaktan çok NATO’nun zor müttefiki olarak daha değerli. Rusya’nın, Türkiye’nin NATO üyeliği ile şu an oynadığı rolün muğlak olması için müdahalelerde bulunacağını göreceğimizi düşünüyorum” diye konuştu.

Uzman Henri Barkey ise ”Türkler, Amerika’nın Türkiye-Rusya yakınlaşmasından korkacağını, Türkiye’nin NATO ekseninden Rusya’ya kaymasından endişe duyacağını düşünüyor. Bu gerçekçi değil” diyerek, Türkiye'nin, Amerika ve NATO’yla olan bağlarını koruyarak daha çok kazanç sağlayacağı görüşünde.

Uzmanlar Suriye konusunda Türkiye’yle Rusya arasında derin görüş ayrılıklarının devam ettiğine dikkati çekiyor ve Türkiye’nin ekonomik açıdan Rusya’dan çok Batı’ya bağımlı olduğunu söylüyor.

Beyaz Saray’a göreyse Türkiye’nin NATO’daki geleceği, güvence altında.

Amerika Başkan Yardımcısı Joe BidenTürkiye'ye Geliyor

Biden, 22-25 Ağustos tarihlerinde Letonya, Türkiye ve İsveç’i ziyaret edecek.

Biden, Ankara’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ile Türkiye-Amerika ilişkilerini görüşecek. Görüşmelerde iki ülke için önemli konular masaya yatırılacak.

Biden, Letonya’da; Estonya, Litvanya ve Letonya liderlerinin katılacağı zirvede yer alacak. Joe Biden ayrıca Letonya Devlet Başkanı Raimonds Vejonis ve Başbakan Maris Kucinskis ile de görüşecek. Başkan yardımcısı bir de konuşma yapacak.

Biden, Stockholm’de ise İsveç Başbakanı Stefan Löfven ile görüşecek ve enerji güvenliği toplantısına katılacak.

Trump, ABD’ye göçmenlik başvurusunda bulunanların ideolojik testten geçirilmelerini de önerdi

Ohio eyaletinde yaptığı konuşmada Trump, ABD’nin, geçmişte yaşadığı ihtilaflara bakmaksızın, “radikal İslami terörizmi” yenilgiye uğratmak isteyen her ülkeyle birlikte çalışması gerektiğini söyledi. IŞİD’i yok etmenin, dış politikasının merkezinde yer alacağını vurgulayan Trump, bu hedefi paylaşan her ülkenin ABD’nin müttefiki olacağını belirtti.

IŞİD’in yükselmesinin, Başkan Barack Obama ve şu anki rakibi Hillary Clinton’ın savunduğu dış politikaların “doğrudan neticesi” olduğunu savunan Trump, “Hillary Clinton’ın korkunç politikaları, IŞİD’in dünya sahnesine çıkmasına yol açtı” dedi ve Clinton’ın cihat yanlılarına karşı koyacak “akli ve fiziksel güce” sahip olmadığını iddia etti.

Clinton’ı, ABD’nin kapılarını yabancı teröristlere açan politikaları savunmakla da eleştiren Trump, Almanya’nın da göçmenlik politikasının ülkenin ulusal güvenliğini zayıflattığını savunarak, “Hillary Clinton Amerika’nın Angela Merkel’i olmak istiyor” dedi.

Başkan seçilmesi halinde “İslami terörizmi” yok etmeye yönelik yeni bir plan oluşturmak için dünya liderlerinin katılımıyla uluslararası bir konferans çağrısı yapacağını belirten Trump, Amerika açısından ”ulus inşası döneminin hızlı ve kesin bir şekilde sonlanacağını” belirtti.

16.08.2016'da Rusya Bunları Konuşuyor

İran'daki Rus Uçakları Suriye Militanlarını Vurdu

Bakanlık'tan yapılan açıklamada, ilk kez İran'daki bir üsten (Hamedan kentindeki üs) havalanan uzun menzilli Tu-22M3 ve Su-34 bombardıman uçaklarının Suriye'nin Halep, Deyr ez Zor ve İdlib kentlerinde IŞİD ve El Nusra Cephesi (yeni adıyla Fetih el Şam) hedeflerini vurduğu belirtildi.

​Açıklamaya göre terörist gruplara ait 5 silah deposu, 3 komuta noktası ve eğitim kampının imha edildiği operasyonda çok sayıda militan öldürüldü.

Operasyon süresince Lazkiye yakınlarındaki Hmeymim Üssü'nden havalanan Su-30SM ve Su-35 jetlerinin koruduğu bombardıman uçaklarının görevlerini tamamlamaları ardından üslerine geri döndüğü kaydedildi.

Bakanlık bu açıklamasıyla İran'ın Hamedan kentindeki üsse bombardıman uçaklarının konuşlandırıldığını doğrulamış oldu.

Rusya ve Ermenistan'ın, ülkeler arasında oluşturulacak ortak askeri birliğe ilişkin anlaşmayı imzalamaya yakın olduğu belirtildi.

Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Anatoliy Antonov, Rusya ve Ermenistan ordularının katılımıyla ortak bir askeri birlik kurulmasını öngören anlaşmayla ilgili hazırlıkların son aşamasına gelindiğini söyledi.

Antonov'un bu açıklaması, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu'nun Ermeni mevkidaşı Seyran Ohanyan'la Erivan'da gerçekleştirdiği görüşmeyi izledi.

Antonov, Rusya'nın Ermenistan'ı müttefiki ve Güney Kafkasya'daki 'kilit partneri' olarak gördüğünü de ekledi.

Ukrayna Gazetesi ABD'nin Vize Muafiyetini İstemediklerini Belirtti

Evropeyskaya Pravda gazetesinin yayın kurulu, kaleme aldığı yazıda Ukrayna yönetiminin AB’ye vize muafiyeti için gerekli yükümlülükleri yerine getiriyormuş izlenimi verdiğini ancak gerçekte reformları uygulamadığını belirtti. Yazıda, “Bu metinle yayın kurulu olarak AB ülkelerine Ukrayna’daki durum radikal bir şekilde değişinceye kadar vize rejimini iptal etmeme çağrısı yapıyoruz” denildi.

Gazete ayrıca IMF’nin 3 milyar dolarlık, AB’nin ise 1.3 milyar dolarlık yardımının dondurulmasını istedi.

Ukrayna’da 2014’teki Maidan gösterilerinden sonra iktidara gelen Batı yanlısı yönetimin, yolsuzlukla mücadele ve ekonomik kalkınma alanında gerekli reformları hayata geçirememesi tepki çekiyor.

Rusya ve Türkiye'nin ticaret hacmi yüzde 40'tan fazla düştü

Rusya ve Türkiye arasındaki ticaret hacminin bu yılın ilk altı ayında yüzde 41.1 oranında azalıp 7.3 milyar dolar olarak gerçekleştiği belirtildi.

Rusya Ekonomi Bakanlığı'ndan bir yetkili TASS haber ajansına demecinde, "Rus federal gümrük servisinin verilerine göre Rusya ve Türkiye'nin ticaret hacmi ocak—haziran aylarında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 41.1 oranında azalıp 7.3 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu rakamın 6.5 milyar dolarını ihracat, 898.6 milyon dolarını da ithalat oluşturuyor" dedi.

İsmi belirtilmeyen yetkili, Türkiye'deki darbe girişiminin ardından ülkede oluşan siyasal durumunsa Rusya ve Türkiye arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin yeniden canlandırılması üzerinde ci16.08.2016'da Almanya Bunları Konuşuyor

Trump: Clinton Amerika'nın Merkel'i olmak istiyor

Demokrat rakibi Hillary Clinton'a popülist söylemlerle yüklenen Cumhuriyetçilerin adayı Donald Trump bu kez de mülteci krizini gündeme getirdi.

Ohio eyaletindeki Youngstown'da dış politikaya ilişkin bir konuşma yapan Trump, "Hillary Clinton Amerika'nın Angela Merkel'i olmak istiyor. Kitlesel göçün Almanya ve Almanya'nın insanları için nasıl bir felaket olduğunu biliyorsunuz" dedi.

Sınır Tanımayan Doktorlar: Yemen'de hastane vuruldu

Sınır Tanımayan Doktorlar (STD) örgütünün verdiği bilgiye göre, Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon güçlerinin bombaladığı Yemen'in kuzeyindeki bir hastanede en az 11 kişi öldü, 19 kişi de yaralandı. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon ve ABD Dışişleri Bakanlığı saldırıyı kınamakla birlikte herhangi bir tarafa suçlamada bulunmadı. Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International) saldırının araştırılmasını talep etti.

Azerbaycan'da Gülencilere adli soruşturma

Azerbaycan Başsavcılığı, Türkiye'deki darbe girişimi ile bağlantılı olarak soruşturma başlattı. Soruşturmanın Gülen cemaati üyelerini hedef aldığını açıklayan Başsavcılık sözcüsü Eldar Sultanov, "Fetullah Gülen terör örgütünün Azeri topraklarındaki tüm yasa dışı faaliyetlerin engellenmesi amacıyla Başsavcılık cezai soruşturma başlatmıştır" açıklamasını yaptı.

Sözcü, soruşturmanın içeriğine ve kimler hakkında soruşturma başlatıldığına ilişkin ise ayrıntı vermedi.

New York'ta öldürülen imamın katil zanlısı yakalandı

55 yaşındaki imam ve 64 yaşındaki refakatçisi New York'un Queens semtinde namazdan çıktıkları sırada sokak ortasında vurularak öldürülmüştü. 35 yaşındaki şüphelinin ruhsatsız silah taşıdığı ortaya çıktı. Şüphelinin cinayet mahali yakınlarında karıştığı trafik kazasından sonra olay yerinden uzaklaştığı için aranmakta olduğu öğrenildi. Fail zanlısının evinde yapılan aramada silah ve cinayet sırasında üzerinde olduğu tahmin edilen kıyafet bulundu.

16.08.2016'da Çin Bunları Konuşuyor

Çin, küresel inovasyon endeksinde ilk 25'te

Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü'nce Cenevre'de yayımlanan 2016 küresel inovasyon endeksi sıralamasında Çin, ilk kez en çok inovasyon gücüne sahip 25 ekonomi arasına girdi.

Rapora göre, küresel inovasyon endeksi sıralamasında ilk 10'u gelişmiş ülkeler oluşturuyor. İsviçre, üst üste 6 yıldır ilk sırada yer alırken, onu İsveç, İngiltere, ABD, Finlandiya, Singapur, İrlanda, Danimarka, Hollanda ve Almanya izliyor. Çin'in Hong Kong Özel İdari Bölgesi ise listede 14. sırada bulunuyor.

16.08.2016'da İran Bunları Konuşuyor

Kasımi: Uluslararası Kurumların suskunluğu Arabistan’in cinayetlerini arttırmakta

İran İslam Cumhuriyeti dışişleri bakanlığı sözcüsü Behram Kasımi, uluslararası kurumların Suudilerin cinayetleri karşısındaki esef verici suskunluğunun Suudilerin cinayetlerini arttırmasına sebep olduğunu söyledi. Kasımi,Yemen halkı milletvekillerinin meclisin çalışmalarını yeniden başlatmalarını ise olumlu karşılayarak bu girişimin Suudilerin daha da sinirlenmesine neden olduğunu ve bunun için de okul ve hastanelere saldırarak intikam almak istediklerini bildirdi.

Irakçi: karşı tarafın ihmal, gecikme ve ihlallerine sert yanıt veririz

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı Seyyid Abbas Irakçi, nükleer anlaşma çerçevesinde 5+1 gurubu üyelerinin ihmal, gecikme ve ihlallerine sert yanıt verileceğini söyledi. Irakçi, İran'ın ortak komisyon çerçevesinde batılıların Kapsamlı Ortak Eylem Planının (KOEP) uygulanması ile eksiklikleri ortak komisyona şikayet edip etmediğine dair bir soruya karşılık, ‘’Biz ortak komisyon olarak tüm hususları takip ediyoruz. KOEP’in uygulanması ile karşı taraftan kaynaklanan bazı eksiklikler vardır ve bunları ortak komisyonda gündeme getirdik ve bunların çoğu çözüldü. Örneğin sigortacılık konusunda tüö sorunlar takriben çözülmüştür bankacılık ve mali konularda da bazı sorunlar çözülmüştür’’ dedi.

General Sefevi: Bölge dışı düşmanlar, İran’ın Güney Doğu bölgesinde kargaşa yaratma peşindeler

İslam İnkılabı Rehberinin üst düzey askeri danışmanı General Rahim Sefevi, İran'ın Güney doğusunda yer alan İslam İnkılabı Muhafızlar Ordusu Kara Kuvvetleri Kudüs karargahın ziyaret sırasında yaptığı açıklamada, Amerika ve siyonist İsrail rejimi gibi İran'ın bölge dışı bir takım düşmanlarının, bazı Arap yönetimlerini, İran'ın Güney doğu bölgesine nüfuz etmek ve bölgede kargaşa çıkarmak yönünde kışkırttıklarını, ancak İran güvenlik güçlerinin şimdiye kadar bu konuda çok duyarlı hareket ederek bölgede her türlü komployu anında etkisiz hale getirdiklerini bildirdi.