İngiltere 5 Nisan'da Bunları Konuşuyor

 

BBC, haberine göre Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan üst düzey bir yetkili, yıllardır süren gecikme ardından S-300 füzelerinin yakında İran'a gönderileceğini söyledi.

 

Rus Interfax haber ajansına konuşan ancak adı açıklanmayan yetkili, füzelerin önümüzdeki günlerde deniz yoluyla İran'a ulaştırılacağını belirtti.S-300'ler Rusya'nın elindeki en gelişmiş füze savunma sistemi olarak kabul ediliyor.Füzeler, uçaklar ve cruise füzelerinin yanı sıra balistik füzelere karşı da savunma sağlıyor.

 

BBC, haberine göre Dağlık Karabağ'da Azeri ve Ermeni güçler arasındaki çatışmalar büyürken, Azerbaycan son iki gün içerisinde 16 askerinin öldüğünü açıkladı.

 

Her iki taraftan hayatını kaybedenlerin sayısının 50'yi aştığı bildiriliyor.Ölenlerin arasında sivillerin de bulunduğu belirtiliyor.Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov, bölgenin Dağlık Karabağ'ın başkenti Hankendi'yi hedef alabileceklerini açıkladı.Hasanov, orduya Hankendi'ye ilerlemeye hazır olması yönünde talimat verildiğini söyledi.

 

BBC, haberine göre İngiltere Parlamentosu hükümeti, "insan haklarının önemini azalttığı algısı yarattığı" gerekçesiyle eleştirdi.

 

Parlamento'nun alt kanadı olan Avam Kamarası'nın Dış İlişkiler Komitesi hükümetin, özellikle Çin, Mısır ve Suudi Arabistan'a yönelik dış politikasında eksikler olduğunu vurguladı.

 

BBC, haberine göre Irak ordusu, Anbar Eyaleti'nde, IŞİD'in (Irak Şam İslam Devleti) elinde bulunan Hit kasabasına girdiğini açıkladı. Binlerce kişinin çatışmalar nedeniyle kasabadan ayrıldığı belirtiliyor.Operasyonun başında bulunan Irak'ın terörle mücadele timinden komutanlar, IŞİD'i kasaba içinde gerilettiklerini söyledi. Hit kasabası, IŞİD'in kullandığı, Irak'ı Suriye'ye bağlayan bir ikmal hattı üzerinde bulunuyor.Koalisyon uçaklarının desteklediği operasyon sürerken binlerce kasaba sakini buradan ayrılmaya başladı.

 

BBC, haberine göre Afganistan'dan, eski Taliban lideri Molla Ömer'in oğlu ve kardeşi örgütte önemli mevkilere getirildi.İngiliz Reuters ajansının haberine göre, Taliban Sözcüsü Kari

Yusuf Ahmedi, Molla Ömer'in oğlu Molla Muhammed Yakup ile kardeşi Molla Abdul Manan'ın, Rehber-i Şura üyeliğine atandığını açıkladı.

 

 

Rehber-i Şura, Taliban'ın en yüksek siyasi organı.Molla Muhammed Yakup aynı zamanda Afganistan'da eyaletlerin yarısında askeri operasyonlardan sorumlu komutanlığa getirildi.

Bu atamalar ile "Taliban içindeki iktidar kavgasının son bulduğu" şeklinde yorumlar yapıldı..

 

BBC, haberine göre İngiltere'de yayınlanan Daily Telegraph gazetesi, eski bir CIA (Merkezi Haber Alma Teşkilatı) çalışanının demeçlerine dayandırılan haberinde, ABD Başkanı Barack Obama'nın Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın devrilmesi için hazırlanan 50 planı veto ettiğini yazıyor.

 

Eski CIA çalışanı Douglas Laux, Esad'ın devrilmesi için oluşturulan birimde çalıştığını ve 2012'de Suriye Devlet Başkanı'nı devirmek için çok sayıda gizli operasyon planlamasının yapıldığını anlatıyor.CIA'de görev yaptığı dönemi kapsayan bir kitap yazan Laux, planlardan birisinin de radikal İslamcı olmayan Özgür Suriye Ordusu gibi muhalif oluşumların silahlandırılması olduğunu belirtse de "Ancak bu alandaki çabalar hiçbir zaman Suriye ordusunun ve destekçilerinin gücüne yetişemedi" diyor.

 

ABD 5 Nisan' da Bunları Konuşuyor

 

Amerika'nın Sesi (VOA), haberine göre Obama, NATO’nun kuruluşunun 67’inci yıldönümünde NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’i Beyaz Saray’da ağırladı. Obama-Stoltenberg görüşmesi, Cumhuriyetçi aday adayı Trump’ın tam da NATO’yu hedef alan sözler sarf ettiği bir zamana denk geldi.

 

Görüşmenin ardından gazetecilere açıklamasında Obama, Trump’ın ismini kullanmasa da, NATO’nun Amerika açısından önemini vurgulayan sözleriyle Cumhuriyetçi başkan aday adayına bir anlamda yanıt vermiş oldu. Açıklamaların ardından soru-cevap bölümü olmazken, Obama, bir gazetecinin Trump’un sözlerine ilişkin bağırarak yönelttiği soruyu yanıtsız bıraktı.

 

VOA, haberine göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kaçak göçmenlerin Yunanistan’dan Türkiye’ye gönderildiği ilk gün sığınmacılara sırtını döndüğü gerekçesiyle Avrupa’yı sert dille eleştirdi. Ankara’da konuşan Erdoğan, Avrupa ülkelerini, sığınmacıları kabul etmemekle suçladı. "Biz Suriyeliler’i geri gönderdik mi? Hayır. Ama Avrupa gönderdi,” şeklinde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Ege Denizi’nden 100 bin mülteciyi kurtardığını ve Suriyeli mülteciler için 10 milyar dolar harcadığını söyledi.

 

VOA, haberine göre siyasetçilerin, sporcuların ve işverenlerin vergi kaçırmak için kullandıkları yöntemleri deşifre eden ‘Panama Belgeleri’ sızıntısı, Almanya’da da büyük yankı uyandırdı.

 

Listede dünyanın çeşitli ülkelerinde, görevdeki ve eski devlet ve hükümet başkanının adları yer alıyor. Şu ana kadar yayınlanan isimler arasında Alman siyasetçiler bulunmuyor, ancak çok sayıda Alman bankasının yanısıra birbirinden ünlü çok sayıda Alman şirketinin adının bulunduğu öne sürülüyor. Basında çıkan haberlerde en az 15 Alman bankasının doğrudan ya da yan kuruluşları aracılığıyla skandala karıştığı belirtildi. Konuyla ilgili iddialara göre, Türkiye dahil olmak üzere bir çok ülkede ihale kazanmak için rüşvet verdiği ortaya çıkan Siemens de Panama’da ‘offshore’ hesapları olan firmalar arasında.

 

VOA, haberine göre Azerbaycan ile Ermenistan arasında ölümlere yol açan çatışmalar nedeniyle Karabağ meselesinde Rusya, ABD ve Fransa’nın eş başkanlığındaki Minsk Grubu’nun 22 yıldır çözüm sağlayamaması tartışma konusu olarak gündemde. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Doç.Dr. Cavid Abdullahzade, “Minsk Grubu çerçevesinde bu iş barış ile çözümlenemiyor göründüğü için Azerbaycan harekete geçme ihtiyacı duyuyor ve bu durum Birleşmiş Milletler bağlamında uluslararası hukuka aykırılık içermiyor” dedi.

 

Ermenistan’ın hafta sonunda topçu ateşi açmasıyla birlikte başlattığı çatışma ortamında Azerbaycan dün akşam yeniden tek taraflı ateşkes kararı almıştı. Ancak bugün sabah yeniden çatışmalar olduğu bilgisi basına yansırken sivil halkın da etkilendiği can kayıpları söz konusu. Bu son çatışma ortamıyla birlikte 22 yıldır Ermenistan ile Azerbaycan arasında kalıcı barış sağlanmamış olması nedeniyle Minsk Grubu’nun çözüm üretmemesi tepki yaratıyor.

 

Rusya  5 Nisan'da Bunları Konuşuyor

 

Sputnik, haberine göre Suriye ordusuna ait bir savaş uçağı, Halep'in güneyinde militanlar tarafından düşürüldü.Sputnik'e konuşan bir kaynak, Halep'teki militanların bu bölgede görev yapan bir Suriye jetini düşürdüğünü söyledi. Basında yer alan bilgilere göreyse, düşürülen bir Su-22 jetiydi.

 

Sputnik, haberine göre Suriye’nin kuzeyindeki Rojava bölgesinde YPG’nin başını çektiği Demokratik Suriye Güçleri, IŞİD’in elinde olan ve Türkiye sınırına yakın Menbıc kentini almak için yakında operasyon başlatacak. Sputnik’e konuşan Demokratik Suriye Güçleri komutanlarından Ebu Leyla, Menbıc’ın geri alınması amacıyla bir askeri konsey kurduklarını söyledi.

 

Demokratik Suriye Güçleri kaynaklarından edinilen bilgilere göre YPG’nin başını çektiği Demokratik Suriye Güçleri, Halep’in kuzeyinde yer alan ve Türkiye sınırına 35 kilometre uzaklıkta bulunan Menbıc kentinin geri alınması için birkaç gün içinde ABD önderliğindeki koalisyon güçlerinin hava ve silah desteğiyle büyük bir operasyon başlatacak.

 

Sputnik, haberine göre Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin grup toplantısındaki konuşmasında "Bizden kimse elinde silah ve kan olan terör örgütünü muhatap alacağımızı beklemesin. Bizim bundan sonra tek muhatabımız vardır. O da milletimizdir. Terör örgütleri ancak milletimizin güçlü iradesini yansıtan güvenlik güçlerimizin muhatabı olabilir" dedi.

 

Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında son günlerde yaşanan gerginlik üzerine konuşan Davutoğlu, "Dağlık Karabağ'daki temas hattında Ermenistan'ın saldırısıyla başlayan çatışma sürecini yakından takip ediyoruz ve bu saldırıları TBMM AK Parti Grubu adına lanetliyoruz. Bu vesileyle Ermenistan'ın saldırısı neticesinde hayatını kaybeden can Azeri vatan şehitlerine Allah'tan rahmet, tüm Azeri kardeşlerimize baş sağlığı diliyorum. Bütün dünya bilmelidir ki Türkiye, Ermenistan'ın saldırganlık ve işgaline karşı can Azerbaycan'la omuz omuza durmaya kıyamete kadar devam edecektir. Azerbaycan'ın haklı davasına desteğimizi bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da vermeye devam edeceğiz. Dağlık Karabağ da dahil olmak üzere can Azerbaycan'ın işgal altındaki bütün toprakları kurtulana kadar biz de 78 milyon olarak Azerbaycan'ın yanında durmaya edeceğiz" diye konuştu.

 

Sputnik, haberine göre Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Panama merkezli bir şirkete ait olduğu belirtilen milyonlarca sayfalık gizli belgelerin ifşa edilmesi sonrasında uluslararası basının belgelerde ismi bile geçmeyen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i yolsuzlukla suçlamasını eleştirdi.

 

Peskov, Panama Belgeleri'nin yayımlanmasını bir kez daha 'Putin'e karşı iyi planlanmış bir saldırı' olarak tanımladı."Belgelerde başka politikacılar ve devlet lideri hakkında birçok bilgi vardı. Ancak haberler nedense Putin üzerinden verildi" diyen Peskov, "Bu nedenle bu, Batı toplumuna bulaşan Putin fobisi mikrobuna işaret ediyor" ifadelerini kullandı.

 

Sputnik, haberine göre Uluslararası toplum tarafından bağımsızlığı tanınmayan Karabağ'ın Savunma Bakanlığı, bölgede 1 Nisan'dan bu yana devam eden çatışmalarda Azerbaycan ile ateşkes kararı alındığını açıkladı.

 

Sputnik'e konuşan Karabağ ordusu sözcüsü Senor Hasratyan, ordunun ateşkes uygulanması yönünde talimat aldığını belirtti. Karabağ bakanlar kurulundan bir yetkili de, Sputnik'e yaptığı açıklamada, çatışma bölgesinde iki taraflı ateşkes sağlanması konusunda bir anlaşma hazırlandığını bildirdi. İsmi açıklanmayan yetkili, "Sınırda her şey yolunda. Güvenlik sağlanmış durumda" dedi.

 

Sputnik, haberine göre IŞİD yeni yayınladığı videoyla Londra, Berlin ve Roma’ya saldırı tehdidinde bulundu. Videoda olası hedefler arasında Londra’daki Avam Kamarası binası ile Roma’daki Kolezyum’un görüntüleri yer aldı.

 

IŞİD’in 13 Kasım’da Paris’te düzenlediği saldırılarda 130 kişi, 22 Mart’ta Brüksel’de düzenlediği saldırılarda ise 31 kişi hayatını kaybetmişti.

 

Çin 5 Nisan'da Bunları Konuşuyor

 

Çin Devlet Radyosu (ÇRİ),  haberine göre Xi Jinping: Halkın yaşam ortamını güzelleştirmeliyizÇin Komünist Partisi Merkez Komitesi Genel Sekreteri ve Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping bugün Başkent Beijing'de düzenlenen gönüllü fidan dikme etkinliğine katıldı.

 

Xi burada yaptığı konuşmada, ormancılığı geliştirme ve ağaçlandırmanın, ekolojik medeniyet inşasında önemli bir tedbir olduğuna işaret ederek, Çin'in dört bir yanının ağaçlarla süslenmesi ve halkın yaşam ortamının güzelleştirilmesi gerektiğini vurguladı.

 

"Yeşil bir yuva" oluşturmanın insanoğlunun ortak rüyası olduğuna dikkati çeken Xi Jinping, Çin'de ağaçlandırma çalışmalarını yoğunlaştırırken, Bir Kuşak-Bir Yol güzergâhında yer alan ülkelerle bu alanda işbirliğini güçlendireceklerini, böylece iklim değişikliğiyle mücadele gibi küresel ekolojik risklerle ortaklaşa mücade edileceğini kaydetti.

 

ÇRİ, haberine göre Suudi Arabistan Sivil Havacılık Kurumu'ndan yapılan açıklamada, İran'ın Mahan Air Havayolu Şirketi'nin Suudi Arabistan havalimanlarına iniş yapması ve hava sahasını kullanması yasaklandı.

 

Karara gerekçe olarak "Yapılan incelemeler sonucunda Mahan Air'in hava güvenliğiyle ilgili ulusal kuralları sistematik olarak ihlal ettiğinin ortaya çıkması" gösterildi. Yolcuların güvenliğini tehdit ettiği gerekçesiyle Mahan Air Havayolu Şirketi'ne verilen uçuş izninin kaldırıldığı belirtildi.İran tarafından konuyla ilgili henüz bir açıklama gelmedi.

 

ÇRİ, haberine göre Çin, Nisan ayında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi dönem başkanlığını yürütüyor.

 

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hong Lei, Çin'in Güvenlik Konseyi üyeleriyle temas ve eşgüdümü koruyarak, konseyin çalışmalarının daha verimli şekilde yürütüleceğini söyledi.Sözcü bugün düzenlenen olağan basın toplantısında yaptığı konuşmada şunları söyledi:

 

"Güvenlik Konseyi'nin daimi üyelerinden biri olan Çin, konseyin uluslararası kolektif güvenlik mekanizmasının savaşı engelleme ve barışı koruma rolünü oynamasını destekliyor. Çin, Güvenlik Konseyi'nin diğer üyeleriyle temas ve eşgüdümü koruyarak çalışmaları daha verimli kılacak. Ayrıca Güvenlik Konseyi'ne üye olmayan ülkelerle de etkileşimi güçlendirerek ilgili çalışmaları daha şeffaf hale getirecek."

 

ÇRİ, haberine göre Tunus, Libya'daki Ulusal Birlik Hükümeti'ne destek vermek için Trablus'taki büyükelçiliğini yeniden açma kararı aldı.

 

Tunus Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Libya'da Ulusal Birlik hükümetinin Trablus'a döndüğü ifade edilirken, bu ülkedeki siyasi geçiş sürecine destek vermek için Tunus'un Trablus Büyükelçiliği'nin yeniden açılacağı belirtildi.

 

2014 yılının Ağustos ayında Libya Şafağı adıyla bilinen milis güçleri Trablus'u işgal etmişti ve bunun ardından Libya hükümeti ve Temsilciler Meclisi doğu bölgesindeki Tobruk kentine geçmek zorunda kalmıştı. Bunun ardından Libya Şafağı, görev süresi dolmuş Millet Meclisi'ni yeniden görevlendirdi ve sözde "Ulusal Kurtuluş Hükümeti" kuruldu.Güvenlik sebebiyle Tunus dahil olmak üzere birçok ülke arka arkaya Trablus büyükelçiliğini kapattı.

 

ÇRİ, haberine göre Rus yük araçları Xinjiang'da sınır kapısına ulaştı

Çeşitli ürünler taşıyan Rus kargo araçları Kazakistan'dan geçerek Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'ne bağlı Baktu sınır kapısına ulaştı. Rus yük araçları ilk kez Xinjiang'a mal taşımış oldu.

 

Xinjiang Ulaştırma Müdürlüğü ile Rusya Federal Bakanlığı arasında Şubat ayında bin araçlık kotası olan karşılıklı geçiş izni anlaşmasına varıldı. Bu belgeye sahip Çin ve Rus yük araçları karayoluyla Çin ve Rusya'da belirlenen bölgelere mal sevkiyatı yapabilecek.

 

ÇRİ, haberine göre Türkiye-Avrupa Birliği (AB) mutabakatı temelinde gerçekleşen sığınmacı geri kabulü ve değişimi çerçevesinde Yunanistan'dan gönderilen ilk göçmen grubu İzmir'e geldi. Anlaşma çerçevesinde 20 Mart sonrası Yunanistan'a geçen ve iadesi yapılacak ilk göçmen grubu, Midilli Adası'ndan "Nazlı Jale" ve "Lesvos" adlı teknelerle Dikili Limanı'na getirildi.

 

AA'da yer alan habere göre, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ekiplerinin kurduğu çadırlarda parmak izleri alınarak kayıt işlemleri yapılan sığınmacılar, eşyalarıyla x-ray cihazından geçirilerek otobüslere bindirildi ve kalacakları kamplara sevk edildi.

 

Almanya 5 Nisan'da Bunları Konuşuyor

 

Deutsche Welle (DW), haberine göre Mültecilerin geri gönderilmesinin hukuk dışı olduğu uyarısında bulunan Uluslararası Af Örgütü yetkililerine göre, mülteciler kaçmak ve Avrupa’ya ulaşmak için yeni yollar bulacak.

 

AB ve Türkiye arasındaki anlaşma çerçevesinde mülteciler Yunanistan’dan Türkiye’ye gruplar halinde geri gönderilmeye başlandı. Türkiye’ye geri gönderilen mültecilerin daha sonra da geldikleri ülkelere iade edilmeleri bekleniyor. Ancak Uluslararası Af Örgütü, hem AB’nin mültecileri Türkiye’ye yollaması hem de Türkiye’nin bu kişileri tekrar geldikleri ülkelere göndermesinin Cenevre Sözleşmesi ile bağdaşmadığı uyarısında bulunuyor. Af Örgütü’ne göre, mültecilerin toplu geri gönderilmesi AB ve uluslararası hukukun ihlali ve Cenevre Sözleşmesi'nin de "alaya alınması" anlamına geliyor.

 

DW, haberine göre Sıprı raporu, dünya çapında askeri harcamaların dört yıllık gerilemenin ardından yeniden yükselişe geçtiğini ortaya koydu.

 

Dünya çapında askeri harcamalar dört yıllık gerileme sürecinin ardından yeniden yükselişte. Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü SIPRI'nin açıkladığı rapora göre 2015 yılında dünyada askeri amaçlı 1 trilyon 471 milyar euroluk harcama yapıldı. Bu, bir önceki yıla göre yüzde 1'lik artış anlamına geliyor.

 

DW, haberine göre ABD’de Cumhuriyetçiler ve Demokratların başkan aday adayları Wisconsin eyaletindeki ön seçimlerde parti delegelerinin oyuna sunuluyor. ABD'de kasım ayındaki başkanlık seçimleri öncesinde Demokratlar ve Cumhuriyetçilerin aday belirleme süreci devam ediyor.

 

Bugün Wisconsin eyaletinde yapılacak ön seçimlerde gözler özellikle de Cumhuriyetçi delegelerin oylamasında olacak. Anketler, İslam karşıtı açıklamalarıyla ABD ve dünyada tartışmalı bir isim olan milyarder iş adamı Donald Trump'ın, partili rakibi Senatör Ted Cruz karşısında ağır bir yenilgi alacağını gösteriyor. Bu, Trump'ın temmuz ayındaki parti kongresinde başkan adaylığı için yeterli delege sayısına ulaşma şansını azaltacak.

 

Demokratlar‘da ise anketler, Senatör Bernie Sanders'in, favori olarak görülen eski dışişleri bakanı Hillary Clinton'a karşı şansının iyi olduğunu gösteriyor. Ancak Wisconsin'de Sanders'in kazanması durumunda bile başkan adaylığı yarışında Clinton açık arayla Sanders'in önünde gidiyor.

 

DW, haberine göre AB Komisyonu, üye ülkelerin iltica başvurularını karara bağlama yetkisini devralmayı planlıyor. Dublin formülünün değişen şartlara uygun olmadığı görüşü dile getiriliyor.

 

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu iltica başvurularını karara bağlama yetkisini üye ülkelerden devralmaya hazırlanıyor. ‘Die Welt' gazetesinin Komisyon'un önerilerine dayanarak yayınladığı habere göre ‘iltica başvurularını değerlendirme sorumluluğunun milli düzeyden AB düzeyine alınması' planlanıyor.

 

DW, haberine göre 'Panama belgeleri' İzlanda Başbakanı David Sigmundur Gunnlaugson'u zor durumda bıraktı. Başkent Reykjavik'teki protesto gösterisine on binlerce kişi katıldı. Başbakan, istifa çağrılarını ret etti.

 

‘Panama Belgeleriyle' ortaya çıkarılan gizli hesap numaraları nedeniyle İzlanda Başbakanı David Sigmundur Gunnlaugsson üzerindeki istifa baskısı artıyor. On binlerce İzlandalının katıldığı başkent Reykjavik'teki protesto gösterisinde Gunnlaugsson'un başbakanlıktan istifası talep edildi. Göstericiler başbakandan sorumluluğuna sahip çıkmasını talep ederken, muhalefet başbakan hakkında meclise güvensizlik önergesi verdi.

 

İran 5 Nisan'da Bunları Konuşuyor

 

İslam Cumhuriyeti Haber Ajansı (IRNA), haberine göre İran İslam Cumhuriyeti iletişim ve bilgi teknoloji bakanı Mahmud Vaizi, Azerbaycan Cumhuriyeti mevkidaşıyla yaptığı telefon görüşmesinde, İran’ın, Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki çatışmaların bir an evvel durmasını istediğini ve bu yönde tüm kapasitelerini kullanmaya hazır olduğunu bildirdi.

 

Taraflar arasındaki çatışmaların son bulmasını isteyen Vaizi, çatışmaların devam etmesinin bütün bölge halklarına büyük hasar ve zarara yol açacağını ve aynı şekilde milletlerin maslahatı ve çıkarlarına da zarar vereceğini söyledi.

 

IRNA, haberine göre İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mohammad Cevad Zarif, bölgede sorunlar olduğunu ve yeni sorunlara şahit olmamak için tüm çabaların harcanması gerektiğini bildirdi.

 

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memedyarev ile İran’ın Ramser şehrinde görüşen Zarif, Azerbaycan ve Ermenistan güçlerinin arasındaki çatışmanın bir an evvel son bulması ve Karabağ’a huzur ve güvenliğin tesisi gereğini vurguladı.

 

IRNA, haberine göre İran-Türkiye Karma Ekonomi Komisyonu toplantısı iki ülke katılımıyla 7 Nisan günü Ankara’da işe başlayacaktır.

 

25.dönem toplantıları 7 ile 9 Nisan tarihleri arasında Ankara'da düzenlenecektir.Toplantılarda İran heyetine İletişim ve Telekomünikasyon Bakanı Mehmud Vaezi başkanlık edecek. İranlı heyetin Çarşamba akşamı Ankara’da olması ve Perşembe gününden itibaren ise görüşmelere başlanması planlanmakta.Toplantılara İranlı ve Türk işadamları ve özel sektör temsilcileri de katılacak.

 

IRNA, haberine göre Düzenin Yararını Teşhis Konseyi Başkanı Ayetullah Ekber Haşimi Rafsancani, teröristlerle mücadele için iç güvenliğin sağlanmasının gerekli olduğunu belirterek,’’İran terörle mücadelede güçlü birimlere sahiptir, İran aleyhine en ufak bir eyleme bile en güçlü yanıt verilecektir’’ dedi.

 

Tahran’da açıklamada bulunan Ayetullah Rafsancani, terörizmle mücadelenin yeni şartlarda insanlığın önemli meselesi olduğunu belirterek, teröristlerin çeşitli ülkelerden dağıldıkları için köklerinin kazılmasının kolay olmadığını belirtti.