4 Nisan'da İngiltere Bunları Konuşuyor

 

BBC, haberine göre  birçok farklı ülkeden gazetecinin bir yılı aşkın süredir üzerinde çalışarak topladığı ve sayıları 11 milyonu aşan gizli belgelerde aralarında bazı ülke liderlerinin yakın çevresiyle de ilişkili hesapların detayları ortaya çıkarıldı.

 

Panama'da faaliyet gösteren Mossack Fonseca hukuk şirketine ait dokümanlar, şirketin müşterilerinin vergi kaçırmasına, yaptırımları bertaraf etmesine ve kara para aklamasına yardımcı olduğunu gösteriyor.

 

BBC, haberine göre Türkiye'nin Avrupa Birliği'yle (AB) vardığı anlaşma çerçevesinde göçmenlerin Yunanistan'dan Türkiye'ye iadesine başlandı. Toplamda 131 göçmeni taşıyan iki tekne Midilli Adası'ndan İzmir'in Dikili ilçesine gitti.

 

Midilli Adası'ndaki Moria kampındaki 131 göçmeni taşıyan "Nazlı Jale", ardından ise "Lesvos" isimli tekneler Dikili'ye ulaştı.Dikili Limanına yanaşan teknelere, Sahil Güvenlik Komutanlığına bağlı botlar ve helikopterler eşlik etti.

 

BBC, haberine göre Azerbaycan, Dağlık Karabağ'da Cumartesi günü yeniden başlayan çatışmaların ardından tek taraflı ateşkes ilan ettiğini duyurdu.

 

Azerbaycan Savunma Bakanlığı sözcüsü, uluslararası çağrıları dikkate alarak ateşkes kararı aldıklarını söyledi.Sözcü, "iyi niyet gösterisi olarak" ateşkese gideceklerini ancak herhangi bir saldırıya karşılık vereceklerini belirtti.Ancak Karabağ'daki Ermeni güçlerin sözcüsü David Babayan, AFP ajansına Azerbaycan'ın ateşe devam ettiğini söyledi.Sözcü, "Karabağ cephe hattının güneydoğu ve kuzeydoğu kesimlerinde şiddetli çatışmalar devam ediyor" dedi.

 

ABD 4 Nisan'da Bunları Konuşuyor

 

Amerika'nın Sesi (VOA), haberine göre Avrupa Birliği ile Türkiye arasında yapılan geri teslim anlaşmasının ardından, teslim alınacak mülteciler için ilk çadırlar İzmir Dikili Limanı'na kuruldu.

 

Dikili ilçesi ‘’Geri Kabul Merkezi’’ olarak belirlenmişti.Yetkililerden edinilen bilgiye göre, 4 Nisan Pazartesi günü yapılan anlaşma gereği teslim edilecek 400 kadar sığınmacının parmak izi ve kayıt işlemleri bu çadırlarda yapılacak ve mülteciler doğrudan Kırklareli'nde bulunan kampa gönderilecekler.

 

VOA, haberine göre Avrupa Birliği ile Türkiye arasında sağlanan anlaşma gereğince Yunan Adaları’na yasal olmayan yollardan geçiş yapmış ve Türkiye’ye gönderilecek Suriyeliler karşılığında, Türkiye’den Avrupa’ya yerleştirilecek ve yasal iltica statüsü sağlanacak mültecilerden ilk grup bugün İstanbul'dan ayrılacak. Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Martin Erdmann, Almanya’nın Hannover kentine 40 Suriyeli mültecinin gönderileceğini açıkladı.

 

VOA, haberine göre bir grup uluslararası gazeteci, Panamalı bir hukuk bürosundan sızan belgeler üzerinde çalıştıktan sonra, Rus Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ortaklarının, 40 yıllık bir süreç içinde, 2 milyar dolara yakın bir parayı off-shore yani kıyı ötesi banka hesaplarına aktardığı sonucuna ulaştı.

 

Alman Suddeutsche Zeitung isimli gazetenin de dahil olduğu, 100’ün üzerinde haber kuruluşu ile beraber çalışan Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (ICIJ), 'Panama Belgeleri' ismiyle yayınladığı raporda, Panama’da bulunan Mossack Foncesca isimli hukuk bürosundan elde edilen 11,5 milyon belge içinde Putin ile ilişkili kişilerin dahil olduğu pek çok işlemin olduğunu belirlediğini söyledi. Belgeler, 1977 yılından itibaren veriler gösteriyor.

 

VOA, haberine göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, Amerika Başkanı Barack Obama’yı, basın özgürlüğü konusunda, arkasından konuşmakla suçladı.

 

Erdoğan ve AKP hükümeti, insan hakları ihlalleri, gazeteci tutuklamaları ve medya örgütlerine el konulması gibi konularda geniş çaplı olarak eleştiriliyor.Obama ve Erdoğan’ın Washington’da Beyaz Saray’da gerçekleşen görüşmesinden sonra, Başkan Obama, Nükleer Zirve sonrasındaki basın toplantısında, “Basınla ilgili olarak sergiledikleri yaklaşımın Türkiye'yi çok rahatsız edici bir yola sokabileceğini düşünüyorum” diye konuştu.

 

Rusya 4 Nisan'da Bunları Konuşuyor

 

Sputnik, haberine göre Irak’ın çeşitli bölgelerinde meydana gelen intihar saldırılarında en az 20 kişi hayatını kaybetti.

 

Başkent Bağdat yakınlarında ve ülkenin güneyinde güvenlik güçlerini hedef alan saldırılarda en az 45 kişinin yaralandığı belirtildi.Saldırılardan ilkinin Bağdat’ın kuzeyinde orduya ait bir kontrol noktasında yaşandığı, saldırganların ayrıca hükümet yanlısı paramiliterleri ve bir restoranı da hedef aldığı kaydedildi.Saldırıları Bağdat ve çevresinde giderek güç yitiren IŞİD’in düzenlemiş olacağı belirtiliyor.

 

Sputnik, haberine göre Suriye’nin İdlib vilayetinde düzenlenen bir hava saldırısında Kaide bağlantılı Nusra Cephesi’nin önde gelen sözcülerinden Ebu Firas el Suri’nin ve Cund el Aksa militanlarının aralarında bulunduğu 22 kişi öldürüldü.

 

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, asıl adı Rıdvan Numus olan Ebu Firas’ın öldürüldüğünü doğruladı. Hizbullah’a ait bir basın organı da Ebu Firas’ın oğlunun da öldürüldüğünü aktardı.

 

Sputnik, haberine göre Halkbank'ın eski genel müdürü Süleyman Aslan'ın 17-25 Aralık operasyonundan 1 ay önce ambargo uygulandığı halde İran'a gittiği ve İran İslam Cumhuriyeti Ulusal Kalkınma Fonu Yönetim Kurulu Başkanı ile bir araya geldiği ortaya çıktı.

 

Cumhuriyet'te Şehriban Kıraç'ın haberine göre, Halkbank'ın eski Genel Müdürü Süleyman Aslan'ın 17-25 Aralık operasyonundan 1 ay önce ekonomik ambargo uygulandığı halde İran'a gittiği ve İran İslam Cumhuriyeti Ulusal Kalkınma Fonu (NDFI) Yönetim Kurulu Başkanı Safdar Hosseini ile bir araya geldiği ortaya çıktı.

 

Sputnik, haberine göre Çeçenistan lideri Ramzan Kadirov, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın daveti üzerine Şam'a gitmeyi planladığını söyledi.

 

Sputnik'e konuşan Kadirov, "Esad beni iki kez misafirliğe davet etti. Gidecek vaktim olmadı. Ama mutlaka gitmek istiyorum" dedi.Bu ziyareti Çeçenistan'da eylülde düzenlenecek liderlik seçimlerinden önce gerçekleştirmeyi istediğini de ekleyen Kadirov, Suriye'yi daha önce ziyaret edip etmediği sorusuna da, "Bir kez gittim ama bu, savaştan önceydi" yanıtını verdi.

 

Sputnik, haberine göre Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğu yerleşkesinin, IŞİD'le mücadele koalisyonuna ait savaş uçakları tarafından, Türkiye'nin onayı alınarak vurulduğu açıklandı.

 

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Haziran 2014'ten bu yana IŞİD işgali altında olan ve üst düzey militanların yaşadığı istihbaratı alınan Musul Başkonsolosluğu yerleşkesinin, 4 Nisan'da 03.00'de, uluslararası koalisyon uçakları tarafından hedef alınarak tahrip edildiği belirtildi.

 

Sputnik, haberine göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, Washington ziyareti sırasında ABD Başkanı Obama'nın kendisine basın özgürlüğü konusunda yönelttiği eleştirileri yalanlamıştı. Nitekim Beyaz Saray'dan daha sonra yapılan açıklamada eleştirilerin arkasında durulduğu açıklandı.

 

Haberdar'dan İlhan Tanır'ın haberine göre Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Sözcüsü Mark Stroh, bu eleştiriler ve yalanlama hakkındaki yorumu sorulduğunda ''Biz Başkan Obama'nın dün söylediği sözlerin arkasında duruyoruz. Daha fazla bir yorumumuz yok'' dedi.

 

Çin 4 Nisan'da Bunları Konuşuyor

 

Çin Devlet Radyosu (ÇRİ), haberine göre Suriye ordusu ülkenin orta kesimindeki önemli kentlerden Karyatayn'ı IŞİD'den geri aldı.

 

Suriye Haber Ajansı'ndan habere göre, Suriye ordusu dün sabah Karyatayn kentindeki IŞİD hedeflerine hava saldırısı düzenledi. Bunun ardından Suriye ordusu kente girerek IŞİD'nin yerleştirdiği patlayıcıları imha etti, çok sayıda IŞİD militanı öldürüldü.

 

ÇRİ, haberine göre Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan'la cephe hattında başlattıkları karşı saldırıları uluslararası kurumların ısrarlı çağrıları üzerine tek taraflı olarak durdurduğunu duyurdu.

 

Bakanlığın resmi internet sitesinde yayımlanan açıklamada şu ifadeler yer aldı:"İşgal altındaki topraklarımızda başlattığımız karşı atakların tek taraflı durdurulması ve işgalden kurtarılan bölgelerde savunma hattının güçlendirilmesi kararı alınmıştır. Ermeni silahlı güçlerin yerleşim birimlerimizi ve mevzilerimizi yeniden ateşe tutması halinde ordumuzun sahip olduğu tüm silahların kullanılmasına kısıtlama getirilmeden düşmanı darmadağın ederek işgal altındaki toprakların kurtarılması ve toprak bütünlüğümüzün temin edilmesi amacıyla saldırı operasyonları devam ettirilecektir."

 

ÇRİ, haberine göre 2. Singapur Forumu 1-2 Nisan günlerinde Singapur'da düzenlendi. Forumun ana teması "Asya ve Dünya – Fırsat ve Refah Paylaşımı" olarak belirlendi.

 

Singapur'un üst düzey devlet liderleri ve Çin'in eski dışişleri bakanı, Çin Kamu Diplomasisi Derneği Başkanı Li Zhaoxing'in de aralarında bulunduğu 300'e yakın kişi forumda hazır bulundu.

 

ÇRİ, haberine göre Xinjiang'ın güneyinde tekstil sektörünün gelişmesine büyük destek sağlanacak.

 

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi, Tekstil ve Konfeksiyon Sektörünün İstihdamı Teşvik Etmesine İlişkin 2016 Eylem Planı'nı kısa süre önce yayımladı.Plana göre, Xinjiang'ın güney kesiminde tekstil sektörü bölgenin kuzeyine göre farklı bir büyüme tarzı tercih edecek, Aksu tekstil sanayi kenti haline getirilecek, Alar'da kapsamlı tekstil merkezi, Kaşgar'da konfeksiyon merkezi kurulacak.

 

ÇRİ, haberine göre Japonya-Filipinler askeri tatbikat endişe yaratıyor. Japonya Deniz Savunma Kuvvetleri'ne ait 1 denizaltı ve 2 kruvazör dün Filipinler'e bağlı Subic körfezindeki limana demir attı.

 

Üç askeri gemide 400'den fazla mürettebat bulunuyor. Japonya Deniz Savunma Kuvvetleri'ne bağlı bir denizaltı 15 yıl aradan sonra Filipinler'e ait bir limana girmiş oldu.

 

ÇRİ, haberine göre Azerbaycan, uluslararası toplumun çağrısı üzerine Dağlık Karabağ bölgesinde askeri operasyonlarını tek taraflı olarak durdurma kararı aldı.Azerbaycan Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Ermenistan ordusunun meydan okumaya devam etmesi ve Azerbaycan'daki yerleşim bölgelerini ve askeri tesisleri hedef alması durumunda, Azerbaycan ordusunun yeni operasyon başlatacağı belirtildi.

 

Ermenistan Ulusal Haber Ajansı'nın dün geçtiği haberlere göre, Dağlık Karabağ bölgesinde şiddetli çatışmalar halen sürüyor. Ermenistan Savunma Bakan Yardımcısı David Tonoyan, Azerbaycan tarafının büyük çaplı asker sevkiyatından dolayı gerilimin tırmandığını belirterek, gerekli görmeleri durumunda Dağlık Karabağ'a asker takviyesi yapacaklarını söyledi.

 

Almanya 4 Nisan'da Bunları Konuşuyor

 

Deutsche Welle (DW), haberine göre Çok sayıda devlet ve hükümet başkanının vergi kaçırmak için Panama'da hayali şirket kurduğunu gösteren belgeler medyaya sızdırıldı. Panama'daki binlerce hayali şirketi işletenlerin listesi yayınlandı.

 

Paravan şirketlerle ilgili sırların yayınlanması görevdeki birçok devlet ve hükümet başkanını zor durumda bıraktı. Listede Ukrayna Devlet başkanı Petro Poroşenko, Arjantin Devlet Başkanı Mauricio Macri, İzlanda ve Pakistan Başbakanları ile Suudi Arabistan Kralı Salman'ın da adları geçiyor. Vergi kaçırmak amacıyla kurulan paravan şirketlerin kurulduğu Panama'daki mali müşavirlik şirketi Mossack Fonseca müşterilerinin ifşa edilmesinin kanunlara aykırı olduğunu duyurdu.

 

DW, haberine göre 2014 yılından bu yana IŞİD'li teröristlerin kaldığı Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğu koalisyon güçlerine ait savaş uçakları tarafından bombalandı.

 

Suriye ve Irak'taki cihatçı terör örgütüyle mücadele eden uluslararası koalisyon üyesi ülkelere ait savaş uçakları Musul'daki Türkiye Başkonsolosluğu'nu bombalayarak tahrip etti.Musul Başkonsolosluğu 2014 yılında IŞİD tarafından işgal edilmiş olup yerleşkesinde üst düzey IŞİD teröristlerinin ikamet ettiği öğrenilmişti.

 

DW, haberine göre Türkiye ile AB arasındaki mülteci mübadele anlaşması çerçevesinde ilk grup Suriyeli mülteci Almanya'ya getirildi.

 

Yasal olarak Türkiye'den Avrupa Birliği ülkelerine gitmelerine izin verilen Suriyeli mültecilerin ilk grubu bugün uçakla Almanya'nın Hannover kentine geldi. Tarifeli seferle Almanya'ya gelen 16 mülteci otobüsle Göttingen yakınlarındaki Friedland kayıt merkezine götürüldü. Öğle saatlerinde 16 Suriyelinin daha Hannover'e gelmesi bekleniyor.

 

DW, haberine göre Mülteci anlaşması uyarınca Yunanistan'ın Midilli adasından ayrılan 131 kişilik ilk mülteci grubu İzmir'in Dikili ilçesine geldi. Alman Yeşiller Partisi hükümetin Türkiye ile vardığı anlaşmayı eleştirdi.

 

Mültecilerin sınır dışı edilerek Yunanistan’dan Türkiye’ye gönderilmelerine başlandı. İki yolcu gemisi 131 mülteci ile Midilli’den ayrıldı. Adada gerekli hazırlıkların tamamlanmamış olması bakımından mültecilerin iadesine bugün başlanacağı söylendi.

 

DW, haberine göre 22 Mart'ta düzenlenen terör saldırılarının ardından hava trafiğine kapatılan Brüksel Havalimanı Zaventem'den bugün ilk yolcu uçağı havalandı.

 

Yetkililer ilk uçuşun Portekiz'in Faro kentine yapıldığını açıkladı. Saat 13:40'da havalanması beklenen yolcu uçağı 13:15'de kalkış yaptı. Uçuş öncesinde 22 Mart'taki saldırılarda yaşamını yitirenler anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Törene hükümet yetkilileri ve havalimanı çalışanları katıldı.Havalimanından bugün toplam üç uçuş yapıldı. Diğer uçuşların Atina ve Torino'ya yapıldığı bildirildi.

 

DW, haberine göre Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Müslümanlara yönelik ön yargıların arttığını söyleyerek, ABD'de başkanlık yarışındaki bazı adaylarını açıklamalarını hayretle izlediğini söyledi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD temasları çerçevesinde Türken Vakfı'nca, Türk Amerikan Kültür ve Medeniyet Merkezi'nde düzenlenen etkinlikte üniversite öğrencileriyle bir araya geldi. Erdoğan yaptığı açıklamada, bazı çevrelerin Türk ve İslam karşıtı motivasyonlarla Türkiye aleyhine kampanyalar yürüttüğünü belirterek, "Bazı çevreler, özellikle akademik unsurları kullanmak suretiyle 1915 Olaylarını bahane ederek Türk ve İslam karşıtı motivasyonlarla Türkiye aleyhine kampanyalara meyledebiliyorlar.

 

DW, haberine göre Alman basınında hafta sonunda çıkan haber ve yorumlarda sığınmacıların Türkiye’ye iadesi konusu ağırlıkta. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik eleştiriler de Alman basınında geniş yer buluyor.

 

AB-Türkiye arasında varılan anlaşma uyarınca 4 Nisan'dan itibaren yasa dışı yollarla AB ülkelerine giriş yapmış sığınmacıların Yunanistan'dan Türkiye'ye iadesine başlanıyor. Geri gönderilen her sığınmacı karşılığında Avrupa Birliği, Türkiye'deki mülteci kamplarından yasal yollardan bir Suriyeli sığınmacıyı kabul edecek. Uygulama sürecinin başlangıcına hukuki, alt yapısal ve güvenlik konularındaki kaygılar eşlik ediyor.

 

Saarbrücker Zeitung da Alman Federal Meclis Başkan Yardımcısı Claudia Roth’un sığınmacıların Türkiye'ye iadesiyle ilgili açıklamalarına yer veriyor. Roth, ‘AB’nin ruhunu sattığı' görüşünde:“Sığınmacıların Türkiye’ye iadesi durdurulmalı. Konu sığınmacıların korunmasından ziyade sığınmacılardan korunmak boyutuna geldi. Sayın Merkel’in aylar önce bahsettiği ‘insani himayecilik' tamamen unutulmuşa benziyor. AB ruhunu sattı ve temsil ettiği değerlere ihanet ediyor. Avrupa'da dayanışma içerisinde ortak bir sığınmacı kabul mekanizması oluşturularak kapılarını bu insanlara açacak yasal yollar bulunması gerekiyor. Sorumluluk duygusunun hala var olduğu ülkeler bu konuda öncü olmalı. Buna Almanya da dâhil”.

 

Spiegel Dergisi bu hafta son dönemde kendisini hicveden video klip yüzünden Almanya’ya yönelttiği itirazlarla gündeme oturan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı taşımış kapağına. Cumhurbaşkanı Erdoğan için özel bir dosya hazırlanan bu sayıda Erdoğan, geçmişten günümüze farklı yönleri ile ele alınıyor. ‘Boğaz’ın çılgın adamı’ başlıklı dosyada dikkat çeken bazı bölümler şöyle:“Türkiye, AB ve Almanya, kendini Erdoğan'ın ellerine teslim etti: Kendisinden sığınmacı krizine çözüm bulması isteniyor. Ancak hiciv meselesiyle şimdi Erdoğan’ın nasıl bir düşünce yapısına sahip olduğu ortaya çıktı. Kendisini yakından tanıyanlar, Avrupa konusunda endişelenmekte haklı… denildi.

 

İran 4 Nisan'da Bunları Konuşuyor

 

İslam Cumhuriyeti Haber Ajansı (IRNA), haberine göre Suriye Meclis Başkanı Mohammad Cihad El Leham, Şam’ın son zamanlarda terörizmle mücadelede elde ettiği başarının, batının terörle mücadeledeki yalanın ispatı olduğunu söyledi.

 

Şam’da İran Parlamento heyeti ile görüşen El Leham, ‘’Suriye ordusunun başarıları terör örgütü IŞİD’in gücünü kırmıştır ve Suriye’nin tekfirci guruplardan arındırılmasının yolunu açtı. Bu başarılar Suriyeli krizin siyasi yolla guruplar arasındaki diyalog ile geleceğin herkesin ortaklığı ile planlanmasını kolaylaştıracaktır’’ dedi.

 

IRNA, haberine göre İran Kıta Sahanlığı Petrol şirketi genel müdürü Said Hafızi, İran'ın Fars Körfezinde petrol ve gaz rezervi ve hacmiyle ilgili yaptığı açıklamada, son verilere göre, İran'ın Fars Körfezinde petrol rezervinin 100 milyar varile çıktığını belirtirken, İran Kıta Sahanlığı bölgesinde 16 milyar petrol rezervinin olduğunu söyledi.

 

Hafızi, İran'ın Fars Körfezindeki doğalgaz rezervinin de Güney Pars sahasında yaklaşık 187 milyar fut küp olduğunu belirti.

 

IRNA, haberine göre İran İslam Cumhuriyeti İslami İrşad ve Kültür Bakanı Ali Cenneti, 11 hükümette geçen iki buçuk yılda dört bin elektronik yayına çalışma izinin verildiğini belirtti.

 

Hindistan’da Nevruz kutlamaları töreninde konuşan ve 2015 yılında hükümetin kültür alanındaki tutumunu anlatan Cenneti “Geçen 2.5 yılda hükümetin kültür alanındaki tutumu sanatçıların gazetecilerin ve akademisyenlerin hükümete olan ilgisinin artmasına neden oldu. Geçen süre zarfında yedi bin dergiden 4 binine çalışma ruhsatı verildi ve geçen yıl 72 binden fazla kitap ülkede basıldı.” dedi.

 

IRNA, haberine göre Avusturya Ticaret Odası Başkanı Christof Laytel Avrupalı firmaların korkmadan İran’a yatırım yapmalarını istedi.

 

Laytel, Avusturya Kleite Zeitung gazetesine verdiği demeçte, ‘’ İran, Suriye’de pozitif bir rol oynamakta, İran aleyhindeki ambargolar kalkmıştır ve bu hazır fırsattan yararlanmak gerekir. İran’da siyasi tehdit olduğuna inanarak bu ülke ile ticari ve ekonomik ilişki kurmayan Avrupalı firmalara yazık olur’’ dedi.

 

IRNA, haberine göre İran İslami Şura Meclisi Heyeti, Suriye Başbakanı Vail El Helgi ile görüştü.

 

İçişleri ve Şuralar Komisyonu Başkanı Emir Hoceste Başkanlığındaki heyet El Helgi ile görüşmesinde Suriye ordusunun Tedmer ve Goreyten’deki başarılarını tebrik ederek, Suriye müzakerelerinden sonuç alınmaması durumunda, Suriye krizinin sonucunun savaş meydanında belirleneceğini ifade ettiler.

 

Heyet Başkanı Hoceste, ‘’Suriye bugün güçlü bir ülkedir, zira tüm istikbal ve onların başında ABD ve Siyonistlerle savaşmakta, İran tüm gücüyle Suriye, Irak ve Lübnan’da direnişe destek vermekte ve bunun politikaları da İslam İnkılabı Rehberi tarafından tayin edilmekte’’ dedi.

 

IRNA,  haberine göre Avusturya’nın Standard gazetesinin haberine göre konut ve sanayi kullanımı için İran gazının uygun fiyatı, tüm Avrupa ülkelerinin İran’dan gaz satın almaya olumlu bakmasına neden oldu.

 

Avrupa ülkelerinin gazını temin etmede önemli rol oynayan Rusya ile ilişkilerin gerilmesinden sonra gaz kaynaklarını zenginleştirmek amacıyla yeni seçenekler arayışına giren AB, uzun vadede gaz eksikliğini temin edebilecek İran seçeneğine yöneldiler.

 

Bulgaristan 4 Nisan'da Bunları Konuşuyor

 

Bulgaristan Radyosu (BNR),  haberine göre Bugün Tuna nehri kıyısındaki Sviştov şehrinde 4 Nisan 2004 tarihinde geziden dönen öğrencileri taşıyan otobüsün Sırbistan’da Lim nehrine düşmesi sonucunda meydana gelen kazada hayatını kaybeden çocuklar anılıyor.

 

Kaza sırasında şoför direksiyonun hakimiyetini kaybetmiş ve otobüs nehre düşmüştü. Bölgeden insanlar yardıma koşuyor ancak kurtarma çalışmaları derinliği 6 metreye ulaşan Lim nehrinde zorlukla yürütülüyor. Bu trajik olayda 38 çocuk kurtarıldı,12 çocuk hayatını kaybetti.

 

BNR, haberine göre Panama merkezli hukuk firması Mossack Fonesca’ya ait 11 milyon 500 bin dokümanı kapsayan uluslararası bir araştırma 204 ülkeden müşterilerinin 21 offshore alanında 214 bin şirketi deşifre etti.

 

Bunlardan en az 50 şirket, 6 aracı şirket, 16 şirket sahibi ve 78 hissedarın Bulgaristan’dan olduğu ve vergi cenneti sayılan ülkelerde offshore hesaplarda paralarını sakladığı ortaya çıktı.Bunun dışında müdür, vekil, avukat ya da tasfiye memuru olan daha 100 kişinin belgelerde adı geçtiği belirtildi.

 

BNR, haberine göre Güneydoğu Bulgaristan’da bulunan “Novo selo” askeri üssünde 4 Nisan-16 Mayıs tarihleri arasında Bulgaristan ve ABD kara kuvvetlerinin ortak tatbikatı gerçekleştirilecek.