İngiltere 25 Mart'ta bunları konuşuyor

 

BBC, Belçika polisi Brüksel saldırısıyla bağlantılı olduğu düşünülen 6 kişiyi göz altına aldı.

Belçika polisi, 22 Mart'ta Brüksel'de düzenlenen ve en az 31 kişinin ölümüne yol açan saldırılarla bağlantılı olduğundan şüphelenilen 6 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltılar Perşembe gecesi geç saatlerde Brüksel'in Jette ve Schaerbeek mahallelerinde düzenlenen baskınlarda gerçekleşti. Gözaltına alınanların kimliklerine ve saldırıyla bağlantılarına ilişkin henüz bir açıklama yapılmadı.

 

BBC, Fransa'da ise kısa süre içerisinde saldırı düzenlemeyi planlayan bir kişinin tutuklandığı açıklandı. İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, alınan istihbarat üzerine güvenlik güçlerinin Paris'in kuzeybatısındaki Argenteuil'de bir operasyon gerçekleştirdiğini, bir kişinin yakalandığını duyurdu.

 

Ancak Cazeneuve, yakalanan kişinin Brüksel saldırısını düzenleyenlerle bağlantılı olup olmadığını söylemek için erken olduğunu da belirtti. Cazeneuve, yakalanan kişinin saldırı planlamasının son aşamalarına geldiğini de ifade etse de, daha fazla bilgi vermedi.

Fransız televizyon kanalı i-Tele'ye konuşan görgü tanıkları operasyonun gerçekleştiği Argenteuil'inpolis kordonuna alındığını v e çok sayıda kişinin evlerine dönemediğini aktardı.

 

BBC, Financial Times gazetesi, Brüksel saldırısını yapan kişilerin Türkiye tarafından geçen yıl sınır dışı edilip, yetkililere bildirildiğini Brüksel' de yaşananları engellenememesinin Avrupa 'da ki güvenlik ve istihbarat zaafiyetini ortaya koyduğunu yazdı.

 

"Brüksel saldırılarının ardından Türkiye'nin Hollanda ve Belçika'yı hedef alan açıklamalarının ardından Belçika'da iki bakan istifasını sundu."Adalet Bakanı Koen Geens ve İçişleri Bakanı Jens Jambon, 31 kişinin ölümüne, 300 kişinin de yaralanmasına yol açan terör hücresine karşı tedbir alamadıkları için görevi bırakacaklarını açıkladı."Türkiye'nin 'Saldırgan hankkında uyarmıştık' açıklamasının tartışıldığı bakanlar kurulu toplantısında Başbakan Charles Michel her iki bakanının istifasını da reddetti.

 

BBC, Moskova'ya giderek Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le görüşen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, ABD ve Rusya arasında Suriye'deki siyasi görüş üzerinde fikir birliğine yaklaşıldığını ifade etti.

 

Putin'le 4 saatlik bir toplantının ardından basına konuşan Kerry, Ağustos ayına kadar ülkenin yeni anayasasının hazırlanması için çalışmalara hız verilmesi konusunda uzlaştıklarını açıkladı. Kerry, Suriye hükümeti ile muhalif gruplar arasında devam eden barış müzakerelerinin de ivme kazanması için birlikte çalışma kararı aldıklarını söyledi.

 

BBC, İngiltere'de yayınlanan Times gazetesi, Belçika'daki bir IŞİD hücresinin bu haftasonu Hristiyanların Paskalya bayramı kutlamaları sırasında bir dizi saldırı gerçekleştirmeyi planladığını, hücre liderinin öldürülmesi üzerine planların değiştirildiğini yazıyor:

"Brüksel saldırılarını soruşturan yetkililer, IŞİD üyelerinin hedefinin kalaşnikof ve pompalı tüfeklerle bu hafta sonu bir dizi saldırı olduğunu düşünüyor.

 

ABD 25 Mart'ta bunları konuşuyor

 

Amerika'nın Sesi (VOA), Paris saldırısından sonra olağanüstü nitelikte adalet ve içişleri bakanlarını toplayan AB, Brüksel saldırısından sonra da aynı nitelikte bir toplantı yaptı.

 

Paris’teki terör saldırılarının ardından olağanüstü nitelikte içişleri ve adalet bakanlarını toplayarak ileride benzer nitelikte saldırılar olmasını engelleme amaçlı önlemleri masaya yatıran Avrupa Birliği, Brüksel saldırıları için de benzer nitelikli bir toplantı düzenledi. Brüksel saldırıları sonrasında Belçika’yla dayanışma içinde olunduğunun gösterilmesi açısından sembolik önemi yüksek olan toplantıdan sonuçlar bağlamında fark yaratacak bir gelişme olduğunu söylemek ise oldukça zor.

 

VOA, Belçika İçişleri Bakanı Jan Jambon, Brüksel’deki saldırılarla ilgili soru işaretlerini anlayabildiğini söyledi. Jambon, “Bu şartlarda Bakraoui’yi Türkiye’de yakalama şansını nasıl kaçırdığımızı sorgulayabiliriz” dedi. Belçika İçişleri Bakanı, Bakraoui’nin Türkiye’nin güneyinde bulunmasından ve sınırdışı edilmesinden, saldırganın yabancı savaşçı olduğunu anlamalıydım ifadesini kullandı.

 

Jambon, “Bu çerçevede siyasi sorumluluğu almak doğruydu ve Başbakan’a istifamı sundum” dedi.Belçika Başbakanı hem İçişleri hem de Adalet Bakanlarının istifasını reddetti.

 

VOA, Türkiye'nin yaptığı açıklama Belçika'yı siyasi krizin eşiğine getirdi.

Paris saldırılarından bu yana terörle mücadelede etkili olamadığı ve gerekli adımları atamadığı gerekçesiyle eleştirilerin odağında olan Belçika’ya yönelik olarak Türkiye’den gelen ve somut verilere dayanan açıklama ülkeyi siyasi krizin eşiğine getirdi. Brüksel Havalimanı’ndaki terör saldırısını gerçekleştiren Brahim El Bakraoui’nin Türkiye’de yakalanıp Hollanda’ya sınır dışı edildiğinin ve bu durumdan Belçika’nın bilgilendirilmesine rağmen adım atılmadığının ortaya çıkması üzerine ülkede istifa şoku yaşandı. İçişleri Bakanı Jan Jambon ve Adalet Bakanı Koen Geens, Belçika Başbakanı Charles Michel’e istifalarını sundu. Michel ise istifa taleplerini geri çevirdi.

 

VOA, Bosnalı Sırpların eski lideri Radovan Karaziç, yargılandığı Lahey’deki Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi’nde 11 suçlamanın 10’undan suçlu bulundu. Savcılar ömür boyu hapis cezası istedi ancak Karaziç 40 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

 

Mahkeme, Karaziç’i Srebrenitza’daki soykırımdan ve 1990’lı yıllardaki Bosna İç Savaşı sırasında insanlığa karşı işlediği suçlardan mahkum etti. 1995’te Serebrenitza’da 8 bin Müslüman erkek katledilmişti.

 

VOA, Diyarbakır Barosu, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), İnsan Hakları Derneği (İHD) ile Mezopotamya Hukukçular Derneği (MHD) üyelerinden oluşan bir heyetin Silopi’de yaptığı inceleme tamamlandı. Heyet üyeleri incelemenin sonuçlarını 29 sayfalık bir raporda topladı. Raporun “Gözlem, Tespit ve Kanaatler” bölümünde ilginç ayrıntılara yer verildi. Heyet üyelerinin güvenlik güçleri tarafından yakın takibe alındığı belirtilen raporda, heyetin Tahir Elçi’nin öldürülmesi hatırlatılarak tehdit edildiği belirtildi.

 

Sokağa çıkma yasağının 18.00–05.00 saat aralığı dışında kaldırılmasına rağmen, ilçedeki abluka ile sıkıyönetim ve olağan üstü hal tarzı uygulamalarının halen devam ettiği ifade edildi.

 

VOA, Amerikan Savunma Bakanı Ashton Carter, Brüksel’deki saldırıların IŞİD’e karşı sürdürülen savaşta Avrupa’nın daha fazlasını yapmasını gerektiğini ortaya koyduğunu söyledi. Carter, CNN televizyonuna verdiği mülakatta, IŞİD’le mücadelede özellikle Avrupa’ya yönelik mesajlar verdi.

 

Ashton Carter, “Brüksel’deki saldırılardan sonra Avrupalıların, tıpkı bizim yaptığımız gibi onların da IŞİD’ı yenilgiye uğratma çabalarına hız vermeleri ve bize katılmaları gerektiğini daha fazla anlayacaklarını düşünüyorum” dedi.

 

Rusya 25 Mart'ta bunları konuşuyor

 

Sputnik, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve ABD'li mevkidaşı John Kerry, Suriye'deki çatışmaların sona ermesi amacıyla başlatılacak siyasi geçiş süreci için ağustosa kadar anayasa taslağı hazırlanması konusunda anlaştıklarını söyledi. Rusya Devlet Bakanı Vladimir Putin, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ve ABD Dışişleri Bakanı Kerry, dün Kremlin'de 4 saati bulan bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmenin ardından Lavrov ve Kerry, gece geç saatte bir basın toplantısı düzenledi.

 

Basın toplantısında konuşan Kerry, Suriye'deki siyasal geçiş için çerçeve oluşturulması ve anayasa taslağı hazırlanması konusunda Rusya'yla anlaşmaya vardıklarını söyleyip "Her ikisinin de ağustosa kadar oluşturulmasını hedefliyoruz" dedi.Lavrov da Suriye'deki siyasal geçiş görüşmelerinin hızlandırılması amacıyla hükümetle muhaliflerin doğrudan görüşmelere başlamaları için taraflar üzerindeki etkilerini kullanma konusunda Kerry'yle anlaştıklarını belirtti.

 

Sputnik, Rusya parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko, Rus Su-24 uçağının düşürülmesi ile ilgili sorumluluğu üstlenmesi halinde Türkiye ile ilişkileri normalleştirmeye hazır olduklarını söyledi.

 

RİA Novosti’ye konuşan Matviyenko, “Rusya-Türkiye ilişkileri n iyi döneminde değil. Bildiğiniz üzere ilişkilerin kötüleşmesinin sorumlusu biz değiliz. Türkiye Rus uçağının Suriye hava sahasında düşürülmesinin sorumluluğunu üstlenirse ilişkileri normalleştirmeye hazırız. Ancak henüz Ankara’dan bu yönde adım atılacağına dair bir sinyal almadık” dedi.

 

Sputnik, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Rusya'yla 'normal diyaloğa' geri dönmek istediklerini ve bu yönde ilerleme olduğunu söyledi. TASS haber ajansına röportaj veren Kerry, "Ukrayna ve Suriye'de barış olmasını sağlayabilirsek, bu, Rus halkı için çok daha iyi olacak. Bu ayrıca, ABD ve Rusya arasındaki ilişkilerin de önemli derecede yenilenmesini sağlayacak" dedi.

 

Sputnik, Kanada hükümeti dün resmi internet sitesinden  terör tehdidi nedeniyle Ankara'daki vatandaşlarına Ulus ve Kızılay bölgelerinden uzak durması için uyarıda bulundu. Kanada Türkiye genelindeki saldırılar ve Güneydoğu'da devam eden çatışmalarda oluşabilecek tehdit için vatandaşlarına genel bir uyarı yapmakla beraber Ankara için de adres verdi.

 

Sputnik, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve ABD'li mevkidaşı John Kerry, Suriye'deki çatışmaların sona ermesi amacıyla başlatılacak siyasi geçiş süreci için ağustosa kadar anayasa taslağı hazırlanması konusunda anlaştıklarını söyledi.

 

Basın toplantısında konuşan Kerry, Suriye'deki siyasal geçiş için çerçeve oluşturulması ve anayasa taslağı hazırlanması konusunda Rusya'yla anlaşmaya vardıklarını söyleyip "Her ikisinin de ağustosa kadar oluşturulmasını hedefliyoruz" dedi.Lavrov da Suriye'deki siyasal geçiş görüşmelerinin hızlandırılması amacıyla hükümetle muhaliflerin doğrudan görüşmelere başlamaları için taraflar üzerindeki etkilerini kullanma konusunda Kerry'yle anlaştıklarını belirtti.

 

Sputnik, BM İnsan Hakları Konseyi'nin, işgal altındaki Filistin topraklarında yer alan Yahudi yerleşim birimleri ile bağlantılı ticari firmalarla ilgili ‘veri tabanı’ oluşturma kararı İsrail'in tepkisini çekerken, Filistin'i memnun etti. Filistin'in BM İnsan Hakları Konseyi elçisi İbrahim Kureyşi, dün alınan kararla ilgili, "Halkımıza bir umut mesajı oldu. Konseye bu kararından dolayı teşekkür ediyoruz." ifadesini kullandı.

 

Almanya 25 Mart'ta bunları konuşuyor

 

Deutsche Welle (DW), Hollanda, Brüksel’deki canlı bombalardan İbrahim el Bakravi’nin 2015’te Türkiye’den sınır dışı edildiğini, ancak Türk yetkililerin sınır dışının gerekçesiyle ilgili kendilerine bir açıklama yapmadığını savundu.

 

Türkiye'nin, Brüksel saldırılarından sorumlu tutulan canlı bombalardan Belçika vatandaşı İbrahim el Bakravi'yi Hollanda'ya sınır dışı ettiğini açıklaması üzerine Belçika'nın ardından Hollanda'dan da resmi açıklama geldi.Hollanda Adalet Bakanı Ard van der Steur, “Türk yetkililer İbrahim el Bakravi'yi sınır dışı ederek 14 Temmuz 2015 tarihinde İstanbul'dan Amsterdam seferi yapacak uçağa bindirdi“ açıklaması yaptı.Brüksel'deki terör zanlısının Hollanda'da arananlar listesinde olmadığını, uluslararası listede de yer almadığını belirten van der Steur, “Belçikalı, Alman ve Türk meslektaşlarımızla birlikte kontrol ettik ve sistemlerimizde yer almıyordu“ ifadesini kullandı.

 

DW, Türkiye’den gelen bilgilerin ardından Belçika makamlarının güvenlik ihmali konusunda tartışmalar daha da alevlendi. Adalet ve içişleri bakanları istifalarını sundu. Brüksel'de havaalanı ve bir metro istasyonuna düzenlenen üç bombalı saldırının ardından Belçika'daki güvenlik açıklarıyla ilgili başlayan tartışmalar, Türkiye'den gelen bilgilerin ardından daha da yoğunlaştı.

 

Türkiye'nin Brüksel havaalanındaki canlı bombalardan İbrahim el Bakravi'yi iki kez sınırdışı ettiğini ve konuyla ilgili Belçika ve Hollanda hükümetlerini uyardığı açıklamasının ardından gözler Belçika hükümetine çevrilmişti.

 

DW, Türkiye'nin Ege kıyılarından Yunan adalarına giden sığınmacıların sayısında önemli azalma oldu. Yunanistan mülteci krizi masası başkanı Yorgo Kritsis televizyonda yaptığı açıklamada, son 24 saat içinde sadece 161 sığınmacının Türkiye'den Ege adalarına geldiğini söyledi. Kiritsis gelişmeyi izlediklerini ve mülteci sayısının azaldığını belirtti. Ege'deki fırtına nedeniyle bir gün önce Yunanistan'a hiç sığınmacı gelmemişti.

 

DW, Alman gazeteleri soykırım suçundan mahkum olan Radovan Karaciç'in Bosna Hersek'in özerk Sırp Cumhuriyeti'nde hâlâ bir kahraman olarak saygı gördüğüne dikkat çekiyor. Hollanda'nın Lahey kentindeki Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi, Bosnalı Sırpların eski lideri Radovan Karaciç'in soykırım suçu işlediğine hükmetti. Karaciç'e 10 ayrı suçtan toplam 40 yıl hapis cezası verildi. Alman basınında da konu geniş olarak yer buluyor. Münster'de yayımlanan Westfälische Nachrichten gazetesi, Karaciç'e verilen hapis cezasının acıları dindirmeyeceğine dikkat çekiyor.

 

Çin 25 Mart'ta bunları konuşuyor

 

Çin Devlet Radyosu (ÇRİ), Çin Başbakanı Li Keqiang, dün Hainan eyaletinde aralarında Bo'ao Asya Forumu Yönetim Kurulu Başkanı Yasuo Fukuda'nın da bulunduğu yönetim kurulu üyeleriyle görüştü.

 

Başbakanı Li, Bo'ao Asya Forumu'nun çeşitli ülkeler arasında iletişim ve fikir alışverişi için önemli bir platform sağladığını kaydetti. Li Keqiang, forumun Asya ülkelerinin inovasyon gücünün artmasına ve sanayi devrimini ilerletmesine katkı sağlamayı sürdürmesini dilediğini belirtti.Li Keqiang, Asya'daki farklı ülkelerin fikirlerini dinlemeye hazır olan Çin'in farklı ülkelerle iş birliğini derinleştirerek dışa açılma sürecinde kalkınma ve refahı gerçekleştireceğini söyledi.

 

ÇRİ, Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, dün tamamlanan Cenevre'deki Suriye görüşmelerinde, muhalifler heyeti ile Şam heyetinin temel 12 ilke üzerinde mutabık kaldığını söyledi.

 

De Mistura, görüşmelerin ilk turunun tamamlanmasının ardından düzenlediği basın toplantısında, tarafların görüşmelerden çekilmeyerek müzakereleri ciddiye aldığını ve bu turun siyasi geçiş sürecinin konuşulmaya başlanması için hazırlık aşaması olduğunu ifade etti.

 

ÇRİ, Çin Ticaret Bakanı Gao Hucheng, bu yıl düzenlenecek G20 Zirvesi ile taraflar arasındaki ticaret ve yatırım mekanizmasının inşasına hız verilmesinin hedeflendiğini söyledi. Bakan Gao, 2016 Bo'ao Asya Forumu kapsamında düzenlenen "Dönüşüm İçindeki G20: Küresel Vizyon, Çin'in Planı" konulu oturumda, küresel ticaretin daraldığı, çok uluslu yatırımın daha önceki seviyeye kavuşmasının beklendiği koşullarda, G20'nin, küresel ticaret ve yatırımın artışında öncü rol oynamak için etkili önlemler alması gerektiğini kaydetti.

 

İran 25 Mart'ta bunları konuşuyor

 

İslam Cumhuriyeti Haber Ajansı (IRNA), Ruhani, Pakistan’a hareketinden once yaptığı açıklamada, Pakistan’ın 200 milyon nufusu ile İran için önemli bir ülke olduğunu ve dini ve kültürel alanda iki ülke arasında bir çok ortaklık bulunduğunu söyledi.İki ülke arasında her zaman iyi ilişkiler olduğunu vurgulayan Ruhani, iki milletinde birbbirine çok yakın olduğunu söyledi.İran’ın Pakistan ile çeşitli alanlarda ilişkilerini geliştirmek istediğinni vurgulayan Ruhani, iki ülkenin enerji ve güvenlik alanında iyi ilişkilerinin daha da gelişebileceğini söyledi.İki ülkenin ulaştırma ve transit alanında iyi ilişkiler kurabileceğini ifade eden Ruhani, Tahran ve İslamabad’ın güvenlik, ekonomik, kültürel ve alt yapı alanlarında daha fazla iişbirliği imkanlarına sahip olduklarını söyledi.

 

IRNA, İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Cabir Ensari, ABD’nin, İran’ın füze programına yardım bahanesiyle tek taraflı yaptırım listesine yeni isimleri eklemesine tepki göstererek, İran’ın füze programının Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) ile bir ilgisinin olmadığını ve Güvenlik Konseyi’nin 2231 sayılı kararının ihlali olmadığını belirtti.

 

IRNA, İran İslami Şura Meclis Başkanı Ali Laricani ayrı ayrı gönderdiği mesajlarla Brüksel’deki terör saldırılarını kınayarak olayda hayatını kaybedenlerin ailelerine, Avrupa Parlamento Başkanı’na ve Belçika Temsilciler Meclisi Başkanı’na baş sağlığı diledi.

 

Laricani, Avrupa Parlamento Başkanı’na hitaben yazdığı mesajında şunlara yer verdi: “Brüksel terör olaylarında günahsız insanların hayatını kaybettiğini ve öldüğünü üzüntü içinde öğrendik. Bu terör saldırısını kınarken bu kanlı olayda hayatını kaybedenlerin ailelerine baş sağlığı diliyorum.”

 

Bulgaristan 25 Mart'ta bunları konuşuyor

 

Bulgaristan Radyosu (BNR), Başbakan Boyko Borisov, devlet sınır güvenliğinden sorumlu kurumların hazırlılığı ile ilgili milletvekillerden yöneltilen soruya cevaben Meclis’te yaptığı konuşmada AB ve Türkiye arasındaki anlaşmanın ardından bu ülke sınırından sürprizler beklemediğini belirtti.

 

Atina hükümetinin sınır güvenliği konusunda bir kaç aydır önlem almadığını vurgulayan Başbakan Borisov, daha uzun ve korumasız olan Yunanistan sınırından mülteci akını olasılığı olduğunu dile getirdi.

 

BNR, Makedonya Cumhurbaşkanı George İvanov BGNES haber ajansına verdiği demeçte Bulgaristan’ın ülkesini en çok desteklemesini istediğini ve iki ülke arasında dil engeli olmadığı, ortak tarih ve coğrafya paylaştırkları ve her zaman komşu olarak kalacaklarını vurguladı.

 

BNR, Patrik Neofit, Beşaret bayramı dolayısıyla başkentteki “Az. Sofya- Tanrı’nın bilgeliği” kilisesinde ayin okuttu. Beşaret bayramı her yıl 25 Mart’ta, melek Cebrail’in Meryem anaya Hz. İsa’yı doğuracağı haberi verdiği günde kutlanır.Büyük pehiz dönemin içinde olan bu günde balık yenmesine izin veriliyor.Beşaret yortusunun ilkbaharın başlangıcına denk gelmesinden dolayı gelenek üzere ısırgan otu, ıspanak, loboda vs. yemekleri hazırlanır.

Blaga, Blagovest, Blagovesta, Blagoy, Eva ve Evangelina bu günde isim gününü kutluyorlar.

 

BNR, Bulgaristan İçişleri Bakanı Rumyana Bıçvarova Brüksel’de yapılan olağanüstü AB Adalet ve İçişleri Konseyi’nin toplantısında Belçika ve Fransa’da meydana gelen son olayların, terörle mücadele alanında ilgili mercilerin yalnızca müdahale etmelerini değil saldırıları önlemelerini sağlayacak yeni bir eylem planının hazırlanmasını gerektrirdiğini gösterdiğini belirtti.

 

Bulgaristan Konseyin kabul ettiği AB’nin terörle mücadelede kapasitesinin artırılmasına yönelik acil önlemler içeren ortak deklarasyonu destekledi.