İngiltere 24 Mart'ta bunları konuşuyor.

BBC, Belçikalı yetkililer 22 Mart'ta gerçekleşen saldırılarda 60'ın üzerinde ağır yaralı olduğunu belirterek ölü sayısının artabileceğini açıkladı.

Brüksel saldırısı ölü sayısı artabilir. Belçikalı yetkililer 22 Mart'ta gerçekleşen ve 31 kişinin ölümüne yol açan saldırılarda yaklaşık 300 kişinin de yaralandığını,60'ın üzerinde ağır yaralı bulunduğunu aktardı.Belçika Sağlık Bakanı Maggie de Block, ağır yaralı sayısının 61 olduğunu söylerken, ölü sayısının artabileceği konusunda uyardı.Kimlikleri verilmeyen 4 yaralının hala komada olduğu da açıklandı.Sağlık Bakanı de Block, 300 yaralının 40 farklı ülkeden olduğunu belirtti ve 150 kişinin hala hastanelerde tedavi edildiğini de söyledi.

 

BBC, İngiltere'de yayınlanan Indıpendent gazetesi haberinde 22 Mart'ta ki patlama da güvenlik ve istihbarat zafiyeti olduğunu düşünüyor.

İngiltere'de yayınlanan Independent gazetesi manşetten verdiği haberinde Brüksel'de 31 kişinin hayatını kaybetmesine ve yüzlerce kişinin de yaralanmasına yol açan IŞİD saldırılarının önlenememesinde güvenlik ve istihbarat birimlerinin büyük payı olduğunu söylüyor.

 

BBC, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ; Brahim el-Bakraoui konusunda hem Hollanda'yı hem Belçika 'yı uyardıklarını söyledi.

"Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen yıl sınırdışı edilen Brahim el-Bakraoui konusunda hem Hollanda'yı hem de Belçika'yı uyardıklarını söylüyor.

"Independent gazetesine konuşan bir Türk yetkili, 'Paris saldırısından önce Fransa'yı uyardık. Şimdi de bu olay. İnanılır gibi değil' diyor.

"Türkiye, Kasım 2015'teki Paris saldırılarından önce Fransa'yı saldırganlardan birisi hakkında uyardığını ifade ediyor.

 

BBC, Irak ordusu, ülke televizyonuna yaptığı açıklamasında, 2014 yılnda IŞİD kontrolüne geçen Musul'a operasyon başlattıklarını söyledi.

Reuters haber ajansının aktardığına göre ordunun açıklamasında "Ninova'nın özgürleştirilmesi için Fetih Operasyonu'nun ilk aşaması şafak vaktinde başladı" dendi.

Açıklamada, silahlı kuvvetlerin Musul çevresindeki IŞİD militanlarının çevre köylere püskürtüldüğü belirtildi.

 

Operasyona ABD öncülüğündeki koalisyon uçakları da havadan destek veriyor.

Ordu sözcüsü Yahya Rasul, televizyondaki açıklamasında harekatta hem Irak ordusu hem de koalisyona bağlı hava kuvvetlerinin önemli bir rol oynadığını söyledi.

 

ABD 24 Mart'ta bunları konuşuyor

 

VOA, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Brüksel'de 34 can kaybına neden olan teröristleri geçen yıl yakalananıp Belçika'ya teslim ettiklerini ve Belçikalı yetkililerin serbest bıraktığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis ile ortak basın toplantısında, Avrupa’nın başkenti konumundaki Brüksel'de yaşanan terör saldırılarıyla ilgili çarpıcı bir bilgiyi kamuoyuyla paylaştı. Brüksel’de 34 can kaybına yol açan terör saldırılarında rol alan teröristlerden birini Türkiye’nin geçen yıl yakaladığını ve Belçika’ya iade ettiğini açıklayan Erdoğan, Belçika’nın ise bu teröristi serbest bıraktığını söyledi.

 

VOA, Türkiye ve ABD'nin 5 yıl önce var olan dostluğunun sona erdiğini iddia etti.

Başkanı Barack Obama ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında beş yıl önceki yakın dostluğun artık mazide kaldığı ve her iki tarafın da “sükutu hayale uğradığı” öne sürüldü. 

 

Amerika’nın Sesi’ne konuşan Ortadoğu Enstitüsü (MEI) Türkiye Programı Direktörü Gönül Tol, Türk-Amerikan ilişkilerinin bugünkü atmosferi için “çok gergin” ifadesini kullandı, iki tarafın da belirli bazı nedenlerden dolayı karşı tarafa suçlamalarda bulunduğunu söyledi.

Gönül Tol, Ankara’nın kendi Kürt meselesini çözemediğini, bunun yerine, ABD’yi PYD ve PKK’yı desteklemek ve cesaretlendirmekten sorumlu tuttuğunu kaydetti. Tol, “Ankara, Türkiye’de patlayan her bomba ve Suriye ile ilgili tüm sorunlar için parmağıyla Washington’a işaret ediyor” dedi.

 

VOA, Brüksel yaşanan terör olaylarından sonra yaşama tutunmaya çalışıyor.

Terör saldırılarıyla sarsılan ve günlük yaşamı altüst olan Brüksel bir yandan yas tutarken diğer yandan da yaralarını sarmaya çalışıyor. Sokaktaki halkın mevcut duruma ayak uydurma hızı yetkililerden daha fazla Brüksel Havalimanı ile Avrupa Birliği kurumlarına çok yakın bir mesafede olan Maelbeek metro istasyonuna yönelik terör saldırıları Paris saldırılarından bu yana diken üstünde olan Brüksel’deki yaşamı temellerinden sarstı.

 

VOA, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ABD Dışişleri bakan yardımcısı Ankara'da görüşme yaptı.

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Antony Blinken, bugün Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Suriye ve son dönemdeki terör olaylarını ele aldığı bir görüşme yaptı. Blinken ile eş zamanlı olarak Beyaz Saray IŞİD ile Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk’ün de Ankara’da bulunması dikkat çekti.

 

VOA, ABD Başkanı Barack Obama, IŞİD’e karşı savaşın “birinci önceliği” olduğunu ve örgütü yok edene kadar bu savaşı sürdüreceklerini söyledi.

Obama, Arjantin’in başkenti Buenos Aires’i ziyaretinde Arjantin Cumhurbaşkanı Mauricio Macri ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Brüksel’deki terör saldırılarının IŞİD’e karşı stratejide değişikliğe yol açıp-açmayacağına dair bir soruyu da yanıtladı.

 

VOA, Türk Turizminde %50 Kayıp Bekleniyor

Türkiye turizminin kalbi olarak kabul edilen İstanbul, 2016 yılında iki kez IŞİD’in terörist eylemleriyle sarsıldı. Örgüt, bu saldırılarında İstanbul’un en önemli iki merkezi Sultanahmet Meydanı ve İstiklal Caddesi’ni hedef aldı. Üstelik 12 Ocak saldırısında Alman turistler, 19 Mart’ta ise İsrail ve İranlı turistler hayatını kaybetti.

 

Rusya 24 Mart'ta bunları konuşuyor

 

Sputnik; Belçika ve Fransız basını, Brüksel'de 22 Mart'ta gerçekleşen çifte patlamalardan metroya yönelik saldırıya ikinci bir şüphelinin daha dahil olduğuna inanıldığını aktardı. Saldırgan oldukları savcılarca da teyit edilen Bakraoui kardeşlerin ise başta nükleer santral hedef almak istediği ama Abdeslam'ın yakalanmasıyla plan değiştirdiği öne sürüldü.

 

Sputnik, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Rus mevkidaşı Sergey Lavrov'un Moskova'daki görüşmesi başladı.

Rus Dışişleri'nin Twitter hesabından paylaştığı fotoğraflarda, görüşmeler öncesinde Lavrov ve Kerry'nin birbirinin elini sıktığı görüldü. Kerry ayrıca görüşme öncesinde gazetecilere yaptığı açıklamalarda Suriye'deki gelişmelere dair değerlendirmelerde bulundu.

 

Sputnik,Rus televizyonu RT, terör örgütü IŞİD’in Suriye’deki petrol üretimine, Türkiye’yle olan ticaretine ilişkin belgelere ve tanık ifadelerine ulaştı.

Suriye'nin kuzeyindeki Şeddadi’yi kontrol altına alan YPG militanlarının elindeki Türk asıllı IŞİD üyesi, örgütün Türkiye ile ilişkilerini RT'ye anlattı.

 

Türk asıllı esir, çoğu İslamcı militanın Türkiye üzerinden Suriye’ye geçerek IŞİD’e katıldığını, sınırda çok sayıda Türk askeri bulunmasına rağmen hiçbir engellemeyle karşılaşmadıklarını söyledi.

 

Sputnik, Brüksel saldırılarını değerlendiren İsrail İstihbarat ve Ulaştırma Bakanı Katz, Belçika’ya radikal İslam’la mücadele için ‘çikolatayı kesme’ tavsiyesinde bulundu.

Belçika’da en az 31 kişinin hayatını kaybettiği intihar saldırılarını, Müslüman karşıtlığı için bahane eden İsrailli siyasetçilere İstihbarat ve Ulaştırma Yisrael Katz da eklendi.

 

İsrail Radyosu’na saldırıyı değerlendiren Katz, saldırılarda Belçika’nın da sorumluluğu olduğunu iddia ederek, “Belçika çikolata yiyip hayatın tadını çıkarmaya, çok özgürlükçü ve demokrat olmaya devam eder ve ülkesindeki bazı Müslümanların terörü organize ettiğini kabul etmezse onlarla başa çıkamaz” ifadelerini kullandı

 

Sputnik, Nihai nükleer anlaşmanın imzalanmasından günler önce İsrail'in önde gelen gazetelerinden Haaretz'te yayınlanan bir karikatürün, görüşmelerin seyrini etkilemesinin İran Dışişleri Bakanı Zarif'in çabasıyla önlendiği iddia edildi.

 

İran ile P5+1 ülkeleri arasındaki nükleer müzakereler 14 Temmuz’da sonuçlanmış, İran nükleer programında değişikliğe gitmeyi kabul ederken, ABD; AB ve BM Tahran’a uyguladığı yaptırımları kaldırma kararı almıştı.

 

Çin 24 Mart'ta Bunları Konuşuyor

 

ÇRİ, Çin Cumhurbaşkanı 4. Nükleer Güvenlik Zirvesi'ne katılacak.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 31 Mart-1 Nisan tarihlerinde 4. Nükleer Güvenlik Zirvesi'ne katılmak üzere Washington'a gidecek.

 

Çin Dışişleri Bakanlığı tarafından yerli ve yabancı medya mensuplarına bugün verilen brifingde konuşma yapan Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Li Baodong, Xi Jinping'in ABD programıyla ilgili detayları aktardı.

 

ÇRİ, Çin Cumhurbaşkanı'ndan Çek Cumhuriyeti'ne resmi ziyaret.

Çin Dışişleri Bakanlığı, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in, 28-30 Mart tarihleri arasında Çek Cumhuriyeti'ne resmi ziyarette bulunacağını açıkladı.

 

Açıklamada, iki ülke arasında 67 yıl önce diplomatik ilişkilerin kurulmasından sonra ilk defa Çinli bir liderin Çek Cumhuriyeti'ne resmi ziyarette bulunacağı vurgulandı.

 

CRİ, Çek Cumhuriyeti: Çin'le ilişkiler tarihin en iyi döneminde.

Çek Cumhuriyeti Temsilciler Meclisi Başkanı Jan Hamacek, ülkesi ile Çin arasındaki ilişkilerin iyi yönde geliştiğini, ikili ilişkilerin tarihin en iyi döneminde bulunduğunu kaydetti.

 

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Çek mevkidaşı Milos Zeman'ın davetlisi olarak 28-30 Mart günleri arasında Çek Cumhuriyeti'ne resmî bir ziyaret yapacak.

 

CRİ, Çin, yurt dışında okuyanların ülkeye dönmesini istiyor.

Çin, yurt dışında öğrenim gören vatandaşların ülkeye dönmesini sağlamak için önlemleri artırıyor.

 

İnsan Kaynakları ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Tang Tao, 2016 yılında yurt dışındaki öğrenimlerini bitiren öğrencileri ülkeye çekmek için yeni önlemler alınacağını ifade etti. Tang, yurda döneceklere daha elverişli iş kurma ortamı yaratmak için mali yardımların da artırılacağını söyledi.

 

Almanya 24 Mart'ta bunları konuşuyor

 

DW, El Caferi: Cenevre'ye yabancılar karışmasın

Suriye'nin BM nezdindeki Büyükelçisi ve Cenevre'deki rejim heyetinin başkanı Beşar el Caferi, Cenevre'de devam eden Suriye görüşmelerine yabancı güçlerin karışmamasını istedi.

Caferi, Fransız Haber Ajansı'nın (AFP) sorularını yanıtladı. El Caferi, "Suriye içindeki tarafları ilgilendiren bir görüşme yapılıyor. Bu, Ruslar ve Amerikalılar da dışarıda kalmalı anlamına geliyor. Moskova'nın geleneksel müttefiği Suriye'ye baskı yapabileceğini sananlar durumu yanlış anlıyor" dedi.

 

DW, Abdeslam Fransa'ya iadesini istiyor.

Paris'te 13 Kasım'da düzenlenen saldırıların baş zanlısı Salah Abdeslam'ın Fransa'ya iadesine itiraz etmeyeceği açıklandı.

 

Salah Abdeslam'ı temsil eden bir avukat, zanlının "mümkün olduğunca ivedi bir şekilde" Fransız makamlara iadesini istediğini söyledi. Polisin aylarca aradığı Abdeslam, geçen Cuma günü Belçika'nın başkenti Brüksel'de yakalanmıştı. 26 yaşındaki Abdeslam'ın Brüksel saldırganlarıyla bağlantılı olduğu belirtiliyor.

 

DW, Savaş suçlusu Karaciç için son söz.

Bosna Hersek Savaşı sırasında 8 bin Müslümanın Sırplar tarafından katledilmesinin sorumlusu Karaciç hakkındaki karar bugün açıklanıyor.

 

Hollanda'nın Lahey kentindeki Birleşmiş Milletler Savaş Suçları Mahkemesinin, Bosna Hersek Sırplarının lideri Radovan Karaciç hakkındaki kararı bugün açıklanacak. 70 yaşındaki Karaciç'e isnat edilen suçlar arasında, 1995 yılında Srebreniça'da 8 bin dolayında Müslüman erkeğin katledilmesi de bulunuyor. Srebreniça katliamı, İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Avrupa'da işlenen en büyük savaş suçu olarak tarihe geçmiş ve mahkeme tarafından ‘soykırım' olarak tanımlanmıştı.

 

DW, "İntikam bir seçenek olamaz"

Brüksel’deki terör saldırılarının yankıları Alman gazetelerinin yorum sütunlarında öne çıkan konu.

Nürnberger Nachrichten gazetesi, Brüksel'deki saldırıların ardından tüm Müslümanların zan altında bırakılması tehlikesine dikkat çekiyor: "Teröristler eylemleriyle Avrupa’daki Müslümanlara karşı düşmanlık ve güvensizlik yaratıyor. Bazıları tarafından İslam dininin ve Müslümanların genel zan altında bırakılması da yine teröristlerin ekmeğine yağ sürüyor. Örneğin Almanya’daki sağ popülist Almanya İçin Alternatif partisinin genç isimleri Brüksel saldırılarının ardından genel olarak tüm Müslümanlara Avrupa’ya girişin yasaklanması talebinde bulundu.

 

DW, Clinton: 'Trump tehlikelidir'

 

ABD başkan adaylarından Clinton popülist aday Trump'un dış politikayla ilgili düşüncelerinin güvenlik ve barış açısından tehlikeli olduğunu söyledi.

 

Amerikan Demokrat Parti başkan adaylarından Hillary Clinton Cumhuriyetçi rakibi Donald Trump'un dünya barışı için tehdit oluşturduğunu söyledi. Clinton, Kaliforniya'daki Stanford Üniversitesi'nde yaptığı konuşmada, “Sağ popülist aday kazanırsa, ABD'nin güvenliği zaafa uğrar, dünya da tehlikeye girer”, dedi.

 

DW, Af Örgütü'nden Türkiye'ye suçlama

 

Uluslararası Af Örgütü Türkiye'yi Afgan mültecileri zorla ülkelerine göndermekle suçladı. Uluslararası Af Örgütü (AI) Türkiye'yi, 30 Afgan'ı rızaları dışında ve iltica işlemlerinden geçirmeden Kabil'e gönderdiği gerekçesiyle eleştirdi. Örgütün açıklamasında Afgan vatandaşlarının Avrupa Birliği ile Türkiye arasında mülteci anlaşmasının imzalanmasının hemen ertesinde sınır dışı edildikleri belirtildi.

 

Bulgaristan 24 Mart'ta bunları konuşuyor

 

BNR, ABD Dışişleri bakanlığının Sofya'da suikast uyarısı aslısız çıktı

Sofya'nın 'İztok' semtinde saldırı hazırlanması ihbarı asılsız çıktı. Bunu DANS  Başkanı Dimitır Georgiev ABD Dışişleri bakanlığının Facebook sayfasında yayınlanan bilgi ile ilgili söyledi.Başbakan Boyko Borisov Amerikan diplomatların Bulgar meslektaşlarından aldıkalrı bilgileri  sosyal ağlarda  yayınlanmasını 'kesinlikle yanlış ve kabul edilemez' olarak niteledi.

 

BNR, Bizde sığınmacılar için 4 binden fazla boş yer var.

İç İşleri Bakanı Rumyana Bıçvarova Parlamento'da bizde 16 Mart tarihi itibarıyla sığınmacılar için toplam 4175 boş yer olduğunu bildirdi. 955 yabancı geçici sığınma merkezleride bulunuyor. Devlet mülteciler ajansının bölgesel merkezlerine sadece idari sığınma kararının tamamlanmasına kadar uluslararası koruma arayan yabancılar yerleştiriliyor. Bakan Bıçvarova, ' Uluslararası koruma sunulan yabancı  belirttiği adreste ikamet edebilir, ve bu kararı aldıktan sonra 14 gün süre içinde  yerleşecek yerleşim yerinin belediyesine  gidip adresini  kaydetmesi gerekiyor' diye  izah etti.

 

BNR, Avrupa komiseri Georgieva: daha fazla güvenliğe karşı daha az özgürlük.

Avrupa Komisyonu'nun bütçe ve insan kaynaklarından sorumlu Başkan Yardımcısı Kristalina Georgieva’ya göre Avrupa’da izlenilecek yol daha fazla güvenliğe karşı daha az özgürlüktür.

Avrupa komiseri, özgürlük alanının konumu ve mzgürlüğü koruma şekli konusunda açıklık olduğu müddetçe güvenlik ve özgürlüğe sahip olabileceğimizi belirtti ve İsrail’i örnek olarak gösterdi.

 

BNR, Devlet kurumları terör tehdidine karşı hazırlıklıdır.

Dışişleri Bakanı Daniel Mitov Brüksel’deki saldırılarla ilgili “Bizim yürütülen çok kültürlülük kavramı ve kültürel relativizm politkası ile ilgili yıllardan beri süren bir sorunumuz var. Çok kültürlülük ve kültürel relativizm dönemi sona erdi ve bunu idrak etmeliyiz” şeklinde konuştu.

 

Bakan Mitov’un sözlerine göre Avrupa yıllarca farklı profilli insanlara karşa hoşgörülü davrandı ve onları entegre etti. Mitov devamla: “ Hoşgörü Batı Avrupa’da büyük bir çoğunluğu toplumla bütünleşemedigi insanların yaşadığı getoları doğurdu” dedi.

 

BNR, Bulgar Ortodoks Kilisesi Beşaret bayramını kutluyor

Bulgar Ortodoks Kilise’sinin tüm piskoposluklarında bugün Meryem anaya adanan en büyük Hristiyan bayramlarından biri olan Beşaret yortusu dolayısıyla ayinler okutulacak. Beşaret-i Meryem olarak da adlandırılan bayram her yıl 25 Mart’ta kutlanıyor ve Paskalya bayram döneminin bir parçasıdır. İncil’e göre bu gündeMeryem anaya melek Cebrail aracılığı ile İsa’nın doğumu bildirilmiştir.

 

İran 24 Mart'ta bunları konuşuyor

 

İRNA, Ruhani Pakistan’a gidiyor.

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani beraberindeki üst düzey ekonomi ve siyasi bir heyetle birlikte 25-26 Mart tarihleri arasında Pakistan Başbakanı Navaz Şerif’in resmî davetlisi olarak ve İslamabat yetkilileriyle siyasi, ekonomi ve bölgesel görüşmeler amacıyla bu ülkeye gidecek.

 

IRNA, ABD yetkili: İran’a yönelik sebepsiz yaptırımlar, Washington’un menfaatleri yönünde değil.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Yaptırım Politikalarının Koordinatörü Christopher Beckmeyer, İran’a yönelik nedensiz yaptırımların Washington’un yararına olmayacağını belirtti.

Reuters ajansına konuşan yetkili, ABD’nin Kapsamlı Ortak Eylem Planı’nın uygulanması sırasında samimi olduğunu ve yüzde yüz buna bağlı kaldığını iddia etti.

 

IRNA, Yemen müzakereleri 10 Nisan'da başlayacak.

BM Yemen Özel Temsilcisi Ahmed, Yemen'de 10 Nisan'da çatışmaların duracağını, 18 Nisan'da da müzakerelerin Kuveyt'te yeniden başlayacağını bildirdi.

 

Ahmed yaptığı açıklamada, Yemen'de müzakerelerin yeniden başlaması ve çatışmaların durması konusunda tarafların anlaştığını, ülke genelinde çatışmaların durması kararının 10 Nisan gece yarısı itibarıyla başlayacağını, 18 Nisan'da da tarafların katılımıyla Kuveyt'te müzakerelerin yeniden başlayacağını ifade etti.

 

IRNA, Cumhurbaşkanı Ruhani, Pakistan ulusal gününü kutladı.

İran İslam Cumhuriyeti cumhurbaşkanı Pakistan ulusal günü münasebeti ile yayınladığı mesajda , Pakistan başbakanı, hükümet ve halkını tebrik etti.

 

Ruhani mesajında, karşılıklı menfaat ve islam ümmetinin yüksek maslahatına dayalı Tahran-İslamabad ilişkilerinin tüm ikili, bölgesel ve uluslararası alanlarda gelişmesini istedi.