ABD 6 Şubat’ta Bunları Konuştu

 

Amerika’nın Sesi, “FED Kararları Dünyayı Etkiliyor” başlıklı haberinde, FED, iyileşmekte olan Amerikan ekonomisine güven duyduğunu göstererek ekonominin eskisi kadar çok teşvike gerek duymadığını bildirmiştir. Merkez Bankası’nın aldığı kararlar uyarınca faiz oranları artacak. Ancak bazı iktisatçılar, faiz oranlarının artmasının yükselen piyasalarda borsaların düşmesine ve para birimlerinin değer kaybetmesine yol açacağını söylemektedir.

 

Amerika’nın Sesi, Bağdat yönetiminin Kuzey Irak’taki Kürt Bölgesi’nden Türkiye’ye petrol satışının yasadışı olduğunu öne sürdüğünü ve Bölgesel Kürt Yönetimi ve Türkiye arasındaki petrol anlaşmasını uluslararası yargıya taşıdığını haber yapmıştır.

 

Çin 6 Şubat’ta Bunları Konuştu

 

Çin Devlet Radyosu(CRİ) Çin Dışişleri'nden Japon medya grubuna Nanjing tepkisi diye yazıyor. Haberde, Japon medya kuruluşu NHK yöneticilerinden Naoki Hyakuta, 2. Dünya Savaşı sırasında işgalci Japon askerlerinin düzenlediği Nanjing Katliamı'nın olmadığını iddia etti, Çin Dışişleri Bakanlığı bu iddiaya tepki gösterdi.

 

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcü Hong Lei, dün (5 Şubat) yaptığı açıklamada, Japonya'da az sayıda insanın tarihi gerçekleri çarpıtma girişiminin, uluslararası hukuka ve insanlık vicdanına açık şekilde meydan okuduğunu ve uluslararası toplumun bu girişimler karşısında uyanık olması gerektiğini söyledi.

 

CRİ, ABD egemenlik ihtilaflarında tavır almak istemiyor başlıklı haberinde, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Daniel Russel, dün (5 Şubat) Washington'da yaptığı açıklamada, Doğu Çin Denizi ve Güney Çin Denizi bölgesindeki egemenlik hakları konusunda net bir tavır almayacaklarını söyledi. Daniel Russel, bölgedeki tüm tarafların temkinli davranarak diyalog kurmaları gerektiğini kaydetti.

 

CRİ, Dünya liderleri Sochi'de toplanıyor diye yazıyor. Haberde, Dünya liderleri Sochi'de toplanıyor. Pek çok ülkenin devlet başkanı ve Başbakanı, Soci Kış Olimpiyat Oyunları'nın açılış törenine katılacak. Sochi'de 40 ülke ve uluslararası örgüt liderinin bir araya gelmesi bekleniyor.

 

Rusya Devlet Başkanlığı Basın Dairesi'nin verdiği bilgiye göre, Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da aralarında bulunduğu yabancı liderlerle bir araya gelecek.

 

CRİ, Irak'ta kanlı gün diye yazıyor. Haberde, Irak'ta dün (5 Şubat) meydana gelen terör saldırılarında en az 48 kişi öldü, 119 kişi yaralandı.

 

Irak Dışişleri Bakanlığı yakınında düzenlenen iki ayrı intihar saldırısında, bakanlık çalışanları dahil 20 kişi hayatını kaybetti, 28 kişi yaralandı.

 

Bağdat Belediye Başkanı'na ait ofisin yakınında gerçekleştirilen saldırıda ise en az 5 kişi ölürken 9 kişi yaralandı. Kent merkezindeki bir sokağı hedef alan roket saldırısında 6 kişi yaralandı. Bağdat'ın güneydoğu bölgesinde meydana gelen 3 ayrı bombalı saldırıda en az 10 kişi öldü, 32 kişi yaralandı. Bağdat'taki bir kafeye ve bir restorana düzenlenen 2 saldırıda en az 2 kişi öldü, 16 kişi yaralandı.

 

CRİ, "İsrail'in yerleşim merkezi ısrarı barışa zarar veriyor" başlıklı haberinde, Filistin Başmüzakerecisi Saib Erekat, İsrail'i yerleşim merkezi inşasına devam etmekle suçlayarak, bunun barış sürecine zarar verdiğini söyledi.

 

İsrail'in radyosunda dün (5 Şubat) yer alan habere göre, İsrail hükümeti Doğu Kudüs'te 500 yeni konut inşa edilmesini kararlaştırdı. Saib Erekat aynı gün yaptığı açıklamada, İsrail'in yerleşim merkezi inşa etme konusunda ısrarcı olmasının, ABD'nin çabasıyla sürdürülen barış görüşmelerini bozacağını ifade etti

 

CRİ, Xi Jinping Sochi'ye hareket etti diye yazıyor. Haberde, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin'in davetlisi olarak, Rusya'nın Sochi kentinde düzenlenecek 22. Kış Olimpiyat Oyunları'nın açılış törenine katılmak için bu sabah (6 Şubat) Rusya'ya hareket etti.

 

Xi Jinping'in Sochi Kış Olimpiyat Oyunları'na katılması özel anlam taşıyor. İlk defa Cumhurbaşkanı düzeyinde bir Çinli lider, yurt dışında düzenlenen büyük çaplı bir spor etkinliğine katılıyor.

 

CRİ, Türkiye-Suriye sınırında hareketli dakikalar diye yazıyor. Haberde, Türkiye Genelkurmay Başkanlığı, Suriye uçaklarının sınıra yaklaşması üzerine 4 adet F-16 savaş uçağının sınıra gönderildiğini açıkladı.

 

Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinden yapılan açıklamada Suriye Hava Kuvvetleri'ne ait 2 adet SU-24 uçağının Hatay'ın Reyhanlı İlçesi'ndeki Cilvegözü Sınır Kapısı'nın güneyinden, 1 adet SU-24 uçağının Yayladağı İlçesi'nin güneyinden, 1 adet MIG-25 uçağının ise Kilis'in Öncüpınar Sınır Kapısı'nın güneyinden sınıra doğru yaklaştığının saptandığı bildirildi. Açıklamada, bu gelişme üzerine Türkiye-Suriye hudut bölgesinde hava muharebe devriye görevi icra eden 4 adet F-16 uçağının sınıra yönlendirildiği belirtildi. Suriye uçaklarının geri dönerek bölgeden uzaklaştığı bildirildi.

 

CRİ, Suriye: Kimyasal silahların taşınmasına katkı sağlayacağız başlıklı haberinde, Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdat, Birleşmiş Milletler (BM) ve Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (KSYÖ) ile işbirliğine devam ederek, kimyasal silahların bir an önce Suriye dışına taşınmasına katkı sağlayacaklarını belirtti.

 

Suriye Dışişleri Bakanlığı, dün (5 Şubat) BM ve KSYÖ temsilcileriyle kimyasal silahların imha edilmesiyle ilgili bir anlaşma ve muhtıra imzaladı. Faysal Mikdat, imza töreninin ardından yaptığı konuşmada, BM ve KSYÖ ile imzadıkları anlaşmaları kararlılıkla hayata geçirerek, taahhütlerini yerine getireceklerini ve kimyasal silah malzemelerinin bir an önce dışarı çıkarılmasına destek vereceklerini ifade etti.

 

Rusya 6 Şubat’ta Bunları Konuştu

 

Rusya’nın Sesi Radyosu (RUVR), Azerbaycan ve Ermenistan orduları Olimpiyatlar süresince çatışmayacak diye yazıyor. Haberde, Azerbaycan ile Ermenistan arasında yıllardır devam eden Karabağ sorununun çözülmesi için Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı AGİT’in bünyesinde kurulan Minsk Grubu’nun Amerikalı Eşbaşkanı James Warlick, kişisel Twitter sayfasından yapığı açıklmada, 2014 Soçi Kış Olimpiyat Oyunları süresince Azerbaycan ve Ermenistan’ın şu an sıcak temas halinde olan askeri birliklerinin bulunduğu bölgede ateşkes uygulayacaklarını ifade etti.

 

Rusya’nın Sesi, Gezi Parkı soruşturmasında 17 tahliye diye yazıyor. Haberde, Taksim'deki Gezi Parkı olaylarına ilişkin soruşturma kapsamında tutuklu bulunan ve aralarında Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) İstanbul İl Başkanı Çiçek Otlu'nun da bulunduğu 17 kişi tahliye edildi.

 

Terörle Mücadele Kanunu'nun 10. maddesiyle görevli İstanbul Cumhuriyet Başsavcı vekilliğince, Taksim'deki Gezi Parkı olaylarında 17 Haziran 2013'de gözaltına alınan ve aralarında ESP üyelerinin de olduğu 63 kişiye ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında, tutuklu şüphelilerin tümü serbest bırakıldı.

 

Rusya’nın Sesi,  BM sübyancı skandalı nedeniyle Katolik Kilisesi’ne çattı diye yazıyor. Haberde, Associated Press Ajansı’nın bildirdiğine göre, BM İnsan Hakları Komisyonu rahipler tarafından çocuklara karşı cinsel suç işlediklerini ve Katolik Kilisesi’nin sistemik olarak bu durumu sakladığını gösteren bir rapor yayınladı. Papa Francis sübyancı rahiplerin cezalandırılmasına yönelik yeni bir taleple karşı karşıya kaldı. BM Çocuk Hakları Komitesi’ndeki oturum 5 saat sürdü. Onun sonuncunda Katolik Kilisesi’nden bazı şeyler talep edildi. Birinci olarak, sübyancılık ile şüphe edilen tüm din adamlarının derhal görevlerinden uzaklaştırılması ve onlara yönelik ciddi bir soruşturma başlatılması istendi. İkinci olarak, Papa suçluların soruşturulmasını gizlemeye çalışmakla doğrudan suçlandı.

 

Rusya’nın Sesi, Suriye’de savaşan İslami örgütler barış anlaşması imzaladılar diye yazıyor. Haberde, Londra’da bulunan Suriye İnsan Hakları Gözetleme Kurulu’nun bildirdiğine göre, cihad taraftarı “Irak ve Levant lslam Devleti Örgütü” ve radikal İslam örgütü “Şükür Al Sham” arasında barış anlaşması imzalandı.

 

Rusya’nın Sesi, Lavrov, Şoygu ve Ban Ki Moon Olimpiyat meşalesini taşıyacaklar başlıklı haberinde. 2014 Kış Olimpiyat Oyunları’nın gerçekleşeceği Soçi kenti, Olimpiyat meşalesinin son etabını ağırlamaya devam ediyor. Olimpiyat sembolünün Soçi’deki ikinci günü meşale taşıyıcıları ekibi olarak en iyi temsil özelliği taşıyacak.

 

Rusya’nın Sesi,  Rusya “Olimpiyat Ateşkesi” ilan edilmesi çağrısı yapıyor diye yazıyor. Haberde, Rusya Suriye başta olmak üzere tüm silahlı çatışma taraflarına Olimpiyat ve Para-olimpik Oyunları döneminde ateşkes ilan edilmesi çağrısında bulunuyor.

 

Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın perşembe günü konu ile ilgili olarak yayınladığı bildiride “Rusya Federasyonu Kış Olimpiyatları’nın düzenleyicisi ve organizatörü olarak ısrarlı bir şekilde ülke ve kıta ayrımı yapılmaksızın tüm silahlı çatışma taraflarına bu dönemde “Olimpiyat Ateşkesi” ilan edilmesi çağrısı yapıyor. Bu çağrı her şeyden önce sadece o ülkede değil, aynı zamanda bölgede de ciddi bir istikrar bozucu bir etki yapan Suriye’de kan akıtan silahlı çatışma taraflarına yöneliktir” ifadelerine yer verildi.

 

Rusya’nın Sesi, İnternet düzenlemesi kabul edildi başlıklı haberinde, TBMM Genel Kurulu'nda geçen haftadan bu yana görüşmeleri devam eden Torba Yasa Teklifi içinde bulunan internet erişimi ile ilgili maddeler görüşüldükten sonra kabul edildi.

 

Kabul edilen maddelere göre, internet ortamında yapılan yayın içeriği nedeniyle özel hayatın gizliliğinin ihlal edildiğini iddia eden kişiler, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'na başvurarak doğrudan, içeriğe erişimin engellenmesini isteyebilecek.

 

Rusya’nın Sesi, Sisi Mısır’daki cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılacak diye yazıyor. Haberde, Reuters Ajansı’nın El Sisi ile ropörtaj yapan Kuveyt gazetesi Al Seyassa’ya dayandırarak bildirdiğine göre, Mısır Savunma Bakanı Mareşal Abdel Fattah El Sisi cumhurbaşkanlığı yarışına katılacak.

 

Mısır Savunma Bakanı gazeteye verdiği demeçte kendisine Mısır halkının iradesini takip etmek ve seçimlerde adaylığını koymaktan başka bir şey kalmadığını belirtti. Mısır’daki cumhurbaşkanlığı seçimlerinin tarihi henüz belirlenmezken, ancak bu seçimlerin parlamento seçimlerinden önce yapılacağı biliniyor.

 

Rusya’nın Sesi, Ermenistan Cumhurbaşkanı Minsk Grubuyla Karabağ sorununu görüştü diye yazıyor. Haberde, AGİT Minsk Grubu eşbaşkanları İgor Popov ( Rusya), Jak For ( Fransa), James Worlik (ABD) ve GİT dönem Başkanı özel temsilcisi Büyükelçi Anjey Kasprşik’ile bir araya gelen Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Karabağ sorununda barışıl yolardan çözüm için atılacak adımları değerlendirdi. Haberi Ermenistan Cumhurbaşkanlığı Basın İdaresi Duyurdu.

 

Rusya’nın Sesi, Rus vatandaşlarının 3/4’ü istikrarı özgürlüğe tercih ediyor diye yazıyor. Haberde, Kamuoyu Yoklama Fonu (FOM) sosyologları, Rus vatandaşlarının büyük bir bölümünün (% 89) özgür, bağımsız insanlardan hoşlandığını ve de bunların yaklaşık 2/3’ünün kendini özgür ve bağımsız olarak değerlendirdiğini belirledi.

 

İngiltere 6 Şubat’ta Bunları Konuştu

 

BBC, Türkiye’de kabul edilen internet yasasındaki değişikliği ele almıştır. Bu yasa ile, kurumlar doğrudan internet içeriğine erişim engellemesi yapabileceği ve tasarı ile erişim engelleme kararlarının verilebileceği hallerin de genişletildiğini belirtmiştir.

 

BBC, Mısır’da Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı Abdülfettah el Sisi'nin Cumhurbaşkanlığı’na aday olacağı iddiasını haber yapmıştır. Gözlemciler, 6 ay içerisinde yapılması planlanan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Sisi’nin büyük farkla seçilebileceğini belirtmişlerdir.

 

Independent, “Gün Soçi’nin ama fazla yakından bakmayın” başlıklı haberinde, hala eksikliklerin olduğunu, 50 milyar doların üzerinde yapılan harcamaya rağmen beklenen tabloya ulaşılamadığı vurgulanmıştır.

 

Independent, İran İslam Cumhuriyeti içerisindeki sertlik yanlılarının nükleer program konusunda Batı ile uzlaşmaya yanaşmadıklarını belirtiliyor.

 

Guardian, Bangladeş’te 24 Nisan 2013’te Batılı ülke pazarları için tekstil ürünleri üretilen Rana Plaza fabrikasının çökmesi sonucu 1300’den fazla işçi ve çalışan hayatını kaybetmişti. Gazete, işçilerin hala aynı koşullarda yaşadıkları, çocukların taciz edildiği ve aylık 100 liraya çalışmaya zorlandıklarını haber yapmıştır.

 

Guardian, manşetinde, dünya çapında tanınan 200’den fazla yazarın, Rusya’da eşcinsellere yönelik baskıları ve ‘kutsal şeylere hakaret’ adı altında yürürlüğe sokulan yasaların ifade özgürlüğünü engellemesini protesto için imza attıkları mektup yer alıyor.

 

Almanya 6 Şubat’ta Bunları Konuştu

 

Der neue Tag, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Berlin ziyareti çerçevesinde Türkiye-AB ilişkilerini ele alıyor:

 

"Almanya Başbakanı Angela Merkel yine Başbakan Erdoğan'ın yaptığı, Türkiye'nin AB'ye girmesini desteklemesi yönündeki hamleye direndi. Dünyanın nasıl göründüğünü ve 20 ya da 30 yıl içinde nasıl görüneceğini bilenler, Avrupalılar özellikle de biz Almanların Türkiye'ye karşı sergilediği bu dar görüşlü tavra razı gelemez. Avrupa'nın Türkiye'ye, 70 milyondan fazla nüfusuna ihtiyacı var."

 

Bugünkü Alman gazetelerinin geniş yer ayırdığı bir başka konu ise Amerikan Ulusal Güvenlik Kurumu'nun (NSA) Almanya Başbakanı Angela Merkel'ın yanı sıra eski Başbakanlardan Gerhard Schröder'i de dinlediğinin ortaya çıkması. Süddeutsche Zeitung'un yorumu şöyle:

 

"Başbakan Merkel dinlendi. Şimdi eski Başbakan Schröder'in de NSA'in hedefinde olduğu biliniyor. Dışişleri Bakanları Joschka Fischer, Guido Westerwelle ya da Frank-Walter Steinmeier de benzer bir durumla karşı karşıya kalmış olabilir. ABD'nin güvenlik biriminin Dışişleri Bakanlarını da dinlediğine yönelik bugüne kadar hiçbir işaret yok ancak bu çok büyük bir olasılık. Bu vakaların hiçbirinde en geniş anlamıyla terörizmle mücadele söz konusu değil. Bu nedenle Amerikan-Alman ilişkilerinin mevcut durumunun temelden gözden geçirilmesinin zamanı geldi. Buna Washington'un Almanya'daki siyasi ya da ekonomik nedenli dinlemelerinin çeşidi ya da süresi hakkında bilgi vermesi ve bu uygulamayı güvenilir ve inandırıcı bir biçimde sona erdirmesi de dâhil."

 

Mannheimer Morgengazetesinin aynı konuyla ilgili yorumu ise şöyle:

 

"Dinleme skandalının yol açtığı politik zarar inanılmaz büyük. NSA, 12 yıldır Başbakan ve diğer hükümet üyelerini ve uygulamada bütün Alman halkını 24 saat boyunca gözetleyip, bilgilerini en ince detayına kadar inceleyerek çok ileriye gitti. Federal Meclis'te NSA'in dinleme faaliyetlerini incelemek üzere kurulması planlanan araştırma komisyonunun, bütün bunları gün ışığına çıkarması zor olacak. Ancak bunun gerekliliği konusunda hiçbir şüphe yok."

 

Konuyla ilgili aktaracağımız son yorum Die Volksstimme'den:

 

"Herkes ABD'ye kızıyor. Ama hiç kimse Alman Dış İstihbarat Servisi'ne (BND) kızmıyor. Şayet Schröder ve Merkel dinlendiklerini gerçekten de bilmiyorlarsa, o zaman Alman Haberalma Servisi tamamen başarısız demektir. NSA'de 40 bin kişi çalışıyor. BND'nin muhbiri yok mu? Yıllarca evlerimizin önüne, binlerce Almanın yasadışı biçimde dinlenmesini mümkün kılan teknik donanım inşa edildi. BND bihaber miydi? BND Amerikan'ın bu konudaki tekniğini kullanıyor, BND Başkanı Schindler, NSA ile BND arasındaki işbirliğini desteklemişti. Ancak Schindler, Federal Almanya'nın, vatandaşların güvenliğini sağlamak için tehditler konusunda uyarıda bulunmak ve önemli teknik gelişmeler konusunda bilgi vermek görevini yerine getirmedi. Schindler'in hala görevde olmasının sadece tek bir nedeni olabilir. Hükümetin çok uzun süredir bütün bunlardan haberi var ve aylardır diplomatik açıdan üzerini örtüyor."

 

İran 6 Şubat’ta Bunları Konuştu

 

İran Türk Radyosu İRİB “İran dışişlerinden Fransa'ya itiraz” başlıklı haberinde İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Merziye Efham’ın açıklamalarına yer verdi. Haberin devamında şunları okuyoruz:

 

“İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, İran İslam Cumhuriyetinin her zaman insan haklarına bağlılığını ve inancını açıkladığını ve insan hakları alanında kabul edilmiş insani ilkeleri ülkenin tüm yasalar ve belgelerinde yansıttığını söyledi.

 

İRNA'nın bildirdiğine göre İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bayan Merziye Efham, dün Fransa dışişleri bakanının İran'daki insan hakları konumuyla ilgili açıklamasından üzüntüsünü dile getirerek, İran yargı gücünün mevcut ana yasa uyarınca tamamen bağımsız olduğunu, insan hakları, temel özgürlükler ve vatandaşlık haklarının İran yargı gücünün çok titizlilik ve dikkatlice takip ettiği konulardan olduğunu söyledi.”

 

İRİB bir diğer haberinde ise İrlanda başbakanı ile Rafsancani’nin görüşmesine değindi. Haberde “İran İslam Nizamının Maslahatlarını Belirleme Kurumu başkanı Ayetullah Haşimi Rafsacani, Ortadoğu bölgesinde yaşanan istenmeyen gelişmelerin asıl sebebinin yabancıların müdahalesi, emperyalistlerin şom siyasetleri ve aşırılık yanlısı gruplar olduğunu söyledi.” İfadelerine yer veren İRİB şöyle devam etti:

 

“Rafsancani, dün Tahran'da İrlanda eski başbakanı Bertie Ahern'ı kabulünde yaptığı açıklamada, emperyalist güçlerin bölgeyi bugünkü istenmeyen duruma getirmelerindeki rolleri ve siyasetlerine temasla, 'Ortadoğu bölgesinin zengin kaynakları ve stratejik coğrafi konumu, sultacı güçlerin iştahını kabartmıştır ve onlar bunun için bölgede gergin ve çatışma çıkarmışlar ve böylece de şom çıkarlarını temin etmektedirler' dedi.”

 

İRİB Filistin İslami Cihad Hareketi genel sekreteri ile İran dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif’in görümesine de yer verdi. Haberde dikkat çeken noktalar ise şöyle:

 

“İslami İran dışişleri bakanlığı, İran'ın Siyonist İsrail rejiminin sultacı siyasetleri ve saldırıları karşısında her zaman mazlum Filistin halkının yanında yer aldığını ve bundan sonra yer almaya devam edeceğini bildirdi.

 

İran dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif, dün Filistin İslami Cihad hareketi genel sekreteri Ramazan Abdullah Şallah ile görüşmesinde, Ortadoğu bölgesinde yaşanan gelişmeleri son derece hassas ve önemli olarak değerlendirirken, bölgede önemli İslam ülkelerinin işbirliğiyle düşmanların Filistin'in mukaddes davasını önemsiz göstermeye yönelik oyunlarının bozulamasını temenni etti.”

 

İRİB bir haberinde ise İslami İran atom enerjisi kurumu başkanı Ali Ekber Salihi’nin aşırılık yanlısı gruplar ile yine bu tür çevrelerin sahte ve yanlış rivayetler üzerine İslam adına yaptıkları girişimlerinin dünyada İslamofobia'ya neden olduğunu belirttiği, bu duruma karşı mücadele edilmesi gerektiğini söylediği açıklamalarına yer verdi. Haberin devamında ise;

 

“Dün akşam Filistin'in Tahran büyükelçisi ile akşam yaptığı görüşmede, İslam dünyasının halihazırda kadın hakları konusu, aşırıcılık ve daha birçok konularda ciddi sorunlarının olduğunu ve bunların başında da en önemlisinin kendilerini İslam adına gösteren aşırılık yanlısı grupların İslam'la örtüşmeyen ve tezad işleri İslam adına yaptıkları ve bunun da İslam'ın ve Müslümanların dünya düzeyinde zararına olduğunu dile getirdi.” ifadelerine yer verildi.

 

İRİB “İran, Irak dışişleri bakanlığı önündeki patlamalı ve bakanlık çalışanlarından bazılarının ölmesi ve yaralanması olayını şiddetle kınadı.” İfadelerini kullandığı haberde şunları okuyoruz:

 

“İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Merziye Afham, dün konuyla ilgili yaptığı açıklamada Çarşamba günü Irak'ın başkenti Bağdat'ta vuku bulan terör olayları kurbanlarının ailelerine taziyet dileklerini ileterek ve yaralılar için acil şifalar temennisinde bulunarak, bu cinayetlerin, terörizmin hiçbir ilke ve temele bağlı kalmadığı gerçeğini ortaya koyduğunu bildirdi.”

 

Suriye 6 Şubat’ta Bunları Konuştu

 

Suriye Arap Haber Ajansı SANA’ nın haberinde “BM ve UKSYÖ ile 2 Anlaşmaya imza Atıldı” başlığı kullanıldı. Haberde genel olarak göze çarpan noktalar ise şunlar:

 

“Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı dün Birleşmiş milletler (BM) ve Uluslar arası Kimyasal Silahları Yasaklama Örgütü ( UKSYÖ) ile Suriye'deki kimyasal silahların yok edilmesine ilişkin ortak heyetin kanuni merkezini belirleyen bir anlaşmaya imza attı.

 

Bakanlık BM ve UKSYÖ ile ayrıca ortak heyete tıbbi hizmetlerin yanı sıra olağanüstü durumlarda tıbbi boşaltma hizmetlerinin temini için de mutabakat zaptı imzaladı.”

 

SANA bir başka haberinde ise Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Yardımcısı Faysal Mikdat’ın açıklamalarına yer verdi. Haberde şunları okuyoruz:

 

“Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Yardımcısı Faysal Mikdat; Suriye Arap Cumhuriyetinin Cenevre resmi heyetinin konu Suriye ve halkı olduğunda masa altından çalışmasının mümkün olmadığını vurguladı.

 

Suriye Televizyonu ile dün bulunduğu mülakatta Mikdat; Suriye yönetiminin her adımda Suriye halkına dayandığına vurgu yapan Mikdat; Suriye'nin dış politikasındaki ahlaki boyutun da bu olduğunun altını çizdi.

 

Mikdat Suriye yönetiminin Suriye'nin özellikle medya savaşı ve gerçekleri çarpıtma hamleleri olmak üzere devlet ve halk olarak maruz kaldığı komplonun gerçeğini daha önceden idrak ettiğine dikkat çeken Mikdat; dünyanın daha sonra aptalca olduğunu deşifre ettiği basın hamlelerinin Suriye halkı, yönetimi ve diplomasisini kandıramadığını belirtti.”

 

SANA bir diğer haberinde “ “Arap Gururu” Başlıklı Protesto Gösterisi” başlığını kullanarak

 

“Tunus halkı hareketinin katılımıyla Arap milliyetçi listesinin “Arap Gururu” başlığı altında bir protesto gösterisi düzenledi. Gösteriye onlarca Tunuslu vatandaş ve Tunus’ta yaşayan gurbetçi vatandaşlarımız katılırken Suriye ilişkilerin düzeltilerek Suriye büyükelçisinin Tunus’a geri getirilmesini talep ettiler. Gösteriye katılanlar Suriye ve Tunus bayrakları yanı sıra Tunus Halk Hareketi flamaları ile Suriye Büyükelçisinin geri getirilmesi ve Tunus’ta Suriye Büyükelçiliğinin açılmasını talep eden pankartlar taşıdılar.” ifadelerini kullandı.

 

Azerbaycan 6 Şubat’ta Bunları Konuştu

 

1NEWS.az,  Azerbaycan’ın bölgelerinin sosyal ve ekonomik kalkındırılması devlet programlarının uygulama sonuçlarına ilişkin değerlendirme toplantısı yapıldığını haber olarak ele almıştır. Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in başkanlık ettiği toplantıda Aliyev, son 10 yılda ekonomilerinin 3,4 kat büyüdüğünün altını çizmiştir.

 

1NEWS,  ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Münih Güvenlik Konferansı sırasındaki bir açıklamasının İsrail'deki bazı çevrelerce yanlış değerlendirildiğini, açıklamalarının doğru şekilde yansıtılması gerektiğini belirtmiştir.

 

1NEWS, 1915 olaylarının 100. yılı yaklaşırken özellikle ABD’de ve diğer ülkelerde yaşayan Ermeni diasporasının bu ülkelerin parlamentolarında yaşananları ‘soykırım’ olarak kabul ettirme çalışmaları hız kazandığı belirtilen haberde,  Azerbaycan dini işlerinden sorumlu Devlet Bakanı Elşad İskenderov, 2015 yılının Ermeni diasporasının son şansı olduğunu belirtmiş ve Türkiye ve Azerbaycan’ın bu konuda işbirliğine gitmesi gerektiğini söylemiştir.

 

1NEWS, Azerbaycan Savunma Bakanı Orgeneral Zakir Hasanov ile Türkiye Hava Harp Akademileri Komutanı Tuğgeneral Recep Sami Özatak ve Roketsan şirketinin Genel Müdürü Selçuk Yaşar’ın beraberindeki heyet, askeri ve askeri-teknik işbirliği konuları görüşmüşlerdir. Azerbaycan ziyaretinden memnun kaldıklarını belirten konuklar, Azerbaycan-Türkiye ilişkilerinin pekiştirilmesinde bu görüşmelerin gerekliliğine dikkat çekmişlerdir.

 

1NEWS, AGİT Minsk Grubu Rusyalı Eşbaşkanı İgor Popov, Eşbaşkanların Azerbaycan ve Ermenistan Cumhurbaşkanları arasında görüşmenin yapılması konusunda çalışmalarını sürdürdüklerini belirtmiştir. Eşbaşkanlar, önceki gün Bakü’yü, dün ise Erivan’ı ziyaret etmişlerdir.

 

Bulgaristan 6 Şubat’ta Bunları Konuştu

 

Bulgaristan Radyosu(BNR), Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Bulgaristan ziyareti ile ilgili açıklama diye yazıyor. Haberde, Türkiye Dışişleri Bakanığı, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun 6 – 7 Şubat tarihlerinde öngörülen Bulgaristan ziyaretinin ertelenmesiyle ilgili açıklama yaptı. Bakanlık sözcüsü, Bakan Davutoğlu’nun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a refakaten Soçi Kış Olimpiyatların seyahat etmesi nedeniyle Bulgaristan ziyaretinin ertelendiğini bildirdi ve bazı Türk basın yayın organlarında ziyaretin iptali ile ilgili yer alan iddiaları spekülasyon olarak niteledi. Dün “ Today’s zaman” gazetesi, Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev ile görüşmenin ayarlanamamasını Ahmet Davutoğlu’nun Sofya ziyaretinin ertelenme nedeni olarak göstermişti. Bazı analizatörler, Bulgaristan- Türkiye sınırında TIR geçişleri ile ilgili devam eden sorunu da ziyaretin ertelenme sebebi olabileceğine dair görüş belirttiler.

 

BNR, Avrupa kurumları, Suriyeli mülteciler konusunda Bulgaristan’a karşı dayanışmasını sürdürecekler diye yazıyor, Haberde, Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Komisyonu, Suriyeli mülteciler konusunda Bulgaristan’a karşı dayanışmasını sürdürecekler. Strasbourg’ta dün gece yapılan toplantıda, İşçişlerinden sorumlu Avrupa Komiseri Cecilia Malström, Bulgaristan yetkililerinin mülteci krizi ile başetme de gelişme kaydettiğini ancak durumun halen ciddi endişeler yarattığını belirtti. Malström, mülteci ağırlığının eşit dağılımının sağlanabilmesi için Avrupa Birliği’nin bütün ülkelerini miltecilere sınırılarını açmalarına çağırdı. Bulgaristan’ın Avrupa milletvekili İvaylo Klafin, yarısı Suriyeli olmak üzere ülkemizde toplam 11 618 mültecinin bulunduğu bilgisini verdi. İvaylo Kalfin’in sözlerine göre Avrupa Komisyonu’nun önerdiği önlemler dayanaksız, yanlış ve taraflıdır. Avrupa milletvekili, Bulgaristan’ın ise yeni bir mekanizmaya ihtiyacı olmadığını mültecilerin ise Avrupa Birliği genelinde yerleştirilmesi gerektiğini savundu.