ABD 26 Ağustos’ta Bunları Konuşuyor

 

The Voice of America (VOA), 9 Ağustos günü Missouri eyaletine bağlı Ferguson kasabasında beyaz polis memuru Darren Wilson tarafından öldürülen Afrika kökenli Amerikalı Michael Brown’un cenaze töreninde aile üyeleri, medeni haklar liderleri, Beyaz Saray yetkilileri ve bazı ünlü kişiler biraraya geldi.

 

St.Louis bölgesindeki 5 bin kişilik Baptist Kilisesinde düzenlenen törene binlerce kişi katılırken polis sıkı güvenlik önlemleri aldı.

 

The Wall Street Journal (WSJ) Üst düzey ABD'li bir yetkili, Pentagon'un Irak'taki askeri operasyonun genişlemesine zemin hazırlayacak olan Suriye hava sahasına insansız hava uçakları gibi bazı keşif uçuşları göndermeyi planladığını söyledi.

 

ABD tarafından atılan bu adım kendini İslam Devleti olarak isimleyen örgüt tarafından ortada bulunan tehdidi daha iyi görebilmek için ABD istihbarat birimlerinin genişletilmesini de kabul etmek anlamına geliyor.

 

WSJ Çin'de konut fiyatlarında yaşanan sert düşüş varlık sahipleri arasında sinirlerin gerilmesine neden olurken, yerel medyada bugün çıkan haberlere göre bazı durumlarda şiddet içeren olayların da ortaya çıkmasına zemin hazırlıyor.

 

NetEase 163.com haber portalına göre protestolardan bir tanesinde bir miktar konut sahibi 5 günlük bir süreç içerisinde fiyatlarda yüzde 25 indirime giden inşaat firması Greentown China Holdings Ltd.'nin Şanghay'da bulunan satış ofisini kuşattı.

 

WSJ, Türkiye'de konut satışları geçen yıl aynı aya göre yüzde 20 düştü. İpotekli, yani Mortgage ile satışlardaki düşüş ise yüzde 32'ye ulaştı. Bu yıl geçtiğimiz yıl aynı aya göre daha düşük faiz oranları ile bile satış yapamayan sektör temsilcileri hem şaşkın, hem de oldukça gergin. Sektörün, karlılıklarının düştüğü ve yeni konut satmak konusunda zorlandıkları bu dönem için bulduğu formül ise "Daha çok konut yapıp satmaya çalışalım, hacimden kazanalım". Bu formül de sektör için yeni riskler barındırıyor.

 

WSJ, İsrail Merkez Bankası Pazartesi günü yaptığı açıklamasında Eylül ayı faiz oranını 25 baz puan düşürerek yüzde 0.25'e çektiklerini belirtti ve bu karara gerekçe olarak da yavaş hareket eden enflasyon ve zayıf küresel toparlanmanın yanında Gazze çatışmalarından doğan endişeleri gösterdi.

 

WSJ, ABD Başkanı Barack Obama, kendi ülkesi ve Ortadoğu'da IŞİD'e karşı saldırılarını artırması yönünde baskıyla karşılaşırken, kendi partisi içinde ve Avrupa müttefikleri arasındaki isteksizlik de göze çarpıyor.

 

Obama'nın mücadeleyi genişletmeye karar vermesi hâlinde Suriye'ye hava saldırılarına ilişkin değerlendirmelerde öne çıkan seçeneklerin etkisi sınırlı. Suriye'ye saldırı için öne çıkan seçenekler, IŞİD'in Amerikalıları tehdit etmesine ve Irak'taki birliklerine destek vermesine imkan veren hamlelerinin önlenmesini öngörüyor. Yetkililer, IŞİD'i ortadan kaldıracak ve Suriye'deki büyük savaş gücünü yok edecek bir plan beklentilerini önemsemiyor.

 

WSJ, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu pazar günü Hamas'la savaşın muhtemelen Eylül'de de devam edeceğini söyledi ve İsrail'in sivillerin yaşadığı bölgelere hava saldırılarını genişletmeye planladığının sinyalini verdi. Netanyahu'nun açıklamaları, İsrail'in yıpratma harbine hazırlandığına işaret etti.

 

Çin 26 Ağustos’ta Bunları Konuşuyor

 

Çin Devlet Radyosu (CRİ), Çin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Li Yuanchao, bugün başkent Beijing'de Alman Sosyal Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı Thorsten Schaefer Gümbel ile bir araya geldi.

 

Çin'in Almanya'yı önemli bir stratejik ortak olarak gördüğünü belirten Li Yuanchao, 2014 yılının Çin Komünist Partisi (ÇKP) ve Alman Sosyal Demokrat Parti arasındaki ilişkilerin 30. yıldönümü olduğunu söyledi. Li, iki partiden işbirliğini güçlendirerek ikili stratejik ortaklık ilişkilerini daha ileriye taşımalarını istedi.

 

CRİ, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Moğolistan ziyareti, bu ülkede büyük yankı uyandırdı.

 

İki ülke için büyük önem taşıyan ziyaret sırasında imzalanan çok sayıda işbirliği anlaşmasının, Moğolistan için çok kritik olduğu belirtiliyor.

 

CRİ, Çin Ticaret Bakanlığı, Avrupa Birliği'nden (AB) ithal edilen katekola yönelik anti-damping uygulamasını durduracağını açıkladı.

 

Katekol, böcek ilaçları, tıbbi ilaçlar ve gıda sektöründe geniş kullanılan bir kimyasal madde. Katekolun yüksek katma değeri ile bilimsel ve teknolojik değere sahip olmasından dolayı, belli bir sürede AB'daki ilgili işletmelerin yoğun ilgisini çekiyor.

 

CRİ, Toplam dört gün süren 22. Guangzhou Fuarı bugün sona erdi.

 

Geniş katılım çeken ve uluslararası nitelik gösteren fuarda yenilikçi ve ileri teknoloji ürünleri dikkat çekti.

 

CRİ, Çin, Vietnam'ın Çinli işletmeler ve vatandaşlara yönelik Mayıs ayındaki yağmalama olayları hakkında yaptığı çalışmaları olumlu karşıladı.

 

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hong Lei bugün Vietnam basınında yer alan bazı haberleri değerlendirdi. Hong Lei, Vietnam'ın tedbirlerini olumlu karşıladıklarını ve uygulamaya geçirilmesini beklediklerini vurguladı.

 

Rusya 26 Ağustos’ta Bunları Konuşuyor

 

Rusya’nın Sesi Radyosu (RUVR), Kırım’da okul öğrencileri, bu yıl isteğe bağlı olarak eğitimi Ukraynaca ve Kırım Tatarcasında alabilecek. Rusya Eğitim ve Bilim Bakanı Dmitriy Livanov, bu amaç doğrultusunda tüm koşulların yaratılacağını açıkladı.

 

RUVR, Çin’in otomobil şirketi Great Wall, Rusya’nın Tula bölgesinde fabrika kurmaya başladı. Haberi İTAR-TASS duyurdu. Proje yatırım hacminin 520 milyon dolar olması bekleniyor.

 

RUVR, Son günlerde ALS hastalığına dikkati çekmeyi amaçlayan ve dünyada hızla yayılan "bir kova buz" etkinliğinin ardından, Gazze için de "bir kova kum kampanyası" başlatıldı.

 

Sosyal medyada başlatılan kampanyaya, İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Gazze Temsilcisi Mehmet Kaya da destek verdi.

 

RUVR, İjevsk kentinin Milkom şirketi, ayda 10-13 ton mozzarella peyniri üretiyor. Şirket üretimini gerekirse 50 tona çıkarabilir. Açıklamayı şirketin Başkan Yardımcısı Pavel Mateev İTAR-TASS ajansına yaptı.

 

Mozzarella üretimine bu yıl ayda bir tondan başlandığını söyleyen Başkan, üretim miktarının sürekli arttığını belirtti. Mozzarella’nın yerli kafeterya ve restoranlara satıldığı da açıklayan Matveev’in sözlerine göre, müşteriler Udmurtya peynirinin ithal peynirden hiç farklı olmadığını söylüyor. Milkom, mozzarella fiyatlarında zam beklenmediğini açıkladı.

 

RUVR, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Moskova’nın ABD ve AB’nin Rusya’ya yönelik yaptırımlar konusunda akıllarının seslerine kulak verecekleri ve “göze göz” prensibi şeklindeki kısır döngü yaptırımlarını durduracaklarını ümit ettiğini belirtti.

 

RUVR, İngiliz gazetesi The Daily Telegraph tarafından yayınlanan Russia Beyond the Headlines’e açıklamalarda bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Kiev’in savaş oyunlarını durdurması ve hayal kurmaktan vazgeçmesi gerekir. Ukrayna’daki derin kriz kendi halkına karşı savaşta zafer kazanmakla aşılmaz” dedi.

 

İngiltere 26 Ağustos’ta Bunları Konuşuyor

 

Guardian gazetesinde yer alan bir haberde, Irak Şam İslam Devleti örgütüyle savaşın Kürtlerin zafiyetlerini ortaya çıkardığını yazıyor.

 

"Bu ayın başlarında Arap Irak'ta kıyıma girişen IŞİD militanları silahlarını, şimdiye kadar merkezi hükümetin sorunlarından uzak kalan ve istikrarlı bir şekilde devlet ve servetlerine yatırım yapan Kürtlere doğrulttu. Ama Kürtler, geçmiştekinin aksine militanları püskürtemedikleri gibi, Haziran'da Irak askerlerinin kaçmasından sonra girdikleri Irak topraklarından da çekildiler. Ordunun çekilmesi on binlerce kişiyi özellikle Hristiyan ve Ezidi azınlık mensuplarını IŞİD'in insafına bıraktı. Binlerce yıldır bir arada yaşayan topluluklar Irak Kürdistanı'na sığındı. 50 bin çaresiz Ezidi, soykırımdan kaçmak için Sincar dağını tırmandı."

 

Haberde 1970'lerden bu yana Kürt siyasi yaşamına hâkim olan Mesut Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi ile Celal Talabani liderliğindeki Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin iktidar mücadelesinin devam ettiğine dikkat çekilerek, bu siyasi hareketlere mensup peşmergelerin birleşik bir askeri güçten çok milis kuvvetleri görüntüsü verdiği ve böyle davrandığı belirtiliyor.

 

Ali Ahmed Salim adlı emekli bir komutan, "Peşmerge gücü milliyetçi bir ordu değil. Siyasi partilere bağlı güçlerden oluşuyor. KDP ve KYB güçlerini birleştirmedi. Bu birimler, kendi partilerinin güdümünde." diyor.

 

Salim, "komutanlarla askerlerin maaşları arasındaki dengesizliğin mücadele azmini zayıflattığını" belirterek şöyle devam ediyor: "Peşmergenin Ağustos başında yenilgiye uğramasının nedeni silahlardan ziyade moral ve inançla ilgiliydi. 1981, 83, 84 ve 87'de yaralandım. Çünkü mücadeleme inandım. Daha önceki rejimlerle inançla savaştık. Bugün bir peşmerge 500 bin dinar (yaklaşık 430 dolar) maaş alıyor. 500 bin dinar maaşla, yetkililer çok daha büyük ayrıcalıklara sahipken IŞİD'le nasıl savaşırsınız? IŞİD'le geçmişte savaştığımız Saddam ve diğerleri arasında fark var. Saddam kana susamış biriydi. Halepçe ve Enfal katliamlarını yaptı. Ama onun bile sınırları vardı. IŞİD, Saddam'dan daha fazla kana susamış."

 

Yazıda birçok peşmerge savaşçısının ek iş olarak taksicilik yaptığı, süpermarketlerde koruma görevlisi olarak çalıştığı belirtilerek bir peşmergenin "Ülkemizi savunmak hepimizin görevi. Bu geçtikten sonra büyük değişiklikler olmalı" dediğini aktarıyor.

 

Haberde Kürt yetkililerin de siyasi uzlaşmadan başlayarak acil değişimin şart olduğunu, bunu yaşama geçirememeleri halinde tarihi bir fırsatı kaçırıp Irak'ı kasıp kavuran kaosun bir parçası olacaklarını kabul ettikleri vurgulanıyor.

 

İskoçya'da 18 Eylül'de yapılacak bağımsızlık referandumuyla ilgili yorumlar İngiliz gazetelerinde önemli yer buluyor. Bunun nedeni, İngiltere'nin Birleşik Krallık'tan ayrılması kampanyasına öncülük eden İskoçya Bölgesel Yönetimi Başbakanı Alex Salmond ile "Better Together" (Beraber Daha İyi) kampanyasının lideri İngiltere İşçi Partisi milletvekili Alistair Darling'in BBC'de dün akşam ikinci tartışmalarını yapması.

 

Tüm gazeteler, 5 Ağustos'ta Darling'in gölgesinde kalan Salmond'ın çok daha iyi bir performans gösterdiğinde hem fikir. Guardian gazetesinin yayından hemen sonra yaptırdığı anket de, bu sonuca işaret ediyor.

 

Financial Times gazetesi, Salmond'ın programda bağımsızlık fırsatının asla bir daha gelmeyebileceğini söyleyerek İskoçlara dramatik bir çağrı yaptığını ve "Ülkemizin geleceğini kendi ellerimize alma zamanı geldi. Bizim zamanımız geldi ve buna iki elle sahip çıkalım" dediğini aktarıyor.

 

Gazete, Salmond'ın bağımsızlıktan sonra İskoçya'nın İngiliz para birimi sterlini kullanmaya devam edebileceğinde ısrar ettiğini, İngiltere'nin buna izin vermemesi halinde B planının ne olacağına "Üç B planım var. Üç al bir öde" diye esprili bir yanıt verdiğini yazıyor.

 

Salmond, Euro, yeni bir para ya da Panama'nın tek taraflı olarak ABD doları kullanması gibi kendilerinin de tek taraflı olarak sterlini kullanmaya devam edebileceğini söyledi.

 

Financial Times'a göre son tartışma anketlerdeki farkı kapatmak için yaşamsal önem taşıyordu. Zira anketlerde bağımsızlık yanlıları 13 puan geride.

 

Daily Telegraph da, eski İngiltere Maliye Bakanı'nın Salmond'ı İskoç çocuklarının geleceğiyle kumar oynamakla suçladığını belirtiyor. Gazeteye göre Darling, İskoçya'nın Kuzey Deniz'indeki petrol ve doğal gaz rezervlerine bel bağlayacak İskoçya'nın kamu harcamalarının petrol fiyatlarındaki dalgalanmalardan olumsuz etkileneceğini söyledi.

 

Almanya 26 Ağustos’ta Bunları Konuşuyor

 

Fransa Ekonomi Bakanı Arnaud Montebourg’un haftalardan beri Cumhurbaşkanı François Hollande’ın reform politikalarına karşı çıktığını yazan Die Welt gazetesi, Montebourg’un bunu yaparken sık sık Almanya karşıtı ifadeler kullandığını vurguladığı bir yoruma yer veriyor. Yorumun devamı şöyle;

 

"Montebourg söylemlerini Almanya karşıtlığı ile süslemeyi çok seviyor. Fransa’nın çöküşüne neden olan sebepleri görmezden gelen tek kişi ne yazık ki sadece Montebourg değil. Fransa siyasi yelpazesinin en sağından en soluna kadar her kesimde, Almanya’nın tasarruf politikasının Fransa ekonomisinin iyileşmesini engellediği görüşü hâkim. Hollande'ın Cumhurbaşkanlığı, bir sonraki cumhurbaşkanlığı seçimlerine yaklaşık 3 yıl kala kurtarılamayacak şekilde başarısızlığa uğradı. Bunu kutlamak isteyen biri, 2017 seçimlerinin de bir adayı aynı zamanda. Onun adı, Arnoud Montebourg."

 

Aynı konuya dair bir yoruma yer veren Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesi de, Fransa Başbakanı Manuel Valls'in sadece kabineyi yenilemek için istifasını sunduğunu, Cumhurbaşkanı Hollande’ın Valls’ten vazgeçemeyeceğine dikkat çekiyor. Yorum şöyle;

 

"Başbakan Valls, başta Ekonomi Bakanı Montebourg olmak üzere, bazı bakanların Cumhurbaşkanı Hollande’ın çizdiği rotayı takip etmek istemedikleri için kabineyi yenilemek zorunda kaldı. Ancak sosyalist Jean-Pierre Chevenement'in kurallarından birine göre, 'her kim ki cumhurbaşkanının politikalarına karşı çıkıyor, ya çenesini kapatmalı ya da istifa etmeli'. Montebourg ve diğer bakanlar ikisinden birini de yapmadığı için Valls, pazarlık yapmak zorunda kaldı."

 

Almanya’nın Irak'taki Kürtlere silah yardımı yapacak olması ülke gündeminin en üst sıralarında yer alan konular arasında. Westdeutsche Zeitung gazetesinin konuya dair yorumu şöyle;

 

"Söz konusu olan Almanya’nın peşmergeleri silahlarla donatması olduğunda, federal meclisin bir şey söyleme hakkı yok. Buna rağmen koalisyon hükümeti, karar verme aşamasında olmasa da, konunun tartışılma aşamasında meclisin de yer almasını istiyor. Ancak bu, kararı verilmiş bir hadisenin göstermelik tartışmasından başka bir şey değil. Silah yardımı kötü sonuçlar doğurursa, sorumluluğu daha fazla kişinin omuzlarında olacak, hepsi bu.“

 

Märkische Allgemeine gazetesi ise Suriye’de cihat yanlısı terör örgütü tarafından kaçırılan 27 yasındaki bir Alman vatandaşının, büyük olasılıkla fidye ödenerek kurtarılmasını konu ediyor. Devletin fidye ödemesinin sorunlu bir konu olduğunu aktaran gazetenin yorumu şöyle;

 

"Suriye’deki cihatçılara ödendiği gibi, devletler fidye ödemeye başlarlar ise bu, terör örgütleri için cazip bir mali kaynak olabilir. Öte yandan devletin böyle bir adım atmaması halinde neler olabileceğini Hans-Martin Schleyer’in kaçırıldığı zaman görmüştük. Macera tutkusu ile tehlikeli bölgelere gidenler, ülkelerini ve toplumlarını zor duruma düşürebilirler. Buna rağmen tabii ki yardım edilmelidir ancak bu kişi daha sonra kendi için ödenen yardımın en azından bir kısmını devlete geri ödemelidir."

 

İran 26 Ağustos’ta Bunları Konuşuyor

 

Cumhuri İslami gazetesinde İran cumhurbaşkanı Ruhani'nin katılımıyla İran'ın savanunma sanayii alanında 4 yeni kazanımının görücüye çıkması, Siyonist rejimin Gazze'ye saldırılarının devam etmesi gibi haberler ön plana çıkarılırken Amerika'da Fergosen olayları ve Obama'nın yanlış dış siyasetlerini konu eden bir yazı dikkatimizi çekiyor:

 

Amerika'nın Fergosen kentinde devam eden protesto gösterileri, Obama ve demokratların siyasi maliyetinin progresif şekilde tırmanmasına neden olmuş bulunuyor. Söz konusu maliyetlerin Kongre ara seçimleri eşiğinde Amerika için zor günlerin habercisi olduğunu söyleyebiliriz. Son günlerde Amerika'da medya kuruluşları, Fergosen olaylarının washington yönetimine siyasi maliyetinin ağır olduğuna dikkat çekerken, başkan Obama, bu maliyetleri çeşitli bahanelerle azaltmaya çalıştığı gözleniyor. Fakat Obama'nın kırılgan noktası bununla sınırlı değil. Obama karşıtları, Obama'nın dış siyasette tutumunun pasif olduğuna dikkat çekerek, mevcut tehditlerin önemsenmemesi, Amerika'ya bedelinin ağır olacağını savunuyor. Washington post gazetesi geçen hafta Irak'ta Amerika'lı gazetecinin IŞİD teröristlerince öldürülmesi ve Rusya'nın Ukrayna konusunda ciddi girişimleri gibi önemli gelişmeler yaşandığını kaydetti. Son olaylar bir kez daha dikkatleri Obama'nın dış siyasetine çevirdi.Son günlerde uluslararası birçok gözlemci Amerika başta olmak üzere Batının Suriye konusunda istemeden de olsa tutumunu değiştirmesinden söz ediyor. Bu bağlamda Batılı liderlerin Suriye topraklarında IŞİD teröristleriyle mücadele için Şam yönetiminden izin almanın ötesinde Suriye hükümetiyle güvenlik işbirliği yapma zorunda olduğu bildiriliyor. Batı'nın böylesi bir girişimde bulunması, Batının Suriye planının suya düşmesi ve uluslararası arenda Batının kof ihtişamının yıkılması anlamında olacaktır. Öte yandan Suriye cumhurbaşkanı Beşar Esat, Suriye topraklarında IŞİD teröristlerini ortadan kaldırmak için Amerika ve batının yardımına ihtiyaçları olmadığını duyurdu. Hal böyleyken, Batının IŞİD karşıtı müdahalesi için Beşar Esad'ın yeşil ışık yakmasına daha çok ihtiyaç duyduğu gözleniyor.

 

Risalet gazetesinde İslam İnkılabı muhafızlar ordusu hava kuvvetlerinin İran semalarındaki siyonist rejim İHA'sını hedef alarak düşürmesi, IŞİD terör örgütünün Irak'ın Diyale kentinde namaz kılanlara düzenlenen kanlı saldırının sorumluluğunu üstlenmesi gibi haberler göze çarparken İngiltere yönetiminin IŞİD teröristlerinin tehditlerine karşı endişesini konu eden bir yazı dikkatimizi çekiyor:

 

İngiltere dışişleri bakanı Philip Hamond bu ülkenin diğer yetkilileri gibi IŞİD teröristlerinin İngiltere topraklarında olası terör saldırılarından duyduğu endişeyi gizliyemiyor. Kendilerinin besleyip desteklediği IŞİD teröristlerinin kendi güvenliklerini ne kadar tehdit ettiğini fark eden İngiltere dışişleri bakanı Hamonda bu bağlamda yaptığı açıklamada İngiltere yönetiminin Irak'ta IŞİD teröristlerine karşı Kürtleri silahlandırmak istediğini söyledi. Hamonda bu açıklamasını yüzlerce İngilizin IŞİD üyesi olduğunun kanıtlandığı bir dönemde yapıyor. Öte yandan İngiltere dışişleri bakanı Hamond'un Amerika'lı bir gazetecinin IŞİD üyesi İngiliz terörist tarafından başının kesildiğine dair video görüntüsünün yayınlanmasından şoke olduğu gözleniyor.

 

Fars haber ajansı internet sitesinde Kahire'de Gazze ateşkes görüşmelerinin yavaş ilerlemesinde Mısır'ın rolünü konu eden bir yazı dikkatimizi çekiyor:

 

Amerika'da yayınlanan Foreign Policy dergisi, Mısır yönetiminin Kahire'de Gazze ateşkes müzakerelerini İhvanül Müslimin aleyhinde kendi savaşı için bir malzeme olarak kullandığını, bu yüzden tarafsız bir tutum izlemediği ve Gazze savaşının uzatılmasında rol ifa ettiğini duyurdu.

 

Söz konusu dergide ''Mısır Gazze savaşını nasıl uzattı?''başlıklı yazıda  Kahire'de Gazze ateşkes müzakerelerinin yavaş ilerlemesinin asıl nedeni sadece Siyonist rejimle Hamas arasındaki karşıt fikirlerden kaynaklanmadığı, Mısır'ın bir aracı olarak söz konusu görüşmelerin yavaş ilerlemesinde yoğun rol oynadığı kaydedildi. Gazetede Msır'ın şimdiki dış siyasetinin devrik diktatör Mübarek dönemine nazaran daha da sert olduğuna dikkat çekilerek, Kahire yönetiminin ateşkes görüşmelerini İhvanül müslimin aleyhinde suiiistimal ettiği belirtildi. Yazıda Gazze savaşı sırasınca Kahire ve Tel Aviv rejimi arasında sıkı telefon görüşmeleri yapıldığı, operasyonlar sırasında Siyonist rejim elebaşı Netanyahu ve Mısır darbe rejimi başkanı Sisi arasında sıcak telefon görüşmeleri yapıldığına değinildi.

 

Suriye 26 Ağustos’ta Bunları Konuşuyor

 

SANA, Hükümetin desteğiyle İdlib Valiliği dün Kentin kuzey kırsalındaki Dana, Kah ve kente bağlı kamplara 6000 adet gıda, sağlık, ilk yardım maddeleri, ve un tüketim maddesinden oluşan yardım sepetleri gönderdi.

 

SANA, Antakya ve Tüm Doğu Rum Katolik Melkite Patrikliği, Doğu Patriklerinin Irak’ı ziyaretlerinin, tekfiri teröristlerin eylemleri sonucunda Suriye ve Irak’tan göç ettirilmiş bütün insanların yanında durduklarının belirtisi olduğunu, Patriklerin tekfiri terör örgütleri vebasına karşı savaş ve mücadelede bölgesel ve uluslararası arenalarda duyulan sesleri olacaklarını vurguladı.

 

SANA, Ordu ve silahlı kuvvetlerimize bağlı birliklerimiz ülkenin muhtelif bölgelerinde silahlı terör gruplarına yönelik askeri operasyonlarını sürdürüyor. Operasyonlarda çok sayıda teröristin yanı sıra ellerindeki suç edatları etkisiz hale getirildi.

 

SANA, Şam’ın el Osman Camiinde kriz fıkhı, Vakıflar Bakanlığı ve Kurumlarının aşırı dinci tekfiri ideolojiyle mücadelesi ve ılımlı İslam’ın yayılmasındaki rolü üzerine dün düzenlen seminerde, Suriye’nin ideolojik olarak maruz kaldığı terörle mücadele için çabaların sürdürülmesi gerektiğini vurguladı.

 

SANA, İsrail işgal güçleri savaş uçaklarının Gazze Kesimi kuzeyindeki el Nafak Caddesini bu sabah hedef alması sonucunda 2 Filistinli şehit düştü bazıları da yaralandı.

 

Filistinli Haber ve Bilgi Ajansı /VEFA/, şehit ve yaralıların işgal uçaklarının caddede bir grup Filistinliyi hedef alması sonucunda düştüklerini, şehit ve yaralıların Hastaneye kaldırıldıklarını belirtti.

 

SANA, Suriye Ulusal Enformasyon Konseyi; Amerikalı Gazeteci James Foley’in kafasını kesme suçunun, Suriye’de tekfirci, kiralık ve hain terör çetelerinin 3.5 yıldan beri insanlığa karşı işledikleri terör eylemleri çevresinde geldiğini belirtti.

 

SANA, Rusya Başkanı Ortadoğu Bölgesi Özel Temsilcisi ve Dışişleri Bakanı Yardımcısı Mihailikhail Bogdanov bugün Suriye’nin Moskovada’ki Büyükelçisi Riyad Haddad ile bir araya geldi.

 

Rusya Dışişleri Bakanlığı bugün yayınladığı beyanında;  Bogdanov ile Haddad’ın görüşmesinde; Uluslararası Güvenlik Konseyinin terörle mücadele alanında onayladığı 2170 nolu kararın gölgesinde,  Suriye’de kalkınma yöntemlerinin incelendiğine ifade etti.