ABD 25 Ağustos’ta Bunları Konuşuyor

 

The Voice of Amerika (VOA), ABD’nin California eyaletinin San Francisco Körfez bölgesinde meydana gelen 25 yılın en şiddetli depremi büyük hasara yol açtı. Yaklaşık 90 kişinin yaralandığı, üçünün durumunun kritik olduğu ve yoğun bakıma alındığı bildiriliyor.

 

Yerel saatle sabaha 3.20’e meydana gelen 6.0 şiddetindeki deprem otomobillerdeki alarm sistemlerinin çalmasına yol açarken bölge sakinleri sokaklara fırladı.

 

VOA, t. Louis kentinin Ferguson banliyösünde siyah bir gencin beyaz bir polis tarafından vurulmasının ardından yaşanan gerginlik nispeten hafiflerken, bugün (cumartesi) Ferguson’da karşıt gruplar gösteri düzenledi.

 

Amerikalı siyahları temsil eden NAACP örgütü, 18 yaşındaki siyah genç Michael Brown’un öldürülmesini protesto ederken, Brown’ı vuran beyaz polis Darren Wilson’ı savunan bir başka grup da Ferguson’un bir diğer bölgesinde gösteri düzenledi.

 

VOA, Birçok Ferguson sakini gibi Meldon Moffitt, susturulamayacağını söylüyor: “Her gün, gün boyunca burada olacağız.”

 

Polis gözetimi altında da olsa, Meldon ve diğer göstericiler Michael Brown için adalet arıyor.

 

The Wall Street Journal (WSJ), Kansas City Fed'in yıllık düzenlediği ekonomik sempozyum olan Jackson Hole sonlandı. Sempozyum bir çok başlık ve araştırma konusu üretti. Görüşmelerin en önemli 4 olayını sizler için derledik;

 

WSJ, Federal Reserve yetkilileri yatırımcılar için yeniden hassas bir denge kurmaları anlamına gelecek olan faiz artışına gitmek için yavaşça ilerledikleri sinyallerini veriyorlar.

 

Gelişen ekonomi ve şimdilik düşük faiz oranlarıyla beraber birçok portföy yöneticisi hisselerin iyi bir performans göstermeye devam edeceğini düşünüyor. Geçtiğimiz yıl yüzde 26.5 yükselen Dow Jones endeksi bu yıl şu ana kadar yüzde 2.6 ilerleme gösterdi.

 

WSJ, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, haftasonu kabinede çıkan tartışmaların ardından Başbakan Manuel Valls'ten yeni hükümet kurmasını istedi.

 

Fransa Cumhubaşkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, ülke için koyduğu yönergeler doğrultusunda kurulacak yeni hükümetin salı günü açıklanacağı belirtildi.

 

WSJ, Doğan Holding grubu Cuma günü hakkında vergi incelemesi gerçekleştirildiği haberinin ardından yeni haftanın ilk gününe değer kaybıyla başladı.

 

Konu hakkında bilgi sahibi iki kaynağın WSJ Türkiye'ye Cuma günü verdiği bilgiye göre Doğan Holding'e yönelik bir vergi incelemesi başlatılırken, bunun rutin olup olmadığına dair kesin bir bilginin bulunmadığı belirtildi.

 

WSJ, Enerjide dışa bağımlılığı azaltmak amacıyla yerli ve yenilenebilir kaynakların kullanımını artırmaya çalışan Türkiye’de, rüzgardan enerji üretiminde yüzleri güldüren gelişmeler yaşanıyor.

 

Yeni yatırımların hayata geçmesiyle rüzgar enerjisinden elektrik üreten santrallerine yenilerini ekleyen Türkiye’de, bu gelişmeye paralel olarak rüzgardan üretilen elektriğin miktarı da artıyor.

 

WSJ, Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Asya Katılım Bankası’nın (Bank Asya) uzun vadeli mevduat notunu “Ba2″den B2″ye indirdi. Kuruluş ayrıca, bankanın finansal güçlülük notunu da “D-”den “E+”ya düşürdü.

 

Moody’s'ten yapılan açıklamada, bankanın notlarındaki aşağı yönlü revizede, negatif varlık kalitesi trendi, fonlamadaki volatilite ve düşen karlılık gerekçe gösterildi.

 

WSJ, Piyasalar bu hafta yurt içideki iki önemli gelişmeye kilitlendi: Yeni kabine ve Merkez Bankası'nın faiz kararı.

 

Geçtiğimiz hafta Fed toplantı tutanaklarında gelişen piyasaların yakından takip ettiği beklediği faiz oranları konusunda tahmin edilenden daha ciddi tartışmaların yapıldığının görülmesi üzerine yurt içi piyasada borsa ve Türk Lirası kayıplar yaşadı.

 

Çin 25 Ağustos’ta Bunları Konuşuyor

 

Çin Devlet Radyosu(CRİ), Toplam dört gün süren 22. Guangzhou Fuarı bugün sona erdi.

 

Geniş katılım çeken ve uluslararası nitelik gösteren fuarda yenilikçi ve ileri teknoloji ürünleri dikkat çekti.

 

İki yüz bine yakın yerli ve yabancı ziyaretçinin katıldığı fuarda toplam 160 milyar yuan tutarında işbirliği projesinin yanı sıra, değeri 14 milyar yuane yaklaşan 32 ekonomik ve ticari proje üzerinde anlaşma sağlandı.

 

CRİ, Çin, Vietnam'ın Çinli işletmeler ve vatandaşlara yönelik Mayıs ayındaki yağmalama olayları hakkında yaptığı çalışmaları olumlu karşıladı.

 

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hong Lei bugün Vietnam basınında yer alan bazı haberleri değerlendirdi. Hong Lei, Vietnam'ın tedbirlerini olumlu karşıladıklarını ve uygulamaya geçirilmesini beklediklerini vurguladı.

 

CRİ, Çin'in Tibet Özerk Bölgesi'nin merkezi Lhasa'da bölge turizmini daha da canlandırmak üzere turizm odası kuruldu.

 

Tibet Turizm Odası Başkanı Nyima Tashi, 30 özel turizm şirketi tarafından kurulan birliğin, yerel turizm şirketleri için hizmetlerin finansmanı, ortaklaşa yürütülmesi ve geliştirilmesi için bir platform oluşturacağını belirtti.

 

CRİ, Shanghai İşbirliği Örgütü (SİÖ) üyesi ülkeler tarafından Çin'in İç Moğolistan Özerk Bölgesi'nin Jurh askerî üssünde düzenlenen "Barış Misyonu–2014" adlı terörle mücadele tatbikatı dün başladı.

 

Çin Savunma Üniversitesi'ne bağlı Stratejik Araştırmalar Enstitüsü Başkan Yardımcısı Meng Xiangqing, SİÖ üyesi ülkelerin eşitlik esasında açık işbirliği ilişkileri kurduklarını ve söz konusu tatbikatın örgüt kapsamındaki önemli bir faaliyet olduğunu söyledi.

 

CRİ, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nde sosyal çalışmalara, bu yılın başından beri toplam 3 milyar 16 milyon yuanlık yatırım yapıldı. Bu yatırımla toplam 1946 proje gerçekleştirildi. Bugüne kadar yapılan yatırımların, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6,5 büyüdüğü, geçen yılki toplamın 185 milyon yuan üzerinde olduğu bildirildi.

 

CRİ, Başta Tian'anmen Meydanı'nda yaşanan terör olayı olmak üzere çeşitli terör eylemlerinden yargılanıp idama mahkum edilen sekiz kişinin cezaları Yüksek Halk Mahkemesi tarafından onaylandı.

 

Urumçi, Aksu, Kaşgar, Hotan kentlerindeki Orta Halk Mahkemesi Hüsencan Huşur, Yusuf Ömerniyaz, Yusuf Ahmed dahil toplam sekiz sanığı idam cezasına çarptırmıştı. Sanıklar terör örgütü kurmak, liderlik yapmak ve katılmak, kasten insan öldürmek, kundakçılık, yasa dışı şekilde patlayıcı madde imal etmek, depolamak ve nalketmek, tehlikeli usullerle kamu güvenliğine zarar vermek suçlarından mahkum olmuştu.

 

Rusya 25 Ağustos’ta Bunları Konuşuyor

 

Rusya’nın Sesi Radyosu (RUVR), Lavrov: Rusya Irak ve Suriye’yi terörle mücadelede destekleyecek

 

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov pazartesi günü Moskova’da gerçekleştirdiği basın toplantısında yaptığı açılamada, Moskova’nın Irak ve Suriye’ye silahlı teröristlere yönelik mücadelede desteklemeye hazır olduğunu, bununla beraber her türlü güç kullanma eylemlerinin o devletlerin onayı ile yapılabileceğini belirtti.

 

RUVR, Lavrov: Moskova, Ukrayna krizinin çözüme kavuşturması sürecine her formatta dahil olmaya hazırdır

 

Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, bugün düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, Moskova’nın etkili bir sonuç alınabilmesi için Ukrayna krizinin çözüme kavuşturması sürecine her formatta dahil olmaya hazır olduğunu ifade etti.

 

RUVR, Moskova, Ukrayna’ya göndereceği yeni yardım konvoyu hakkında Kiev’i bilgilendirdi

 

Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, bugün yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın güneydoğu bölgelerinde yaşayan ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere insani yardım malzemesi taşıyan yeni bir konvoyun daha önümüzdeki günlerde yola çıkacağını ve Moskova’nın söz konusu durumla ilgili olarak Kiev yönetimini bilgilendirdiğini kaydetti.

 

RUVR, Rusya’da Dünya Yabancı Mezunlar Derneği kurulabilecek.

 

Derneğin Sovyet ve Rusya yüksek okullarını tamamlayan yabancı yurttaşları birleştirmesi, ayrıca paylaşılan anılar ve yeni ortak projeler için iyi alan oluşturabilmesi planlanıyor. Öğrenci yılları unutulmuyor. Bu dönemde insan çok sayıda dost ve hemfikir ediniyor. Başka bir ülkede öğrenim yapanlar için bü ülke birkaç yıl için anladıkları dil, kültür ve gelenekleri ile bir nevi öz eve dönüşüyor. Diploma alanlar yurtlarına dönüyor, fakat kalplerinin bir parçası bu kadar önemli ve gerekli bilgilerin elde edildiği yüksek okul, kent, ülkede ebediyen kalıyor. Öğretmenler ve sınıf arkadaşları ile irttibat sağlamalarına Yabancı Mezunlar Derneği yardım edecek. RF Toplum Odası kamu diplomasisini geliştirme komisyon üyesi Sangaci Tarbayev, bu ideyi ileri sürmüş oldu. Fikrine göre, Rusya Yüksek Okulları Mezunlarının Dünya Derneğinin meydana getirilmesi, uluslararası işbirliği, diplomatik ilişkiler ve insanarası temasları sağlamlaştırmaya yardım edecek.

 

RUVR, Moskova’da Uluslararası eğitim programı çerçevesinde düzenlenen 12. Dünya Girişimci Gençlik Şampiyonası kapandı.

 

Yarışmaya Rusya, Çin, Japonya, Kanada, ABD, Brezilya, Kazakistan, Ukrayna, İrlanda, Güney Afrika Cumhuriyeti, Güney Kore de içinde, 17 ülkenin takımları katıldılar. Yarışmaya sadece düşünce ve hayaller değil artık uygulamasına başlanan projeler sunuldu.

 

İngiltere 25 Ağustos’ta Bunları Konuşuyor

 

Financial Times gazetesi, Irak ve Suriye'de ilerleyişini sürdüren Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) belirsiz yapısının örgütün yenilgiye uğratılmasını daha da zorlaştırdığını yazıyor.

Gazete, "IŞİD'e karşı askeri çabalarını yoğunlaştırmaları için Batılı ülkeler üzerindeki baskı artıyor olabilir fakat küresel istihbarat camiası, hâlâ örgütün kapasitesi, niyeti ve yapısıyla ilgili parçaları bir araya getirmekle meşgul" diyor.

 

İstihbarat servislerinin militanların sayısını tespit etmekten çok örgütün liderlerini belirlemeye odaklandıklarını belirten gazete şöyle devam ediyor:

 

"Batılı istihbarat servisleri, bir yıl içinde boyutları ve etkisi açısından büyük bir sıçramayla doğduğu Suriye'nin sınırlarının dışına çıkan örgütün gücünü hafife almakla eleştiriliyor. IŞİD'in kaç üyesi olduğu bile bilinmiyor. Irak ve bölgedeki diğer ülkelerin istihbarat servislerine göre 50 bin. Amerikan istihbaratına göre 10 bin. Bir İngiliz istihbaratçı ise bu sayının birkaç bin olduğunu söyledi."

 

"Ancak operasyonel yapısının anlaşılması ve liderlerinin belirlenmesi IŞİD'in yenilgiye uğratılmasında daha büyük bir önem taşıyor. Geçen ay Ramazan vaazı internette yayımlanıncaya kadar örgütün lideri Ebubekir el Bağdadi bile bir muammaydı."

 

IŞİD'in yapısı

 

"Washington'daki Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi'nden (CSIS) eski istihbaratçı Anthony Cordesman, '2006'dan bu yana (Irak direnişi) dağınık bir liderlikleri var. Her zaman iki liderlerinin olmasını sağlamaya çalışıyorlar. Merkezi otorite yok. Liderler politikayı belirliyor, ancak tek tek operasyonları planlamıyorlar. Ve sürekli yer değiştiriyorlar. Gruptaki bir çok kişinin ana liderliğin nerede olduğundan haberi yok."

 

Independent yazarı Robert Fisk de, örgütün teknolojiyi çok iyi kullandığını yazıyor. Yazarın dikkat çeken satırları şöyle:

 

"Ebubekir El Bağdadi'nin diyarındaki yabancı savaşçılar, internet dünyasından gelen yüksek teknoloji cihatçıları. Batı'nın büyük ölçüde sorgulayıcı olmayan, miskin medyasında asla adil bir şekilde seslerini duyuramayacaklarını anlayan, kendi mdeyalarını yaratmaya hazır cihatçılar. Amerikan Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı'nı "kıyametten" bahsettiren, Amerikalı gazeteci James Foley'nin başının kesilmesini gösteren tüyler ürpertici videosunu yapma becerileriydi" diyor.

 

'IŞİD'in sosyal medya hesapları kapatılmalı'

 

Kuzey Carolina Üniversitesi'nden Zeynep Tüfekçi de Financial Times'taki yazısında, 'internetin sosyal meydanının IŞİD infazcılarına yasaklanması' gerektiğini savunuyor ve sosyal medya şirketlerinin IŞİD'in videolarını ortadan kaldıramasa bile yayılmasını engelleyebileceklerini belirtiyor.

 

Yazar, "IŞİD'in sosyal medya hesapları duruyor. Bu hesaplar medyanın ilgisini çekiyor. Ne kadar çirkin olursa olsun, bunları sansürlemek masraflı ve belki de ifade özgürlüğü idealine aykırı."

 

"Büyük platformlar, sahnelenmiş bir cinayetin yansıtıldığı propagandanın kolay bir şekilde yayılmasını sağlayacak bir araç olarak kullanılmalarına izin vermemeli. IŞİD hesaplarının kapatılması bu malzemeleri internetten kaldırmayacak ama bulunmalarını ve dağıtılmalarını zorlaştıracak."

 

"Amerika Birleşik Devletleri'nde ifade özgürlüğüne yönelik kısıtlama ancak şiddet kışkırtıcılığı ve fikri mülkiyet haklarının ihlali durumunda söz konusu oluyor. IŞİD, Beyonce'nin şarkılarını kullansaydı, videoları hemen silinirdi. Bugün sosyal medya, büyük ölçüde ifade özgürlüğü için bir nimettir ve öyle kalmalıdır. Ama bu, insanlığa karşı suç işleyen ve bir tuşla küresel propagandadan yararlanan grupların başıboş bırakılması anlamına gelmemelidir."

 

Times gazetesi, istihbarat servislerinin gazeteci görüntülerde James Foley'in başını kesen ve İngiliz aksanıyla konuşan IŞİD militanının kimliğinin neredeyse belirlendiğini ancak istihbarat servislerinin grubun elindeki 20 kadar Batılı rehinenin hayatını tehlikeye atmamak için beklemeyi tercih ettiklerini yazıyor.

 

Gazete, görüntüleri inceleyen bazı uzmanların Foley'nin başının sonradan kesilmiş ve o sırada kesilmiş gibi gösterilmiş olabileceği sonucuna vardıklarını belirtiyor.

                             

Financial Times'taki bir yazıda ise IŞİD'in Irak topraklarının üçte birini ve Kürt bölgelerini ülkenin diğer bölümlerine bağlayan üç yoldan ikisini elinde tuttuğu belirtilerek, örgütün ilerleyişinin yabancı yatırımcıları ürküttüğü vurgulanıyor.

 

Almanya 25 Ağustos’ta Bunları Konuşuyor

 

Soçi’de düzenlenecek Kış Olimpiyatları’nın başlamasına az bir zaman kala Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in miting ve gösteri eylemleri düzenlenmesine ilişkin yasağı kaldırması olumlu yankı buldu. Ancak Saarbrücker Zeitung yorumunda Putin’e ilişkin çekincelerini şöyle dile getiriyor:

 

“Vladimir Putin gerçek bir demokratlığa bürünmedi. Kremlin şefi sadece şu anki diktatör imajını düzelterek, milyarlık prestij projesini, Soçi’deki Kış Olimpiyat Oyunları’nı kurtarmaya çalışıyor. Böyle bir durumda Putin bedel ödemeye hazır ve bu yüzden de aslında ‘can sıkıcı olan’ vatandaş protestolarına izin veriyor. Ama dikkat! Putin bu girişimiyle düşünce özgürlüğünü kastetmiyor. Putin yönetimi gösterilerin nerede, hangi zamanda ve içerikte olacağını bizzat belirliyor. Hiçbir çözüm bulunamadığı takdirde de gösterilerin yapılacağı caddede buldozerler bir gecede düzeltme çalışmalarına başlıyorlar ve böylece gösteriler baştan engellenmiş oluyor. Sonra da buna şanssızlık deniyor, ya da Putinvari siyaset!”

 

Neue Osnabrücker Zeitung gazetesi Irak ve Ortadoğu bağlamındaki yorumunda ABD Başkanı Barack Obama’nın Ortadoğu’yu barışa kavuşturma hedeflerinin başarısızlığa uğradığını belirterek şu görüşlere yer veriyor:

 

“Terör örgütü El Kaide, Suriye ve Irak’ta gövde gösterisinde bulunuyor. Aşırı güçlerin Felluce’ye bayrak dikmeleri hayra alâmet değil! Sünnilerin kalesi konumundaki bu kentte bir zamanlar Amerikan askerî birlikleri, Irak Ordusu ve kabilelere bağlı milisler, aşırı güçlerle yıllar boyunca ağır savaşmışlardı. Felluce’nin şimdi yeniden fanatiklerin eline geçmesi, El Kaide milislerinin uzun dayanma iradeleri olduğunu gösteriyor. Spor ayakkabılı, kalaşnikoflu fanatikler, Şiiler ile Sünniler arasındaki eski anlaşmazlıkları yeniden deşiyorlar. Öte yandan Felluce örneği, müttefik askerî birliklerin Afganistan’dan çekilmesinden sonra bu ülkede de gelecek perspektifinin karanlık olacağına işâret ediyor. Önümüzdeki yıllar kanlı geçebilir.”

 

Irak’ta gelinen son duruma ilişkin olarak Lüneburg’ta yayımlanan Landeszeitung gazetesi de yorumunda batının takınması gereken siyasî tavrı irdeliyor:

 

“Irak’ta şu sıralar tarihin en çelişkili durumları yaşanmakta. Bundan 12 yıl önce o zamanki Amerikan Başkanı George W. Bush, Saddam Hüseyin’e karşı başlattığı savaşı iki yalana, Irak’ta kitle imha silahları bulunduğu ve El Kaide terör örgütünün bu ülkedeki varlığına dayandırmıştı. Irak diktatörünün iktidardan alaşağı edilmesi, söz konusu bu ikinci yalanın gerçeğe dönüşmesinin zeminini hazırladı. Batının dinsel grupların etkisi altındaki ülkedeki iç savaş durumuna bir kez daha askerî müdahalede bulunmasının fazla bir getirisi olmayacaktır. Ancak kökten dinci Körfez krallıkları İran ya da Suriye’deki Şiilere karşı cephe oluşturduklarında, batılı ülkeler sürekli biçimde onların yükümlülüğü altına girmeseler, bunun yararı daha fazla olurdu.”

 

Berliner Zeitung ise ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Ortadoğu’daki mekik diplomasisini yorum sütununa taşımış:

 

“Kerry Ürdün ve Suudi Arabistan’a yaptığı kısa ziyaretlerde Ortadoğu için hazırladığı çerçeve anlaşmasına bu ülkelerden destek bulacak mı, bulamayacak mı? Birçok şey bu gelişmeye bağlı. Kerry’nin destek sağlaması, İsrail Başbakanı Netanyahu ile Filistinlilerin Başkanı Abbas’ı ikna anlamında tam bir joker olabilir. Filistin ve İsrail’den oluşan iki bağımsız devlet çözümü hâlâ mümkün ve yapılabilir görünüyor. Ancak eğer Kerry en ufak bir başarı sağlayamayacak olursa, yıllar boyunca kimse, bu her an patlamaya hazır bomba niteliğindeki anlaşmazlığa çözüm bulmaya yanaşmayacaktır. O nedenle ‘yolun açık olsun John Kerry’ diyoruz.”

 

İran 25 Ağustos’ta Bunları Konuşuyor

 

Cumhuri İslami gazetesinde Siyonist rejimin Direnişten gelen füze yağmuru korkusuyla, yeniden ateşkes görüşmelerine hazır olduğunu duyurması, Yemen'de hükümet karşıtı protesto gösterilerinin devam etmesi, Newyork'tan on binlerin katılımıyla düzenlenen gösterilerde polisin ırkçı girişimleri protesto edilmesi gibi haberler göze çarparken, Siyonist rejimin Gazze'ye yönelik saldırısında, çocukları hedef aldığına dair bir yazı dikkatimizi çekiyor:

 

Siyonist ırkçı rejimin Gazze'ye yönelik cinayetleri devam ediyor. Korsan rejimin Gazze halkına yönelik saldırıları devam etmesine karşın diğer tarafta Direniş cephesi her geçen gün daha da kararlı ve azimli bir şekilde korsan rejimin saldırılarına karşı misillemede bulunarak, Siyonist rejime ağır darbeler indirmeye devam ediyor. Bu arada uluslararası insan hakları kuruluşları yayınladığı çeşitli raporlarda siyonistlerin Filistinlilere yönelik işlediği cinayetler ve vahşiliğinin yeni boyutlarını ortaya koymaktadır. Bu bağlamda UNİCEF'in Gazze temsilcisi Pernila Ayron yaptığı açıklamada Siyonistlerin saldırısında 460'ı aşkın çocuğun hayatını kaybettiği ve 17 bini aşkın evin de tahrip edildiğini duyurdu. Siyonist rejimin Gazze'ye düzenlediği saldırılarda ölen Filistinli çocukların söylenen rakamdan daha da çok olduğunu tahmin ettiklerini kaydeden yetkili, söz konusu saldırılarda Gazze'li çocukların travma geçirdiği, 370 bin Gazze'li çocuğun acil psikoterapiye ihtiyacı olduğunu söyledi.

 

Risalet gazetesinde İran'dan Irak topraklarına uzanan doğalgaz boru hattının inşaatı tamamlandıktan sonra İran doğalgazı bu yılın sonunda Bağdat'a ulaşacağının duyurulması, Irak ordusunun bu ülke kuzeyinde IŞİD teröristlerine yönelik başarılı operasyonlarını sürdürmesi gibi haberler ön plana çıkarılırken, İran kara kuvvetleri komutanından İran'ın dış tehditlere karşı savunma gücü konusunda yaptığı açıklamasını konu eden bir haber dikkatimizi çekiyor:

 

İran Kara Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Ahmet Rıza Purdestan İran silahlı kuvvetlerinin düşmanlardan gelen tehditlere karşı bir an bile gafil olmadığı ve hazır beklediğini duyurdu.

İran Kara Kuvvetler Komutanı Tuğgeneral Ahmed Rıza Purdestan kutsal savunma dönemi adsız şehidleri için düzenlenen bir anma töreninin kulisinde yaptığı açıklamada İran'ın düşman tehditleri karşısındaki durumuyla ilgili olarak İslami İran silahlı kuvvetleri bugün en iyi konumda olduğunu belirtti.

 

Fars haber ajansı internet sitesinde İran nükleer müzakere heyeti üst düzey yetkilisi Abbas Erakçi'nin İran ile 5+1 grubu arasında yeni tur görüşmelerin  BM genel kurulu toplantısından önce yapılacağını açıklaması, Ukrayna Doğusunda gerginliğin devam etmesi gibi haberler ön plana çıkarılırken, Türkiye'nin Gazze saldırsında Siyonist askerlere gıda yardımında bulunduğuna dair bir haber dikkatimizi çekiyor:

 

Siyonist Yediot Ahronot gazetesi Türkiye hakkında çok önemli bir iddiada bulundu.

Gazetenin iddiasına göre, Siyonist rejim ile Filistin arasındaki savaşta, Türkiye Siyonist rejim askerlerine gıda yardımında bulundu.

 

Gazete ayrıca, Gazze'ye karşı savaşan askerlerden naklen savaş sırasında ellerine ulaşan gıda maddelerinin Türkiye'den geldiğine şaşırdıklarını kaydetti.

 

Suriye 25 Ağustos’ta Bunları Konuşuyor

 

Suriye Arap Haber Ajansı (SANA), Hama Valisi Gassan Halaf, Valiliğin Hama Kent Konseyinin uygulamaya çalıştığı hizmet projelerin destekleyen bütün kolaylıkları sunmak, imkanlar dahilinde bütün istek ve gereksinimlerini temin etmeye özen gösterdiğini belirtti.

 

SANA, İşlemleri yürütmekle mükellef kabinede Başbakan Yardımcısı Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Velid el Muallim; Suriye ve bölgedeki son değişimler ışığında Suriye’nin tutumuna ışık tutan bir basın toplantısı düzenliyor.

 

Muallim basın toplantısında son olarak Uluslararası Güvenlik Konseyinin terör örgütlerine finansı yasaklayan 2071 sayılı kararının geç alınmasına rağmen Suriye’nin bu karardan memnuniyetini ifade ederek bu karara bağlı kalacağını belirtti.

 

SANA, Asya ve Okyanusya Parlamenterleri, terörist grupların başta Suriye ve Irak olmak üzere Asya ve Okyanusya bölgeleri yanı sıra dünyanın dört bir yanında çevreyi bozma ve alt yapılara yönelik geniş yıkımdan oluşan kasıtlı uygulamalarını şiddetle kınadı.

 

Parlamenterler Pazar günü Suriye’nin katılımıyla Tahran’da düzenlenen Çevre ve Kalkınma ile ilgili 17. toplantıları sonucunda yayınladıkları beyanda, çevreyi restore etme ve kalkınma arasındaki bağın önemini belirterek, ekonomik ve sosyal kalkınma ile fakirlikle mücadelenin üye ülkeler nezdinde öncelikli konular arasında olduğuna ve bunu sağlamak için gerekli ortak çabaların harcanması gerektiğine işaret ettiler.

 

SANA, İngiltere’de yayınlanan gazeteler bugünkü sayılarında; başta IŞİD olmak üzere, Suriye ve Irak’ta insanlık tarihinin en çirkin katliamlarını işleyen terör örgütlerinin yabancı devletler ve kimi bölge devletleri tarafından destek ve finans aldıklarına dikkat çektiler.

 

SANA, Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Yardımcısı Faysal Mikdat Suriye’nin egemenlik, istikrar ve olanaklarını korumak amacıyla günümüzde terör örgütlerine karşı savaş verdiğini belirtti.

 

Kadınlar Genel Birliğinin 47. Kuruluş Yıldönümü münasebetiyle bugün düzenlediği seminerde konuşan Mikdat; Suriye kadınının teröre karşı bütün zaferlerde payının büyük olduğuna dikkat çekti.

 

SANA, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevat Zarif terörün tüm bölge ve halklarını tehdit etmesiyle terörle mücadelenin tüm dünya devletlerinin katılımını gerektirdiğini belirtti.

 

Bağdat’ta ulaşması ardından basına açıklamalarında Zarif; bölge halklarına karşı insanlık dışı vahşetlerde bulunan terör örgütlerine karşı kimi devletlerin ve halkların son olarak takındıkları tutumdan memnuniyetini ifade etti.

 

SANA, Mısır ordu birlikleri ve güvenlik güçlerinin ülkenin kuzeydoğusuna düşen Sina Bölgesinin kuzeyinde düzenledikleri operasyonlarda tekfirci teröristlere ait onlarca yuva ve kümelenme yerleri tahrip edilirken 14 terörist öldürüldü.

 

SANA, ABD’nin Suriye’de IŞİD mevkilerini hedef alma konusunda Muallim; Suriye’nin izin ve onayı olmaksızın toprakları üzerine yapılacak herhangi bir operasyonun egemenlik ve bağımsızlığına yönelik bir ihlal teşkil edeceğini ve bunun da düşmancıl bir saldırı teşkil edeceğini belirtti.