ABD 11 Ağustos’ta Bunları Konuşuyor

 

The Voice of America (VOA), Başkan Barack Obama, Amerika’nın Irak’ın kuzeyinde düzenlediği hava saldırılarının, Erbil çevresindeki IŞİD militanlarına ait silah ve teçhizatı başarılı bir şekilde tahrip ettiğini bildirdi. Obama ayrıca dağlarda mahsur kalanlar için ‘güvenlik koridoru’ planları yapıldığını açıkladı

 

Beyaz Saray’da gazetecilere açıklama yapan Obama, IŞİD’den kaçarak Sincar Dağı’nda mahsur kalan azınlık gruplara da insani yardımların devam ettiğini, bu gruplara ulaşmak amacıyla bir güvenlik koridoru planı hazırlandığını belirtti.

 

VOA, Başbakan Erdoğan, 10 Ağustos’ta Türkiye’de yapılan ve halkın ilk kez cumhurbaşkanı için oy kullandığı seçimi % 51.7 oranında oyla kazandı. CHP ve MHP’nin ortak adayı Ekmeleddin İhsanoğlu %38.5, HDP adayı Selahattin Demirtaş da % 9.8 oranında oy aldı.

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı seçimini kazanması, 10 yıldan fazladır devam eden iktidarının süreceğinin işareti olarak görülüyor.

 

The Wall Street Journal (WSJ) Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin ilk direkt Cumhurbaşkanlığı seçimlerini farklı şekilde kazanarak 12 yıllık iktidarını genişletti ve "yeni Türkiye" kurma sözünü gerçekleştirmek için yetkiyi de aldı.

 

Ülkenin seçim kurulu öncü sonuçlara göre Erdoğan'ın kazandığını ve ikinci tura gerek bırakmayacak kadar yeterli oy aldığını duyurdu. Oyların yüzde 99'u sayıldığı sırada Başbakan yüzde 52'lik bir oy alırken, yerel siyasette daha düşük bir profile sahip olan rakibi Ekmeleddin İhsanoğlu'nun Anadolu Ajansı verilerine göre yüzde 38'lik oy oranının çok üstünde yer aldı.

 

WSJ, Moody’s kararına ilişkin piyasalarda beklentiler devam ederken, WSJ Türkiye’ye açıklama yapan bir Hazine yetkilisi “Moody’s’ten bu dakika itibariyle bize iletilmiş bir karar henüz yok. Bugün kendilerinden bir karar da beklemiyoruz. Bizimle kurulmuş herhangi bir irtibat yok” ifadelerini kullandı.

 

Geçtiğimiz Cuma günü Türkiye’ye yönelik bir rapor açıklaması beklenen Moody’s bu raporun açıklanmayacağını duyurmasının ardından piyasalarda beklentiler devam ediyordu.

 

WSJ, Draghi geçtiğimiz hafta Perşembe günü yaptığı basın toplantısında merkez bankası yetkililerinin genelde benimsedikleri döviz piyasası hakkında yorum yapmama tutumunu bir kenara bıraktı ve euronun son dönemdeki değer kaybını ele aldı.

 

AMB'nin rekor düşük seviyelerde olan faiz oranlarını değiştirmeme kararı almasının ardından düzenlenen basın toplantısında Draghi, "Kurun zayıflayacağını gösteren temel göstergeler iki üç ay öncesine kıyasla çok daha iyi," diye konuştu.

 

Çin 11 Ağustos’ta Bunları Konuşuyor

 

Çin Devlet Radyosu (CRİ), Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nin merkezi Urumçi'de yaşayan ve internet üzerinden terörle ilgili asılsız haberler yayınlayan 22 yaşındaki Ababekri kısa süre önce tutuklandı.

 

Ababekri, internet üzerinden terör olaylarıyla ilgili uydurma haberler yayınlamak suretiyle etnik gruplar arasında kin ve nefreti kışkırttığı ve toplumsal istikrara ciddi zarar verdiği gerekçesiyle yerel kamu güvenlik kuruluşu tarafından tutuklandı.

 

CRİ, Bu yılın ikinci çeyreğinde Çin'de finansal kuruluşlarda gerçekleştirilen doğrudan yabancı yatırım 12 milyar 199 milyon yuana ulaştı.

 

Çin Döviz Yönetim İdaresi tarafından yapılan açıklamaya göre, ikinci çeyrekte Çin'de finansal kuruluşların yabancı ülkelerde gerçekleştirdiği doğrudan yatırım ise 10 milyar 592 milyon yuan oldu.

 

CRİ, Xinjiang'ın kuzeyindeki Urhi-Altay ve Karamay-Çöçek otobanlarının bu ay tamamlanması ve ulaşıma açılması bekleniyor. Böylece Xinjiang'daki otobanların toplam mesafesi 3 bin kilometreyi aşacak.

 

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Ulaşım ve Taşımacılık Müdürlüğü'nden kısa süre önce edinilen bilgiye göre, Urhi-Altay otobanının toplam uzunluğu 289 kilometreyi, Karamay-Çöçek otobanın toplam uzunluğu 218 kilometreyi buluyor.

 

CRİ, Çin, ASEAN ülkeleriyle birlikte Güney Çin Denizin'de istikrarı koruma kabiliyetine sahip olduğunu açıkladı.

 

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün (10 Ağustos) Myanmar'ın başkenti Nay Pyi Taw'da düzenlenen Güney Doğu Asya Ülkeleri İşbirliği Örgütü (ASEAN) Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katıldı. Wang Yi, bölge dışında yer alan bazı ülkelerin Güney Çin Deniz'de sözde gerginliğin kötüleşmesi yönünde ortaya koydukları iddialara cevap verdi.

 

CRİ, Çin'in, Ebola salgınının yaygın olduğu Gine, Liberya ve Sierra Leone'ye gönderdiği sağlık uzmanları ve malzemeleri yola çıkıyor.

 

Uzmanlardan oluşan ekipler, bugün ve yarın iki grup halinde adı geçen üç Batı Afrika ülkesine gidiyor. Yardım malzemelerini taşıyan uçak ise bugün Shanghai'dan ayrıldı.

 

CRİ, Xinjiang'ın Kaşgar iline bağlı Yarkent ilçesindeki terör saldırısına karışan 18 şüpheli polise teslim oldu.

 

Şüphelilerin Yarkent ilçesinde 28 Temmuz'da düzenlenen terör saldırısına katıldıkları belirtildi. Söz konusu saldırıda, bir grup terörist pala ve bıçaklarla ilçenin Elişku kasabasında karakol ve hükümet binalarına saldırmıştı.

 

Rusya 11 Ağustos’ta Bunları Konuşuyor

 

Rusya’nın Sesi Radyosu (RUVR), İzvestiya gazetesinin Roskosmos tarafından hazırlanan ve 2015 ila 2026 yıllarını kapsayan Federal Uzay Programı’nı kaynak göstererek geçtiği haberde, Rusya’nın Ay’da kurmayı planladığı üssün yapımı için gerekli teçhizat ve malzemelerin üretimine 2018 yılında başlanacağı belirtildi.

 

Söz konusu programın Ay’a yapılacak pilotlu uçuşların esaslarını düzenleyen kısmı, Ay’da inşa edilmesi planlanan üsle ilgili mimari ve teknik kararların alınmasına yardımcı olması maksadıyla Dünya üzerinde 4 modüllü (yaşam, laboratuar, enerji ve modernize bağlantı) bir prototip Ay üssünün inşa edilmesini de öngörüyor. İlgili proje kapsamında üste kullanılmak üzere özel bir mobil vincin yanı sıra, keşif ve kablo döşeme faaliyetleri için greyder, ekskavatör ve mobil bir robot da imal edilecek.

 

RUVR, Pazartesi günü Operasyonel Karargah Kurumu’nun yaptığı açıklamaya göre, Rusya geçen hafta sonu Ukrayna’nın doğusundan mülteci alımı için 35 yeni geçici konaklama yeri oluşturdu.

 

Onun elindeki verilere göre, şu an 703 mülteci kampında yaklaşık 51 bin 500 kişi bulunuyor. Haziran ayında Ukrayna yönetiminin ülkenin doğu bölgesi halkına yönelik cezalandırıcı operasyon başlatmasının ardından Rusya’ya mülteci akımında büyük artışlar görüldü.

 

RUVR, Pazartesi günü Operasyonel Karargah Kurumu’nun yaptığı açıklamaya göre, Rusya geçen hafta sonu Ukrayna’nın doğusundan mülteci alımı için 35 yeni geçici konaklama yeri oluşturdu.

 

Onun elindeki verilere göre, şu an 703 mülteci kampında yaklaşık 51 bin 500 kişi bulunuyor. Haziran ayında Ukrayna yönetiminin ülkenin doğu bölgesi halkına yönelik cezalandırıcı operasyon başlatmasının ardından Rusya’ya mülteci akımında büyük artışlar görüldü.

 

İngiltere 11 Ağustos’ta Bunları Konuşuyor

 

İngiltere basını Başbakan Erdoğan'ın seçimi ilk turda kazanmasına geniş yer verdi. Çıkan haberlerde Erdoğan'ın büyük bir zafer elde ettiği vurgulansa da, ülkede muhaliflerin otoriterleşmeden endişe ettiği ifade edildi.

 

Independent gazetesinin başyazısı, "Yeni Sultan: Erdoğan'ın zaferi otoriterleşmeyi daha olası hale getirdi" başlığıyla çıktı.

 

Yazıda, Batı medyasının Orta Doğu'da yaşanan krizler nedeniyle Türkiye'deki seçime hakettiği önemi vermediği belirtiliyor ve "Türkiye'de tektonik plakalar hızla yerinden oynuyor. Doğu ile Batı'yı birleştiren ülkede yaşanan değişimler hem kalıcı hem de rahatsız edici olabilir" ifadeleri yer alıyor.

 

Erdoğan'ın rakipleri Ekmeleddin İhsanoğlu ve Slahattin Demirtaş'a büyük fark attığı ifade edilen yazıda, "Bu hiç de sürpriz olmadı. Devlet televizyonu TRT geçtiğimiz ay Erdoğan'a 533 dakika yer verirken İhsanoğlu ve Demirtaş'a sırasıyla 3 dakika ve 45 saniye yer verdi" deniliyor.

 

Independent'ın yazısı şöyle devam ediyor:

 

"Yayın süreleri arasındaki uçurum Türkiye'nin giderek Rusya tipi içi boşaltılmış bir demokrasiye doğru ilerlediğinin sadece bir göstergesi. Özenle idare edilen seçimler, neredeyse hiç denetim mekanizması olmayan otokratik bir sistemi maskeliyor. Türkiye'nin lideri aynı Putin gibi 'Biz ve onlar' söylemini çok iyi kullanıyor. Erdoğan'ın özelinde 'onlar' Yahudiler ve kendisini yok etmek istediğini iddia ettiği Fethullah Gülen hareketi oldu."

 

Erdoğan'ın Türkiye'deki askeri vesayete karşı mücadele ettiği yıllarda Batılı ülkelerin alkışladığı belirtilen yazıda, "Ancak ülkedeki gözaltılar ve tutuklamalar öyle bir noktaya geldi ki, Erdoğan'a karşı sesini sadece yargıçlar yükseltebildi. Anayasa Mahkemesi Nisan ayında aldığı kararla sosyal medya sitelerine erişimin yasaklanması kararını bozdu" deniyor.

 

Türkiye'nin Batılı dostlarının da tam bu noktada endişelenmesi gerektiği de yazıda ifade ediliyor. "Erdoğan Cumhurbaşkanı olunca yüksek yargı üyelerini atayacak güce de erişecek ve Anayasa Mahkemesi'nin kendisine karşı çıkmasını önleyebilecek" ifadelerinin yer aldığı yazı şöyle devam ediyor:

 

"Erdoğan önceden büyük ölçüde sembolik olarak görülen Cumhurbaşkanlığı'nı, yürütmenin merkezine oturtmak istiyor. Erdoğan'ın yıllardır süren başarısının ardında büyük bir ekonomik kalkınma ve ülkenin Sünni Müslüman kimliğinin yeniden uyandırılması yatıyor. Erdoğan'ın fevri çıkışları Batı'da da tolere ediliyor çünkü ülkede istikrarı sağlayan kişi olduğu görüşü hakim. Washington için bu istikrar paha biçilemez."

 

Financial Times gazetesi ise, seçim sonuçlarını birinci sayfadan 'Erdoğan'ın seçim yarışını kazanmasıyla Türkiye dönüm noktasına geldi' başlığıyla duyuruyor.

 

Daniel Dombey'nin haberinde, "Erdoğan Türkiye'nin ilk halk oylamasıyla yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimini kazandı ve yetki alanını genişletip ülkenin yönetim sistemini değiştirme yolunda önemli bir adım attı" deniyor.

 

Türkiye'nin Doğu ve Batı arasındaki stratejik konumu itibariyle bir dönüm noktasına geldiği ifade edilen haberde, son dönemde ABD ve Avrupa Birliği ile ilişkilerin zayıfladığına da dikkat çekiliyor.

 

Erdoğan'ın seçimde aldığı oy oranının anketlerdeki tahminlerin gerisinde kalmasına karşılık, seçimi ilk turda kazanmasına yettiği de haberde ifade ediliyor.

 

Haberde Erdoğan'ın seçim sonuçlarını "Yeni Türkiye'nin başlangıcı" olarak nitelediği belirtiliyor ve siyaset arenasında daha etkin bire Cumhurbaşkanı'nın görevde olacağı belirtiliyor.

 

"Erdoğan'a karşı çıkanlar ise bu sonuçlarla birlikte daha otoriter bir yönetimin kapılarının aralandığını düşünüyor" denen haberde, Erdoğan'ı destekleyenlerin ise, ekonomik ve sosyal alanda reformların devam etmesini beklediği belirtiliyor.

 

The Times gazetesinin 'Erdoğan devri' başlıklı yazısında ise, Cumhurbaşkanlığı döneminde Erdoğan'ın masasına gelecek iki acil konu olacağı belirtiliyor.

 

"Erdoğan'ın öncelikle Irak ve Suriye sınırlarından yayılan kaosu durdurması gerekecek ve neredeyse tamamen duran Irak ihracat pazarına bir alternatif yaratmak için çalışacak" denen haberde, Erdoğan'ın Türkiye'yi Arap dünyası için tekrar bir istikrar modeli haline getirmek için çabalayacağını yazıyor.

 

"Türkiye'yi tekrar model ülke yapabilmek için Erdoğan'ın bağımsız bir Kürdistan'la birlikte çalışmayı kabullenmesi gerekecek. Ayrıca Katar'la birlikte hareket ederek Hamas'ı cesaretlendirmektense dizginlemek için çalışması gerekcek. Ayrıca Gazze'nin yeniden yapılandırılması sürecinde de İsrail'e karşı değil, İsrail'le birlikte hareket etmesi gerekecek. Otoriter rejim yönünde atılacak en ufak bir adım dahi Erdoğan'ın önceki tüm başarılarının gölgede kalmasına neden olur."

 

Daily Telegraph gazetesinin Erdoğan'ın seçimi kazanmasıyla ilgili haberinin başlığı ise, 'Tarihi seçim Erdoğan'a Türkiye'de daha fazla yetki verdi' oldu.

 

Haberde, "Bu seçim Erdoğan'ın iddialı planının ilk ayağını oluşturuyor: Türkiye'de siyasetin kendisinin içinde oturduğu Cumhurbaşkanlığı ofisinden idare edilmesi" deniyor ve Erdoğan'ın bu seçim zaferiyle birlikte son 14 aydır ülke gündemini meşgul eden sokak protestoları ve yolsuzluk iddialarının üzerine bir sünger çektiği ifade ediliyor.

 

Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı ofisini dönüştürüp daha etkin hale getirmesi yaklaşımını "Modern Türkiye'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ten bu yana girişilen en iddialı proje" olarak tanımlayan gazete, Erdoğan karşıtlarının ise daha otoriter bir rejimden korktuğunu ifade ediyor.

 

Daily Telegraph'ın haberi şöyle devam ediyor:

"Birçok yetkinin Cumhurbaşkanında toplanmasının zaten hassas olan denetim mekanizmasına zarar verebileceğine inananlar var. Erdoğan'ın ise aklındaki anayasal dönüşümü tamamlayabilmesi 2015 genel seçimlerinden büyük bir zaferle çıkması gerekiyor."

 

İran 11 Ağustos’ta Bunları Konuşuyor

 

Keyhan gazetesinde Siyonist rejimin Gazze'ye saldırılarını sürdürmesi, İran'da Siyonist rejim karşıtı protesto gösterisi düzenlenmesi, Bahreyn'de despot Halife rejimi güvenlik güçlerinin siyasi aktivistlere yönelik baskılarını arttırması gibi haberlere yer verilirken Siyonist rejimin Gazze savaşında siber yenilgisini konu eden bir yazı dikkatimizi çekiyor. Yazıda kısaca şunları okuyoruz:

 

Korsan Siyonist rejimin Gazze şeridinde aldığı yenilgi askeri ve operasyonel boyutlarla sınırlı değildir. Siyonist rejim Gazze savaşı sırasında Direniş cephesinden siber alanında da ağır yenilgi aldığı gözleniyor. Siyonist rejim sitelerine Direniş hattından düzenlenen ard arda saldırılar korsan rejimin Gazze savaşından aldığı yenilgi masrafını kat kat arttırmış bulunuyor. Mevcut durumda Siyonistlerin füze savunma sistemleri yanı sıra siber sistemlerinin de kırılgan olduğunu anladığı gözleniyor. Hal böyleyken Siyonist rejimin Gazze'ye dayattığı savaşın bütün boyutlarında ağır yenilgi aldığını söylemek mümkün.

 

Risalet gazetesinde Irak ordusunun bu ülke kuzeyinde IŞİD teröristlerine yönelik operasyonlarının devam etmesi, Ukrayna Doğusunda gerginliğin tırmanması gibi haberler ön plana çıkarılırken Siyonist rejimle Amerika'nın Gazze saldırısında işbirliğini konu eden bir yazı dikkatimizi çekiyor.

 

Adından Gazze celladı olarak bahsedilen Siyonist rejim dışişleri bakanı Avigdor Liberman, hala Savunmasız Gazze halkının katliamının devam etmesi gereğini ısrarla vurguluyor. Liberman Siyonist rejim kabinesinde radikal elebaşlardan biridir ve dünya çapında birçok siyasetçinin kendisinden nefret ettiği bilinen bir gerçektir.

 

Amerika'nın Gazze'ye saldırısında Siyonist rejime tam destek vermesi, Siyonist rejim  dışişleri bakanı Liberaman'ı Amerika'lı mevkidaşı John Kerry'yi takdir etmeye zorladı. Bu bağlamda Liberman, Amerika dışişleri bakanı John Kerry ile yaptığı telefon görüşmesinde  bu ülkenin BM'de Siyonist rejimi kayıtsız şartsız desteklemesinden dolayı, Kerry'e teşekkür etti.

 

Fars Haber Ajansı internet sitesinde İran ve Amerika Dışişleri Bakan yardımcılarının, Cenevre'de dört saat süren sıkı bir müzakere gerçekleştirmesi, Suriye ordusunun Şam banliyösünde teröristlere ağır darbe indirmesi gibi haberlere yer verilirken İran'ın Hindistan'a petrol ihracatının arttığını konu eden bir haber dikkatimizi çekiyor.

 

Reuters Haber Ajansı, İran'ın Temmuz ayında Hindistan'a petrol ihracatı, Haziran ayına oranla %26 arttığını duyurdu. Haberde, verilere göre Hindistan'ın Temmuz ayında İran'dan ham petrol ithalatı günde arttığı, bu rakam Haziran ayına oranla %26 artış gösterdiği belirtildi.

Haberde ayrıca 2014 yılının ilk 7 ayında Hindistan ile İran arasında seyreden petrol tankerleri sayısında geçen yılın aynı dönemine oranlı %46 artış gözlendiği belirtildi. İran ve 5+1 grubu arasında Cenevre anlaşması imzalandıktan sonra Hindistan ve Çin gibi ülkelerin İran'dan ham petrol ithalatı artmaya başladı.

 

Suriye 11 Ağustos’ta Bunları Konuşuyor

 

SANA, Ordu ve silahlı birliklerimiz Dera, Kunaytra ve Şam Kırsallarında teröristlerin toplanma yerleri ve hücrelerini hedef alması sonucunda çok sayıda teröristi ölü ve yaralı düşürerek bir çok araç ve suç edatlarını imha etti.

 

SANA, Silahlı terör gruplarının fırlattığı onlarca roket 4 gündür Şam sakinlerine zor anlar yaşatıyor. Son 4 günde Şam’da silahlı terör gruplarının fırlattığı roketlerle 25 vatandaşımız şehit düşerken 100’ün üzerinde vatandaş da yaralandı.

 

SANA, Suriye’de silahlı terör çetelerinin eylemlerinden kaçarak Lübnan’ın Ersal Beldesine giden yaklaşık iki bine yakın Suriyeli aile bugün vatan topraklarına dönerek Kudsiye Banliyösünde geçici ikamet merkezlerine ulaştılar.

 

Geçici ikamet merkezinin hazırlanmasından sorumlu idari komite üyesi Münir Ebu Kahla tehcir edilen ailelerin merkezde odalara dağıtılmaları ardından onlara yemek verildiğini, ardından yatak gereçlerinin yanı sıra gıda ve tıbbi paketler dağıtıldığını söyledi.

 

SANA, Cumhurbaşkanı Beşşar el Esad bugün; Vail el Halaki’yi Suriye Arap Cumhuriyetinin yeni kabinesini teşkil etmekle görevlendiren 257 nolu kanunnameyi onayladı.

 

1964 Dera doğumlu Halaki 1987 yılında Şam Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu. 1991 yılında Şam Üniversitesi Doğum ve Kadın Hastalıklarında mastır yapan Halaki; 1997 -2000 yılları arasında Dera iline tabi Casim Bölgesinde Sağlık Müdürü görevinde bulundu.

 

SANA, Suriye Arap Cumhuriyetinde Hac Yüksek Komitesi, Suudi hükümetinin Suriyeli hacıları hac farizasını yerine getirmekten daha önce örneği görülmemiş bir olayla 3 mevsim üst üste men ettiğini ila etti.

 

SANA, Iran Başkanı Hasan Ruhani Suriye Halkının tekfirci terör örgütlerine karşı mücadelesindeki ülkesinin desteğini yineledi.

 

Ruhani bugün Büyükelçiler ve diplomatik heyet başkanlarıyla bir araya geldiği yıllık toplantısında, İran’ın Suriye, Filistin ve Lübnan halklarına maruz kaldığı tehlike, tekfiri terör ve Siyonizm’le mücadele yolunda yardımlar sunduğunu söyledi.

 

Romanya 11 Ağustos’ta Bunları Konuşuyor

 

Zaman Romania, Romanya'da 51 yaşındaki bir Romen ve ailesi Ebola şüphesiyle karantinaya alındı.

 

Pazar günü Sağlık Bakanı Nicolae Banicioiu tarafından yapılan açıklamada, bir ailenin Ebola şüphesiyle karantinaya alındığı belirtildi. Başkente 70 km uzaklıktaki Ploieşti şehrinde bulunan aileye virüsü, Temmuz ayında Nijerya'da iş seyahatinde bulunan babanın taşıdığı tahmin ediliyor.

 

 

Zaman Romania, Cumhurbaşkanı Traian Basescu, başbakan Victor Ponta tarafından kültür bakanlığına aday gösterilen Macar asıllı Rozalia Biro’nun atama kararnamesini onaylamadı. Basescu, Rozalia Biro’nun Romenceyi kültür bakanlığı görevini yerine getirecek düzeyde konuşmadığını ileri sürdü.

 

Zaman Romania, Gıda, benzin, otomobil, cep telefonu gibi pek çok harcamada tüketicilerden alınan dolaylı vergilerde Türkiye, Avrupa rekoru kırdı. Türkiye'de dolaylı vergilerin toplam vergiler içindeki payı 30 yıl öncesine göre yaklaşık iki kat artarak yüzde 69'a yükseldi.