ABD 17 Temmuz’da Bunları Konuşuyor

 

The Voice of America (VOA), Washington, Amerika’ya kaçak giriş yapan bu çocukları tarifeli uçuşlarla ülkelerine göndereceğini bildirdi. Bununla birlikte Amerikan yönetimi, sayıları gittikçe artan bu çocukların yol açtığı krizle başa çıkma konusunda zor durumda kaldı.

 

Bazıları anneleriyle, bazıları da kendi başlarına sınırdan giriş yapan çocukların büyük çoğunluğu, daha iyi yaşam umuduyla Honduras, Guatemala ve El Salvador'dan geldi. Amerikalı yetkililer, sınırdan kaçak giriş yapan çocukların sayısının bu yılın sonuna kadar 90 bini bulmasından kaygı duyuyor.

 

VOA, Başkan Barack Obama, Kremlin’in Ukrayna’daki Moskova yanlısı ayrılıkçılara verdiği destek nedeniyle Rus banka ve enerji şirketlerine yeni yaptırım kararı aldı.

 

Beyaz Saray’da yaptırımları açıklayan Obama, Ukrayna krizini yatıştırma yönünde Moskova’ya defalarca adım atma çağrısı yaptığını, ancak bu çağrılara yanıt alamadığını bildirdi.

 

ABD Maliye Bakanlığı, son yaptırımların Rus devletine ait doğal gaz üreticisi Novatek ve petrol şirketi Rosneft’i hedef aldığını duyurdu. Yaptırımlar, bu şirketlerin sermaye piyasalarına erişimlerini de önlemeyi amaçlıyor.

 

VOA, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esat, üçüncü dönemine başladı. Esat, Batılı ülkelerin “düzmece” diye tanımladığı ve iç savaşın ortasında hükümetin kontrolundaki bölgelerde düzenlenen seçimleri kazanmıştı.

 

Beşar Esat’ın Şam’da, devlet başkanlığı sarayındaki yemin törenine parlamento üyeleri de katıldı. Geçen ay yapılan tartışmalı seçime 10 milyon kişinin katıldığı ve Esat’ın yüzde 89 oyla birinci çıktığı açıklanmıştı.

 

Yemin töreninde konuşan Esat, kendi deyimiyle “terörist” diye tanımladığı isyancılara destek veren Batılı ve Arap devletlerinin ağır bedel ödeyeceği uyarısında bulundu. Suriye halkını kazandıkları “zaferden” dolayı kutlayan Beşar Esat, halka hitaben “Diğerleri devrim istediler, ama gerçek devrimciler sizlersiniz” diye konuştu.

 

The Wall Street Journal (WSJ), Salı gününü Çarşamba'ya başlayan gece İsrail on binlerce Filistinli'yi yeni başlayacak bir saldırı için evlerinden çıkmaları adına uyardı.

 

Filistin tarafında ölü sayısı Çarşamba günü 200'ü geçerken, İsrail'den 1 kişi yaşamını kaybetti. Gazze Sağlık Bakanlığı'na göre ölüler arasında en az 25 kadın ve 40 çocuk bulunuyor.

 

Evlerini terk etmek zorunda kalan on binlerce kişiyi barınaklarına kabul eden Birleşmiş Milletler, İsrail Ordusu'na göre insani ateşkesin yerel saatle 10:00'da başlaması önerisini yaptı. İsrail daha önceki çatışmalarda benzer ateşkes önerilerini kabul etmiş ve gıda stoklarının yenilenmesine izin vermişti.

.

WSJ, İsveç mahkemesi, Wikileaks internet sitesinin kurucusu Julian Assange hakkında cinsel taciz suçlamasıyla verilen tutuklama kararını tasdik etti.

 

Tutuklama kararının kaldırılması talebiyle İsveç mahkemesine geçen ay dilekçe veren Assange'ın avukatları, taleplerinin reddedilmesi üzerine kararı temyize götüreceklerini bildirdi.

 

Savunma avukatı Per Samuelson, kararın dikkatle inceleneceğini belirterek, söz konusu davaya ilişkin yasal dayanaklarının "somut ve güçlü" olduğunu vurguladı.

 

İngiliz mahkemesi, 42 yaşındaki Avustralya vatandaşı Assange'ın tacizle suçlandığı İsveç'e iadesine karar vermişti. Julian Assange, İsveç'e iade edilmesi halinde, ABD'ye gönderilmekten korktuğu için, 19 Haziran 2012'de Ekvador'un Londra Büyükelçiliği'ne sığınmıştı.

 

WSJ, Son 2 günde 44 kişiyi öldüren Nijeryalı İslamcı örgüt Boko Haram, ülkenin kuzeyinde huzuru sağlamak için hükümetten bağımsız olarak kurulan örgütlere büyük bir darbe indirmiş oldu.

 

İslamcı terör örgütü Boko Haram üyelerinin Pazartesi ve Salı günleri Dille ve Huyim kasabalarına yaptıkları saldırılarda birçok kasaba sakini hayatını kaybederken üç kilise de örgüt tarafından yakıldı.

 

Boko Haram'ın Nijerya'nın kuzeydoğusunda yaptığı diğer saldırılarda yaptığı gibi bu saldırıda da siviller kaçırıldı. Huzuru sağlamak için hükümetten bağımsız olarak kurulan örgütlerden birinin lideri Solomon Buba, Boko Haram'ın son saldırılarında 5 kadını ve 2 çocuğu kaçırdığını belirtti.

 

Çin 17 Temmuz’da Bunları Konuşuyor

 

Çin Devlet Radyosu (CRİ), Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, dün Brasilia'da Ekvador Devlet Başkanı Rafael Correa Delgado'yla görüştü.

 

Xi Jinping, görüşmede Ekvadorlu mevkidaşıyla ikili ilişkileri daha yüksek bir düzeye taşımak için çalışacaklarını belirtti.

 

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, iki ülkenin, üst düzey temasları sürdürmesinin yanı sıra, temel çıkarlara dair konularda ve her iki tarafı ilgilendiren sorunlarda birbirini desteklemesi gerektiğini vurguladı.

 

CRİ, Xi Jinping'in BRICS Zirvesi'nde yaptığı konuşma, Çin'in üye ülkeler arasındaki işbirliğine büyük önem atfettiği şeklinde değerlendirildi.

 

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, önceki gün Brezilya'nın Fortaleza kentinde düzenlenen 6. BRICS Zirvesi'nde bir konuşma yaptı.

 

Xi'nin BRICS ülkeleri arasında geçtiğimiz beş yıl içindeki işbirliği deneyimlerini özetlediği konuşmasını değerlendiren uzmanlar, bu konuşmanın BRICS işbirliğinin gelecekteki yönünü çizdiğine işaret etti.

 

CRİ, Brezilya ziyaretinde bulunan Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Brezilya Ulusal Kongresi'nde iki ülke arasındaki işbirliğinin geliştirilmesiyle ilgili bir konuşma yaptı.

Xi Jinping, konuşmasında Çin ile Brezilya arasındaki diplomatik ilişkinin 1974 yılında kurulduğunu, ikili ilişkilerin bugünlerde daha da sağlamlaşarak olgunlaştığını belirtti.

 

Brezilya'nın Çin'le kapsamlı stratejik ortaklık ilişkileri kuran ilk Latin Amerika ülkesi olduğunu kaydeden Xi Jinping, birbirini önemli işbirliği ortağı olarak gören iki ülke arasındaki işbirliğinin, Güney-Güney ortaklığı için bir örnek teşkil ettiğini söyledi.

 

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, diplomatik ilişkilerin 40'ıncı yılını yeni bir başlangıç olarak gördüklerini ve iki ülke arasındaki kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerini ilerletmeye devam edeceklerini dile getirdi.

 

CRİ, Latin Amerika ziyaretine devam eden Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Brezilya Senatosu Başkanı Renan Calherios ve Temsilciler Meclisi Başkanı Henrique Eduardo Alves ile görüştü.

 

Xi Jinping, Çin ile Brezilya arasındaki diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 40'ıncı yıldönümünde gerçekleştirdiği Brezilya ziyareti nedeniyle memnuniyet duyduğunu belirtti.

 

Cumhurbaşkanı Xi, Çin ve Brezilya'nın, karmaşık ve sürekli değişen uluslararası koşullar karşısında gelişmekte olan büyük ülkeler olarak işbirliğini artırmaları gerektiğine işaret etti.

 

Rusya 17 Temmuz’da Bunları Konuşuyor

 

Rusya’nın Sesi Radyosu (RUVR), Moskova’da metro kazasında ağır yaralanan bir kişi başkentin 31 numaralı hastanesinde hayatını kaybetti. Açıklamayı hastane temsilcisi yaptı.

 

Acil Durumlar Bakanlığı’nda bir toplantıya katılan temsilci, “Durumu son derece ağır olan bir yaralı, bugün yoğun bakım ünitesinde hayatını kaybetti” dedi.

 

Böylece, Moskova metrosunun mavi hattında salı günü meydana gelen kazada ölenlerin sayısı 23’e yükseldi.

 

RUVR, ABD, Rusya’nın Almaz-Antey ve Kalaşnikov gibi savunma sanayisi alanında faaliyet gösteren bazı şirketlerine yaptırım getirdi. Haber, ABD Maliye Bakanlığı’nın internet sayfasında yer aldı.

 

ABD yaptırımları; İjmaş, Bazalt, Uralvagonzavod şirketlerini olduğu gibi KB Donanım Tasarımı Bürosu’nu da kapsayacak. ABD’nin yaptırım listesine, kendi kendini ilan eden Donetsk ve Lugansk Cumhuriyetleri ile DHC Başbakanı Aleksandr Boroday da dâhil edildi.

 

RUVR, Moskova’nın kuzeyinde bir yolcu otobüsü alışveriş merkezine girdi. Olayda iki mağaza müşterisi yaralandı. Haberi, İTAR-TASS ajansına başkent trafik polisi duyurdu.

 

Kaza, Festivalnaya Sokak No 2, Reçnoy Vokzal metro istasyonu yakınında bulunan bir ticaret merkezinde yaşandı.

 

Polis merkezinde, “Reçnoy Vokzal metro istasyonu civarında henüz belirlenemeyen bir nedenle bir yolcu otobüsü ticaret merkezinin vitrinini kırarak içeriye girdi. Yolculardan yaralanan olmadı. Mağaza müşterilerinden iki kişi yaralandı” açıklaması yapıldı.

 

RUVR, Rusya’nın Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Daimi Temsilcisi Andrey Kelin, ABD’nin kendi sayısız ihlallerini örtbas etmek için sürekli Rusya’yı Helsinki Nihai Senedi’ndeki taahhütlerini ihlal etmekle suçladığını söyledi.

 

Kelin, AGİT Daimi Konseyi’nin Viyana’daki toplantısında, “Ukrayna ve Kırım’a yönelik eylemlerimizde Helsinki Senedi’ndeki taahhütlerimize yönelik ihlal yok. Helsinki Nihai Senedi’nin önemli taahhütlerinden biri, halkın kendi kaderini belirleme hakkıdır, kendi kaderini kontrol etme hakkıdır. Kırım’ın Rusya Federasyonu’na geri dönmesi, halkın büyük bir kısmının iradesini gönüllü bir şekilde ifade etmesi temelinde ve hiçbir güç kullanmadan, tek bir kişi ölmeden gerçekleşti. Ukrayna’daki iç çatışmada taraflardan birine askeri destek verildiğine ilişkin açıklamalar kanıtlanmadı” dedi.

 

İngiltere 17 Temmuz’da Bunları Konuşuyor

 

Financial Times, gazetesi Türkiye'deki cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Ekmeleddin İhsanoğlu'nun seçim kampanyalarındaki farkı yorumluyor.

 

"Erdoğan yüksek bir profilken, rakibi 'görülmezlik' tehlikesi yaşıyor" alt başlığının kullanıldığı yazı, "Bir aday yüksek çözünürlüklü görüntülerle liderliği süresince yapılan modern fabrikaları, hastane ve yolları gösteriyor ve devamının geleceği sözünü veriyor… Diğer adayın ise mikrofonu bile zar zor çalışıyor" ifadesiyle başlıyor.

 

Başbakan Erdoğan ve bir diğer cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'nun kampanyalarının birbirinden tamamen farklı şekilde yürüdüğü yorumunun yapıldığı yazıda, Erdoğan'ın kampanyasında kendisini "yeninin şampiyonu" olarak gösterdiği, İhsanoğlu'nun ise "eski" tarzda bir kampanya yürüttüğü ifade ediliyor.

 

Seçim kampanyalarına şu ana kadar Erdoğan'ın hakim olduğu aktarılırken, çok da güvenilir olmadığı notu düşülen kamuoyu yoklamalarına göre, Erdoğan'ın seçimlerin ilk turunda %50'den fazla oy alacağının tahmin edildiği belirtiliyor.

 

Yine aynı anketlere göre MHP ve CHP'nin adayı olan Ekmeleddin İhsanoğlu'nun adının toplumun %32'si tarafından bilinmediğini yazan Financial Times, İhsanoğlu'nun seçim kampanyasının "görülmezlik riski doğurabilecek kadar düşük profilli ilerlediği" yorumunu yapıyor.

 

Yazı şöyle devam ediyor: "İhsanoğlu, büyük toplumsal mitinglerdense küçük organizasyonlara katılmayı tercih ediyor. Seçim kampanyasının açılışında, komşularla kötü ilişkiler, artan borç ve yargının siyasallaşması gibi Türkiye'yi en çok sıkıştıran sorunlardan bahsetti, ama Erdoğan'ın ismini bir kez bile telaffuz etmedi".

 

Guardian Gazze'deki İsrail saldırısında ölen dört çocuğu ilk sayfasına taşıyor.

Gazete haberi "Dört çocuk hayatları için koştular. Sonra ikinci bomba patladı" başlığıyla veriyor.

 

Haberde olayın yaşandığı an, Gazze'deki muhabirin gözünden anlatılıyor. Muhabir plajda ilk saldırının ardından koşarak kaçmaya çalışanların çocuk olduğunun 200 metreden bile rahatça anlaşıldığını belirtiyor.

 

Haber şöyle devam ediyor: "Çocuklar ilk saldırının ardından kaçarak Gazze'deki çoğu gazetecinin kaldığı Al-Deira oteline saklanmak istediler. Kaçarken, otelden onları izleyen gazetecilere el sallayarak dikkatlerini çekmeye çalıştılar.

Tam o sırada sahile ikinci bomba düştü. Bombanın, kaçanları hedef alarak atıldığı açıktı. Otelin terasından saldırıyı izleyen gazeteciler 'Onlar sadece çocuk' diye bağırdı.

 

Balıkçı barınaklarında saklambaç oynayan dört çocuk 40 saniye içinde öldü".

Haberde saldırıda üç çocuğun da yaralandığı, çocuklara ilk yardımın otelde gazeteciler tarafından yapıldığı belirtiliyor.

 

Independent Gaziantep'te bulunan muhabirinin özel haberinde, Batı'nın Suriye'ye gönderdiği insani yardımların, radikal Irak Şam İslam Devleti'nin eline geçtiğini iddia ediyor.

 

Batı'dan gelen yardımların tamamına yakınının Türkiye'de Reyhanlı ve Kilis yakınlarındaki sınır kapılarından, Suriye'de IŞİD'in kontrol ettiği bölgelere geçtiği aktarılıyor.

 

Yazıda 'IŞİD'in dağıttığı gıda ve benzin yardımlarının, işgal ettiği bölgelerdeki halkı kendi yönetimine ikna etmekte çok etkili olduğu' belirtiliyor.

 

Gazete Batılı bir yardım kuruluşu çalışanının şu sözlerine de yer veriyor: "Yardım tırlarımızın tamamına yakını Türkiye'de Kilis yakınındaki sınırdan Suriye'ye geçiyor. Bazen devam eden çatışmalar yüzünden, bazen de yardımları IŞİD kontrol noktaları üzerinden geçirmemizden memnun olmayan başka grupların engellemesi yüzünden tırlarımız iki-üç hafta yolda sıkışıp kalıyor".

 

Financial Times, televizyon ve film sektörünün en büyük iki firması arasındaki çekişmeyi ilk sayfasına taşıyor. Rupert Murdoch'un sahibi olduğu Century Fox şirketinin Time Warner'ı satın almak için yaptığı 80 milyar dolarlık teklifin Time Warner tarafından reddedildiğini duyuruyor.

 

Murdoch'un uzun süredir Time Warner'da "gözü olduğunu" belirten gazete, medya patronunun bundan sonraki adımının bilinmediğini belirtiyor.

 

Almanya 17 Temmuz’da Bunları Konuşuyor

 

Süddeutsche Zeitung, Almanya'nın Münih kentinde devam eden NSU davasının baş sanığı Beate Zschaepe'nin savunmasını yapan üç avukata güvenini yitirdiğini söyleyerek avukatların davadan çekilmesini talep etmesini yorum sütunlarına taşıyor:

 

"Beate Zschaepe kendi beyanına göre avukatlarına güvenini yitirmiş. Bu bir yıldan uzun bir süreden bu yana Münih Eyalet Yüksek Mahkemesi'nde devam eden yüzyılın davasını sarsabilecek bir durum değil.

 

 NSU davasının baş sanığı Beate Zschaepe'nin yasanın izin verdiği üst sınır olan üç avukata sahip olması boş yere değil. Aynı yasa, sanığın avukatlarını sadece kendisine iyi tavsiyelerde bulunamadıkları veya aralarında anlaşmazlık çıktı diye reddetmesine izin vermiyor. Bundan çok daha fazlası gereklidir. Davalının "güvenin tamamen ve ciddi bir şekilde sarsıldığını ortaya koyması" gerekiyor. Bu hiç de kolay olmayacak."

 

Neue Presse gazetesinin aynı konudaki yorumu ise şöyle:

 

"Yaptığı sadece kısacık bir şekilde başını sallamaktı ancak bunun etkileri olağanüstü olabilir. Beate Zschaepe 128 duruşma günü boyunca sustu. Tüm suçlamaları ve görgü tanıklarının ifadelerini neredeyse tamamen hareketsiz bir şekilde takip etti.

 

 Başını sallama hareketi ise sansasyonel oldu. Bu jestle artık avukatlarıyla birlikte çalışmak istemediğini onayladı. Zschaepe'nin bu jesti davanın çatırdamasına neden olabilir. Hâkim Götzl isteğini kabul ederse, yeni avukatlar gerekecek.

 

Bunların dosyayı okumak için çok uzun zamana ihtiyaçları olsa da davaya sadece 30 gün ara verilebilir, yoksa her şey baştan başlar. Götzl'ün Zschaepe'nin talebini görmezden gelmesi gerekli. Zira Götzl davayı bu şekilde bitirebilecek ve baştan görülmesine direnecek deneyime sahip bir yargıç."

 

Die Zeit gazetesi ise yorumunda Ortadoğu'daki gelişmeleri değerlendiriyor.

 

“Geri çekilme, yer değiştirme, Yafa ve Hayfa'ya dönmekten vazgeçme, Kudüs'te bir Filistin başkenti, uzlaşma. Her şeye rağmen Ortadoğu dünya siyasetinin en tehlikeli arenası olarak kalacaktır. Bu eskisinin içinden kabarıp çıkan yeni bir trajedi.

 

Geçmişte basit, fazlasıyla basit bir düşünce hâkimdi: Ortadoğu'daki ihtilafın çekirdeğini halledersen gerisi gelir. Bu beklenti günümüz söz konusu olduğunda daha yanlış olamazdı.

 

Dünyaya onlarca yıl boyunca eziyet çektirecek olan en kötü düşmanlık, Harvard’lı Siyaset Bilimci Samuel Huntington'ın yirmi yıl önce bahsettiği gibi "medeniyetler çatışması" değil.

 

Büyük düşünürün inandığının aksine en kanlı cephe İslam ve Batı arasında değil, Müslüman dünyasının kendi içinde yaşanıyor.”

 

Die Welt, Hollanda'da bir mahkeme, Srebreniça katliamı sırasında 300 kişinin öldürülmesinden Hollanda devletini kısmen sorumlu buldu. Berlin'de yayımlanan Die Welt gazetesi ise yaşananlarda tek suçlunun Hollanda olmadığı görüşünü savunuyor:

 

"1995 yılında Srebreniça'da yaşanan katliam Avrupa'nın savaş sonrası tarihinin en büyük utanç lekelerinden biri -aynı zamanda da en başarılı şekilde hasıraltı edilenlerinden. Bu nedenle Lahey'deki bir mahkemenin bunu yeniden hafızalara getirmesi iyi bir şey.

 

Ancak eğer Hollanda'nın işlediği ulusal bir ayıptan bahsediyorsak, bu her ne kadar yanlış olmasa da çok eksik olur. Zira sadece olay sırasında Hollandalılar bölgede görevli olduğu için, katliamın faturası sadece bu ülkeye kesilemez. Asıl sorumluluk Srebreniça'yı güvenli bölge ilan eden Birleşmiş Milletler'indir. Ve General Mladiç'in askerleri bu güvenli bölgenin sınırlarını çiğnerken NATO kılını bile kıpırdatmamıştır."

 

İran 17 Temmuz’da Bunları Konuşuyor

 

Iran Turkish Radio (IRIB), Suriye cumhurbaşkanı Beşar Esad, dün yemin merasiminde yaptığı konuşmada, Suriye halkının cumhurbaşkanlığı seçimlerine görkemli bir şekilde katılarak aslında teröristlere ve hamilerini yenilgiye uğrattığını ve onların şom oyunlarının gerçekleşmesinin böylece önlendiğini söyledi.

 

El'Meyadin televizyon kanalına göre, Esad, dün yemin merasiminden sonra Suriye'nin siyasi ve dini yetkilileri ile merasime gelen misafirlerin bulunduğu bir topluluğa hitaben yaptığı konuşmada; gerçek inkılabçıların Suriye halkı olduğunu zira anayasalarını, parlamentolarını ve cumhurbaşkanlarını kendilerinin seçtiklerini ve bizzat seçimlere katılarak bu konularda görüş sahibinin kendileri olduğunu gösterdiğini ve seçimlere katılarak da teröristleri yenilgiye uğrattıklarını söyledi.

 

Düşmanların Suriye halkının iradesini kıramadıklarını belirten Esad, siyaset, petrol ve medya imparatorlarının Suriye halkının beynini yıkamaya dayalı siyasetlerinin de yenilgiye uğradığını kaydetti.

 

Esad, batılı ülkelerin demokrasi ve milletlerin haklarıyla ilgili sergiledikleri iki yüzlü siyaseti

eleştirerek, batılıların bu konuda münafıkça tutumu sergilediklerini ve bundan dolayı da batılıların cumhurbaşkanlığı seçimlerinde batılı ülkelerde yaşayan Suriyelilerin seçimlere katılmalarını önlediklerini söyledi.

 

IRIB, İran İslam Cumhuriyeti Sağlık, Tedavi ve Tıp Eğitimi Bakanı, Filistinli grupların temsilcileri ile yaptığı görüşmede, İran'ın, Gazze hastanelerinde ihtiyaç olan ilaç ve tıbbi araç ve gereçleri göndermeye ve Filistinli yaralıları ülke içinde tedavi etmeye hazır olduğunu bildirdi.

 

İran İslam Cumhuriyeti Sağlık, Tedavi ve Tıp Eğitimi Bakanı ayrıca yaralıların tedavi edilmesinin yanı sıra İran'ın Gazze'de ihtiyaç duyulan ilaç ve tıbbi malzemeleri göndermeye de hazır olduğunu bildirdi.

 

Bu görüşmede Filistinli grupların liderleri de Gazze'deki son durum hakkında bir rapor sunarak, siyonist rejimin Gazze'ye yönelik geniş saldırısında 16 hastane ve 8 okulun da yerle bir olduğunu bildirdiler.

 

IRIB, Tekfirci IŞİD terör örgütü kaynakları, Suriye petrolünün Türkiye'ye satıldığını bildirdi.

 

Dünya Bülteni internet sitesinde çıkan habere göre Suriye karşıtı bazı muhalif kaynaklar, IŞİD terör örgütüne bağlı güçlerin kendi gelirlerinin bir bölümünü

 

Türkiye'ye sattıkları Suriye petrolünden elde ettiklerini bildirdi.

Bu habere göre Suriye'de konuşlanan IŞİD terör örgütü günlük 100 bir varil petrol satmaktadır.

 

IRIB, İslam İnkılâbı Rehberi'nin dış ilişkiler danışmanı, İran'ın nükleer görüşmeler heyeti üyelerinin Amerika ve Avrupa'nın aşırı talepleri karşısında direndiklerini söyledi.

 

Viyana'da devam eden nükleer müzakereleri değerlendiren İslam İnkılâbı Rehberi'nin dış ilişkiler danışmanı Ali Ekber Velayeti, son zamanlarda nükleer müzakerelerin başarısızlığa uğramasını 5+1 ülkeleri arasında olmayan düşünce birliğine bağladı.

 

Mehr haber ajansı muhabirinin sorularını cevaplayan İslam İnkılâbı Rehberi'nin dış ilişkiler danışmanı Ali Ekber Velayeti, bölgenin birinci gücü olan İran'ın siyasi, güvenlik ve hükümetin dik duruşu bazında ilkesel bir ülke ve hükümet olduğunu, başta bölgede olmak üzere İslam dünyasında ilk sözü söyleyen ülke olarak tanımladı.

 

Velayeti, son zamanlarda nükleer müzakerelerinin başarısızlığa uğramasını 5+1 ülkeleri arasında olmayan düşünce birliğine bağlayarak, müzakerelerin başında 5+1 ülkeleri tarafından gösterilen düşünce birliğin bugün söz konusu grupta görünmediğini konuşmasına ekledi.

 

Aralarında ihtilaf olan ve düşünce birliğinden yoksun olan bir grupla nasıl müzakere masasına oturulabilir diye sorgulayan İslam İnkılâbı Rehberi'nin dış ilişkiler danışmanı, İran nükleer müzakereci heyeti İslam İnkılâbı Rehberi tarafından açıklanan edilen çizgi ve çerçeve üzerinde hareket ettiğini belirtti.

 

IRIB, İran Milli Voleybol takımı kıtalar arası şampiyonluk yarışlarının nihai karşılaşmasında Rusya karşısında 3-2 mağlup oldu ve bununla dünya şampiyonu Rusya'dan bir puan koparabildi.

 

İRNA'nın bildirdiğine göre Çarşamba günü İtalya'nın Florensa kentinde başlayan Kıtalar arası voleybol şampiyonluk yarışlarının ilk karşılaşmasında İran Milli takımı ile Rusya Milli takımı karşı karşıya geldi.

 

Bu karşılaşmada kendinden beklenen üstünlüğü gösteren İran Milli Voleybol Takımı Rusya takımı karşısında 3-2 yenildi. İran Milli Voleybol Takımı 18 Temmuz Cuma günü de ikinci karşılaşmasını Brezilya takımı ile yapacak.

 

IRIB, İran İslami Şura Meclisi Başkanı yeni seçilen Iraklı meslektaşı ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde, Iraklı yetkililerin alacağı tedbirler sayesinde bu ülkenin huzur, güvenlik ve barışa kavuşmasını temenni etti.

 

İran İslami Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani Irak Parlamento başkanı Selim Ceburi ile yaptığı telefon görüşmesinde, bu seçimin Irak halkı için hayır ve bereketlere sebep olmasını, Irak'ın huzur ve güvene kavuşmasını temenni etti.

 

Laricani ayrıca işgal rejimi siyonist İsrail'in Gazze'ye ve savunmasız Filistin halkına yönelik insanlık dışı vahşi saldırılarını da kınayarak, İsrail'in İslam ülkelerine egemen olan mevcut konumu suistimal ederek Gazze halkına vahşi saldırılarda bulunduğunu bildirdi.

İran meclis başkanı, İslam ülkelerinin bu cinayetler karşısında gerekli ve uygun tepkiyi ortaya koymalarını istedi.

 

Suriye 17 Temmuz’da Bunları Konuşuyor

 

Suriye Arap Haber Ajansı (SANA), Beşşar el Esad; Halk Meclisi üyeleri, sosyal ve din adamlarından geniş katılım ile düzenlenen görkemli törende Suriye Arap Cumhuriyetinin Cumhurbaşkanı olarak anayasal yemini etti.

 

Halk Sarayı önünde protokol geçit töreninde şeref mangasını selamlaması ardından salona geçen el Esad, Halk Meclisi Başkanı Muhammed Cihat el Lahham’ın kısa açılış konuşması ardından anayasal yemini etti.

 

Ardından Cumhurbaşkanı el Esad konuşmasına başladı.

 

SANA, Enformasyon Bakanı Omran el Zubi, Cumhurbaşkanı Beşşar Esad’ın anayasal yemini ettikten sona yaptığı konuşmayı duygusal karakterli ulusal vicdan söylevi olarak nitelendirdi. Zubi, konuşmanın siyasi realitenin söylevi olduğunu, Suriye’nin karşılaştığı meydan okumalar ve olayların tehlikesine yönelik ulusal sorumluluğu hissetmeden doğan devletin aklını temsil ettiğini söyledi.

 

Zubi dün gece Suriye Arap Televizyonunun kendisiyle yaptığı görüşmede konuşmayı sorumlu adamın, lider ve vatansever adamın vicdanı olarak da nitelenebileceğini belirtti.