ABD 15 Temmuz’da Bunları Konuşuyor

 

Amerika’nın Sesi (VOA), Başkan Barack Obama, Amerikan tarihinin en pahalı seçim kampanyasının ardından ikinci dönem için andiçti.

 

Reklamlardan bazılarında adayın özgeçmişi yer aldı. Bazılarında adayın dini inançları konu edildi. Ayrıca reklamlarda adaylar arasındaki söz düellosu da sergilendi. Bazılarınıysa açıklamak bile zor.

 

Yüksek Mahkeme’nin aldığı karar sayesinde seçmenlerin kampanyalara daha çok bağışta bulunması ve dolayısıyla adayların da daha çok para harcaması mümkün olacak.

 

VOA, Başkan Obama Orta Amerika ülkelerinden gelen kaçak göçmenlerin yarattığı krizi çözmek için ellerinden geleni yapmaya hazır olduklarını söyledi. Ancak Başkan uzun vadeli çözümün ancak bu ülkelerdeki suç oranını azaltmak ve yoksulluğu önlemekle mümkün olduğunu da sözlerine ekledi

 

Başkan Barack Obama Orta Amerika ülkelerinden gelen kaçak göçmenlerin yarattığı krizi çözmek için ellerinden geleni yapmaya hazır olduklarını söyledi. Ancak Başkan uzun vadeli çözümün ancak bu ülkelerdeki suç oranını azaltmak ve yoksulluğu önlemekle mümkün olduğunu da sözlerine ekledi. Başkan bu açıklamaları, göçmen akını nedeniyle ciddi bir insani krizle karşı karşıya kalan Texas eyaletinde yaptı. Son bir yıl içinde en az 57 bin çocuğun yanlarında aile bireyleri olmadan Amerika’ya geçmeye çalıştığı tahmin ediliyor.

 

VOA, Başkan Barack Obama NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen ile görüştü. Beyaz Saray’da yapılan görüşmede ittifakın karşı karşıya kaldığı krizler ele alındı. NATO bu konuyu daha geniş kapsamlı olarak Eylül ayında yapacağı zirvede ele alacak

 

İki lider kameralara güler yüzlü pozlar verseler de, kapalı kapılar ardında Afganistan dahil bir dizi sıkıntılı konu ele alındı. Afganistan’da şiddet artarken son olarak dört NATO askeri Taleban’ın düzenlediği saldırıda öldü.

 

İki Afgan cumhurbaşkanı adayı da hile karıştırıldığı iddia edilen ikinci tur seçimlerden sonra zafer ilan etti: “Eylül’deki NATO Zirvesi öncesinde belirsizlik giderilmezse güvenlik anlaşmasının imzalanması da tehlikeye girer. Bu durumda da 2014 sonrası için hazırlanacak planlarda da ciddi zorluklarla karşı karşıya kalabiliriz.”

 

The Wall Street Journal (WSJ), Japonya Merkez Bankası büyüme beklentisini bugün yaptığı bir açıklamayla büyüme beklentilerini düşürdüğünü duyururken, para politikasını sabit tutarak tüketici fiyatlarının artmaya devam edeceği öngörüsünde bulundu.

 

Her çeyrek dönemde bir beklentilerini açıklayan merkez bankası böylece ileriye dönük politikaları için de piyasalara en büyük mesajları vermiş oluyor. BOJ'nin şu an en önemli hedefi yüzde 2'lik enflasyon tutturarak uzun süredir devam eden deflasyon trendini bitirmek.

 

WSJ, Türkiye’de Mart ayında yüzde 9,7 olarak gerçekleşen işsizlik oranı Nisan ayında yüzde 9′a geriledi, genç işsizlik yüzde 15,5 oldu.

 

Genç işsizlik oranı (15-24 yaş grubu) yüzde 15,5 olurken, 15-64 yaş arasındaki nüfusu kapsayan işsizlik oranı yüzde 9,1 olarak gerçekleşti.

 

Toplam 2 milyon 579 bin kişinin işsiz olduğu Türkiye’de kadınlar arasında işsizlik oranı yüzde 10,2, erkeklerde ise yüzde 8,4 oldu. Toplam işgücü Nisan ayında 28 milyon 773 bin kişi olurken, işgücüne katılım oranı yüzde 50,7 olarak gerçekleşti.

 

WSJ, Haziran ayında Türkiye’nin bütçe açığı 613 milyon lira oldu. Geçen sene açık 1.2 milyar liraydı. Faiz dışı denge de geçen sene aynı ayına göre 624 milyon lira gerçekleşerek 955 milyon liraya ulaştı. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek “6 ayda bütçe açığı 3.4 milyar lira oldu” dedi.

 

2014’te 33.3 milyar TL açık hedefleniyor. Yılsonu hedefinin yüzde 10’unda yılın ilk 6 ayında.

 

WSJ, FIFA 2014 Dünya Kupası sayesine futbol severlerin sayısında bir artış görüldüğü günlerde, yapılan yeni bir araştırma hobi olarak futbol oynamanın özellikle de kadınlarda kalp sağlığına iyi geldiğini açığa çıkardı.

 

İngiltere'de bulunan Exeter Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, hafif/orta seviye yüksek kan basıncına sahip olan ve spor yapmayan kadınlardan haftada üç kez futbol oynamalarını istedi. Scandinavian Journal of Medicine & Science in Sports isimli derginin Ağustos sayısında yayımlanan araştırmaya göre, futbol oynamak kadınlardaki birkaç kardiyovasküler risk faktörünü kontrol altına alarak dayanıklılıklarını arttırdı. Araştırmacılar, katılımcıların futbol oynama konusunda acemi olduğunu ancak maçların hemen hemen hepsine katıldığını belirtti ve bu sporun kadınlar için sağlıklı bir aktivite olduğunu söyledi.

 

WSJ, ANALİZ: ABD'nin Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nde bir üs inşa etmesi bir yandan KBY'nin bağımsızlığını güvence altına alırken, diğer yandan ABD'nin bölgedeki stratejik pozisyonunu iyileştirebilir

 

Nouri El-Maliki'nin hükümeti, Irak'ın kuzeydeki önemli şehirleri, Irak ve Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) kaptırmasından sersemlemiş durumda. Bağdat askeri destek için İran ve Rusya'nın yardımını bekliyor. Bunun üzerine Washington'daki bazı dış politika guruları, ABD'nin Irak'taki özerk Kürdistan Bölgesel Yönetimi ile daha yakın ilişkiler kurması yönünde çağrı yaptı. Bu iyi bir fikir olsa da, yeterli değil.

 

Çin 15 Temmuz’da Bunları Konuşuyor

 

Çin Devlet Radyosu (CRİ), Çin, Filistin ve İsrail'in derhal ateşkes anlaşmasına vararak, barış görüşmelerine yeniden dönülmesine uygun koşullar yaratması gerektiğini açıkladı.

 

Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Zhang Ming, bugün başkent Beijing'de, Filistin'in Beijing Büyükelçisi ve İsrail Büyükelçiliği Maslahatgüzarı ile ayrı ayrı görüştü.

 

CRİ, Çin, Afganistan'daki iki cumhurbaşkanı adayının seçim konusunda uzlaşmasını olumlu karşıladı.

 

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hong Lei, Çin'in birlik, istikrar ve gelişme içinde dost bir Afganistan görmek istediğini söyledi.

 

Çin'in Afganistan'daki siyasi geçişin sorunsuz şekilde tamamlanmasını desteklediğini belirten sözcü, ülkede kalıcı barış ve sürdürülebilir kalkınmanın bir an önce gerçekleşmesine uluslararası toplumla birlikte yardımcı olacaklarını kaydetti.

 

CRİ, Çin, Tokyo yönetimini, iki ülke ilişkilerinin önündeki siyasi engelleri ortadan kaldırmak için somut adımlar atmaya çağırdı. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hong Lei, ülkesinin, Çinli ve Japon liderlerin tekrar temaslarda bulunması hakkındaki tutumunu defalarca açıkladığına işaret etti.

 

Sözcü, Tokyo'nun Çin-Japonya ilişkilerinin gelişmesinin önündeki siyasi engelleri yok etmek için somut eylemlerde bulunması gerektiğini kaydetti.

 

CRİ, Çin'in Ortadoğu Temsilcisi Wu Sike'nin 15-26 Temmuz günleri arasında Filistin ve İsrail'i de kapsayan Ortadoğu ziyaretine başlayacağı bildirildi.

 

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hong Lei, bugün yaptığı açıklamada, Wu Sike'nin ziyaretlerinin İsrail ve Filistin arasındaki gerginliği yumuşatmayı amaçladığını belirtti.

 

CRİ, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nin merkezi Urumçi, İpek Yolu güzergâhındaki ülkelerle turizm işbirliğini yoğunlaştıracak. Urumçi Belediyesi, turistik kaynaklarını tanıtmak üzere, İpek Yolu güzergâhında yer alan ülkelerde tanıtım faaliyetleri yapacak. Belediye, ayrıca Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri, Kazakistan, Kırgızistan, Singapur ve Malezya'ya çalışma grupları gönderecek.

 

CRİ,  5. Uluslararası Çocuk Sanat Festivali bugün Çin'in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nin merkezi Urumçi'de başladı.

 

Festivalin organizasyonundan sorumlu Xinjiang Yabancı Ülkelerle Dostluk Derneği, Xinjiang'dan 9 çocuk sanat grubunun katıldığı festivale Rusya, Kazakistan, Gürcistan, Türkmenistan, Kırgızistan ve Pakistan olmak üzere 6 ülkeden 9 çocuk sanat grubunun da katıldığını bildirdi.

 

CRİ, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, ABD Başkanı Barack Obama ile dün bir telefon görüşmesi yaptı.

 

Xi, son zamanlarda ABD ile sıkı temasta bulunduklarını, 6. Çin-ABD Stratejik ve Ekonomik Diyalogu ve 5. Çin-ABD Kültür Temasları Üst Düzey Toplantısı'nda ilerleme sağlandığını hatırlattı.

 

Çin'in ABD'yle ilişkileri her zaman stratejik açıdan ve uzun vadeli olarak ele aldığına işaret eden Xi, ABD ile beraber yeni tip ikili ilişkiler kurulması için elinden geleni yapmaya hazır olduğunu vurguladı.

 

CRİ, Çin, BM Güvenlik Konseyi'nde onaylanan Suriye'ye insani yardım sağlanmasına ilişkin 2165 sayılı kararı olumlu karşıladığını açıkladı.

 

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hong Lei, Suriye'deki bütün taraflardan, insani yardım kuruluşlarıyla işbirliği yaparak BM'nin söz konusu kararını yerine getirmelerini arzuladıklarını belirtti.

 

Çatışmaların Suriye halkına getirdiği büyük acılardan üzüntü duyduklarını ifade eden Sözcü Hong, BM Güvenlik Konseyi üyelerinin Suriye sorunu üzerinde fikir birliğine ulaşmasına katkıda bulunmayı sürdüreceklerini vurguladı.

 

CRİ, BRİCS zirvesine katılmak üzere Brezilya'ya giden Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, dün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldi.

 

Xi görüşmede, iki ay önce Çin'i ziyaret eden Putin ile beraber ikili ilişkilerin geliştirilmesi ve çeşitli alanlarda işbirliğinin artırılması konularında tarihi anlaşmaya vardıklarını hatırlattı.

 

Çin ile Rusya'nın iki aydır sıkı temasta bulunarak işbirliği projelerini geliştirdiklerini, bundan memnuniyet duyduğunu belirten Xi, Rusya ile işbirliği konusunda verilen sözleri kesin olarak yerine getireceklerini vurguladı.

 

CRİ, Çin'in Ortadoğu sorunu özel elçisi Wu Sike, Irak'ta çeşitli mezheplerin güçlerini birleştirerek, bir hoşgörü hükümeti kurmalarını desteklediklerini söyledi.

 

Wu Sike dün Tahran'da Çinli ve İranlı gazetecilerle görüştü. Çinli ve İranlı yetkililerin, aşırı İslami güçlerin tırmanan eylemlerinden derin kaygı duyduklarını belirten Wu Sike, Irak yönetiminin egemenliğin korumasında, terörle ve aşırı güçlerle mücadelede harcadığı çabalara destek verdiklerini ifade etti.

 

CRİ, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, BRICS Ülkeleri 6. Zirvesi'ne katılmak üzere dün Brezilya'nın Fortaleza kentine ulaştı.

 

Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff'in daveti üzerine bu ülkeye giden Cumhurbaşkanı Xi, BRICS ülkelerinin uluslararası ilişkilerde ve uluslararası sistemin yeniden yapılandırılmasında önemli bir güç oluşturduğuna dikkat çekti.

 

Rusya 15 Temmuz’da Bunları Konuşuyor

 

Rusya’nın Sesi (RUVR), Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, Moskova metrosunun Arbatsko-Pokrovskiy mavi hattında meydana gelen kazada yaşanan can kayıplarıyla ilgili olarak yarın için yas ilan etti.

 

RIA Novosti ajansının verdiği habere göre Sobyanin, “Maalesef, hattı kısa sürede çalışmaya açmak mümkün değil. İlk değerlendirmelere göre bu metro hattının onarımı çalışması 1,5-2 gün sürebilir” dedi.

 

RUVR, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Hindistan, Çin, Brezilya, Güney Afrika Cumhuriyetine Rusya ile birlikte ABD ve müteffiklerinin şu veya bu dış politika kararlarıyla mutabık olmayan ülkelerin kovuşturulmasına karşı koymayı teklif etti.

 

Bunu Rusyalı lider BRİCS zirvesi öncesinde açıkladı.

Vladimir Putin BRİCS meslektaşlarıyla birlikte Batı ülkeleri tarafından tek taraflı yaptırımların yoğun şekilde kullanılması olaylarının sıklaştığını görüşmek niyetinde. Halihazırda ABD ve müteffiklerinin yaptırım saldırısına Ukrayna ile ilgili tutumu yüzünden Rusya uğramakta. Rusya Devlet Başkanı, değişik şekillerde böyle pratiğin uygulanmasını kınayan BRİCS ortaklarına minnettarlığını açıkladı. Bununla birlikte o, olupbitenlerden belli başlı sonuçlar çıkarmaya çağırdı.

 

RUVR, Rusya Devlet Duması Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Aleksey Puşkov’a göre, ABD’nin yaptırımları Avrupalıların da canını sıkıyor.

 

Puşkov, pazartesi günü Twitter mikrobluğunda şu ifadeyi kaydetti: “ABD, yaptırımları ve yasakları ile Avrupalıları da bıktırdı. Fransa hükümeti, petrol ödemelerinde dolardan vazgeçme konusunu dile getiriliyor”.

 

RUVR, Rusya, BM Güvenlik Konseyi’nin pazartesi günü yapılan oturumunda Suriye ile ilgili onaylanan insani yardım kararını destekledi.

 

Rusya’nın kilit önceliklerinin kararda dikkate alındığını ifade eden BM Rusya Daimi Temsilcisi Vitaliy Çurkin, kararın Rusya tarafından bu nedenle desteklendiğini de belirtti.

 

RUVR, Rusya Devlet Başkanı Basın Danışmanı Dmitriy Peskov’a göre, Ukrayna tarafından Rusya topraklarına açılan ateş olayları ile ilgili Rusya Dışişleri Bakanlığı ayrıntılı bire değerlendirme yaptı.

 

Peskov, “Rusya Federasyonu, kendi topraklarına isabet eden havan topu ve mayın olayları ile ilgili yaklaşımını, Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın bildirisinde ayrıntılı bir şekilde açıkladı” dedi.

 

RUVR, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Ukraynalı mevkidaşı Petr Poroşenko arasında görüşme yapılmasına ilişkin hazırlık söz konusu değil.

 

Çabalar tamamen temas grubu çalışma hazırlıklarına odaklı. Rusya Devlet Başkanı Basın Danışmanı Dmitriy Peskov bu yönde bir açıklamada bulundu.

 

RUVR, Rusya Dışişleri Bakanlığı, bir iyi niyet göstergesi olarak ve Güneydoğu Ukrayna’da ateşkes rejiminin tesis edilmesini beklemeden, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) gözlemcilerini Rusya-Ukrayna sınırındaki “Donetsk” ve “Gukovo” sınır kapılarına davet ettiklerini açıkladı.

 

Bakanlığın internet sitesinden yayınladığı açıklamada, “Kiev’in Güneydoğu Ukrayna’da yürüttüğü askeri operasyon bölgesindeki gerginliğin tırmanması bağlamında Rusya tarafı, bir iyi niyet göstergesi olarak ve ateşkes rejiminin tesis edilmesini beklemeden AGİT gözlemcilerini, Rusya-Ukrayna sınırındaki Donetsk ve Gukovo sınır kapılarına davet ediyor” denildi.

 

İngiltere 15 Temmuz’da Bunları Konuşuyor

 

Financial Times, Başbakan David Cameron'ın yaptığı değişiklerle daha çok kadının yer aldığı ve daha genç bir kabine hedeflediğini yazıyor.

 

Görevini bırakan bakanların orta yaşlı ve erkek olduklarına dikkat çekilen haberde, gelecek yıl yapılacak genel seçim öncesi gelen kabine değişikliği "erkek, solgun ve eskimiş"lerin tahliyesi olarak niteleniyor.

 

Gazete, değişikliğin şu ana kadar açıklanan Dışişleri Bakanı William Hague, Kabine Bakanı Ken Clarke ve Galler'den sorumlu Devlet Bakanı David Jones'la sınırlı kalmayacağını, çok daha kapsamlı bir değişiklik beklendiğini yazıyor.

 

Guardian, hükümetteki kaynaklarına dayandırdığı haberinde, İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague'ın kendi isteğiyle görevden ayrıldığını yazıyor. Gazete, son yapılan kamuoyu yoklamasında, Muhafazakar Parti'nin yüzde 1'lik bir farkla İşçi Partisi'nin önüne geçtiğini de duyuruyor. Ankete göre Muhafazakar Parti'nin destek oranı yüzde 34.

 

Times gazetesine göre ise görevden alınan bakan sayısı 13. Dışişleri Bakanı William Hague'ın son yıllarda Arap ülkelerinde yaşanan büyük ayaklanmalar süresince İngiltere'nin dış politikasını yönettiğinin vurgulandığı haberde, İngiltere'nin Libya ve Suriye politikalarının, bu ülkelerdeki son duruma bakınca çok da başarılı olmadığı yorumu yapılıyor.

 

Independent da kabine değişikliği haberini "Cameron'ın takım elbiseli adam katliamı" başlığıyla veriyor. İngiltere basınında bugün öne çıkan bir diğer konu da İngiltere Anglikan Kilisesi Meclisi'nin dün yaptığı oylamayla, ilk kez kadınların da piskopos olarak atanmasına izin vermesi.

 

Guardian, 45 hayır oyuna karşılık 152 evet oyuyla alınan kararın, kilise hiyerarşisindeki erkek egemen yapıyı kıracağı yorumunu yapıyor.

 

Times gazetesi de kilisenin kadın psikoposlara "sonunda" izin vererek 40 yıldır süren bir tartışmaya son noktayı koyduğunu belirtiyor. İlk kadın piskoposların, gelecek ilkbaharda asistan piskopos olarak göreve atanması bekleniyor.

 

Independent'ın Gazze'de bulunan muhabiri Kim Sengupta, önceki gün İsrail'in uyarısıyla evlerini terkeden Gazzelilerin, bir "meydan okuma" olarak, uyarının üstünden 24 saat geçmeden evlerine geri döndüklerini bildiriyor.

 

Sivillerin, İsrail'deki Netanyahu hükümetinin roket sahası olarak gösterdiği bölgelere geri dönmesinin İsrail'i zor durumda bırakacağı yorumunun yapıldığı haberde, Gazzeli bir çiftçinin şu sözlerine de yer veriliyor: "Gidecek başka bir yerimiz yok. Kardeşlerim kalıyor, ben de kalıyorum. Burası bizim vatanımız. [İsrail] evimizi yıktı ama yeniden inşa edeceğiz".

 

Financial Times "Susuz bir dünya" başlıklı yazı dizisinde, dünyanın karşı karşıya kalacağı susuzluk sorununa dikkat çekiyor.

 

Susuzluk sorununa, varlığı suya dayanan şirketlerin gözünden bakılan haberde, suyun artan maliyetinin ve arıtılmış su kullanmak için yapılan çalışmaların şirketlere getirdiği ekonomik yük detaylı olarak anlatılıyor. Nestle, Coca-Cola gibi büyük gıda şirketlerinin, dünya liderlerini iklim değişikliğine nazaran susuzluğa öncelik vermeye çağırdıkları belirtiliyor. Gazete, suyun "temel insan hakkı" olduğu görüşüyle, aktivistlerin "suyu şişeleyip satan" bu tarz şirketlere tepki gösterdiğine de dikkat çekiyor.

 

Habere eşlik eden grafiklerde, dünyadaki yıllık su tüketiminin son 50 yılda dört kat artarak 4000 kilometre küpe çıktığı, Avrupa'da bu tüketimin üçte ikisinin endüstri tarafından yapıldığı görülüyor.

 

Gazete çözümün ise şirketlerce değil, su kullanma politikalarında değişiklik yapma yetkisini elinde bulunduran hükümetlerce bulunabileceği yorumunu yapıyor.

 

Almanya 15 Temmuz’da Bunları Konuşuyor

 

Düsseldorf'ta yayımlanan Westdeutsche Zeitung, Almanya'nın 24 yıl aradan sonra kupayı almasını şöyle yorumluyor:

 

"Alman futbolu 1994-2002 yılları arasında tıngır mıngır ilerleyen bir dönem yaşadı. Aynı dönemde siyaset dünyasında da benzer bir durgunluk vardı, işsizliğin yüksek olduğu ekonomik bir kriz söz konusuydu. Her iki alanda da (futbol ve siyaset) hayal gücü yetersizdi. 2004 yılında riskli bir yeni başlangıç dönemine cesaret edildi. Siyaset dünyasında bir dizi reforma imza atıldı, futbolda ise ekip gençleştirildi ve hücum oyununa dönüş oldu. Almanya şayet büyük bir ihtiyaç görüyorsa, problemlerin karşısına çıkma yeteneğine sahip. İşte o zaman reform yapılması konusunda herkes ortak hareket etmeye hazır hale geliyor. Almanlar yan gelip yatan değil, kolları sıvayıp üretime hazır bir ulus. Kendi içlerinde her şeyin sorunsuz gittiği söylenemez ama sonuç olarak bu sistem işliyor."

 

Die Welt gazetesi Almanya'nın başarısıyla ilgili yorumunda şu satırlara yer veriyor:

 

"Neyse ki final maçı olması gerektiği gibiydi. Harika iki takımın mücadelesi söz konusuydu, yarı finalde Brezilya'ya karşı olduğu gibi bir gezinti değildi. Bu kahramanca hizmetin, sonucu ödüllü oldu. Bu belki de Almanya'nın kazandığı en hak edilmiş Dünya Şampiyonası ödülü. Teknik Direktör Joachim Löw'ün takımı turnuvadaki en iyi takımdı. Kim uzun vadeli başarı elde etmek istiyorsa, o zaman bunu çalışarak kazanmalı. Bunun temelini oluşturan çalışma meşakkatli olabilir ve ekilen tohum yavaş yavaş büyür. Ancak Alman futbolunda 2000'li yılların başında alınan kararlar Almanya'nın 2014'de Dünya Şampiyonu olmasını sağladı. Bu, insanı yatıştıran bir mesaj. Hata yapılması elbette mümkün, hatta ve hatta hata yapmak, bazı konularda ilerleme sağlayabilmek için gerekli."

 

Würzburg'da yayımlanan Main-Post gazetesinde ise şu satırlar dikkat çekiyor:

 

"Neuer, Schweinsteiger, Götze ve arkadaşları modern, hizmet odaklı ama gergin olmayan Almanya için örnek alınabilecek harika karakterler olmaya uygunlar. İşte bu çok kültürlü ekip ekonominin de övünebileceği Almanya'nın harika olduğu mesajını verecek sempati elçileri. Bu da yeterli. Ancak Joachim Löw'ün gençleri Brezilya'daki şampiyonada çok da başarılı bir futbol oynadılar."

 

Lüneburg'da yayımlanan Landeszeitung, Ortadoğu'da giderek tırmanan gerginliğe yer ayırıyor. İsrail'in Gazze Şeridi'ne havadan ve karadan operasyonları ile Hamas'ın İsrail'e yönelik füze saldırıları gazetede şöyle yorumlanıyor:

 

"Acil ziyaretler ve hızlı bir ateşkes sağlanması yönünde yapılan uyarılar, AB'nin diplomatik atakları gibi görünse de aslında çaresizliğinin dışa vurumu. Çünkü Avrupa'dan verilen barış mesajlarına hiç bu kadar kulak tıkanmamıştı. Bundan daha da acısı İsrail'in El Fetih ve Hamas'ın birlik hükümeti oluşturmasıyla ortaya çıkan şansı kaybetmesi. Hamas'ın Ortadoğu'da güvenliğin mimarı olmasına dolaylı da olsa katılması stratejisi denenebilirdi. İsrail bunun yerine yok etmeyi tercih etti. Bunda başarılı olamıyor çünkü şiddet sarmalı her iki taraftaki radikalleri daha da harekete geçiriyor. Ayrıca Hamas'ın çok daha radikal Cihad savaşçıları çıkarmasına yarıyor."

 

İran 15 Temmuz’da Bunları Konuşuyor

 

Risalet gazetesi İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Hamanei'nin İran cumhurbaşkanı Ruhani ve bakanlar kurulunu kabulünde yaptığı konuşmasını ilk sayfadan duyuruyor. Gazetede Irkçı İsrail'in Gazze'ye saldırılarını sürdürmesi, Viyana'da İran'la 5+1 arasında nükleer müzakerelerin devam etmesi gibi haberler ön plana çıkarılırken, Rusya ve Ukrayna hattındaki gerginliği konu eden bir yazı dikkatimizi çekiyor:

 

Rusya ve Ukrayna arasındaki gerginliğin son aylarda daha da şiddetlendiği gözleniyor. Moskova ve Kiev hattında gerginliğin artmasına rağmen iki taraf arasında ilişkilerin normalleşmesine yönelik şimdiye kadar isabetli bir adım atılmış değil.

 

Rusya dışişleri bakanlığı Ukrayna savaş uçaklarının Rusya sınırlarına saldırılarının bedelinin ağır olacağı konusunda uyarıda bulundu. Rusya dışişleri bakanlığı bu uyarıyı Ukrayna cumhurbaşkanı Poroşenko'nun sınır bölgelerde Ukrayna savaş uçaklarının milislerin mevzilerini hedef aldığını söylediği bir dönemde yaptı. Öte yandan Ukrayna yetkililerinden birisi yapılan söz konsuu saldırılarda yaklaşık 500 milis öldürülürken 2 zırhlı aracın da imha edildiğini duyurdu. Bu arada Ukrayana ordusu bu ülkenin Doğu bölgelerindeki ayrılıkçıların Kiev'in tekrar kontrolüne geçen bölgeleri geri almak için misilleme saldırısında bulunduğunu duyurdu.

 

Cumhuri İslami gazetesinde İslam inkılabı rehberi özel kalem müdürü Hüccetülislam Gülpaygani'nin, bugün BM güvenlik konseyi adeta güvenliğin düşmanı haline geldiğini belirtmesi, İranlı bir grup sanatçı yayınladıkları ortak bildiride, korsan İsrail'in mazlum Gazze halkına yönelik cinayetlerini kınaması gibi haberler göze çarparken, Siyonist ejimin Gazze'ye saldırılarını konu eden bir yazı dikkatimizi çekiyor:

 

Siyonist ırkçı rejim Uluslarası toplumun sessizliği ve Arap rejimilerinin kayıtsızlığı karşısında masum ve savunmasız Filistin halkına yönelik vahşice saldırılarını sürdürüyor. Eldeki yeni veriler Korsna rejimin saldırıları sonucu Filistinli şehitlerin sayısı 180'ı aşarken, en az 1300 Filistinlinin de yaralandığını gösteriyor.

 

Siyonist ırkçı rejimin Filistinlilere yönelik başlattığı katliam ve vahşi saldırlarının son bulacağına dair mevcut durumda her hangi bir belirti yokken, daha şimdiden işgalci siyonist rejimin başlattığı saldırılarda bozguna uğrayacağına dair berlitiler gün ışığına çıkmış bulunuyor. Siyonistler Gazze Şeridine saldırıyı başlattığı ilk günden beri binlerce ton bomba yağdırmasına rağmen, Filistinlilerin teslim olmasına yönelik zerre kadar başarı elde edememiştir.

 

Fars haber ajansı internet sitesinde İran ve Rusya'nın son günlerde petrole karşı ürün takası ile ilgili sıkı müzakereler gerçekleştirdiğinin duyurulması, Afganistan'da cumhurbaşkanlığı adayı Abdullah Absullah'ın kendi taraftarlarından seçim sonuçlarına itirazlara son vermesini istemesi gibi haberlere yer verilirken siyonist rejimin Gazze'ye yönelik saldırılarında yasak mühimmat ver mermi kullandığını konu eden bir haber dikkatimizi çekiyor:

 

Gazze şeridinde Sağlık Bakanlığı, korsan İsrail'in Gazze saldırısında yasak mühammat ve mermi kullandığını açıkladı. Bu bağlamda bir açıklama yapan Gazze şeridi Sağlık Bakanlığı temsilcisi Yusuf Eburiş, şehitlerin ve yaralıların vücutlarında korsan İsrail'in kullandığı yasak mühimmatların izine rastladıklarını belirtti.

 

Katil siyonistlerin vahşice ve acımasızca Gazze şeridinde sivilleri hedef aldıklarını belirten Eburiş, yaralıların arasında çok derin yaraları olanlara yeterli yardım ve hizmeti veremediklerini, bu yaraların yaralıları ömür boyu sakat bırakacağını, Gazze'de sağlık merkezleri siyonistlerin hedefi haline geldiğini, yasak mühimmatların kullanılması uluslararası yasalara ve Cenevre konvansiyonuna aykırı olduğunu vurguladı.

 

Suriye 15 Temmuz’da Bunları Konuşuyor

 

Suriye Arap Haber Ajansı (SANA), Rusya Dışişleri Bakanlığı Federal Rusya’nın dün Suriye’deki insani durumlarla ilgili alınan 2165 nolu uluslararası güvenlik konseyi kararını onayladığını belirterek, bu kararın uygulanması esnasında Suriye’nin egemenliği, istiklali ve toprak bütünlüğünün korunmasının belirlenmesinin önemini vurguladı. Rusya Dışişleri Bakanlığı yayınladığı beyanda, kararda temel meselelerin belgelendiğini söyledi.

 

Bakanlık, bu hedefin sağlanması için Suriye’nin komşuları Ürdün, Lübnan ve Türkiye’de Birleşmiş Milletlere bağlı bir denetim komisyonunun konuşlandırılacağını, temel görevinin Suriye’ye gönderilen Tır araçlarının insani açıdan kontrol edilmesine aktif bir şekilde garantilemek olduğunu söyledi.

 

SANA, Irak uydu televizyon kanalı bugün Irak ordusunun Tekrit Kentinin tamamını Kaide Örgütüne bağlı ‘Irak ve Şam İslami Devleti’ adlı tekfirci terör oluşumundan temizleyerek kontrolüne geçirdiğini ilan etti.

 

Televizyona açıklama yapan Iraklı resmi bir kaynak; ordu birliklerinin sabahın erken saatlerinde kentte özel bir operasyon başlatmaları ardından tekfirci teröristlerin bölgeden kaçışmaya başladıklarını belirtti.

 

SANA, Avrupalı Vefa Kampanyası ve Suriye Kalkınma Sekretaryası bugün Suriye hükümetinin destekleriyle Şam’da Filistinli mültecilerin yoğun olarak yaşadıkları Yermük Bölgesinde silahlı terör gruplarının katı ablukası altında bulunan ailelere insani yardım paketleri dağıttı.

 

Kampanya organizatörü Emin Ebu Raşit SANA’ya açıklamasında Suriye’de kriz ve koşullar nedeniyle mağdur düşen ailelerin sorunlarını hafifletme ve onlara yardımcı olma amacıyla başlatılan kampanyanın ikinci gününde yardım paketleri dağıtmaya devam edildiğini söyledi.

 

SANA, Kabine bugün başkanı Vail el Halaki başkanlığında düzenlediği haftalık oturumunda; ırkçı siyonist İsrail’in, meşru sahibi olduğu topraklarına ısrarla tutunan Filistin halkına yönelik saldırılarını şiddetle kınadı.

 

Oturumunda İsrail’in bu saldırılarını insanlık dışı vahşi katliamlar olarak nitelendiren kabine; Suriye’nin tüm koşullara rağmen Filistin halkının haklı davasını desteklemeye devam edeceğinin altını çizdi.

 

SANA, Askeri kaynak SANA’ya açıklamasında, ordu birliklerimizin Halep kırsalı Han el Asel, Atareb, Anjaara, Daret Ezza’nın doğusu ve güneyi, Urum el Kubra, Termal Santralin kuzeyi, ve Kefar Halep’te çok sayıda teröristin öldürülerek içindeki teröristlerle beraber araçlarının da imha edildiğini belirtti.

 

Kaynak, birliklerimizin Halep ve kırsalının Uveyca, Babenniş, Şeyh Sait, Fafin, Harbel, Hayyan, Atareb, Zerubiye, Tel Rafet, Deyr Cemal, Bab el Hadid bölgelerinde çok sayıda teröristi öldürerek suç edatlarını da imha ettiklerini söyledi.

 

SANA, İran Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani, Müslüman saflarının Filistin davası etrafında birleştirilmesi ve mazlum Filistin halkını vahşi Siyonist varlığın Gazze’ye saldırılarına karşı savunmaya çağrı yaptı.

 

Filistin Tahran Büyükelçisi Salah Zevavi ile Tahran’daki Filistin Direniş Geupları temsilcilerinin katılımıyla İran Şura Meclisinin aleni oturumunda yaptığı konuşmada Laricani, Filistin konusu ve mazlum Filistin halkını Siyonist saldırılar önünde savunmanın Müslümanlar arasında uzlaşma ve birliğin sağlanmasına katkı yapmasını umduğunu dile getirdi.

 

Bulgaristan 15 Haziran’da Bunları Konuşuyor

 

Radio Bulgaria (BNR), Yılın ilk beş ayında ülkemizdeki doğrudan yabancı yatırımlar 232 milyon Avro olarak gerçekleşti. Geçen senenin aynı dönemine kıyasla Bulgaristan Merkez Bankası ise yatırımlarda 147 milyon Avro azalma kaydetti.

 

Bulgaristan’da doğrudan yabancı yatırımlar hala çok düşük düzeyde. Bulgar Yatırımlar Ajansı verilerine göre, ileriye dönük beklentiler olumlu. Yılın spnuna kadar ülkemize 1.2 milyar avro yatırım bekleniyor.

 

BNR, Bulgaristan’da temel partiler Bulgaristan’ın ortak Avrupa Bankacılık Birliğine katılması konusunda uzlaşıya vardı. Cumhurbaşkanı Rosen Plevenliev nezdinde yapılan istişarelerde, ülkenin finans durumu ve 4. büyüklükteki banka olan Korporatif Bankası ile ilgili kriz gibi sorunlar ele alındı.

 

5 Ekim 2014 yılında yapılacak erken genel seçimlerden önce oluşan politik kriz de tartışıldı. Ekonominin mali istikrarı ve canlanması için somut öneri paketi kabul edildi. İcra ve yürütme organlarının Bulgar Merkez Bankası da bu alanda anlaştı. Plevneliev, ülkenin 4'üncü en büyük bankası olan Korporatif Ticaret Bankasında (KTB) yaşanan sorunların yanında memlekette siyasi kriz sinyalleri veren, başlıca siyasi güçler arasındaki görüş ayrılıklarının ele alındığı bir toplantı düzenledi.

 

BNR, Öğretisi bütün dünyadan binlerce kişiye ilham veren Petır Dınov’un doğumu üzerinden 150 yıl tamamlandı. Petır Dınov, Varna’ya bağlı Hadırça (bugünkü adı ile Nikolaevka) köyünde papaz ailesinde doğdu. İlahiyat ve Boston Üniversitesinde tıp bölümünü bitirdikten sonra yurda dönen Dınov, “Bilim ve terbiye” başlıklı ilk kitabını çıkardı. Hemfikirleri ile birlikte Bulgar halkının dini ruhunun yükseltilmesi topluluğunu veya bugünkü adı ile Beyaz Kardeşliği kurdu.

 

BNR, Cunhurbaşkanı Rosen Plevneliyev’in başkanlığında Bulgaristan’ın mali durumu konusunda toplantı düzenlendi.Toplantiya Halk Meclisi Başknaı Mihail Mikov, miliyetçi “Ataka” partisi dışında tüm  Parlamentoda temsil olan  siyasi grup liderleri, Başsavcı Sotir Tsatsarov, ve Bulgaristan Merkez Bankası Müdürü İvan İskrov katıldı. Korporatif Ticari Bankasının kurtarılması, bankada hesap açan sıradan vatandaşın korunması için bir paket önlemin alınması kararlaştırıldı. Suçluların en ağır bir şekilde cezalandırılması istenecek. Bulgaristan Merkez Bankası ise Avrupa Banka Oragınında Bulgaristan bankalarını denetlemesi talebinde bulunacak.

 

BNR, Karadeniz sahilindeki betonlaşmaya ve alkol turizmine “hayır”. Bu konum arkasına başkent Sofya’nın üç okulunun öğrencileri duruyor. Gençler, Karadere’nin inşa edilmesi niyetlerine seçenek olan yenilikçi yatırım projeleri geliştirdi. Karadere, Karadeniz’in Bulgar sahilinin en korunmuş bölgesidir. Karadere’nin inşa edilmesi için ilk planlar 2007 yılındandır. Ama şans eseri onlar mali kriz yüzünden gerçekleşmedi. İnşa planlarına karşı çevreciler ve ülke genelinden insanlar protestolar yapıyor.