ABD 10 Temmuz’da Bunları Konuşuyor

 

The Voice of America (VOA), Göçmen hakları savunucuları, Amerika’nın güneyinde çocukların gözetim altında tutulması da dâhil, yasadışı göçmenlere yapılan muameleyi sorguluyor. Bazıları da yasadışı göçmenliğe bir son verilmesini istiyor. Konu demokratlarla Cumhuriyetçiler'i yine karşı karşıya getirdi.

 

California’da protestocular, resmi işlemler için otobüslerle getirilen göçmenlerin yolunu kesti. Her iki taraf da, Washington’un göçmenlik sorununa bir çare bulmasını istiyor. Ekim ayından bu yana, Amerika – Meksika sınırını geçerken tutuklanan, ailelerinden kopmuş çocukların sayısı elli iki bini buldu. Başkan Obama bu durumu ‘insani bir kriz’ olarak tanımladı. 

 

VOA, Başkan Barack Obama, acil sorunların çözümü amacıyla Kongre'den 3,7 milyar dolar ödenek istedi. Son birkaç ayda Amerika'nın güney sınırından onbinlerce Orta Amerikalı çocuğun kaçak yollardan giriş yapmış olması, göçmenlik sisteminin ciddi bir şekilde tıkanmasına yol açmış durumda.

 

Temsilciler Meclisi'nin Cumhuriyetçi Partili Başkanı John Boehner'e mektup yazan Başkan Obama, ödeneğin sınır güvenliğinin güçlendirilmesi, sınırın havadan denetimi, ülkeye kaçak girenlerin tıbbi bakımı ve bu kişilerin işlemlerinin daha hızlı ve verimli bir şekilde görülmesi için ek personel alımında kullanılacağını bildirdi.

 

Obama ayrıca Kongre'den, İç Güvenlik Bakanı Jeh Johnson'a yeni bir yetki verilmesini de talep etti.

 

The Wall Street Journal (WSJ), ABD'deki süpermarketlerde 38 binden fazla ürün satılıyor. Oxfam International'ın hazırladığı internette dolaşan bir grafik, raflarda yer alan gıda ve içecek ürünlerinin neredeyse tamamının yalnızca 10 şirket tarafından üretildiğini gösteriyor.

 

Raporda karmakarışık küresel gıda sisteminin getirdiği tehlikelere de yer verildi: Çiftçilerin ürünleri için oldukça az sayıda alıcıya sahip olmaları, tarım işçilerinin sömürülmesi ve tehlikeli çalışma koşullarının getirdiği sıkıntıları yaşamaları, tüketicilerin markanın arkasında kimin olduğunu takip edememeleri ve kendi tedarik zincirlerinde neler olduğundan haberdar olmayan devasa uluslararası şirketler.

 

Gıda ve içecek endüstrisinin sera emisyonlarını azaltmak için yeterince çana harcamadıklarını savunan Oxfam, bu durumun da iklim değişikliğine katkıda bulunduğunu ve çiftçilere zarar verdiğini iddia etti. Mayıs 2014'te yayınlanan bir rapora göre ise söz konusu 10 şirket bir ülke olsaydı, Finlandiya, İsveç, Danimarka ve Norveç'in yarattığı hava kirliliğinden fazla olmak üzere dünyanın en fazla hava kirliliği yaratan 25. ülkesi olacaktı.

 

WSJ, Federal Reserve tarafından dün açıklanan toplantı tutanaklarında banka üyeleri varlık alımlarının Ekim ayı gibi sona ermesini öngörülüyor. Geçtiğimiz yıl “varlık alımlarını azaltabiliriz” cümlesiyle bile gelişmekte olan piyasalarda çalkalanmalar yaşanırken, ekonomistler ve analistler bunun adını çoktan koymuşlardı; “normalizasyon.” Fed’in para basıp piyasaya sürdüğü “kolay para dönemi”nin ilk dönemi Ekim ayı gibi kapanacak ve Fed artık varlık alımı yapmayacak.

 

WSJ, Avrupa Merkez Bankası (AMB) baş ekonomisti Peter Praet hedefli uzun vadeli yeniden finansman operasyonunun (TLTRO) şirketler için borç verme faizleri ile kredi riskinin yüksek, ekonomik performansın ise zayıf olmasından kaynaklanan kısır döngüyü kıracağını savundu.

 

Paris'te düzenlenen Paris Europlace konferansında bir konuşma yapan Praet konu hakkında, "Aldığımız tedbirler hiç de küçük değil," değerlendirmesinde bulundu.

 

Merkez Bankası'nın sağlayacağı fonların bankaların yeni kredi verme şartına bağlı olduğunu hatırlatan Praet, 5 Haziran'da açıklanan uzun vadeli kredilerin bankaları kredi vermeye teşvik edeceğini savundu. TLTRO'nun para piyasalarındaki kısa vadeli faizleri de aşağı çekerek bankalar için faaliyet gösteren diğer fonlama kaynaklarıyla rekabet edeceğini ve böylece AMB'den borçlanmayan bankalar için dahi faizleri düşüreceğini iddia etti.

 

WSJ, Irak lideri, Kürtlerin, radikal İslamcı militanların, Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin (KBY) başkenti Erbil'i harekat merkezi olarak kullanmalarına izin verdiğini ileri sürdü. Kürt liderler, bu iddiaları reddetti.

 

Irak Başbakanı Nouri El-Maliki, Irak'ta bağımsızlık için harekete geçen yarı özerk Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin, Sünni cihatçıların yarattığı ortamdan yararlanarak, petrol zengini Kerkük de dahil olmak üzere bölgenin kontrolünü tamamen ele geçirmesi üzerine bu iddiaları öne attı. KBY Başkanı Mesud Barzani geçtiğimiz hafta bölgesel yönetimin parlamentosundan bağımsızlık referandumu talep etmişti.

 

Ülkenin hem mezhepsel hem de etnik olarak bölünmesinden korkan Washington ve Bağdat, Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin bu hamlelerine itiraz etti.

 

WSJ, Danimarkalı grubun taşımacılık birimi olan Maersk Line ile İsviçreli MSC tarafından Perşembe günü dünyanın en yoğun ticaret rotalarından bazılarında gemi paylaşımı yapmak için 10 yıllık bir anlaşma yapıldı. Avrupa-Asya ve Atlantik –Pasifik rotalarındaki operasyonların etkinliğinin ve karlılığının artacağı belirtildi. Maersk kapasite bakımından dünyanın en büyük konteyner taşımacılık grubu olma özelliğini taşıyor.

 

Taşımacılık şirketleri yakıt maliyetlerindeki yükseliş ve birçok rotada atıl taşımacılık kapasitesi ile mücadele ediyor. Bununla beraber küresel ticarette de büyüme yavaşlıyor. Maersk açıklamasına göre anlaşma gemi kapasitesinin iyileştirilmesi ve ölçek ekonomisi sayesinde maliyetlerin düşmesine imkân tanıyacak. Anlaşmaya 185 geminin dahil olacağını belirten Maersk, tarafların müşteriler ve anlaşmada tedarikçilerle bağımsız ticari ilişkilerin süreceğini ve gemilere ortak şekilde sahip olunması gibi bir madde olmadığını kaydetti.

 

Çin 10 Temmuz’da Bunları Konuşuyor

 

Çin Devlet Radyosu (CRİ),  Çin'in dış ticaret hacmi yılın ilk yarısında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0,9 düşerek 12,4 trilyon yuan (2 trilyon ABD Doları) oldu. Çin Gümrükler Genel Müdürlüğü tarafından bugün yayınlanan verilere göre, yılın ilk yarısında ihracat hacmi yüzde 1,2 gerileyerek 6,5 trilyon yuana (1 trilyon ABD doları); ithalat hacmi yüzde 0,6 düşerek 5,9 trilyon yuana (1 trilyon ABD doları) indi.

 

Çin ile Avrupa Birliği arasındaki ticaret hacmi, yıllık bazda yüzde 9,6 artarak 1,79 trilyon yuana (289 milyar ABD doları) yükseldi. Çin ile ABD, ASEAN ve Japonya arasındaki ticaret hacminde de artış görüldü. Bunun yanı sıra, Çin'in iç kesimi ile Hong Hong arasındaki ticaret hacmi yüzde 24,1 düşüşle 980 milyar yuanda kaldı.

 

CRİ, "Çin'in Dış Yardımları" adlı Beyaz Kitap bugün Çin Devlet Konseyi Basın ve Enformasyon Ofisi tarafından yayınlandı. Beyaz Kitap'ta, 2010-2012 yılları arasında Çin'in dış yardım davasını istikrarlı geliştirmesi, yardım alan ülkelerin halklarının yaşam koşullarını iyileştirmesi, bölgesel işbirliğini hızlandırması ve uluslararası temas ve işbirliğine katkıları konularında geniş bilgi verildi.

 

Çin'in dış yardım sağlarken hiç bir siyasi şart koşmadığı gibi yardım alan ülkelerin içişlerine de karışmadığına dikkat çekilen Beyaz Kitap'ta, Çin'in dış yardımlarda temel aldığı ilkeler şöyle sıralandı: karşılıklı saygı, eşit davranma, taahhütlere sadık kalma, karşılıklı yarar ve karşılıklı kazanç.

 

CRİ, Çin-ABD Stratejik ve Ekonomik Diyalogu'nun 6'ıncısı bugün Beijing'de başladı. Diyaloga, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in özel temsilcileri Başbakan Yardımcısı Wang Yang ve Devlet Müşaviri Yang Jiechi ile ABD Başkanı Barack Obama'nın özel temsilcileri Dışişleri Bakanı John Kerry ve Maliye Bakanı Jacob Lew ortaklaşa başkanlık etti.

 

Çin Başbakan Yardımcısı Wang Yang, iki tarafın her yıl bir araya gelip stratejik sorunlar üzerine diyalog yapmalarının, iki ülke arasındaki yeni tip ilişkilerin en iyi yansıması olduğunu dile getirdi.

 

CRİ, Çin, Kore Yarımadası'nda tarafların ortaklaşa çaba harcayarak gerginliği yumuşatmasını ve Yarımada'da barışı ve istikrarı korumasını istiyor.

 

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin bugün 2 kısa menzilli füze fırlattığı bildirildi.

 

Rusya 10 Temmuz’da Bunları Konuşuyor

 

Rusya’nın Sesi Radyosu (RUVR), AGİT’in Sınırlı Seçim Gözlem Heyeti, Türkiye’de ağustos ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili çalışmalarına başladı. Çarşamba günü böyle bir açıklama yapan heyet başkanı Büyükelçi Gert-Hinrich Ahrens, Ankara’da katıldığı basın toplantısında, “AGİT’in Demokratik Enstitüler ve İnsan Hakları Ofisi (ODIHR)’nden Türkiye hükümetinin resmi daveti üzerine geldik. Bugün çalışmalarımıza başlıyoruz. Seçim sonuçları bizi ilgilendirmiyor ve sonuç sürecine katılmıyoruz. Seçimlerin uyumlu ve şeffaf bir şekilde yapıldığını gözlemlememiz önemli. Biz gerçeklilik ve tarafsızlık ilkeleriyle çalışıyoruz " dedi.

 

AGİT uzmanlarının faaliyetleri sadece oylama sürecini izlemekle kalmadığını da belirten heyet başkanı ayrıca, “Seçim kampanyasını, basının tepkilerini, yönetimin yaklaşımını da dikkatle izleyeceğiz, ülkenin haberleşme alanında nelerin yapıldığını gözleyeceğiz."

 

RUVR, Amerikan istihbaratının eski görevlisi Edward Snowden, Rusya’da kalma süresinin uzatılması talebiyle Rusya Federasyonu Göç İdaresi’ne başvurdu. Snowden’in geçici sığınma süresi 31 Temmuz 2014 tarihinde doluyor. Açıklamayı çarşamba günü yapan avukatı Anatoliy Kuçerena, müvekkilinin hangi statüde Rusya topraklarında kalmak istediğini açıklamadı.

 

Amerika Ulusal Güvenlik Ajansı eski görevlisi Snowden, geçen senenin haziran ayında, ABD ve İngiltere istihbarat idarelerinin internet takip programları konusunda birçok gizli belge ve bilgiyi Washington Post ve Guardian gazetelerine teslim etmişti. Rusya’ya Hong Kong’tan gelen Snowden Moskova’nın Şeremetyevo Havalimanı’nın transit bölgesinde bir ay kalmıştı. Ağustos ayında Snowden’e Rusya’da bir yıllık geçici sığınma verilmişti. ABD, Snowden’i yabancı ülke istihbaratlarına kasten gizli bilgi teslim etme ve buna benzer birçok olaydan suçlu buluyor. Eski istihbarat görevlisini her suçtan 10 yıla kadar hapis cezası bekliyor.

 

RUVR, Rusya Federal Soruşturma Komitesi, Ukraynalı bombardımanpilotu Nadejda Savçenko’yu Rusya Devlet Radyo ve Televizyon Kurumu muhabirlerinin ölümüne yardım etmekle suçladı.

 

Savçenko operasyon sırasında ateş etme parametrelerini koordine ediyordu. Haberi çarşamba günü gazetecilere duyuran Komite Sözcüsü Vladimir Markin, Savçenko’nun mülteci kılığında girmeyi başardığı Rusya’da yakalandığını da bildirdi.

RUVR, Ukrayna, ülke toraklarından transit olarak Avrupa’ya gönderilen doğalgazdan yasadışı olarak çekmiyor ve çekmeyi de düşünmüyor. Gazetecilere böyle bir açıklama yapan Ukrayna Enerji Bakanı Yuriy Prodan, “Gelinen noktada Avrupa’ya sevk edilen doğalgaz hacminden yasadışı yollarla gaz çekmiyoruz ve çekmeyeceğiz” dedi.

 

Gazprom, uzun ve bir sonuç vermeyen müzakerelerden sonra 5 milyar 300 milyon borcu biriken Naftogaz şirketini 16 Haziran’dan itibaren ön ödeme rejimine geçirdi. Halen Ukrayna doğalgaz taşıma sistemine sadece Avrupa’ya sevk edilen hacimler veriliyor. Gazprom ve Avrupa Komisyonu’na göre, şimdilik kontrat miktarları çerçevesinde gerçekleşen transit sevkiyatlarda, kışın Ukrayna’nın yeraltı doğalgaz depolarındaki rezervler tükendiğinde sorunlar yaşanabileceği ihtimalini de dile getiriyor.

 

İngiltere 10 Temmuz’da Bunları Konuşuyor

 

Telegraph gazetesinin manşetinde bugün greve çıkması beklenen öğretmenlerin grev hakkı ile ilgili yeni bir düzenleme ihtimali yer alıyor. Gazeteye göre Başbakan David Cameron öğretmenlerin, grev tarihine yakın bir oylama olmadan iş bırakmasını engelleyecek bir yasa sözü vermiş durumda. Şu andaki durumda öğretmenler iki yıl önce greve gidip gitmemeyi oylamış durumdalar. Gazete, sendika üyelerinin sadece dörtte birinin iki yıl önce katıldığı oylamaya dayanarak greve çıkan öğretmenler nedeniyle bir milyon öğrenci okul kapısında kalacak diye yazıyor.

 

Guardian gazetesi ise aynı haberi "1 milyon kişi greve giderken, Başbakan'dan grevlere engelleme" başlığı ile vermiş. Gazete Başbakan'ın greve gitmek için yapılan oylamalara baraj getirmek istediğini yazıyor.

 

Gazetede yer alan bir başka haberde ise Kilise'nin Pazartesi günü kadın piskoposlara izin verilip verilmemesini oylaması yer alıyor. Guardian'a göre her ne kadar oylama da red oyu çıkacak olsa da, Kilise üzerinde kadın piskoposlara izin verilmesi için başka yollarla baskı kurulması denenecek.

 

Telegraph gazetesinde öne çıkan bir diğer haber ise İskoçya'da yaklaşan bağımsızlık referandumu ile ilgili. Gazete İskoçya bağımsızlık için evet oyu verirse yatırımcıların saatler içerisinde paralarını İskoç bankalarından çekebileceklerini yazıyor. İsveç Bankası USB'nin raporuna dayandırılan haberde, İngiltere merkez bankasının İskoçya'dan garantisini çekeceğini bunun da yatırımcıların paralarını sınırın güneyine kaydıracağını yazıyor.

 

Financial Times gazetesinde yer alan bir habere göre Irak'ın Şii Başbakanı Nuri El Maliki Kürt liderleri Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütüne ve Saddam Hüseyin'in Baas partisi üyelerine destek vermekle suçladı. Gazete, haftalık konuşmasında Erbil'i düşmanlarının operasyonları için merkez olarak tanımlayan Maliki'nin bu sözlerinin Kürtlerle arasını daha fazla açacağını yazıyor.

 

Times gazetesi, camilerde sayıları giderek artan cemaatin, imamların radikal İslam konusunda insanları uyarmasını zorlaştırdığını yazıyor. Müslüman kanaat önderlerine dayandırılan haberde, birçok camide imamların İngilizce dışında dil kullanarak dua etmesinin de gençlere ulaşmakta zorluk yarattığına dair endişelerin olduğu yer alıyor.

 

Independent gazetesi ise manşetinde Gazze Şeridi'ne karşı gerçekleşen İsrail saldırılarını taşımış. Gazete cenaze taşıyan Filistinlilerin fotoğrafının yer aldığı manşetinde, "Eski bilindik hikâye: Gazze trajedisinin bedelini masumlar ödüyor" yazıyor.

 

Almanya 10 Temmuz’da Bunları Konuşuyor

 

Saarbrücker Zeitung, Soçi’de düzenlenecek Kış Olimpiyatları’nın başlamasına az bir zaman kala Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in miting ve gösteri eylemleri düzenlenmesine ilişkin yasağı kaldırması olumlu yankı buldu. Ancak Saarbrücker Zeitung yorumunda Putin’e ilişkin çekincelerini şöyle dile getiriyor:

 

“Vladimir Putin gerçek bir demokratlığa bürünmedi. Kremlin şefi sadece şu anki diktatör imajını düzelterek, milyarlık prestij projesini, Soçi’deki Kış Olimpiyat Oyunları’nı kurtarmaya çalışıyor. Böyle bir durumda Putin bedel ödemeye hazır ve bu yüzden de aslında ‘can sıkıcı olan’ vatandaş protestolarına izin veriyor. Ama dikkat! Putin bu girişimiyle düşünce özgürlüğünü kastetmiyor. Putin yönetimi gösterilerin nerede, hangi zamanda ve içerikte olacağını bizzat belirliyor. Hiçbir çözüm bulunamadığı takdirde de gösterilerin yapılacağı caddede buldozerler bir gecede düzeltme çalışmalarına başlıyorlar ve böylece gösteriler baştan engellenmiş oluyor. Sonra da buna şanssızlık deniyor, ya da Putinvari siyaset!”

 

Neue Osnabrücker Zeitung, gazetesi Irak ve Ortadoğu bağlamındaki yorumunda ABD Başkanı Barack Obama’nın Ortadoğu’yu barışa kavuşturma hedeflerinin başarısızlığa uğradığını belirterek şu görüşlere yer veriyor:

 

“Terör örgütü El Kaide, Suriye ve Irak’ta gövde gösterisinde bulunuyor. Aşırı güçlerin Felluce’ye bayrak dikmeleri hayra alâmet değil! Sünnilerin kalesi konumundaki bu kentte bir zamanlar Amerikan askerî birlikleri, Irak Ordusu ve kabilelere bağlı milisler, aşırı güçlerle yıllar boyunca ağır savaşmışlardı. Felluce’nin şimdi yeniden fanatiklerin eline geçmesi, El Kaide milislerinin uzun dayanma iradeleri olduğunu gösteriyor. Spor ayakkabılı, kalaşnikoflu fanatikler, Şiiler ile Sünniler arasındaki eski anlaşmazlıkları yeniden deşiyorlar. Öte yandan Felluce örneği, müttefik askerî birliklerin Afganistan’dan çekilmesinden sonra bu ülkede de gelecek perspektifinin karanlık olacağına işâret ediyor. Önümüzdeki yıllar kanlı geçebilir.”

 

Landeszeitung, Irak’ta gelinen son duruma ilişkin olarak gazete yorumunda batının takınması gereken siyasî tavrı irdeliyor:

 

“Irak’ta şu sıralar tarihin en çelişkili durumları yaşanmakta. Bundan 12 yıl önce o zamanki Amerikan Başkanı George W. Bush, Saddam Hüseyin’e karşı başlattığı savaşı iki yalana, Irak’ta kitle imha silahları bulunduğu ve El Kaide terör örgütünün bu ülkedeki varlığına dayandırmıştı. Irak diktatörünün iktidardan alaşağı edilmesi, söz konusu bu ikinci yalanın gerçeğe dönüşmesinin zeminini hazırladı. Batının dinsel grupların etkisi altındaki ülkedeki iç savaş durumuna bir kez daha askerî müdahalede bulunmasının fazla bir getirisi olmayacaktır. Ancak kökten dinci Körfez krallıkları İran ya da Suriye’deki Şiilere karşı cephe oluşturduklarında, batılı ülkeler sürekli biçimde onların yükümlülüğü altına girmeseler, bunun yararı daha fazla olurdu.”

 

Berliner Zeitung ise ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Ortadoğu’daki mekik diplomasisini yorum sütununa taşımış:

 

“Kerry Ürdün ve Suudi Arabistan’a yaptığı kısa ziyaretlerde Ortadoğu için hazırladığı çerçeve anlaşmasına bu ülkelerden destek bulacak mı, bulamayacak mı? Birçok şey bu gelişmeye bağlı. Kerry’nin destek sağlaması, İsrail Başbakanı Netanyahu ile Filistinlilerin Başkanı Abbas’ı ikna anlamında tam bir joker olabilir. Filistin ve İsrail’den oluşan iki bağımsız devlet çözümü hâlâ mümkün ve yapılabilir görünüyor. Ancak eğer Kerry en ufak bir başarı sağlayamayacak olursa, yıllar boyunca kimse, bu her an patlamaya hazır bomba niteliğindeki anlaşmazlığa çözüm bulmaya yanaşmayacaktır. O nedenle ‘yolun açık olsun John Kerry’ diyoruz.”

 

İran 10 Temmuz’da Bunları Konuşuyor

 

İran Turkish Radio (IRIB),  Filistin İslami Direniş Hareketi HAMAS'ın liderlerinden ve Gazze'deki seçim hükümetinin eski başbakanı İsmail Heniyye'nin danışmanı Yusuf Rezqa, siyonist İsrail saldırıları karşısında Arap dünyasının sessiz kalmasını sert dille eleştirdi.

 

Arap ülkelerinin saldırılar karşısında sessiz kalmasının kabul edilemez bir tutum olduğunu belirten Rızqa, özerk Filistin yönetimi başkanı Mahmut Abbas'ın ırkçı İsrail'in son cinayetlerine karşı ciddi bir tutum sergileyemediğini belirterek eleştirdi.

 

Bu arada Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birimi Başkanı Halid Meşal, doğudan ve batıdan HAMAS'a, füze atılmasına son verilerek işgal rejimiyle ateşkes yapılmasını isteyen birçok telefon geldiğini söyledi.

 

IRIB, Irak'ın kuzeyindeki Yerel Kürt yönetimi başkanı Mesut Barzani, Irak hükümeti bakanlar kurulunda bulunan Kürt bakanların görevlerinden istifa etmelerini istedi.

 

Barzani, dün Irak başbakanı Maliki'nin açıklamalarına tepki olarak Bağdat hükümeti bakanlar kurulunda bulunan Kürt milletvekilli bakanların istifalarını istedi.

 

Barzani'nin bu açıklaması, Maliki'nin, Erbil'in IŞİD ve teröristlerin üssüne dönüştüğünü açıklamasının ardından geldi.

 

IRIB, İran'ın kuzeybatısında yer alan Maku ili valisi Şahin Alizade, İran ve Türkiye arasında sınır ticaretinde artışın olduğunu dile getirdi. İRNA'nın haberine göre, Şahin Alizade, Ağrı ve Iğdır valileriyle görüşmesinde, iki ülkenin sınır bölgelerinde oturanlar arasında sınır ticaretinde artış olduğunu ve bunun güzel bir gelişme olduğunu bildirerek, iki ülke arasında bu gibi gelişmelerin kuşkusuz iki ülke halklarının yararına olacağını söyledi.

 

Maku valisi, iki ülke arasında ticari ve iktisadi alanda ilişkilerin gelişmesi yönünde hedeflerin gerçekleştirilmesi için daha fazla çaba gösterilmesi gerektiğini belirtirken, Ağrı valisi Mehmet Tekinarslan da, Maku'da serbest sanayi ve ticaret bölgesinin resmen faaliyetlerine başlamasından memnuniyetini dile getirirken bu bölgenin iki ülke arasında ticaretin gelişmesinde önemli bir rol oynayabileceğini söyledi.

 

IRIB, Terör rejimi işgal güçlerinin bu sabah (10 Temmuz Perşembe) Han Yunus Kampı'ndaki Cevretu'l-Akkad bölgesinde bir eve düzenlediği hava saldırısında tamamı kadın ve çocuk sekiz kişi şehit olurken birçok kişi de yaralandı.

 

Filistin Enformasyon Merkezi muhabirinin hastane kaynaklarından edindiği bilgiye göre, işgal ordusu savaş uçakları Han Yunus Kampı'nın Cevretu'l-Akkad bölgesinde El-Halebi ailesine ait eve daha önce hiçbir uyarıda bulunmadan saldırı düzenledi. Saldırıda El-Halebi ailesine ait ev komşu El-Hac ailesine ait evle birlikte yıkıldı ve üçü kadın, dördü çocuk yedi kişi şehit oldu.

 

Suriye 10 Temmuz’da Bunları Konuşuyor

 

Suriye Arap Haber Ajansı (SANA), İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Murdiye Efham Suriye’yi terörist gruplar yoluyla düşürmeye çalışan güçlerin komplocu projelerinin başarısızlığa uğradığını bu yüzden terör ve kaosu yaymak için Irak’a yöneldiklerini belirtti.

 

Efham düzenlediği haftalık basın toplantısında, bölgede rejimleri değiştirmek için terörün kullanılmasının tehlikeli bir durum olduğunu söyledi. Efham söz konusu fenomenin bölge ülkeleri arasında işbirliği yapılmaması halinde bölgede yayılacağı uyarısında bulundu.

 

SANA, –Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Gennady Gatilov, Suriye’de kimyasal silahların ortadan kaldırılması eyleminin Suriye hükümetinin uluslararası toplum önündeki bütün sorumluluklarına bağlı kalmakla tamamladığını belirtti.

 

NOVOSTİ ajansı Gatilov’un gazetecilere verdiği demeçten naklen, “Suriye bütün sorumluluklarını yerine getirmiştir. Geriye kalanlar ise Suriye’de kimyasal silahlardan tamamen kurtulmakla temsil olunan nihai hedefle ilgili olarak önemli bir ehemmiyete sahip değildir” dedi.

 

Gatilov, batılı ülkelerin buna rağmen Güvenlik Konseyi dahilinde Suriye’nin bazı zehirli maddeleri sakladığı yönündeki iddialarla halen şüpheler yaratmaya çalıştığını ifade ederek batılı ülkelerin boş itirazlar veya eylemde herhangi bir kusur bulma girişimleri üzerine bu konunun dün itibariyle Güvenlik Konseyinde görüşüldüğüne dikkat çekti.

 

SANA, Hama kırsalında Gab Bölgesi Tarım Arazilerini Geliştirme Kurumu idaresinde bulunan ve bu sezon tütün ekilmesi planlanan 1194 hektarlık araziden 435 hektarı ekildi.

 

Gab Bölgesi Tarım Arazilerini Geliştirme Kurumunda Bitkisel Servet Departmanı Müdürü Vefik Zerruf SANA’ya verdiği demeçte; bu yıl kuruma bağlı 1194 hektarlık alanda tütün ekilmesi planlandığı ancak su yetersizliğinin yanı sıra Virginya türü tütünün yüksek maliyetinden dolayı bu alanın 435 hektarla sınırlı kaldığını ifade etti.

 

Tütün ekiminin fidelerinden işlemesine kadar büyük bir masraf teşkil ettiğine değinen Zerruf; bu nedenle çiftçilerin genel olarak daha az masraflı ve daha karlı ekinlere yöneldiklerini beyan etti.

 

SANA, Suriye’de ya da Ortadoğu bölgesinin başka bir ülkesinde silahlı terör gruplarının saflarında silah taşıyan yabancı teröristlerin ülkelerine dönmesi ihtimali Batılı devletleri günden güne daha çok korkutmaya başladı.

 

Bu çerçevede Fransa İçişleri Bakanı Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve; Fransa ve bütün Avrupalı ülkeler için ciddi bir tehdit haline gelen terörden korunma icraatlarının arttırıldığını açıkladı.