Almanya’nın Münih şehrinde Dünya Uygur Kongresi 6. Olağanüstü Genel Kurulu toplantısını gerçekleştirdi. Genel Kurula, 20 ülkeden 120 Uygur Türkü delege ve uluslararası alandan destekçiler ve gözlemciler katıldı. Toplantı, Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Rabia Kadir’in mesajı ile başladı. Uygur Türklerinin mücadelesinin sembol ismi Rabia Kadir, aday olmayacağını açıkladı. Dünya Uygur Kongresi’nin genel kurulunda iki aday başkanlık için yarıştı. Dünya Uygur Kongresi’nin yeni başkanı olarak Dolkun İsa oldu. 2004 yılında kurulan Dünya Uygur Kongresi Uygur Türklerinin diasporasının en üst temsil makamı niteliğini taşıyor.

 

Dünya Uygur Kongresi’nin 6. Olağanüstü Genel Kurulu’nu ve Doğu Türkistan’da yaşananları Doç. Dr. Erkin Emet TÜRKSAM için değerlendirdi.

 

10 – 12 Kasım arasında Almanya’nın Münih şehrinde Dünya Uygur Kurultayı’nın 6. Olağanüstü toplantısı yapıldı. 2016 Temmuz’unda Fransa’da beşincisi yapılmıştı. 2016’dan bugüne kadar bir buçuk yıl içerisinde hem dünyada hem Doğu Türkistan’da hem de Uygur Kurultayı içerisinde durum çok değişti. Özellikle geçen sene Nisan ayının 30’unda Doğu Türkistan’da  genelge şeklinde bir 50 maddelik bir yasa/yönetmelik yayınlandı. Doğu Türkistan Türklüğü için dini inanç yasaklandı. Öte yandan da birtakım Türklüğü anımsatan isimlerin yasaklanması ve dini özgürlükler bakımından getirilen yasaklar, ilkokuldan üniversiteye kadar anadilde eğitimin tamamen ortadan kaldırılması, Mısır’daki 2 bin civarından öğrencinin Doğu Türkistan’a mecburi olarak çağırılması ve Mısır hükümetinin bunları tutuklaması gibi olaylar göz önüne alındığında durum çok kötüdür. Hatırlanacağı üzere buradaki öğrencilerin bir kısmı da Türkiye’ye gelmiştir.

 

“Komünist Parti Kurultayı Sonrası Baskılar Arttı”

 

Çin Komünist Partisi’nin 19. Kurultayı geçen hafta tamamlanandı. Bu kurultaydan dolayı Doğu Türkistan’da baskı korkunç şekilde arttı. Hem Dünya Uygur Kurultayı içerisinde de yönetim bazında bazı krizler taşındı ve bu olağanüstü kurultay kararı alındı. Doğu Türkistan içerisindeki durumun çok vahim olması ve dünyadaki gelişmelerden dolayı yeni bir kan, genç bir kadro ile bu davayı daha ileri bir noktaya götürmek amacıyla olağanüstü bir toplantı yapılmıştır.

 

“Dünya Uygur Kongresi’nin Yeni Başkanı: Dolkun İsa”

 

Toplantının açılışına Avrupa Parlamentosu’ndan, Federal Alman Parlamentosu’ndan,  Avrupa Türk Federasyonu’ndan temsilciler ve çok sayıda sivil toplum örgütünün yöneticileri katılmıştır.  Türkiye’den mecliste grubu bulunan 4 partiye davetiye göndermemize rağmen onlar katılamadı, telgraf da göndermedi. Toplantıya sağlık sebebiyle Rabia Kadir Hanım gelemedi ve aday olmayacağını açıkladı. Rabia Hanım bizim fahri reisimizdir. Toplantı öncesinde iç meseleler konusunda bir takım meseleler konusunda mutabakata varılmıştı, iki adayla seçime girilmişti; birisi uzun yıllardır bu davanın içerisinde bulunan Ömer Kanak Bey, bir de Dolkun İsa Bey. Oy çokluğuyla Dolkun İsa, Dünya Uygur Kurultayı’nın başkanı olarak, Ömer Kanak ise Yürütme Kurulu Başkanı olarak seçildi. Başkan Yardımcılığına Türkiye’den Doç. Dr. Erkin Ekrem Bey seçildi. Dünya Uygur Kurultayı Teftiş Kurulu Başkanlığına Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan Abdulhekim İdris, ben de sekreteryasına seçildim. Böylece okumuş, genç, yeni bir kadroyla bazı kurumları azaltmak suretiyle daha güzel bir çalışma yapmak niyetiyle bir seçim gerçekleştirildi, plan programlar yapıldı. Bundan sonra yeni bir kan, heyecan ile bu davaya devam edilecek.

 

“Her Evden Bir Kişi İçeride… Toplam Sayı 1 Milyon!”

 

Doğu Türkistan’da şu anda tam rakam bilinmemekle birlikte tutuklamalar devam etmektedir. Bizim orada kardeşlerimiz, akrabalarımız var, kimseyle irtibat kuramıyoruz. Haziran ayının 30’undan beri kapılar kapatılmıştır.  Uluslararası haber kaynaklarında yayınlanan bilgilere göre her evden bir kişinin içeride tutuklu olduğu dolayısıyla yaklaşık 1 milyon kişinin içeride olduğu söylenmektedir. Geçen hafta hanımının eteği uzun olduğu gerekçesiyle birçok insanın 10 yıllığına hapis cezasına çarptırıldığı, Rabia Kadir Hanım’ın çocuğunun tekrar içeri alındığı ile ilgili bilgiler vardır. Bunlar tam olarak teyit edilmemekle birlikte bunların gerçeklik olasılığının yüksek olduğu söyleniyor.

 

“58 Türk Vatandaşı da Tutuklu”

 

Son 20 yıldan beri Türkiye ile olan ciddi ilişkiler vardı, mağazalar ve restoranlar kapatılmış durumdadır. Bizim öğrendiğimize göre 58 Türk vatandaşı da içeridedir. Bunlar için Türk Büyükelçiliği aracılığıyla birtakım girişimler devam ediyor ama sonuç alınmıyor. Bunlar içerisinde hanımı orada yaşayan evli kişiler ve Türk vatandaşı olan iki ülke arasındaki ticari ilişkilere katkıda bulunan iş adamları da vardır. İşin üzücü tarafı bunun dünyada dillendirilmemesi ve hiçbir medya organında yer almamasıdır. Sizin Doğu Türkistan ile ilgili gelişmelere yer vermeniz bizleri sevindiriyor, bundan dolayı TÜRKSAM’a teşekkür ediyoruz.