Çin hükümeti, “yasadışı ve kamu çıkarına zarar verici bilgilerin” servis edilmesinde kullanıldığı gerekçesiyle akıllı telefonlarda kullanılan sohbet uygulamalarına karşı savaş açtığını duyurdu.

       

Çin medyasına göre, akıllı telefonlardaki sohbet ve mesajlaşma uygulamalarının geldiği noktaya dikkat çeken yetkililer, bu uygulamaların kötüye kullanıldığı iddiasıyla bir aylık mücadele başlattı.

 

Çin’in devlet haber ajansı Şinhua, hedefin ise toplu mesaj gönderimi yapan ve kitleleri harekete geçirmeye çalışan hesaplar olduğuna dikkat çekti. Açıklamalarda “Hem içeride hem de dışarıdaki düşman güçlerin çabalarına karşı savaşacağız.” ifadeleri kullanıldı.

     

Şinhua’nın haberinde ayrıca Çin’in WeChat, Momo, Mi Talk ve Wei Xin adlı uygulamalarının da aralarında bulunduğu 7 uygulamanın sahibi şirketlerin, hükümet ile işbirliği yapmayı kabul ettiğini de yazdı.

           

Söz konusu habere ilişkin olarak Dünya Uygur Kongresi Yürütme Kurulu Başkan Yardımcısı, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erkin EMET, TÜRKSAM için şu değerlendirmelerde bulundu:

        

“Bu karar, Çin’in 22 Mayısta Ürümçi Saybağ Mahallesi Halk Parkı yanında 31 kişinin öldüğü, 94 kişinin yaralandığı bombalı intihar saldırısının hemen ardından ülke genelinde bir yıl sürecek terörle mücadele operasyonlarını başlatma kararı almasından sonra geldi.

 

Youtube, Facebook ve Twitter gibi yabancı sosyal paylaşım sitelerine erişimin yasak olduğu Çin’de hükümet, Çin yapımı sosyal medya paylaşım sitelerini kurmuştu. Çin’de halk, kendi duygu ve düşüncelerini rahatlıkla aktardığı ya da beğendiği bir haberi paylaştığı bu tür sosyal paylaşım sitelerine ve akıllı telefonlardaki sohbet uygulamalarına oldukça rağbet göstermeye başlamıştı. Kamu ve özel kurumlar da halka daha hızlı ulaşma yollarından biri olarak gördüğü söz konusu uygulamaları kullanmaya başlamıştı.

           

Çin son aylarda Doğu Türkistan’da ardı ardına meydana gelen olayları cep telefonu mesajlaşmalarından kaynakladığını düşünmektedir. Dışarıdaki düşman güçlerle bu tür sosyal paylaşım siteleri ve akıllı telefonlardaki sohbet uygulamalarıyla irtibat kurulduğuna inanmaktadır. Çin’de yasak sitelere girdiği için cezaevine girmiş çok sayıda insan bulunmaktadır. Çin baskıcı politikalarını değiştirmek yerine sosyal medyayı yasaklama yolunu seçmiştir. Özellikle Doğu Türkistanlıların haber alma, haberleşme hakkı tamamen kısıtlanmış durumdadır. 22 Mayıstaki intihar saldırısından sonra, Doğu Türkistan’ın güneyindeki Hoten vilayetinde cep telefonuyla mesajlaşan çok sayıda insan tutuklanmıştır ve sorgulanmaları devam etmektedir.”