Çin yönetimi, ayrımcılıkla suçladığı Doğu Türkistanlı 81 Müslüman Uygur Türkünü tutukladı. 5 Mayıs’ta Doğu Türkistan’ın Çöçek, Ürümçi, Artuş, Kaşkar, Hoten şehirlerinde yapılan mahkemeler sonucunda, tutuklanan Uygur Türklerinden 12′sine farklı zamanlarda infaz edilmek üzere idam cezası verildi. Tutuklama dalgalarının devam edeceği tahmin ediliyor.

 

22 Mayıs’ta Doğu Türkistan’da meydana gelen intihar saldırısı olayından sonra Çin güvenlik güçleri tarafından tutuklanan 81 Uygur Türkünün mahkemesi yapıldı. Tutuklamalara gerekçe olarak 22 Mayıs’ta Ürümçi’de meydana gelen bombalı saldırı, ayrımcılık ve aşırı dincilik yapma iddiaları gösterildi. Tutuklama dalgalarının devam edeceği söyleniyor. Tutuklanan Uygur Türklerinden 9′u hemen infaz edilmek üzere, 3′ü de iki yıl sonra infaz edilmek üzere idam cezasına mahkûm edildi.

 

Uygur Türklerinin tutuklanmasıyla ilgili karar yerel mahkeme tarafından 31 Mayıs günü onaylandı.  Ardından operasyon başlatıldı. Tutuklanan 81 Müslüman; “Ayrımcılık, toplumsal düzeni bozma, yasadışı işlere bulaşma, etnik nefret ve etnik ayrımcılık” gibi iddialarla suçlanıyor.

 

Söz konusu habere ilişkin olarak Dünya Uygur Kongresi Yürütme Kurulu Başkan Yardımcısı, Ankara Üniversite Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erkin EMET, TÜRKSAM için şu değerlendirmelerde bulundu:

    

“22 Mayıs Ürümçi’de meydana gelen intihar saldırısından sonra, 3 defa açık mahkeme yapılıp çok sayıda Uygur’un idam edilmesi Uygur Türklerinin tepkisini çekmektedir.   Görüldüğü gibi, Doğu Türkistan’da yaşayan Müslüman Uygur Türkleri, Çin’in soykırım siyasetine maruz kalıyor. Çin’in yok etme siyasetine karşı çıkan Uygur Türkleri, insanlık dışı uygulamalarla acımasızca cezalandırılmakta. İnsan hakları ihlallerinin son safhada olmasına rağmen, dünya devletleri bu duruma seyirci kalmakta. 5 Mayıs günü 12 kişinin idam edilmesine Türkiye hükümeti, Türkiye’deki siyasi partiye ve STK’ların tepki göstermemesi tüm dünyadaki Uygur Türklerini düşündürmektedir. Dünya devletleri, özellikle de kardeş Türkiye Cumhuriyeti devleti, Uygur Türklerine sahip çıkmazsa Çin’in keyfi tutuklama ve yok etme siyaseti artarak devam edecektir. Çin’in Uygur Türklerine karşı işlemekte olduğu bu insanlık suçunu durdurmaya yönelik olarak herkes tepki göstermelidir.”