Türkiye’nin en prestijli üniversitelerinden biri olan Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) “Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti’nin 100. Yılında Türkiye – Azerbaycan İlişkileri” başlıklı bir konferans düzenlendi.

 

ODTÜ’de faaliyet gösteren Karadeniz ve Orta Asya Ülkeleri Araştırma Merkezi’nin (KORA) Azerbaycan Büyükelçiliği ve ADA Üniversitesi’nin katkılarıyla gerçekleştirdiği konferans, Türkiye ve Azerbaycan’dan konusunda uzman, önemli isimleri bir araya getirdi. Konferansa 24. Dönem Milletvekili Dr. Sinan Oğan, Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçisi Hazar İbrahim, ODTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Dilek Sanin, devlet kurumlarından ve düşünce kuruluşlarından temsilciler, basın mensupları, öğrenciler ve vatandaşlar büyük ilgi gösterdi.

 

ODTÜ KORA Başkanı Prof. Dr. Ayşe Ayata’nın başkanlığını yaptığını ilk oturumda ADA Üniversitesi Rektör Yardımcısı Dr. Fariz İsmailzade Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti’nin tarihsel kazanımlar ve modern Azerbaycan’a etkileri konusunda bir sunum yaptı. Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Araz Aslanlı ise Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti dış politikası hakkında önemli bilgiler paylaştı. ADA Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Anar Valiyev de “Azerbaycanlıların Avrupalı Kimliği ve Azerbaycan Hükümetlerinin Avrupalı Kimliğin İnşasındaki Politikaları” başlıklı bir konuşma gerçekleştirdi.

 

Soru ve cevaplardan sonra öğle yemeğinin ardından başlayan ikinci oturumun başkanlığını ise ODTÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayça Ergun yaptı. ADA Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç Dr. Elnur Soltan, Azerbaycan ve Türkiye ilişkilerinde fırsat ve işbirliği faktörlerine değindiği konuşmasından sonra ODTÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zana Çitak, “Azerbaycan’da Laiklik ve Ulusal Kimlik” konulu sunumunu yaptı. Türkiye Uluslararası İlişkiler ve Strarejik Analizler Merkezi (TÜRKSAM) Genel Sekreteri ve Türkiye Azerbaycan Derneği (TÜRKAZDER) Genel Başkan Yardımcısı A. Gencehan Babiş ise “Azerbaycan Türkiye İlişkileri: 1988-2018” başlıklı konuşmasında iki ülke arasındaki “iki devlet tek millet” prensibinin tarihi kardeşlikten stratejik ortaklığa dönüşümünü arşiv çalışmaları ve Azerbaycan cumhurbaşkanlarının konuşmalarından yaptığı analizlerden hareketle katılımcılarla paylaştı. Babiş, iki ülkenin toplumları arasındaki sevginin altını çizdiği konuşmasında Bakü – Tiflis – Ceyhan, TANAP, Bakü – Tiflis – Kars gibi projelerin yarattığı sonuçları da vurguladı. İki ülkenin sevinçte ve kederde bir olduğunu ifade eden Gencehan Babiş’in iki ülkenin diplomatik alanın yanı sıra spor, kültür gibi aktüel konularda da göstermiş olduğu dayanışmayı anlattığı bölüm ilgiyle dinlendi.