A. Gencehan Babiş, TRT Radyo Haber’de Avrupa Birliği’nin (AB) İran ile varılan nükleer anlaşmanın devam ettirileceğine ilişkin açıklamasını ve Amerika Birleşik Devletleri’nin tutumunu değerlendirdi.

 

TÜRKSAM Dış Politika Analisti A. Gencehan Babiş’in değerlendirmesinde ABD’nin İran’ “fanatik rejim” olarak gördüğünü ve bunu ABD Ulusal Güvenlik Strateji Belgesi’nde “haydut devlet” olduğunu söylediğini ifade ederek ABD Başkanı Donald Trump’ın nükleer anlaşmanın başarısız bir anlaşma olduğunu vurgulayarak bunu iç politikada da geçmiş yönetimleri itham etmek için kullandığını ifade etti.

 

“AB ve ABD Arasında Farklılaşma Var”

 

Avrupa Birliği’nin İran ile nükleer anlaşmanın ABD ve AB arasında farklılaşmaya işaret ettiği vurgulayan Babiş, bunun ABD’ye İran konusunda bir mesaj olarak da görülebileceğini söyledi. Babiş ayrıca İran ile nükleer anlaşma ile ilgili açıklamanın zamanlamasının da dikkat çekici olduğunun altını çizdi. TÜRKSAM Analisti Babiş, AB’nin İran’da kısa süre önce yaşanan protestolarda eylemcilere yönelik bir destek açıklaması yapmaktan imtina eden AB’nin böylece “İran’da protestoların arkasında biz yokuz” dediğini belirtti.

 

“ABD’nin İran Israrı Kendi Açısından İkinci Kudüs Vakası Olur”

 

ABD ve AB arasında son dönemki mesafeli tutumun daha önce liderler arası diyaloglarda uluslararası toplantılarda da gün yüzüne çıktığını söyleyen Gencehan Babiş, AB’den gelen açıklamaların ABD’ye bir mesaj olduğunun altını çizdi. Babiş, Kudüs kararı sonrası uluslararası alanda yalnız kaldığı görülen ABD’nin İran konusunda da ısrarının ABD açısından ikinci bir Kudüs vakası anlamına geleceği ve bunun da ABD’nin prestijini son derece olumsuz etkileyeceği görüşünde… “Batı ile müzakerelerde bir dönem İran yalnızdı; ama bu açıklamadan anlaşılan şimdi ABD yalnız.”

 

“Yunanistan Krizi ve Brexit Sonra AB'nin Yeniden Etkinlik Sağlama Çabaları”

 

AB kanadından yapılan açıklamaların; en kötü çözümün bile çözümsüzlükten iyi olduğu yönünde olduğunu ifade eden Öte yandan Babiş’e göre AB, siyasal ve ekonomik yapılanması ile ilgili Yunanistan krizi ve İngiltere’nin AB’den ayrılması (Brexit) gibi tartışmaları geride bırakarak yeniden etkin bir aktör olma gayretleri var. Özellikle Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron ve Almanya Şansölyesi Angela Merkel ikilisinin Avrupa’yı yeniden etkin bir aktör olarak tasarldığını ve bu iki figürün de güçlü liderler olarak belirdiğini söyledi. Babiş, AB’nin son dönemde Orta Doğu’daki kriz alanlarındaki hamlelerini ise şöyle değerlendirdi:

 

“Özellikle Macron’un, Orta Doğu’da bir ‘Orta Yol’ Olma Gayretleri Görülüyor”

 

"Son dönemde AB’nin bir belirleyici olarak ortaya çıkma çabaları ve Orta Doğu’da bir “orta yol” olma politikası var. AB’nin uzlaştırıcı bir tavrı özellikle Macron ile kendini belli ediyor. Macron yapısal tartışmalarını geride bırakmak isteyen Avrupa’yı bir taraftan uzlaştırıcı olarak uluslararası sahneye etkin olarak çıkarmak isterken kendisi de Avrupa içerisinde genç, dinamik ve alternatif bir lider olarak sorunların çözümünde rol almaya çalışıyor. Kısa zaman içerisinde yaşanan gelişmeleri analiz ettiğimizde bu durumu görüyoruz. İlk olarak Kuzey Irak’taki referandum kararı sonrası Macron’un Barzani yönetimi ve Bağdat arasındaki diyalog çağrısı hala akıllarda… Bunun ardından yine Hariri meselesi ile gerilen Lübnan – Suudi Arabistan ilişkilerine bir çözüm bulmak için Lübnan Başbakanı Saad Hariri’nin Paris’e davet edilmesi bunun bir diğer tezahürüdür. ABD’nin Kudüs’ü başkent olarak tanıma kararının ise Çekya gibi ülkeler dışında AB tarafından Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda kabul görmemesi ve Fransa’nın BM Güvenlik Konseyi’nde ABD’nin Kudüs kararından vazgeçmesine ilişkin çağrı yapılan tasarısına onay vermesi bunun bir diğer göstergesi olarak okunabilir. AB’deki İran konusundaki tutum ise işte bu süreçlerin devamı anlamına geliyor.”