TÜRKSAM Genel Sekreteri A. Gencehan Babiş, Azerbaycan Devlet Televizyonu AZ TV’de yayınlanan “Esas Mesele” programında Azerbaycan’ın İslam dünyasında artan rolünü değerlendirdi. Rüfet Hamzayev’in sunduğu programın konukları Azerbaycan Milli Meclisi’nin milletvekilleri Hikmet Babaoğlu, Qudret Hesenquliyev, Çingiz Qenizade ve Kafkas Müslümanları İdaresi Dış İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Reşad Aliyarlı oldu.

 

Gencehan Babiş’in AZ TV’deki değerlendirmelerinden öne çıkan satır başları şöyle…

 

“İslam Dünyasında Önemli Bir Model”

 

İlk olarak belirtmemiz gereken nokta İslam dünyası içerisinde Azerbaycan’ın tarihi olarak da son derece büyük öneme sahip olduğudur. Geçtiğimiz yıl Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev tarafından alınan bir kararla 100. yılı kutlanan İslam dünyasındaki ilk laik ve demokratik cumhuriyet olma özelliğine sahip Azerbaycan Halk Cumhuriyeti bu bağlamda önemli bir model olmuştur. Azerbaycan Halk Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını kazanmasında Anadolu’nun önemli katkıları olmuş, Bakü’nün düşman işgalinden kurtarılmasını Kafkas İslam Ordusu sağlamıştır. Bu aynı zamanda Türkiye ve Azerbaycan arasındaki kardeşliğin temelini oluşturan tarihi etmenlerden biri olmuştur.

 

“Azerbaycan Türk ve Müslüman Kimliği İçin Önemli Mücadeleler Verdi”

 

Azerbaycan’ın tarih boyunca Müslüman kimliğini korumak için büyük mücadeleler verdiğini biliyoruz. Özellikle Karabağ Savaşı sırasında Azerbaycan Türklerinin Ermenilerin yaptıkları katliamların hedefi olmasındaki en önemli sebep oradaki masum insanların Müslüman ve Türk kimlikleridir. Ermenilerin burada camiler başta olmak üzere İslam varlıklarına yönelik saldırıları ve daha birçok konu da bunu kanıtlamaktadır.

 

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kudüs Çağrısına İlk Cevap Veren Liderlerden Birisi Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Oldu”

 

Aradan geçen kısa zaman içerisinde Azerbaycan’da ciddi bir kalkınmanın olduğunu ve artık Azerbaycan’ın İslam dünyasının Kafkaslardaki parlayan yıldızı haline geldiğini görüyoruz. Öte yandan Azerbaycan aynı zamanda İslam İşbirliği Teşkilatı’nın (İİT) etkin bir üyesi olarak faaliyetlerine devam etmektedir. Siyasi, insani, toplumsal, kültürel konularda ve spor alanında bunun birçok tezahürü bulunmaktadır. 2017 senesi Azerbaycan’da İslami Dayanışma Yılı olarak ilan edilmiş ve 4. İslami Dayanışma Oyunları burada düzenlenmiştir.

 

Örneğin, Amerika Birleşik Devletleri’nin İsrail Büyükelçiliği’nin Kudüs’e taşınması kararı aldığında Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın İİT’nin Olağanüstü Toplantısı’nın yapılmasına ilişkin çağrısına ilk cevap veren liderlerden biri Sayın İlham Aliyev olmuştur. Sayın Aliyev’in İstanbul’a gelerek toplantıya katılmış ve karara tepkisini göstermiştir. Ayrıca, Myanmar’da Arakan Müslümanlarının yaşadıkları insani felaket süresince Azerbaycan desteğini esirgememiştir. Azerbaycan tarafından Arakan Müslümanların tonlarca gıda yardımı yapılmıştır. Bunlar Azerbaycan’ın insani alanda ve İslam dünyasında rolünü giderek daha da arttığını bizlere gösteren olaylardır. Ayrıca, Türkiye ve Azerbaycan’ın öncülük yaparak kurduğu üçlü mekanizmaların işlevi günden güne artmaktadır. Türkiye ile Azerbaycan Pakistan, Türkmenistan ve İran gibi ülkelerle kurdukları bu platformlarda bölgesel gündem maddelerini görüşmekte ve sonuca varmak istemektedir. Dolayısıyla, buradan Azerbaycan’ın İslam dünyası ile ilişkileri sadece uluslararası kuruluşlar seviyesinde de değil bölgesel olarak inisiyatiflerinin olduğu anlaşılmaktadır.