Amerika Birleşik Devletleri’nde Oregon eyaletinin Portland kentinde Ramazan ayı son süreçte büyük sıkıntılarla yüzleşen Müslümanlar ve aslında bütün Amerikanlar açısından kanlı bir cinayetle başlamıştır. Tramvayda seyahat eden iki genç Müslüman kadına ırkçı söylemlerle bağırıp çağıran ve inmelerini söyleyen 35 yaşındaki Jeremy Joseph Christian isimli şahsa karşı savunmasız genç kadınları müdafaa etmeye çalışınca Christian tarafından üç kişi bıçaklı saldırıya uğramıştır. Bunlardan iki kişi hayatını kaybetmiş, bir kişi ise yaralı olarak hastaneye kaldırılmıştır. Hayatını kaybeden kişilerin kimlikleri  Happy Valley bölgesinden 53 yaşındaki Ricky John Best ve Portland’dan 23 yaşındaki Taliesin Myrddin Namkai-Meche olarak belirlenmiştir.[1] Best, emekli bir ordu görevlisi ve Namkai-Meche ise Redd College’dan mezun olmuş ve şu anda bir danışmanlık firmasında stajına devam eden bir gençtir. Yaralanan 21 yaşındaki Micah David-Cole Fletcher ise yaralı olarak hastaneye kaldırılmış ve bir hayati tehlikesi bulunmamaktadır. Katilin ise daha özellikte yerelde tanınan bir sabıkalı olduğu belirtilmekte hatta hakkında daha önce polise şikayette bulunulduğu bile ifade edilmektedir.

 

“Katil İyi Bilinen Bir Sabıkalı”

 

İki kişinin katili Christian’ın daha önce birçok suçtan hüküm giyen bir sabıkalı olduğu  bilinmektedir. Multnomah Eyalet Hapishanesi’nde kaydı bulunan Christian, iki defa hem ağırlaştırılmış cinayet girişiminden hem de nefret suçu saldırısında tehdit sebebiyle cezalandırılmıştır. Cinayet girişimi ve yasak olan silah bulundurmaktan da ceza almış, pazartesi günü de Multnomah Eyalet Mahkemesi’ne çağrılması planlanmıştır.[2] Hırsızlık ve adam kaçırma gibi olaylardan da mahkum edildiği değerlendirildiğinde karşımızda aslında bir “suç makinesi” yer almaktadır.

 

Sosyal medyada faşizan iletileri, İslam karşıtı ve anti-Semitik paylaşımları olan katilin yerelde tanınan ve bilinen bir sabıkalı olduğu da basın organlarına bakıldığında rahatça görülmektedir. Christian’ın 29 Nisan tarihinde düzenlenen “İfade Özgürlüğü Yürüşü”ne beyzbol sopası ile gelip, etraftakilere küfrettiği ve Nazi selamıyla yürüdüğü medyaya yansımış bunun ötesinde zanlı, kendisinden silahını alacak polisleri de vuracağını söylemiştir.[3]

 

Psikolojik olarak da sağlıklı görünmeyen Christian’ın başkanlık seçimlerinde kimi desteklediği ülkede tartışılan bir diğer nokta olmuştur. Bir kesim, Christian’ın ABD Başkanı seçilen Donald J. Trump’ı desteklediğini ifade ederken özellikle Trump’ın destekçileri katilin Demokrat Parti ön seçimlerinde Hillary Clinton ile yarışan Bernie Sanders’ı desteklediğini ifade etmektedir. Daha önceki zamanlarda yazdıkları incelendiğinde Sanders’ı destekleyen, ardından Trump’a yakın iletiler[4] yazmış olduğu; ama oy vermediği anlaşılmaktadır. Ne var ki, psikolojisi düzgün olmayan bir katilin kime destek verdiği üzerinde yapılacak spekülasyonlardan ziyade daha geniş perspektiften bakılmalı ve ABD’de yabancı düşmanlığının geldiği durum analiz edilmelidir.

 

Obama Döneminin Mirası

 

ABD’de yabancı karşıtlığı içeren eylemler ve ABD içerisindeki siyahlar, Müslümanlar, Latinler gibi “beyaz olmayan ötekilerin” durumu ABD Başkanı Donald J. Trump’ın bazen aşırıya varan çıkışları ile gündeme gelse de bu duruma Trump dönemi ile başlayan bir süreç olarak bakmak doğru olmayacaktır. İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün de The Council On American – Islami Relations’ın (CAIR) raporundan hareketle bildirdiği üzere 2015’te olduğu gibi 2016’da Müslümanlara karşı ABD’de işlenen nefret suçu çarpıcı bir şekilde yükselmeye devam etmiştir.[5]  CAIR’ın verilerine göre 2015’te 180 kez yaşanan İslam karşıtı nefret suçu vakaları yüzde 44 artışla 2016’da 260’a çıkmıştır. Uzun yıllar ırk ayrımcılığının olduğu ABD’de  etnisite ve dine dayalı sebepler üzerinden sosyal bir rahatsızlığın belirdiği artık net şekilde görülmektedir. Daha da geri gidilirse, Müslümanlara bakışın ABD’de daha da kötü bir hal alması özellikle 11 Eylül Saldırıları sonrası fark edilir şekilde görülecektir.

 

7 delegesi olan ve seçimleri Demokratların adayı Hillary Clinton’ın kazandığı Oregon’un yine Portland kentinde kısa süre önce de benzer bir olay yaşanmıştır. Geçtiğimiz sene 19 yaşında bir siyah genç olan Larnell Bruce, beyazların üstünlüğünü savunan bir kişi tarafından Gresham bölgesinde bir otoparkta araçla ezilerek öldürülmüştür.[6] ABD’de son yıllarda yaşanan olaylara benzer örnekleri çoğaltmak maalesef çok kolaydır. Örneğin, 2015 Şubat’ında Chapel Hill şehrinde üç Müslüman genç evlerinde katledilmiştir. Günlük yaşamda, Müslümanlar birçok yerde sözlü tacize ya da fiziki saldırıya uğramakta, camilerine yönelik çeşitli saldırılar artmaktadır. 1 Ocak – 27 Mart 2017 tarihleri arasındaki tarihlerde ABD’de camilere yönelik 35 tehdit, vandalizm ve kundaklama vakası raporlanmıştır. Geçtiğimiz sene aynı zaman diliminde ise bu sayı 19’dur.[7] ABD'de camilere yapılan saldırılar 2015'te rekor kırarak 2014 yılına kıyasla yaklaşık 4 kat artmıştır.[8] ABD’de 2015’te camilere yapılan saldırıların sayısı 78’dir.

 

ABD’nin “öteki”lerinin sözcülüğünü yapacağı vaadiyle seçilen ve onlardan büyük destek alan aynı zamanda ilk siyah başkan özelliğine de sahip olan Obama’nın özellikle son yıllarında ülke içerisinde özellikle siyahlar ve polis arasında önemli sorunlar yaşanmaya başlanmıştır. Dolayısıyla, toplumda sorun yaşayan kesim sadece Müslümanlar değildir. Devlet ve toplum arasında bir gerginlik olarak tezahür eden Ferguson’daki ve benzeri olaylar, ABD’lilerin bir kısmının sistemle sorunlarını ortaya çıkarmıştır. Bununla birlikte, Portland’da yaşanan bu olay devlet – toplum arası bir çatışmadan farklı olarak toplumun bir kesiminin yine toplumun başka bir kesimi çatışması olarak karşımıza çıkmaktadır; ama sistemden rahatsızlık ortaktır.

 

Trump Etkisi: “Ulusal Güvenlik” Derken Tehlike: “Toplumsal Güvenli”

 

ABD Başkanı Donald Trump’ın seçim döneminde en fazla ses getiren vaatleri Müslümanlara yönelik sert söylemler olmuş, göreve geldikten kısa süre sonra da yedi ülkeden (Suriye, Irak, İran, Libya, Somali, Sudan ve Yemen) ABD’ye vizeleri askıya alacağına ilişkin kararı imzalamış; ama bu karar yargıdan geri dönmüştür. Daha sonra yine Orta Doğu başta olmak üzere birçok havalimanından ABD’ye gelecek uçaklardaki kabinlere güvenlik gerekçesiyle laptop konulması yasağı devreye sokulmuştur.

 

Ne var ki, bu uygulamalar, ABD’yi terörizmin yoğun olarak yaşandığı ve çoğu Müslüman olan devletlerden gelecek olası dış tehditlere karşı koruma amacı taşısa da içeride toplumsal güvenlik problemlerine yol açabilecektir. ABD’deki siyasi iklim son dönemde Müslümanlar açısından elverişli gibi gözükmemektedir. Örneğin, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, son 18 yıldır neredeyse her Ramazan ayında ABD Dışişleri Bakanlığı'nın ev sahipliğini yaptığı Ramazan etkinliğinin düzenlenmesini reddetmiştir.[9] Trump yönetiminin İslam’a yönelik söylemleri, Müslümanların yönetime itirazını demokratik çerçevede daha fazla artırabilir ve bu durum da Trump’a yönelik toplumsal muhalefetin çeşitli sebeplerle hala canlı olduğuyla birleşince ABD yönetimi açısından sorunlara kapı açabilecektir. Bunun yanında özellikle Batı’da terör örgütü Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) kanlı eylemleri ABD içerisindeki Müslüman algısına da zarar vermektedir.

 

Manchester Saldırısı ve İslam Karşıtlığı

 

Geçtiğimiz günlerde İngiltere’nin Manchester kentinde yaşanan terör saldırısında 22 kişi hayatını kaybederken, 59 kişi de yaralanmıştır. Saldırının IŞİD tarafından üstlenilmesi ve önceki zamanlarda Batı’da gerçekleşen benzer terör saldırıları ABD içerisinde İslam karşıtlığının artmasındaki bir diğer sebep olarak karşımıza çıkmaktadır. Saldırıdaki bazı fotoğrafların ve bilgilerin Amerikan basını tarafından yayınlanması İngiltere’de büyük huzursuzluk yaratmış ve bu İngiliz yetkililer tarafından da açık şekilde dillendirilmiştir. ABD’nin bazı politikalarının sadece İslam dünyası ile değil en yakın müttefikleri ile arasında bir problemler yarattığını bu noktada söylemek gerekmektedir. Öte yandan, ABD’nin terörle mücadelede yaptığı bazı yanlışlar da İslam dünyasını rahatsız etmektedir. Mart ayında Halep’e yapılan hava operasyonlarında bir caminin vurulması Müslümanların tepkisini toplamıştır.

 

Batı’daki terör eylemleri İslam karşıtlığını artırmaktadır, öte yandan ABD içerisinde artan İslam düşmanlığı ve Müslümanlara yönelik eylemler ise “sözde Müslüman” terör örgütlerinin eylem gerçekleştirmesi için bahaneler demektir. Bu durum, ABD içerisinde “masum Müslümanlar”ı “eli kanlı teröristler” ile aynı kefeye konulması noktasında bir algıya sürükleyecektir ki, teröristlerin Müslümanlarla bir tutulması ne doğru ne de arzu edilen bir durumdur. Bütün bu yaşananlara bir de Trump yönetiminin istihbarat ile ilgili hala tam manasıyla oturtulamayan yönetim mekanizması ve bununla ilgili iddialar eklendiğinde bunun terör gruplarına ABD’yi daha fazla olasılığı içermektedir.  Bütün bunlar da terör örgütlerine zemin hazırlanması demek olacaktır.

 

Değerlendirme

 

ABD’de iki Müslüman genç kadına yapılan saldırıda hayatını iki Amerikan kaybetmiş ve biri de yaralanmıştır. Nefret söylemi, aslında Müslümanları hedefe oturtmuş; bu durum Müslümanların kendilerine yönelik tehdit algısını bir üst boyuta çıkarmış, olayda ise somut anlamda zarar görenler Amerikanlar olmuştur. Görüldüğü üzere, yabancı düşmanlığı sadece yabancılara değil ABD’nin tümüne Hıristiyan – Müslüman ya da siyah – beyaz demeden zarar vermeye başlamıştır. Bu durumun Müslümanlar tarafından iyi anlaşılması ve ABD kamuoyuna iyi bir şekilde anlatılması gerekmektedir.

 

Halihazırdaki siyasi söylem ve geçmişteki uygulamalar, bu minvalde yaşanan sıkıntıların yakın zamanda çözülebileceğine işaret etmemektedir. Ramazan ayının ilk gününde Portland’daki cinayetlerin yaşanması son yıllarda ABD’de gittikçe artan İslam karşıtı olayların dramatik bir göstergesi olmuştur. Katil Jeremy Christian’ın son dönemde yaptığı ırkçı faaliyetlere bakıldığında adeta bir serseri mayın gibi dolaştığı ve toplum huzuruna tehdit olduğu bellidir. ABD’deki eyaletlerin bu bağlamda “yabancı düşmanlığı”na yönelik daha sıkı tedbirler alması gerektiği ortaya çıkmıştır.

 

ABD’deki İslam karşıtlığı Trump ile başlamayan ama Trump ile ivme kazanmıştır. Burada önemli olan, Trump’ın söylemlerini revize etmesidir. Trump’un gelecekteki demeçlerinde Müslümanlara karşı girişilecek olası olayları cesaretlendirici bir tutum takınmaması ve engelleyici önlemlerdir. Aksi takdirde, ABD’de ulusal güvenlik adına teröristlerle ayrımları yapılmayarak ötekileştirilen Müslümanlara yapılacak saldırılar bir toplumsal güvenlik sorununa meydan vermesi büyük bir şüphe olarak ABD toplumunda yerleşecektir.

 


[1] Portland Train Stabbings: FBI Looking Into Possible Hate Crime Charges, http://edition.cnn.com/2017/05/26/us/portland-train-stabbing/, Erişim Tarihi: 28 Mayıs 2017.

[2] Suspect in Portland double murder posted white supremacist material online, https://www.theguardian.com/us-news/2017/may/27/portland-double-murder-white-supremacist-muslim-hate-speech, Erişim Tarihi: 28 Mayıs 2017.

[3] Suspect in Portland Hate Crime Murders is a Known White Supremacist, http://www.portlandmercury.com/blogtown/2017/05/27/19041594/suspect-in-portland-hate-crime-murders-is-a-known-white-supremacist, Erişim Tarihi: 28 Mayıs 2017.

[4] Here's What We Know About The Suspect In The Portland Train Stabbing Attack, https://www.buzzfeed.com/juliareinstein/portland-suspect?utm_term=.krBDNnW92b#.mr510xEyJN, Erişim Tarihi: 28 Mayıs 2017.

[5] Hate Crimes Against Muslims in US Continue to Rise in 2016, https://www.hrw.org/news/2017/05/11/hate-crimes-against-muslims-us-continue-rise-2016, Erişim Tarihi: 28 Mayıs 2017.

[6] White Supremacist Arrested in Fatal Stabbing of Two Men After anti-Muslim Rant in Portland, http://www.latimes.com/nation/nationnow/la-na-portland-stabbing-20170527-story.html, Erişim Tarihi: 28 Mayıs 2017.

[7] This Map Shows How Many Mosques Have Been Targeted Just This Year, http://edition.cnn.com/2017/03/20/us/mosques-targeted-2017-trnd/, Erişim Tarihi: 28 Mayıs 2017.

[8] ABD'de Camilere Saldırı Rekor Kırdı, http://www.ntv.com.tr/dunya/abdde-camilere-saldiri-rekor-kirdi,u5x4ts15Z0yZOFx6BrRYqw, Erişim Tarihi: 28 Mayıs 2017.

[9]ABD Dışişleri Bakanı Tillerson Ramazan Etkinliği Yapmayı Reddetti, http://www.hurriyet.com.tr/abd-disisleri-bakani-tillerson-ramazan-etkinligi-yapmayi-reddetti-40471428, Erişim Tarihi: 28 Mayıs 2017.