Türkiye'de Afrin operasyonuna ilişkin sosyal medyada terörü öven içerikleri paylaşımda bulunan birçok kişi hakkında "terör propagandası"ndan ötürü soruşturma başlatıldı ve gözaltı kararı alındı. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Afrin'e yönelik başlattığı Zeytin Dalı harekâtı üçüncü gününe girerken sosyal medya üzerinden harekâta ilişkin paylaşımları ile terör örgütünün algı operasyonuna hizmet eden birçok içerik kullanıcılar tarafından açığa çıkarılmaya çalışılıyor.

 

İçişleri Bakanlığı web sitesinde "Afrin operasyonuna yönelik olarak sosyal medyadan terör propagandası yapan 24 şahıs gözaltına alınmıştır" denildi.

 

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nın web sitesinde yer alan açıklamada ise 57 kişi hakkında soruşturma başlatıldığı belirtildi ve açıklamada, "Türkiye sınırları ve bölgede güvenliği sağlamak amacıyla PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ mensubu teröristleri etkisiz hale getirmek üzere Türk Silahlı Kuvvetlerince “Zeytin Dalı” adlı harekatın başlatıldığı 20 Ocak 2018 tarihinden itibaren Twitter adlı sosyal paylaşım sitesinde 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 125/3-a, 216/1, 299 ve 301. maddeleri ile 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2. maddesinde tanımlanan Kamu Görevlisine Hakaret, Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik, Cumhurbaşkanına Hakaret, Türk Milletini, T. C. Devletini ve Devletin Askeri Teşkilatını Alenen Aşağılama ve Terör Örgütü Propagandası Yapma suçlarının unsurlarını oluşturan yazılar yayınladıkları belirlenen toplam 57 ayrı kişi hakkında 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 160. maddesi uyarınca yasal gereği yapılmak üzere re’sen soruşturma başlatılmış olup, suç teşkil eden benzeri eylemlere ilişkin araştırmalar da devam etmektedir" ifadeleri yer aldı.

 

Diyarbakır'da ise "Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK), Suriye'nin Afrin kentine yönelik başlattığı 'Zeytin Dalı Harekâtı' ile ilgili sosyal medyada halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettikleri ve silahlı terör örgütleri PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ propagandası yaptıkları iddiasıyla" 30 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

 

Zeytin Dalı Operasyonu tüm hızıyla devam ederken gittikçe daha fazla hayatımızın içerisine giren ve terör örgütlerinin algı operasyonları için kullanılmaya çalışılan sosyal medyadaki paylaşımlar hakkında dikkat edilmesi gerekenleri Bilişim Hukuku Derneği Başkanı Av. Kürşat Ergün, TÜRKSAM için değerlendirdi.

 

Suriye’de bulunan terör unsurlarına yönelik icra edilen askeri operasyon Silahlı Kuvvetlerimizce başarıyla gerçekleştirilmektedir. Terör örgütleri ile girişilen bu mücadelenin aynı şekilde sosyal medya üzerinden yürütülmektedir.

 

“Başka Kişilerin Paylaşımlarını Paylaşmak da Sorumluluğa Yol Açar”

 

Terörü ve mensuplarını övme, yüceltme ile terör ile mücadele eden devlet birimlerine yönelik kin ve nefret içerikli paylaşımda bulunan kişilere yönelik öncelikle tespit işlemleri ve devamında ifade süreçleri işletilmektedir. Sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımlarda hesap sahipleri hukuken sorumludur. Bu sorumluluk kişilerin kendisinin oluşturduğu içeriklerle ilgili olmasının yanı sıra başka kişilerin paylaşımlarını paylaşmakla dahi var olmaktadır.

 

“Hesabı Ele Geçirilmiş Kişiler Adli Mercilere Başvurmalı”

 

Yapılan soruşturmalarda kişilerin her ne kadar hesap sahibi kendileri olsa da yapılan paylaşımların bilgisi dışında yapıldığı savunmasına itibar edilmemektedir. Bu nedenle hesabı üçüncü kişilerce ele geçirilmiş olan kimseler hukuki sorumluluktan kurtulma adına konuyu derhal adli mercilere intikal ettirmelidir. Terör örgütünü öven ve amaçlarını yüceltme gayesi içinde olan kişiler başta Terörle mücadele kanunu ve Türk Ceza Kanunu ilgili hükümlerince yargılanacaklardır. Bu paylaşımları yapan kişiler her ne kadar tespit edilemeyeceklerini düşünseler de bu kişilerin tespiti kolluk birimlerince yapılmakta ve suçlular hâkim önüne çıkarılmaktadır.