TÜRKSAM Analisti A. Gencehan Babiş, KRT ekranlarında yayınlanan Aslı Kurtuluş ile Gün İzi programında Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Suriye'de 30 bin kişilik ordu kuracağına ilişkin açıklamasını ve Afrin'de yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.

 

“Türkiye’nin Ulusal Çıkarları Bakımından Olumlu Sonuç Getirecektir”

 

Afrin’de uzun süredir bir terör yapılanması var. Dün de Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye sınırında yaklaşık “ortaklarımızla” 30 bin kişilik bir ordu yaracağız söylemine şahit olduk. Uzun süredir, bu durum Türkiye ile ilişkilerde bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Buna SDG diye bir ad vererek ABD, terör örgütü PKK’nın kolu olan YPG ile bir işbirliği içerisindedir. Türkiye sınırında, Türkiye’nin ulusal güvenliğine böyle bir tehdidin bir an önce, artık zaman kaybetmeden bertaraf edilmesi gerekiyor. Bu noktada da Türkiye’nin Afrin’e bir operasyon sinyalleri gündeme geliyor. Sanıyorum ki, Astana Süreci’nde birlikte hareket edilen devletlerle ve bölgedeki merkezi hükümetlerle de bir uzlaşı sağlanarak o bölgenin artık terörden arındırılması gerekiyor. Türkiye’nin uzun vadede ulusal çıkarı açısından olumlu bir sonuç getirecektir.

 

“Çıban Başının Türkiye Tarafından Ezilmesi Gerekiyor”

 

ABD, bölgede terör örgütü IŞİD ile mücadelesinde Türkiye’yi çok fazla hesaba katmayarak bölgedeki başka bir terör örgütünü devreye alarak mücadelesine devam etmek istiyor ama göz ardı edilen şey şu; bir terör örgütünü diğer bir terör örgütü ile yok edemezsiniz. Yarın bir gün kullanılan terör örgütü de bölge için çok büyük sıkıntılara yol açar. Türkiye açısından bakıldığında gerek Suriye gerek İran gerek Irak’ta merkezi hükümetlerle bölgesel konsensüsü sağladığınız zaman bölgedeki terör örgütlerine yer verilmeyeceğini ve ellerinden de bulundukları bölgelerin alınacağını çok net şekilde görebiliyoruz. Barzani’nin referandum kararı sonrası bu durumu aslında tecrübe ettik. Türkmenleri baskı altına alan ve istikrarı derinden etkileyen bu sıkıntıya karşı bölgedeki hükümetler ortak bir karar alarak söz konusu revizyonist yapılanmayı dizginledi. Bu bölgenin yararına bir gelişmeydi, burada da çıban başının Türkiye tarafından ezilmesi gerekiyor.

 

“Bu Tutum Devam Ederse Suriye’de Türkiye ABD ile Karşı Karşıya Gelir”

 

ABD genelde SDG’yi kullanıyor ama ister PYD, ister PKK, ister YPG isterseniz de YPG deyin, burada ABD’nin bir terör yapılanmasını kendisine partner olarak seçtiğini görüyorsunuz. Bildiğiniz üzere 2017 yılında Türk – Amerikan ilişkilerinde birçok sorun yaşandı ve ilişkilerdeki gerginlik karşılıklı olarak vizelerin askıya alınması kararıyla en üst noktaya çıktı. ABD’nin bu tutumu devam ederse Türkiye ile ABD bölgede karşı karşıya gelecektir.