Türkiye ile Almanya arasında son dönemde yaşanan gerginlik devam ediyor. Türkiye, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ)  firarisi Adil Öksüz’ün Almanya'da görüldüğü haberleri üzerine Berlin'e nota verdi. Notada, haberlerin doğruluğunun araştırılması ve Öksüz’ün Almanya'da olduğunun tespiti durumunda yakalanarak Türkiye’ye iade edilmesi istendi. Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Martin Schaefer, FETÖ firarisi Adil Öksüz'ün Almanya'da olduğu yönündeki haberlere ilişkin "Dışişleri Bakanlığı adına böyle bir şeyi doğrulayamam" dedi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Almanya AB mükttesebatına uymayan bir ülke konumundadır. Ben de Almanya'daki vatandaşlarıma şunu söylüyorum, sakın bu yanlışa düşüp de bunları desteklemeyin" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Almanya'daki genel seçimlere beş hafta kala Türk seçmenlere yaptığı "Türkiye düşmanı Hristiyan Demokratlar, SPD ve Yeşiller'e oy vermeyin" çağrısına Berlin'den tepki geldi. Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye'den hiçbir müdahaleye müsamaha gösterilmeyeceğini söyledi. Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel ise çağrıyı "Ulusal egemenliğimize eşi benzeri görülmemiş bir müdahale" sözleriyle eleştirdi.

 

Türkiye ile Almanya arasında yaşananları Sinan Oğan “Almanya ile yaşadığımız kriz hakkında birkaç not” başlığı altında altı madde olarak TÜRKSAM’a değerlendirdi.

 

1- Almanya haddini aşmıştır. Türkiye ile bu tonda konuşamaz.

 

2- En son Hollanda seçimi öncesinde yaşanan benzer kriz Irkçı ve Türkiye düşmanı Hollanda Başbakanı'nın yeniden seçilmesine vesile olmuştu.

 

3- Türkiye bu tür krizleri maalesef yönetemiyor. Bu kriz sonuçta Merkel'e aşırı sağsan oy Türkiye'ye de AB yaptırımı olarak neticelenecektir.

 

4- Türkiye'nin ciddi ve büyük devlet olduğu unutuluyor. AKP iktidarı Türkiye'nin ciddiyetine yakışır olgunlukta politika üretmelidir…

 

5- Hiçbir karşılığı olmayan, bir tek toplumun gazını almaya yönelik bu politika neticesinde Türkiye milyonlarca Euro mali kayıp yaşayacaktır.

 

6- Bu yanlış politikaların sonucunda hiç bir şey kazanamayacağımız gibi en çok kaybı da Avrupa Türklüğü yaşayacaktır…